Modelletjes uit de Oekraïne AANTAL KRUIDENIERS WORDT SNEL KLEINER Klassen op grote scholen na de vakantie kleiner Doctor Jaap Fischer OOK HOOFD VAN ZESMANSSCHOOL' KRIJGT HULP Twee buitenlanders waarschijnlijk door drugs overleden HOOPGEVEND NIEUWS INTERPOLIS Vijfvoudige moord commentaar binnenland buitenland Funest Volksfeest Diefstal uit bank- transportauto Na eerste ronde Helsinki MR. VAN DER STOEL NIET ZONDER HOOP AMIN GAAT Y.S. TE VER American Airlines gaf geld voor Nixons herverkiezing Kamerlid wil nieuws over manifestaties bij regerings jubileum Guerrilla's ontvoeren negerkinderen in Rhodesië Deze week geen H.P. Regeringssteun woningbouw Zaterdag 7 juli 1973 ■hbhhbhh Vlet moet president Nixon duidelijk zijn, dat een Watergate- ■l-l affaire er niet toe bijdraagt het aanzien en gezag van zijn regering in Europa te verhogen. Wanneer hij dan ook nog de schijn wekt alsof hij buiten zijn Europese bondgenoten om met de Russen de wereldproblemen wil gaan regelen en door een beperking van de uitvoer van voedingsgrondstoffen het levensmiddelenpakket in West-Europa duurder maakt dan geeft de Amerikaanse president wel erg veel voedsel aan het latente anti-Amerikanisme in Europa. De veiligheid en de welvaartsontwikkeling in de vrije wereld hangen af van cordiale samenwerking binnen de At lantische gemeenschap. Dit kan echter alleen een samenwer king zijn op voet van gelijkheid. Als Nixon op zijn huidige koers blijft varen speelt hij in de kaart van diegenen, die een Europa willen los van Amerika. Een dusdanige ontwikkeling achten wij funest. 17"an bepaalde zijde wordt heftig geageerd over het feit, dat het kabinet Den Uyl zich nog beraadt over de vraag of er bij het aanstaande regeringsjubileum van de koningin wel die grootscheepse parades gewenst zijn, die sommigen bij die ge legenheid nodig achten. De vraag: wel of geen parade wordt in deze samenhang vertaald als: voor of tegen de defensie. Dat is onzindelijk, menen wij. Primair lijkt ons de vraag of de koningin zelf het leuk vindt ais er op haar jubileumdag geparadeerd wordt. Als het antwoord bevestigend luidt en waarom ook niet? moet de opzet worden bekeken en de kosten. -Wij gaan er vanuit dat niemand in dit land er behoefte aan heeft op koninginnefeest- dag door groot machtsvertoon propaganda te maken voor het militarisme. Laat men er dan een gezellige show van maken van kleur en muziek. Die behoren nu eenmaal bij de strijd krachten als majorettes bij een muziekkorps. Zo'n parade zal niet te veel geld kosten en veel mensen een paar genoeglijke uren bezorgen. Waar praten we dan eigenlijk over? Al diegenen die bij een parade groots en duur willen uitpakken als demonstratie vóór de defensie komen ons even kleinzielig voor als degenen die helemaal geen parade wen sen omdat ze zo vóór het pacifisme zijn. We hebben nu een maal helaas een leger nodig. Zo'n leger behoort midden tussen het volk te staan en kan dus gerust een bijdrage leveren aan wat hopelijk een volksfeest zal worden. KIEV Er is een groeien de vraag naar zijde uit Kiev, waar nu al 1,5 miljoen meter per jaar wordt gesponnen. Foto: Een paar luchtige jurkjes van de zijden stoffen uit de hoofd stad van de Oekraïne. RIJSWIJK (ANP) Onbe kenden hebben voor een liliaal van de Nederlandse Midden stands Bank aan de Lindelaan in Rijswijk uit een transport- auto van de bank voor elf en een half duizend gulden aan effecten gestolen, verpakt in drrie tassen en een trommel. De 56-ja(rige chauffeur van die wagen bemerkte de diefstal, toen hij terugkwam uit het fi liaal HELSINKI (ANP) De conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, die deze week in Helsinki is gehouden, is een belangrijke gebeurtenis in de na-oorlogse geschiedenis van Europa ge weest. Een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van 33 (vrij wel alle) Europese landen, de Verenigde Staten en Ca nada, zou vijf jaar geleden nog onmogelijk en onvoor stelbaar zijn geweest, aldus heeft minister Van der Stoel tegenover Nederlandse jour nalisten verklaard. Met veel geduld, en het vaste voornemen niet in hol le frasen te blijven steken, zal nu in de tweede fase van de conferentie, die 18 sep tember in Genève begint, moeten worden geprobeerd om tot zo concreet mogelijke afspraken te komen, vooral wat betreft het afbreken van barrières tussen de Europese volken. De eerste fase, waarin de minister van buitenlandse zaken door het voorlezen van redevoeringen aangaven wel ke punten zij van het groot ste belang achtten in de mandaten voor de commis sies waarin verder zal wor den onderhandeld, is thans afgesloten. De tweede fase zal volgens minister Van der Stoel bestaan uit „Langduri ge harde onderhandelin gen". De Sovjet-minister Andrei Gromyko heeft in zijn rede de harde lijn gevolgd. Maar gezien het feit dat ook tij dens de zeven maanden lan ge voorbereiding van de con ferentie (het opstellen van de mandaten) resultaten konden worden bereikt, is reden dat de Nederlandse re gering niet zonder hoop is over de uitslag van de twee de ronde. Overigens, aldus mr. Van der Stoel, is ook deze tweede fase niet meer dan een stap op weg naar groter veiligheid in Europa, en zullen na afloop zeker niet alle probelemen zijn ge regeld. De derde en laatste fase van de conferentie, waarop op hoog niveau de resultaten van de onderhandelingen in de tweede ronde moeten worden bekrachtigd, zal vol gens mr. Van der Stoel waarschijnlijk niet voor de voorzomer, omstreeks juni, kunnen worden gehouden. Minister Gromyko, die sug gereerde dat de slotfase voor het einde van het jaar zou moeten plaats vinden, was „te optimistisch". Minister Van der Stoel sloot in feite de mogelijkheid uit, dat Russische stugheid de onderhandelingen over wederzijdse troepenvermin dering in Europa, die 30 ok tober in Wenen beginnen on mogelijk zou maken. Zelfs een volslagen impas se in Wenen zou volgens mr. Van der Stoel geen reden zijn om de onderhandelingen in Genève stop te zetten, maar de sfeer zou wel volko men zijn verknoeid. Maar als In de tweede fase van de veiligheidsconferentie voor beide partijen aan vaardbare resultaten worden bereikt, zou het „erg moei lijk" worden deze niet in een derde fase te bekrachtigen. Er is geen formele band tussen belde onderhandelin gen, maar het ene ontspan ningsproces versterkt het an dere: het parallelisme geldt de aanvangsdag van beide gesprekken en het doei waartoe zij moeten leiden: politieke en militaire veilig- -heid, maar niet de data waarop de doelen bereikt moeten zijn, omdat de onder handelingen in Wenen waar schijnlijk jaren zullen gaan duren. Nadat formeel goedkeuring was gehecht aan 18 septem ber als begindatum voor de tweede fase van de conferen tie in Genève, werd de func tionarissen verzocht een kort communiqué op te stellen. Men verwacht dat de confe- ADVERTENTIE) UNIEBOEK TOP-TIEN 1. Hugh Jans „Bistro koken 12,90 (Van Dishoeck) 2. Richard Creagh Osborne en Jaap A. M. Kramer „Dit is zeilen 19,90 (De Boer) 3. Tillie Mia „Yoga" 14,90 (Teleboek) 4. Jaap ter Haar „Saskia en Jeroen-seric per deel 4,95 (Van Holkema Waren- dorf) 5. Els van Limburgh en Kathinka de Monehy „Fondue en Barbecue" 4,90 (Van Dishoeck) 6. Jaap A. M. Kramer en Wim de Bruyn „Plezierig varen met motorboten" 19,50 (De Boer) 7. James A. Michener „De bloemenkinderen van Torremollinos" 24,90 (Van Holkema Warendorf) 8. Anthony van Kampen „Geschonden eldorado" 19,90 (De Boer) 9. Jaap ter Haar „De geschiedenis van Rusland" 9,90 (Fibula-van Dishoeck) 10. Rien Poortvliet „Jachttekeningen" 55, (Van Holkema Warendorf) Verkrijgbaar in elke boekhan del. WASHINGTON De V.S. zijn Boos op president Amin van Oeganda, die op 4 juli de Amerikaanse onafhanke lijkheidsdag een telegram naar president Nixon heeft ge zonden, waarin hij de Ameri kaanse president -.Een spoedig herstel van de Watergate-a- faire" toewenste. Dit telegram heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, in alle staten gebracht. WASHINGTON (Reuter! - American Airlines, een bin nenlandse luchtvaartmaat schappij, heeft toegegeven dat ze illegaal heeft bijgedragen aan de campagne tot herver kiezing van president Nixon. Ze was ertoe gekomen onder druk van de vroegere advocaat van Nixon, Herbert Kalmbach. Dit is gisteren in Washington bekendgeworden. Een vrijwil lige bekentenis van dit soort lijkt zonder precedent. De ver schillende kieswetten verbie den het maatschappijen bijdra gen te leveren aan campagne fondsen. DEN HAAG Het aantal winkels en andere verkoop plaatsen als hallen, gesloten huizen, rijdende winkels enz. is in het afgelopen jaar weer verminderd, aldus het hoofdbe drijfschap detailhandel. De werkelijke achteruitgang is niet aan te geven, omdat in het afgelopen jaar een niet bekend aantal reeds betaande zaken werd geregistreerd. Door de inwerkingtreding van de vestigingswet detail- DEN HAAG Het kamer- Ja Imkamp van D'66 wil van ie regering weten of op het Ministerie van Defensie groot ss plannen worden c.q. zijn uitgewerkt om het 25-jarig re geringsjubileum van koningin Juliana op te luisteren. Hij noemt o.a. militair vertoon zo als vlootschouw, luchtmacht- show en paradés. Aan de minister-president en aan de minister van Defen sie vraagt Imkamp of zij het met wenselijk achten deze 'arm vati militaire mandfesta tes of in het geheel niet te ™en plaatsvinden of, en dat 'n ieder geval, met de uiterste soberheid. (zie ook commentaar) SALISBURY (RTR) Een groep van 20 a 30 Afrikaanse guerrillastrijders is een r.lt.- missiepost in het noordoosten van Rhodesië binnengedrongen en heeft 244 schoolkinderen en 34 personeelsleden van de post allen negers ontvoerd Rhodesisehe soldaten hebben echter al 190 kinderen opge spoord. Het nieuws van da overval en de ontvoering is afkomstig van pater Egon Ro- gek, het hoofd van de missie post. De missiepost ligt op 30 jem van de grens tussen Rbodesie en Mozambique. AMSTERDAM (ANP) - Binnen 24 uur tijds is de Am sterdamse recherche gecon fronteerd met twee jugdige buitenlandse bezoekers, die op hotelkamertjes dood werden aangetroffen als gevolg van overdosering met een verdo vend middel. Donderdagavond was het de 24-jarige Amerikaanse student J.N.G. uit Neiw York, die in een hotel aam de Nieuwendijk dood werd aamgetroffen, vrij dagmiddag vond een hotelhou der aan de Warmoesstraat op een van zijn verhuurde ka mers de 25-jarige Fransman P.J.M. uit Parijs levenloos op de vloer. De man was daags tevoren ingeboekt. Hij had de injectiespuit nog in de hand, aldus deelt de recherche mede. Blijkens zijn paspoort had het slachtoffer vele reizen naar Pakistan gemaakt en was in Amsterdam o.a. hulp tegen verslaving gaan zoeken bü de Jellinek-bliniek. Op beide lijken wordt sectie verricht om de doodsoorzaak met stelligheid te kunnen vaststllem. DEN HAAG Nadat de hoofden van grote lagere scholen al eerder wat armslag hadden gekregen, komt er nu ook hulp voor hoofden van zesmansscholen. Ze worden in het komende schooljaar een morgen of middag per week vrij gemaakt van lesgeven. 1.900 scholen gaan hiervan profiteren. Dat heeft minister van Kemenade, in overlegmet de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, besloten in het kader van de werkloosheidsbestrijding Voorts zuilen 280 grote lagere scholen na de vakantie met iets kleinere Hassengemiddel- dem rekening mogen houden De volgende veranderingen wonden namelijk van kracht: Een 8e leerkracht mag worden benoemd bij 236 leerlingen (was 238). Een 9e leerkracht bij 270 leerlingen (was 274). Een 10e leerkracht bij 304 leerlingen (was 310). Een 11e leerkracht bij 338 leerlingen (was 346). Een 12e leerkracht bij 372 leerlingen (was 3821 En een 13e leerkracht bij 406 leerlingen (was 418). De regering heeft besloten, dat voor deze benoemingen op de eerste plaats werkloze onder wijzers in aanmerking koimen. Een aamtal van hen kan ook bij het buitengewoon onder- AMSTERDAM (ANP) De «Societé Internationale d' Uro- 'ogie" is zeer tevreden over het 'erloop van haar 16de congres, kt deze week is gehouden in Amsterdam op uitnodiging van Nederlandse Vereniging v«or Urologie. Op het congres, waaraan *■400 artsen deelnamen voor k eerste keer ook uit de Sov- let-Unie werden vijf onder werpen behandeld prostaat kanker, het niet kunnen op houden vam urine (incontinen- Je), bloedvervuiling (sepsis) 'oor ontsteking vain de urine- l'egen, de behandeling van kanker met behulp van genees middelen en de preservatie 'buiten het lichaam bewaren) 'au cle nier ten behoeve vam "■ansplamtatie. Op dit laatste pumt werd uitvoerige aandacht besteed aan het gebruik van doorstro mingsvloeistoffen en de daar voor benodigde apparatuur. De Nederlandse Amerikaan prof. dr. F. O. Belzer lichtte zelf de laatste vorderingen toe met de door hem ontwikkelde Belzerpreservatie-apparatuur. Met deze installatie die de meeste Nederlandse Academi sche Ziekenhuizen ook al be zitten, kan een niet 48 uur buiten het lichaam bewaard worden zonder aan vitaliteit en functie in te boeten. De nier kan bovendien over lange af standen worden vervoerd en de transplantatie-operatie kan zon der haast uitgevoerd worden. Van de ervaringen met as tronauten hebben de urologen ook geprofiteerd. Patiënten met urime-incontinentie kunnen nu in veel gevallen door een chi rurgische ingreep van hun kwaal afgeholpen worden. Voorheen beschikte men slechts over een opvangapparaatj e. De elektrische gangmaker (pacemaker) voor het hart wordt nu ook toegepast op de urineblaas. In Frankrijk experimenteren de urologen met het aanbren gen van organen of gedeelten daarvan uit kunststof. De vraag is nog of en hoe lang deze materialen in het lichaam kunnen blijven zitten. Wat betreft kanker bleek, dat men thans beschikt over operatietechnieken, geneesmid- deln en bestralingsmogelijk- heden met röntgenstralen en radioactief materiaal, waar mee dikwijls in combinatie met elkaar hoopgevende resul taten kunnen worden bereikt. „Ofschoon niemand zal bewe ren dat daarmee het kanker- vraagstuk ook maar enigszins is opgelost, kwam op het con gres toch duidelijk tot uiting dat veel vormen van kanker een aanzienlijk minder kwaad aardig verloop hebben dan bij voorbeeld tien jaar geleden", aldus prof. dr. H. W. ten Cate, secretaris van de oongresorga- nisatiecommissie. Als voorbeelden noemde hij kanker aan prostaatklier, man nelijke geslachtsorganen en nieren. „Ten dele is succes te danken aan de mogelijkheden van een vroege vaststelling van de aard der ziekte door perio diek algemeen onderzoek van mensen zonder klachten, ten dele ook aan de ontwikkeling van nieuwe behandelingstecli- nieken." wijs terecht, want ook daar zijn nieuwe regelingen af( spraken. Zo zal op de 88 imbe- cielenscholen de leerlingen- schaal (die aangeeft bij welk aantal leerlingen een nieuwe leerkracht kan warden aange trokken) worden verlaagd van 16 tot 14. De hoofden van blo- scholen met minder dan zes onderwijzers zullen twee mor gens of middagen worden vrij gesteld, een verdubbeling van de huidige situatie. Driehon derd schoolhoofden zullen daarvan profiteren. Er is tenslotte ook aangekon digd, dat laigere scholen met. veel kinderen uit sociaal-cul tureel zwakke milieus extra onderwijzers mogen aanstel len. AMSTERDAM (ANP) De di- reoteuren K. Stolk en A.H. Spain van drukkerij Boekho ven-Bosch in Utrecht en NRC- Handeisblad in Amsterdam hebben gisteren bevestigd dat Bonaventura-directeur H. ten Brink hem telefonisch heeft bericht dat zij er rekening mee moeten houden dat de komen de week de Haagse Post niet zal verschijnen. Ook de plaats vervangend chef zetterij van het NRC-Handelsblad, waar HP gezet pleegt te worden, verklaarde de opdracht te heb ben gekregen van zijn directie het werkschema van de zette rij aan te passen aan het niet- verschijnen van HP. Het stakingscomdté van HP heeft deze daad scherp veroor deeld als zijnde „in scherpe te genstelling met de verbale be reidheid van de directie tot overleg". „Door al deze activi teiten probeert de directie HP om zeep te helpen. Een week blad dat niet wekelijks ver schijnt ligt al gauw uit de markt", aldus het comité. (ADVERTENTIE) Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. Conservatoriumlaan 15, Tilburg, tol. (013) 629111 handel konden reeds bestaan de, doch nog niet geregistreer de vestigingen woren gelegali seerd. Ondanks deze oneigenlijke toeneming van het aantal in schrijvingen, wa# er toch een achteruitgang van het aantal geregistreerde ondernemingen met één vestigingsplaats, van ongeveer 3400 (in 1971 was de achteruitgang 6100 en in 1970 4900). De grootste achteruitgang deed zich voor in de levens middelenbranche. Hier nam het aantal ondernemingen met een verkoopplaats af met 1800. Verder was de teruggang het meest opvallend in de bran ches brandstoffen (min 450), tabaksartdkelen (min 450), textiel (min 350), en rijwielen (min 250). In de markthandel nam het aantal vestigigen toe met 500 zaken en het filiaal bedrijf breidde zich met 400 winkels uit. Het aantal ambachtelijke vestigingen, geregistreerd door het Centraal Registratiekan toor Detailhandel-ambacht, is in 1972 verminderd van 120.000 tot 118.000. Er verdwe nen 350 bakkers, 200 fiets- en bromfietsherstellers, 400 kap pers, 200 aannemers, 300 schil ders ,260 schoenmakers en 220 metaalbewerkingsbedrijven in de ambachtelijke sector. Er kwamen 240 schoonmaak- en glazenwassersbedrijven en 230 autobedrijven bij. Dit zijn de enige branches, waarin sprake is van een duidelijke stii ging. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken heeft drin gende boodschappen verstuurd naar de Noorse schepen in de Middellandse Zee met de in formatie dat Libië mijnen heeft gelegd in een groot deel van zijn kustwateren. Laat een mens één week in deze temperatuur werken en hij voelt zich een uitgeknepen (Zuidafrikaanse) sinaasappel. En om die reden, geroosterd volk, zult u het ons niet euvel duiden dat wij het niet vrese lijk vinden een min of meer vrij weekeinde voor de boeg te hebben. Of zoals een collega dat uit drukte: „om een lang verhaal kort te maken: prettig week einde". Maar dat delen wij u pas mede na eenieder deelgenoot gemaakt te hebben van een wonder in het dierenrijk, al thans een sterk verhaal uit dat wereldje. ln het plaatsje Fort Walton Beach heeft de St.-Bernhard Liesl het leven geschonken aan negen kleintjes. De vader van -het stel kan geen andere hond zijn dan: de teckel Pat! De kleine Pat (waar een kleintje groot in kan zijn) weegt ruim 13 kilo, de moeder tegen de 60. De puppies zijn buitengewoon gezond maar wat er uit zal groeien is nog een volslagen raadsel. Nu heb ik wel eens met eigen ogen het vernuft aan schouwd, waarmee een (wat kleinere) herder een teckel ontving zij ging door de knieën zogezegd maar een St.-Bernhard Dat slaat alles. "£r Brigitte Bardot heeft zich nu ook tegen de Franse kern proeven verklaard. De ene bom tegen de ander. ,,'t Is echt niet altijd zo leuk om de naam Zwolsman te dra gen" (R. Zwolsman). Het is nu wel wat stiller geworden in de hoek, maar er worden nog steeds (Kolf)scho- ten voor de boeg gehoord in Den Bosch. Waarna wij u zoals we beloofd hebben u een pret tig weekeinde toewensen. En kijk uit: ter zeete land en in de lucht. MERIJN NEWARK (NEW YERSEY) I-n een huis in een overwe- gens zwarte wijk van Newark (V.S.) zijn de lijken aange troffen van vijf mensen, die allen door messteken om het leven zijn gebracht. De slachtoffers zijn vrouwen en een jongen van zes jaar. DEN HAAG (ANP) In de ministerraadsvergadering van gisteren is een wijziging aanvaard van het besluit gel delijke steun volkshuisvesting, dat de mogelijkheden tot het verlenen v-an gemeentelijke garanties ten behoeve van de woningbouw wil verruimen. UTRECHT (ANP) De dorpskrant die zich beperkt tot uitsluitend min of meer geaccep teerde onderwerpen neemt in de lokale samenleving een plaats in die vergelijkbaar is met die van de Nederlandse omroep stichting (NOS) in de landelijke samenleving. Aldus dr. Jaap Fischer, (rechts) die ruim tien jaar geleden als dichter-componist-zanger met zijn liedjes in ons land furore maakte en die gisteren aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. In zijn proefschrift, getiteld „Vijf dorpskranten in het Oldambt, nijs oet'tol loug" (nieuws uit het oude dorp), onderzoekt de heer Fischer (35) plaats en functie van de dorpskrant in de lokale samenleving aan de hand van een studie die hij maakte over vijf dorpskranten in het Oldambt, gelegen rondom Winschoten in noord-oost- Groningen. Promotor was prof. dr. Sj. Groenman (links op de foto).

de Stem | 1973 | | pagina 9