TAXI IN PLAA TS VAN BUS: Openbaar vervoer in Hulster Ambacht verkeert in zorgwekkende toestand RTM winst zonder subsidie zeeuws IJzendijke eert verleden EVENEMENTEN m gemeentelijke plannen WITTE MAF BIJ DE BUSSEN: HI-FI STEREO commentaar ll) foriediensten 9 streék diandicaptendag 3ek uitgesteld Zeeuws vervoer I VANDAAG zullen Russische J kosmonauten naar de V.S. ver- I trekken, waar zij zich met, drie Amerikaanse astronauten I gemeenschappelijk zullen Warmer HENGELEN OM AUTO WINST SPITSUREN MOEILIJK VERZET Weekenddiensten Stemredactie van Kranenburg, sen, Grote kerk, 10.15 ds. J. Scholten. Goede ierkerk: 10.00 uur: ds. Rietvelt, 19.00 uur: ds. Pennings. Opstandings- 9.00 uur: ds. J. Schol- -landkerkje, 10.30 uur: ds. ld. Hoek. tijke, 11.00 uur: ds. W. juse. llag, 10.00 uur: ds. A.T. ïum. inde, 9.00 uur: ds. J. v.d. F. KERK «zen, Noordstraat, 9.00 Il7 00 uur: ds. v.d. Beek, Brugge. Opstandings- 10.30 uur: ds. v.d. |k. pF, KERK (Vrijge- ikt) T 10.00 en 15.00 uur: dis. J. Wielen. GEREF. KERK Slag, 10.00 en 14.30 uur: .J. van Vuuren. SF. GEMEENTE 9.30 en 14.00 uur: lees- ast. ■uzen (Vlooswijkstraat)', I, 14.00 en 18.00 uur: fsdienst.. EF GEMEENTE (Syno- 10.00 en 14.30 uur: lees- rist. ■uzen (Frans Halslaan), 00 en 15.00 uur: leesddenst. GEREF. GEMEENTE euzen, 9.30 14 00_ en 50 uur: ds. A. de Reu- ER DES HEIES neuzen, 9.30 uur Bidstond, foo en 19-30 uur: Samen- ast. PSGEZ. GEMEENTE fenburg, 10.30 uur: ds. H. inga. —Ziekenhuizen parochie es, parochie Oost- en [id-Beveland. Zondag 8 ti van 12.00-24.00 uur: V. moenmakers, Nachtegaal- m 58 te Goes, tel. 01100- ?4. van Zuid Beveland Indag 8 juli van 12.00- -1.00 uur: P. Pontenagel, jpofdstraat 58 te Ovezande, j, 01195-214. ristenzielzorg oek-Koudekerke, Toeris- jikerk zondag 10.00 uur. burg, zaterdag 19.00 uur: jkerk, zondag 10.00 uur: Jcreatieterrein. ïperland, Toeristenkerk, olenweg 69, zaterdag 19.00 Jïr, zondag 10.00 uur. tgene, Ned. herv, kerk, za- rdag 19.00 uur. ikapelle, Ned. Herv. kerk, terdag 19.00 u. re, Ned. Herv. kerk, zon- ïg 8.00 uur. üwenpolder, Toeristenkerk, art den Haakweg, zaterdag f.00 uur, zondag 10.00 ur. itkapelle, Toeristenkerk, jazienstraat, zaterdag 19.00 zondiaig 10.00 uur, (telande, Toeristenkerk psweg 48, zaterdag 19.00 u. indag 10.00 uur en 19.00 Lr. ."IOCHIEKERKEN fs, Hoofdkerk, Singelstraat ïterdag 19.00 u, zondag 100 en 10.30 u. „De Hoog- Populierenstraat Goes jjuid), zondag 11.30 uur. (delburg, Hoofdkerk, Lom- Jardstraat 1, zaterdag 19.00 zondag 10.30 en 19.00 uur. „doeksteen", Roozenburg- ian, Middelburg (Zuid), bndag 8.30 uur. en W.-Souburg, Kerklaan ffl in West. Zaterdag 19.00 I. zondag 10.30 u. v psingen, Hoofdkerk, Singel (16. Zaterdag 19.00 u, zon- ag 8.30, 10.00 en 12.00 u. Dpenhof', Alexander Go- Jelweg, Paauwenburg. Zon- ■ag 11.00 en 19.00 u. Zaterdag 7 juli 1973 I (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De |>r vandaag vastgestelde bij- likomst voor leden vam de Jhandicapten-organisatie, ai ling Zeeland, zal geen door lig vimden. De bijeenkomst Jverschoven naar zaterdag 14 [i. De vergadering wordt van 14.00-17.00 u. gehou- in bet verenigingsgebouw. worden onder meer door Ivrouw Bliek uit Terneuzen furenidia's vertoond. (ADVERTENTIE) i Terwijl overal in Nederland ook in het openbaar vervoer een schaalvergroting plaats vindt, blijft men in Zeeland maar aanmodderen met zes busbedrijven, waarvan er vier eerder tof de lilliputters van het vervoer kunnen worden gerekend. Enige jaren geleden zag het er naar uit dat deze bedrij ven zich zouden aaneensluiten tot een Delta-vervoerbedrijf, dat zich.van Rotterdam tot België zou uitstrekken, maar het is er niet van gekomen. De Commissie Vervoer-Vergunningen, die elders toch wel bedrijven tot nauwe samenwerking weet te bewegen, maakt in Zeeland daar blijkbaar zo'n haast niet mee. Het is bekend dat de persoonlijke belangen van de in het geding zijnde eigenaren, commissarissen en directeuren een niet geringe hindernis voor de samensmelting vormen. Daarbij komt dat de rijksbijdrageregeling, hoe onontbeerlijk ook voor de handhaving van een minimumvervoersvoorziening, geen stimulans vormt voor de schaalvergroting. Zolang dat zo blijft, zullen de reizigers uit Midden- en Oost-Zeeuwsch-Viaanderen in Oostburg twintig minuten op nun aansluitende bus moeten wachten, kan de bus uit Zeeuwsch-Vlaanderen wel naar Goes maar niet naar het station Kruiningen-lerseke rijden, moet er tussen Goes en Middelburg uit efficiency-overwegingen te Lewedorp worden overgestapt en zo voort. Het wordt werkelijk tijd dat provinciaal bestuur, spoor wegen en Commissie Vervoer-Vergunningen zich eens met deze Zeeuwse vervoersproblematiek gaan bezighouden. Dat eist de zuinigheid met gemeenschapsgeld net zo goed als de zorg voor een goed ineensluitend vervoersnet over de gehele provincie. voorbereiden op een Ameri- E kaans-Russische ruimtevucht in 1975. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door Ihet KNMI op vrijdag om 18.00 uur: vrij zonnig en slechts hier en daar een bui. Geleide lijk weer wat warmer. Weersvooruitzichten in cij- ïfers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren Izon; 5-13; min. temp., vam on geveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 I graden boven normaal; kaïns op een droge periode van min istens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag; aantal uren »n: 5-16; min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: |van nul tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur- (95 procent. Kans op een ge- Iheel droog etmaal: 80 pro- leent. STRANDVERWACHTING Aan het strand vandaag en ook zondag geleidelijk meer !e perioden en overwe- droog weer. Zwakke tussen zuid en zuidwest, ongeveer 22 gra- 19 graden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het arti kel in onze krant van gisteren over de financiering van ge meentelijke plannen in Bra bant en Zeeland, is abusieve lijk vermeld dat de meeste gemeenten in beide provincies niet voldoende bestekklare plannen zouden hebben. Dit is onjuist. Uit een nadere toelichting van het ministerie van Finan ciën op een nota die hierover aan de Eerste kamer is gezon den, blijkt, dat de in het arti kel vermelde bedragen onder de kop „pipeline" doié werken zijn, waarvoor al financiële middelen beschikbaar zijn ge steld. Deze werken worden meestal in fasen uitgevoerd. Voor de uitvoeringen van die verschillende fasen zit voor de Zeeuwse gemeenten dus in to taal f 1.655.000 in de pipeli ne. (Van onze correspondent) BRUINISSE Vandaag wordt er tussen 12.00 en 15.00 uur in Bruinisse een internati onale zeehengel wedstrijd ge houden, waarvoor een bijzon der grote belangstelling be staat. Er worden tussen de twee en drieduizend henge laars verwacht, die zullen strijden om de eerste prijs (een auto) en de tweede prijs (een woninginrichting tot een bedrag van 5000 gulden). De derde prijs is een vouwkam- peerwagen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ZIERIKZEE/AXEL De directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij (ZVTM), dr. H. J. van Zuylen, is in bespreking met een taxi-onder nemer te Graauw over de vraag of deze kan voorzien in het vervoer van inwoners van deze plaats voor zover die op openbaar vervoer zijn aangewezen. Die taxi-service zou dan in de plaats kunnen komen van de volslagen onremdable bus dienst die de ZVTM nu nog zes keer per werkdag tussen Hulst en Graauw onderhoudt. Alleen op de school- en zie kenhuistijden zou dan een bus blijven rijden. De busdienst naar Graauw haalt bij lange na niet de vijf tot zeven reizigers per rit die volgens de maatstaven van de Commissie Vervoer-Vergun ningen (CVV) nodig zijn om een busdienst in stand te hou den. Volgens nog onlangs ver richte tellingen, schommelt de gemiddelde busbezetting tussen 0.4 tot 1,1 reiziger per ril. Alleen de ziekenhuisdienst haalt een gemiddelde van 6,5 reiziger. Volgens de ZVTM- directeur zal het de gemeen schap waarschijnlijk minder geld kosten als de weinige Graauwenaren die van de bus gebruik maken per taxi wor den vervoerd. De proef die in de vorige dienstregeling werd genomen met een geregelde tweeuursdienst heeft niets uit gehaald; vandaar dat men in deze dienstregeling tot een zestal ritten per werkdag is teruggegaan. Naar aanleiding van het jaarverslag van de ZVTM, waaruit wij in ons blad van gisteren reeds enige cijfers putten en dat gistermiddag in de in het provinciehuis te Middelburg gehouden vergade ring van aandeelhouders werd goedgekeurd, hadden wij een gesprek met dr. Vam Zuylen. De hogere winst, waarvan wij melding maakten, is uiteraard verkregen met inbegrip van de rijksbijdrage in het tekort op de exploitatie van 690.000 gulden, waardoor een dividend uitkering aan de aaiandeelhou- ders (voornamelijk de provin cie en de spoorwegen) van acht percent mogelijk wordt. Dr. Van Zuylen wees er ech ter wel op dat deze rijksbij drage ondanks de geldont waarding praktisch gelijk is gebleven aan die over 1971. Dat komt omdat de sanering van de ZVTM in het afgelopen jaar zijn vruchten is gaan af werpen. Het bedrijf werd ingekrom pen (het aantal bussen daalde van 37 tot 25, het personeel van 90 tot 75) maar met min der materieel en mensen wer den betere resultaten bereikt. Zo ging het groepsvervoer van een verlies van dertig mille naar een winst van 44 mille en de winst van het toerver- voer klom van dertien naar negentien mille. Toch nam, absoluut gezien, de activiteit van de ZVTM in deze sectoren af. De busonder neming doet alleen dat groeps- en toervervoer dat zonder ex tra kosten aan personeel en bussen te verrichten valt. Net zo besteedt de ZVTM onvoor delige versterkimgsbussen op spitsuren uit aan collega's uit de particuliere sector. Het totale beeld wordt niet onbevredigend genoemd. Het invoeren van late diensten en avondretours op de hoofdlij nen heeft geleid tot een omzet van twaalfhonderd avondre tours per maand. De tienrit- tenkaarten voor het stadsver voer in Terneuzen kennen een redelijk succes. In 1972 wer den 2300 van deze kaarten verkocht. Het blijft echter met het openbare vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen en voor al in het Hulster Ambacht een moeilijke zaak. Daarop wijst ook wel het feit dat dertig percent van de reizigers scho lieren zijn. Dat wil zeggen dat er buiten de schooltijden heel weinig van de bus door „ge wone" reizigers gebruik wordt gemaakt. Toch zijn er door de ZVTM verbeteringen inge voerd, bijvoorbeeld in de rela ties tussen Hulst, Sint-Jan- steem en Clinge en ook met Koewacht en Zuiddorpe, voor beide laatstgenoemde plaatsen geldt helaas hetzelfde als voor Graauw: de vervoercijfers zijn bedroevend. De algemene eco nomische malaise is hier niet vreemd aan, maar aan de an dere kant ook die merkwaar dige sociogragische situatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. We spraken verder met de ZVTM-directeur over de hal tesituatie in Hulst. Dr. Van Zuylen stelt voorop dat de rei zigers gebaat zijn bij een zo snel mogelijk vervoer. Grote omwegen moet ze bespaard worden, waarbij ook gedacht moet worden aan routes die door ander verkeer veel ver traging opleveren. Dat geldt met name voor het centrum van Hulst, zeker nu de ZVTM het voor de sloop rijpe materi aal vanh het „ancien régiem" heeft vervangen door de mo derne, comfortabele Leylands en DAF's, die zich echter moeilijk door de bochten en smalle straten rond de Basi liek kunnen wringen. Vandaar dat de bussen rond het een trum rijden met stopplaatsen in Tivoli (de Perkpolder- dienst), het ziekenhuis (eind punt voor alle diénsten), de Koolstraat (vlakbij het cen trum) en de Van de Maelste deweg. De laatste halte geldt niet voor de snelbus naar Bre da. De tijdrovende lus naar het Stationsplein is vervallen. Een punt dat dr. Van Zuuy- len bijzonder hoog zit, is het feit dat de samen met de Au tomaatschappij Zeeland (AMZ) uitgevoerde trans- Scheldedienst Sas van Gent - Terneuzen - Goes (via het veer Perkpolder - Kruininen) niet via 't station Kruiningen kan rijden. Zowel de AMZ als de eerder genoemde Commis- sie-Vervoer-Vergunningen verzetten zich daartegen. De ZVTM-directeur wijst erop dat daardoor de reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen die in Kruiningen de Intercitytrein naar Brabant en Holland wil len nemen wat vlugger is dan via Goes altijd ge dwongen zijn over te stappen, wat vooral voor de (vele) mensen met koffers en kinde ren lastig is. Het is één van die dingen die erop duiden dat er in Zeeland aan het openba re vervoer nog wel wat te doen valt. Morgen, zondag 8 juli: pBrgen op Zoom 9.31 en (21.53; paasweert 8.41 en 21.13; [«neuzen 8.14 en 20.47; •nssingen 7.46 en 20.19; IWemeldinge 9.21 en 21.43. Maandag 9 juli: J®» op Zoom 10.35 en wo. 00; Hansweert 9.47 en 22.21; P-«neuzen 9.21 en 21.53; yUssingen 8.52 en 21.26: 'emeldinge 10.25 en 22 50. Konstanz 385 min 2, Rhein- «den 296 min 11, Straatsburg min 4, Plittersdorf 472 Maxau 537 plus 2, Plo egen 142 min 1, Mannheim 1 mui 8, Steinbach 121 min Mainz 327 min 8, Bingen '8 mm 5, Kaub 249 min 5, Her 235 min 4, Koblenz 240 3* Keulen 214 min 7, Ruhr- 366 min is, Lobith 998 9. Pannerdense Kop 965 10, Nijmegen 795 min 10, «selkop 877 min 8, Eefde se] 406 ujjjj jo, Deventer min 5, Monsin 5452 min 2, ™rgharen 3865 plus 44, Bel- iJ, j 3 min 3 en Grave 'Weden de sluis 502 plus 4. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De Rotter- damsche Tramweg Maatschap pij (RTM), de vroegere Zeeuwse en Zuidhollandse ei landentram, die echter al lang bus is geworden, is een unieke verschijning in het Nederland se vervoer. Opnieuw heeft ze kans gezien een bescheiden winst te maken, zonder een rijksbijdrage te ontvangen. De winst is maar klein (ruim zestig mille na reserve ring van vijftig mille voor de vennootschapsbelasting) en zal samen met de ruim tien mille, die vorig jaar onverdeeld bleef, worden toegevoegd aan de algemene reserve. De RTM heeft die verstevi ging ook wel nodig, want dit en het volgende jaar vervallen aflossingen tot een totaal van 330.000 gulden van renteloze voorschotten van zeventig jaar geleden (door het rijk toen verstrekt voor de aanleg van de tramlijnen) en dit jaar be gint tevens de aflossing van anderhalve ton van de in 1967 gesloten lening van anderhalf miljoen om de RTM te kunnen moderniseren. Onder die om standigheden hebben aandeel houders maar besloten het di vidend te passeren. Het vervoer op de RTM- bussen kon zich praktisch handhaven, wat toegeschreven wordt aan de grote reissnel- heid over lange afstanden zon der veel stoppen en een stan daarddienstregeling. De bussen van de RTM komen daardoor ook aan een zeer hoog jaarki- lomtrage: meer dan honderd duizend kilometer per bus. Op de toeristische bootdien sten werd weliswaar dertig mille toegelegd, maar dat geld komt ruimschoots terug in de vorm van de op de aansluiten de busdiensten verkochte kaartjes. Bovendien zijn er twee cir cuits opgenomen in het NS- dagtochtenprogramma. Een bijzonder fenomeen is het veer Anna Jacoba-Zijpe. Het heeft de RTM-directie heel wat overredingskracht gekost om het zover te krijgen dat de oude „Krammer" uit de vaart kon worden genomen en een voor acht ton gemoderni seerde Moerdijkpont kon wor den ingezet. Maar de resluta- ten mogen er zijn. De exploi tatiekosten van het veer zijn met zestig percent gedaald, de ontvangsten met 120% toege nomen. De normale halfuur- dienst wordt zelfs tot een kwartierdienst verdubbeld als dat nodig blijkt! Dat kan met dezelfde pont, al is er dan wel meer personeel nodig om het op- en afrijden te versnel len. IJzendijke, het typisch Vlaamse stadje in West- Zeeuwscli-Vlaanderen, toont de laatste tijd een duidelijk interesse in het verleden. Niet helemaal zonder reden overigens, want dit plaatsje is al zeer oud en heeft een rijke historie. De dijk van Iro (of IJsbrand), zoals de verklaring van de naam zou zijn, werd reeds in 984 ver meld. Later behoorde het grondgebied grotendeels aan de St.-Pieterabdij van Gent, en tussen 1250 en 1275 was de plaats zelfs lid van de Vlaamse Hanze te Londen, vanwege haar belangrijke centrum van de wolhandel. Na een tijd van diep ver val werd het in 1604 ingeno men door prins Maurits, die er een versterkte vesting aanlegde. De plaats heeft nog steeds het karakter van een vesting. De Markt bijvoor beeld, is de voormalige para deplaats, een groot vierkant plein waar ook nu nog prachtige parades gehouden zouden kunnen worden. Vandaag (zaterdag) is er geen parade te zien op de Markt, maar wel veel Zeeuwse folklore en oude ambachten. Vandaag houdt IJzendijke nl. haar „folklo ristische dag". Programma punten zijn o.m. een feeste lijke optocht 's morgens om kwart voor 10 door de drum band „Jeugdbelang" met 14 ringrijders te paard in aan wezigheid van burgemeester A. Schipper. Om kwart over 10 opent de burgemeester officieel de folkloristische dag. De hele dag zullen een aantal ringrij ders demonstraties geven van het ringsteken te paard, een eeuwenoude folkloristi sche sport, die vrijwel alleen nog op Walcheren wordt be oefend. De ringrijders, geze ten op galoperende paarden, moeten met een lans een over de baan gespannen ring ter grootte van ca. 38 mm doorsnee steken. Diegenen die deze behendigheid vol brengen, moeten daarna een steeds kleinere ring aan de lans zien te krijgen. De kleinste ring is de zng. „trouwring" met een diame ter van 22 mm; het behoeft geen betoog, dat de ringrij ders die zich weten te hand haven tot op deze ronde, de ware kampioenen zijn, ook al kan er slechts één winnaar zijn. Behalve het ringrijden zal er ook een wedstrijd zijn in het handboogschieten op de liggende wip. Deze sport wordt vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Zuid-Be veland veel beoefend, dus ook daar zal zeker de nodige interesse voor aanwezig zijn. De boogschutters moeten de, aan het einde van de hori- .zontale wip bevestigde, ge kleurde pluimpjes (vogels) zien af te schieten met be hulp van hun pijl en hand boog. Iedere vogel heeft zijn eigen waarde, de verst-ge- plaatste vogel, die dus het moeilijkst te raken is, wordt uiteraard het hoogst gewaar deerd. De schutter, die deze vogel schiet, zal dan ook met passende achting worden be jegend. Behalve de sport, zal ook het oude ambacht volop aan wezig zijn. Zo zal klompen maker R. Impens geïnteres seerden vertellen over de ou de manier van klompen kap pen, de dames Van Hanegem en Labijt zullen er het kant klossen demonstreren, de he ren De Poorter en Opdorp zullen er demonstraties ge ven van het oude stoelen matten. Verder zullen enkele smeden een paard van nieuw hoefslag voorzien, er zal een nettenboeter en een vlechter van bijenkorven zijn, terwijl de heer Buijze de kunst van het vroegere smeedwerk zal demonstreren. Kortom het. oude ambacht is er volop vertegenwoordigd. Hilariteit brengt ongetwij feld met zich mee, het pro gramma-onderdeel „koe mel ken met de hand", want aan dit onderdeel mag ook het publiek deelnemen. Voor de bezoekers is er verder een tekenwedstrijd, terwijl er ook op originele wijze aan de inwendige mens wordt gedacht, want de hele dag zullen er Zeeuwsch- Vlaamse wafels verkrijgbaar zijn bij het streekmuseum, gebakken volgens eeuwenoud recept, dat steeds van moe- der-op-dochter werd doorge geven. Het programma meldt ver der nog de aanwezigheid van enkele kunstenaars, de verto ning van de Zeeuwsch- Vlaamse film „Jaontje" en een concert in de NH-lterk te IJzendijke. Kortom IJzen dijke biedt haar bezoekers vandaag een overvol pro gramma met voor elk wat wils. Wie dit plaatsje bezoekt, zal zeker ook nieuwsgierig .zijn naar wat er behalve op de Markt nog meer te zien is, en dat is ook heel wat. Om de gasten van IJzen dijke meer dan alleen de Markt te laten zien, heeft het streekmuseum „West- Zeeuwsch-Vlaanderen Pre senteert" een wandelroute door de stad uitgezet, langs interessante plekjes. Alle be zienswaardigheden zijn hier in vervat. De routebeschrij ving kan worden afgehaald in het museum. Het streekmuseum „West- Zeeuwsch-Vlaanderen Pre senteert" is ondergebracht in het voormalige gemeentehuis, grenzend aan het Marktplein. Gestart als een permanente zomertentoonstelling is dit uitgegroeid tot een interes sante presentatie van wat West-Zeeuws oh-Vlaanderen zoal te bieden heeft. Er wordt aandacht besteed aan de, voor dit gewest zo belang rijke, landbouw in al haar facetten, er zijn belangwek kende bezittingen van de heemkundige kring te zien, evenals foto's van opgravin gen en enkele archeologische vondsten uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de Stichting Openbare bibliotheek West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hier een hoekje ingericht, met alle literatuur die in de loop der jaren over deze streek is verschenen. De ge meente geeft er informatie over de tyoische gemeente- problematiek, zoals waterzui vering, uitbreidiinigs- en be stemmingsplannen, terwijl het sociaal werkvoorzienings schap er produkten exposeert die onder haar toezicht wer den vervaardigd. De hal van het gebouw is ingericht als toeristische en recreatieve informatiestand van het gebied. De 10 plaat selijke VVV's van dit gewest hebben er ieder een eigen hoekje met. foto's en infor matiemateriaal van hun plaats en omgeving. Trek pleister van het museum is echter de authentieke Cad- zandse Boerenkamer, die vo rig jaar uit het raadhuis van Oostburg naar IJzendijke werd overg Na een haakse tocht naar rechts komt men bij het Ra velijn, dat thans is ingericht als hertenpark. Dit Ravelijn ■is het enig-overgebleven exemplaar; enkele jaren ge leden werd het na een gron dige restauratie i'n de oor spronkelijke stijl terugge bracht. Na het tweede brug getje de eerste weg links inslaan; men passeert dan „De Veste". Achter de hier gelegen zuivelfabriek ligt het sportpark van IJzendijke, bestaande uit twee voetbal velden, twee tennisvelden, De her vormde kerk in IJzendijke, na Willemstad de oudste in Ne derland. een verwarmd zwembad met kleuterbad en twee speeltui nen. Terugkerend komt u bij de Minnepoortstraat, waar van de naam herinnert aan de toegangspoort die hier vroeger toegang tot de stad gaf. In de kern van IJzendij ke staan nog enkele zeer fraaie gevels, zoals het pand Markt nr. 15. Kortom IJzendijke heeft nog heel wat banden met het verleden, en vandaag worden deze mede door de folklo ristische dag weer stevig aangehaald. Het museum zal vandaag de gehele dag te bezoeken zijn. Het entree bedraagt f 1,- p.p., kinderen f 0,50 p.p. Even buiten het dorp staat de trotse, onlangs gerestau reerde molen van IJzendijke. Deze molen dateert uit 1841 en staat op een molenberg, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de omge ving. De molen is oorspron kelijk gebouwd als „grond- zeiler" en later omgebouwd tot „stellingmolen". Opmer kelijk is de Vlaamse kap, waarmee deze molen is ge tooid. In de molen is een tentoonstelling ingericht van schilderijen, pentekeningen, aquarellen etc. van kunste naars uit de omgeving van IJzendijke. Ook deze exposi tie is vandaag de gehele dag geopend. Tegenove: nen de Vesi oude ve die volgens mon Stevin in opdracht van prins Maurits werden aange legd. Juist vóór de vesten staat een houten beeldhouw werk van de beeldhouwer pastoor Gielliet uit Bres- kens. Behalve de folkloristische dag in IJzendijke zijn er dit weekend nog tal van andere evenementen gepland. Wij noemen o.a.: AAGTEKERKE, vandaag rinigrijden te paard op het dorpsplein. Dit begint 's morgens vroeg en duurt de gehele dag. AARDENBURG, vanaf vandaag is de tentoonstelling van schilderijen en beeld houwwerken van de kunst groep „Sincfala" in de St.- Baafskerk weer te zien. De tentoonstelling duurt tot en met 15 juli en is dagelijks geopend van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. De tentoonstelling van Jos But en baron De Meester de Betzenbrouck in het voorma lig gemeentebuis van ST.- Anna Ter Muidee is de hele maand juli dagelijks ge opend van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Entree is gratis. In BRESKENS wordt van daag een wielerwedstrijd ge houden in de kern van het dorp. In BRUINISSE is het van daag ook feest. De laatste dag vain de Visserijdagen met o.a. vanmiddag om 12.00 uur start van de grote inter nationale hengel wedstrijd (le prijs een. auto!). Verder braderie en mosselen eten, muzikale rondwandeling van „Nu met Hope" en de Doe delzakband, puzzelrit voor fietsen en vanavond om half zeven start van de voetbal wedstrijd FC Dordrecht - Xerxes Rotterdam op het sportterrein. In COLIJNSPLAAT is het vandaag de laatste feestdag van de toeristenweek met o.a. rommelmarkt,' jeugdvoor stelling in de amusementshal (aanvang 13.30 uur), muziek- concert door de brassband „Wilhehnina" in de Voor straat en vanavond een grote muzikale show op het sport veld m.m.v. de muziekvere niging „De Eendracht", aan vang 18.30 uur. Verder tre den 's avonds nog op de carnavalsgroep ,,De Biemeeu- wen" en het kwartet Wim Schellekens. Kortom in Co- lijnsplaat is het al muziek wat de klok slaat vandaag. In DOMBURG is er vana vond aan de Babelweg vanaf 19.30 uur een ruitershow door de Rijvereniging „Oran jezon". T.m. 14 juli zijn in Goes in galerie Gusaha de penteke ningen van Maithisse te be wonderen. Geopend maandag t.m. zaterdag 09.00-18.30 uur. In GROEDE zijn er van daag vanaf 14.00 uur strand- spelen. Deelname is gratis. Ook in KOUDEKERKE zijn, er evenementen van daag, nl. een grote rommel en pretmarkt, die de hele dag duurt en een duin- en sitrandwandeltocht. Start van af restaurant Westdiuin te 14.00 uur. OOSTBURG viert vandaag, morgen en maandag ker mis. In RENESSE wordt van daag het ponykampioenschap afd. Zeeland verreden op het terrein tussen de Hoge- en de Lagezoom aan de Kooi- mansweg. Het feest begint om 13.30 uur, In VLISSINGEN wordt vandaag een jazz-concert ge geven door Han Bennink en Misha Mengelberg in het wijkcentrum „Open Hof" Aanvang 20.00 uur. ONTSPANNINGSMOGE LIJKHEDEN VOOR KINDE REN. Wilt u er eens een dagje op uit trekken met uw kin deren en u weet niet waar heen? De provinciale Zeeuw se VW stelde een iijsit met suggesties samen met o.m. tips voor boottochtjes, bus- en treintjes, auto- of fiets tochten, kinderattracties, te bezoeken bedrijven en boer derijen, roei- en kanover- huur, wandelexcursies en nog veel meer. De lijst kan schriftelijk worden aangevraagd bij postbus 123 te Middelburg (f 0,50 aan postzegels bijslui ten) of worden afgehaald op „het kantoor van de provinci ale VVV, Stroopoortgang 3 te Middelburg. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren F. Boogaard, telef. 01134-1655 (voor Midden-Zee land en T. Verlind, telef. 01149-3103 of «1140-3751 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen) eindredactie: r. v. d. helm

de Stem | 1973 | | pagina 3