PRIESTERS OP DE TRAP, BISSCHOPPEN AAN HET DINER vissers in Premie wao volgend jaar opnieuw hoger Defensie-hóófd wacht lot 1 augustus I jesrelHd Nieuwe gegadigde voor Haagse EMS-bezit Dienstweigeraars hebben kwaliteit clan men denkt meer STROP KOST FONDS KWART MILJARD :<c elsinki Nederland staat ten onrechte op „zwarte lijst'' «DAOTERS *>28 binnenland buitenland jMeuwe Tsjechische Tatra tm 0: Misvattingen BUITENLANDSE ZAKEN CONTRA RHODESIëCOMMISSIE SALUEREN BIJ DE KRIJGSMACHT C0NTRAEILET 500 f|f)8 gramlJ# NIEUWE HOLLANDSE AARDAPPELEN doré 2'A kilo HAND SINAASAPPELEN vol sap net a ca. lïHl VA kilo JL TREINEN DUURDER IN BEL Ql In lierfst nieuw verhoor van Dean londerdag 5 juli 1973 9 13 LUGO (ANP) Terwijl de ^schoppen van Gallicie ffoord-Spainje) en civiele au- yditeiten zich aan het diner letten iin het bisschoppelijk paleis, heeft een tiental pries- firs zich op de trappen van iet paleis neergezet en is daar ut protest demonstratief rog- jebrood met spek en wijn gaan lien. Bovendien hebben die leti de bisschop van Lugo, ngr. E. Ona de Echave, een irief overhandigd, waarin zij hem hun afkeur hebben te kennen gegeven over „zijn vervreemding van het lijden van het gewone volk". Het diner van bisschoppen, provinciale en plaatselijke be stuurders vindt jaarlijks in Lugo plaats ter gelegenheid van de plechtige aanbieding m de kathedraal van offergaven aan Maria, de koningin van Gallicie. Toen na de plechtigheid de kerkelijke en wereldlijke au toriteiten zich aan het feeste lijke diner zetten, gingen de tien priesters ongehinderd op de trap zitten en begonnen hun sobere avondeten. Tijdens de twee volle uren, die zij daar doorbrachten, hebben zij nog gesproken met de vicaris-gene raai van d'e bisschop. Toen de bisschoppen na het diner de trap afdaalden, ne geerden zij de protesterende priesters. Alleen de nieuw be noemde bisschop van Compos- tella, mgr. Suguia, wendde zich tot de protesterenden en sprak met hen. Ook nam hij het protestschrijven in ont vangst en beloofde het te zul len bestuderen. In dit schrijven verwijten de priesters de bisschop van Lugo zijn ongeïnteresseerdheid voor het christenvolk en vragen hem zo edelmoedig te willen zijn om de H. Stoel zijn ontslag aan te bieden. jgffpl xf. (Vervolg van pagina 1.) JEnister Winzer sprak, ge el aan het einde van zijn 'e, slechts enkele woorden wat vooral West-Europa een der belangrijkste doel ingen van de conferentie "houwt: Vrijer verkeer vain sonen, ideeën en informa- Men zou zich kunnen voor- "on dat de rede van minis- Van der Stoel, die waar- ijnlijk pas zaterdag aan het rel komt, veel overeen- rast zal vertonen met die de Westduitse minister heel. Nederland onderschrijft vol- het „indrukwekkende" toog, dat Scheel gisteren eld, en waaruit vooral de ens sprak de ontspanning slechts te symboliseren ontmoetingen tussen mi- Iers van oost en west, maai k voor de gewone man voel- sr te maken, aldus mr. Van Stoel. Scheel verklaarde dat „over- in Europa het verlangen ar meer contact, meer in- atie, meer ontmoetingen" laat. „De mensen willen del ijk in hun dagelijks be an de vruchten plukken van ontspanning, deze on-tspan- ig tasbaar gemaakt zien, r ons is dit een deel van de aliteit die niet kan worden tkend. Het eerste dat ons te "n staat is onze volkeren een trouw beeld te geven van ae realiteit". Scheel diende, voor latere ndeling, ontwerp-verkla- Een in over industriële sa- nwerkin-g, over de mogelijk- Jen om bezoeken uit te brei- n en belemmeringen weg te men, over betere mogelijk- 'en voor jurnalisten om hun rk te doen en over samen- rking tussen wetenschaps- nsen. Het grote belang dat het "ten heeft aan vrijer ver- r van personen, ideeën en «natie binnen Europa d naast het betoog van heel nog eens extra beklem- od door zijn Canadese eol- a Mitchell Sharp. Deze nde gedetailleerde voorst,el- in over „menselijke con- zoals het herenigen gezinnen die door de kou oorlog zijn gescheiden, het gemakkelijken van oost- t-huwelijken, PRAAG Op de 4e inter nationale tentoonstelling gewijd aan de ontwikkelingen in de autoindustrie te Praag, vorige week geopend, heeft het publiek voor het eerst kennis kunnen maken met de nieuwe Tsjechi sche TATRA 613. De acht ci linders in twee rijen geven met 3495 cc aan de motor 165 pk, goed voor een maximumsnel heid van 195 km per uur en 160 km per uur kruissnelheid. De luchtgekoelde motor is achter in geplaatst, de wagen heeft schijfremmen in dubbel circuit. HELSINKI (AP) G-root- Brittannië heeft de Sovjet- Unie officieel gevraagd Rudolf Hess vrij te laten. Hess, eens tweede man na Hitler, is de laatste Duitse oorlogsmisdadi ger die nog wordt vastgehou den in de Spandau-gevangenis te West-Berlijn. De Britse mi nister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas-Hume zou tijdens een gesprek van 50 minuten zijn Sovjet-collega Gromyko hebben verzocht Hess om humanitaire redenen los te laten. Dit gesprek werd gehouden in de Sovjet-ambas sade te Helsinki. De Sovjet- Unie is het enige land, dat niet wil dat Hess vrijkomt. De andere „grote drie" zijn hier (al geruime tijd) wel voor. Hess had destijds levens lang gekrégen. Uit niets blijkt nog dat de Sovjets hun standpunt ten aanzien van hem hebben ge wijzigd. Het verzoek van Dou- glas-Hume was het eerste offi ciële, door Groot Brittannië aangaande Hess ingediend. Hess is thans 79 jaar oud. Hij zit o-l gevangen sinds 10 mei 1941. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma en staatssecreta ris Mertens van Sociale Zaken overwegen de premie voor de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering vol gend jaar opnieuw te verhogen. Dat zal noodzakelijk zijn omdat het fonds, waaruit deze wet wordt gefi nancierd, dit jaar opniuew een tekort te zien zal geven van honderd miljoen gulden. Vorig jaar be droeg het tekort een half miljard gulden. De toenmalige staatssecretaris van Sociale Zaken Riet kerk stelde in januari van dit jaar een commissie van des kundigen in, die een diepgaand onderzoek zou moeten instellen naar de oorzaken van de onverwachte tegenvaller van een half miljard in 1972. De commissie, die vandaag haar eindrapport zal uitbrengen, komt tot de verrassende conclusie dat die strop alleen te wijten is aan een misre kening. In feite is er in '72 geen sprake geweest vain een lasten- explosie. dat werd vorig jaar wel als voornaamste oor zaak van de strop aangewezen. Het tekort van een half mil jard gulden is ontstaan zo stelt de commissie, omdat ten on rechte de premie voor dat jaar op een te laag niveau (bene den dat van 1971) was vastge steld. Dit te laag vast stel len door de minister werd in de hand gewerkt door het niet tijdig onderkennen van de ontwikkelingen. Om in de toekomst dergelij ke misvattingen te voorkomen beveelt de commissie onder meer aan voortaan binnen een jaar na afloop van het verslag jaar een jaarrapport op te stel len. Sinds de wet op de ar beidsongeschiktheidsverze kering in 1968 is ingevoerd, is nog maar één verslag versche nen. Verder moet, zo stelt de commissie, een scherp inzicht worden verkregen in de hoofdlijnen waarlangs de ont wikkeling van de uitkeringen zich voltrekt, waarbij de uit keringsorganen maandelijks de nodige informatie moeten ver schaffen. Ook moet de samen werking met het Centraal Planbureau heter worden. Het gecombineerde lidmaat schap van arbeidsongeschikt heidsfonds en sociale verze keringsraad moet volgens de commissie worden herzien. De commissie wijst er tenslotte op dat ook voor 1973 naar verwachting de uitkeringen hoger zullen uitvallen, dan aanvankelijk was geraamd (100 miljoen gulden), maar dat tevens verwacht mag wor den dat de premieopbrengst hoger zal zijn. De beoogde re- servevo-rming wordt in 1973 dan ook niet bedreigd en komt op 650 miljoen gulden. Het fonds streeft echter naar een grotere reserve, zodat een premieverhoging in 1974 niet achterwege kan blijven. Die premie bedroeg in 1972 5,4 procent. Voor dit jaar geldt een premie van maar liefst 7,8 DE „Belangenvereniging Min derjarigen" (BM) heeft beslo ten het Tweede-Kamerlid Jur- gens (PPR) te aanvaarden als bemiddelaar in het conflict met de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming Een groep leden van de BM houdt het kantoor van de fe deratie in Den Haag sinds vrijdag 22 juni bezet. procent. Verwacht mag wor den dat de regering dat op minstens 8 procent zal bren gen. Hoewel de onderzoekscom missie geen diepgaand onder zoek heeft ingesteld naar de structuur van de -arbeidsonge schiktheidsverzekering duiken in het rapport nogal wat zaken op, die wijzen in de richting van een oneigenlijk gebruik van de wet, een misbruik dus van de sociale verzp.kerings- wetgeving. Het komt zeer veel voor, zo meldt het rapport, dat werkgevers hun bedrijf sane ren via de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering. Hoewel de commissie zich niet aan een uitspraak waagt, zo stelt ze wel, dat er een duide lijk verband bestaat tussen de forse stijging van de uitkerin gen en de economische situatie in een bepaalde bedrijfstak en-of regio. TOKIO Zeer boze vissers hebben vandaag een protestmars naar het ministerie van volksge zondheid in de Japanse hoofdstad gehouden om daar te betogen tegen de vervuiling van de Japanse wateren, een vervuiling die zij aan de nalatigheid ran de regering en de industrie wijten. NEW YORK-DEN HAAG De commissie voor de sancties tegen Rhodesië van de Veilig heidsraad der Verenigde Na ties heeft de Koninklijke Nedlloyd NV in Amsterdam beschuldigd van ontduiking van het handelsembargo tegen het bewind van premier lan Smith van Rhodesië. Volgens de commissie zijn aan boord van drie schepen onder (<ie vlag van de maat- .-chap,*'!)'. Rhodesisch chroom, nikkel g-n andere grondstoffe» vervoerd Het ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren verklaard niet te begrijpen waarom Nederland op deze ..zwarte lijst" is gezet, aange zien reeds eind mei een ant woord hierover is gestuurd aan de VN. Daaruit blijkt dat na onderzoek is komen vast te staan dat er voor de agenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Mommersteeg van Defensie zal binnen enkele weken beslissen, wat er met ingang van 1 augustus a.s. zal gaan gebeuren met de nog altijd bestaande groet- en meldplicht bij land-, zee- en luchtmacht. Aanvankelijk had de staats secretaris de militaire groet (salueren) helemaal willen af schaffen maar het in de hou ding staan (melden) bij het formele contact met een meer dere willen handhaven. In het georganiseerd overleg met de regeringsdelegatie zijn de vertegenwoordigers van de tien belangenverenigingen voor hoger en lager militair personeel echter met een geza menlijk tegenvoorstel geko men, omdat zij het plan van de minister niet consequent vonden. Er bestaan volgens de organisaties geen principieel verschil tussen groeten en melden. De organisaties gaan ener zijds akkoord met de formele afschaffing van de groetplicht, (ADVERTENTIE) geldig t/m zaterdag II vindt alle andere VlVO-aanbiedlngen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. doch anderzijds zouden zij de bestaande eerbewijzen in de omgangsvormen op basis van vrijwilligheid willen handha ven. De vereniging voor dienst plichtige militairen (VVDM) die nog niet in het georgani seerd overleg voor het militai re personeel is vertegenwoor digd, wil niet alleen het salue ren definitief afschaffen doch ook de verplichting om bij een formeel contact met een meer dere in de houding te staan. De bestuurders van de VVDM, die het vorig jaar een groetweigerdag organiseerden en deswegen door het Hoog Militair Gerechtshof werden veroordeeld tot detentie in het militaire strafkamp Nieuwers- iuis, wachten nog op inwilli ging van hun tweede gratie verzoek. van de Ned-Lloyd geen aanlei ding was te vermoeden dat de in Beira (de Mozambikaanse havenstad) aangeboden lading ertsen van Rhodesische hei- komst was. Het ministerie heeft de Ne derlandse permanente verte genwoordiger bij de VN ge vraagd de kwestie uit te zoe ken en dit misverstand op te helderen. Een woordvoerder van de Koninklijke Nedlloyd BV. dochteronderneming van de Nederlandsche Scheepvaart Unie, verklaarde desgevraagd nog geen officieel bericht te hebben ontvangen. Men neemt aan dat het gaat om een al oude zaak, die ongeveer twee maanden geleden reeds met het ministerie van buitenland se zaken werd besproken. In dat gesprek is uit niets geble ken dat Nedlloyd met drie van haar schepen het embargo zou hebben geschonden, aldus de zegsman. Nederland stond met Libe- rië, Panama, Zuid-AfriKa, Spanje en Venezuela op een door de commissie-Afrika ge publiceerde lijst van landen die meer dan twee maanden na datum geen gehoor hebben gegeven aan de oproep voor een onderzoek naar mogelijke schendingen van het embar go. BRUSSEL (ANP) Het Bel gische Ministerie van Verkeer heeft bevestigd, dat het open baar vervoer in het land tien procent duurder gaat worden. De tariefsverhoging zal, op een nader te bepalen datum in augustus, ingaan. Voor de intergemeentelijke vervoersmaatschappijen zal de tariefsverhoging gepaard gaan met een daling van de abonne mentsprijzen. Dat betekent on der meer dat een abonnement in Brussel, geldig voor bus, tram of metro, aanzienlijk in prijs zal dalen. NEW YORK (AFP) Samuel Dash, de eerste ju ridische adviseur van de Amerikaanse senaatscom missie, die de Watergate- zaak onderzoekt, heeft ver klaard, dat John Dean, de voormalige juridische raads man van president Nixon, in de herfst verhoord zal worden over de vraag of de bijdragen ter financiering van de herverkiezingscam pagne voor Nizon ook ge diend hebben tot de aan koop van het landgoed van Nixon te San Clemente in Californië. Volgens de „New York Ti mes", waaraan Dash dit mee deelde, is uit de kring van Dean vernomen, dat het Witte Huis niet de gehele waarheid zou hebbèn verteld over de aankoop van het landgoed. De beschuldigingen die tegen pre sident Nixon zijn ingebracht aangaande de aankoop van het landgoed te San Clemente en van dat te Key Biscayne in Florida, zijn eergisteren door de woordvoerder van het Wit te Huis, Ziegler, als „boosaar dig, lasterlijk en ongegrond" gebrandmerkt. Ziegler ontken de dlat gelden uit bijdragen aanhet herverkie zingsfonds van 1972 gebruikt zijn om de buitenverblijven van Nixon althans een deel te bekostigen. A Goed, tikte uw nationalis tisch getinte hart ook wat sneller, en droeg u het hoofd ook wat fier op de schouders bij het aanschouwen van zo veel macht van onze bloedei gen Jopie (al woont hij dan tegenwoordig in Frank rijk)?. Nancy begon de uicto- In rie. 40.000-50.000 toeschouwers: van dik (Ulven)hout zaagt men planken. I Gisteren vierden de Vere nigde Staten hun 197-jarig be staan als onafhankelijke natie. Maar ook de voormalige ne ger-slaaf Charlie Smith te Bartow (Florida) bereikte een respectabele leeftijdf namelijk die van 131 jaar. En dat is niet weinig. De verjaardag van de VS werd zoals gebruikelijk met veel vertoon gevierd, die van Charlie werd buitenge woon sober gevierd. Hij ont ving enkele bezoekers in zijn kleine twee-kamerwoning en het plaatselijk blad, de „Polk County Democrat" stuurde hem een kaart van 60 bij 90 De enige bloedverwant die Charlie nog schijnt te hebben, is zijn zoon Chester. Charlie zelf zegt dat hij in Liberie geboren is. Hij werd in 1854 naar de VS gevoerd waar hij in New Orleans als slaaf ver kocht werd. De boer uit Tejas die hem kocht, behandelde hem als zijn zoon en gaf hem ook zijn naam. zegt Charlie Smith. Pas enkele jaren geleden kreeg hij voor het eerst aow. Zijn leeftijd kwam pas aan het licht toen een maatschap pelijk werker hem hoog in een boom aantrof bij het pluk ken van citrus-vruchten. Me neer Smith was toen 115 jaar oud. Die andere favoriet zei gen Joop: Ocana-U. te- Die Zoetemelk heeft heel wat in de pap te brokkelen. Als-ie nou maar niet. net als die meneer Verstraeten op de dag na zijn overwinning uit valt. Dat zou dus vandaag zijn. Persoonlijk zou ik nu liever zwemmer zijn dan fietser. Of duiker. Ik duik weg. MERIJN DEN HAAG (ANP) In Den Haag wordt maandag 9 ju li de „Maatschappij tot Instand houding van het Kurhaus en Schevenigen 1973" B.V. opge richt, die met Amerikaans ka pitaal de Haagse en Scheve- ningse bezittingen van de „Ex ploitatie Maatschappij Scheve- ningen" (EMS) wil kopen. Di recteur van „M.I.K.S. '73" is de heer A. Velt uit Scheveningen, die handelt in opdracht van me vrouw M. H. Gravin van Lim burg Stirumhoeufft van Velzen. Volgens de heer Velt wil de „M.I.K.S. '73" bij aankoop van het pakket EMS-bezittingen het Kurhaus behouden en er zo mo gelijk een casino in vestigen De plannen van de Amerikaan se geldschieters (van wie de heer Velt de namen nog niet wil onthullen) voor de verdere ontwikkeling van Scheveningen stemmetn, volgens de heer Velt, overeen met de ideëen die b. en w. van Den Haag over de bad plaats hebben. De oprichtingsacte van de „MIKS '73" zal maandag bij de notaris passeren. De maatschap pij krijgt de vorm van een B.V. met een volgestort kapitaal van 100.000,Naast de heer Velt die in Scheveningen een finan cieel adviesbureau heeft, zit in de B.V. ook de man die het con tact onderhoudt met de Ameri kaanse financiers. Het is de Amerikaan A. R. Otten, die van Nederlandse afkomst is en te genwoordig in Leidschendam woont. De financiers vormen in Amerika een maatschappij die zich al vele jaren bezig houdt met de ontwikeling van recre- atieproj ecten aldus de heer Velt. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het jaarver slag van de Gezondheidsor ganisatie TNO, dat een uit voerig overzicht geeft van de veelomvattende onder zoekingen, die gaande zijn op het gebied van de ge zondheidszorg in de ruimste zin van het woord, bevat onder meer een beschrijving van een onderzoek, dat af rekent met heel wat mis verstanden over de gemid delde kwaliteit van dienst weigeraars. Het onderzoek, verricht door de arts M. Kabela onder su pervisie van prof. dr. N. Speji- er, hoogleroar in de sociale psychiatrie in Leiden, maakt één ding erg duidelijk: dienst weigeraars zijn niet per se langharige, werkschuwe, anti- autoritaire, gezagsondermi j - mende, homofiele jongelui. Het onderzoek geeft een heel an der resultaat te zien: homo seksualiteit komt bij dienst weigeraars niet vaker voor dan bijvoorbeeld bij studen ten; ze zetten zich niet af tegen hun vader; ze zijn wei nig autoritair in traditionele zin, maar verzetten zich niet sterker tegen een autoriteit dan proefpersonen van een re presentatieve steekproef van de mannelijke bevolking. Ze zijn sterk afhankelijk van in terpersoonlijke sympathie en in het algemeen kunnen zij zelfstandig beslissen wat goed of slecht voor hen is. De ou ders van de gewetensbezwaar den staan positief tegenover het besluit van de gewetens bezwaarden de militaire dienst te weigeren. De voornaamste redenen, waarom de onder zochte groep gewetensbe zwaarden weigerde de militai re dienst te vervullen, waren in volgorde van opgave: alge meen zedelijke motieven, godsdienstige motieven en po litieke motieven. Het vergelij kend onderzoek bij groepen dienstplichtigen wex-d verhin derd door het ministerie van Defensie, dat geen toestem ming gaf om een vergelijkbare groep militairen te onderzoe ken. Het bovenvermelde on derzoek omvatte 176 dienst plichtigen, die in 1971 een be roep hadden gedaan op de wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Ze werden aan een uitvoerig psychologisch onder- zoek onderworpen.

de Stem | 1973 | | pagina 9