lat West-Brabant (nog) niet afgevallen loersma tikt Veldkamp op de vingers: harder werken - Doe het zelfop zn Japans IDERZOEK DOODSOORZAAK NTSLAGEN GEDETINEERDE BARBEZOEKERS LIETEN MAROKKAAN VERDRINKEN: TIEN MAANDEN GEËIST Westerterp: regering niet verantwoordelijk voor plan OESO aanleg tweede luchthaven nabij Schiphol robijn saffier smaragd Bemiddeling in conflict Haagse Post VLUCHT VOOR EIGEN BLOOT Staatssecretaris overweegt onder zoek organisatie leger Geen herkansing voor gezakte havo-kandidaten J PLASSERS ITTERS TEURS [S commentaar heetman x Je vergeet altijd wel iets als je op vakantie gaat binnenland buitenland 1 }akket wordt (te) duur ISSINGER AAR EKING Vkadotjpkadotipkacf\ Arrestaties in Griekenland Markerwaard L.O.G. vindt studentenstops onaanvaardbaar PvdA-Kamerlid wil nog dit jaar diensttijd verkorting Zoals'n oakie ASPIRINE van BAYER./X\ Vraag uw drogist. OP/ Voensdag 4 juli 1973 nglas ;r. ar bij. maar. als je op is. nken. teel ikvan zonder ie van jdt, te bffie EfinZNZ-produMlt Total N.V. te Borssele in 8.00 tot 16.00 uur op Borssele of telefonisch 3noeys. jgeven. Graag 14 da- opzenden. gaven in behandeling land en België zullen gië zal >r, ad 0,95 per dag, ons een acceptgiro- e maken). 'tipte verzending, de Zuid-Europa, te wen- te zenden huisnummer land (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma en staatssecretaris Jlertens (Sociale Zaken) ziin van plan regeringscommissaris Veldkamp binnenkort aan te manen de nodige spoed te be trachten bij de vereenvoudi ging en codificatie van de so- tiale zekerheidswetgeving. In Haagse termen heet het „op korte termijn met dr. Veldkamp overleggen over de verdere programmering". Vrij vertaald betekent het, dat beide be windslieden er bij de regerings commissaris op aan zullen dringen, dat diens werkzaam heden sneller resultaat zullen hebben. De Eerste Kamerleden me vrouw Wassen-Van Schave ren en de heer Schwarz (bei den D'66) stelden de bewins- lieden vorige maand een aantal vragen. Volgens hen werkt dr. Veldkamp niet hard genoeg, terwijl hij er toch voor wordt betaald. Dat laatste klopt wel, schrijft minister Boersma: de oud-minister verdient evenveel als lid van de Raad van State, terwijl hij bovendien een on kostenvergoeding krijgt van 1250 gulden per maand, dat is 15.000 per jaar. Veldkamp is al sinds 1967 bezig te trachten de sociale wetten te vereenvou digen. Als „verzachtende" omstan digheden wordt minister Boers ma aan, dat dit bepaald geen eenvoudig werk is, omdat er ook nog steeds wetten bijko men. Bovendien stelt de he- windsman dr. Veldkamp in het gelijk als deze zich verweert met de stelling, dat hij te wei nig personeel heeft. De be perkte aanstelling van over- heispersoneel en de zware be lasting van de Directie Sociale Verzekeringen van het minis terie hebben zeker een nade- dige invloed op het tempo, waarin dr. Veldkamp zijn werkzaamheden verricht, zo stelt de minister. Boersma kon digt aan, dat er dit najaar een tweede interim-rapport zal ver schijnen, wat overigens tevens inhoud dat het eindrapport voorlopig nog niet in zicht is.... Vfederland staat met zijn pakket aan sociale voorzieningen -* een goed figuur in de wereld. Ook al leven hier nog te gel mensen op de rand van het bestaansminimum, werkelijk ierpauperen doet niemand meer. Er zit echter zoveel automatisme in onze sociale wetge ving, dat het gevaar kan ontstaan, dat men zich niet meer rea- iseert, dat de A.O.W., de kinderbijslag, de Bijstandswet, etc. jok betaald beter gezegd: verdiend moeten worden. Dat lit gevaar reeël is blijkt uit de mededeling van minister loersma (Soc. Zaken) dat de koopkracht in Nederland het vol- jend jaar nauwelijks zal toenemen als gevolg van de verdere ostenstijging van de sociale voorzieningen. Ook de werkge vers hebben deze week een ernstige waarschuwing terzake iten horen. De gemakkelijkste oplossing ligt natuurlijk in het verlagen :f bevriezen van sociale uitkeringen. Dit kan echter nooit de iplossing zijn want dan zouden wij deze problematiek afwen telen op de schouders van de minstdraagkrachfigen en dat zou inrecht van het grofste soort zijn. Toch zal er iets moeten gebeuren. De kostenkant van onze bciale voorzieningen raakt veel meer dan alleen de koop- racht van de actieve beroepsbevolking. Die kosten geven ook ten gevaarlijke opwaartse druk aan de prijzen van het Neder- andse exportpakket. Bovendien hebben we hier te maken met ten vraagstuk dat ieder jaar moeilijker oplosbaar zal worden tor de vergrijzing immers van de bevolking en de stabilisatie tan de bevolkingsgroei zullen steeds minder mensen voor eeds meer mensen de kosten moeten gaan opbrengen van inze sociale voorzieningen. Dit probleem is niet met een paar wilde kreten of vage reorieën op te lossen. Hier is gedegen onderzoek geboden, n een stuk mentaliteitsverandering: als wij ais volk ge'uk- ig zoveel waarde hechten aan goede voorzieningen voor under draagkrachtigen, dan zullen we ook met z'n allen be- eid moeten zijn hiervoor hard te werken, dan zal er ook :herp op toegezien moeten worden, dat sociale voorzieningen lef worden misbruikt en dit ligt in hetzelfde vlak dat de iscus krijgt wat de fiscus toekomt. DEN HAAG (ANP) Het rechtelijk geneeskundig Ia ratorium in Den Haag stelt a onderzoek in naar de odsoorzaak van een op 10 i van dit jaar uit detentie (slagen man die op 1 mei Alkmaar overleed. Dit heeft minister Van Agt ti Justitie gisteren geant- Dord op schriftelijke vragen in het socialistische kamer- Kosto. Betrokkene werd telagen uit detentie in de vangenis te Breda. Op de avond van 15 mei fond hij zich met enkele lenden in een café, waar hij k werd. Zijn metgezellen ichten hem vervolgens naar i door hem bewoond ge- aakt huis. Na enige tijd leek zich beter te gaan voelen, deze reden zagen zij af het inroepen van de hulp een arts. De volgende dag lek betrokkene evenwel te il overleden. let was de gestichtsarts in eda bekend, dat betrokkene aggebruiker was, maar hij toonde tijdens zijn detentie het geheel geen verschijn en, die een specifieke anti- igbehandeling noodzakelijk lakten. Hij had slechts en- Ie lichte klachten van licha- ilijke aard, waarvoor hij on regelmatige controle van gestichtsaarts stond. Hij 'EKING (AFP) Nixon's t'iseur Henry Kissinger zal augustus naar Peking ko- 8. Het bezoek zou verband aden met de poging van •shington om tot een be ad in Cambodja te komen Kissinger de kans geven een onderhoud met prins lanoek, het afgezette staats- afd van Cambodja. Kissinger zal in Peking ook 'heren het contact te verste len tussen de V.S. en China, oral in verband met de a-k- >rden die de Russische par- 'eider Brezjnjew onlangs ft gesloten met president kon. In goed ingelichte krm- i in Peking acht men het iter uitgesloten dat premier ioe en Lai van China nog jaar naar de VS zal gaan bezoek zo zei men, ie mogelijk zolang Taiwan een lomatieke vertegenwoordi- in Washington heeft. Vel heeft president Nixon ambassadeur van de Volks- mbliek China in Washi-ng- 'i, Hoeamg Sjen, uitgenodigd )r een gesprek op zijn bui- iverblijf in San Clemente, Californië. was goedgekeurd voor deelna me aan sport. Vanuit de gevangenis is niet aangedrongen op klinische be handeling. omdat geheel onafhankelijk van de eventue le plaatsingsmogelijkheden voor een dergelijke behande ling op grond van de medische bevindingen tijdens de gevan genhouding, onvoldoende indi caties aanwezig waren. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Mommersteeg van Defensie overweegt een fundamenteel onderzoek te houden op het terrein van de organisatie van de verschil lende krijgsmachtdelen. Volgens hem bestaat er in het leger ai geruime tijd be hoefte aam zo'n onderzoek. Dit vloeit voort onedr meer uit het streven naar een adequaat personeelsbeleid en een ver mindering van de exploitatie kosten, aldus de heer Mom mersteeg. Het onderzoek moet ook een vergelijking binnen de gehele rijksdienst mogelijk ma-ken tussen functies bekleed door militairen en functies be kleed door ambtenaren. De staatssecretaris antwoordde dit op schriftelijke vragen van net Tweede Kamerlid Kombrink (PvdA). DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de recht bank in Den Haag heeft gisteren tien maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 22-jarige Haagse opperman A. van K., die op 4 maart een Marokkaan, die niet kon zwemmen, in het water van de Houtzagerssingel in Den Haag had gegooid. De Marokkaan, de 32-jarige A. Aboutahar, was in het steenkoude water ver dronken. A. van K. Aadje de Pad, zoals zijn vrienden hem noemden had de Marokkaan aan de waterkant een zet in de rug gegeven, terwijl Teddy en Pietje van Ldie nog moeten terechtstaan, de man bij zijn armen hadden vastgehouden. Van hen was het idee uitgegaan de Marokkaan, met wie zij in een bar aan de Houtzagerssingel in gevecht geraakt waren, in het water te gooien. Geen van de barbezoekers die de vechtpartij op straat hadden gevolgd, stak een hand naar de in het water spartelen de Marokkaan uit. De officier van Justitie vond dat de barbezoekers zich air beesten hadden gedragen. Uitspraak 10 juli. (ADVERTENTIE) Fantastisch mooie combinaties in geel en wit goud met brillant. Weer eens wat nieuws edetsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 tel. 122344 rotterdam ATHENE ANP) De Griekse oud-minister van Bui tenlandse Zaken en Defensie, Evainghelios Averoff-Tossizza en Petros Garoefalias, zijn ge arresteerd in verband met de recente mislukte staatsgreep in de Griekse marine. Dit is gisteren officieel in Athene be kendgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet verantwoorde lijk voor het (geheime) plan van de OESO (De (in ternationale) Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) voor de aanleg van een tweede luchthaven in de buurt van Schiphol. Dat antwoordt minister Westerterp (Verkeer en Water staat) het Tweede-kamerlid Jansen (PPR), die bij de bewindsman had geinformeerd, of daarmee alle plannen voor de aanleg van een dergelijke luchthaven in West-Brabant van de baan zijn. Zoals men weet publiceerden wij de inhoud van dit tot dan geheime plan op vrijdag 15 juni. „West-Brabant" is duidelijk niet het geval, stelt de be windsman. Hij is op de hoogte van het OESO-plan, waarin voor de aanleg van de tweede luchthaven in de onmiddellij ke nabijheid van Schiphol wordt gepleit. Het rapport is geheel voor de verantwoorde lijkheid van de OESO. Wel zijn enige tijd geleden, zo ver volgt minister Westerterp, door de OESO inlichtingen ge vraagd over de technische as pecten van een eventuele ves tiging van een luchthaven in zee Aangezien de Nederlandse regering zelfs nog geen princi pe-besluit heeft genomen of de tweede nationale luchtha ven er wel moet komen laat staan zich achter concrete plannen heeft gesteld wordt op geen enkele manier de par lementaire discussie daarover doorkruist, aldus de bewinds man, daarmee reagerend op een „beschuldiging" van het PPR-kamerlid, dat de regering vooruitloopt op die discussie in het parlement. In het bewuste rapport van de OESO wordt gepleit voor de aanleg van de tweede nati onale luchthaven op 50 tot 60 kilometer van Schiphol. Het inklaren zou op Schiphol moe ten gebeuren, waarna de reizi gers over snellere railverbin ding naar de nieuwe luchtha ven zouden kunnen worden vervoerd. Die luchthaven (en dat zou dan waarschijnlijk de Markerwaard worden) zou dus alleen voor landen en opstij gen worden gebruikt, waar door de capaciteit er van kan worden opgevoerd tot honderd miljoen passagiers per jaar en een half miljoen landingen en opstijgingen. Behalve het feit dat West- Brabant zou afvallen memo reert het PPR-Kamerlid in zijn vragen dat een groot deel DEN HAAG (ANP) In een telegram aan minister Boersma van Sociale Zaken zegt het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) met verontwaardiging te hebben kennis genomen van het col lectief ontslag op staande voet van alle redactieleden van de Haagse Post De NVJ heeft gisteren een brief gestuurd naar het Colle ge van Beleidsbepaling van de uitgeversmaatschappij Bona- ventura, waarin zij haar te leurstelling uit over het ont slag van de zestien redacteu ren van de Haagse Post, dat door Bonaventura wordt uitge geven. Het NVJ bestuur vraagt het College van Be leidsbepaling al haar invloed te gebruiken om de „door de directie op gang gebrachte" procedure terug te draaien om zo de continuïteit van de Haagse Post te waarborgen en de werkgelegenheid van zestien redacteuren niet in ge vaar te brengen. Als het conflict tussen de directie van de Uitgeversmaat schappij Bonaventura en de redactie van de Haagse Post niet tot een oplossing komt, zullen de werknemersbonden in het grafische bedrijf probe ren te bereiken dat grafisch werk ten behoeve van de Haagse Post besmet wordt verklaard. Tot ergernis van de ontsla gen redacteuren is gisteren hij de drukkerij Van Boekhoven te Utrecht toch de wekelijkse uitgave van de Haagse Post van de persen gerold. Het be treft hier naar men zal begrijpen echter wei een nooduitgave. Zo staat op de omslag een artikel aangekon digd dat in het blad zelf ont breekt. Op een persconferentie hebben de ontslagen HP-re- dacteuren aan de collega's van de dagbladpers het verzoek gedaan de HP-abonnees op te roepen de nooduitgave, die vandaag verschijnt, ongeopend te retourneren als teken van solidariteit met de ontslagen redactie. In zijn functie van voorzit ter van de sectie hoofdredac teuren van het NVJ heeft de heer Max Snijders, hoofdre dacteur van het Utrechts Nieuwsblad een aanbod tot bemiddeling gedaan. Zoals de zaken nu staan, wil de heer Snijders met de secretaris van de sectie hoofdredacteuren, de heer L. Leijendekker, hoofdre dacteur van De Stem, beschik baar blijven voor bemiddeling, indien partijen het tijdstip daartoe gekomen achten. De hoofdredacties van ,431- seviers Magazine" en „Else- viers Weekblad" zijn ingegaan op een verzoek van hun redac tieteams om ten aanzien van de moeilijkheden bij de Haag se Post" de bemiddeling in te roepen van president-directeur drs. R. E. M. van den Brink van het Elsevier-Concern. De beide redacties vinden, dat zij, evenals de redactie van de HP en van andere periodieken, uitgegeven door het „Elsevier"- Concern, wezenlijke in spraak moeten hebben bij be noemingen van hoofdredacteu ren, in plaats van voor voldon gen feiten te worden ge steld. Gisteravond zei Haagse Post- redacteur Cherry Duyns in het TV-programma „Hier en Nu", dat de redactie al onderhande lingen voert met een uitgever, die de hele redactie over wil nemen. van het openbare vervoer rond de nieuwe luchthaven zou moeten worden geconcentreerd om het reizigersaanbod te kunnen opvangen. Als men er van uit gaat dat de Spoorwe gen in ons land per jaar 190 miljoen mensen verplaatsen dan zou dat volgens opzet van de OESO betekenen dat tussen Schiphol en de nieuwe lucht haven d ehelft van dat rail- vervoer zou moeten worden geconcentreerd. Dat is voor de PPR onaanvaardbaar. Minister Westerterp gaat op dat aspect overigens niet in. Dat doet hij ook niet over die passage in het OESO-rap- port waar vermeld staat dat dergelijke grote internationale luchthavens maar op een stuk of zes plaatsen in de wereld ongehinderd hun functie zou den kunnen uitoefenen. Als de OESO dat stelt, vindt het PPR-Kamerlid het onbegrijpe lijk, dat in het rapport de omgeving van Schiphol, de Randstad, als een van die plaatsen wordt aangegeven. Er zijn op de wereld echt wel meer plaatsen, waar dergelijke mammoetvliegvelden minder last zouden veroorzaken, ge looft het Kamerlid. Hij is overigens wel tevreden met het antwoord van de bewindS' man waar deze stelt, dat zelfs het principe-besluit over de aanleg van een tweede natiO' nale luchthaven nog niet eens is genomen. De daarvoor inge stelde commissie zal daarover eerst een advies moeten ver strekken. Drie KVP-Kamerleden heb ben de minister van Verkeer en Waterstaat gisteren schrif telijk gevraagd de beslissing over het al of niet aanleggen van een vijfde baan op Schip hol uit te stellen. Dit uitstel zou moeten duren tot het moment van de beslis sing over de bouw van een tweede nationale luchthaven, vinden mevrouw Groensmit- van der Kallen en de heren Van Zeil en Cornelissen. Naar hun mening bestaat er een sa menhang tussen de te nemen beslissing over een vijfde baan en over de bouw van een tweede nationale luchthaven. TOKIO Voor zelfbouw hangt hier in een warenhuis een eenvoudig tweedekkertje, dat met een li pk motor een kruissnelheid van 64,5 km/uur kan bereiken en een maximum snelheid van 80,5 km/uur. Het 4,20 meter lange Lockheed WO 11 vliegtuigje weegt maar 53 kilo. Handelaars verwachten een grote groei van de vraag naar zulke zelf te bouwen vlieg tuigjes in Japan. AMSTERDAM (ANP) Het Landelijk Overleg van Grondraden keurt de beslis sing vain de regering om voor de studierichtingen medicij nen, tandheelkunde, farmacie, biologie, lichamelijke opvoe ding en diergeneeskunde stu dentenstops in te stellen ten zeerste af. Het instellen van een studentenstop vindt het L.O.G. een aantasting van het recht op onderwijs. VAN GORP DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veerman is niet bereid gezakte eindexa menkandidaten Havo 1973 de gelegenheid tot een herkan sing te bieden. De bewindsman van Onder wijs heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Wilbers van D'66. Wilbers had op een herkan sing aangedrongen voor die gezakte kandidaten die een onvoldoende eindcijfer voor Nederlands hadden als gevolg van een onvoldoende cijfer voor het onderdeel tekstver klaring Nederlands, of als een duidelijke aanwijzing bestond dat de kandidaat gedurende het laatste schooljaar voor het onderdeel tekstverklaring als geheel duidelijk betere presta ties had geleverd dan op het eindexamen. Dr. Veerman meent dat door de herziening van de normen voldoende te gemoet is gekomen aan de moeilijkheidsgraad van de op gave. Pfff, dorst, proost. Er vallen weer enige sterke stukken te verhalen. Het pret park op Coney Island te New York heeft er een nieuwe en aan de actualiteit aangepaste attractie bij: de zogenaamde „Watergate-ride" (Watergate- rit). Deze toer gaat gepaard met vreemde geluiden en het ge ruis van afluisterapparatuur. Vertierzoekers betalen een halve dollar (1,35 gulden nog maar tegenwoordig) voor een rit door duistere labyrinten en gangen. -sir Een nieuwerwetse spook- baan dus. v Door een vonk uit een las apparaat is een drukkerij in het Engelse Sasset uitgebrand. De schade bedraagt 3,5 mil joen gulden. Een lasser was bezig aan de installatie van brandblusappa ratuur. Waardoor de brand de blus- instalaltie te vlug af was. ■fr De Haagse Post van vorige week: Last Post? Een huisvrouw te Allborg (Denemarken), die niet kan rijden, heeft het leven van dertig mensen gered toen de chauffeur van de bus waarin het gezelschap reed, een hart aanval kreeg. De chauffeur zakte bij een snelheid van ongeveer 75 km op het stuur. Mevrouw Mar- grethe Möller scheen de enige te zijn die meteen merkte dat er iets aan de hand was. Ze sprong op, greep het stuur, waarna ze de hevig slingeren de bus met redelijk vaste hand langs een tegemoetko mende auto met vier inzitten den loodste. De bus kwam tenslotte tot stilstand in een sloot. „Het ergste was", vertelde me vrouw Möller, „dat toen ik eenmaal bezig was alle ande ren me toeriepen wat ik doen moest. Dat was om stapelgek te worden". -sir Bloemetje voor mevrouw Möller. Past u ook op in zwembad en bos en heide? Het is voor u, ons en al die anderen. MERIJN (ADVERTENTIE) AMERSFOORT (ANP) PvdA-Tweede Kamerlid A. Kosto wil dat het kabinet-Den Uyl nog dit jaar het militair straf- en tuchtrecht ingrijpend herziet en dat met ingang van 1974 de militaire diensttijd wordt verkort van 16 tot 12 maanden. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Het verhaal van een Apeldoornse bejaar denverzorgster, dat zij don derdagnacht zou zijn aange rand, blijkt een verzinsel van het meisje geweest te zijn om haar (blote) figuur te redden. De politie hield dit weekeinde de door haar omschreven jon geman aan, die uit Teuge af komstig was en toegaf het meisje inderdaad met zijn auto naar huis te hebben gereden. De rit eindigde met een vrij partijtje, waarbij zij zichzelf gedeeltelijk van haar kleding ontdeed, zoals het meisje bij confrontatie met haar „aanran der" op het politiebureau ba kende. Toen de jongeman daaruit af leidde, dat zij meer wilde dan alleen vrijen sloeg zij echter op de vlucht en liet haar handtas en kleding in de auto achter. Nadat zijn „dulcinea" in het donker was verdwenen, reed de jongeman met de auto weg. De bejaardenverzorgster belde daarop bij een villa aan met de bedoeling daar kleding te kunnen krijgen om thuis ts kunnen komen. Dat de bewoners de politie zouden waarschuwen had zij echter niet voorzien. De tas met geld en de kleren van het meisje had de jongen zo lang in bewaring genomen. Hoewel de Apeldoornse we gens valse aangifte strafbaar is, bleek de politie bereid het hele geval met de mantel der liefde te bedekken.

de Stem | 1973 | | pagina 9