WATERKANT: ééN GROTE CAMPING ZEETONG JAN W01RERS zeeuws E. Joachim beeldhouwer en schilder uit eerbied voor schepping yen m Hoek tandeld Drettes m Clinge Provinciale VVVer kan nog meer bij Tamelijl A warm stad streek 1| II BI Ruimte Overvol Rouder Plannen Positief IJzendijke Woensdag 4 juli 1973 ih J doordrongen moet lat zowel de water ig als de watc ver- ra de nabije toe- rzienlijk meer gaat n momenteel hei. ge- .asting, die evenredig de mate van riool- is daarom volgens het aangewezen maatre- ook het subsidiebe- ,n de komende jaren >ekrompen financiële loeten worden aange- ls voorspelde de heer 3. [-raadslid J.A. van de lie hierop als eerste zei van de verho- 1 te zijn geschrokken, niu echt allemaal, zo zich af. Juchte, die de rijks- nog verweet de uit- onvoldoende aan de ngen aan te passen, ijn betoog met de rioolafvoerrecht te vallen. iP-raadslid J. Bras [e moeilijke situatie .g. artikel-12 gemeen- roor elk beleidspunt ing nodig heeft van prees het college bo- situatie te willen uit- maar betreurde het deze wijze moest ge- Soek eerst de oorza- iep hij het college toe, dan maatregelen, igd zou naar de me de heer Bras kunnen ip subsidies aan de Opbouw WZB en instanties, die het hele eer zouden moe- ;n in de bestrijding nflaitie te mogen bij- het FvdA-raadslid [toy en was de belas- iging volstrekt over- veest als de gemeen- eter financieël beleid erd. roering van het riool- ht had naar zijn me- verkeerd uitgangs- pleitte in dit verband schaalverdeling naar het gebruik. TD-raadslid A. de Ja- liever de verhoging erd over meerdere be en dan in etappes. De :1de verhogingen wa- zijn mening nogal uitzondering dan van mbelasting. Ook de die bij monde van loos barstte bij de 1de belastinigmaatre- in vreugde uit. Maar noodzaak verklaarde zich toch met de ver akkoord. De KVP- monde van P.L. Pee- soortgelijke geluiden zei ook noodgedwon- iimpopulaire maatre- te willen accepteren, ïlastingverhoging ging wijking van zijn frac- akkoord. ïitieve uitslag van de was gisteravond bij ken van deze editie bekend. Gezien de in de raad viel een jorkeur voor verho- ■erwachten. ïze correspondent). De 53-jarlge inva- :ouw A .Douw Opsahl (Tulpstraat 12) looft lie van vijfentwintig it aan degene, die in- kan geven over de ling van haar kat. ïorgen deed zij bij de politie aangifte, dat huisdier, maandag al- waren uitgetrokken, was 's avonds laat omen strompelen en >ij een bloedspoor na. een poging gedaan te vergiftigen en is loten met een verdel- lel. Ook zou er wel de kat geschoten >nze correspondent) BINGE —Heel wat eden zijn overwon- het bestuur van onze reniigiog St.-Cecilia dtief besluit genomen yr de oprichting van jorettenkorps. Maar tranen wij trots zijn bezit van ons korps, 10 meisjes bestaat en is met dertig trom- een grote trom. De in het gemeentebe de bevolking zijn de mulans geweest voor itirag van dit nieuwe ■ze woorden bevestig- yorzitter van de mu- iging St.-Cecilia, de llommaert het bestaan majorettenkorps. De groene uniformen, een Antwerpse uni- sermakerij zijn ge- armonieerden volledig miformen van de mu- Vooral de gele sjer- nden een mooi con- DE 17-jarige Eiroise van de Raaf uit Rotterdam overleefde een val van 12 meter. Bij het ophangen van wasgoed op het dakterras van haar zolderka mer verloor ze haar evenwicht stortte naar beneden. Ze kwam terecht pp een houten platje. Het meisje is met rug- ea hoofdMaehfen naar een zie kenhuis gebracht Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 li.: vrij zonnig en tame lijk warm. Weersvooruitzichten in eij- I fers gemiddeld over Nede"-- I land: Voor donderdag: aantal uren I zon: 7 tot 16; min. temp: 0 tot li graden boven normaaJ; max. I temp: 0 tot 5 graden boven I r.ormaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 195 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voo-r vrijdag: aantal uren Izon: 5 tot 13; min. temp: van I ongeveer normaal tot 4 graden I toven normaal; max. temp.: 0 I ;ot 5 graden boven normaal; I •■■ar.s op een droge periode van I r.instens 12 uur: 95 procent; I ons op een geheel droog et- |maal: 80 procent. STRANDVERWACHTING Een hogcdrukcentrum, dat I dinsdagavond dicht bij Ostcn- I de lag, trekt langzaam verder I via ons gebied naar het noord- I «sten. Hierdoor vandaag een I inddraaiing naar noord tot noordoost. Overwegend zonnig bij een temperatuur van 21 a 122 graden, zeewater 18 graden. I Vooruitzichten: voorlopig aan- I boudcnd zomerweer met ook laan het strand langzaam weer lenige stijging van tempera- I tuur. waterstanden Konstanz 389 -2, Rheinfel- [den 316 pl.5, Straatsburg 325 - 113. Plittersdori 482 -9, Maxau 1550 -15, Plochingen 146 -6, I Mannheim 390 -14, Steinbach 1120 pl.5, Mainz 357 -3, Bingen 1233 -4. Kaub 274 -7, Trier 231 1-2, Koblenz 268 -7, Keulen 240 K Ruhort 396 -12, Lobith 1027 1-17, Pannerdense kop 993 -16, INijmegen 824 -18, IJsselkop 1396 -13, Eefde IJssel 430 -15, IBeveniter 3:6 -15, Monsin 5456 1-6, Borgharen 3827 -43, Bel- Ifcid 1090 pl.2, Grave beneden |de sluis 500 -2. Morgen donderdag 5 juli I Bergen op Zoom 7.20 en 119.41; iHansweert 6.18 en 18.37; ITerneuzen 5.46 en 18.06; lossingen 5.15 en 17.37; IWemeldinge 7.10 en 19.31. S Zon op het Scheldewater. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Jan Wol kers heeft de afgelopen we ken diepe indruk nagelaten in Vlissingen. Zijn grote lief de voor het eten heeft de chef van het Vlissingse stati onsrestaurant Martin Paarde- koper ertoe gebracht een specialiteit voor zijn dage lijkse gasten te creëren, na melijk zeetong Jan Wol kers. De kunstenaar was zo ver guld met dit gebaar, dat hij zelf de tekst voor de menu kaart schreef. Martin Paar- dekoper zat er aanvankelijk wel een beetje vreemd tegen aan te kijken tegen deze tekst. Maar de meester zelf besliste zo, of anders niet. Jan Wolkers, groot liefheb ber van allerlei visgerechten omschreef het werkelijk voortreffelijk smakende zee tong-gerecht als volgt: ge bakken borsten blanke zee vis, geserveerd met stuk zwoel geraffineerd Oosters fruit, pikante rijst en ge mengde salade. Een grote fo to van Jan Wolkers, die sa men met de heer Paardeko- per het naar hem genoemde gerecht den volke toont be wijst de levensechtheid van dit verhaal. De heer Paardekoper houdt toch wel van leuke stuntjes. Zo kwam hij vorig jaar onder meer in het nieuws, doordat hij speciaal voor de blinde bezoekers een menu-kaart in braille liet vervaardigen. (Van een onzer verslaggevers) HULST/ GOES/TERNEU- ZEN De tropische hitte van de afgelopen weken heeft in Zeeland onder meer geleid tot een storm loop op grote drankenhan dels. De vraag is zo groot, dat er continu gewerkt moet worden om er aan te kunnen voldoen. „We heb hen verschillende klanten die gloeiend staan. Om de cij fers kunnen we ons nog niet hekommeren. Daar hebben we het op dit moment te druk voor", aldus het com mentaar van een Hulster distributiecentrum. Bijzonder druk is het ook in de respectievelijke Zeeuwsch Vlaamse zwembaden, waar men sinds tijden niet meer zulke grote aantallen zwem mers tegelijkertijd heeft kun nen verwerken. Een groot aan tal Zeeuwsch-Vlamingen en Belgen zoekt verkoeling aan de oevers van De Schelde, die op sommige momenten op één grote camping lijken. Verder is uiteraard de kust erg in trek. In het aangrenzende Belgi sche gebied dreigt de hitte van de afgelopen weken tot een tekort aan drinkwater te leiden. Woensdagavond breekt volgens de verschillende wa terleidingmaatschappijen het kritieke punt aan, want dan zal blijken of aan de stijgende vraag voldaan kan worden, Het tekort aan water is geen gevolg van de droogte, maar wel van het abnormaal grote verbruik. Problemen op dit gebied zijn in Zeeland voorlo pig nog niet te verwachten, aldus een woordvoerder van de watermij Zeeland. Afgelo pen maandag was er wel een topverbruik, zoals de WMZ lang niet heeft gehad. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen moest 1000 kubieke meter ge zuiverd oppervlaktewater aan de voorraad worden toege voegd. Normaal levert de WMZ uitsluitend grondwater. Een uitzondering op de goe de gang van zaken vormde maandag Schouwen-Duiveland, waar in de loop van de avond problemen ontstonden met de watervoorziening. De oorzaak moest volgens voorlichter Ri nus Antonisse gezocht worden in de terugkeer van toeristen van het strand, waarbij men massaal ging douchen en soroeien Volgens adjunct-directrice mej. Hovestadt van de provinciale VW in Middelburg, zit Zee land nog niet helemaal vol met toeristen. De zomerwonin gen zijn uitverkocht en ook de campings aan de kust zijn vol, maar in het achterland is nog volop ruimte. Volgens een be rekening van vorig jaar kan Zeeland 150.000 toeristen her bergen. Trekpleisters in Oost en Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren zijn respectievelijk de campings van „De Vogel" in Hengstdijk en „De Braakman" in Hoek. De camping in Hengstdijk is voor het eerst sinds het bestaan overbezet. Er kan volgens de beheerder niemand meer bij. De cam pingbezoekers komen uit heel Nederland. Er zijn nog maar weinig Belgen, omdat daar de vakantie pas eind juli begint. Minder gunstig is dit warme weer voor winkelcentra als Hulst en Axel „Als het zo blijft wordt het een heel goed seizoen voor de hele Westhoek", zo reageerde gisteren de heer Van Broekho ven van „Het wapen van Re- nesse", tevens functionaris van de WV. Volgens de heer Van Broekhoven zit alles overvol, ook bij particulieren. In eigen bedrijf schatte hij de omzet stijging vergeleken met de zelfde periode van vorig jaar, op 20, 25 procent. Volgens de heer Van der Veen van hotel Britannia in Vlissingen daar entegen is er van een enorme toevloed geen sprake. De be zetting van de terrasjes is uit stekend. Wat de drukte betreft op het Veerse meer en in de jachthavens: daar had de heer Ruisaard van de watersport vereniging Wolphaartsdijk de indruk, dat het iets minder is dan vorig jaar. „Wat ik nodig heb om goed te kunnen werken en me te concentreren is het gevoel een zee van tijd voor me te hebben en rust om me heen en dat heb ik hier". De jonge beeldhouwer en schilder Ernest Joachim zegt dit en betrekt met een handgebaar de ruimte van zijn atelier en de drie oude knotwilgen voor de ramen ervan in zijn uitspraak. Zijn atelier is een beton bouw met een lessenaardak terwijde van de weg van Oostburg naar Zuidzande. Vaste werktafels voor het raam en tegen een der wan den wat kasten en twee ezels, waarop een paar doe ken waaraan hij bezig is. „Het is hier heerlijk", zegt hij nog eens bevestigend. „Hier in Zeeuwsch-Vlaande ren?" „Ja, in Zeelwsch- Vlaanderen. Ik ben wel in Maarssen aan de Vecht gebo ren maar ik heb hier mijn hele jeugd doorgebracht en dat geeft een gevoel van ver bondenheid". „Voel je je wat je werk betreft ook betrokken bij de streek?" willen wij weten. „Dat is te zeggen wat mijn eigen werk, mijn beeld houwen en schilderen betreft niet, dat zou ik even goed ergens anders kunnen doen, maar dan wel altijd in een kustgebied of in een gebied dicht bij de boomgrens, waar ruimte is zodat je van je af kunt kijken en je niet be nauwd voelt. Betrokken bij de streek ben ik natuurlijk wel door de lessen die ik geef aan het Zeeuws Insti tuut voor Beeldende Vorm geving in Oostburg en Ter- neuzen en voor de Stichting Sociaal Cultureel werk in Sas van Gent en Westdor- pe". „Leiden die lessen je niet af van eigen werk?" „Nee, die lessen geven een wisselwerking tussen de mensen die bij mij leren boetseren en keramiek beoe fenen en mij. Ze geven je een stimulans jezelf steeds te vernieuwen en ook steeds iets nieuws in die lessen te bren gen". Ernest Joachim, het ronde hoofd met de reeds gekaalde kruin omvlokt door lang blond haar, spreekt bedacht zaam en rustig voor een man van 23 jaar, terwijl hij klei ne trekjes doet aan zijn kromme pijp. In opdracht van de firma Philips maakte hij vorig jaar een groot mo numentaal schilderij, de groei van een stad voorstel lend, dat nu in de hal van het nieuwe Terneuzense raadhuis hangt en zich daar wonderwel aansluit bij de moderne architectuur van professor Bakema. Evenals zijn andere werk veraadt dit doek een voor liefde voor geometrische en mathematische vormen, kort om: ademt het een construc tivistisch karakter. Als Joa chim mij nu enkele van zijn laatste werken toont blijkt hij een andere wég te zijn ingeslagen. Een ogenblik tóter staan wij in de hoge betegelde ruimte waar het licht helder van boven binnenvalt. Inder daad een overvloed van ma teriaal. Joachim wijst naar een wand waartegen stron ken en stammen geleund staan. Een partij notebomen- hout dat ik pas heb kunnen kopen", verklaart hij. Verder staat er een klein wagentje met boetseerklei, zakken ce ment en steen en in het mid den op standers klare beel den en beelden in wording. Van hout en steen. Ronde gesloten vormen, vormen vol stilte en intimiteit, op het vrouwelijk lichaam geïnspi reerd, maar er tegelijkertijd toch ook bovenuit. Ze varië ren in hoogte van 30 cm tot 1 meter. „Waar zijn deze beelden voor gedacht?" „Voor intiemere ruimten, voor de huiskamer, de hal en de tuin. Maar ik zou ze na tuurlijk gemakkelijk kunnen vergroten voor onder de open hemel, maar dat kun je alleen maar in opdracht doen en opdrachten worden er hier in Zeeuwsch-Vlaanderen nog te weinig gegeven, of schoon er dunkt me gelegen heden genoeg zijn „Ben je tevreden met de resultaten" „In elk geval niet ontevre den. Je ziet de mensen groei en in hun materiaalbehande ling en vormgeving. Je ziet hun fantasie en durf toene men, ze raken ook meer geïnteresseerd in beeldende kunst in het algemeen en ze zijn ook eerder geneigd zelf tentoonstellingen te bezoeken enze maken soms leuke dingen. Dat is eigenlijk alle maal wel positief'. De aard van zijn werk is nog steeds non-figuratief maar de vormen in zijn com posities zijn ronder en soepe ler geworden, ook de verfbe- handeling is dunner. Als ik deze verandering vaststel zegt Joachim: „Ja, ik heb me een beetje van de mathema tische vormen verwijderd Ik voel dat ik meer naar het poëtische neig en dat kan ik niet met die mathematische vormen tot uitdrukking brengen. In mijn beeldhouw werk heb ik trouwens van de beginne af aan met deze rondere vormen gewerkt". „Ook als nonfiguratief of abstract kunstenaar haal je je vormen toch ergens uit de werkelijkheid. Waar haal jij ze vandaan?" „Ernest Joachim kijkt een ogenblik nadenkend voor zich uit. „Ja", zegt hij dan, „vooral uit de menselijke fi guur, de vrouwenfiguur en verder natuurlijk de natuur. Dingen die me daar boeien zijn zaken als vorst, rijp en nevel b.v. en die leveren vormen op". „Je beeldhouwt, schildert en je maakt grafiek, tekenin gen en etsen. Heb je zelf een duidelijke voorkeur voor een van die activiteiten?" „Nee helemaal niet" zegt Joachim beslist. „Het een vult het ander aan, op de ene manier kun je iets zeggen wat je op de andere manier niet kan uitdrukken. Neem nou schilderen, een voor naam punt is daar de kleur. Met kleur kun je je meer laten gaan, je kunt lyrischer worden. Een beeldhouwwerk moet altijd een functie in de ruimte hebben, moet plas tisch zijn en van alle kanten bekeken kunnen worden. Bij een schilderij kan de toe schouwer in gedachten zelf noe iets toevoegen, dat gaat volgens mij bij een beeld niet of nauwelijks als het wel kan is het volgens mij geen goed beeld". We drinken een kop van de geurige Chinese thee die Joachim in een hoek van het atelier op een komfoortje brouwt en gaan dan op weg naar zijn beeldhouwatelier. „Dat staat maar een paar kilometer van hier", glim lacht Joachim. „In IJzendij ke". Met vaste hand stuurt hij zijn oude zescylinder door de scherpe bochten langs het Grote Gat en Wa terlandkerkje en vertelt: „Het is een deel van het vroegere slachthuis van IJzen dijke dat de gemeente Oostburg mij na de herinde ling ter beschikking heeft gesteld. Ik ben erg blij mee, want het is niet gemak kelijk een passend beeldhou wersatelier te vinden hier in de streek. Je hebt zoveel ruimte nodig voor allerhande materiaal ook." „Kun je iets verraden over je toekomstplannen?" „Ik bereid wat tentoonstel lingen voor voor het volgend seizoen, ik doe mee aan de beeldenexpositie in Zierik- zee. Ik krijg een expositie bij Van Geyt in Hulst in het kader van diens serie „Zeeuwse kunstenaars" en verder een expositie bij Ga- derie Margaretha de Boevé in Assenede en bij een paar kunstzalen in Amsterdam" Ik weet dat het een moei lijke vraag is en toch stel ik hem: „Waarom werk je?" Ernest Joachim trekt even een bedenkelijk gezicht. „Tja," zegt hij dan, „natuur lijk in de eerste plaats om mijzelf te bevestigen in mijn gevoelens en dan ook om die gevoelens op anderen over te dragen". „En wat voor ge voelens zijn dat?" „Ik geloof dat ik zou kun nen zeggen: gevoelens van respect van eerbied voor de mens, de natuur en de hele schepping". Met zijn werk voor ogen menen wij dat Jo achim met die woorden een juiste en zuivere karakteris tiek geeft van zijn inspiratie bron. eindredactie r. v. d. helm

de Stem | 1973 | | pagina 3