OCANA EN ZOETEMELK log niets Taylor breekt vele harten Guimard: weer vertrouwen Tour de France het kort in NEDERLANDERS STUK VOOR STUK KAPOT Herman van Springel: op het gemakske ;e soja- erbod Er is erloren" Tour vandaag imen I Kopman BIC boos op winnaar irken 1 1 r >RGIE- TIGEN lira 10 Woensdag 4 juli 1973 \werken? Kom nou! linatie! werken de mensen is er al discrimiwo- ig werken de mensen poit hebben de mensen oerkt! is er al oorlog ge- oarten zijn evenveel tnken. na 2000 jaar krijgen In het in de gaten. ft veel te laat. il er zeggen: „Afgelo- Idiscriminatie" fnd, niemand en nog 1 keer niemand. \n even schuldig, en is schuldifl. lilc ook. fchool tellen sommige fmee. b het ook over me- \ik ook fuiten. derde klas zit een lit Indonesië, minachten we ook |m andere wel? Inniën, Hoeven, 11 jaar. fe gevolgen van het 0 valt nog niets zinnigs gen", aldus de woord- F in Den Haag. gebrek aan veevoeder is met het verdwijnen vismeel op de markt, dat vooral afkomstig jit Zuid-Amerikaanse zoals Peru. De vis- daar is enorm gedeci- volgens sommigen, als van het zich verplaat- n de warme golfstroom, aats van het vismeel meer en meer ingeno- fcior het eiwitrijke pro- p>ja dat in de Verenigde T in grote hoeveelheden Iveraardigd, Vorig jaar de Verenigde Staten lontracten voor levering >ja af met de Sovjet- pds gevolg daarvan zoü- 1 Amerikanen nu (omdat Sten tegengevallen zou- h) een beperking van de wan soja naar West-Eu- hegd hebben. peel niet verder gaat miljard kubieke me- or de periode na 1980 fle gasunie zich niet tot leveringen verplicht, reële aanbod mogelük schept nu echter wel men, die de regering op te lossen door het I-en van nieuwe bronnen It Nederlandse deel van Vntinentale Plat (hoewel Teveelheid erg gering rs) |t Amelandse aardgas. Gasunie dan nog niet voldoen aan de met angegane verplichtingen, ïl de Gasunie genood- lijn aardgas in te voeren lere landen. |at geval ontstaat even- vreemde situatie dat and aardgas moet in- om bijvoorbeeld haar hontracten met de republiek na te ko- GUIMARD HALEN UIT (Van onze speciale verslaggever) REIMS Volkomen uitgeput zeeg Luis Oeana gisteren na de aankomst in Reims neer op het cementen velodrome. Een handvol minuten had hij nodig om weer een beetje op adem te komen. Toen barstte de man, die gisteren met zijn ploeg voor een formida bele rit zorgde, die hem een -winst van ruim tweeëneenhalve minuut opleverde, los. Woedend haalde hij uit tegen Cyrille Guimard, de frêle Fransman, die louter geprofi teerd had van het werk van Ocana en diens ploegmakkers en tenslotte in Reims als dank de etappezege voor zich opeiste. ,,Dit vind ik stijlloos van Guimard", zo sprak de Franse Spanjaard met trillende stem. Zo kreeg de rit van Roubaix naar Reims over 230 km een al even turbulent besluit, als eer der het verloop ervan was ge weest. Een rit, waaruit onder anderen Joop Zoetemelk als verliezer te voorschijn kwam, zoals dat ook gold voor Bernard Thevenet voor Raymond Pou- lidor, voor Herman van Sprin- gel, en voor Lucien van Impe, Maar de allergrootste verliezer van gisteren was natuurlijk de Spaanse klimgeit Fuente, die toen gisteravond de stand werd opgemaakt op een kleine negen- enhalve minuut staat van de nieuwe geletruidrager José Catieau. Maar Ocana was daar nau welijks tevreden mee. „Als Guimard had meegewerkt met zijn ploegmakkers, dan was de klap nog veel harder aangeko men", zo sprak hij boos. „Dan was onze voorsprong niet van een kleine 6 minuten teruggelo pen na tweeenhalf, nee dan waren het er 6 of 7 geworden. Dan zou de Tour nu al beslist zijn". Lange tijd heeft het er giste ren inderdaad naar uitgezien, dat de Tour '73 sneller zou zijn beslist dan in vroeger jaren. Dit dank zij een sluwe taktiek van Ocana's doorgewinterde ploeg baas Maurice de Muer. Uitste kend bekend met het parkoers daar had De Muer zijn ploeg bevolen de aanval te zoeken na 70 kilometer. Daar waar een stuk kasseien het peloton onge twijfeld in stukken zou doen scheuren door valpartijen en lekke banden. De Muer had het allemaal uitstekend voorzien, zoals snel zou blijken. Vijf van zijn Bic mannen, onder leiding van Luis Ocana, hadden zich aan de kop van de groep genesteld toen het kasseienstuk opdoemde. Wat De Muer, indertijd ook ploegleider van Jan Janssen had voorzien gebeurde: Er ont- (Van onze speciale verslaggever REIMS Krampachtig pro beerde Joop Zoetemelk zijn teleurstelling te verbergen in iinishplaats Reims, waar hij luim 2,5 minuut later arri- eerde dan zijn grote concur rent Luis Ocana. „Er is echt nog niets verloren. Die paar minuten kan ik in een van de komende ritten wel goed ma ken", sprak de Nederlandse vedette, die echter zichtbaar Moeite had zijn nederlaag toe te geven. Hij gaf toe dat de attaque an Ocana voor hem op een uiterst slecht moment was ge komen", Ik heb vandaag weer veel last gehad van die teewpuist aan mijn dijbeen, fooral in het begin van de rit iad ik er veel hinder van". Joetemelk over de beslissende «ntsnapping, zevenitilg km na ie start op het kasseienstuk lakbij bij Neurville: „Het pe loton viel in stukken ook al. tadat ik vandaag wat kram pachtig reed, had ik de macht liet om alleen n-aair die groep te springen". „Uiteindelijk is het verlies tog meegevallen", zo luidde eindconclusie van Zoete melk, die niettemin toch maar oor de niet geringe taak staat 'u 2.30 min goed te maken op icana. Een moeilijke opgave, lijkt het, zeker omdat Zoe- ïmelk, zo wist zijn ploeglei- r André Desivages nog te '«•tellen, zo'n dag of drie, vier Pst zal houden van zijn steen- Puist. stond een kopgroep waarin het Bic-aandeel vijf van de twaalf - ruim vertegenwoordigd was. Behalve Ocana waren dat Catieau, die op slechts een hal ve minuut van gele truidrager Van Springel stond, Schleck, Vasseur en Mortensen. De ene favoriet, die zich niet door Ocana liet verrassen was Cyril le Guimard, die in gezelschap was van zijn ploegmakkers Ho- ban, Delepine en Mourioux, het twaalftal werd verder volge- maakt door de Belgen Degeest en Van Roosbroeck en dé Span jaard Zarano. Vanaf het eerste moment leg den De Muers oranjetricots er de zweep over. Aanvankelijk zonder veel succes, want de af stand tussen kopgroep en eerste peloton werd niet groter dan 45, en later slechts 30 seconden. Maar na ruim 100 km veran derde dat. Toen begon de voor sprong plotseling snel op te lo pen. Van twee naar vier mi nuten en later zelfs naar 5.50 min. Op dat moment leek De Muer's voorspelling gisteren in l'Equipe gedaan, namelijk, dat Ocana zou proberen zijn voor naamste concurrent in de ber gen Fuente op afstand te zet ten, meer dan te slagen. Te meer, omdat de kleine Span jaard inmiddels was afgezakt naar een tweede groep en toen op zo'n minuut of zeven zat. Op dat moment, er moest nog zo'n 70 km gereden worden, be gon het er trouwens naar uit te zien, dat niet alleen Fuente maar ook tal van andere fa vorieten op onoverbrugbare achterstanden zouden worden geplaatst. Maar wat gebeurde er. Eindelijk vonden een hand vol vedetten als Zoetemelk, Poulidor, Thevenet en Van Springel elkaar in een goed ge organiseerde jacht. En terwijl Ocana met steeds meer onge noegen moest constateren, dat Guimard en zijn gezellen nau welijks wat kopwerk verrich ten, begon de 13 man sterke jachtgroep aan de 5.50 voor sprong te knabbelen. Ruim 2Vs. minuut bleef er uiteindelijk over voor Ocana, die gisteren wel heeft laten zien in een uitstekende vorm te verkeren. Maar Cyrille Gui mard boekte uiteindelijk de meeste winst. Danzij de boni ficaties van de vliegende sprint en de ritzege, stevende hij Oca na in het algemeen klassement voorbij JACQUES VAN LEEUWEN. (Van onze speciale verslaggever! REIMS Een voor een druppelden ze binnen, de Nederlanders. Kapot waren ze. Allemaal. De een was wat frisser dan de ander, maar een optimistisch ge luid viel er gisteren bijna niet te horen. De coupe van Ocana en Guimard had pijn gedaan. Erg veel pijn zelfs. „Nog twee van zulke da gen". zei Wim Keileners, „en ik ben thuis. Dat is geen LONDEN (Reuter) Roger Taylor brak gisteren het hart van duizenden schoolmeisjes, toen hij hun idool: de zeven tienjarige Bjoern Borg uit het enkelspel verwijderde. De linkshandige Taylor bijna tweemaal zo oud als zijn ri vaal had daartoe de volle vijf sets nodig: 61, 68, 3 6, 63, 75 in twee uur vijf endertig minuten. De kwali teit van het gebodene kwam niet boven liet matige uit. maar de wisselende kansen gaven het geheel toch een ze ker cachet. Taylor won uitein delijk omdat zijn zenuwen iets beter bestand waren tegen de spanning, toen de partij zijn hoogtepunt bereikte. Toch zal de Brit de enig overge blevene van het drietal, dat de ATP-boycot negeerde met weinig genoegen aan deze overwinning terugdenken. Geen moment kwam hij ook maar in de buurt van zijn beste vorm en zijn opslag hij sloeg 20 dubbele fouten was abominabel. Taylor's te genstander in de halve finales, is de als tweede geplaatste Tsjech Jan Kodes, die even eens slechts met de hakken over de sloot kwam: 64, 3- teenagerleg'ioen, dat de blonde, langharige Borg rond zich heeft verzameld. De wijze waarop Taylor zich in record tempo door de eerste set heensloeg, deed een anti-cli max vrezen. Maar dat veran derde, toen de Brit bij 67 twee gemakkelijke missers beging en vervolgens een lob liet lopen die voor de achter en lijn neerkwam. Daarmee was 6, 4—6, 6—3, 7—5 tegen de negentienjarige Vijav Amritrai uit Madras. De generatiekloof bij Taylor - Borg was diep. Aan de ene zijde, was de gemiddelde Brit dankbaar dat Taylor de eer van zijn land hoger telde dan solidariteit met zijn tenniscol- lega's, aan de andere kant het (Van onze speciale verslaggever! REIMS Cyrille Guimard. de etappe-winnaar in Reims, zoekt het hele seizoen al zich zelf. Tot gisteren wist de snel le Fransman niet waar hij aan toe was. In het voorseizoen sukkelde liij voortdurend mei zijn knie. Die is erg kwets baar. Iedereen zal zich kunnen herinneren, dat Cyrille Gui mard vorig jaar vier etappes won, in de bergen zelfs duel leerde met Eddy Merckx, maar in de 18e etappe plotse ling de strijd moest staken. Dit jaar is Guimard voor zichtiger. Vooral na een auto ongeluk in het voorjaar. In april zag hij het niet meer zitten. Guimard: „Er was spra ke van dat ik meniscus had, doktoren hebben mij dagen lang onderzocht, maar het bleek gelukkig toch geen me niscus te zijn. Wekenlang heb ben artsen mij voorzichtig be geleid tijdens mijn trainingen en wedstrijden". Toch moest Guimard in do monsterklassieker Bordeaux- Parijs zijn onbekende landge noot Enzo Matioda voor laten gaan, omdat hij in de slotfase toch weer last van zijn knie kreeg. In de Dauphiné Libc.'é dacht hij weer helemaal terug te zijn. Hij won een etappe voor Ocana, maar tijdens de lange vlucht met de Spanjaard bleek hij zich teveel gefor ceerd te hebben. De Midi Li bre gaf Guimard zelfs op van wege zijn kwetsbare knie. Vandaar dat de 26-jarige Fransman bij de start van de Tour niet wist waar hii aan toe was. Daarom ook testte hij zijn krachten en vooral zijn knie tijdens een korte solo in de tweede etappe in de afdaling van de Muur van Geraards- bergen. Guimard was er zeer tevreden over. Hij zei giste ren: „Mijn vertrouwen is ge groeid. Vooral na zo'n lange, vlucht in de kopgroep en de etappezege. Ik ben nu gerust. Ik reken erop straks het spel met de groten verder te kun nen meespelen". Cyrille Guimard, op 20 ja nuari 1947 geboren in Bourge- nais, die in Chateaubriand een kapitale villa genaamd „Blan che Neige" bezit, wil zijn ere lijst en kapitaal g o g uitbrei den. Dit jaar was wet 5 zeges nog niet indrukwekkend. Het wordt nu beter en hij heeft geen spijt dat hij net als in 1970 van zijn voornemens om met wielrennen te stoppen heeft afgezien. 3e score in evenwicht en in de derde set was een enkele ser vice-doorbraak in de vierde game voldoende om Borg de leiding te geven. Taylor scheen verslagen, zijn schou ders zakten in en alle inspira tie leek uit zijn spel verdwe nen, maar al ploeterend nam hij plotseling Borg's opslag voor love en het enthousiasme keerde terug toen hij de vier de set met 63 won. In een adem liep hij door tot 51 in de beslissende set. Het drama was echter nog niet voorbij. Borg kwam terug en maakte met twee service breaks gelijk: 55. Taylor forceerde op zijn beurt een „break" en serveerde bij 65 en 430 voor de match. Zijn service scheen uit. maar de lijnrechter reageerde niet en de scheidsrechter verklaarde Taylor tot winnaar. Borg pro testeerde vergeefs tegen de lijnrechter, die al eerder aan vechtbare beslissingen had ge nomen. Hij herzag zijn beslis sing pas, toen Taylor zich aan de zijde van de Zweed schaar de. Borg veroverde het over gespeelde punt, waardoor het deuce werd. Maar Taylor had juist genoeg overgehouden om terug te komen en de zege te behalen, die hem voor de der de maal in zijn carrière in de halve finales van Wimbledon heeft gebracht. De verslagen Borg kon wei nig anders doen dan handteke ningen uitdelen aan teenagers, die over de afrastering waren geklommen. „Ik begon het net leuk te vinden", zei hij sprekend over de horde meis jes, die hem op Wimbledon heeft achtervolgd. De 550 pond sterling, die hij op Wim bledon heeft veroverd, gaan naar de Zweedse tennisbond. Borg vertelde, dat hij verleden week een aanbieding heeft ge kregen om de eerste vier maanden van het komende jaar in Amerika te spelen. Hij heeft daarover nog geen be slissing genomen. „Ik zoü graag voor Zweden in de Da- viscup spelen", aldus Borg. koersen meer. Ik heb vrese lijk afgezien". En even later met een wrange glimlach: „Vorige week heb ik een lange solo aangekondigd. Vandaag heb ik hem gerp den. Honderd kilometer heb ik alleen gereden, het was alleen van achteren Jo Vrancken schudde teleur gesteld zijn hoofd. Hij had voor zijn doen een goede pres tatie geleverd door in de vier de groep binnen te komen. „Wat een pech, wat een pech", jammerde hij. „De slag was net gevallen en ik zat in een groep met o.a. Verbeeck. Ik dacht: Jo vandaag zit je goed. Ik had het nog niet gedacht of ik voelde een band leeglopen. Eer ik een ander wiel had, zat ik in de achterhoede. Maar ik ben toch niet ontevreden. Ik voel me steeds sterker wor den". Jan Krekels en Ben Jan- broers klaagden erover, dat zij niet waren ingelicht over het parkoers. Vooral het stuk je „hel van het Noorden", waar de beslissende slag viel had hen onaangenaam verrast. „Het verbaast me niets", zei Krekels, „dat er zoveel man nen van de BIC-ploeg in de kopgroep zaten. Die wisten daar natuurlijk van. Nu vind ik dat niet erg, maar men mag het de andere ploegen toch ook wel meedelen. Nu ontdek te ik het pas toen we over die kasseien reden Toen was het te laat. Op zo'n smal weggetje kom je er niet meer langs. Je hebt net een half metertje re delijk berijdbare weg. Als je wilt passeren moet je door de rotzooi". Ben Janbroers: „Jon ge, jonge, wat een ellene. Ik geloof dat dit mijn laatste ademtocht is geweest. Nee, zo'n Tour is niks voor mij. Is dat even lijden. Ik rijd veel te slecht om het nog langer vol te houden". De beste Nederlanders na Joop Zoetemelk waren Gerard Vianen en Matthijs de Koning. Vianen: „Ik had gehoopt de groene trui te veroveren, maar toen ik in de gaten kreeg dat de kopstukken aan het werk waren, was mijn kans verke ken. Ik reed overigens weer als een trein, ik heb steeds achter de tweede groep aange jaagd, maar ik stond te veel alleen. Niemand wilde rijden. De meeste renners hebben schrik van de Tour. Er gaan nog veel meer gekke oingen zoals vandaag bebeuren. Jam mer, dat ik niet meer kan meedoen. Morgen (vandaag red.) is de laatste vlakke rit, maar dat wil in deze Tour ook al niets meer zeggen. Dat heb je wel gezien". Matthijs de Koning, pal achter Vianen 37e zei: „Wat heb ik afgezien. Die warmte en die wind. Je staat zo droog. Mij heeft die kassei weg ook verrast. Ik wist er niets van. Anders had ik een kleine versnelling genomen. De slag viel, toen ik even water was gaan halen. Ik heb er nog hard achteraan gere den, maar het hielp niet. Ik voelde wel dat als ik met de vorm die ik nu heb in Neder land een wedstrijd had gere den ik zeker had gewon nen". Wim Schepers arriveerde gisteren opmerkelijk fris op de wielerbaan in Reims. Maar een lachje kon er moeilijk af. „Ik had net water gehaald voor de ploeg, toen Ocana en Guimard er vandoor gingen. Later heb ik niets meer hoe ven doen, maar het gaat toch niet zo best met me. Mijn benen draaien toch niet zo soepel als ik het zou willen. Dat is met het hooggebergte in het vooruitzicht niet zo'n best teken". Janbroers afzien". Math. Pustjens zei niet veel. „Het is jammer natuurlijk van die achterstand, maar ik moet mijn prestaties toch in de ber gen leveren. Ik heb geduld". Tino Tabak, die in de derde groep finishte, schudde ook met zijn hoofd. „Drie dagen is de Tour oud en ik ga drie keer tegen de vlakte. Vandaag gebeurde dat op dat slechte (Van onze speciale verslagge ver). REIMS Luis Ocana is on gerust. Hij vertelde gisteren voor de start van de derde etappe in Roubaix, dat hij voor de Tour naar een waar zegster was geweest om te in formeren wat hem nu weer te wachten staat. De waarzegster had Ocana gerustgesteld. Zij zei: „Het is afelopen met jouw ongelukken in de Tour". Oeana gelooft daar sinds in Wasse naar een hond hem onderste boven liep. niet meer i»- Na de tweede etappe heer ste er tot in de nacht verwar ring over de eliminatie van onze landgenoot Wimke Prinsen en de Belg Pieter Nassen, die te laat waren binnengekomen in Roubaix. Beide renners wer den wel opgenomen in het klassement, maar mochten gis teren niet meer starten. Prin sen stapte gisteimogen vroeg nog altijd ziek en m6e in de trein naar Nederland. Pieter Nassen, die maandag met zijn hand tussen de achtervork en het achterwiel kwam te zitten en daardoor viel werd voor hij naar huis ging behandeld in het ziekenhuis van Roubaix In de volgerskaravaan van de Tour bevinden zich ook twee Canadezen. Zij behoren tot het organisatiecomité van de wereldkampioenschappen volgend jaar in Montreal. Het tweetal kwam ogen tekort. 9 Gerard Vianen verscheen gistermorgen erg monter aan de start. Hij pronkte fier met zijn groene trui, die hij als Cyrille Guimard tweede van rechts) gaat als winnaar van de derde etappe in de Tour de France over de streep. Uiterst links Mourioux, die derde werd, naast hem Van Roosbroeckdie als tweede eindigde en rechts Zurano, die op de vijfde plaats beslag legde. „In deze etappe heb ik verschrikkelijk moeten stuk, waar de beslissing viel. Ik heb ook geen geluk". Te leurgesteld was ook Theo van der Leeuw. Hij verdween on middellijk in de catacomben van het station. „Het gaat nog steeds niet", klaagde hij, „Verdomme, en straks is het te laat". LEO VAN DER RUIT. tweede in het puntenklasse ment (achter gele trui-drager Van Springel) had mogen aan trekken. Vianen: ,-Dit is mijn vijfde Tour en ik heb nooit een andere trui aangehad dan mijn eigen fabriekstrui'. Jose Manuel Fuente, die het later zwaar te verduren zou krijgen, verbaasde giste ren zijn collega's in het pelo ton. Kort na de start haalde hij sigaret en aansteker uit zijn zak en begon op zijn dooie gemak te roken. Luis Ocana, die bijna 150 kilometer lang aan de leiding van de kopgroep reed, kreeg gisteren de prijs voor de strijdlustigste renner. (Van onze medewerker) REIMS Dat zou je van Herman van Springel in geen dui zend dagen hebben ge dacht, maar hij is een echte gezelligheids- beer. Geef Herman 'n schemerlamp, 'n blok op het vuur en hij be gint meteen te spin nen. Ik was gisteren bij hem in hotel de l'Empercur te Reims en wat heeft hij van die kale hotelkamer gemaakt? Nee, nee, geen rouwkapel, om dat hij die gele trui kwijt is, niks hoor. Op zijn hoofdkussen net jes uitgespreid en gladgestreken ligt zijn oude bezwete ge le trui. Op die trui een prentbriefkaart met daarop 'geschreven: „Met liefde en gebed van je liefhebbende Adèle". Herman zelf zit in zijn onderbroek in een ge makkelijke rieten stoel achterover geleund neu traal te glimlachen. Rechts een tafeltje met een fles spuitwater ,een fles wijn, twee glazen, een kop koffie, een hal ve meter stokbrood, ze ven plakken ham en de helft van een hele sala mi. Links een tafeltje met een asbak, een pak tabak en twee pijpen. Herman vult beide pij pen zorgvuldig met het spul van de weduwe, legt er een opzij en in de andere steekt hij toe gewijd de brand. Hij trekt langzaam, maar wel nadrukkelijk. Na een slok koffie zegt hij: „mijn gemakske, dat heb ik geerne". Dan trekt hij met de routine van de getrainde atleet zijn gro te voeten uit de teil, droogt ze af met een handdoek, die tot dan op zijn spitse pastoorsknic- en had gelegen, en steekt ze blootsvoets in die van die echt gezelli ge molton-pantoffels. „Zo", zegt hij, "dat zit goed". Franse hotelkamers zijn ais de getekende schilderijen van Bernard Buffet. Plaatsen dus, die tot zelfmoord aanzetten als je er niet toevallig met Irma la Douce ver toeft. Maar de kamers van Herman zien er nooit zo uit. Herman is op zijn manier een bin nenkamer-architect. Om de spiegel had hij een tube gespannen. Tegen de wanden hingen hier en daar wat wielen. Zijn fiets stond in het droge bad. Het bidet was ge vuld met water en daar in prijkte een struik bloemen. Het raam was geopend en uit een radi ootje klonk Brussel- Vlaams. Op het nacht kastje stond Adèle in zilveren lijst. Herman trok aan zijn pijp en keek naar het stok brood. „Nee," zei hij, „ik treur niet om het verlies van de gele trui. Een gele trui is een schoon ding, maar het is ook een zware last. Ik hou van mijn gemakske, maar ik heb wel bang van de bergen. En nu gaan we zwijgen en een goe glas wijn drinken od d'en afloop". Hij zei het en zat on danks onderbroek met traagrokende pijp in de mond een kloeke man te wezen. Bloemen in het bidet. Adèle op het nachtkastje. De vuile ge le trui met liefde en ge bed op het kussen. Grote voeten in geruite pantof fels. Een tube om de spiegel. Twee vliegen op de ham. De Tour is nog jong. JAN WINTRAECKEN I 1

de Stem | 1973 | | pagina 11