en gaat voor ria men Stuivertje wisselen begonnen Kloof met Van Springel deert de vedetten niet ONGELUK IN TUNNEL VOORKOMEN VISSERS KLAAGT STEEN EN BEEN Uitslagen en klassementen „De Cneut" had geen verstand van voetbal ZOETEMELK: 2 MINUTEN IS NIET VEEL NIET TE DRUK bewijs 3 10 DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 2 JULI 1973 ize sportredactie! LLEBKORU li Kees Koeken nderdak. De Acht- reur, die de vorige ontslag van Canada le en inmiddels gbewijs heeft ont- 1 de rest van het kleuren verdedigen ia Novy. Jan Jas- sponsor-ploegleider tot dit weekend amateurs bestaande ïain zaterdagavond met Koeken en lag tot een akkoord >e sprinter. »ken keert daarmee rijm oude baas. In jaren als amateur Achtmaalse renner lit voor Meubelhuis die periode boekte 'O'te successen. Hij naai kampioen, won Ie eerste etappe in Toer, waarin hij dang in de leiders- ai behaalde hij ont- el zeges in criteri- rvan verreweg de West-Brabant, waar been kon regeren, •s, die zeer content zijn vroegere recla- terug heeft, ver- Koeken weer het ces kan inbrengen, at hij nu weer be- jden, dat hij mgpr krijgen. Je moet ;en dat hij hier al- tweede thuis heeft aeken, die zaterdag gen ook gesproken een mogelijk con- iela, maar dus de af aan Victoria No- eeds vaindaag, in de Made, voor zijn rkgever uit. Jaspers cperiment met een lar eens aankijken, ioed gaat", zegt de :r, „neem ik er vol- misschien wel een MNEN Eddy eft zaterdag tijdens om in de Italiaanse nté Sampietrangeli mg geleden. De on- iliaan Walter Ricco gide de 123 kilome- ■ste met een voor- 38 seconden op nondi en PaolinL VERTENTIE) Y V oekje van slagen". «DP905 (Van onze speciale verslaggever) SINT NIKLAAS „Ik dacht, als je die gele trui nog eens wilt dragen, dan moet je hem nu pakken. In die paar vlakke etappes die we hebben voordat we de bergen in gaan, lag mijn kans. Want als het moeilijker wordt kan Herman niet meer mee. Dan gaat de leeftijd een rol spe len". Terwijl hij aan de finish van het tweede gedeelte van de eerste etappe in het Belgische Sint Niklaas zich met een stralend gezicht in het geel liet helpen, legde Herman van Springel uit waarom hij er al zo vroeg in de Tour op gebrand was, de leiding te nemen in de algemene rangschikking. Van Springel was de derde man dit eerste weekeinde, die de gele trui, d!ie hij in 1968 op de laatste dag van de Tour aan Jan Janssen verloor, vero verde. Joop Zoetemelk, dank zij een formidabel gereden rit tegen het horloge op de Sche- veningse boulevard en de Belg Willy Teirlinck, die de sprint won van een kopgroep van 13. die met bijna een volle nv- nuut voorsprong op de groep in Rotterdam arriveerde en psturen ia envelop, >nder postzegel, aan DA3£ 000, Eindhoven (Van onze special* verslaggever) SINT-NIKLAAS Bijna was er gistermorgen een onge luk gebeurd. Door een Inge ving van een van de Neder landse organisators zijn in de Benelux-tunnel vlak bij Rot terdam niet alle renners tegen de vlakte gegaan. Wat was er aan de hand? In de Benelux- tunnel, waar al vijf jaar alleen maar auto's door rijden, liggen vijf zware roosters met diepe gleuven. Voor auto's geen pro bleem, maar voor dunne fiets- wieltjes wel. Ais het peloton met grote snelheid over de roosters was gereden, waren alle renners zonder meer ge vallen. Gelukkig werd het eu vel tijdens een „zo maar" ge houden inspectietocht ontdekt en legde de in allerijl opge trommelde Vredestein-fabriek rubbermatten over de roosters, zodat het een egaal vlak is. Joop Zoetemelk won zater dag in de proloog naast het normale prijzengeld van 520 gulden nog een extra premie van 1000 gulden die door de Haagse marktkooplieden be schikbaar was gesteld voor de beste Nederlandw De renners van Canada Dry hebben gistermorgen een aan trekkelijke extra premie 'aten liggen. Peter Post had de ploeg 1000 gulden beloofd als een van de renners de etappe naar Rotterdam zou wirmen. Jam Krekels werd gisteren uitgeroepen tot beminnelijkste renner van de dag. Hiermee bracht Krekels 155 gulden in de kaïs van de ploeg. De Belg Ludo Delcroix werd uitgeroe pen tot elegantste renner. Gisteren moesten de vol gende renners op dopingcon trole. Teirlinck, De Geest, Torres, Van Springel, Catieau, Martelozzo en Tscham De Fransman Parenteau verrichtte gisteren een bijzon dere prestatie. Hij kwam op weg naar Rotterdam ten val en blesseerde zijn schouder ernstig. Ondanks de hevige pijnen reed Parenteau de etappe naar St.-Niklaas toch uit. Hij ging onmiddellijk naar het ziekenhuis, vandaag wordt beslist of hij nog zal kunnen starten. Emiel Bodart de gewezen winnaar van Bordeaux - Pa rijs, werd na afloop van de eerste etappe ernstig gewond aan hoofd en heup naar zijn hotel gebracht, waar hij uitge breid werd onderzocht en be handeld. Het ligt eraan hoe hii de nacht heeft doorgebracht voor beslist kan worden of hii verder mag gaan. Vier ploegleiders kregen een boete van 50 frank omdat zij hun reners toch verzoigd hadden. Dit was tijdens de twee korte halve ritten niet toegestaan. Het ziin: Stablims- ky. Vissers, Barrutia en Dries- sens. Het regende gisteren boetes. 35 Renners kregen boetes va riërend van 10 tot 50 frank omdat zij de reglementen had den overtreden. Daar waren de Nederlanders Pustjens (tweemaal), Kellemers, Sche pers en Janbroers bij. In to' taal kreeg de Canada Dry- ploeg boetes voor een bedrag van 85 gulden. het gele kledingstuk voor de ook mee vooruit rijdende Ge rard Vianen wegkaapte, waren hem voorafgegaan Het stuivertje wisselen, dat aan het begin van de ronde r.' werd vororspeld, is dit eerste weekeinde dus al volop begon nen en is ongetwijfeld teke nend voor wat er de komende weken nog te wachten staat. Voorlopig echter wensen de echte kanshebbers zich nog niet al te druk te maken. Ook niet om de kleine 2.30 min. die Van Springel gisteren in de slotfase van de etappe naar Sint Niklaas wist op te bou wen met de Fransman José Catieau, nota bene een ploeg- makker van Luis Ocana, die de Belg in de sprint ruim klopte. Joop Zoetemelk, die eerder zijn gele kledingstuk al aan Terilinck had verloren, zei er gisteravond over: „Twee minuten is niet veel in deze ronde. Let op, er komen nog veel grotere verschillen en ook die zullen op zeker moment weer ongedaan worden ge maakt". Maar hoe kon Van Srpingel 20 maar achter de al eerder ontsnapte Catieau aanga-an- zonder dat er een enkele reac tie uit het peloton kwam? Ge rard Vianen, de trouwe vazal van Zoetemelk hierover: „De favorieten lieten dat werk aan elkaar over". En Willy Teir linck, die slechts zo'n 3 V2 uur de gele trui mocht dragen: „Ik heb niets gedaan toen Herman ging, dat werk laat ik aan de mannen over die zijn gekomen om deze Tour te winnen Daar hoor ik niet bij". Enkele uren tevoren had Joop Zoetemelk in Rotterdam al gezegd, het verlies van de leiderstrui niet zo erg te vin den. „Ik heb vanmorgen gere den, alsof ik geen gele trui droeg. Het enige wat ik heb gedaan, is mijn concurrenten in de gaten houden". En: ,.In deze vlakke ritten kun je de gele trui niet verdedigen. Daar is gewoon geen beginnen aan". Maar al werd hij dan in Rotterdam alweer onttroond, voor die tijd bad Joop Zoete melk een waire triomftocht ge maakt over het 84 km lange parcous dat vain Scheveningen via Le'den en Delft na-ar de havenstad leidde. Duizenden mensen waren langs de route samengestroomd om het hun samengestroomd om hun juichen. 9 11 Catieau verslaat Van Springel, die de gele trui overnam van zijn landgenoot Teirlinck en nu al een behoorlijke voorsprong heeft op zijn concurrenten, in St. Niklaas. Erg veel spectaculairs lever de het eerste halve ritje niet op, of het moest de val zijn waarbij klaarblijkelijk voor het ongeluk geboren Ocana was betrokken. Een val, die werd veroorzaakt door een overstekende hond, maar waaraa-n de Franse Spanjaard geen ernstig letsel overhield De beslissende ontsnappning kwam zo'n 20 km voor de finish, toen i-n totaa-l 13 man onder wie de Nederlanders Vianen en Talgak zich bevon den, ma-ar geen renners van d? ploeg-Vissers, wegsprong. Even leek het erop dat Tino Tabak zijn sla-g zou slaan toen hij met nog zo'n 500 meter te rijden demarreerde, ma-ar me de onder aanvoering va-n zijn ploegm-akker Teirlinck werd hij teruggepakt. Tabak daar later over: „Daar zal ik eens een hartig woordje over spre ken. Want dat is natuurlijk stijlloos". Het tweede gedeelte, dat zu- wel in het Brabantse als in het Belgische gedeelte op nieuw door tienduizenden mensen werd gadegeslagen, le verde ook ai niet veel bijzon ders op. Het tempo lag niet hoog, een gevolg van de grote warmte. Na een handvol klei ne ontsnaappingen, sloeg Cati eau op een kleine 30 km van de meet in zijn eentje een gat. Van Springel was de enige die hem volgde. En met succes. Zei de nu 29-jarige Belg later: „Tussen zo'n veld van favorie ten de trui veroveren, ook al is het maar voor een paar dagen, maakt deze Tour nu voor mij al tot een succes" JACQUES VAN LEEUWEN. Wim Prinsen: „Ik verga van de honger. Ik had maar twee broodjes bij me. Veel te weinig". SINT-NIKLAAS Ton Vissers, de toch al weinig suc cesvolle ploegleider van Cana da Dry, gooide alsof hij de goden wilde verzoeken, de ar men in de lucht. „Jonge, jon ge", brieste hij, „wat een kans hebben ze laten liggen. Had den we de etappe kunnen winnen en zelfs de geie trui was binnen bereik". Ton Vis sers was kwaad. Gistermorgen op weg naar Rotterdam had den zijn renners een unieke kans laten liggen een verloren seizoen in een keer goed te maken. Toen in de Benelux- tunnel de beslissing viel was niet een van zijn mannen pre sent in de 13 man sterke kop groep. Vissers: „Ais Krekels er bij is, klopt hij Teirlinck en rijdt hij een dag in het geel. Wat dom, wat dom". Jan Krekels haalde veront schuldigend de schouders op. „Ik zag het niet gebeuren", zei hij. „In die tunnel was het zo donker dat je bijna niets zag. Toen we weer onder de zon reden had die groep ad 200 meter. Dacht je dat ik het zelf niet jammer vind? Ik heb de hele dag voorin gereden. Een keer kwam ik we-g, maar Bel- lone, die mee was gegaan, wil de niet op kop komen om de gele trui te verdedigen". 's Middags probeerde Kre kels, die een buitengewoon sterke indruk maakt, het op nieuw. Hij streed voortdurend in de voorste linie, maar kon de ontsnapping van Van Springel en Catieau niet ver hinderen en in de peloton sprint werd hij net als in Rot terdam verslagen. Krekels: „Er wordt geduwd en aan truien getrokken of het niks is. Maar ik zal ze wel krijgen de komende dagen". Met de overige Nederlan ders was het gisteravond rede lijk tot goed gesteld. Ai werd er weer ach en wee geklaagd, maar dat is tegenwooridg de gewoonste zaak van de we reld. Wim Prinsen: „Ik verga van de honger. Doordat de etappe in tweeën was gesplitst was er geen vitalisering. Ik had maar twee broodjes voor onderweg. Veel te weinig". Matthijs de Koning: „Ik heb bij de eerste doorkomst voor de vierde plaats gesprint. Op de streep kwam ik er pas achter dat er nog een ronde door St.-Niklaas gereden moest worden. Toen zat ik ka pot". Mathieu Pustjens kreeg tien minuten voor het einde in Sint-Niklaas een lekke band. Ben .Tanbroers wachtte hem op, maar dat had hij niet hoe' ven doen, want Pustjens reed zo sterk terug naar de groep dat Janbroers niet een keer op kop kon komen. Janbroers: „Die jongen kan een stukje fietsen". Pustjens: „Dat was pech natuurlijk maar ik ben toch tevreden dat ik het pelo ton nog bereikt heb. In de eerste week kan ik toch niets verdienen". Wim Keileners' gezicht stond heel wat minder vrolijk. Hij had net een woordenwis seling met Ton Vissers achter de rug. Keileners: „Op het laatste stuk kasseiweg werd Jo Vrancken gelost. Hij kreeg nog een lekke band ook. Ik wachtte op hem. maar Vissers zei dat ik had moeten doorrij den". Jo Vrancken voelt zich een beetje afgezonderd in de ploeg. Hij, ais laatste man in de ploeg gekozen, omdat Vis sers met een elftal in Sche- veningen moest starten, heeft het erg moeilijk. Zeker na die opmerking van Vissers na de tijdrit in Scheveningen. Vis sers zei: „Och jo, je bent tocb binnengekomen..." Voor Theo van der Leeuw verloopt de tour tot nu toe ongelukkig. „Ik rijd nog niet goed", zei hij in St.-Niklaas. „Het gaat nog niet soepel ge noeg". Van der Leeuw reed in het spoor van Ocana toen deze in Wassenaar over een hond viel. Van der Leeuw viel over de Spanjaard heen. Op weg naar St.-Niklaas brak zijn pe- daalas. „Het is toch wat hè", verzuchtte hij, „ik heb altijd wat. Maar ik zal deze Tour tot een goed eind brengen". Wim Schepers was een van de weinigen die niet klaagden. Geen wonder, zijn kopman werd in de gele trui gehesen. Schepers: „Dat brengt geld in het laatje". Hij had het niet moeilijk gehad. „Ik kan niet tegen de warmte. De meeste van mijn ploeggenoten hadden er moeite mee. Daarom had ik het druk met waterhalen" LEO VAN DE RUIT Luis Ocana, die ten val kwam door een hond op het parkoers. Een val overigens, zonder ernstige gevolgen. PROLOOG 1. Zoetemelk (Ned-Desvages) de 7100 meter in 9.58.37, 2. Poulidor (Fr-Caput) 9.59.17, 3 Manzaneque (Sp- Moreno) 9.59.18, 4. Van Springel (Belg-Driessens) Springel (Belg-Driessens) 9.59.74, 5 Ocana (Sp-De Mu- er) 10.00.56, 6 Pintens (Belg-Driessens) 10.00.59, 7 Hezard (Fr-Stablinski) 10.02.92, 8 Grosskost (IFr- Caput) 10.03.04, 9 Viejo (Sp-Moreno) 10.03.79. 10 Guimard (Fr-Caput) 10.05.79, 11. Gonzales-Lina- res (Sp-Barrutia) 10.05.81, 12 Van Impe (Belg-Sta- blinski) 10.06.70, 13 Krekels (Ned-Vissers) 10.08.92, 14. Fuente (Sp)Barrutia) 10.09.77, 15 Agostinho (Port- De Muer) 10.09.96, 16 The- venet (Fr-Plaud) 10.11.12, 17 Ovion (Fr) 10.13.16. 18. Vianen (Ned-Desvages) 10.13.35, 19 Bellone (Fr-Desvages) 10.13.92, 20 Alain Santy (De Muer) 10.15.10. 37 Tabak (Ned- Stablinski) 10.21.65. 38 Kei leners (Ned-Vissers) 10-22.52, 42 Van der Leeuw (Ned-Vissers) 10.23.71, 46 De Koning (Ned-Vissers) 10.24.54, 74 Schepers (Ned- Driessens) 10.33.92, 77 Pust jens (Ned-Vissers) 10.34.36, 81. Janbroers (Ned-Vissers) 10.36.15, 1X6 Vrancken (Ned-Vissers) 10.51.12, 127 Prinsen (Ned-Vissers1 11.00.26. EERSTE ETAPPE Eerste gedeelte; 1. Teirlinck (Bel-Stablinski) 1.47.44 met bon. 1.47.34, 2. De Geest (Bel-Driessens) z.t. (met bon. 1.47.39). 3 Mint- kiewidz (Fra-Stablinski! z.t., 4 Tscham (Wdld-Plaud) z.t., 5. Nogues (Fra-Desva- ges) z.t, 6. Vianen (Ned) Desvages) z.t., 7 Mortensen (Den-De Muer) z.t., 8 Men- dez (Spa-Barrutia) z.t., 9 Delcroix (Bel-Schotte) zt. 10 Va&seur (Fra-De Muer) z.t„ 11 Carlos Melero (Spa- Barrutia) z.t., 12 VanCauter (Bel-De Kimpe) z.t. 13 Ta bak (Ned-Stablinski) 1.47.48, 14 Esclassan (Fra- Plaud) 1.48.32, 15 De Meyer (Bel-Schotte) z.t., 16 Planc- kaert (Bel-De Kimpe) z.t., 17 Verbeeck (Bel-De Kim pe) z.t., 18 Ducreux (Fra- Schotte) z.t., 19 Abbeloos (Bel-De Kimpe) z.t., 20 Gaida (Wdld-Driessens) z.t., 22 De Koning (Ned-Vissers) z.t. 29. Van der Leeuw (Ned-Vissers) z.t. Ook de rest van het peloton, met uitzondering van de Fransen Baud en Hochart, noteerde 1.48.32. In de gote groep zaten de andere Ne derlanders: Zoetemelk, Kre kels. Keileners, Schepers, Janbroes, Pustjens. Vranc ken en Prinsen. Tweede gedeelte: 1. Catieau (Fra-De Muer) 137,5 km in 3 uur 33 min 41 seconden (met bon. 3.33.31), 2. Van Springel (Bel-Driessens) 3.33.42 (met bon. 3.33.37) 3. Aja (Spa-Barrutia) 3.33.37, 4 Périn (Fra-Caput) z.t., 5 De Koning (Ned-Vissers) 3.35,58, 6 Van Roosbroeck (Bel-Driessens) 3.36.05, 7 Van Vlierberghe :Bel-Dries- sens) z.t., 8. Verbeeck (Bel- De Kimpe) z.t., 9 Hoban (GB-Caput) z.t., 10. De Meyer (Bel-Schotte) z.t., 11 Gaida (Wdl-Driessens) z.t., 12 De Geest (Bel-Dries sens), 13 Ducreux (Fra- Schotte), 14 Nassen (Bel- Driessens). 15. Krekels (Ned-Vissers), 16 Hochart (Fra-Geminiani), 17 Teir linck (Bel-Stablinski), 18 Escalssan (Fra-Plaud), 19 Gilson (Lux-Driessens), 20 Mourioux (Fra-Caput). 30. Vianen (Ned) Desvages), 38 Schepes (Ned-Driessens), 53 Zoetemelk (Ned-Desvages), 70 Tabak (Ned-Stab.inski), 88 Pustjens (Ned-Vissers), 104 Janbroers (Nee-Vis sers), 117 Van der Leeuw (Ned-Vissers), 125 Kelle- ners (Ned-Vissers) 3.39.41. 126 Prinsen (Ned-Vissers) z.t., 12? Vancken (Ned-Vis sers) 3.40.57. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Van Springel (Bel-Dries sens) 5.32.08, 2. Catieau (Fra-De Muer) op 30 sec, 3 Teirlinck (Bel-Stablinski) op 1.48, 4 De Geest (Bel- Driessens) op 1.50, 5 Vianen (Ned-Desvages) op 1.54, 6 Nogues (Fra-Desvages) op 1.59. 7 Tschan (Wdl-Plaud) op 2.01, 8 Mortensen (Den- De Muer) op 2.04, 9 Van Cauter (Bel-De Kimpe) op 2.05, 10 Tabak (Ned-Sta- blinski) op 2.06, 11. Melero (Spa-Barrutia) op 2.12, 12 Vasseur (Fra-De Muer) op 2.17, 13 Menendez (Spa-Bar rutia) op 2.19, 14 Mintkie- widz (Fra-Stablinski) op 2.22, 15. Zoetemelk (Nded- Desvages) op2.27, 16. Pouli dor (Fra-Caput) en Manza neque (Spa-Morene) op 2.28, 18 Ocana (Spa-De Mu er) en Pintens (Bel-Dries sens) op 2.29, 20 Hezard (Fr-Stablinski) op 2.31, 26 Krekels (Ned-Vissers) op 2.37, 39 De Koning (Ned-Vis sers) op 2.47, 47 Van der Leeuw (Ned-Vissers) op 2.52, 61. Martens (port-Vis- sers) op 2.56, 72 Noels (Bel- Vissers) op 2.59, 75 Sche pers (Ned-vissers) op 3.02, 77 Pustjens (Ned-Vissers) op 3.03, 82 Janbroers (Ned- Vissers) op 3.05, 92 Oliveira (Fort-Vissers) op 3.10, 125 Kelleners (Ned.-Vissers) op 6.27, 127 Prinsen (Ned-Vis- sers) op 7.05, 131 Vrancken (Ned-Vissers) op 8.12. PUNTENKLASSEMENT: L Van Springel (Belg) 25 punten, 2 Catieua (Fr) 20, 3Teirlinck (Bel) 20, 4 De Geest Bel) 17, 5 Aja (Sp) 17, 6 Mintkiewicz (Fr) 17 7 Zoetemelk (Ned) 15. 12 De Koning (Ned) 12. PLOEGENKLASSEMENT PROLOOG 1. Caput (Poulidor, Grosskost, Guimard) 30.08.00, 2. Dries- sens (Van Springel, Pintens, Houbfechts) 30.18.14, 3 De Muer (Ocana, Agostinho, A. Santy) 30.25.52, 4 Desvages (Zoetemelk, Vianen. Bello ne) 30.25.64, 5 Moreno 30.29.59, 7 Vissers (Kre kels, Kelleners, Van der Leeuw) 30.35.15. EERSTE ETAPPE Eerste gedeelte: 1 Stablinski (Teirlinck, Mintkiewicz en Tabak) 5.23.06, 2. Desvages (Nogues, Vianen en Andra- de) 5.24.00 (52 plaatsen), 3 De Muer (Mortensen, Vas seur en Agostinho) z.t. (58), 4 Barrutia (Menendez Mele ro en Lopez Carrilz.t (59), 5 Driessens (De Geest, Daida en Nassen)5. 24.43, 9. Vissers (De Koning, Van der Leeuw en Janbroers) 5.25.36 (92 plaatsen). Tweede gedeelte: 1. De Muer (Catieau Vasseur en Agos tinho) 10.45.41, 2. Driessens (Van Springel, Van Vlier berghe Van Roosbzoeck) 10.45.47 3 Caput (Périn, Hoban, Mourioux) 10.48.03, 4 Barrutia (Aja, Martos, Laczano) z t. 5 Vissers (De Kong, Krekels. Noels) 10.48.08. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. De Muer 16.40.06, 2 Dries sens 16.40.48, 3 Stablinsk 16.41,5.2, 4 Barrutia 16.42.39. 5 Desvages 16.42.40, 10. Vis sers 16.44.19 SINT-NIKLAAS Al volgt de Belgische sport journalist Roger Cneut, die zaterdag begonnen is aan zijn 34ste Tour de France er in de toe komst nog tien, zijn naam zal voor alles ver bonden blijven aan een voetbalwedstrijd. Zijn Belgische colle ga's vertellen, nog na- hikkend van plezier, ter wijl het toch al weer enkele jaren geleden is, waarom. Evenals de an dere chef-sport van de Belgische bladen, werd Roger Cneut, „baas" op de sportredactie van het kleine socialistische dag blad „De Vooruit", door de voetbalvereniging Waregem uitgenodigd voor de return tegen Le- gia Warschau, een wed strijd om de UEFA-be- ker in de Poolse hoofd stad. Niet geplaagd door ook maar de geringste kennis van het voetbal, maar des te meer belust op een Oosteuropees tripje sloot hij zich aan bij zijn collega-chefs, die hem korte tijd later flink bij de neus zouden nemen. Op de vraag na melijk van Cneut welke club in het veld dan wel Waregem is, wijst een van hen met opzet de Legia-elf aan. Resultaat was, men houdt het niet voor mogelijk, dat „De Vooruit" de andere dag een volledig „omge keerd" verslag van de wedstrijd publiceerde waarbij uiteraard ook de 04 nederlaag van Wa regem in een 40 zege werd vertaald. Maar Roger Cneut, met zijn 66 jaar een van de oudste Tourvolgers mag dan niets van voet bal weten, op wielerge- bied is „De Cneut", zo als hij door de jongeren wordt genoemd, volsla gen insider. Er kan geen koers van enig belang zijn of „De Cneut duikt op. Bijna altijd gekleed in grijs pak met naar onderen gezakt vest, en zonder uitzondering met een al even grijze „klak" op het kalende hoofd. Hij is wat moei lijk te verstaan, zeker als hij geen zin heeft het stompje sigaar dat immer tussen zijn lippen bengelt te verwijde ren. Als we hem bij de „tussenlanding" bij het Rotterdams sportpaleis een nieuwe sigaar pre senteren blijkt hij best bereid ons iets van zijn Tourervaringen toe te vertrouwen. Als 20-jari- ge knaap, zo vertelt hij niet zonder trots, maakte hij in 1926 zijn tourde buut. Een roemruchte tijd waaruit veel fraaie verhalen stammen. „De Cneut" heeft er wel wat bij de hand, waaronder het volgende„Toen er in de etappeplaats Bri- anson eens een keer geen slaapplaats was te vinden, werden alle journalisten onderge bracht in enkele wagons. Geen comfortabel onder komen, waar we wel even aan moesten wen nen. Toen we uiteinde lijk net sliepen werden we wakker geschud, doordat de wagon in be weging was gekomen. Toen we op onderzoek uitgingen bleek dat de wagon aan een trein zou worden gekoppeld die Parijs tot bestemming had. In pyama hebben we toen de rest van de nacht op het station doorgebracht". Een goed verhaal, waar je in deze Tourtijd tevergeefs om zal ko men. Want, zo oordeelt „De Cneut": „De roman tiek is er helemaal van af. Het gaat allemaal erg gladjes in de Tour van nu, waarin de commer cie een veel te grote in vloed heeft". Hoogtepunt in 34 tourjaren lag voor „De Cneut" in 1949, toen Fausto Coppi in enkele etappes compleet de vloer aanveegde met aartsrivaal Bartali. Maar toen kon nog, wat er nu helemaal niet meer bij is, aldus onze Belgische college: „tussen twee enorme afstraffingen door liet Coppi zijn landgenoot een rit win nen, omdat hij op die dag jarig was". JACQUES VAN LEEUWEN

de Stem | 1973 | | pagina 9