Israëlische attaché in Washington vermoord MAAIMACHBVES DODEN REEKALFJES Coalitie in Ulster nu mogelijk Toepolev boort zich in huis: negen doden Het conflict bij dc Haagse Post Vernieuwingen in plaatselijke kerken zullen een toetsing door de paus moeten kunnen doorstaan APPLAUS VOOR JARIGE LUCHTMACHT Dertien doden bij opstand in Chili Protestantenen en katholieken Twee Marokkanen niet betrokken bij fatale vechtpartij Iraakse minister doodgeschoten ALLENDE: TOESTAND WEER NORMAAL BRIEF NEDERLANDSE BISSCHOPPEN BIJ JUBILEUM PAUS PAULUS: binnenland buitenland President Nixon tekent ivetsontwerp op bombardementen MIJDRECHTSE INSLUIPER AANGEHOUDEN Nederlaag VEENBRAND BIJ OOSTELIJKE GRENS WOEDT VOORT Verdeeldheid groeit onder militairen in Uruguay T egenstellingen Bevestigen Eigemvaarde Branding Maandag 2 juli 1973 5 (Van onze redactie buitenland WASHINGTON Agenten van de Amerikaanse Federale Recherche (FBI) en de politie van Washington hebben een grootscheepse speuractie inge zet naar de moordenaar of moordenaars van de 43-jarige kolonel Yoseph Allon, een functionaris van de Israëlische ambassade in Washington, die gistermorgen is gedood. De Amerikaanse politie zegt tot dusver geen verdachten gevonden te hebben en even min te weten wat het motief voor de moord is. Wel meent de politie, dat meer dan een moordenaar waarschijnlijk bii de moord betrokken is. Allon was zondagochtend vroeg met zijn vrouw van een feestje thuisgekomen. Me vrouw Allon stapte het eerst uit de auto om zich naar haar woning te begeven. Plotseling hoorde zij vier of vijf schoten en daarna zag zij een auto snel wegrijden. Mevrouw Al lon rende haar huis binnen om alarm te slaan en keerde terug naar buiten waar haar echtge noot op het gazon lag. Met een ambulance werd kolonel Allon naar een ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst dood te zijn. WINTERSWIJK (ANP) In weilanden van de Gelder se Achterhoek worden weke lijks tientallen reekalfjes ge dood door maaimachines. Het jonge reewild wordt vaak letterlijk weggemaaid en blijft dan deerlijk verminkt achter. Volgens jachtopzie ners vlucht het volwassen wild tijdig naar de houtwal len van de bosranden. Het jonge reekalfje daarentegen wordt door zijn moeder plat gedrukt tegen de grond en blijft instinctief lieggen tot dat de moederree terugkomt. Vaak is het dan reeds te laat. Jachtopzieners hebben nu een apparaat ontwikkeld, dat de landbouwers vóór op hun maaimachine kunnen plaatsen. Het is een stang met afhangende ringen die het wild opschrikt als ze er door wordt geraakt. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft zondag twee Marokkanen vrijgelaten die waren aangehouden in verband met de dood vam de 39-jarige Marokkaanse schoon maker A. Dinsi. Deze was vrijdagavond overleden na een vechtpartij met zijn landge noot MMZM (34) in Den Haag. Z. was het straatje inge lokt, omdat Dinsi hem met een ijzeren staaf een afstraffing wilde geven. Dinsi wilde dat doen omdat Z. hem een keer, toen hij (Dinsi) met een meis- je wandelde tegenover wie hij zich voor Duitser had uitgeger ven, had gegroet in het Ara bisch, zodat hij door de mand gevallen was. De Haagse politie heeft uit het nader onderzoek geconclu deerd dat Z. niet de ijzeren staaf van Dinsi had afgepakt om hem daarna met het wa pen te slaan, maar dat hij Dinsi een kopstoot heeft gege ven. Dinsi zou achterover op straat zijn gevallen en zo on gelukkig op zijn hoofd terecht zijn gekomen dat hij enkele uren nadien overleed. De twee weer vrijgelaten Marokkanen waren vrijdagmiddag wel met Z. en Diinsi naar de Jacoba- straat gelopen, maar blijken geen rol te hebben gespeeld bij de vechtpartij. Z. wordt maandag aan de officier van justitie voorgeleid. (Van onze redactie buiten land). SAN CLEMENTE Presi dent Nixon heeft zondag het wetsontwerp getekend op grond waarvan gelden voor Amerikaanse luchtbombarde menten in Cambodja na 13 augustus worden geblok keerd. Bij de goedkeuring van het wetsontwerp een schikking tussen het Congres en het Witte Huis zei Nixon, dat als de vrede in Cambodja te gen 15 augustus niet verkre gen zou zijn, hij het congres zou vragen om machtiging om hem te helpen bij het berei ken vam zijn doel in Indo- China. Waarnemers menen, dat de ze verklaring er op wijst, dat de Amerikaanse president om nieuwe gelden zal verzoeken voor bombardementen indidn er egen politieke regeling in Cambodja wordt bereikt. UTRECHT Op verzoek van de rijkspolitie in het dis trict Utrecht heeft de Maas trichtse politie de 17-jarige bouwvakker Gerard M.A.M. uit het Utrechtse Mijdrecht aangehouden die er van wordt verdacht de laatste tijd 'n Mijdrecht en omgeving bij een groot aantal insluipingen in woningen en kantoren voor enkele duizenden guldens te hebben ontvreemd. De jonge man heeft inmiddels 15 inslui pingen bekend. De politie is thans ook aan het onderzoeken of Gerard mogelijk iets te maken zou hebben met de moord op de 82-jarige 'alleenstaande Mij- drechtse veehouder P. Plessius die maandagavond 25 juni door zijn buren met ingesla gen schedel in zijn boerderij tje werd gewonden. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De leiders van de twee politieke partijen die bij de donderdag in Noord-Ierland gehouden verkiezin gen voor een nieuw parlement als de grootste uit de bus zijn gekomen, hebben zich gisteren uitgesproken voor een coalitie van protestanten en rooms-katholieken. komst van Noord-Ierland zijn de afgescheiden Unionisten en de rechtse coalitie van Loyalisten vain dominee Iain Paisley en oud-minister Willi am Craig kregen samen eveneens 25 zetels. De overige negen zetels gingen naar de Alliantiepartij een bunde ling van protestanten en rooms-katholieken die er acht kreeg en de Noord-Ierse arbeiderspartij (een zetel).. Oud-premier Brian Faulk ner, leider van de merendeels protestantse Unionisten, zei ervan overtuigd te zijn dat een dergelijke akkoord kan worden bereikt. De uitslag wees er volgens hem duidelijk op dat de Noord-Ierse bevol king het geweld verwerpt en dat er algemeen een wens tot een samengaan van. de twee godsdienstige bevolkinggroe- pen leeft. Gerry Fitt, leider van de overwegend rooms-katholieke Sociaal-Democratische Arbei derspartij (SDLP), verklaarde dat de kiezers duidelijk te verstaan hebben gegeven een samengaan van roomskatholie- ken en protestanten te wen sen Deze commentaren op de verkiezingsuitslag werden ge geven nadat zaterdagavond de uitslag in Belfast bekend werd gemaakt. De „officiële" Unio nisten van Faulkner verwier ven 25 van de 78 zetels in 't nieuwe parlement. Als tweede eindigde de SDLP met 19 ze tels. De andere protestantse partijen, die tegen het Britse witboek over de politieke toe- (Van onze land). redactie bulten- BAGDAD De Iraakse mi nister van Defensie, generaal- Hammad Sjehab, is bij een schietpartij gedood en de mi nister van Binnenlandse Za ken, luitenant-generaal Saa- doen Ghaidan, licht gewond, zo heeft het Iraakse persbureau zondagavond gemeld. Volgens een officiële verkla ring van de leiding van de aan het bewind zijnde Baath-partij en van de raad van het revo lutionaire commando h et hoogste gezag in Irak zijn ook nog twee officieren ge dood. Nader is in Bagdad bekend gemaakt, dat generaal Sjehab doodgeschoten werd nadat hij in een val was gelokt door het hoofd van de openbare veilig heidsdienst, Nazem Kazzar. Kazzar „en alle andere le den van zijn kliek", aldus het Iraakse persbureau, ziin onder arrest In politieke kringen in de hoofdstad Belfast noemde men de uitslag een grote nederlaag voor die elementen onder de protestanten en rooms-kathn lieken die met scherpschutters en aanslagen de Noordierse kwestie willen oplossen. Dit geldt in het bijzonder voor het (verboden) Ierse Republikein se Leger. Ondanks de uitspraken van de protestantse en rooms-ka tholieke leiders hangt de poli tieke toekomst van Ulster vol gens waarnemers nog hele maal in de lucht. Of een coali tie tot stand zal komen zal afhangen welke voorwaarden voor een samenwerking de overigens onderling zeer ver deelde protestantse partijen het rooms-katholieke bevol kingsdeel zullen stellen. Daar komt nog bij de vraag welke rol de twee loyalistische groe peringen van Craig en Paisley de Vanguard-Unionisten en de democratische Unionisten zullen gaan spelen. Tot dusver hebben zij zich tegen iedere samenwerking' met de roomskatholieken uitgespro ken. Koningin Juliana, prins Bernhard en Piet er van Vollenhoven (geheel rechts) applaudisseren voor het gebodene tijdens de lucht- show op Deelen. (Van onze redactie buitenlandl AMMAN Een Toepolev- 134 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot is zaterdag kort na de start op het vliegveld van Amman in Jordanië neergestort. Negen mensen kwamen om het le ven. Acht mensen zijn gewond, waaronder prinses Dina, de gescheiden eerste vrouw van koning Hoessein. Het toestel schoot over de startbaan heen, raakte een huis en vloog toen in brand. Daarna brak het in tweeën. Brandende wrakstuk ken kwamen terecht op drie huizen. Het is het vijfde in Rusland gebouwde verkeers vliegtuig dat dit jaar veronge lukte BORGER (ANP) Nog steeds woedt de grote veen brand, die vorige zondag uit brak bij Surwold n de Humm- ling aan de Duits-Nederlandse grens, voort. Uit de zevenhon derd hectare veen, bos en hei de, stijgen op tientallen plaat- sein nog dikke rookwolken omhoog. Bij deze veenbrand, de grootste van de laatste ja ren, is veel wild omgekomen. Tientallen reeën vonden de dood, evenals hazen en konij nen. Ook is een groot aantal vogels het slachtoffer gewor den van rook en vuur (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO Het Chileense leger heeft zaterdag bekend gemaakt dat er bij de mislukte opstand van vrijdag 7 militairen en 6 burgers om het leven zijn gekomen. Zaterdag zijn er in Santiago vijf radiostations van de oppositie gesloten. Vrijdag waren al twee op last van de autoriteiten dicht gegaan. Vijf Chileense burgers dié door de regering zijn geïdenti ficeerd als de aanstichters van de mislukte militaire coup van vrijdag hebben hun toevlucht gezocht in de ambassade van Ecuador. Ze hebben politiek asiel aangevraagd. Eerder op de dag stelde het leger een censuur in voor alle kranten en sloot het zeven radiostati ons van de oppositie om de gevem van de rebellie tegen pre nt Ailende te beper ken. President Salvador Ailende heeft in een radiotoespraak verklaard dat het nodig is voor het gehele land de staat van beleg af te kondigen om de oorzaken van de poging tot staatsgreep in Chili „met wor tel en al uiit te roeien". Hij zei dat de toestand in het land weer helemaal normaal was en het leger de zaak weer vast in handen had. De regering zal, aldus Al- lende, alle middelen aanwen den om de schuldigen te ach terhalen. Drie tanks van het opstandige regiment zijn erin geslaagd te ontkomen, maar ik heb opdracht gegeven ze „tot overgave te dwingen", aldus de president. (Vam onze redactie binnenland) DEELEN Tegen de 200.000 mensen hebben zater dag de vliegshow ter gelegen heid vam het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht bijgewoond. Onder hen waren koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, prins Maurits en prins Bernhard jr. Degrote belangstelling was volgens de Luchtmachtvoor- lichtingsdienst toe te schrijven aan het goede weer en aan de voor-publicitei( (wel of niet deelnemen van de Concorde), o.a. door de vragen in de Tweede Kamer. Nog nimmer heeft de Koninklijke Lucht macht zoveel publiek getrok ken. „Wel een bewijs, dat de Luchtmacht nog een redelijk grote sympathie geniet", liet de Luchtmachtvoorlichtings dienst weten. Op de aanvoer- wegen naar de basis Deelen demonstreerden actiegroepen tegen het vliegfeest. Hier en daar werden pamfletten uitge deeld en liep men met span doeken. AMSTERDAM (ANP) De vaste medewerkers van het week blad de „Haagse Post" hebben zondagmiddag na een spoedverga dering in Amsterdam meegedeeld dat zij zullen afzien van verdere medewerking aan hp als de benoeming van de heer J. Folkertsma tot hoofdredacteur van het blad wordt geefectueerd. De vaste medewerkers zijn „verontwaardigd over de recente ontwikkelin gen bij het blad en verklaarden zich solidair met de redactie tegen de benoeming van J. Folkertsma als hoofdredacteur". Evenals de redacties zijn zij van mening dat de benoeming de continuiteit en de redactionele identiteit in gevaar brengt. De vaste medewerkers noemen de gevolgde benoemingsprocedure een „aanfluiting voor de in 1973 geldende arbeidsverhoudingen". In een.door alle leden van Üe redactie van de Haagse Post on dertekende brief .heeft deze redactie zaterdagmiddag de directie van de B.V. Uitgeversmaatschappij Bonaventura meegedeeld dat zij het betreurt dat de directie niet is ingegaan op het verzoek van de redactie vooralsnog de benoeming van de heer Folkertsma tot hoofdredacteur van de hp niet te effectueren. Het beroep bij het college voor beleidsbepaling wordt door de redactie onverkort gehandhaafd, ook omdat de redactie van plan is de directionele bejegening van de hp-redactie in meer algemene zin bij het college aan de orde te stellen. In haar brief verklaart de redactie dat zij „onder deze omstan digheden, hangende het beroep, niet met de heer Folkertsma zal samenwerken. Wij zullen onze werkzaamheden op de oude voet voortzetten, nadat wij door het college voor beleidsbepaling zijn gehoord en van dit college antwoord hebben gekregen, zullen ons standpunt nader bepalen". De directie van Bovaventura stelt in een communiqué, dat de journalistieke formule die aan de Haagse Post ten grondslag ligt, blijft gehandhaafd bij de benoeming van de heer Folkertsma. Zij handhaaft ook bij „haar onvervreemdbaar recht zelfstandig uit- eindelijk^een hoofdredacteur te benoemen". Op het verzoek van de redactie de benoeming voorals nog niet te laten doorgaan, zal niet worden ingegaan, aldus de directie. (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO Militairen in Uruguay hebben zondag hun operatie opgevoerd ter verdrijving van de laatste ar beiders uit fabrieken die bezet waren uit protest tegen de woensdag door president Bor- daberry met hulp van het le ger uitgevoerde staatsgreep. Aan de andere kant zijn er tekenen van een groeien le breuk tussen de militairen die de ontbinding van het parle ment en de plaatselijke rege ringsraden steunden en pro gressievere militairen. Terwijl zaterdag militairen honderden vakverenigingslei ders arresteerden, begonnen politieke tegenstanders van Bordaberry's nieuwe bewind besprekingen met militaire of ficieren, die een minder „har de" lijn voorstaan. UTRECHT In alle ka tholieke kerken van ons land is het afgelopen week einde een herderlijk schrij ven van de Nederlandse bis schoppen voorgelezen ter gelegenheid van het tienja rig ambtsjubileum van paus Paulus. De volledige tekst van de brief, „Het ambt van Petrus" getiteld, drukken wij hierbij geheel af Op 30 juni 1963, daags na het feest van de apostelen Pe trus en Paulus, werd Paulus de Zesde tot paus gekroond. Er zijn sindsdien tien jaar verstreken. Vandaag willen wij in onze kerkprovincie aan dit jubileum bijzondere aan dacht besteden. Daarom rich ten wij, de bisschoppen van Nederland, ons met dit schrij ven tot u. Hierin willen wij onze gevoelens van gelovige verbondenheid en menselijke solidariteit met paus Paulus tot uitdrukking brengen. In de afgelopen tien jaar is de wereld waarin wij leven, door belangrijke gebeurtenis sen in beroering gebracht. Ontwikkelingen die al eerder op gang gekomen waren, be gonnen zich scherper af te te kenen. Deze ontwikkelingen speelden zich af op wijsgerig, wetenschappelijk, economisch, sociaal en politiek terrein en hadden hun terugslag op de mentaliteit en het zelfbewust zijn van de mensen. Voelden veel mensen zich vroeger wèl bij leiding van bovenaf, sedert enige jaren verlangen zij dat het gezag hun grotere mondigheid ver leent. Het goed recht vain een gezag trekken deze personen als regel niet in twijfel: zij plaatsen echter vraagtekens bij de wijze waarop het gezag wordt uitgeoefend. Tegelijkertijd zijn er andere tegenstellingen gegroeid. Deze liggen ander meer op het vlak van de geloofsbeleving en op dat van de onevenwichtige verdeling van de economische en politieke macht in de we reld: grote delen van de mens heid komen te kort en worden zich dit schrijvend bewust. Al die ontwikkelingen en beroeringen zijn aan de katho lieke kerk niet voorbij gegaan. De veranderingen in geestes- instelling, die over heel de wereld merkbaar waren, heb ben de gelovigen, priesters en bisschoppen niet onberoerd gelaten. De nieuwe inzichten en de praktische levenshou ding die daaraan beantwoord de, waren echter in de ver schillende delen van de we reld en van de katholieke kerk niet gelijk. De plaatselijke kerken, waarui-t de katholieke kerk is opgebouwd, waren vanouds met elkaar in hechte eenheid verbonden (Lumen Gentium nr. 23). Gezien de gewijzigde tijdsomstandigheden, is het verklaarbaar dat zekere span ningen zijn opgetreden tussen groepen gelovigen en deelker ken binnen de katholieke kerk. Er zijin binnen de kerk op de dag van vandaag duide lijke verschillen in uiterlijke vormen van kerkelijk leven aan te wijzen. Toch heerst er onder de katholieken van heel de wereld een duidelijke ver bondenheid. Deze steunt niet zozeer op het spontaan erva ren verwantschap in mentali teit en verschijningsvormen. Zij wortelt veel meer in de geloofsverbondenheid van ie dere plaatselijke kerk met de kerk vam de stad Rome, de eerste onder alle plaatselijke kerken, terecht genoemd de zetel van Petrus of de Aposto lische Stoel. De gemeenschap met de Stoel van Petrus draagt ertoe bij dat de plaat selijke kerken een bepaalde fijngevoeligheid ontwikkelen, waardoor zij eikaars typische trekken kuinnen waarderen als zinvolle nuances van het grote geheel, waardoor zij ook gees telijk schatten, apostolische werkers en tijdelijke hulpmid delen uitwisselen (Lumen Gentium nr. 13), De taak vam de paus om vanuit zijn eigen, plaatselijke kerk de gehele katholieke kerk te dienen, wordt het Pe trusambt genoemd. Dit ambt houdt de opdracht in „zijn broeders te bevestigen" (Lc 22,32) en het geloofsgewetem te zijn van de katholieke kerk, in allerlei zaken welke die kerk zelf aangaan, maar ook vanuit de openbaring in belangrijke problemen van wereldlijke aard. Het Petrus ambt is bovendien, meer dan welke andere instantie ook, de drager en publieke vertolker van de levende traditie binnen de katholieke kerk. Nieuwe ontwikkelingen in de plaatse lijke kerken zullen een toetsing door het Petrusambt moeten kunnen doorstaan. Een diergelijke toetsing kan ertoe leiden dat plaatselijke ontwik kelingen op het niveau van de hele kerk worden besproken en rijke vruchten gaan dragen. Anderzijds zal die toetsing tot gevolg kunnen hebben dat een plaatselijke kerk zich ervan bewust wordt dat haar groei eenzijdig of overtrokken ia. „Aan het Petrusambt komt het dus op bijzondere wijze toe de eenheid van de univer sele kerk te dienen en met name ervoor te zorgen dat het episcopaat één en onverdeeld zal functioneren. (Lumen Gen tium nr. 18). De katholieke kerk is een wereldkerk ge worden, waarin steeds meer volken hun eigen aard en his torie hebben ingebracht. Meer dan ooit zijn die volken over tuigd van hun eigenwaarde. Zij wensen gerespecteerd te worden, niet naar de mate waarin zij zich weten aan te passen maar om datgene wat ze zijn uit zichzelf. De plaat selijke kerken verlangen dat de goede vruchten die in hun midden zijn gerijpt, aanvaard worden als gewaardeerde bij dragen tot verrijking van de katholieke eenheid. Maar ook wordt van de heilige stoel verlangd dat hij de schat van het geloof verdedigt en als kostbaar goed voor de hele gemeenschap, veilig stelt. Van dag tot dag zal hij het broze evenwicht tussen behoud en vernieuwing, tussen gericht heid op traditie en gerichtheid op een nieuwe toekomst moe ten bewerkstelligen. Zo hebben wij geprobeerd de positie van de Apostolische stoei of het Petrusambt te schetsen in het geheel vam de recente ontwikkelingen bin nen de katholieke kerk. Hier bij zijn wij ons ervan bewust eigenlijk niet uitsluitend te spreken over een instantie of over een instituut maar ook, en bijzonder, over een mens op wie deze 'verantwoordelijk heid neerkomt: De paus, een mens zoals wij. „De opvolger van Petrus is weliswaar met de bisschoppen, de opvolgers van de apostelen, verbonden, zoals door de instelling van de heer De heilige Petrus ,en d-e overige apostelen één aposto- lich college vormen" (Lumen Gentium nr. 22). maar de laat ste verantoordelijkheid van het hoofd van het bisschop pencollege blijft toch op de paus alléén drukken. Zonder twijfel ontvangt hij op bijzon dere wijze gods genade. De last van het ambt wordt hem dragelijk gemaakt, weggeno men echter wordt zij niet. Gedurende tien jaar heeft Paus Paulus de Zesde dit hoge en moeilijke ambt vervuld, een ambt dat midden in de branding stond vam nieuwe en tot op zekere hoogte zelfs te genstrijdige ontwikkelingen binnen de katholieke kerk. Hij heeft dit gedaan met de volle dige inzet van al zijn krachten en zijn gehele persoon, met gewetensvolle trouw en vanuit een sterke pastorale bewogen heid, waarbij hij zich gespie geld heeft aan de grote figu ren die hij zich tot voorbeeld had gesteld, zijn voorgangers Pius XII en Joannes XXHI met naime. Hij toog op reis: naar het centrum van de Wereldraad van Kerken iin Genève; naar het centrum van de Verenigde Naties in New York) naar de continenten van Afrika, La tijns Amerika en Azië. Hij richtte een herhaald appel tot het geweten van de volken: inzake geloof en moraal, oor log en vrede, discriminatie ini haar vele vormen, onrecht van mensen en structuren. Persoonlijke ambitie is hem daarbij vreemd. Tijdens de voorbije tien jaren van het pontificaat van paus Paulus zijn in de katholieke kerk ve le vernieuwingen tot stand ge bracht, waarin de leer en de geest van het Tweede Vati caans Concilie zijn geconcreti seerd. De historische taak van de paus van Rome de eenheid van alle christenen te dienen, heeft bijzonder reliëf gekre gen, niet alleen door welspre kende woorden en gestes maar ook door weloverwogen prak tische besluiten. Met erota eerbied en genegenheid geden ken wij dit alles. Verzameld rond de tafel van de Heer vieren wij de ge dachtenis van Christus, de Heer van de kerk, en smeken wij met grote aandrang dat God de trouwe „dienaar der dienaren", onze heilige vader paus Paulus, indachtig mag zijn. Jezus' H. Geest, die de kerk opbouwt en één maakt, moge hem verlichten, verster ken, bemoedigen en troosten. Van zijn trouw en ijver moge hij de vruchten aanschouwen, vruchten van heil voor de kerk die hij dient. UTRECHT, 20 JUNI 1973 DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND.

de Stem | 1973 | | pagina 5