2a- a VERONICA WEG OMDAT KAMER DAT WIL V.O.S. gokt nu toch op Hilversum-4 Balance Nixon laat ook Mitchell vallen Min. Van der Stoel zet gesprek met Portugese collega voort I )e^e|yd vreemdgeSd Kerken willen Molukkers en Indonesië verzoenen 15.- aard, m? commentaar Goed idee Egypte: Phantom van I Israël Prins Bernhard 62 Regen valt in Westafrikaanse droogtegebieden Verkiezingsdag rustig verlopen in Ulster Ledenwerfactie tot steun aan V.O.S. gestart Voormalige VS- krijgsgevangene pleegt zelfmoord binnenland buitenland De iMdltifd die op uw gewicht let. I neergehaald PRESIDENT OOK GETUIGE? OP EUROPESE VEILIGHEIDSTOP DÉTENTE MOTIES DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. cryl jersey. In modekleuren. ibbed Denim leuren o.a.: -rose V viiiS m heerlijke dag et Boudewijnpark rugge/St-Michiels iderido dollijnGn- en zee - /enshows in het dolfinarium, ijks, 6 voorstellingen. En de ren raken niet uitgespeeld vele kinderspelen. A PARK, 6 HA VIJVER, j e groen-geel •X,. Vrijdag 29 juni 1973 De mensen hebben nog nooit zoveel mogelijkheden gehad om met elkaar in contact te treden, om over en weer van eikaars denkbeelden en opvattingen kennis te nemen als tegen woordig. Desondanks verloopt die communicatie erg stroef. Want ook al spreken we dezelfde taal, binnen datzelfde taal gebied is een eigensoortig taalgebruik ontstaan het vakjargon b v. van wetenschap en techniek en de „stadhuistaal" van de overheid waardoor we elkaar nog wel verstaan maar heel dikwijls niet meer begrijpen. Het zijn „die moeilijke woorden", die voor een regering of gemeentebestuur een sta-in-de-weg vormen bij pogingen om bij het grote publiek meer begrip te wekken voor het te voeren beleid. Politieke leiders, wetenschapsmensen en ook geeste lijken ervaren dikwijls hetzelfde: de taal die zij spreken wordt door grote groepen mensen niet meer begrepen. Zo talrijk zijn al die vaktaaltjes gewortüen en zo vanzelfsprekend helaas het gebruik ervan in het openbaar, dat pers, radio en t.v. nauwe lijks nog in staat zijn om hun „vertaal"-functie waar te maken. Daarom verdient het idee aandacht, dat staatssecretaris Schae- fer dezer dagen heeft gelanceerd. Deze onderminister van volkshuisvesting dient binnenkort een wetsontwerp in inzake de stadsvernieuwing. Typisch een onderwerp waar iedere bur ger mee te maken krijgt. Om nu te bereiken dat iedere burger ook kan weten wat er staat te gebeuren, zal de staatssecretaris aan zijn wetsontwerp een verklarend woordenlijstje toevoegen, waarin moeilijke ambtelijke termen in gewoon Nederlands ver taald worden. Dit idee verdient navolging, niet alleen op „Haags" niveau, maar zeker ook op gemeentelijk gebied. Daar is de behoefte aan goed contact tussen overheid en publiek misschien wel het allergrootst. En als al die ambtenaren dan regelmatig hun „stad- huis"-taal moeten gaan vertalen, zullen ze gaan ontdekken, dat voor tal van duistere ambtelijke termen, waar zij nu nog aan vastgebakken zitten, normale Nederlandse woorden en uitdruk kingen te vinden zijn. Hopelijk zullen ze die dan voortaan gaan gebruiken. Eigenlijk moet een overheid ook zonder woorden boek verstaanbaar' zijn. (ADVERTENTIE) Bikinislank Slank op vakantie gaan en slank op vakantie blijven met In 6 verschillende smaken-zoet en hartig. Wafels in chocolade-, yoghurt-en kaassmaak;cacaofantasie in melk en puur en Balance muesli-bar. Verkrijgbaar bij uw drogist/speciaalzaak. BEIROET (UPI) Egypte heeft donderdag verscheidene raketten afgevuurd op Israëli sche militaire vliegtuigen die een routine-patrouillevlucht maakten boven een westelijk deel van de Sinaï. Geen van de toestellen werd I geraakt. Alle keerden veilig I op hun basis terug, zo stond in I een militair communiqué dat I Tel Avilv werd uitgegeven. I volgens Cairo was één Israëli- 1 sehe Phantom neergehaald. Prins Bernhard viert van- a9 zijn 62e verjaardag, ISTEM-fotograaf Johan van IGurp maakte onlangs deze ex- w'usieve foto van de prins. (Van onze redactie buitenland) ROME In delen van West- Afrika, waar een droogtepe riode van zes jaar het leven bedreigt van miljoenen men sen, is het eindelijk beginnen te regenen. Maar deskundigen van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO) menen, dat de regen toch meer schade zal berokkenen dan zegen zal brengen. De regenperiode zou het vervoer van dringend nodige hulp niaar afgelegen streken, grenzend aan de Sahara-woes- tijn kunnen vertragen. De des kundigen zeggen ook, dat het gevaar bestaat, dat het door dorst en honger gekwelde vee zich dood zal drinken. Een woordvoerder van de FAO heeft verklaard, dat de toestand in Tsjaad, Mali, Ma-u- retanië, Niger, Senegal en Op per Volta kritiek ils. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Wit te Huis heeft donderdag de kroongetuige in de Watergate- affaire, John W. Dean, gecon fronteerd met 41 vragen die deel uitmaakten van een stuk, waarin Dean als de centrale figuur van deze affaire en ex- minister van justitie John Mit chell als medeplichtige worden bestempeld. De vragen waar mee het .Witte Huis kennelijki Deans geloofwaardigheid aan het wankelen wilde brengen, zijn opgesteld door Fred Buz- hardt, Deans opvolger als juri disch adviseur van president Nixon en op de zitting van de senaatscommissie die een on derzoek instelt naar het Wa- tergate-schandaal, voorgelezen door de democratische senator uit Hawaii, Daniel Inouye. On danks de langdurige verhoren op de vorige dagen, was de 34-jarige Dean donderdag bij zonder fris. Hij gaf geduldig antwoord op de 41 vragen, maar gaf geen woord van be tekenis prijs van de beschuldi ging van 265 pagina's die hij tegen president Nixon heeft ingediend. Met een deel van de vragen probeerde het Witte Huis het geheugen van Dean op de proef te stellen. Dean vatte de kern van deze vragen samen en antwoordde met de volgen de zin: „Op school behoorde ik al tot het slag leerling dat niet al te hard hoeft te werken omdat het een goed geheugen heeft." Hij verklaarde geen aantekeningen gemaakt te hebben van zijn gesprekken met Nixon over het Waterga- te-schandaal omdat die te be zwarend voor de president zouden zijn geweest. De ex- adviseur van Nixon, die woensdag al een kruisverhoor moest doorstaan van de repu blikeinse senator Edward Gurney, bleef er bij dat de president al op 15 september 1972 wist dat er pogingen wa ren gedaan het schandaal in de doofpot te stoppen. Het Witte Huis heeft nu kennelijk ook John Mitchell laten vallen. Mitchell behoort al tien jaar tot de intiemste vrienden van Nixon. In een memorandum dat aan de vra gen voorafging, wordt Mitchell een medeplichtige genoemd. Dean verklaarde gisteren dat ook andere personeelsleden van het Witte Huis op de hoogte waren van de pogingen de zaak in de doofpot te stop pen. Hoeveel het er waren, wist hij echter niet. Na voorlezing van de reeks vragen, sppgesteld door Fred Buzhardt greep" de voorzitter van de senaatscommissie, de 76-jarige Sam Ervin in. Hij verklaarde dat alleen zij die op de hoogte zijn van de feiten, deze kunnen verdoeze len. Een echte „tegen-getuigq- nis", aldus Ervin, moet mon deling afgelegd worden. De senator merkte op dat Nixon volgens de verklaring van Buzhardt bereid is de waarheid over het Watergate- schandaal te onthullen. Direct daarop las hij de verklaring van de president voor waarin deze functionarissen van het Witte Huis verbood voor de senaatscommissie te verschij nen. Nixon legde deze verkla ring in maart van dit jaar af. In Washington acht men nu de kans veel groter dat Nixon gedagvaard zal worden voor de senaatscommissie te ver schijnen. H De Amerikaanse astronau ten hebben verrassende foto's meegebracht van hun verblijf in de Skylab. Hier zien we hoe Charles Conrad het haar knipt van Paul Weitz tijdens hun 22 dagen durende verblijf in de Skylab. "Weitz zelf houdt een stofzuigerslang in zijn hand om de afgeknipte haren op te van gen. BELFAST (DPA-AFP-REU- TER) Zonder de gevreesde incidenten is de bevolking van Noord-Ierland donderdag naar de stembus gegaan om een nieuwe volksvertegenwoordi ging te kiezen, die de plaats zai gaan innemen van het ou de Stormont, het parlement van Ulster dót In maart 1972 ontbonden werd. Ongeveer een miljoen kie zers protestanten en katho lieken moesten uit 210 kan didaten de 78 leden van de nieuwe „assenbly" kiezen. De stembureaus werden be waakt door de Noordierse po litie. Het Britse leger hield 1600 man achter de hand om zo nodig in te grijpen maar tot vanmachit was slechts melding gemaakt van twee inciden ten. DONDERDAGMORGEN is een zinker gebroken in de ring vaart van de Beemster, waar door de grote watertranssport- leiding loopt van Hoorn naar de watertoren van Kwadijk. Hierdoor dreigt de watervoor ziening gevaar te lopen in het gebied van Purmerend. (Vam een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Neder landse en Portugese minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel en Rui Patri cio zullen hun gesprek, dat zij veertien dagen geleden tijdens de NAVO-conferentie te Ko penhagen begonnen, wellicht voortzetten. Dat kan gebeuren tijdens de conferentie o-ver Veiligheid en Samenwerking in Europa, die op 3 juli in Helsinki van start gaat. Zoals bekend beijvert Van dier Stoel zich voor het herstel van de democratie in Portugal en Griekenland (het gesprek met zijn Griekse col lega beschouwt hij als afge rond). Van der Stoel wil zijn Portugese collega ook het Ne derlandse standpunt jegens het embargo op wapens, die in de Portugese koloniën zouden kunmen worden gebruikt, on der ogen brengen. Op de Europese Veiligheids top, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van 34 landen hun opvattingen over de veiligheid en samenwer king middels toespraken ken baar zullen maiken zal Neder land de nadruk leggen op twee problemen: opheffing wan alle barrières tussen de volken (vrijer verkeer, vrijere contacten etc) en de veiligheid in Europa. „Wij zullen het veiligheidsaspect even zwaar zo niet zwaarder laten wegen dan het sameniwerlkingsas» peet", zo kan men op Buiten landse Zaken beluisteren. De Europese vciligheidstop is al jaren het belangrijkste streven geweest van de Russi sche regering. Breznjev wil met de top, diiie waarschijnlijk langer dan een jaar zal duren, definitief de oost-west-détente inluiden, gebaseerd op de aan vaarding van de na-oorlogse grenzen in Oost-Europa, waar de Russische invloed domine rend is. Deze grenzen zijn in feite al door het Westen er kend in een serie verdragen, die de Duitse bondskanselier Willy Brandt de afgelopen ja ren heeft afgesloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Via Radio Veronica door de meerder heid van de Tweede Kamer veroordeeld om (evenals de andere piraten) als zendschip te verdwijnen is gisteren een actie gestart om leden te werven voor de nieuwe ver eniging tot steun aan de Veronica Omroep Stichting (V.O.S.). Wie lid wil worden moet daartoe f 5,betalen. „Dat geld wordt gebruikt", aldus programmaleider Rob Out een halfuur nadat de Tweede Kamer het vonnis over Veronica had geveld, „om de V.O.S. eventueel een vierde Nederlandse radiozender te laten bezetten". De nieuwe vereniging heeft al een voorlopig bestuur, waarin zitting hebben genomen: dr. W. Drees, fractieleider DS '70; mr. A. Geurtsen, Kamerlid WD; Rob Out en de juridisch adviseur van Radio Veronica, mr. Bordewijk. PPR-Kamerlid Dolf Coppes vormtvooralsnog op zijn eentje het comité van aanbeveling. Mr. Anneke Goudsmit (D'66) heeft het verzoek om tot het be stuur toe te treden „in welwillende overweging". ma's) komen, maar dat de fi nanciering daarvan niet uit de verhoging van de omroepbij drage mag komen. In de motie-Van der Sand en wordt de regering gevraagd het internationaal overleg o-ver het verkrijgen van een vierde golflengte voort te zetten en te onderzoeken of deze vierde zender gebruikt kan worden voor een horizontaal program ma met horizontale presenta tie. Minister Van Doorn is wel bereid tot een dergelijk onder zoek, maar liet de Kamer wei nig hoop, dat het kabinet-Den TJyl prioriteit zal geven aan de installatie van een vierde radio zender. In de motie-Van Veenewdaal wordt aan het kabinet ge vraagd om te bevorderen, dat de formule van het Veronica- programma in het Nederlandse omroepsysteem kan worden ingepast. Het is op deze beide laatste moties, dat het bestuur van de VOS zijn hoop gevestigd heeft. Het wil in eerste instan tie via artikel 19 van de om roepwet op grond waarvan Radio Volks Universiteit, Stichting Socutera en Bond zonder Naam enkele minuten zendtijd per week hebben voor hun specifieke program ma in hiet Nederlandse om roepbestel doordringen. Minis ter Van Doorn die verplicht is daarover advies aan de Om- roepnaad te vragen liet al doorschemeren dat dat er niet in zit. De KVP-fractde die voor de motie-Van Veenendaal stemde liet niettemin duidelijk blijken niet voor de airt. 19- formule te voelen. Lukt het niet via dat artikel dan heeft het bestuur van de VOS zijn hoop gericht om fundamentele herziening van de omroepwet, waarvoor in de Kamer alleen VVD en DS'70 zich uitgespro ken hebben. Het bes-tuur van de VOS voelt er vooralsnog niets voor via de voorgeschre ven procedures een gewone De Tweede Kamer aan vaardde gisteren met 95 tegen 37 stemmen het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag van Straatsburg (tegen stemden WD, DS'70, Boeren partij, CPN en de D'66-leden Goudsmit en Beekmans). Met 94 tegen 39 stemmen keurde de Kamer het wetsontwerp herziening telegraaf- en tele- foonwet goed (tegen stemden WD, DS'70, CPN, RKPN en Boerenpartij). Daarmee was, wat de Tweede Kamer betreft, het lot van Radio-Veronica be zegeld. Na-ar verwachting zal de Eerste Kamer in september de beide wetsontwerpen be handelen. Na goedkeuring daar is de publikatie .n het Staatsblad kort daarop te ver wachten. Op diezelfde dag moeten de piratenzenders hun uitzendingen stoppem. Intussen heeft Radio-Nordsee gisteren met 15.000 leden achter zich zendmachtiging aange vraagd. Opvallend bij de «temming In de Kamer was, dat de oud- bewilnidslieden van WD en DS'70, die toen zij nog zitting hadden iin het kabinet-Bies heuvel mee verantwoordelijk zij n geweest voor de inhoud van de schriftelijke stukken, thans tegen de wetsontwerpen stemden. De kamermeerder heid voelde er niet voor de piratenzenders nog meer res pijt te geven dan toch al voortvloeit uit de verdere be handeling van de wetsontwer pen. Een wijzigingsvoorstel- Geurtsen (WD) om de wet pas in werking te laten treden zes maanden na afkondiging in het Staatsblad werd ver worpen (tegen PvdA, KVP met uitzondering van Fievez - ARP, CHU, SGP en GPV). Evenmin voelde de kamer meerderheid voor het schep pen van een monopoliepositie voor Radio-Veronica, zoals ook door Geurtsen voorgesteld. Voor dat voorstel stemden al leen, WD, Boerenpartij, RKPN en de DS'70-fracti-ele- den De Brouw en Van Veen endaal. Tegelijk met het vonnissen van Veronica heeft de kamer meerderheid door aanvaarding van drie moties getracht enige zekerheid te scheppen dat een V eronica-achtig programma kan worden voortgezet. In de motie-Voogd wordt vastgelegd dat er nachtuitzendingen met herkenbaar horizontale pro grammering (op vaste uren van de dag vaste program omroepvereniging den. te wor- COMMERCE CITY (Colora do) (AFP) Een door Noord-Vietnam vrijgelaten Amerikaanse krijgsgevangene, die ervan beschuldigd is tij dens zijn gevangenschap met „de vijand" samengewerkt te hebben, heeft zich van het le ven beroofd in Commerce Ci ty. Het is de 24-jarige mari nier Abel Larry Kavanaugh. Dit is bet tweede geval van zelfmoord van een voormalige Amerikaanse krijgsgevangene, die door Hanoi is vrijgelaten. 1 Dat weer blijft toch een on voorstelbare hoeveelheid ge spreksstof opleveren. Nauwe lijks ontwaakt na zoiets als een hittegolf] e slaan storm, re gen en bliksem toe. Met zelfs zeer tragische gevolgen bij de vliegbasis Gilze-Rijen. Omdat gisteren nog iedereen scheen te denken dat het warm was, stonden opnieuw alle ramen en deuren open, met het gevolg dat ik hier bijna weggetocht ben. Ja, daar kun je met een hele suikerfabriek niet meer tegen op, als ze nu al honing in de strijd gaan gooien. Zoete jongens zijn het in ieder geval niet, in de sui ker. Vindt u het gek dat minister Van Doorn helemaal niets voelt voor een vierde radio zender. Moet-ie nog meer op letten of er wat te berispen valt. Komend weekeinde moet als ik het goed uitreken half Nederland op de weg zit ten óf langs de weg staan. Op de weg met vakantie, en langs de weg voor de Tour. Maar die wint Joop toch wel misschien. Verohohohohohohohohoho- hohohohohnica. En maar zeven procent huurverhohohohohohohoging. Veronica, hè, dat is een ont zettend interessant verschijn sel. De zeepiraterij is iets dat ons volk nog voor grote delen in het bloed zit. Sinds Piet Hem en al die „zeehelden". Ja ja. Allemaal op bouwvakvak- vakvakvakvakantie. Ik zweet; 't is heet. Ik kerm: och èrm, 't iz wèrm. Suiker Unie; bod vangen. Jan Janssen: Tour de France, Souvenir de mon enfance. Maar nou Al moet-ie melk zuur is. is Joop favoriet, trappen tot de Ik trap af. Vergeet in he melsnaam die GROENE KAART niet!! MERIJN DE Rijksluchtvaartdienst heeft bij de dienst luchtvaart van de rijkspolitie - aangifte gedaan, van lawaaioverlast van een vliegtuig. Afgelopen maandag avond hield een Boeing 707 van de Belgische chartermaat schappij Trans European Air line zich bij vertrek van Schiphol niet aan de voorge schreven uitvliegprocedure. (ADVERTENTIE) Als u het in uw hoofd haalt om op dit moment naar Afghanistan af te reizen en u wilt daar met louter munten betalen en verzekerd zijn tegen sprinkhanenplagen, dan maken wij dat subiet in orde! «ANK op de stations - aan de grenzen* voor al uw geldzai (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In een geza menlijk rapport hebben de Ne derlandse en de Indonesische Raad van Kerken als een „dienst der verzoening" de re geringen van beide landen een aantal handreikingen aange boden ter oplossing van drie hete hangijzers: de situatie van de Molukkers (ex-KNIL-mili- tairen) in Nederland, de situa tie van de politieke gevange nen in Indonesië en de ontwik kelingssamenwerking tussen beide landen. Voor de Molukkers die terug willen naar hun vaderland, vragen de kei-ken om een regi onaal ontwikkelingsplan voor de provincie Maluku in Indo nesië. De ouderen onder hen zouden ook op de Molukken of in andere delen van Indonesië waar zij willen gaan wonen, hun AOW-, AWW- en pensioen uitkering moeten ontvangen. Voor de Molukkers die om welke reden dan ook in Neder land willen blijven, vragen de kerken om aangepast vor mingswerk en onderwijsfacili teiten om hun integratie in de Nederlandse gemeenschap te vergemakkelijken. Zij moeten ook vrij hun oude vaderland kunnen bezoeken. Wait de politieke gevangenen in Indonesië betreft gaat de zorg van de kerken in beide landen vooral uit naar de zg. B-groep onder hen: mensen te gen wie geen juridische bewij zen van schuld aangevoerd konden worden, maar die niet temin nu reeds negen jaar worden vastgehouden omdat zij nog steeds worden gewan trouwd. De kerken vragen de ze mensen vrij te laten, maat regelen te treffen voor hun re ïntegratie in de gemeenschap en hun families te helpen. Op het stuk van de ontwikke- de re gering om minder met lenin gen maar meer met giften te werken. Aan de Indonesische regering wordt gevraagd om meer aandacht te besteden aan regionale ontwikkeling en aan de wenselijkheid van zeer ar beidsintensieve objecten ten piattelande ter bestrijding van de geweldige werkloosheid. Op een persconferentie in U- trecht verklaarde de gerefor meerde hoogleraar Verkuyl dat het rapport is opgesteld in overleg met alle kerkelijke Molukse gemeenschappen.

de Stem | 1973 | | pagina 9