Bekeuring in België niet betalen, maar laten voorkomen Strijd in Koewacht om nationale titel handboogschieten zeeuws Streekontmoeting tijdens Thoolse Landbouwdagen in Scherpenisse Kwaliteit frambozen valt iets tegen ADVIES VAN GRIFFIE-AMBTENAAR INZAKE PASPOORTENGESCHIL: Vragen over de Delta op kerkvergadering Vlaszak in praktijk Films in Zeeland Aftreden Van Mierlo moedig Henkes jonge jenever in de lange koele fles •S^ï.A» streek W armer Vreugde om goede afloop storm kost monteur een week Bliksem sloeg in Koudbloed- paarden Concours-hippique Aardbeien D '66 ZEELAND: juni 1973 (Van een onzer verslaggevers) GOES „Ziet u kans de bewustwording en de verant woordelijkheid voor de pro blemen en vragen die „Kleur bekennen in de Delta" aan snijdt, op te wekken"? Met deze concrete vraag aan de provinciale kerkvergadering van Zeeland besloot mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, voorzitster van de commissie Deltazaken van de hervormde kerk, gisteravond in de Prins van Oranje te Goes haar inleiding. Zoals bekend hebben de kerken een. brochure samenge steld onder de titel „Kleur bekeninen. in de Delta", welke brochure handelt over de vra gen en problemen, betreffende Zuidwest-Nederland. Het is de bedoeling dait deze materie bediscussieerd wordt om zo doende mee de toekomst van dit gebied te bepalen. De tegenstroom tegen de in- leidister was dat de mensen, die hierover zouden moeten gaan praiten ,geen deskundigen zijn en hoe kun je dan tot een zinnig resultaat komen. De brochure snijdt bijvoorbeeld problémen aan alé de industrie De vooruitzichten voor za terdag en zondag: DROOG/ ZONNIG EN OPNIEUW WARMER. W eersvooruitzich- j ten in cijfers gemiddeld over] Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 proceit. Voor zondag: Aantal uren: 8 tot 16. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. STRANDWEER Met het wegtrekken van de onweersstoring zijn wij tijde lijk in wat koelere lucht geko men. Vandaag aan het strand op de meeste plaatsen droog met nu en dan opklaringen maar een wat frisse zeewind hij negentien a twintig graden. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten een hogedrukgebied komt via de Golf van Biskaje en Zuid-Engeland naar het noordoosten. Hiervan mogen wij tijdens het weekeinde op nieuw zonnig zomerweer /er- wachten met stijging van tem peratuur. waterstanden Konstanz 391 -3, Rheinfel- den 320 -8, Straatsburg 362 - 23, Plittersdorf 526 -34, Maxau 602 -51, Plochingen 166 -10, Mannheim 483 -52, Steinbach 117 -9, Mainz 427 plus 1, Bin gen 308 plus 9, Kaub 378 plus 10, Trier 242 -7, Koblenz 341 plus 19, Keulen 327 plus 35 Ruhrort 457 plus 58, Lobith 1041 plus 62, Pannerdense Kop 1004 plus 60, Nijmegen 819 plus 57, IJsselkop 900 plus 44, Eefde IJssel 390 plus 16, Deventer 263 plus 13, Monsin 5460 plus 2, Borgharen 3863 plus 41 Belfeld 1092 -10, Gra ve beneden de Sluis 502 -1. MORGEN. Zaterdag 30 juni Bergen op Zoom 3.10 en 15.45. Hansweert 2.28 en 14.55 Terneuzen 1.47 en 14.15 Vlissingen 1.15 en 13.44 Wemeldinge 3.00 en 15.35. alisatie, de Oostersohelde en atoomcemtirales. In haar inleiding had mevr. De Ruyter juist uiteengezet hoe je een groot vraagteken kunt plaatsen bij de deskundi gen, de techniek en de logika. Want de vraag waar we met z'n allen nu aan toe zijn is: waar zijn we eigenlijk mee bezig, wat zijn we eigenlijk aan het doen met onze samen leving. Mevr. De Ruyter be toogde dat over deze vragen in brede kring gedacht moet gaan worden. En zij rekende het tot de taak van de kerken mee te helpen, dat menisen: aan het denken gezet worden. „Het mag nog zo negatief zijn,, als we maar wat horen", zo formuleerde zij haar bede om reacties. Ten aanzien van het leek- zijn op vele terreinen deed mevr. De Ruyter een paar op merkelijke uitspraken. De problemen zijn niet de weten schappelijke feiten, maar de beslissingen, die genomen moeten worden. En die beslis singen nemen niet de deskun digen, maar wij. Zij keerde zich ook sterk tegen de vaak gehoorde opmerking „daar kunnen wij toch niets tegen doen". De zogenaamde mach- teloosheid van de burgers is êeh mythe. Bestuurders zijn wel degelijk te beïnvloeden, misschien: nog wel meer dan andere mensen, zei ze. Mevr. De Ruyter is zelf jarenlang lid geweest van de Provinciale Staten van Zui'd-Holland. „Als bestuurders zeggen: „Het kan niet", dan moet u dat echt niet meteen geloven", besloot zij haar woorden, in België (zie ook pag. 11-13) (Van eem onzer verslaggevers) NIJMEGEN De vlaszak van Roeloffzem uit Sas van Gent is gisteren in Nijmegen op z'n waarde in de praktijk getest. De reacties van de ge bruikers waren niet onver deeld gunstig. Eep vuilnisophaler vertelde, dat een natgeworden zak bij het optillen scheurde. En een huisvrouw merkte op, dat de inhoud van de vlaszak tegen viel en een tweede nadeel vocht druipt door de zak heen. De heer Roeloffzen was bij de praktijkproef aanwezig'. Er waren iin Nijmegen 1000 vlas- zakken uitgezet om te tes ten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wanneer iemand wordt bekeurd, ondanks het feit dat hij een paspoort heeft dat minder dan vijf jaar is verlopen, moet hij niet betalen als dit gevraagd wordt ,maar het op een rechtszaak laten aankomen. I Daarnaast doet hij er verstandig aan officieel de commissaris van de koningin van dit gebeuren in kennis te stellen, liefst met afschrift van bekeuring of dagvaarding. De commissaris op zijn beurt kan dan de minister benaderen. Dit zei gisteren de heer Pa- rent van de afdeling Paspoor ten van de provinciale griffie. Door iemand te bekeuren die een geldig paspoort bezit dat minder dan vijf jaar is verlo pen, handelt men in België te gen een contract uit 1959, waarin wordt bepaald dat dit soort paspoorten wel degelijk geldig zijn. Door niet te schikken dwingt men de Belgische justitie de zaak te laten voorkomen. De rechterlijke macht in België moet dan tot een duidelijke uitspraak komen en kan daar bij niet om dat contract heen. „Maar men laat het niet zo gemakkelijk tot een proces komen. Men is eerder geneigd maar te betalen", aldus de heer Parent. Op de afdeling paspoorten is het overigens een „gekken huis". Alleen in de maand juni al zijn 10.000 paspoorten uit gegeven of verlengd. „Het is nu niet meer om bij te be nen". Het aantal is overigens een uitzondering, zo zei men. „Vermoedelijk een samenloop van omstandgheden. „Veel mensen die vorig jaar hun pas moesten laten verlengen heb ben dit uitgesteld, na de forse verhogingen die het rijk heeft toegepast", aldus de heer Pa- rent. „Door de publikaties rond de controle in België is men echter gealarmeerd en wil men het zekere voor het onzekere nemen en een geldig paspoort hebben". Hij wist erop dat een pas poort dat minder dan vijf jaar is verlopen geldig is voor ge heel Europa, met uitzondering van Groot-Brittanië, de Scan dinavische landen, Spanje en de Oostbloklanden. „Naar de andere landen in Eruopa kan men met een gerust hart naar toe" (Van onze correspondente) Voor de politierechter mr. P. van Empei verscheen chef monteur T.K. uit Sliedrecht om zich te verantwoorden voor het rijden onder invloed op 11 april van dit jaar. K. was toen werkzaam in het Sloegebied en tijdelijk woon achtig in een hotel te Goes. Op de bewuste dag, dat was daags na de aprilstorm, had hij met enkele collega's het behoud van het materiaal tij dens deze storm gevierd met wat bier. Dat bier speelde hem behoorlijk parten want de politie trof hem aan op het linkergedeelte van de weg. Het alcoholpromillage in zijn bloed bedroeg 1,75. Dit was voor de officier van justitie aanleiding om tien da gen onvoorwaardelijke gevan genis en negen maanden ont zegging te eisen. De verdedi ger mr. H. Bruin, wees de politierechter erop dat zo'n lange ontzegging K. ongetwij feld zijn baan zou kosten. Uit eindelijk veroordeelde de po litierechter K. tot een week gevangenisstraf onvoorwaarde lijk en een ontzegging van vijf maanden waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gisteroch tend om half negen is door blikseminslag brand ontstaan in de woning van de heer E.D. aan de Schenkeldijk te Zaamslag. De bliksem sloeg in op de televisie-antenne. Een was mand op de bovenverdieping vatte vlam en de rookontwik keling was zo hevig dat de heer E.D. niet na-ar boven kon om zelf het vuur te blussen. Daarvoor zorgde snel de brandweer van Zaaimslag. Met de schade viel het best mee. (Van onze correspondent). KOEWACHT Zaterdag aanstaande zal het grens- plaatsje Koewacht in het te ken staan van de handboog sport, staande wip, op hoog niveau. Dertig a veertig kei zers en koningen van ongeveer evenzoveel Nederlandse schut- tersmaatschappijen zullen el kaar dan bekampen in de strijd om de nationale titel. Dat dit evenement in Koe wacht plaats vindt, komt om dat de huidige Nederlandse kampioen daar woonachtig is, en trad-ititegetrouw zijn titel in eigen home mag verdedi gen. Dat is de heer A. Suy, tevens voorzitter van de plaat selijke schuttersvereniging St. Sebastiaan. Terecht kan ge steld worden dat het neusje van de zalm uit de Nederland se boogschutterij in Koewacht zal aantreden. Alleen zij die zich eerder in dit jaar de titel van koning in hun vereniging verwierven mogen meedingen naar de na tionale titel, met dan nog aJs voorwaarde dat hun vereni ging is aangesloten bij de Ne derlandse Bond. Ook zij die het keizersschap van een vere niging hebben zijn gerechtigd tot deelname, maar die zijn er niet veel, omdat men om in het bezit van een keizerstitel te komen, drie jaar achtereen koning moet zijn geweest. In Zeeuwse h-Vlaanderen zijn er drie (Aardenburg, Graauw en Terneuzen). De wedstrijden die gehou den zullen worden onder het toeziend oog van de voorzitter van de Nederlandse Bond, de heer Van Liere, worden ge houden op een terrein achter het sociëteitsgebouw van St. Sebastiaan café de Anjer aan de Nieuwstraat en beginnen te 0 Het accent ligt ditmaal op het vee. Steeds meer zijn de jaarlijkse twee Thoolse landbouwdagen uitge groeid tot een massaal streekcontact. Dat zal on getwijfeld ook deze zeven tiende keer het geval zijn. Op de eerste dag 29 ju ni - ligt het accent vooral op het vee. Er zijn dan keuringen van runderen, schapen en paarden. De tweede dag 30 juni is vooral gericht op de ont spanning voor zowel de jeugd als ouderen. Diep uit Zeeland, ver uit Brabant en de Randstad en ook uit België zullen de be zoekers weer naar het Plumpoterrein in Scherpe nisse komen, waar het eve nement wordt gehouden. Men staat er niet zo gauw bij stil, maar op deze Thool se fokveedag komt die vrij dag 29 juni ook ter keuring een koetje, dat het presteer de om 60.000 liter melk in hara nog niet oude leven te produceren:. Dat is door Thoolse veehouders niet eer der gehaald. Gemiddeld pro duceert een koe in zijn hele leven tussen de 30 tot 50.000 liter. Maar Clara van G. A. de Hond jr., voorzitter van de fok- en controlevereni- gi-mg Tholen en Sinit-Philips- lan-d komt daar nu al ruim over heen. Ieits wat landelijk weliswaar geen unicum, maar voor de Thoolse vee houderij een belangrijke mijl paal. Er is dit jaar trouwens een grote erelijst van rundvee op de Thoolse fokveedag. In to taal zijn er 102 inzendingen en dit aantal is na de deze week gehouden grote ZLM tentoonstelling zeker niet on bevredigend. Na twee' jaar is er nu ook weer voldoende deelname om een kalveren opfokwedstrijd te houden. De Thoolse jonge ren zullen op 29 juni trots de prijzen tonen, die het verzor gen van hun kalveren ople verde. De schapenfokkerij is rond om Thoolen de laatste tien jaar belangrijk toegenomen en opnieuw zullen zo'n 150 inzendingen aan een keuring worden onderworpen. Als extra attractie is ook een exemplaar van het Engelse schapenras aanwezig. Op weinig fokveedagen worden tegenwoordig de koudbloedpaarden, de oer sterke kleitrekkers, getoond. Dank zij de stallen Brooij- rnans te Oud-Vossemeer kan de commissie Thoolse Dagen nog jaarlijks deze attractieve show brengen. Vrijdagmid dag zal het Pluimpotferrein weer daveren, wanneer na het défilé van de kampioe nen een koudtoloed-vierspan opdraaft om een show te ge ven, die in ons land steeds meer een unicum is. Worden ook op Tholen de koudbloedigen steeds schaar ser, het zogenaamde luxe paard groeit gestaag in aan tal. Tholen en Sint-Philips- land hebben een, goede kwa liteit weten te verkrijgen, die vorig jaar ook goede re sultaten boekte bij de grote keuring in 's-Hertogenboseh. De eerste Thoolse Dag wordit toch nog met een ontspan ningsprogramma besloten', wamt 's avonds komt AVRO's top-pop naar de vei- linghallen. De tweede Thoolse dag zal vooral in het teken van het paard staan. Met in die mor genuren diressuurproeven en na de officiële opening door burgemeester J. E. van Boel- jen vanaf halftwee een con cours-hippique, waarbij zo'n 130 ruiters betrokken zullen zijm. Het meest attractief wordt de jachtrit en de altijd weer indrukwekkende para de. Deze middag zaj Euterpe's muziekkorps uit Scherpenis se medewerking verlenen. Voor de jeugd is er een va riété onder de titel Hocus Pocus, er wordt ook een au to- en brommerrally gehou den. 's Avonds vindt in de veilinghallen te Tholen de prijsuitreiking plaats. Gait- Jara Kruutmoes en zijn me dewerkers zullen daarbij van de partij zijn. Intermezzo's zijn een pony-carousselm/um- mer en een tratorenbehen- digheidswedstrijd. MIDDELBURG CITY THEATER: „Blind Terror". Mia Farrow speelt in deze (harde) film een blind meisje dat in het bezit is van het enige bewijsstuk, dat een moordenaar kan doen hangen. Het is erg be klemmende thriller gewor den, waarin (gelukkig) alles op zijn pootjes terechtkomt. In „Buck, de priester en de duivel" zien we een western met negeracteurs in dé hoofdrollen. Harry Belafonte en Sidney Poitier leidden een groep bevrijde negersla ven naar het vrije westen. Er ontstaan hierbij de nodige verwikkelingen. VLISSINGEN ALHAMBRA: „The Burg lars". De Franse stuntman filmacteur Jean-Paul Bel- mondo speelt een goede rol in deze zeer vlot verfilmde gangsterfilm. GOES GRAND: Rom- „Raid on mei". Een avontuurlijk ver haal, dat hier en daar de historische waarheid wel ge weld aandoet, over een groep Engelse krijgsgevangenen tijdens de Tweede Wereld oorlog die Rommel in Noord-Afrika grote verliezen weten toe te brengen. In „Circus op Stelten", een Ne derlandse kinderfilm, komt ook de Goese jeugd in de eerste week van de vakantie aao zijn (film)trekken. TERNEUZEN LUXOR„Het (intieme) dagboek van een halve maagd". De belevenissen van een jong meisje (uiteraard op liefdesgebied) is deze week hoofdschotel van het (ADVERTENTIE) filmmenu in Terneuzen Maandag en dinsdag de dolle avonturen van twee jongelie den, wier reisdoel een nudis- j tenkamp was en die terecht-- j komen in een meisjesinter- 1 naat. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Turks Fruit". Als laatste .bioscoop in Zeeland geelt het Ledel- theater nog steeds de Neder landse succesvolle film naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. De kost m Oostburg is overigens eento nig, want zondagmiddag draait voor de 63e achtereen volgende week „Blue Mo vie". eindredactie bas augustijn ie 13.30 uur. Geschoten wordt op een prang, waarop de konings vogel is aangebracht. Iedere deelnemer mag daarop drie maal een schot afvuren. Wordt de vogel in de drie ronden niet afgeschoten dan volgt een vierde en eventueel een vijfde ronde. Lukt het twee of meer schutters de vogel in dezelfde ronde df te schieten dan wordt tussen deze schutters een zo genaamde „kamping" gehou den. (Van onze correspondent) KAPELLE Op Zuid-Be veland is deze week de pluk van frambozen op gang geko men. Eind vorige week waren er reeds verschillende telers, die één of meerdere kratjes met dit produkt op de veilin gen konden aanvoeren. Deze week had elke teler al de kans om te plukken, al bleef het aanbod nog klein. De kwa liteit van de eerste frambozen valt wat tegen omdat door de te snelle rijping en de wind er wat schade aan de vruchten is ontstaan. Hierdoor is het per centage klasse 11 groot ten opzichte van de klasse 1. De klasse 1 wordt meestal voor export gekocht en daar door wordt tot f 1,50 per 250 gram betaald. De klasse 11 bestemd voor de fabrieken komt op dit moment niet ver der dan f 1.30 per kg. Aange nomen wordt, dat de prijs van de frambozen voor de indus trie wel zal stijgen maar het aanbod is op het ogenblik nog te klein. De stand van de frambozen is over het algemeen slecht. Er wordt een zeer kleine produk- tie verwacht op de meeste be drijven. Het vorige jaar be droeg de Zeeuwse frambozen- oogst maar ongeveer 70 pet. van wat normaal genoemd kan worden. Dit jaar rekent men op een nog belangrijk kleinere produktie zodat uitgegaan wordt van een frambozen- oogst, die nauwelijks de helft wordt van wat het zou kunnen zijn. Ook de aardbeientelers zit niet helemaal op rozen want door het warme weer zijn alle aardbeien tegelijk rijp. Er heerst een grote drukte met de pluk, maar dat wordt niet beloond, want de prijs is veel te laag geworden. Industrie aardbeien doen op het ogen blik voor de meest gevraagde rassen tot f 1.50 per kg en de minder gevraagd rassen ko men niet verder dan f 1.20 per kg. De prijs van de aardbeien voor consumptie is begin deze week teruggelopen tot f 1,- a f 1.20 per kg voor de goede kwaliteit en ook dat is voor de teler veel te weinig. Er wordt vanuit gegaan dat aardbeien minstens f 1.50 per kg moeten opbrengen om voor de telers een enigszins redelijk resul taat te verkrijgen. Op het ogenblik blijft de prijs daar ver beneden. Daar komt nog bij dat ook de kilo-opbrengst door de te snelle rijping zal tegenvallen. Deze week is de drukste Zeeuwse aardbeien- week van het jaar. (Van een onzer verslaggevers) GOREDE „Wij ervaren het aftreden van Hans van Mierlo als voorzitter van de fractie als een moedig besluit en respecteren dit dan ook ten zeerste". Zo heeft de afdeling Zeeland van D'66 gereageerd in een brief aan haar Tweede Kamer-fractie over de be stuurswisseling. De Zeeuwse afdeling zegt dat ook voor haar de functieverwisseling vrij plotseling kwam. De Zeeuwse D'66 zegt verder met de keuze van Jan Terlouw als nieuwe fractievoorzitter 1 de toekomst vol vertrouwen tege moet te zien. Zeker voor wat Zeeland aangaat omdat daar de mielieuproblemen van het allergrootste belang zijn, aldus het Zeeuwse schrijven.

de Stem | 1973 | | pagina 3