Uniforme regeling w at er spor ttaxes zeeuws Rassen in Verenigde Staten integreren meer en meer laat ons er maar voor zorgen: Aantal medewerkers pedagogisch centrum belangrijk uitgebreid RECREATIESCHAP VOORSTANDER VAN: Te paard streek verkennen de bank voor iedereen stad streék Koeler WEEK CEL IN Concert in Goes Maand celstraf Te warm Monica Vroom Groeten van VOORDELIG TRAAG Korting Interesses Baan Inwendig Donderdag 28 juni 1973 3 De vooruitzichten voor vrij dag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur; koeler met vooral aanvankelijk een re gen- of onweersbui. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 -rocent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 pro cent. STRANDEER: ïn de zeer warme lucht kwamen gisteren tegen de avond boven zuidwest Neder land enkele verspreide on weersbuitjes voor. Vandaag kan het kwik aanvankelijk nog weer sterk stijgen tot 24 a 27 graden, maar via West- Frankrijk nadert een nieuwe onweersstoring. Hierdoor in de loop van de dag enkele buien en een daling van de tempera tuur tot 20 a 23 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzich ten tijdelijk onstabiel met bui enkans daarna weer zonnige perioden. waterstanden K'onstanz 394 -1, Rheinfel- den 328 -17, Straatsburg 385 - 30, Plittersdorf 560 -67, Maxau 653 -62, Plochimgen 176-21, Mannheim 540 pl. 46, Stein- bach 126 pl.3. Mainz 426 pl. 33, Bingen 299 pl. 28, Kaub 360 pl. 43, Trier 249 -18. Ko blenz 322 pl. 31. Keulen 292 P] 68. Ruhrort 399 pl. 58, Lo- bith 979 pl. 34, Pannerdense Kop 944 pi, 32, Nijmegen 762 Pl. 24. IJsselkop 856 pl. 5, Eefde IJssel 374 pl. 2, Deven ter 250 pl. 2 .Monsin 5458 onv, Borgharen 3822 pl. 11, Belfeld 1102 pl. 8, Grave ben. de sluis 503 pl. l. Morgen, vrijdag 29 juni Bergen op Zoom 2.10 en 14.46 Hansweert 1.32 en 14.04 Terneuzen 0.55 en 13.26 Vlissingen 0.23 en 12.54 Wemeldinge 2.00 en 14.36 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor een tiental projecten van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland te Middelburg hebben zich blijkens het werkplan 1973—1974 ruim 1420 deelne mers aangemeld, afkomstig van 616 scholen. Het bestuur van het pedagogisch centrum noemt het een verheugend feit, dat met toestemming van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het aantal medewerkers van het RPCZ gedurende de laatste maanden in belangrijke mate kon wor den uitgebreid. Hierdoor is het mogelijk ge worden de reeds bestaande vormen van dienstverlening heter te verzorgen, terwijl bo vendien het RPCZ nu in staat is nieuwe vormen van dienst verlening op te bouwen. „Door de aanstelling van een drietal consulenten kunnen we nu be ter gaan voldoen aan een re gelmatig gehoorde wens van de scholen om ook op de scho len zelf gedurende de lestijden aanwezig te zijn", aldus het mededelingenblad over de maand jumi. „De aanstelling van een psycholoog met drie assistenten en van een reme dial teacher geeft ons de kans om een bescheiden begin te maken met hulpverlening aan individuele leerlingen". Het pedagogisch centrum wijst er verder op, dat aan deze groei ook nadelen vastzitten: een groter instituut betekent onher roepelijk grotere uitgaven. Weliswaar worden deze kosten voor een belangrijk deel ge dragen door de rijksoverheid, maar ook de gemeentebesturen zullen nog het nodige moeten bijdragen. Gelukkig, aldus het reg. centrum, blijkt een steeds toe nemend aantal gemeentebestu ren bereid om volledig aan onze verzoeken om subsidie te voldoen. En nu wij door de personeelsuitbreidingen een veel ruimer pakket van dienstverlening kunnen aan bieden, waar weer veel meer scholen van kunnen profiteren, menen wij met recht te mogen verwachten, dat ook de overi ge gemeentebesturen tot een spoedige subsidiëring over zullen gaan, aldus het RPCZ. Van de cursussen, zo blijkt uit het werkplan, gaat voor het komend (^seizoen de meeste belangstelling uit naar het leespakket niveaulezen en liet wereldoriënterend onder wijs. Ook de „uitwerking van een differentatiemodel aan vankelijk lezen" en de gesys tematiseerde begeleiding van de oudste kleuter mogen zich in een redelijke belangstelling verheugen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een ver tegenwoordiger uit Delft reed op 16 mei j.l. in Middelburg, vlak voor het hof van justitie, terwijl hij onder invloed ver keerde, een auto aan die op het trottoir geparkeerd stond. Hij weigerde na zijn aanhouding de bloedproef. De officier eis te een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk en negen maanden ontzegging. Met daaraan de bijzondere voor waarde dat hij in die negen maanden alleen maar voor zijn baas in de auto mag. De poli tierechter kon zich met deze eis verenigen,, en vonniste con form. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zaterdag 30 juni geeft de Rotterdamse organist André Verwoerd een concert in de Grote Kerk te Goes. Het concert, in het kader van de orgelconcerten georganiseerd door het Goese orgelcomité, begint om 20.00 uur. Het pro gamma bevat werken van Max Roger. Bach, Cor Kee, Jacob Bijster, Alain en Langlais. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft de 22-jarige A.J.G. uit Borssele veroordeeld tot een maand on voorwaardelijke gevangenis straf, een jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid en f 200 boete. J. reed op 10 december vorig jaar bij Hemkenszand met zijn auto met een enorme snelheid tegen een boom. De naast hem zittende 15-jarige Corrie Traas kwam bij dit on geluk om het leven. Een ande re passagier en hij zelf raak ten zwaar gewond. (Van onze correspon dent). KAPELLE „Het is me te warm", zo ver zuchtte het boerenpartij raadslid J. Koie, tijdens de rondvraag van de raad van Kapelle. En toen tot burgemeester van Suylekom: „Het eni ge voorstel dat ik wil doen is: een potje bier. „De bijna voltaligc raad onderstreepte dit voorstel unaniem, waar na op een teken van de voorzitter de bode om bier en frisdranken snel de. eindredaetn bas augustijn (ADVERTENTIE) (Van een oneer verslaggevers) VERRE Het recreatie schap „Het Veerse Meer" heeft zich gisteren in zijn al gemene bestuursvergadering op het stadhuis van Veere voorstander getoond van een uniforme regeling voor alle gemeenten rond het Veerse Meer wat betreft de toeristen belasting voor watertoeristen en het tarief voor liggeld van schepen in de jachthavens. Aangaande de watertoeris tenbelasting lag er een con cept-verordening op tafel welke reeds was goedgekeurd door het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het alge meen bestuur ging akkoord met het voorstel van het dage lijks bestuur onder voorzitter schap van gedeputeerde A. L. van Geesbergen. De betreffen de gemeentebesturen zal ver zocht worden de onderhavige verordening in werking te la ten treden met ingang van 1 januari 1974. De heer Van Geesbergen lichtte mondeling nader toe, dat de watertoeristenbelasting geheven zal worden van die personen, die niet ingeschre ven staan in het bevolkingsre gister van de gemeente waarin hun boten in de haven liggen. Gediscussieerd werd er even over de belastingnorm. De concept-verordening neemt de scheepsmaten als norm. Maar sommige gemeen ten nemen reeds de boxruimte als uitgangspunt. Besloten werd de verordening aan te vullen zodat beide normen ge hanteerd zouden kunnen wor den. Tussen beide normen moet wel evenwicht geschapen worden. Op een vraag uit de verga dering of deze belasting een aantrekkelijke zaak was, ant- woorde de heer Van Geesber gen: „Vast en zeker, omdat de kosten van de inning zeer laag kunnen blijven". Ook aangaande de liggelden in de havens wil het recreatie schap een uniform tarief. Een werkgroep van gemeentelijke deskundigen heeft inmiddels een concept-tarief opgesteld en dit is onder ogen gebracht van de betreffende colleges van burgemeester en wethou ders. Daarbij is het verzoek aan hen gedaan te bekijken of deze regeling in kan gaan op 1 januari 1974. Ook is verzocht na te gaan of de tarieven van particuliere jachthavens op de ze regeling kan worden afge- sterpd. Het tempo van' de herzie ning van het basisplan Veerse Meer 1967 is niet wat het bestuur graag zag, zei voorzit ter Van Geesbergen bij de mededelingen. Het dagelijks bestuur had de oorzaak onder zocht. Gebleken was dat de werkgroep, die de herziening van het bassisplan doet functionarissen van de provin ciale planologische dienst en de provinciate waterstaat - te weinig tijd hebben. Inschake ling van een particulier bu reau was echter te duur. Maar de tijd is gekomen dat er wat betreft het oostelijk deel van het Veerse Meer stappen moe ten worden ondernomen, met name wat betreft de Schelp- hoek op het grondgebied van Goes. Een stuurgroep van de ge meente Goes is momenteel be zig plannen voor dit gebied te ontwikkelen. Besloten is nu door het da gelijks bestuur van het recrea tieschap die plannenmakerij te steunen door de werkgroep herziening basisplan 1967 de Goese stuurgroep te laten ad viseren. Pas daarna zal de werkgroep de herziening van het geheel weer opnemen. De algemene vergadering stemde hiermee in, maai- niet nadat de Goese afgevaardigde Eshuis zijn teleurstelling had uitge sproken over de trage gang van zaken. Een spuikanaal door Noord- Beveland ten behoeve van de doorspuiing van het Veerse Meer is van de baan, zo deel de de heer Van Geesbergen de vergadering mee. Indertijd is ook gedacht aan een spuika naal door het Sloe. Berekenin gen hebben échter aangetoond, dat dit project veel duurder zou zijn dan een sluis in de Veersegat dam. Verwacht mag dan ook worden dat er geen spuikanaal door het Sloe komt maar wel een sluis in de Veersegat dam. Een beslissing is echter nog niet gevallen. Teftelotte deelde voorzitter Van Geesbergen mee dat in middels de aanbesteding heeft plaatsgehad voor de bouw van drie trailerboothellingen: de Schotsman-Ruiterplaat, de Goudplaat en de Piet. Voor het seizoen van 1974 moeten ze gereed zijn. buitenlands geld reisverzekering Rabobank Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken Hier volgt de laatste brief vanuit Folsom van Monica Vroom, het Mid delburgse meisje dat de lezers van deze rubriek steeds trouw op de hoogte heeft gehouden van haar belevenissen tijdens het jaartje studeren in de Ver enigde Staten, een jaartje dat nu achter de rug is. Monica maakt momenteel een tocht van vijf weken, kris-kras door Amerika, samen met twee vriendin nen. Hierna keert ze naar Nederland terug. Voor haar laatste brief heeft ze een speciaal on derwerp bewaard, Het woord aan Monica Gedurende mijn gehele verblijf heb ik gewikt en gewogen of ik er over zou schrijven of niet. Nu ik ech ter Folsom ga verlaten geloof ik todh dat ik U tekort zou doen als ik niet minstens één keer de aandacht zou richten op de verhouding tussen de negers en het blanke ras. Het is voor mij daarom zo moeilijk omdat mijn-ervaring uitsluitend is beperkt tot Folsom, een kleine plaats met 8.000 inwoners. Het ge vaar bestaat dat U bij het lezen gaat generaliseren en dat is niet mijn bedoeling. Folsom-Higbschool heeft 750 leerlingen, waaronder zo'n tien procent negers. Alle negers zijn afkomstig van Mather, de militaire lucht macht basis in Rancho Cor dova, vijftien kilometer van school vandaan. Hun vaders hebben een functie in de luchtmacht. Deze basis is een soort stadje in een stad. Bij de ingangspoort toon je een kaart dat je in Mather woont of je moet een bezoe kerspasje aanvragen. Het woongedeelte omvat huizen, winkels en recreatiemoge lijkheden, zoals bowling en een bioscoop. Afgezonderd daarvan ligt het vliegveld en iis er ook de school, waar je je opleiding kunt volgen. Verder geniet het zekere voorrechten, want op de prij zen van alle huur- en koop- artikelen krijg je ee,n gewel dige korting. Vooral nu met de hoge prijzen voor etens waren is dat zeer voorde lig- Evenals een groot aantal anderen komen deze negers gewoonlijk per schoolbus. Velen gaa-n uitermate goed gekleed. En hoewel een paar zich voor hun kolossale krul- lenkop schamen zijn de meesten er terecht trots op en verzinnen de wildste kap sels. Om hun haar extra te la ten uitstaan gebruiken ze een „cake-cutter" als kam. Dat is een ijzeren staaf met vijf, ver uiteenslaande dikke ijzeren tanden, die voor huis houdelijk gebruik bedoeld is om. de. cake bij het aansnij den niet uiteen te laten val len. In de school gaan negers en blanken zonder onder scheid met elkaar om. Ze hebben dezelfde vakken en interesses en nemen aan de zelfde activiteiten deel. Ook wanneer er gestemd moet worden maakt de huidskleur geen versahil Het percentage neger-cheer-leadhrs (dat zijn de meisjes, die bij een sport wedstrijd het publiek tot en thousiast aanmoedigen aan- kelijk te weten te komen hoe men inwendig over el kaar denkt. Vele mensen heb ik er vragen over gesteld en ik geloof dat leeftijd hierbij een rol speelt. Sommige ou deren is het met de paplepel ingegoten dat negers minder zijn. Voor hen is het niet dtijd even gemakkelijk om van dat idee los te komen. Dit kan tot conflicten leiden. Heel wat anderen en de meeste jongeren hebben er echter geen probleem mee. Er is één kliekje op school dat een ongunstige, uitge sproken mening heeft, maar dat is een stelletje dat ervan houdt om tegen iedereen ruw op te treden. Dat de negers in. opmars zijn wordt wel bewezen door het feit dat ze steeds meer voor reclames, zowel op de t.v. als in weekbladen, wor den gevraagd. Het weekblad Eboniet is een goed voor beeld. Er komt geen blank gezicht in voor. Alle verha len, rubrieken en adverten ties zijn geïllustreerd met fo to's van zwarte fotomodel- ten. Verder is het gemakkelij ker geworden om een baan te krijgen, dit voor minder heidsgroepen in het alge meen. Ondernemingen zirjn vaak verplicht om een be paald percentage vertegen woordigers van minderheids groepen in dienst te nemen. De rassen integreren meer en meer. Nog eenmaal wil ik er de nadruk op leggen dat dit geheel op mijn eigen er varing in Folsom is geba seerd. zetten, een bijzonder ere baantje) is zelfs hoger dan tin procent. Alleen de jongen-meisje verhouding is nog niet volko men gemengd. Blanke jon gens vragen meestal blanke meisjes en zwarte jongens meestal zwarte meisjes om mee uit te gaan. En indien gemengd, dan vragen meer zwarte jóngens bl'amke meis jes dan blanke jongens zwar te meisjes. Nu bereik ik een moeilijk punt. Ik geloof dat één schooljaar tekort is om wer- (Van een onzer verslaggevers) HULST De vijftig pony- ruiters uit het Franse Nevers, die momenteel de gast zijn van de Hulster ponyclub, heb ben woensdag te paard de om geving verkend, 's Middags verzamelden ze zich achter „De Blaauwe Hoeve", waar ze konden genieten van het voortreffelijke weer. Gister avond is de Franse deputatie op het stadhuis ontvangen.

de Stem | 1973 | | pagina 3