W oningbouwvereniging meer kan alleen dan volbouwen VISSERS BLOKKEREN GIFSCHIP M.O.-STIIDENTEN KATHOLIEKE LEERGANGEN PROTESTEREN Op zoek naar hPoe rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar z||n?/i£S^~- En dat alles b|j een uniek-korte opzegtermijn? Rijkspostspaarbank altijd safe MR. H. WILTINK SPREEKT VERONTRUSTING UIT: Kritiek Keuze Prioriteit Onderwijs Internationale prijs voor prof. van Praag inlichtingen? ^arrt; H3IP23 I binnenland buitenland 1 Belangrijk aardgasgebied in Nederlands deel Noordzee Die hoge rente ïs^1 I I Adres:, I I ^np/aafs- I I I I egd: hij reageert in het ge- 1 niet op de dringende Iconklanken die de „Visch- lit" laat horen om te waar- luwen dat ze gaat wenden, paar mondelinge kracht ien via de tot een scheeps- ler gevormde handen doen Iter ownderen. Op" de aan- Iteiger staan alweer een T" honderd dagjesmensen vee op hun beurt te wach- „We varen vandaag met schepen", zegt Polak vol- JOOP BARTMAN, -"I*." Donderdag 28 juni 1973 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De rol van de woningbouwvereniging in de problematiek van bouwen, wonen en leven is volop discussie. De voorzitter van de Bredase woningbouwver eniging St.-Jozef mr. H. Wiltink, heeft bij het heien van de eerste paal voor een woningproject in de Bredase woon wijk IJpelaar een aantal gedachten gelanceerd over de bij drage die de woningbouwverenigingen zouden kunnen le veren in de verbetering van het woonklimaat. „Die rede had niet de bedoeling kritiek te leveren op de Bredase sitiuatie", aldus mr. Wiltink. „Het was een landelijke boodschap", waarin ik iets van verontrusting heb willen doorgeven over het huidige functioneren van die woningbouwverenigingen: „Moeten wij zo doorgaan, plannen maken en bouwen, zonder je af te vragen - en zonder dat ook te weten - welke verlangens op het gebied van wonen er onder de mensen leven?" ningbouwverenigingen mogen zich daar niet aan onttrek ken". Met de doorstroming is nog weinig resultaat geboekt. Ook hier zou een deskundig onder zoek naar moeten worden in gesteld, waarbij wordt vastge steld wat met doorstroming maximaal kan worden bereikt voor de oplossing van de wo ningnood en welke maatrege len zouden moeten worden ge nomen". „Vooralsnog gaat mijn voor keur uit naar het bieden van hulp aan diegenen die noodge dwongen voor hen te dure woonruimte moeten betrekken, liever dan naar het beboeten van de mensen die door zoveel verschillende omstandigheden in een te goedkope woning verblijven". Voor wij antwoord kunnen geven op die vragen zal er meer zekerheid moeten komen over die behoeften en verlan gens. Daarom heb ik gepleit voor een woningmarktonder zoek. „Wij zetten woningen neer waarover wij alleen maar gis sen of ze bij de bewoners in de smaak vallen. Een project van 200 a 250 woningen bete kent op dit moment een inves tering van tien a twintig mil joen gulden per jaar. Stel dat bijvoorbeeld 1 procent hiervan eens voor een of enkele jaren beschikbaar zou komen voor onderzoek. Het Ned. Chr. Insti tuut voor Volkshuisvesting en de Nationale Woningraad zou den daardoor te zamen een team deskundigen met appara tuur ter beschikking kunnen krijgen. Dat team zou de wo ningbouwverenigingen van ad vies kunnen dienen en kunnen helpen bij de opzet en uitwer king van onderzoeken naar de verlangens van de bewoners. Op die manier zou je lande lijk, regionaal maar ook plaat selijk een indicatie kunnen krijgen van wat er leeft bij de mensen en bij het ontwerpen van bestemmingsplannen zou met die verlangens meer reke ning kunnen worden gehou den".. „Voor mij is essentieel", zo voegt mr. Wiltink er aan toe, „dat woningbouwverenigingen in de gelegenheid worden ge steld meer te doen dan wonin gen bouwen sec. Die vereni gingen kunnen gezamenlijk en uiteraard in overleg met de gemeentelijke instanties meer dan alleen terreinen volbou wen. Wat wij de gemeentebe sturen zouden willen vragen is: geef ons die grond, vertel welke bestemming die wijk krijgt en laat ons uiteraard in (ADVERTENTIE) overleg met elkaar en met de gemeente die wijk nu eens opzetten". „Wonen mag niet langer be staan uit afzonderlijk wegzet ten van woningcomplexen. Dit betekent dat de uniformiteit van de grote eenheden van thans zodanig moet worden veranderd, dat deze eenheden worden gevormd door onder ling afwijkende onderde len". Wethouder Van Dun heeft met name op dat deel van uw rede nog al fel gereageerd. heeft u verweten dat u zaken frustreert als u alleen maar wensen op tafel legt, zonder dat u zich afvraagt of" het economisch een haalbare kaart is". Mr. Wiltink: „Wij hebben er begrip voor dat de gemeente in een tijd van woningnood volgens een ander stramien te werk ging. De gemeente dacht aan grote projecten. In een tijd van schaarste-economie wordt, wat er geproduceerd wordt, door de consument ook afgenomen. Dat wordt anders, want er komt een tijd dat mensen hogere eisen stellen aan wonen en er ook me_r voor over gaan hebben. Al thans dat veronderstel ik, maar het door mij bepleit on derzoek zou met name over die vragen meer duidelijkheid kunnen verschaffen. En als ik spreek over wooncomfort, dan heb ik het over woondifferen- tiatie, maar ook over die za ken in de woonwijk die de wijken anders, herkenbaar, le vendiger kunnen maken. En die dingen kosten geen kapita len. Dat is een kwestie van derhoud en andere vaste las ten moeten worden besteed. Maar er is wel een bepaalde speelruimte. Als het om de verfraaiing en de leefbaarheid van een woonwijk gaat, scha kel ik rijk, gemeente en bou wers natuurlijk niet uit". En wat de gemeente betreft, er bestaat bij vele gemeente besturen de opvatting dat de winsten uit de grondpool voor allerlei zaken kunnen worden aangewend. Mijn standpunt is: „Als je wat overhoudt op de grond gebruik dat dan voor de verbetering van de leefbaar heid in de wijken". Geldt dat ook voor gemeen ten die financieel zo goed als aan de grond zitten? Breda bijvoorbeeld? Mr. Wiltink: „Het gaat er om in welke prioriteit zet je de uitgaven voor de verbete ring van de woonomgeving. De woningbouwverenigingen kunnen daar wel over praten, maar 3. en W. en de raad hebben uiteindelijk het laatste woord. In dat verband moet het mij trouwens van het hart, dat als bijvoorbeeld de ge meenteraad eenmaal die prio riteit heeft vastgesteld, men niet van keer tot keer met andere prioriteitspunten moet komen aandragen. Dat is niet reëel en in strijd met eenmaal gemaakte afspraken". De vraag blijft natuurlijk wat de gemiddelde Nederlan der overheeft voor zijn woon comfort en of hij bereid is in zijn uitgavenpakket een keuze te doen tussen bijvoorbeeld de kleuren-t.v., de auto of een betere woning? Mr. Wiltink:„Je moet men sen duidelijk maken wat wo nen is en wat je met wonen kunt doen. Van Dun heeft na< tuurlijk gelijk als hij zegt dat de keuze voor meer comfort automatisch betekent dat hij bereid moet zijn voor dat comfort ook meer te betalen Zij zullen moeten leren dat de woning voor een belangrijk deel zijn levensgeluk en zijn sociale wel- of onbehagen be paalt. Die erkenning houdt een economisch offer in". Mr. H. WILTINK oeten wij zo doorgaan Goedkope woningen, stroming huursubsidie. door- inventief en creatief inspelen op wat mogelijk is". Ook kleine dingen kosten geld. Mr. Wiltink: „Ik heb in mijn rede een aantal van die zaken genoemd onder het mot to bevordering van sociale contacten in de wijk. Waarom zou het niet mogelijk zijn voor naar verhouding geringe kos ten meer contactpunten te creëren, zoals kleine speelbad- jes, kleine ruimtes, eventueel tussen de woningen in of er aan vastgebouwd, voor bad minton, hobbybeoefening e.d. Als er genoeg van deze kleine ruimten worden gebouwd kan misschien de bouw van dure en zwaar gesubsidieerde ge meenschapshuizen worden be perkt". Beschikken de woningbouw- j verenigingen over voldoende geld om die aankleding te fi nancieren? Mr. /Wiltink: De woning bouwverenigingen hebben wel grote middelen, maar daarover kunnen ze niet vrijelijk be schikken". Die zijn voor een belangrijk deel gebonden aan door het rijk vastgestelde ver plichte bedragen die aan on- Mr. Wiltink: „Als men kans ziet voor f 150,- woningen te bouwen die aan hedendaagse eisen van wooncomfort en woonmilieu voldoen, dat moe ten dit soort woningen inder daad gebouwd worden. De wo- „Daar gaat echter wel een hoofdstuk aan vooraf. Het wordt n.l. de hoogste tijd dat in ons onderwijsprogramma eindelijk eens ruimte wordt gecreëerd voor alles wat met wonen, woongeschiedenis, wooncultuur, woonbehoeften en wensen samenhangt. Laat onderwijsdeskundigen maar eens onderzoeken hoeveel raakvlakken er in de diverse vakken te vinden zijn die iets met wonen te maken kunnen hebben. Van die vertrouwd heid met het begrip wonen en alles wat daarbij hoort, hangt het af hoe de komende gene raties willen wonen en wat zij er financieel voor over heb ben. De woning-bouwvereni gingen hebben daar nu al re kening mee te houden. Van daar deze globale gedachten, die niet meer willen zijn dan een eerste aanzet, een poging om discussies rond het functi oneren van de woningbouw vereniging op gang te hel pen". (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Nu al bijna twee weken blokkeren de vissers van Esbjerg, de op een na grootste Deense haven, het 300 ton metende speciale tankschip „Grindal", dat in dustrieel afvalloog in de Noordzee wil gaan lozen. De vissers hebben met hun onge veer 40 kotters een ploegen dienst georganiseerd, zodat zij onafgebroken dag en nacht kunnen voorkomen dat de „Grindal" uitvaart. Het loog is afkomstig uit de geneesmiddelenfabriek Grind- sted er. zou aanvankelijk in de buurt van Helgoland worden geloosd. Dat lokte echter hef tige- protesten van West-Duits- land uit. Het betrokken Deen se ministerie wees daarop een nieuwe stortplaats aan, voor de kust van West-Jutland bij „Hvide Sande" en zei dat het afval „absoluut niet giftig", is. De vissers geloven daar ech ter niets van en willen met de blokkade voorkomen dat een van hun beste visgronden wordt vervuild, zij nemen daarvoor een verlies aan in komsten. tot 2.000 kronen (900 gulden) per dag voor lief. Milieuminister Jens Kamp- mann heeft gewaarschuwd de GRONINGE N (ANP) Prof. dr. H. M. van Praag, hoogleraar in de biologische psychiatrie aan de rijksuniver siteit in Groningen, is onder scheiden met de tweejaarlijkse prijs van de Anna Monika Foundation te Bazel. Prof. Van Praag kreeg de prijs toegekend voor zijn werk als biologisch psychiater en wel speciaal met betrekking tot de samenhang tussen dé stofwisseling van mono-ami- nen en de hersenen en het ontstaan van depressies. Prof. Van Praag was in 1970, toen hij als zodanig werd benoemd, de eerste Ne derlandse hoogleraar in de bi ologische psichiatrie. Het was ook onder zijn leiding dat de afdeling biologische psychia trie van het academisch zie kenhuis in Groningen van de grond kwam. Prof. Van Praag werd in 1966 tot hoofd van de afdeling benoemd, in 1968 werd hij lector. De afdeling staat nog steeds onder zijn lei ding. blokkade niet voort te zetten. De fabriek zou de produktie moeten beperken of zelfs be ëindigen als het afvalloog niet voortdurend kan worden weg gewerkt en daardoor zouden 1.200 arbeidsplaatsen in gevaar komen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het is nu wel duidelijk, dat zich in het gebied van de met k en 1 aangeduide blokken in het Ne derlandse deel van de Noord zee een belangrijk aardgasge bied bevindt, aldus directeur Regout van de Franse groep Petroland. De heer Regout zei dit naar aanleiding van het feit, dat zijn maatschappij nu al een derde gasvondst heeft gedaan in haar concessiege bied in de Noordzee. De maatschappij heeft nu gas aangeboord in het blok 1 7. Dit is de tweede keer dat in dit blok gas is aangeboord en het is de derde keer nadat gas is gevonden in het con cessiegebied van Petroland. De eerste vondst is gedaan in het blok k 6. Voor beide blokken zijn inmiddels produktiever- gunningen aangevraagd bij het ministerie van Economische Zaken. De mogelijkheid be staat, dat het nieuw gevonden aardgasveld een voortzetting is van de aardgasstructuur, die Placid International Oil heeft aangeboord in blok 1 10. Het zou een uitloper van dit belan grijke aardgasveld kunnen zijn. Het is ook mogelijk, dat het een afzonderlijke structuur is, aldus de heer Regout. DE ouders van het 4-jarige jongetje S.F. uit Rotterdam, dat vrijdagavond j.l. ten ge volge van verwaarlozing over leed, zijn gisteren bij de offi cier van justitie in de Maas stad voorgeleid. Uit het me disch onderzoek is komen vast te staan, dat het kind niet het nodige voedsel kreeg. Ook geestelijk werd het verwaar loosd. Het had geen enkele binding met de moeder. (Van teur) onze onderwijsredac- TILBURG Duizenden mensen die in Nederland een Part time-opleiding voor een middelbare oderwijsacte vol gen, dreigen de dupe te wor den van het feit dat die oplei dingen misschien verdwijnen. Althans, daar wordt in Den Haag druk over gedacht en gepraat. Daartegen hebben die part time M.O-studenten van de Katholieke Leergangen in Tilburg zo'n 5000 deze week geprotesteerd. Zij hebben onderwijsminis ter dr. J. A. van Kemenade in een brief laten weten dat er onrust onder de ongeveer 20.000 studenten bestaat. Dit zijn als regel hard studerende vrouwen en mannen, die maatschappelijk een functie bekleden. Zij hebben de mi nister een brief aangeboden en vragen 'om antwoord. „Wij vragen niet om een dooddoe ner, zoals we gewend waren van uw voorganger, maar om een duidelijk antwoord, ge koppeld aan een duidelijke vi sie, over het voortbestaan van alle mogelijkheden die de M.O.-opleiding nu biedt". Juist die part time M.O.-opleiding immers, biedt mensen die ai een werkkring en vaak ook een gezin hebben, een unieke kans verder te studeren. Die kans wordt door de beleidsop vattingen van minister C. van Veen, de voorganger van mi nister van Kemenade, be dreigd. Er wordt daarmee voorbijgegaan aan de belangen van de studerenden. Het mid delbaar onderwijs in ons land heeft voorts geen belang bij de afbraak van de part time M.O.-acte-opleidingen. In de brief wijzen de stu denten er op dat die opleidin gen kampen met geldgebrek, dat de rechtspositie van hun docenten niet behoorlijk is ge regeld en dat de leermiddelen onvoldoende zijn. Bovendien moet soms les worden gegeven in accommodaties die slecht zijn. Voort protesteren zij tegen het feit dat zij een onevenre dige vergoeding moeten beta len, namelijk 25 procent van de totale opleidingskosten. Zij wijzen er op dat de huidige part time M.O. opleidingen dreigen te verdwijnen, maar dat er geen aanvaardbaar al ternatief is. Ook niet voor hun toekomstige eerstegraads op leiding. Daardoor gaan duizen den van die studenten gebukl onder sociale en psychische spanningen. Zij getroosten zich vaak jarenlang offers in vrije tijd, en in het gezin, om zo'n studie te kunnen volgen. En nu dreigt dat allemaal vast te lopen. De briefschrijvers achten dat onaanvaardbaar. Zij wijzen erop dat velen hunner de kans misschien wordt ontnomen door studie in het maatschappelijk leven ver der te komen. Bovendien, zo zeggen zij, zijn juist deze stu denten sterk gemotiveerd. Zij vinden dat er ten aanzien van deze opleidingsmogelijkheid een beleid wordt gevoerd dat in strijd is met de huidige opvattingen van permanente educatie en met de belangen van het secundaire onderwijs. Zij vragen de minister in ie der geval te garanderen dat deze opleidingsmogelijkheid onverkort wordt gehandhaafd. Voorts vragen zij om financië le verruiming van de oplei- dingsmogelijkheid en om een rechtspositie voor de docenten. Tevens eisen zij dat er een regeling komt die doorstro ming n3ar de eerstegraads op leiding waarborgt. En dat de onderwijskundige begeleiding van hen die in het onderwijs werkzaam willen zijn aanzien lijk wordt verbeterd. Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente kan maken tegen gunstige voorwaarden. Bel de RPS (020) 73 12 71, toestel 124. U kant ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon invullen. nat ic "7i->'n aantrpkkoliike voorwaarde van 1 Iw neld hliift rins rlirekt hesohikhaar maar Rovenrlien kimt n mnoitolonewia nnct. an Dat js zo'n aantrekkelijke voorwaarde van deze RPS beleggingsrekening: u kunt gemakkelijk tussentijds opnemen. Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar dan moeten we wel enïge korting toepassen. Bovendien kunt u moeiteloos via post- en bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. Dat is puur gemak! 2endmfill terdam) Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, en u weet welke uw spaarbank is. Dat is de RPS! ffaarifc.

de Stem | 1973 | | pagina 11