LANGS DE BEELDEN VAN ZEEUW SCH- VLA ANDEREN BRAAKMAN: STEEDS MEER IN TREK Gokken in Knokke Oude haventjes: zand en sfeer Vlieg eens uit naar „De Vogel" Reinaert en Tijl in Rupelmonde Land van Saeftinghe: mooi, maar pas op! Fotoroute door de Westhoek Tippel langs het strand DE STEM De geschiedenis ligt er op straat IJzendijke volop de moeite waard Vissershaven attractie van eerste orde HET ZWIN TERUG NAAR DE NATUUR Tern eu zen ligt tegen de Wester schelde. Voor Gent, dat al eeu wen lang een goede en vooral korte verbinding met de zee zocht, is Ter- neuzen altijd heel be langrijk geweest. Wij hoeven slechts te herinneren aan 19 de cember 1968, de histori sche dag waarop konin gin Juliana en koning Boudewijn van België de officiële opening ver richtten van het vergrote kanaal Gent - Terneuzen (met nieuwe sluizen) dat het schepen tot 60.000 ton dwt mogelijk maakte de haven van Gent te bereiken. Veel meer nog dan vroeger is het kanaal een druk bevaren route. Als men eens een uurtje aan de grote zeesluis doorbrengt, kan men er schepen van vele natio naliteiten zien passe ren. Met een zo prachtige vaarroute als de Wester- schelde voor de deur is het een bijzonder boei ende bezigheid om op een mooie lente- of so meravond een wandeling over de Scheldedijken te maken en te ervaren hoe indrukwekkend het is de zeeschepen naar of van Antwerpen te zien varen. Daar tussen door ziet men, vooral tijdens de zomerweekeinden, de plezierjachten, die ook in Terneuzen hun thuis haven hebben. Drie stadjes in Zeeland zijn met al hun vezels nog duide lijk in het verleden geworteld. Aardenburg, Hulst en Sluis: de geschiedenis ligt er een voudig op straat. Aardenburg is bekend om zijn opgravingen uit het ste nen tijdperk en de Romeinse tijd, de prachtige meer dan 1000 jaar oude St.-Baafskerk, de stadspoort en de 17e eeuw- se gevels in de West.straat. Met het kleine 14e eeuwse dorpskerkje van St.-Kruis en de overblijfselen van wallen en oude verschansingen is het beeld van het historische Aar denburg compleet. De oude, hoge stadswallen, die het centrum van Hulst omsluiten, zijn uniek. Ze zijn, evenals de toegangspoorten nog geheel intact. Een wande ling over de stadswallen is een openbaring. Heel bijzon der is de nog niet zo lang geleden ontdekte en uitgegra ven Keldermanspoort. Op de markt van Hulst voelt men zich onmiddellijk thuis. Be zienswaardig zijn van daar af het stadhuis en de basiliek. Sluis bezit het enige Belfort dat Nederland rijk is. In de toren het beeld van de legen darische Jantje van Sluis, de redder van Sluis in de lang- vervlogen strijd tegen Span je. Ook in Sluis kan men over de intact gebleven stadswallen lopen. Een bliksembezoek aan het magnifieke dorpspleintje van het zeer nabij gelegen St.- Anna ter Muiden hoort zonder meer in het programma te worden opgenomen. Een dagje IJzendijke wordt de moeite waard. Behalve een fraaie wandeling" die door dit oude vestingstadje is te ma ken, heeft men dit jaar een toeristische attractie van de eerste orde bij: een streekmu seum. Het is ondergebracht in het voormalige gemeentehuis van IJzendijke. Gelijktijdig met het streek museum werd een permanente expositie van kunstwerken ge opend, ondergebracht in de historische molen van IJzen dijke. De trots van het museum is de zogenaamde Cadzandse hoerenkamer, die er uitziet zo als de Cadzandse boer woonde rond 1850. Actueel is het streekmu seum voor wat betreft het bij houden van de aan de gang zijnde archeologische opgra vingen in Aardenburg. In een ruimte, waar plaats is gereser veerd voor kunst en ambacht vinden op iedere zaterdag in het vakantieseizoen demon straties plaats van kantklos sen, kk«npenhakken, beeld houwen en netten boeten. Interessant wordt de folklo ristische dag, die op 7 juli in IJzendijke wordt gehouden. Met stoere paarden wordt het aloude ringsteken beoefend. Ook boogschieten staat op het programma. Vertoond zal voorts worden de streekfilm Jaontje. Het museum is dagelijks ge opend van 10.00-12.00 en 14.00 - 16.00 uur. in de week einden van 14.00 - 16.00 uur. De expositie in de molen is op dezelfde tijden te bezoeken. Rijdend langs een stukje Noordzee- en een groot deel van de Westerscheldekust kan men nog de gèheel of gedeeltelijk verzan de haventjes van vroeger tegenkomen. Zij dienden vele jaren als vissershaven of als aanvoerhaven voor de suikerbieten, die ta Sas vaan Gent moesten worden verwerkt. In West-Zeenwsch-Vlaanderen vindt men nog het oude haven tje van Nieuwvliet waar nu een gemaal bij staat. Verder oost waarts rijdend komt men in de omgeving van Biervliet (nabij de Mosselbanken) bij de Paulinahaven. Een scheepje, bijna helemaal onder het zand bedolven, getuigt nog van vergane glorie. Lang geleden was de haven van Philippine een belangrijk aan- reerpunt voor de mossels, die werden verzonden naar België en Noord-Frankrijk. De haven en het kanaal naar de Braakman verzandden. De •n lge herinnering aan die tijden zijn de mossel restaurants, waar men de mossels klaarmaakt op een manier, zoals men dat nergens aantreft. De haven van Walsoorden ls eerst na de oorlog (toen er een werf bij kwam) tot grotere bloei gekomen. Kruispolderhaven en het haventje bij Paal dienen alleen nog voor de enkele plezier vaartuigen, die er alleen nog bij hoog water en dan nog met Moeite in en uit kunnen varen. Emmahaven, nabij Nieuw.Na- wen. herbergt nog drie vaartuigen, meer dan voor de helft onder het zand verdwenen. Maar niet verdwenen zijn de parelgrijze Inehten en het wonderbaardijke licht boven land en water. Er kan volop gewandeld worden in West-Zeeuw sch-Vlaande- ren, 10aar 18 kilometer kust een fikse strandwandeling mogelijk maken. Voor de zeer sportieve figuren wijzen wij op de mogelijk heid vanaf Cadzand naar Knokke te wandelen. Hierbij moet men echter rekening houden met het oversteken van de zogenaamde Zwingeul, wat alleen mogelijk is van twee uur vóór tot twee uur nè laag water. De terugtocht vanaf Knokke kan dan met de but geschieden. 0 Eede, beeld van de Neder landse Maagd. 41 Schoondijke: „Zeeuwsch paard". In Zeeuwsch-Vlaanderen kan de oplettende toerist heel wat standbeelden en monumenten aantreffen. Voor de mensen die graag eens wat van deze standbeelden willen zien ls er een route door Zeeuwsch-Vlaande ren uitgestippeld, die ln Eede begint Men kan natuuuriijk ook beginnen op een ander pnnt dat in deze route wordt genoemd. In Eede treft men het beeld van de Nederlandse Maagd aan dat herinnert aan de grensoverschrijding van koningin Wilhelmina. op 13 maart 1945 nadat zij i.v.m. de oorlog vijf jaar lang niet meer in Nederland was geweest. Op de markt te Aardenburg staat een gedenknaald, opgericht voor G. A. Vorsterman van Oyen, die in 1878 de eerste landbouwcoöperatie van Nederland stichtte. De heer Van Oyen was toen hoofd van de school in Aardenburg, geschiedkundige, archivaris en algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. In Sluis wordt J. H. van Dale, de man van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal ln ere gehouden. Op de wallen staat van hem een borstbeeld. In Oostburg staat op het St.-Eliglusplete het standbeeld van St-Eloy, afgebeeld achter een aambeeld met een zware hamer in de hand en werkend aan een kruis. St.-Eloy is de schutspatroon van de katholieke parochie van Oostburg. In Schoondijke staat het „Zeeuwse paard", vervaardigd uit een stuk basaltlava door beeldhouwer Philip ten Klooster. Tussen Biervliet en IJzendijke, ten westen van Driewegen. ligt een eenzaam graf. Hier ligt mr. Willem Schorer hegraven, ln leven een belangrijk man aan het Hof van Vlaanderen. Hij overleed in 1800. In het centrum van Biervliet treffen we het standbeeld van een visser aan als herinnering aan het feit dat de uitvinder van het haringkaken, Willem Beukelszn uit deze plaats kwam. In Terneuzen staat liet fraaie monument „De Vliegende Hollander", in Axel zijn er monumenten, die herinneren aan de bevrijding. De route eindigt in Hulst, waar bij de Gentse Poort het beeld van de Vos Reinaerde staat Op de plaat achter het bronzen beeld zijn de meeste dierenfiguren uit het bekende epos afgebeeld. Het Land van Saeftinghe aan de boorden van de Wes- terschelde heeft door de dis cussies, die de afgelopen maanden zijn gevoerd over de kansen van voortbestaan, een toeristische reputatie gekre gen. Het „Verdronken Land van Saeftinghe" is een voor de leek ontoegankelijk na tuurgebied. Mensen, die het gebied op eigen houtje betre den lopen het risico er nooit meer levend uit te komen. De vele geiulen in het natuur gebied kunnen bij opkomend tij namelijk snel volstromen en de „weg terug" afsnijden, voordat men daar erg in heeft. Er is één troost: regelmatig worden er in Saeftinghe ex cursies georganiseerd door on der andere de vogelvereniging „De Steltkluuit", (Contactper soon: G. Sponselee, Saxhaven straat 5, Hulst, tel. 01140- 3707). Een man, die erg ver trouwd is met de gevaren van Saeftinghe, is de heer F. van de Zande, Pr. Bernardstraat 9 in Clinge (01140-3398). Regel matig trekt hij met groepen deskundigen, geleerden en studenten Saeftinghe in, om ze veilig door het weelderig groen en het kabbelende wa ter te voeren. Excursies op vaste tijdstippen worden er niet gegeven. Van oudsher heeft Breskens, en met name de bedrijvigheid op en rond de vissershaven veel bekijks getrokken. Grootste trekpleister was daarbij, de vismijn, waar de vangst van vissers in klinken de munt wordt omgezet. Dikwijls werd daarbij ver geten dat enthousiaste bezoe kers de vissers en kooplieden, zeker tijdens het mijnen, wei eens in de weg liepen, reden waarom niet iedere bezoeker tegenwoordig zomaar kan bin nenwandelen. Groepen echter, die een ex cursie naar de vismijn willen maken, kunnen dit van te vo ren opgeven bij de administra tie van de vismijn. Vanaf de Boulevard in Bres kens krijgt men een magnifiek beeld op het druikke scheep vaartverkeer op de Wester - schelde. Een wandeling en de zilte zeelucht maken natuur lijk hongerig, en je kimt ei genlijk Breskens niet verlaten voordat je in een van de vele voortreffelijke restaurants een vlsmaaltijd hebt opgepeu zeld. Het recreatieterrein „De Vogel" fa Hengstdijk bestaat uit een grote moderne camping, een terrein voor caravans en bunga lows en een dagrecreatieterrein met een openlucht-zwembad. J>e Vogel" ls vooral te trek vanwege het aan de eampteg grenzende viswater van gelijke naam, Wat ls er voor een fervent sportvisser nog heerlijkers denkbaar dan een tent of caravan aan de rand van een tot de hoorden met vis gevuld water Een ge. sellige kantine met kampwinkel completeert het geheel. De gemeente Hontenisse eigenaresse van het recreatieterrein heeft als stelregel, dat „De Vogel" geen mierenhoop moet worden waarbij de kampeerders letterlijk bij elkaar op schoot zitten. Dit devies betekent te het hoogseizoen weltijdig plaats bespre ken, Dat kan via telefoon 0 11 40 - 16 25. Tussen het Nederlandse Re- trandhemeiit en het Belgische Knokke ïigt een der mooiste natuurreservaten van Neder land. Het Zwin, Het is een gebied van schorren en slik ken met een rijke planten groei, met als bijzonderheid planten die groeien op zout houdende grond. De lamsoor, een soort spinazie, is ook een specialiteit van Het Zwin. Vogels vindt men in Het Zwin te kust en te keur. Wan delaars worden echter in de broedperiode van 15 maart tot 15 juli niet zo op prijs gesteld, reden dat het ruim 60 ha. grote gebied dam voor het maken van wandelingen is ge sloten. Wil men indien de va kantie valt voor 15 juli toch enig idee hebben wat voor vo gels het gebied (en verder ge heel Europa) bevolken dan kan men een bezoek brengen aan het Vogelpark Het Zwin. gsïegen op het Belgische grondgebied van het natuurre servaat Wie graag geconfronteerd wil worden met Reinaert de Vos en Tijl Uilenspiegel moet eens een bezoek brengen aan Rupelmonde, een Vlaams stad je aan de linkeroever van de Schelde, gelegen op ongeveer vijftien kilometer van Ant werpen. In deze stad werd overigens in 1512 de beroemde aard rijkskundige Geraamd de Cre- mer beter bekend onder zijn latijnse naam Gerardus Mercator geboren. Een standbeeld van deze bekende figuur, die in 1594 in Duisburg stierf, staat op het Mercator plein. Verder heeft Rupelmonde het - zogenaamde Mercatorei- land, waar onder meer de Rei- naertmuur bezichtigd kan worden. Op deze muur treft men gebeeldhouwde taferelen van Wilfried van de Broeck aan, waarin enkele avonturen van de vos, waarover im het „Soete Waeslandt" nog steeds met eerbied wordt gesproken, zijn uitgebeeld. Verder is ook de Gravento- ren een bezoek meer dan waard. De toren is een over blijfsel van de Middeleeuwse waterburcht, met grondvesten uit de veertiende eeuw. Er is een museum in gevestigd, waarin men onder meer oude kasteeltaferelen, vogels uit het Scheldeland, produkten van letterkunde en schilderkunst uit de streek en nog veel meer zaken kan bezichtigen. Voor de Tijl' Uilenspiegel tentoonstelling moet een be zoek aan de watermolen wor den gebracht. Het is de enige getij molen op de Schelde. Het bouwwerk dateert uit de zes tiende eeuw. Het museum is niet het enige dat aan Tijl Uilenspiegel herinnert. In Ru pelmonde staat van deze le gendarische figuur ook een fraai standbeeld, voorstellende een Tijl, die uitkijkt over land en water waar zoveel van zijn avonturen zich afspeelden. Eén van de gebieden, dat de laatste tien jaar steeds meer in trek komt vooral bij mensen van buiten Zeeland - is de Braakman. Tot ongeveer 1950 een weids en stil schor- renlandsdhap, waar de hemel als een enorme transparante stolp ovenheen stond. Toen het was ingepolderd en er boerderijen in waren gebouwd, begon het zich ook als natuur- en recreatiegebied te ontwikkelen. Er waren niet alleen vruchtbare landbouw gronden, maar ook weiden, bossen en water. Een gedeelte werd recreatie gebied met vaak zeer fraaie vakantiehuizen. Er kwam ook een zwembad. Een groot „bin nenineer" wend geschikt ge maakt om er op te zeilen en te waterskiën. Steeds meer mensen ontdek ten er de rust en de pure lucht Voorzieningen werden er ook getroffen om er de caravan en de tent neer te zetten. Vorig jaar werd er nog een minigolfbaan in gebruik genomen. Er zijn in dit recrea tiegebied goede wegen, en verder allerlei voorzieningen om het er de mensen naar de zin te maken; voor de kam peerders een grote kantine en kampwinkel en voor de „dag jesmensen" een goed restau rant. Voor wie er oog voor heeft is de Braakman een uitzonder lijk natuurgebied. Men vindt er vele bloemen- en planten soorten, o.a, de wilde orchidee en bovendien is het één van de nog zeldzame vogelgebie- den in Nederland: Wie zich daarin eens wil verdiepen kan, met een beetje geluk, terecht bij de jachtopziener van de Braakman, de heer C. Riem slag, een natuurkenner zoals er in ons land niet zoveel meer zijn. Voor de vakantieganger die eens iets anders wil dan wandelen, zonnen en leuke kleine plaatsjes be zoeken, ligt vlak naast de dei» een heel ander we reldje, dat men dikwijls al leen in boeken aantreft. Wij bedoelen de plaats die dikwijls wordt aange duid als het „Nice van Noord-Europa", namelijk de Belgische badplaats Knokke. Langs de kilometers lan ge boulevard met zijn vele appartementen, gebouwen, terrassen, cafés, hotels en zeer fraaie winkels is het goed flaneren. toon van zijn paspoort a raison van 250 frank inge schreven kan worden als lid van de speelzaal. Het aanschaffen van fi ches, in prijs variërend van 20 tot 1000 frank is daarna een formaliteit en het spel kan beginnen. In Knokke hecht men veel waarde aan stijl en het Casino betreden zonder jasje of dasje is dan ook niet mogelijk Informaties voor zo'n „ander" dagje uit zijn te krijgen bij de Knokse WV of bij het Casino zelf. Hoogtepunt voor veel Nederlandse dagjesmensen is vaak een bezoek aan het Casino, waar men op ver- Spiksplinter nieuw is de fotoroute, die de Stichting Ama teur Fotografit in samenwerking met de VVV Zeeland en de Koninklijke Ne derlandse Toeris tenbond in Wert- Zeewwsch- Vlaanderen heeft uitgezet. De tocht begint en eindigt in Breskens. Er wordt een groot aantal tips voor goede foto's gegeven maar de Stichting Ama teur Fotografie hoopt dat u er toch ook flink wat eigen foto- initiatieven tegen aan gooit. In dit prachtige gebied kan dat trouwens nau welijks missen. Inlichtingen bij de VVV-Zeeland in Middelburg (01180 -8051).

de Stem | 1973 | | pagina 19