fleur DOLLE DRIES STAPTE AF OM THUIS TE HOOIEN Uitslagen Valkenburg Van Wijhe verrast grote favorieten Veghel TEN 16 juu Lotto DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Tekst: Hein Groothuis Foto's: Johan van Gurp IK LAAT ME NIET DWINGEN KAVELING RECHT ewassert 1973 d onderhouden ING HTWAGEN- FEURS ;sie voor de ruilverkave- bekend dat een ieder .die sen, tengevolge van ruil- mondeling kan opgeven istelde zitdag op het ruil- Terhole. (tel. 01140-2178) ie zullen de schatters het rang van de schade vast 11 worden gehouden op: 12 uur en 13.30 -16.30 uur percelen, welk gewas en te. Welke gewassenscha- atting in aanmerking? welke tijdens de zitdag n die een gevolg zijn van ruilverkaveling, verwachting daardoor ddelde opbrengst van dit 3t als regel niet vergoed, n daarvan, waarvoor 2% e wordt verstrekt en die lico zijn ingezaaid, komen beoordeling in aanmer- overbedeling in grond, n van de vergoeding een last. len binnen een paar da- icht krijgen omtrent het ing. In de laatste kolom schattingsuitslag wordt iven dat naar verwaeh- ras nog zal opbrengen in niddelde opbrengst voor iade aan net gewas mede in buiten verantwoording dan wordt bij de uitslag e schade voor rekening komt, behoudens goed- lijke Commissie, ichatting niet eens, dan werkdagen na ontvangst bezwaar in te dienen, m aan het ruilverkave- k beeld te verkrijgen zal nogelijk voor de oogst ikent dat voor late ge- bonen en bieten (zo ttïng zal plaats hebben. ike Commissie. Vercauteren, voorzitter secretaris. or haar afdeling ns depot te it 38. rote vrachtwagens PZ 257 te richten aan fdkantoor Cehave nv, iel. Tel. 04130-82255, 121. geen goederen afge- ijn bezorgd worden. (Van onze sportredactie) VALKENBURG Joop Zoetemelk heeft op imponerende wijze revanche genomen voor de nederlaag, die hij vorig jaar in het nationale kampioen schap leed tegen Tino Tabak. Toen zette hij de tegenaanval op Tabak, die nu als zevende binnekwam op 10 minuten en 49 seconden, te laat in. Deze keer liet de Gitane-renner niets aan het toeval over. Hij attaqueerde zelf en reed het complete veld de vernieling in. Zoetemelk regeerde met zo'n macht dat slechts tien renners aan een ronde achterstand of meer ontkwamen. En Janbroers (tweede) en Karstens (derde), die nog het dichtst in zijn buurt bleven finishten pas toen Zoetemelk al 7 minuten en 20 seconden binnen was. Tegen Joop Zoetemelk, die zijn grandioze vorm van het ogenblik al getoond had in de Midi Libre, waarin hij tweede werd achter Raymond Pouli- dor, was niiemand bestand. Moeiteloos trapte hij halver wege de wedstrijd uit de kop groep weg om aan een solo van circa negentig kilometer te beginnen. Alleen Krekels, Kui per en De Vlam kondein hem eventjes volgen maar die 3chudde hij a's los zand van zich af. Zoetemelk: „In feite demarreerde ik helemaal niet. Ik i'ad er alleen een hcog tem po in en toen lieten ze "en gi'. vallen. Ik keek om en »ag da niemand echt op kop wilde rij den. Toen ben ik maar door jgega-m". loefemelk vr-nesüe geen enkei moment dat zijn solo :cu m's 'imn. „Als je eenmaal weg bent op zo'n parcours en met die warmte heb je een goede bans van slagen, want .,cht?r je valt het vaak stil omdat velen niet willen overnemen. Twee weken geleden heb jk precies zo'n wedstrijd gereden Dat was ooi. steeds dezelfde berg op. In die wedstrijd reed Ocana nagenoeg de hele tijd a.lttn" etemelk koos bewust nr. vrij vr tge aanval. Zoetemelk- „lk wel in de gaven dat ze van plan waren me uit te putten door steeds andere mannetjes te lal en springen. Dan moest er steeds achter aan. Daarom probeerde ik het liever zelf" Dat proberen werd een maarte voor de andere renners. Al in de eerste ronden van zijn vlucht zette de Gitane-coureur op een enorme achterstand. iie elke omgang uitgroeide. Zoetemelk: „De eerste drie ron j heb ik verschrikkelijk hard Sereden. Toen ik daarna hoorde ik al drie minuten voor lag ben ik verder mijn eigen tempo Sean rijden". Ben keer leek het (rop dat Zoetemelk, die ineens «n ronde in meer dan twaalf Minuten aflegde, een inzinking doormaakte, maar dat was slechts schijn. Zoetemelk: „Ik had honger en heb in die ronde even rustig gegeten". Na Zoe temelks ontsnapping bleef de reactie in het voorste gelid van het veld vrij lang uit. De ver rassend tweede geworden Jan broers („Ik ben geen aanvaller en daarom mis ik op het vlakke vaak de slag. Op zo'n parcours als dit hoef je alleen maar hard te fietsen") daarover: „Nie mand wilde er werken. Ik zei tegen Karstens, de enige die er wat voor wilde doen, maar ook geen zin had alleen achter Zoetemelk aan te gaan: „dan gaan we met z'n tweeën. Kars tens zei echter steeds maar: Nog even wachten". Tenslotte gingen Karstens („Toen Joop sprong had ik net weer aanslui ting gekregen na een lekke band. Ik had een slecht mo ment. Joop reed trouwens enorm sterk. Hij ging een keer achter Kuiper aan en toen had ik moeite hem te volgen") en Janbroers toch. Maar het haal de niets uit. Ook zij werden vernederd. Joop Zoetemelk heeft op zijn eentje de Nederlandse wielerkampioenschappen geregeerd. Nederlands beste profcoureur was superieur. (Van onze sportredactie) VALKENBURG Dries van Wijhe heeft heel wat in zijn mars, maar hij prakkizeert er geen moment over er alles uit te halen. Van deze 27-jarige boerenzoon uit het kerkdorp, de uit een zevental boerderijen bestaande buurtschap onder Oosterwolde (gemeente Oide- broek) was het voor hij zater dag op zo'n eclatante wijze de nationale titel bij de amateurs veroverde al lang hekend dat UITSLAGEN PROFS 1. Joop Zoetemelk (Ger- "ligny l'Eveque) de 187,5 km ia 4.36.06; 2. Ben Janbroers (Zaandam) op 7.20; 3. Ger- ben Karstens (Prinsenbeek U.; 4. Wim Prinsen (Hank °P 8.41; 5. Wim Kellener: (Limbricht) z.t.; 6. Hennj Kuiper (Oldenzaal) z.t.; 7. Tino Tabak (Egmond) op 10.49; 8. Theo v. d. Leeuw (Valkenburg) op 11.22; 9. Jan Katwijk (Turnhout) op "02; 10. Cees Priem (Goes) Z-'-; 11. Jo Vrancken (Rooste en) z.t.; op een ronde: 12. Jan Krekels (Sittard); 13. Jos J-i Vleuten (Helmond); 14. Harry Beurskens (Belfeld) Gerard Vianen (Koeken en); 16. Mathijs de Koning JScherpenzeel)17. Henk °enjamins (Hollandsche •eld); 18, Jo van Tol (Mont- °rb); 19. Cees Stam (Koog Jan de Zaan); op twee ron- Jen 20: Eef Dolman ('s-Gra "nadeel AMATEURS Dries van Wijhe (Kerk- "°rP Gld.) 4.07.41; 2. Eedor oen Hertog (Ermelo) op 47 ec,> 3. Gerrie Knetemann (Amsterdam) op 2.09; 4. Toine van de Bunder (IJzendijke) z.t.; 5. Wil van Helvoirt (Til burg) op 6.37; 6. Cor Boersma (Treebeek) z.t.; 7. Frits Schür (Sappemeer) z.t.; 8. Hans Koot (Eindhoven) z.t.; 9. Ad Tak (Oud-Gastel) op 7.45; 10. Piet van Kollenburg (Sittard) op 8.18; 11. Albert Scheffer (Zelhem) op 8.44; 12. Jan Lange (Kerkrade) z.t.; 13. Henk Smits (Baarloo) z.t.; 14. Gerrie stNicolaas ('s-Graven- deel) z.t.; 15. André Gevers (Schijndel) z.t.; 16. Jo Maas (Maastricht) z.t.; 17. Henk Prinsen (Hank) z.t.; 18. Har- rie Lunenburg (Loosbroek) op 9.28; 19. Jos Kieftenburg (Hoorn) op 11.57. DAMES 1. Keetie van Oosten-Hage (Kloetinge) de 52,5 km in 1.30.35; 2. Willy Kwantes (Zaandam) op 1.13; 3. Truus v. d. Plaat (Geldermalsen) op 4.03; 4. Henny de Jongh (Apeldoorn) op 4.22; 5. Gré Donker (Krommenie) z.t.; 6. Anne Riemersma (Slappe- terp) op 4.29; 7. Tineke Fop- ma (Huins) z.t.; 8. Karin Vos (Rotterdam) z.t.; 9. Bella Hage (Den Haag) z.t. hij ijzersterk is en een eehle klimgeit. Zijn klasse is verge lijkbaar met die van Fedor den Hertog, zijn clubmakker van De IJsselstreek. Van Wijhe demonstreerde dat in diverse Nederlandse clubkampioenschappen, de Gel derse titelstrijd (hij werd on langs voor de tweede maal in successie kampioen van zijn provincie) en in zware berg- criteriums in Limburg. Maar een grote carrière staat de on gekunstelde, eenvoudige kracht patser niet voor. Hij fietst zui ver als hobby. Hij wil zijn ta lenten alleen etaleren als hij er voor in de stemming is. Dries van Wijhe: „Als ik fietsen wil, fiets ik en als ik geen zin heb stap ik af". En dat doet hij werkelijk, zelfs met een over winning in het vooruitzicht. Le gendarisch is het verhaal dat Van Wijhe zijn biezen pakte, toen hij in een amateurskoers in Drente het hele veld al op een enorme achterstand had gezet en de zege hem eenvou dig niet meer kon ontgaan. Van Wijhe had gemerkt dat er zich donkere wolken samen pakten boven het parkoers en daar het hooitijd was had hij zich zorgen gemaakt over de toestand op de ouderlijke boer derij. Elke ploegleider zal ook te vergeefs aankloppen bij Van Wijhe met het voorstel hem op te nemen in een merkenforma- tie. „Ui heb wel eens een paar keer in een kleine ploeg bij ons uit de streek gefietst, maar in een grote ploeg wil ik niet zit ten. Ik wil niet verplicht wor den dan hier en dan daar te rijden. Bovendien zijn klassie kers niets voor mij. Als hel kantje komt, ben ik er zo af". Zijn aversie tegen dwang en discipline gaat zo ver, dat hij een eventueel aanibod van weg- coach Joop Middelink hem op te nemen in de selectie voor de wereldkampioenschappen (ADVERTENTIE) Fa. WETSTEIJN MUZIEK- EN SPEELAUTOMATEN ROTTERDAM TEL. 010-254331 UITSLAGEN DUITSE LOTTO HAMBURG De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 11 13 16 30 35 48, Reservegetal: 45. Olympianummer: 6021. „Dolle" Dries van Wijhe op de schouders van zijn supporters. onmiddellijk zou afslaan. Van Wijhe: „Ik wil beslist niet naar de wereldkampioenschappen. Daar moet je je een paar maanden op voorbereiden en dat ligt mij niet". Dries van Wijhe, die in zijn hele carrière vijftig wedstrij den won (Van Wijhe: „49 met voorsprong en een in de sprint. Toen vlogen mijn drie concur renten de bocht uit. be gon op zijn vijftiende met fiet sen. Tot grote ergernis van zijn streng christelijke ouders, die alles wat met sport te maken heeft uit den boze vinden. De eerste pedaaltrappen van de nu werkloze Van Wjjhe verliepen bepaald niet vlekkeloos, want al tijdens zijn eerste rit reed hij zijn fiets in duigen. „Mijn voorwiel zat zo ongeveer bij mijn achterwiel", vertelt de eeuwig grijnzende Gelderlan der. Zijn vader zorgde ervoor dat er van het racekarretje he lemaal niets overbleef. Met een bijl verwerkte hij het tot schroot. Een fiets kreeg Dries van Wijhe niet meer van zijn ouders, maar toch koerste hij korte tijd later alweer. Van Wijhe: „Ik kwam aan geld voor een nieuwe fiets doordat ik stilletjes een koe van mijn va der verkocht had. Hij had er zoveel. Ik dacht die mist ie toch niet. Hij telt ze nooit". Zijn ouders hebben zich er nooit bij neergelegd dat hij fietst. Maar naar hem komen kijken doen ze nooit, zelfs niet als hij uitkomt in een wedstrijd in Oosterwolde. En de enige woorden van hen die op het wielrennen betrekking hebben vallen meestal bij Dries' afrei zen naar een koers. „Mijn moe der zegt dan: doe het kalm aan en rol niet om of: „Fiets niet te hard, anders word je moe". Maar Dries van Wijhe respec teert het verzoek van zijn ouders niet op zondag deel te nemen aan een wedstrijd, hoe wel hij dan wel traint. In de wijde omgeving van Oosterwolde, nagenoeg de hele Veluwezoom, staat de wat zon derlinge Van Wijhe (hij woont in heit ouderlijke huis, maar trekt zich vaak terug in een op het erf staande salonwagen (voorzien van elektriciteit door Fedor den Hertog), waarin hij graag wat mijmert) bekend als Keizer van Het Kerkdorp, Dolle Dries en De Boemerang. „Dat keizer is van generatie op generatie overgegaan", legt de immer gekke-bekken-trekken- de vrijgezel uit. „En ze noemen me Dolle Dries omdat ik er altijd zo inram". De Boeme rang, zijn derde bijnaam, heeft Dries van Wijhe te danken aan het feit dat hij enkele jaren geleden altijd met een brom fiets merk Union Boemerang over de Veluwe scheurde. (Van onze sportredactie) VALKENBURG Hoewel hij geen complete outsider was, was het toch enigszins merk waardig, dat Dries van Wijhe Nederlands amateurkampioen werd. Voor de titelstrijd op de Cauberg had de ongecompli ceerde boerenzoon nog nooit een wedstrijd over een derge lijke afstand (165 kilometer) gereden. 124 Kilometer was zijn langste koers, de enkele weken geleden gehouden Gelderse ti telstrijd. En speciaal getraind voor Valkenburg had Dries van Wijhe ook niet. „Ik was het aanvankelijk wel van plan op lange afstand te trainen, maar ik kan er niet toe komen. Het is zo saai. Een, twee uur trai nen vind ik zat." Maar Dries van Wijhe had er geen moeite mee. Zelfs het feit dat hij in tegenstelling tot het gros van de andere renners, op de dag van de wedstrijd zelf naar Zuid-Limburg afreisde (hij stond om zes uur op, vertrok om zeven uur in een bus stampvol met zijn supporters en arriveerde om kwart voor twaalf in Valkenburg, drie kwartier voor de start) miste zijn uitwerking op hem. Dries van Wijhe: „Ik voelde me niet zo lekker na die busreis, maar toen ik eenmaal op de fiets zat, ging het wel." Hoewel Dries van Wijhe be paald niet overlopend van zelf vertrouwen aan de opgave be gon („Ik dacht: ik moet iets verder zien te komén dan vo rig jaar, toen ik met De Vlam gelijk wegging en ik na tach tig kilometer afstapte") schroomde hij niet meteen na het vertrek de lont in het kruit vat te steken. Zijn actie had tot gevolg dat het veld totaal ver brokkelde. Uit de kopgroep, die tussen de tiende en vijftigste kilome ter uitgroeide tot negentien man, sprongen in de achtste ronde Dries van Wijhe, Nidi den Hertog, die een paar ron den later moest lossen, Fedor den Hertog (alle drie lid vam De IJsselstreek), Gerrie Knete mann en Toine van de Bunder, die evenals Van Wijhe de han dicap van weinig grote wed strijden in het voorseizoen had. En daarmee was de beslissende slag een feit. Wim de Waal probeerde nog wel bij de lei ders te komen. Maar in zijn eentje had hij totaal geen kans. En toen hij niet snel gezelschap kreeg, liet hij zich mismoedig terugzakken en stapte af. Vanaf de zestiende beklim ming van de Cauberg, die in totaal 22 keer moest worden genomen, probeerde Fedor den Hertog bijna voortdurend aan de aandacht van zijn rivalen te ontsnappen, maar zowel Van de Bunder als vooral Knete mann hielden het wiel goed in de gaten, waardoor er zich geen mogelijkheid voordeed om weg te komen. Na een groot aantal mislukte demarrages van zijn sterrenner stak Frisol-ploegleider Piet Lie- bregts Den Hertog een briefje toe, waarop waarschijnlijk stond: laat Dries van Wijhe maar springen, met de bedoe ling te voorkomen dat een ren ner van een andere merken ploeg zou winnen en om Den Hertog de kans te geven via een bruggehoofd toe te slaan. Dries van Wijhe bevestigde dat min of meer: „Nadat Fedor steeds weer teruggepakt was, zei hij tegen mij: probeer jij het maar eens." Dries van Wijhe liet zich dat geen tweemaal zeggen. Nog in dezelfde ronde dat hij met ge ringe achterstand doorkwam (drie ronden voor het einde) stoof hij langs de leidende Den Hertog, die hem rustig liet gaan. De krachtmens Van Wijhe bouwde in twee ronden een voorsprong op van 1 min. 24 sec. En die kon zelfs Fedor den Hertog, die in de voorlaat ste klim Knetemann,- die derde werd, en Van de Bunder had afgeschud, niet meer teniet doen. „Ik heb geluk gehad dat het zo is gelopen", erkende Dries van Wijhe, die na voor veel hilariteit gezorgd te heb ben op een geïmproviseerde persconferentie snel met de supportersclub richting Oster- wolde vertrok. „We moeten opschieten", sprak hij ten afscheid, „want om tien uur sluiten de cafés". STEM Verenigde Aannemers der Benelux jST Tel. 01140-4037 rage en grote tuin 63, Koewacht -490. s uitbreiding: B.V. Vogelwaarde Tel. ZOETEMELK REGEERT HELE VELD ntiebungalow of boerde- w en bestaand. Vraagt do- 1 altijd iets in Uw buurt.

de Stem | 1973 | | pagina 7