Breznjev en Nixon bouwden feestje en tekenden slotcommuniqué Oorlogsschepen naar F ranse kernproeven Fluor in water onwettig Vakantieslank Balance WEER ONRUST OP CYPRUS GESPANNEN SFEER BIJ DE CHU AUSTRALISCH TANKSCHIP EN NIEUWZEELANDS FREGAT Verontrusten ARP dreigden met breuk Driehoeks verhouding Bemanning Skylab aardig opgeknapt Marmerkoning in Godlinze protesteert tegen Jeugd op bezoek bij koningin ARREST HOGE RAAD Protesten Minister gaat praten met Nordhorn- demonstranten Straffen militairen opgeschort Protestbrief m.o.-studenten Katholieke Leergangen De maaltijd die op uw gewicht lef. Brand in fabriek te Zaltbommel Jong geluid 70 pet. - 30 pet. Evangelisch Losse federatie MILJOENEN SCHADE BIJ BRAND IN VEGHEL KLOPJACHT IN WENEN OP DOSTAL Gewonden bij harde landing Bezetting gebouw kinderbescherming in Den Haag voortgezet Maandag 25 juni 1973 SAN CLEMENTE (RTR) President Nixon en de Russische leider Breznjev hebben na hun besprekin gen die een week hebben geduurd gisteren een slot communiqué getekend. De inhoud van het communi qué wordt pas vandaag onthuld. Men verwacht dat een op somming zal worden gegeven van de resultaten die uit de besprekingen naar voren zijn gekomen: principe-akkoorden die de mogelijkheid van een kernoorlog moeten uitsluiten, die het aantal offensieve kernwapens beperken en die de handel tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie moeten doen toenemen. Als negende overeenkomst van de huidige topconferen tie hebben de V.S. en de Sovjet-Unie zaterdag hun in 1966 gesloten luchtvaartover- enkomst met een aanvullend protocol uitgebreid. Hierdoor kan de Sovjet- Russische luchtvaartmaat schappij „Aeroflot" haar be staande verbinding Moskou - New York uitbreiden tot Washington en kan omge keerd „Panam" voortaan be halve op Moskou ook op Le ningrad vliegen. Bovendien kunnen beide luchtvaartmaatschappijen met ingang van april volgend jaar het aantal wekelijkse vluchten uitbreiden vqn twee tot drie. Breznjev is zaterdagavond in de villa van president Nixon in San Clemente (Ca- lifornlë) onthaald op- een feestje dat door 75 gasten werd bijgewoond, onder wie talrijke filmsterren uit Hol lywood. Hij praatte o.a. met Frank Sinatra, de komiek Red Skelton en verscheidene beroemde „cow boys" als Glen Ford en Gene Autry Breznjev is volgens Nixor een groot liefhebber var Westerns. Zinspelend op de naan van de villa, Casa Pacific: (huis van de vrede, zei pre sident Nixon voor het begin van het feest: „Wij hebben hier verscheidene sterren uit Westerns, maar omdat dit een huis van de vrede is, heeft iedereen zijn wapens in de vestiaire achtergela ten". Breznjev ontlokte de gasten luid gelach toen hij in de geanimeerde sfeer net deed of hij in het zwembad van de presidentiële villr vilde springen en Nixon hem tegenhield. Enige honderden kilome ers noordelijker, in Sar 'rancisco, werd zaterdag met vodka en kaviaar de opening evierd van het eerste Russi sche consulaat-generaal in de herenigde Staten sinds 1948. Ten tijde van de koude oor log sloot het Russische con sulaat in New York, in 1948, zijn poorten, evenals het Amerikaanse consulaat in Wladiwostok. SOESTDIJK (ANP). Op initiatief van het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum heeft koningin Juliana zaterdag ochtend op paleis Soestdijk 25 jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar ontvangen om met hen om een lange tafel gezeten de problemen van de hedendaagse maatschappij te bespreken. Na afloop van het gesprek, dat twee en een half uur in beslag nam, bood de koningin het jeugdige gezelschap een zonnige lunch aan op het gazon, waarbij iedereen zich in het gras neer- vleide. De koningin was de eerste, die zelf in het gras ging zitten vertelden de jongens en meisjes na afloop. „Wij vonden haar ifnaraiom oen geweldig aardige vrouw." Voor het gesprek had de jeugd zichzelf mogen uitnodigen. In mei j.l. werd in de Staatscourant en in de dagbladen gepubli ceerd, dat iedereen, die daar voor voelde zich voor het gesprek met de koningin mocht melden. Er kwamen in enkele weken tijds 1500 aanmeldingen binnen, waaruit het comité eerst een schifting maakte in verschillende categorieën, naar woonplaats, leeftijd, geslacht en opleiding. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Waterlei dingbedrijven mogen geen fluor aan het leidingwater toevoegen. Dit heeft de Ho ge Raad uitgesproken in een procedure die zes Amster dammers hadden aangespan nen tegen fluoridering van: het leidingwater. In eerste aanleg verloren de Amsterdammers hun zaak bij de rechtbank en het gerechts hof. Nu is door de Hoge Raad het arrest van het gerechtshof vernietigd en is de zaak voor verdere behandeling ook aan het Amsterdamse hof terugge geven. De Hoge Raad overweegt in zijn arrest, dat de waterlei dingwet de waterleidingbe drijven verplicht de levering Van deugdelijk drinkwater te Waarborgen. Met de toediening van fluor wordt beoogd het tandbederf tegen te gaan, een doel, dat volgens de Hoge Raad, buiten de drinkwater voorziening valt. Ons hoogste rechtscollege noemt het on juist, dat de waterleidingbe drijven, zonder een wettelijke basis, toch de vrijheid zouden hebben om water te fluoride ren. Welke gevolgen dit arrest zal hebben, is momenteel nog moeilijk te overzien. De vele CANBERRA (AUSTRALIë) Premier Gough Whitlam heeft gisteren bekendgemaakt, dat Australië een oorlogs schip naar het zuiden van de Grote Oceaan zal zenden om te protesteren tegen het Franse besluit om de kernproeven voort te zetten ondanks het verbod van het Internatioale Hof van Justitie in Den Haag. Whitlam zei, dat het tankschip Supply vandaag uit Syd ney zou vertrekken om zich te voegen bij het Nieuwzee- landse fregat Otago, dat op 28 juni uit Auckland zal weg varen. Whitlam zei, dat de actie een uitvloeisel is van een eer der genomen Australisch be sluit en dat de Supply de Ota go zal steunen. Geen van bei de schepen is uit op een con frontatie met de Franse strijd krachten in het proefgebied in de Mururoa-atol. De Supply zal buiten de zone blijven, die door de Franse regering tot verboden gebied is verklaard. Hij zei, dat er geen confron tatie zou komen omdat het In ternationale Hof alle partijen heeft verzocht zich te onthou den van handelingen, die het geschil kunnen verscherpen of verlengen. Van de zijde der Australi sche marine is verklaard, dat de Otago, die is uitgerust om radio-actieve gebieden binnen te varen, wel in het proefge bied zal doordringen. waterleidingbedrijven die nl. toch fluor in het water doen, hebben geen wettelijke basis op grond waarvan zij tot hun besluit gekomen zijn. Tegen standers van fluoridering zul len, zo wordt verwacht, dit jongste arrest van de Hoge Raad ongetwijfeld aangrijpen om de klok weer terug te draaien. Premier Kirk van Nieuw- Zeeland zei dat hij boodschap pen heeft gestuurd naar meer dan honderd landen om Frankrijk onder druk te zetten aan het verzoek van het hof gevolg te geven en de kern proeven af te gelasten. Tevens had hij aan president Pompi dou een afzonderlijke bood schap gestuurd met hetzelfde verzoek. NORDHORN (ANP) Het actiecomité Nordhorn Range heeft een uitnodiging gekregen van de Westduifce minister van defensie Georg Leber om op de politieke partijen naar Bonn te komen voor een gesprek over een oplossing van het probleem over het Navo- terrein Nordhom Range in Klausthedide. DEN HAAG (ANP) De straf die tien militairen moe ten uitzitten wegens een sit- downstaiking in Wezep, is op geschort. De straffen zouden vandaag beginnnen. Eerder werd de tenuitvoerlegging op geschort van straffen die zeven leden van de WDM opgelegd hébben gekregen inzake de groetpliciht. (vervolg van pag I) Ook bleek dat daar een keu kenraam was gebroken. Toen de deur van het huis was opengebroken trof de politie in de keuken een grote ravage aan. De man lag dood in de douchecel naast de keuken. Hij was, zo bleek uit een later onderzoek van professor dr. W. Froentjes van het gerechte lijk natuurwetenschappelijk laboratorium uit Den Haag, door gasvergiftiging om het leven gekomen. Ook had hij verschillende brandwonden. Er werd huiszoeking gedaan. Daarbij vond de politie in een vuilnisemmer een revolver waaruit drie kogels ontbraken. Het is vrijwel zeker dat men dit wapen waarvoor C. geen vergunning had de schoten zijn gelost. Het negen mm ka liber van het wapen komt overeen met de kogels die de patholoog anatoom dr. J. Zel- denrust vond in het lichaam van de vermoorde V. De vrouw, zo vertellen omwonen den, had reeds geruime tijd een verhouding met V. Het echtpaar, dat geen kinderen heeft, was vier jaar getrouwd. De verhouding tussen de man en vrouw was slecht. De poli tie is al eens te hulp geroepen toen hevige ruzie tussen het tweetal in een handgemeen dreigde te ontaarden. TICONDEROGA (UPI) Dokters aam boord van het Amerikaanse vliegdegschip Ti- conderoga hebben zaterdag ver klaard, dat de gevolgen van 28 dagen van gewichtloosheid der drie ruimtevaarders bijna zijn verdwenen. Joseph P. Karwin, de dokter ruimtevaarder, is na twaalf uur slapen en een stevig maal „1000 procent beter" dam vrijdag na de landing. Kerwim had toen het meeste last van zijn bloeds omloop. Op de foto wordt hij na zijn terugkeer aan een grandnig onderzoek onderworpen. TILBURG (ANP) Mor gen zal een delegatie van de M.O.-studenten van de Katho lieke Leergangen in Tilburg aan de minister van Kemenade van onderwijs en wetenschap pen een brief overhandigen, miet eisen van de studenten met betrekking tot het part-time onderwijs. Aan de afdeling M.O.-oplei dingen van de Katholieke Leer gangen volgen ruim 5000 stu denten een M.O.-aktenoplei- ding. Dit is ongeveer 30% van het totale aantal studenten in Nederland, dat een dergelijke opleiding volgt. (ADVERTENTIE) Slank op vakantie gaan en slank op vakantie blijven met In 6 verschillende smaken zoet en hartig. Wafels in chocolade-, yoghurt- en kaassmaakjcacaofantasie in melk en puur en Balance muesli-bar. Verkrijgbaar bij uw drogist/speciaalzaak. NICOSIA, CYPRUS (AP) Het Grieks-Cypriotische on dergrondse leger Eoka van generaal Grivas heeft zater dag twee Grieks-Cyperioten doodgeschoten en twaalf bomaanslagen uitgevoerd op het hoofdkwartier van de politie in Nicosia, en op be zittingen van twee minis ters en van andere aanhan gers van president aartsbis schop Makarios. Door de aamslaigein. werden twee politiemannen gewond. Vijf politiewagens en twaalf personenauto's werden ver nield en volgens de politie werd er voor meer dam 150.000 dollar schade aange richt aan gebouwen. Volgens het dagblad Me- simvrini, dat de spreekbuis is van de beweging van gene raal Grivas die streeft naar aansluiting van Cyprus bij Griekenland, waren de aan slagen „een vergeldingsactie van de Eoka" voor een aantal recente bomaanslagen tegen aanhangers van generaal Gri vas. ZALTBOMMEL (ANP) Gistermorgen omstreeks half- twaalf is, door nog onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de buiten Zaltbommel gelegen chemische fabriek Zaltbommel van Chemfaza n.v. aan de Kox- kampse weg. 's Middags tegen halfvier was de brandweer van Zaltbommel, geassisteerd door die van Waardenburg en Ga- Meren, de brand meester. Kan toor en opslagruimte gingen verloren. De omvang van de schade is rond de twee miljoen. (Vervolg van pagina 1.) Bij de CHU, die in Apel doorn bijeenkwam, heerste een gespannen sfeer. Bijna 70 sprekers kwamen afwis selend verklaren, waarom zij voor of tegen een verder samengaan met KVP en AR waren. Sommigen schenen met de gedachte te spelen, de Unie te verlaten. Zij werden fel gehekeld door gastspreker prof. Steenkamp: „Deze mensen liquideren de christen-democratie in Neder land. Zij zijn voor ons gevaar lijker dan Wiegel en Den Uyl". Prof. Steenkamp kreeg een langdurige staande ovatie, waarbij oud-minister Beernmk en zijn medestanders uit de (rechtse) centrumgespreks groep echter demonstratief ble ven zitten. Beernirik en ds. Abelsma uit Wateringen zeiden geen heil te zien in een verder afglijden van de Unie. De christelijke grondslag in de nieuwe samen werkingsvorm (de „open par tij" van De Zeeuw) was hun veel te vaag. Oud-senator en unienestor Van Bruggen, 58 jaar lid van de CHU, liet een opvallend jong geluid horen: „De jeugd vraagt zich af, waarom zij in zo'n verdeeld huis moet wonen. Daarom vind ik, dat we de stap moeten wagen om samen verder te gaan. We moeten niet de weg kiezen van het socialisme of van het liberalis me, maar samen met de KVP en de ARP de weg van het christelijke solidarisme". Dat was ook de mening van het Uniebestuur Tenslotte werd de resolutie over de samenwerking toch nog met een verrassend gTOte meerderheid van ongeveer ze ventig tegen dertig procent aangenomen, nadat de aftre dende fractieleider Tilanus met klem had betoogd, dat de nau were samenwerking tussen de kamerfracties niet mocht uit groeien tot een automatische indirecte medeverantwoorde lijkheid voor het optreden en het beleid van het kabinet-Den Uyl. In een motie van de afde ling Heinkenszand en enkele andere afdelingen werd daar op uitdrukkelijk vertrouwen uitgesproken in het integratie- werk van de beide kamerfrac ties. Bij de AR-partljraad stond de evangelische grondslag van het te vormen samenwerkings verband centraal. Woordvoer ders van vrijwel alle kamercen trales vonden het onbegrjjpe- pelijk, dat het AR-bestuur ak koord was gegaan met een re solutie, waarin die grondslag naar hun oordeel onvoldoende was weergegeven en voor tweeëerlei uitleg vatbaar. Ook de kiesverenigingen van de ARP waren, blijkens een enquête, niet bijster te spreken over de formulering in de sa- menwerkinigsresolutie: maar liefst 81 procent verwierp op die basis de resolutie, 96 pro cent wil dat de nieuwe cristen- democratische samenwerking ook werkelijk van de bijbelse beginselen uitgaat. Van alle kanten werden de verontruste anti-revolutionai ren gerustgesteld; bestuursle den, ereleden en kamerleden zeiden, dat de resolutie niet dubbelzinnig is en het evange lische uitgangspunt vast ligt Het „open-partij-idee" van KVP-voorzitter De Zeeuw ,de allemans christen-democratie", zoals iemand dat kwalificeer de) is voorgoed van de baan, liet AR-bestuurder Kuiper we ten. De Zeeuw had dat zater dagmorgen zelf in de partij raad van de KVP nog eens uit drukkelijk verklaard. Maar de partijraad van de ARP was niet overtuigd. De partijraad wenste een wijziging van de resolutie, op straffe van. ver werping er van, als het bestuur daar met mee akkoord ging. Een wat vreemde rol in de discussie speelde kamerlid Bouke Roolvink, adviserend lid van de partijraad, die op een gegeven moment de woorden motie en amendementèn ver wisselde, waardoor grote ver warring ontstond, culminerend in de uitroep van een vertwij felde anti-revolutionair: „Heb ik nou voor een motie of voor een amendement gestemd?" Hij had voor een amendement gestemd en dat had de meer derheid van de partijraad ge daan. De ARP confronteerde met die wijziging de beide andere christen-democratische part ners met een nieuw gegeven: hoe de toekomstige samenwer king er ook uit zal komen te zien, de evangelische grondslag ligt te allen tijde vast. Althans wat betreft de ARP. rigens nog niet voldoende, want De partijraad vond dat ove- ln een algemeen aanvaarde motie werd het bestuur opge dragen er voor te zorgen, dat die evangelische grondslag ook daadwerkelijk in de statuten van het Christen-Demicratiscb Appel zal worden vastgelegd En dat in die statuten geen en kele ruimte is voor andere in spiratiebronnen dan het Evan gelie. De nieuwe samenwer kingsvorm moet exclusief chris telijk zijn, anders doet de ARP niet mee. Dat de partijraad beide voor stellen aanvaardde was niet in de laatste plaats te „danken" aan het keiharde dreigement van de groep verontrusten in de AR, die bij monde van lei der prof. Droogendijk liet we ten onmiddellijk een ^nieuwe, herstelde" ARP op te zullen richten, als de resolutie onge wijzigd zou worden aanvaard. Wat de vorm van die samen werking betreft sprak de par tijraad ook duidelijke taal. van een fusie kan niets komen, 'n zware federatie is ook een „ge vaar voor de eigen identiteit" van de ARP. Dus blijft niets anders over dan een losse fede ratie. Veel partij-raadsleden sluiten zelfs het samengaan van de partijen bij de volgen de verkiezingen met één lijst uit: één program leek hun vol doende. De partijraad wenste zich echter niet nu al vast te leggen op de vorm van de sa menwerking. Men w-il het CDA een eerlijke kans geven dit jaar met voorstellen te komen Overigens bleek uit de reeds aangehaalde enquête onder de kiesverenigingen, dat slechts 15 procent een fusie voorstaat (voornamelijk kiesverenigingen in Brabant en Limburg), ter wijl 58 procent voor een lichte federatie kiest. 27 procent wil zelfs niet zo ver gaan en houdt het op de bestaande, niet ge institutionaliseerde samenwer king. VEGHEL (ANP) Zondag middag rond kwart over vijf is een grote uitslaande brand uitgebroken in de vullerij en opslagloodsen van de Zuid nederlandse Melkindustrie te Veghel. Een woordvoerder van de Zuidnederlandse Melkin dustrie heeft verteld dat men een uur na het uitbreken van de brand al kon spreken van miljoenen gulden schade. Met korpsen uit de omgeving, 55 man in totaal, werd de vuur haard met 30 stralen bestreden. Er zal wel enige stagnatie in de produlitie optreden. Op het bedrijf werken 650 a 700 personeelsleden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. APPINGEDAM (ANP) De z.g. „marmerko ning" Bruno Santanera, die in 1970 in het dorp Godlinze (Gr.) een mar- merbedrijf vestigde en in een park beelden ten toon stelde, heeft in de nacht van zaterdag op zondag enige honderden van die beelden omvergeworpen „uit protest tegen discri minatie van het noorden van ons land", zoals hij naderhand heeft ver klaard. Hij heeft, als Ita liaan, de vlag van zijn land in het park half stok gehangen en op een bord uiting gegeven aan zijn protest. Hem is, zo zei hij gis termorgen, herhaaldelijk hypotheek of krediet ge weigerd ondanks het feit dat zijn bedrijf in twee jaar van de grond is ge komen. Hij wil nu een openbaar en onpartijdig onderzoek naar die wei geringen, die hij als dis criminatie ziet. Hij verklaarde verder het beeldenpark dat een zeer groot aantal be zoekers trekt niet eer der op orde te zullen brengen dan nadat dat onderzoek is begonnen. WENEN (AP) —De 23- jarige Ernst Dostal, die drie dagen geleden tijdens een ver hoor door de politie ontsnapte, heeft gisteren een echtpaar dat weigerde zijn auto af te staan, doodgeschoten. De slachtoffers waren de 45-jarige Viktor Steiger en zijn 43-jari- ge vrouw Johanna. Dostal werd vrijdag op het politiebureau Rennweg in We nen verhoord in verband met een moord op Richard Dvorak, die hij 13 juni, in samenwer king met zijn vader Robert Dostal, zou hebben gepleegd. Dvoraks lichaam werd op de ochtend van 13 juni door een explosie aan stukken ge reten op de autoweg ten zui den van Wenen gevonden. Tij dens het verhoor vrijdag trok Ernst Dostal plotseling een pistool en verwondde de drie politiefunctionarissen, die hem ondervroegen. Vervolgens sprong hij uit het raam en verwondde een vierde politie man, stal de auto van een autorijschool en ging er mee vandoor. Klopjachten door de politie haalden niets uit maar sinds de moord op het echtpaar Steiger bij Gross Enzersdorff is men hem weer op het spoor gekomen. NEW YORK (AP) Een door slecht weer vertraagd vliegtuig, een DC 8 van de IJslandse luchtvaartmaatschap pij, heeft zaterdag een nood landing gesmaakt op het vlieg veld Kennedy in New York. Door de klap waarmee het toestel op de landingsbaan te rechtkwam, werd een van de motorein vain de vleugels ge rukt en vloog iin brand. Acht mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ze zijn wel ern stig gewond. Bovendien hebben 27 andere inzittenden op het vliegveld eerste hulp gekregen» DEN HAAG (ANP) De leden van de landelijke belan genvereniging minderjarigen, die vrijdag het gebouw van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming in Den Haag hebben bezet,hebben za terdag besloten de bezetting voort te zetten in afwachting van een gesprek dat vanavond zal worden gevoerd over het huidige saneringsbeleid ten aanzien van de kinderbescher ming. Naar een woordvoerder van de belangenvereniging, Huig de Groot, meedeelde, zal het gesprek moeten gaan over de eis van de vereniging, opgeno men te worden in de werk- en beleidsgroep planmatige sane ring tehuizenbestand. ZATERDAGOCHTEND zijn de lijken van een jonge vrouw en drie van haar kinderen in het Somme-kanaal gevonden, zo meldt de politie in Rljssel. De vondst werd door een vis ser gedaan DE Israëlische regering heeft gisteren besloten een prijsstop in te stellen om de inflatie te bestrijden die sinds 1 januari de kosten van het levenson derhoud in Israël met II pro cent heeft doen stijgen.

de Stem | 1973 | | pagina 5