Bomen St.-Pietersdijk eind dit jaar gerooid zeeuws MIDDELBURG BLIJFT NOG ALTIJD MIDDEL-BURG 7a- NIEUWE AANPLANT BELOOFD Zr. Dorothea verlaat onderwijs Aardenburg viert voor 705e keer kermesse Gedicht PINKSTERPRIJSVRAAG FILMS IN ZEELAND Eede Goes Hansweert Middelburg Aardenburg Hoofdplaat Schoondijke Bejaarden uit Hoofdplaat naar Efteling Verschraling Verdwenen Drie stranden Vrijdag 22 juni 1973 Een coatje dat er zijn mag. Zware kwaliteit Diolen poplin. Sierzijde doorgestikt. Kleuren: oudrose, grijsgroen, RAF, beige, marine. M,: 40/52 Daarbij kamgaren pantalon. Kleuren o.a. rood, marine, beige en rose. M, 33/48 33#i. m. ven. maar net wat u wenst: een Gazelle. Er is tussen achterspatbord heel wat nwoordig. :appen sommigen op een anderen thuiskomen kelnieuwe Gazelle. Want, ze, de Gazelle - made is vanouds befaamd als oor wijkverpleegsters, tellers en andere rs. Dus kun je rekenen vde degelijkheid, dus deze koppige door bewoners van het land zijn nu eenmaal Fietsenmakers van van Gazelle geven toe enering ijzersterk is. ns Rijwiel Zelf. we moeten er wel op ie modellen en kleuren in wat ze waren, r de tekeningen hierbij s in de winkel. Het oog ordig ook wat, nietwaar? ■iiwielhandelaar kent de ;enis van: gekoppelde g, wrikvrije standaard, en voor en achter, achterlicht (Gazelle patent). Kleuren: rood-metallic, Sprinter. Kleuren: gebroken w* irood, blauw-metallic. Bus in brand Waarschijn lijk tengevolge van een kort sluiting in de motor ontstond woensdagmorgen brand in een dienstbus van de S.B.M. toen deze in de Brieversstraat in Eede stond. De gealarmeerde Aardenburgse brandweer was spoedig ter plaatse en behoef de slechts met schuimblusap- paraten op te treden. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Benoeming Tot onderwij zeres aan de r.-k. basisschool te Eede werd met ingang van 1 augustus aanstaande benoemd mejuffrouw Ineke van 't Wes- tende uit Vlissingen. Zij komt m de plaats van mejuffrouw Trudie Oude Breuil, die we gens haar huwelijk naar Hank vertrekt. Daar is zij inmiddels al tot onderwijzeres aan de plaatselijke school benoemd. Diploma zwemmen In het Ganzebad te Goes is voor de eerste maal in het seizoen '73 diploma gezwommen. Onder toezicht van de examencom missie, bestaande uit de heren De Ridder en Goddijn en na mens de KNZB mevr. Fokke en de heren Wagenaar, Meij- ers en De Haas behaalden in totaal 281 van de 283 kandida ten hun zwembrevet. 'n extra vermelding geldt de jongens E. Fiergever en W. de Koning, die reeds op tienjarige leeftijd het diploma „f" behaalden. Afscheid Op donderdag 28 juni zal in hetdorpshuis Kaj Munk te 19.30 uur een feestelijke afscheidsavond ge houden worden voor de leer lingen van de zesde klas der openbare basisschool. De leer lingen van de klassen vijf en zes zullen een jeugdmusical in twee bedrijven, getiteld de to venaar van Alkmaar opvoeren. Op deze avond zullen de leer ingen die de school gaan ver laten hun getuigschrift ontvan gen en de traditionele verras sing van de oudercommissie. De generale repetitie wordt gehouden op donderdag 28 ju- ju te 13.30 uur in het dorps- hum Kaj Munk, Deze repetitie 's toegankelijk voor leerlingen van de klassen 1, 2 en 3. li Telefoonnummers Om- heit tweede kwartaal zullen de telefoonnum mers van het net Middelburg, ,e thans uit vier cijfers be- staan, worden gewijzigd in te- leroonnummers van vijf cij- ars- De nieuwe nummers orden gevormd door voor de hummer 1000 t.m. 4999 het ^e, Plaatsen en voor de hit g* bestaande nummers r) ,cDfer 2 (bijv. tel. nr. 3222 WMdt 13222 en tel. nr. 6222 rdt 26222). In de telefoon- .n voor het district Breda ■T uitgave 1974-1975 zullen vm-jmeuwe telefonnnummers datum" ve™eld- De juiste "ietbekend wijziging is nog taüü,eCte ~De collecte ten Sonne Yan sanatoriums heef,^ouek en Zonnegloren %obrachtardenbUrg f 45940 AARDENBURG De r.-k. basisschool van Aardenburg zal het met ingang van het nieuwe schooljaar met één leerkracht minder moeten doen. Zuster Dorothea wordt in augustus 65 jaar en zal het dan wat kalmer aan gaan doen. Vanaf 1930 is zij werk zaam geweest als lerares „nut tige handwerken", een vak dat zij leerde aan de naaischool in Oosteind en Breda. Na haar opleiding ging ze naar het toenmalige Neder- lands-Indië, waar ze hard heeft gewerkt in de kampongs en internaten op Sumatra. In datzelfde Nederlands-Indië bracht zij zeer moeilijke jaren door in Japanse internerings kampen waarin ze zat opgeslo ten van 13 april 1942 tot okto ber 1945. Korte tijd daarna keerde zij terug naar Neder land waar ze als vakleerkracht aan het werk ging op de m.m.s. in Dongen. In 1958 kwam ze naar Zeeuwsch-Vlaanderen en werd ze in Sluis en Aardenburg een zeer gewaardeerde kracht. Ze hield de ontwikkelingen op haar terrein bij want haar vak ontwikkelde zich tot „handen arbeid". Zuster Dorothea heeft het meeste werk in haar leven „pro deo" verricht, letterlijk en figuurlijk. Zij timmerde daarbij nooit aan de weg, maar werkte in stilte. Vrijdagavond 29 juni zullen schoolbestuur en leerlingen of ficieel afscheid nemen van haar tijdens een bijeenkomst voor de leerlingen van de zesde klas. Uiteraard zullen ouderco mité en personeelsleden van de school hierbij aanwezig zijn. HOOFDPLAAT De Reis- club Hoofdplaat gaat zaterdag en zondag, onder leiding van de heer A.O. Spinnewijn voor de 25ste maal in zijn bestaan op stap. Reisdoel is deze keer Luxemburg. Om half zes 's morgens ver trekt de bus met 39 personen richting Brussel, waar een rondrit wordt gemaakt. In Na men zal op de Citadel een koffiepauze worden gehouden en dan gaat het via Dinant, Bastogne richting Echtemach. nach. 's Zondags wordt een h. mis bijgewoond in noord-Luxem burg, waar men Clerveaux zal bezoeken. Na een slotdiner in Hoei gaat het zondag weer richting Hoofdplaat. Snelheid. In Schoondijke is wederom een snelhéidscon. trole op motorvoertuigen ge houden. Er zijn nogal wat pro- cessen-verbaal uitgedeeld voor te grote snelheden binnen de bebouwde kom. Men was zelfs zo soepel dat men onder de 65 km. geen proces-verbaal kreeg. Er waren ook snelhe den van 90 km. binnen de bebouwde kom gemeten. Het aantal geverbaliseerden is aan zienlijk. Omtrent het juiste aantal kon geen mededeling worden gedaan van de zijde der rijkspolitie. AARDENBURGST.-KRUIS. De fraaie bomenrij langs de St.-Pietersdijk tussen Sint-Kruis en Aardenburg, zullen ver moedelijk dit najaar al worden gerooid. Indirect heeft de raad van Aardenburg zich hiermee al akkoord verklaard toen toe stemming werd gegeven tot aankoop van de bomen van het wa terschap Het Vrije van Sluis, met de bedoeling deze te rooien. „De gemeente moest iets aan de weg gaan doen", aldus secretaris J. M. Paridaen van Aardenburg, die heel goed kan begrijpen dat iedereen die voor de eerste keer wordt ge confronteerd met de noodzaak tot het rooien van deze fraaie laan zegt dat het een „grof schandaal" is. Maar als men de argumen ten hoort die hiertoe dwingen, aldus de heer Paridaen komt men tot de conclusie dat het niet anders kan. „Ook Staats bosbeheer, die eerst met de handen omhoog stond, onder schrijft de noodzaak", zo zegt de gemeentesecretaris. Hij wijst erop dat het niet om een zinloze vernietiging gaat. „Het is een vervanging, geen vernietiging" zo zegt hij. De argumenten om de bo men te rooien zijn de volgen de: De weg is onlangs verbreed, waardoor de bomen als het ware dichter bij de rijbaan staan en met name het vracht verkeer te veel naar links gaat uitwijken. De forse bomentgroei is fnui kend voor het wegdek van rijbaan en fietspad. De wortels drukken de weg omhoog met alle (financiële) gevolgen van dien. Het afsteken van de weg bermen, noodzakelijk voor een goede waterafvoer is op de St.-Pietersdijk onmogelijk. „Het water blijft lang op de weg staan met het gevolg da.t dc weg gaat rotten en jaren eerder kapot gaat, dan wan neer het water goed kan af vloeien", zegt de heer Pari daen. Voorts is het bijna onmoge lijk vanaf de zuidelijke toe voerwegen de weg op te ko men omdat de dichte bomenrij het uitzicht op de weg ontne men, waardoor allerlei gevaar lijke verkeerssituaties kunnen ontstaan. De doorslag heeft uiteinde lijk gegeven de thans onder populieren heersende schim melziekte, die ook aan de bo men van de dijk niet is voor bijgegaan. „Bovendien", zo vult de heer Paridaen aan, „zijn de bomen binnen een paar jaar kaprijp. Dat wil zeggen dat kansen bestaan dat populieren, die niet zo heel sterk zijn, kunnen omwaaien en dat wil len wij ook voorkomen". Een alternatief voor het drastisch wegkappen ziet hij niet. Door om en om een boom weg te halen verander je mis schien iets aan het uitzicht op de weg als je erop moet ko men, maar alle andere argu menten worden niet ondervan gen. Er komt overigens gelijk wel iets terug. „De weg heeft nu het idee van een laan en dat willen wij weer zo snel mogelijk terug. De nieuwe aanplantingen zullen iets ver der van de weg komen te staan, zodat opengroeien van het wegdek niet meer moge lijk zal zijn. Aan de noordzij de van de weg komt in ieder geval een bomenrij met wat struiken. Desgevraagd zei de heer Pa ridaen nog dat de weg zich volgens provinciale Waterstaat niet leent voor het instellen van een snelheidsbeperking. Resumerend stelt hij dat het kappen van de bomen een „weloverwogen besluit" is. „Ook het college doet het pijn dat de bomen weg moeten, maar het kan niet anders.". HOOFDPLAAT Volgende week maandag maakt de reis- vereniging „Ouden van Da gen" in Hoofdplaat een tochtje naar de Efteling. De algemene leiding berust bij de heer J. Warringa. De reis is bekostigd uit de opbrengsten van de straatcollecte in Hoofdplaat en de giften van cafébezoekers van café West-End. De 53 deelnemers aan de reis vertrekken maandagmor gen om 8.00 uur vanaf het voormalige gemeentehuis van Hoofdplaat. Onderweg zal ge dineerd worden in Loon op Zand. De bejaarden worden 's avonds omstreeks 20.30 uur weer in Hoofdplaat terugver wacht. (Van onze correspondent) AARDENBURG Zater dag, zondag en maandag viert Aardenburg voor de 705e keer „kermesse". Margaretha van Constantinopel, gravin van Vlaanderen immers verorden de in 1268 dat de stad Aar denburg jaarlijks zijn grote markt (jaarmarkt) zou houden in de week volgend op de zondag na Pinksteren. Gedurende vele eeuwen hield Aardenburg aan deze traditie vast en pas veel later ging men de kermisviering be perken tot sacramentsdag met de vrijdag en zaterdag daarna. Pas zo'n 20 jaar geleden be sloot de gemeenteraad de ker mis te houden op de zondag 14 dagen na Pinksteren met de zaterdag ervoor en de maan dag erna. En nu is dat weer zover. Gedurende de kermis zal er veel vertier voor jong en oud te vinden zijn op het Kaai- plein. Zaterdag- en maandag middag worden grote schietin- gen gehouden op de twee staande wippen op de Gaai- persweide om 14.30 uur en maandag op de liggende wip bij het clublokaal ,,'s Lands Welvaren" aan de Kaai, even eens om 14.30 uur. Zondagmiddag wordt een voetbalontmoeting gehouden tussen Aardenburg 1 en Milka Knokke 1. Aanvang 14.00 uur. Zondagmiddag vindt ook de voorstelling plaats van de jeugdrenners van de w.v. Zeeuwsch-Vlaanderen aan de sponsors, de gebroeders Van Turenhout. Hierna vindt een wedstrijd voor de jonge ren ners plaats op het parkoers in Aardenburg west, gevolgd door een wielerwedstrijd voor amateurs op hetzelfde par koers, die om 15,30 uur begint, Het Zeeuwse Tijdschrift, dat ondanks het moderne grafische jasje dat het heeft aangetrokken, nog altijd eerbiedwaardig en ietwat elitair is, wordt de laatste we ken in Middelburg druk besproken. Dat is te wijten aan een bijdrage van de hand van Marinus C. Verburg, ge titeld „De Middel-burgers". Niemand die er veel moeite mee heeft om in „Marinus C. Verburg" de directeur van het ETI voor Zeeland te ontdekken. Als zijn naam hem al niet verried, dan was het wel zijn schrijftrant. Verburg voert in woord en geschrift een stijl, die even persoonlijk van hèm is als zijn gehavende pijp waaraan hij meer lucifers dan tabak spendeert, aangezien hij het roken pleegt te combineren met spreken een onmoge lijk iets. Verburg heeft in meergenoemd Zeeuws Tijd schrift zijn licht laten schij nen op het fenomeen „De Middel-burgers". Iedereen die zich Middel burger voelt of waant, heeft nu de gelegenheid om te zien of het beeld dat Verburg van de samenleving in de provin ciale hoofdstad heeft, klopt met zijn eigen waarneming en herinneringen. Vooral dat laatste, want Verburg bleef met zijn beschrijving van „De Middel-burgers" (let vooral op het streepje tussen Middel en burgers) in een tamelijk veilig verleden. Bovendien heeft hij zich bij zijn beschrijving van de figuren die de stedelijke sa menleving vormen, afgezet tegen een zekere Robert en Helen M. Lynd, die een men senmaatschappijtje als ware het een insektenkolonie onder de loep hebben ge nomen en het resultaat van hun studie publiceerden on der de titel „Middle- town". Marinus C. Verburg komt aan het Middelburg zoals het vandaag de dag reilt en zeilt dan ook niet toe, al is het (juist voor hem en juist voor Middelburg) nogal gewaagd om te constateren, dat de gemeenschap in Middelburg een middle-class society ge worden is, waarin de elite van voorheen zonder speciale functie aanwezig is. „Ook de arbeidersklasse is verburgerlijkt", zegt Ver burg. „Er is geen onder scheid meer tussen Paauwen- burg in Vlissingen en Mid delburg-Zuid en zelfs over het winkelcentrum bestaat bij de bevolking geen animo siteit meer. Sociale antiquitei ten voorzover zij nog be staan, verdienen in stand te worden gehouden, desnoods in reservaten. De prestie- maatschappij, vol statussym boliek, heeft nieuwe normen ingesteld. Je hoort nog wel eens dat je er in Middelburg makkelijk inkomt. Maar dat 'k Neus nog graag eens in mijn krantje 's Avonds thuis zo na het werk Bij een bakje „leut" van „moeder" Dampendgeurend, lekker sterk. Zo zag ik dan ook uw prijsvraag Ere-het deed me werkelijk goed: Zoveel Zeeuwse ADVERTEERDERS Die BESEFFEN hoe het moet. Ook „DE STEM" wist hier van wanten Hetgeen haar systeem bewijst, Want, een oplossing betekent: WETEN wat werd aangeprijsd. 'k Zocht wat graag naar al die cijfers Alles schoof ik van de baan Tot ik heel de serie nummers Netjes op papier had staan. Nu nog 't formulier de post in Mogelijk valt hierop een prijs Mocht dit waar zijn, nou dan werd ïk Niet voor niets, nog iets meer grijs. F. ANTHEUN1S, Mozartsraat 9, AXEL. M. C. Verburg. wordt dan kennelijk opge merkt door mensen die graag rangen zien en er dan liefst één hoger zouden klim men". Verburg kan met recht en reden van een sociale ver schraling spreken, want hij heeft de tijd nog gekend vanwege de stand niet ge- (hijzelf is een Middelburgs ornament) dat het Middel burgse maatschappijtje drie standen kende, die onderling ook weer allerlei lagen had den. Merkwaardig daarbij was (en is) dat die standen niet communiceerden met de overeenkomstige standen uit de stad die praktisch de werkende vrouw van Wal cheren genoemd mag wor den: Vlissingen, op luttele kilometers afstand gelegen. Typerend voor dat oude Middelburg was ook de col lectie instellingen en vereni gingen, wier namen alleen al boekdelen spreken. Zoals „De Vereeniging tot het be zoeken der armen", „De Commissie van spijsuitdee- ling aan minvermogenden" met daarnaast „De Vereeni ging tot spijsuitdeeling" (een subtiel verschil met de voor gaande), „Het Genootschap van moederlijke weldadig heid", „De Loterij voor vrou welijke handwerken en andere voorwerpen", de „Maatschap pij van weldadigheid" en de „Commissie tot opbeuring van boetvaardig gevallen vrouwen". Ze zijn allemaal verdwe nen, die nobele en menslie vende organisaties, met hun neerbuigende namen. Maar is mét die stichtingen en vere nigingen en mét de uitster vende elite (de upper-upper- class) ook het mechanisme dat die oude maatschappij in beweging hield, stil geval len? Dat geloof ik niet. Op een andere, voor de tijdgenoot misschien niet zo direct her kenbare manier, is Middel burg nog altijd Middel-burg. De rollen zijn verwisseld, maar het spel is hetzelfde gebleven. In de plaats van de aanzienlijken uit de 19e eeuw zijn de mensen getre den die „het gemaakt" heb ben. De paupers uit het verle den zijn vervangen door de paar honderd gastarbeiders, die wat miezerig en wereld vreemd in de hoge flatgebou wen wonen, terwijl de betere middenstand zich nestelt in de gerestaureerde woningen in de oude binnenstad. Trokken de drie standen uit de 19e eeuw ieder naar hun eigen kuststrook (de welgestelden naar Domburg, de middenstand naar Zoute- lande en de gewone man naar Koudekerke), nu zoe ken de drie standen hun ei gen koopdomeinen uit. De welgestelden prefere ren de binnenstad, de mid denstand geeft de voorkeur aan de winkelcentra in de buitenwijken en de onderste laag van de middenstand spoedt zich samen met de gewone man naar het koopcentrum in Vlissingen. Het is nog altijd zo in Middelburg, dat je in de ene sociale context (bijvoorbeeld etend aan een ijsje op de Markt) een passerende verte genwoordiger van een hogere stand niet dient te groeten (je blameert de man daar mee), terwijl je dat juist wèl moet doen als je dezelfde passant 's avonds in de schouwburgfoyer tegenkomt. Dezelfde spelers in andere rollen. Dat geldt ook voor de zelf genoegzame trots die veel Middelburgers kennelijk met het drinkwater naar binnen krijgen. In Middelburg hul digt men steevast het princi pe dat de provincie alleen maar kan functioneren, als men overal en altijd in Zee land tot schaalvergroting komt. In de praktijk vertaald komt deze filosofie erop neer, dat Middelburg altijd precies in het hart van deze of gene regio ligt, zodat wer kelijk grote centrale voorzie ningen in het kader van de schaalvergroting, precies in Middelburg terechtkomen. Niet in Vlissingen of Goes, niet in Terneuzen, Hulst of Zierikzee. O ja, Middelburg blijft Mid del-burg. Je merkt dat zelfs aan het Zeeuws Tijdschrift, dat langzaam maar onmis kenbaar bezig is, het huisor gaan van een hoofdzakelijk Middelburgse groep, een nieuwe happy few, te wor den Markt in Middelburg: een verzameling Middel-burgers. eindredactie bes augustijn CITYTHEATER: „Taking Off". Een komedie, geba seerd op verontruste ouders die onverwacht kennismaken met marihuana. De veront ruste ouders in de film zijn op zoek naar hun weggelo pen dochter die tot hun ont steltenis met een langharige hippie thuiskomt. Als blijkt dat deze hippie met zingen veel geld verdient komt alles goed. Yul Brynner en Robert Mitchum zijn de sterke figu ren in „Villa Rides", waarin zich een verhaal afspeelt over de bandiet-revolutionair Pancho Villa, die in zijn tijd 1911-1913 snel de faam van een moderne Robin Hood verwierf. TERNEUZEN LUXOR: „Samson en Deli- la". Victore Mature speelt in deze film de sterke bijbelse figuur, wiens kracht in zijn haardos schuilde. De film stond onder regie van Holly wood's bekendste spektakel regisseur Cecil B Demille. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Turks Fruit". Voor de 3e week zijn de capriolen van Rutger Hauer en Monique van de Ven naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers in Oostburg te zien. Zondag middag worden hun beleve nissen afgewisseld met„Blue Movie", die in Oostburg voor de 62e week wordt ver toond. VLISSINGN ALHAMBRA: „De linker en rechterhand van de Dui vel". Terence Hill en Bud Spencer, onlangs op het Zeeuwse doek nog te bewon deren in de „Vier Vuisten" beleven ook in deze parodie op de wildwestfilm weer al lerlei dolle avonturen. Bloed vloeit er niet, maar er wordt geknokt bij het leven. GOES GRAND: „Detective Klu- te". Deze harde detective film, waarin geweld de hoofdschotel vormt, draait deze week in Goes. Donald Sutherland, die Klute gestal te geeft in de film, moet een onverkwikkelijk zaakje uit zoeken in de Newyorkse call-girlwereld.

de Stem | 1973 | | pagina 9