Kerncentrale mag tot 100% worden belast Delta '73 officieel Balance „Wachten met toevoeging van fluor aan drinkwater" OMBOUW OVERLEGORGAAN ZEEHAVENONTWIKKELING NA REGERINGSUITSPRAAK Weinig peren in Zeeland Haal in huis WORSTEL OVER VERHOGING SCHOOLGELD SESÏUURSSCHOOL TANGENOMEN )istrictsprogram m N.R.T.U. n Zeeland en W.-Brabant onder- I verzekering VMZ mogelijk ook in beroep tegen vergunning PZEM Henkes jonge jenever in de lange koele fles I uwelendief ia jacht loor Vliddelburg gepakt ZLM-TENTOONSTELLING AAN OEVER VAN VEERSE MEER Moeilijk jaar voor ruil verkaveling Aardbeien seizoen begonnen Toename verkeer in Sloehaven kritiek: stad Aanhoudend zomers Koe op hol De mealtild die op uw gewicht iet. COMMISSIE MILIEUBEHEER In het najaar mogelijk geen tolheffing meer op Haringvliet brug Wedstrijd voor politiehonden CPN-Kamerlid Munitiedepot bij Ritthem moet weg ENKI Vrijdag 22 juni 1973 l (Van onze correspondent)' MIDDELBURG Woens. agmiddag werd telefonisch an het bureau van politie ennis gegeven dat een man ij de juwelier Van de Ree op e Markt te Middelburg ge oogd had een tableau met 105 ouden ringen ter waarde van 10.000 weg te nemen. Toen Ij werd betrapt door de eige- .aresse nam hij de vlucht met chterlating van een koffertje n een tas. Met drie surveillance-auto's rerd een onderzoek ingesteld, raarbij de waarschijnlijke da- er achter het station werd esignaleerd. Nadat aanvanke- ijk het spoor was bijster ge- aakt, werd hij korte tijd later pnieuw door de politie op de fieuwe Vlissingseweg aange- roffen. Na een wilde vlucht kon hij i de Rijnstraat worden aan- ehouden. In het achtergelaten koffertje n de tas bevonden zich het ableau met de ringen en een deuwe cassetterecorder ter vaarde van f 449. Deze bleek ij tevoren bij de firma Van 't Vestende te Middelburg te ebben ontvreemd. De eige- laar had nog niets gemist, foor zover bekend is de aan- lehouden man de 24-jarige F. I.F. uit D enHaag. Hij is in het lureau van politie te Middel- mrg ingesloten. 3 Van een onzer verslaggevers) GOES —Wat betreft de hoog- e van het honorarium voor do- enten en het schoolgeld ligt Ie Bestuurschool Zeeland sell er bij de landelijke normen. >at zei dr. D. van der Wei op le algemene bestuursverga- ing van de Betftuurscliool Zee and, die in Goes werd gehou- len. Dit punt kwam ter sprake bij le behandeling van bet be- tuursvoorstel zowel de hono- aria als het schoolgeld dit jaar e verhogen. Jaarbij wilde het dagelijks be tuur nog niet zover gaan als iet advies dat de stichting sa- nenwerking bestuursscholen lienaangaande heeft gegeven roor de landelijke bestuurs- scholen. foor de Bestuursschool Zeeland vilde 't dagelijks bestuur het choolgeld vastgesteld zien op 600,voor G.A. 1 en 700,— /oor G. A. 2 en gemeentefinan- iiën. „Ook in dit voorstel blo- ren wij neg achter bij de lan- lelijke normen", zei voorzitter /an der Wel. De reden van de ichterstand is het feit dat de Zeeuwse Bestuursschool een lantal garen de schoolgelden liet verhoogd heeft. Een bezwaar tegen het voor stel was dat in feïte de gemeen- en voor de meeste kosten moes- en opdraaien. Niettemin werd iet voorstel aangenomen. ROOSENDAAL programma voor het kome weekend van de NRTU: Zaterdag 23 juni: Drunen Roosendaal, F.C. Bralba deelname aan toertocht -q iet dorp aan de rivier km., vanuit Aale-Rixtel. Zondag 24 juni: Drunen, j Brabantia, vanaf Brak'ens 25 (per auto), om 5.3« deelname aan „Mariawald 200 km. (Euraudax) te len (22.5); Drunen, F.C. f hantia, vanaf Brakenstra om 7.30 uur sterrit Utrecht 150 km (32.5), F.C. Brabantia vanaf ca» café Sep om 6.30 aarlphgo Heerenhoek, Z.R.T.C- |,erg Middelkamp, vanaf de., i(tn om 9.00 uur, clubrit m, (22.5), Bergen op R.T.C. De Pedaleurs, va Tojobar om 8.00 uur, c 120 km (22.5), idem va"four, jobar tussen 9.00 en 9.3 „koffietocht" (clubnt) 35 a meter eigen tempo, itru r_ r.C. Kruisland, v.a. ca» 60 mans om 8.30 uur, c,u r tC. km (22.5), Roosendaal, Noord-Brabant, vanaf D j,. ten om 9.00 uur, g» tendfietsen" (clubrit) 4U (17-18). 1uni: Ma. t.m. do., 25 t.m. ij.pra- Roosendaal R.T.C. N°° ,nssen bant vanaf De Luiten ond 18.00 en 19.30 uur, (ei. Toer Tochten", 35-40 km, gen tempo). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kern- centrale van de N.V. PZEM te Borssel mag, nadat hij op di verse vermogensniveaus (resp. 3D en 80 procent van zijn capaciteit) de nodige proeyen heeft ondergaan, op vollast -aan draaien. Op het laatste moment is een bepaling, waar hij gesteld dat 80 procent voorlopig het hoogste vermo- rensniveau moest zijn, uit t e betreffende vergunning die de PZEM heeft ontvangen, ge schrapt. de officiële toelichting het ministerie van Econo- In van mische Zaken waarin wordt ingegaan op de tegen de kern centrale ingebrachte bezwaren, is nog wel sprake van een voorlopig eindvermogen van 80 procent. Deze beperking, aldus de laatstgenoemde toe lichting, was voorgesteld, om dat er nog geen vergelijkende gegevens beschikbaar zijn over de rekenmethoden voor de computers van de nood- koelsystemen in reactoren in Amerika en die in Europa. In afwachting van de studies daaromtrent zou de reactor te Borssele voorlopig niet verder dan tot 80 procent van zijn vermogen (477 Megawatt) mo gen worden belast. Tachtig procent is namelijk een zeer veilige marge. De vergunning die de PZEM heeft gekregen, heeft zo werd ons gisteren door woord voerders van Economische Za ken en van de kernfysische dienst van Sociale Zaken be vestigd deze 80 procentsbe- perkirjg niet. Hij heeft wel in het concept gestaan, maar is op het laatste moment geschrapt, omdat in tussen de commissie-reactor veiligheid, eerder dan ver wacht werd, de laatste waar heid omtrent de noodkoelbe- veiligirag heeft ontdekt. Het noodkoelsysteem van de reac tor in Borssele is met ande re woorden volgens de commissie-reactorveiligheid volledig berekend op de ge volgen van een maximaal denkbaar ongeval in de ractor; het smelten van de kern. Nadat de reactor in de cen trale te Borssele kritisch is geworden, verloopt alles, aldus het hoofd van de centrale, ir. A. Tiktak, geheel naar wens. Het vermogensniveau van 80 procent is volgens hem voor het onderzoeken van het fy sisch gedrag van de sector, intussen van groot belang. „Wij krijgen de eerste gege vens over het gedrag van de reactor als deze in het gebied tussen de 50 en 80 procent van zijn nominaal vermogen werkt", zegt ir. Tiktak. Het kritisch worden van de reactor betekent niet dat deze inwen dig meteen zwaar radio-actief is, zodat eventueel niet meer aan de kern zou kunnen wor den gewerkt. „De hoeveelheid radioactieve straling is in dit beginstadium zeer gering", al dus ir. Tiktak. Belangrijk in het laatste be proevingsstadium zijn de af- schakelproeven. Daarbij wordt o.a. gecontroleerd of de reactor inderdaad, bij het plotseling uitvallen van de stroomafna- me, snel genoeg stopt. Het is voor de PZEM be- drijfs-economisch van groot belang dat de kerncentrale volgens de vergunning tot 100 procent mag warden belast, omdat hij in verhouding tot de bestaande centrales, die op olie of aardgas werken, goed koop energie levert. De kern centrale zal dan ook, als alle proeven bevredigend verlopen, volledig aan de elektriciteits- produktie gaan deelnemen. De centrale Zeeland in Vlissingen zal dan als reserve-eenheid gaan dienen. (ADVERTENTIE) Moderne mensen hebben moderne verzekeringen. tl wilt natuurlijk weten waar u aan toe is? U heeft groot gelijk! Bi) onze schadeverzekeringmaat schappijen "Stad Rotterdam" en "Woudsend" wordt "onderverzeke ring" niet toegepast bij waardevaste verzekering van uw woonhuis of win kel en bij dè klimmende inboedel verzekering. Normale premies en een schaderege ling die naast het ontbreken van on derverzekering 20% gratis extra dek king bij totaal verlies geeft als dat nodig is, en nog veel meer. Dat kan uw assurantiebemiddelaar u allemaal haarfijn uitleggen. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV Se mooi zomer- 9e vooruitzichten voor za- terdag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Aanhoudend weer. De weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder- land. Voor zaterdag: aantal uren |K>n: 7 tot 16 uur, min. temp omstreeks normaal, max. teimp. 1 tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, s op een geheel droog et- maal: 90 procent. Voor zondag: aantal uren lion: 7 tot 16, min. temp: om- Istreeks normaal, max. temp: Ivan ongeveer normaal tot 4 I Paden boven normaal, kans I op een droge periode van min istens 12 uur: 95 procent, kans 15 een geheel droog etmaal: "I procent STRAND VERWACHTING II 8en s'er'5 hogedrukgebied I breidt zich van Scandinavië l'erder naar het zuiden van de I "oordzee uit. Vandaag droog w overwegend zonnig met een I matige noordoostenwind. Tem- I Peratuur ngeveer 20 graden, I zeewater 16 graden. I Vooruitzichten: hogedrukge- I meden zullen het weekeinde loepalen met fraai strandweer I n vnJ veel uren zon. Jonstanz 380 plus 1, Rhein- ?jin 7 p*us 48> Straatsburg Plus 30, Plittersdorf 423 p 19, Maxau 469 plus 9, w?£en 158 plus 28~ Marm" mtV min 5' Steinbach 118 sen ió,Ma,inZ 274 plus 2' Bin' sen161 plus 4, Kaub 184 min 1» r}er 233 min 4, Koblenz plus 3, Keulen 148 min 3, min 0 £04 min 8- Lolrith 928 min 9 Bannerdense kop 900 Ijlif' ]meSen 723 min 8, lel 851 onv' Eafde U* omr °?v" Deventer 251 °"v, Monsm 5474 Borgharen 3900 plus 10, «R* I0™" P'US 84' Bel' den do 1 -P Grave bene- uen «e sluis 504 onv. waterdiepten in de "«f beden vermeld op in om.ari Pwing8borden, zijn •eio' pi-lk"Bt-Andries 340, Aihernnn 29°' Drie!- DoesW o n 289, IJsselkop- T*entpkS Doesburg-Mond haal-ntn3"? 28°' Tweifeka C°rmer 27°' Deventer- 288 Tiidens af" 'eldiep L'^.waterdiepte Ke- - P tijdelijk minder dan (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Gisteren is de Z.L.M.-tentoonstelling Delia '73" aan de oevers van het Veerse Meer nabij Kamperland offici eel geopend door ir. M. A. Geuze, erevoorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij. Hierbij tegenwoordig waren ook de com missaris van de koningin mr. J. van Aarlscn, gedeputeerde A. Kaland en echtgenote, burgemeester Huber van Goes en talloze genodigden. De openingsceremonie be stond uit twee gedeelten. Bij de ingang moest door ir. Geu ze allereerst het gebruikelijk lint worden doorgeknipt. De schaar werd hem daartoe let terlijk toegeworpen vanuit een helicopter. De dropping kwam niet precies op de tevo ren vastgestelde plaats neer zodat een journalist een noodsprong moest maken. Ver volgens ging het gezelschap naar het terrein waar een viertal vlaggen gehesen zou den worden. Onder het spelen van het Zeeuwse volkslied door de brassband „Ons Ge noegen" uit Kamperland hees achtereenvolgens ir. Geuze de ZLM-vlag, mr. J. van Aartsen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veel bezwa ren op Schouwen Duiveland tegen het streekplan en een nog niet afgerond streekplan Oost Zeeuwsch Vlaanderen zijn de onderwerpen waarmee het hoofdstuk „Zeeland" in het jaarverslag 1972 van de cultuurtechnische dienst be gint. De railverkaveling De Poel- Heinkenszand stuitte vooral op milieutechnische bezwaren. Slechts 50 ha. van het typische meidoornheggenlandschap kon bewaard blijven en 165 ha werd vrijgesteld voor een gan- zenreservaat. Dat er weinig- boeren hun bedrijf wilden beëindigen noemt de cultuur technische dienst een gevolg van de stijgende werkloosheid in Zeeland en de geringe mo gelijkheden om elders een werkkring te vinden. De voor bereiding ruilverkaveling Braakmanpolders (5000 ha) werd in 1972 voortgezet. In het ruilverkavelingsblok Ka- pelle-Wemeldinge (3530 ha) waren er vooral bezwaren te gen het plannen van 40 ha bos in de Kapelse Moer. 75% van de grondeigenaren met 75% van de grond besloot toen (7 dec. 1972) om tijdens de ruil verkaveling het landschaps plan nader te bekijken. Het plan van voorzieningen in de ruilverkaveling Koewacht (5220 ha) raakte in 1972 in de slotfase. In de provincie Zee land werden in 1972 tien ka velruilovereenkomsten aange meld. hoogwater Morgen, zaterdag 23 juni: Bergen op Zoom 8.22 20.42: Hansweert 7.43 en 19.51; Terneuzen 7.14 en 19.21; Vlissingen 6.42 en 18.54: Wemeldinge 8.12 en 20.32. de Zeeuwse vlag (in alle waardigheid op z'n kop) de heer G.P.A. van Nieuwenhui- zen uit Fijinaart de Noord- Brabantse vlag en tenslotte de voorzitter van het tentoonstel- iingsbestuur S.J. van Lange- raad de Nederlandse drie kleur. Daarmee was de ope ning van de tentoonstelling een feit geworden. Gesproken werd er alleen door ir. Geuze. Hij dacht terug aan zo'n 25 jaar geleden, toen de eerste na-oorlogse Z.L.M.- tentoonstelling werd georgani seerd. „Evenals nu sliep ik de nacht voor de opening in Goes. Beide keren ben ik om vijf uur 's morgens wakker geworden. Toen hoorde ik het gedreun van paardenhoeven, van merries en veulens, op weg naar de tentoonstelling. Vanmorgen hoorde ik het op trekken van vrachtauto's en ander verkeer. Dat is nu juist ook het verschil van toen en nu bij deze ZLM-tentoonstel- iing", aldus de heer Geuze. Hij vertelde de aanwezigen ook dat hij gistermorgen spoorslags naar het oude ten toonstellingsterrein gereden was en daar geen sterveling had aangetroffen. Niettemin was hij tijdig op de juiste plaats aangekomen. Na de opening maakte het gezelschap een rondgang over de tenton stelling. Meteen na de opening mocht de tentoonstelling zich al verheugen in een flink aan tal bezoekers. Wil men alle zaken aandachtig bekijken, dam heeft men echter aan eem dag niet voldoende. Een pri meurtje op het gebied van landbouwwerktuigen staat er op deze tentoonstelling. Het is een aardappelrooimachine die geheel hydraulisch werkt. (Van een o-nzer verslaggevers) Het gebeurde een dezer da gen in het rustige Aardenburg. Of het nu kwam door de hitte of door de passerende kinder schaar op pad naar het zwem bad, maar zeker is dat een stevige wit-zwarte koe in een weiland aan de Hcrendreef bel plotseling te pakken kreeg. Het dier zette het op een lopen en rende in straf tempo richting sportparkpaviljoen, waar de beheerder iedere vorm van toenadering afwees en de deur stevig diclit';,-ld. Wellicht dorstig en zeer te leurgesteld ging de ongewens te gast steeds driester optre den en stoorde zich hierbij niet aan afrasteringen en be plantingen. Als een dolle stier rende de koe het voetbalter rein op waar zij dacht het rijk alleen te hebben... Hoe vergiste zij zich, want jeugdtrainer Bastiaa.i Bielen uit Middelburg, die juist met zijn kornuiten aan het trainen was greep in. Onder zijn aanvoering stort ten de jeugdige voetballers zich en masse op het dier, dat zich na een uur gewonnen gaf en aan een boom kon worden vastgezet. De eigenaars ont fermden zich later over het dier en voerden het terug naar een veiliger oord. (ADVERTENTIE) Strandslank Slank op vakantie gaan en slank op vakantie blijven met In 6 verschillende smaken - zoet en hartig. Wafels in chocolade-, yoghurt- en kaassmaak;cacaofantasie in melk en puur en Balance muesli-bar. Verkrijgbaar bij uw drogist/speciaalzaak. Het doorknippen van het lint. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is verstandig om met het toevoe gen van fluor aan het drink water in ZeZeland te wachten totdat de resultaten van het zogenaamde fluor-onderzoek, dat door dr. Biersteker in de gemeente Borsele wordt uitge voerd, bekend zijn. Dit is opgemerkt in een ver gadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor het milieubeheer, die het fluorprobleem in het Sloese- bied heeft besproken. (Van onze correspondent) KAPELLE Het warme en zonnige weer heeft de aard beien in de volle grond snel doen rijpen. De pluk is deze week in alle gebieden volop op gang gekomen. Vooral is dat het geval in Brabant, waar de veiling in Breda begin deze „eek reeds dagaanvoeren haft van 100 ton aardbeien en de veiling in Zundert bleef daar niet ver beneden. In Zeeland is de aanvoer van aardbeien in hoofdzaak geconcentreerd in Kapelle. Tot heden werd in hoofdzaak ge plukt voor verse consumptie, welke aardbeien dan worden aangeboden los in kratten of in doosjes met een inhoud van 250 gram. De prijzen zijn deze week aanzienlijk teruggelopen. Eind vorige week deden de goede kwaliteiten aardbeien van de koude grond tussen f 3,50 en f 4,- per kg. Woensdag werd in Kapelle f 1,50 tot f 2,- betaald, De eerste aardbeien zonder dop, bestemd voor de indus trie, werden verkocht voor f 1,35 per kg op de Brabantse veilingen. Over het algemeen genomen staan de volle grond aardbeien er redelijk voor, maar er be ginnen zich nu toch plaatselijk droogteverschijnselen voor te doen en bij aanhouden van het droge en zonnige weer wordt gerekend op een tegenvallende produktie. Aangenomen mag worden dat de topaanvoeren van koude grond aardbeien omstreeks eind juni begin juli zal zijn. De commissie hield zich in het bijzonder bezig met de fluoruitstoot door de allumini- umsmelterij en van Péchiiney in het Sioegebied. Er is rond de fluoruitstoot van dit bedrijf enige onzeker heid ontstaan. Volgens de meetmethoden, die in het zo genaamde convenantransport zijn voorgeschreven, zou de fluoruitstoot van Péchiney 15 kilogram per uur mogen be dragen. De nieuwe verfijnde re meetmethode, toont aan dat er met een dubbele hoeveel heid rekening moet worden gehouden. Zoals bekend hoopt Péchiney medio 1974 vier ovenhallen in bedrijf te kunnen stellen. Door het toepassen van een dubbel- systeem van zuivering (afzui gen en reinigen van de lucht boven de smeltovens, gecombi neerd met het uitwassen van de dampen die uit de smelt- hallen worden afgezogen, hoopt Péchiney de totale uit stoot tot het vereiste niveau, volgens het convenantschaps- rapport, te kunnen terugbren gen. De dubbele reinigingsin stallatie zal dit jaar in wer king worden gesteld. Het stof dat Péchiney uit stoot bestaat, zo werd in de commissie meegedeeld, voor een deel uit kryoliet. In Frankrijk aldus een van de deskundigen in de commissie, heeft men vijf jaar lang kryo liet toegediend a<an koeien, zonder dat dit nadelige gevol gen voor deze dieren had. G.S. van Zeeland hebben in de commissie verzekerd, dat het fluoronderzoek van dr. Biersteker stellig een rol zal spelen in het verder door de provincie te voeren vergunnin genbeleid in Zeeland. Het on derzoek kan uitwijzen of het tot dusver gevoerde beleid juist is geweest. BRUINISSE (ANP) De kans bestaat dat automobilis ten in het najaar geen tol meer hoeven te betalen bij de Haringvlietbrug. Het aantal auto's, dat de brug passeert is veel groter dan vroeger is geraamd. Er is daardoor voldoende geld om tot 1 juli 1975 aan de verplichtin gen te voldoen. Op dat tijdstip neemt het rijk de verantwoor delijkheid voor de brug over. De ministeries van economi sche zaken en van verkeer en waterstaat moeten nog hun fi at geven aan het stopzetten van de tolheffing. Deze geeft nu aan tien mensen werk. KLOETINGE De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vere niging (KNPV) houdt een wedstrijd voor jonge honden in opleiding met hun gelei ders, op zaterdag 23 juni, aan vang 10.00 uur. Deze wedstrijd zal plaats vinden op het terrein van de politiehond dresseer vereni ging „Walcheren" aan de Vroonweg te Valckenisse en zal ook door deze vereniging worden georganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er moet een uitspraak van de regering komen eer het mogelijk is het overlegorgaan Zeehavenont wikkeling Zuidwest-Nederland om te bouwen tot een nieuwe, meer slagvaardige overleg structuur. De positieve instel ling van „Den Haag" ten op zichte van de nieuwe struc tuur, berust tot op dit moment alleen op enkele principe uit spraken van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Ruimtelijke Ordening, uit het inmiddels verdwenen kabinet- Biesheuvel. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een bestuurlijke ombouw van het overlegor gaan. Een werkgroep, wier voorstellen intussen door het algemeen bestuur van het „ou de" overlegorgaan zijn overge nomen wil een bestuurlijke coördinatiecommissie stichten waarin rijk, de Delta-provin cies. Rijn-mond en de belangrij ke Delta-gemeenten elkaar re gelmatig ontmoeten. Daarnaast zou er een centraal program meringsapparaat voor het zee- havenbeleid moeten komen, waarin rijkswaterstaat en de Rijks Planologische Dienst sa menwerken. De bestuurlijke „paraplu" wordt gevormd door de coördinatiecommissie. De voorzitter van het „ou de" overlegorgaan, dat was opgericht om de rondzwerven de zeehavenplannen van de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dage lijks bestuur van het Haven schap Vlissingen vraagt een krediet van f 85000 om voor het onderhoud van wegen en terreinen binnen het beheers gebied van het havenschap de nodige machines te kunnen aanschaffen. Een Unimog-ter- reinvoertuig (kosten f 45000) vormt het belangrijkste en te-, vens kostbaarste stuk gereed schap dat men hebben wil. Uit een overzicht dat aan de raad van bestuur van het ha venschap wordt overgelegd, blijkt dat het havenverkeer in de Sloehaven in de eerste vijl maanden van 1973, vergeleken met de overeenkomstige perio de van vorig jaar, sterk ls toegenomen. Het aantal zee schepen nam toe van 35 tot 56, het aantal binnenschepen van 489 tot 814. Aan havengeld ontving het havenschap ruim f 38000 en aan liggelden en an dere vergoedingen ruim f 17000. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Het feit, dat er op vijf kilometer afstand van de kerncentrale Borsele, namelijk in Ritthem, een NAVO-munitiedepot staat heeft in de Tweede Kamer geleid tot het stellen van schriftelijke vragen aan de minister van Defensie (Vrede- ling). Vragensteller is de commu nist F. Dragstra die wil weten of er bij de plannen tot de bouw van de centrale aan alle betrokkenen kennis is gegeven van het bestaan van de muni tiebunker. Ook vraagt Dragstra of de veiligheid in het dichtbevolkte gebied niet ernstig iin gevaar wordt gebracht door de aan wezigheid van én de centrale én vlak daarbij, de munitie opslag. Dragstra die wil weten of de bunker atoomkoppen be vat, vraagt ten slotte om maat regelen om de opslagplaats van Nederlandse bodem te verwijderen. provincies en de gemeenten in het Deltagebied op elkaar af te stemmen, is de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen Deze heeft in een vergade ring van de commissie voor de bestuurlijke organisatie van de Zeeuwse Staten nogal wat kri tiek moeten incasseren. Zo is hem verweten dat de Zeeuwen in het overlegorgaan zich niet sterk genoeg hadden gemaakt om de openbaarheid van de nieuwe Deltafamilie te verde digen en dat de statencommis sie, die pas bijeen werd geroe pen nadat het algemeen be stuur van het overlegorgaan de pap al had gestort, mosterd na de maaltijd kregen geser veerd. Een reële opmerking was, dat de nieuwe coördinatiecom missie in feite de lakens zou gan uitdelen, zonder zelf een bestuurlijke bovenbouw te hebben. Wat dit laatste betreft heeft m.r Van Aartsen laten weten, dat zo'n bovenbouw alleen maar zou kunnen bestaan uit een „gewest-bestuur Zuid west-Nederland". dat er nu eenmaal niet is, en dat er voorlopig ook wel niet zal ko men. Het verwijt, „mosterd na de maaltijd" treft geen doel, aldus mr. Van Aartsen, omdat de staten nog altijd het recht hebben om het door het dage lijks bestuur van de provincie gevoerde beleid, te verwerpen of goed te keuren. Over de openbaarheid zegt hij, dat deelname van het rijk in de zeehavenclub sterk af hankelijk is van de kwestie van de openbaarheid. In het oude overlegorgaan ontbraken de rijksvertegenwoordigers juist, omdat de vergaderingen openbaar waren. De Zeeuwse Staten zullen maandag a.s. een uitvoerige nota over de zeeha venkwestie als „gekomen stuk" behandelen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vere niging Milieuhygiëne Zeeland zal waarschijnlijk in beroep gaan tegen het verlenen van een vergunning aan de NV PZEM tot het in werking stel len van de kerncentrale Borse le. Op welke gronden de vere niging in beroep gaat kon ons nog niet worden meegedeeld. „Wij moeten de vergunning zelf nog bestuderen", aldus een woordvoerder van de VMZ. Op de dag dat bekend werd dat de kerncentrale een ver gunning heeft gekregen is de Nederlandse Vereniging voor Milieudefensie in Amsterdam terstond in beroep gegaan bij de Kroon. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAPELLE Het is thans wei heel duidelijk geworden, dat Zeeland één van de klein ste perenoogsten van de laat ste jaren gaat krijgen. Ver schillende telers zeggen zelfs, dat er sinds 1957 een niet zo geringe produktie meer is ge weest als dit seizoen. Verschillende belangrijke rassen als Beurré Hardy en Beurré Alexander Lucas zul len op de meeste bedrijven een vrijwel volledige misoogst geven. Ook het voor Kapelle en omgeving bijzonder belang rijke ras Beurré Lebrun is bijzonder slecht. Doyenné du Comice staat er eveneens óp de meeste bedrijven slecht voor. De bloei van de peren was over het algemeen reeds matig. Hierop is een slechte vruchtzetting gevolgd en bo vendien nog een zware vracht- rui. Op bedrijven, waar men aanvankelijk nog een redelijke verwachting had over de om vang van de komende oogst, is thans overwegend dit ook niet meer het geval. Het vroege ras Précoce de Trévoux staat er nog redelijk voor en dat geldt ook voor Conference, wat het allerbelangrijkste ras is van de Zeeuwse perentelers. Er zijn bedrijven waar men rede lijk tevreden is over dit ras, maar toch staat vast dat ook hiervan de produktie kleiner zal worden dan normaal. Onder normale omstandighe den groeien er in Zeeland toch wel minstens 20 miljoen kg peren. Op het ogenblik wordt beslist niet aan een produktie van meer dan 10 miljoen kg gedacht, integendeel, heel wat deskundigen zijn van mening dat het daar nog belangrijk onder zal blijven. h

de Stem | 1973 | | pagina 3