BOND JOEGOSLAVIË BEREID SCHORSING PIIIC OP TE HEFFEN <,y u Ultimatum coureurs aan Francorchamps „AMATEURS VERPESTEN DE MARKT' denkt aan stoppen OVERWINNING PERURENA Karstens in N.K. PROFS De Jong op drie nummers RUSSEN OP DREEF IN DE SCHULD VERKNOEID Spaanse ploegen voor de Tour Je vergeet altijd wel iets als je op vakantie gaat sport Brazilië klopt Sovjet-Unie Rod Milbura evenaart wereldrecord Franz Hasil komt niet meer terug Zoals 'n pakje ASPIRINE JUNIOR voor de kinderen. Vraag uw drogist. Vrijdag 22 juni 1973 Arthur Ashe: „Wat er ook gebeurt, Pïlic moet in ieder geval meedoen", LONDEN (UPI-RTR- AFP-SID-ANP) Niki Pilic, de voornaamste veroorzaker van de on rust rondom het toernooi van Wimbledon, dat maandag begint, heeft donderdag in Split (Joe goslavië) verklaard dat hij bereid is zijn veront schuldigingen aan te bie den aan de Zuidslavische tennisbond, indien hij daardoor het toernooi van Wimbledon kan redden. Pilic verklaarde dat na dat de Joegoslavische tennisbond had laten we ten bereid te zijn de schorsing van Pilic op te heffen als die zich anders zou opstellen tegenover de bond. De 34-jarige Joegosla vische tennisser voegde er aan toe, dat hij be twijfelde of de bond zijn verontschuldigingen voor het niet-verschijnen bij de Daviscupwedstrijd te gen Nieuw-Zeeland zou aanvaarden. Pilic uitte die veronderstelling na een lang gesprek met Radmilo Nikolic, de coach van het Zuidsla vische Paviscupteam. Coach Nikolic zei dat het opheffen van de schorsing van Pilic een zaak is die in een ver gadering van de tennis bond moet worden be slist. „Een dergelijke ver gadering bijeen roepen, vraagt een aantal dagen. Maar zelfs wanneer wij Pilic zouden pardonne ren, houdt dat niet in dat de ILTF ook met on middellijke ingang zijn schorsing nietig ver- klanrf O Eidon Griffiths, de Britse minister voor sportzaken heeft donder dagavond voor de tweede keer besprekingen ge voerd met de bestuurders van de vereniging voor professional tennissers in een poging een oplossing te vinden voor de im passe om Wimbledon. Na het gesprek met de heer Griffiths zei Cliff Drys- dale: „Aanvankelijk dacht ik dat een nieuwe bespre king van weinig nut zou zijn. Alleen een wonder had de zaak kunnen op lossen en daarop wilden wij zo lang mogelijk 'wachten. Daarom heb ben wij de afschrijvin gen van onze leden nog steeds niet verstuurd. Die zullen wij tot het laatste moment onder onze berusting houden. Nu echter geloof ik dat de mogelijkheden om tot overeenstemming te ko men aanzienlijk zijn ver beterd. Er is een uitweg naar voren gekomen in het gesprek met de heer Griffiths, die 24 uur ge leden niet bestond." Drysdale weigerde te zeggen welke oplossing hem voor ogen stond. „Dat kan ik beter voor me houden, het is niet verstandig op de feiten vooruit te lopen." Arthur Ashe, penning meester van de vereni ging vertelde: „De voor uitzichten zijn een stuk beter geworden, maar wij staan nog steeds op het standpunt dat wij slechts deelnemen, indien Pilic van de partij kan zijn." Het kwalificatietoer nooi voor Wimbledon is voor wat het herenen kelspel betreft voorlopig stopgezet. Men was ge vorderd tot de laatste 32, bij wie ook nog Jan Hordijk. Fred Hoyles, assistent-wedstrijdlei der, verklaarde: „We hebben deze maatregel genomen gedeeltelijk omdat de banen nu ln slechte conditie zijn en ten dele omdat het er naar uit gaat zien dat we meer spelers nodig zullen hebben nu de prots bij hun boycot blijven". Mocht het no- dig zijn dan kan men „v. schema altijd nog op ''dag afmaken. Intus- J*J vervolgt men wel net kwalificatietoernooi voor het damesenkelspel en enkele dubbelspe llen ASSEN (ANP) Sinds de dood van Jarno Saarinen en Benzo Pasolini in de Grand Prix van Italië op het circuit van Monza zijn de motorrenners zich steeds meer gaan bezinnen op de veiligheid van de diverse circuits. Wat betreft de TT van het eiland Man was dit trouwens al veel eerder het geval. Geen van de internationale cracks is nog bereid op het levensgevaarlijke straten- circuit van Man uit te komen. Nu heeft de Riders Association, waarin de belangrijkste coureurs zijn verenigd, een ultimatum gesteld aan de organisators van de Grand Prix van België. „Als u niet aan al onze voorwaarden vol doet (met name h€* afschermen met strobalen van de v-ainignaüs en de bomen)) dam starten wij niet", aldus was de essentie van een brief die de coureurs van de Riders Association don derdagmiddag opstelden voor de directie van het circuit van Francorchamps. De twaalfvou dige wereldkampioen Giacomo Agostini, een. van de topfiguren in de rijdersorganisaftie ver klaarde het besluit als volgt: „Wij zijn van mening dat er nog steeds onnodige ongelukken gebeuren. Er wordt steeds meer geld besteed aan het sneller maken van de motorfietsen maar aan de circuits wordt bijna niets ge daan vandaar dat Phil Read, Teuvo Laensi- vuom en ik niet hebben deelgenomen aan de Gran Prix van Zuidslavdë in Opaitja. We had den daar gevraagd om alle gevaarlijke punten met strobalen te beveiligen. Men deed inder daad wel iets, maar lang niet genoeg. Vandaar ons ultimatum aan Francorchamps. Pas als alles 100 procent naar onze zin is, zullen we daar starten". Rob Bron ASSEN (ANP) Sport bedrijven om den brode is van daag de dag een zeer normaal verschijnsel. Sinds de sport de laatste tien jaar steeds belangrijker werd als passieve recreatie begonnen hoe langer hoe meer cracks hun deel van de soms niet onaanzienlijke recettes op te eisen. Des te verwonderlijker is echter de situatie in de motorren- sport, in het bijzonder het racen op de weg. Dc werkelijke belangrijke wedstrijden, zoals de TT van Assen, trekken meer dan 100.000 toeschouwers, die ge zamenlijk onvoorstelbaar veel geld aan toegangsprijzen uit geven. Het is dan ook een algemeen bekend feit dat bij voorbeeld de Stichting het Circuit van Drenthe, de orga nisatie van de Asser TT zeer rijk is. Maar de gemiddelde motorcoureur is een armoed zaaier, die gedwongen is tot een primitief nomaden-be staan. Daarom zal de Amsterdamse broodrenner Rob Bron, de suc cesvolste Nederlandse renner in de 500 cc-klasse, er binnen kort de brui aan geven. Hij kan er niet meer tegen op van de hand in de tand te leven. De geestelijke last van het nooit weten of je deze maand nog wel de eindjes aan elkaar kunt knopen, wordt hem te zwaar. „Het is eigenlijk krankzin nig. Je zet je leven op het spel en wat staat er tegenover: een fooi. Want meer is het niet wat een renner van mijn klasse verdient. Hier in Assen krijg ik als startgeld 700 gul den (350 in de 250 cc en 350 in de 350 cc). Daar gaan dan nog eens mijn onkosten van af, zodat ik netto misschien 400 gulden overhoud. En dat voor vier dagen. Op prijzen geld al is dat ook geen vetpot (nog geen 1000 gulden voor een winnaar) hoef ik ook niet te rekenen. Vind je het gek, dat ik nu, hoewel ik nog tamelijk jong ben (28 jaar), uitkijk naar een ander beroep. Deze ln motorkringen erg defaitistische uitspraken klinken vreemd uit de mond van juist Rob Bron. Hij is immers de man die met grote regelmaat verklaarde ver slaafd te zijn aan motorren- Rob Bron: „Het KNMV heeft mijn verzekeringspremie zelfs voor moeten schieten" nen. „Het maakt mij niet uit hoeveel ik verdien. Ik ben geen materialist, was zijn lijfspreuk. Daar kwam bij dat het seizoen 1972-1973 voor Bron uiterst zonnig begon. Hij vond een sponsor, de Kern Camera-fabriek, die hem ln staat stelde twee motorfietsen te kopen plus onderdelen en een splisternieuwe bestelwa gen. In totaal fourneerde Kern ongeveer 35.000 gulden. Trots en vol vertrouwen poseerde Rob Bron begin dit jaar naast zijn fonkelende Yamaha ra cers. Het zou een nog succes rijker jaar worden dan 1971, toen hij derde werd in de strijd om het wereldkampioen schap. Wat is dan de reden dat Rob Bron, de levenslustige clown in de racewereld, plot seling is omgeturnd? „Allereerst wil ik een ding even uitleggen. Die steun van Kern betreft alleen mijn ma teriaal. Voor de rest krijg ik geen cent. Daarmee kom ik dan automatisch op mijn reden om binnenkort te stoppen. Kijk, in 1970, na veel gerom mel in allerlei baantjes, nam ik het besluit beroepscoureur te worden. De KNMV had toen juist een veel betere (of liever gezegd een minder slechte) prijzengeldregeling ingesteld, zodat ik een kansje zag van mijn hobby te gaan leven. Vanaf het allereerste begin als prof ging het heel goed. Nationaal won ik de ene race na de andere en interna tionaal hoekte ik ook al gauw wat succesjes. Kortom: ik vond het een bruin leven. Let wel, ook toen baadde ik niet Giacomo Agostini: startgeld van tienduizend gulden en de vakbond niet nodig. >rM?TBAïi Dynama Dres- strüsa Dp voorlaatste wed- Oo t n^Tan„de Oborliga van S nlaM kamPi°en se- met 4^*0 won in Aue hielri v- van Wismuth en be- Punt„„ voorsprong van drie °P Carl Zeiss Jena MOSKOU (UPI) Het Braziliaanse voetbalelftal heeft donderdagavond in het met 80.000 toeschouwers gevulde Leninstadion van Moskou met 10 van de voetbalploeg van de Sovjet Unie gewonnen. Jairzinho maakte het doelpunt 22 minuten na rust. SCHUPFART (AFP-RTR) Domingo Perurena heeft de achtste en voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. José Manuel Fuen- te bleef leider in het algemeen klassement na de rit over 191 kilometer van La Chaux de Fonds naar Schupfart. De uitslag: 1. Perurena (Spa) 191 km van. La Chaux de Fonds naar Schupfart in 5 uur 11 minuten en 17 secon den, 2 Marcello Bergamo (Ita) 5.11.22, 3 Fabbri (Ita) 5.11.24, 4 Gaida (Wdld), 5 Panlzza (Ita), 6 Paolini (Ita), 7 De Geest (Bel), 8 Schiavcm (Ita), 9 Smith (Gbr) 10 Kerremans (Bel), 11 Van Springef (Bel.). (Bel). Algemee n klassement: 1. Fuente (Spa) 33 uur 28 minu ten en 9 seconden, 2 Giuliani (Ita) 33.34.03, 3 Galdos (Spa) 33.34.42, 4 Panizza (Ita) Paolini (Ita) Schiavon (Ita) Fabbri (Ita) Conati (Ita) 9 Farisato (Ita) 10 Pettersson (Zwe) 33.35.01, 33.35.28, 33.35.57, 33.37.23, 33.38.15, 33.38.19, 33.38.42. 6 7 8 (Van onze sportredactie) PRINSENBEEK Gerben Karstens neemt zondag deel aan het nationale kampioen schap voor profs op de weg in Valkenburg. Karstens nam de beslissing uit te komen in de Nederland se titelstrijd, nadat hij giste ren een zware wedstrijd over 185 kilometer had gereden iin Rebec Rognon, waarin hij vier de werd achter winnaar Frans Verbeeck, Ludo van der Lin den (tweede in dezelfde tijd als Verbeeck) en Barras, die weer een voorsprong had op een groepje van zes waarvan Karstens de sprint won. Karstens: „Ik heb me goed verbeterd. Ik reed in de finale sterker dan de dag tevoren. Het was veel berg op en daar door heb ik me goed kunnen testen. De conditie is nog wel niet die van Italië, maar ik vind dat ik het kampioenschap nu moet aandurven". EUGENE De Amerikaanse atleet Rod Milburn heeft tij dens wedstrijden in Eugene (Oregon) zijn eigen wereldre cord op de 20 yards horden met een tijd van 13 seconden precies geëvenaard. Milburn kwam op 25 juni 1971 oji dezelfde baan tot deze prestatie. Vorige week slaagde Milburn er te Bakersfield niet in zich te kwalificeren voor de Amerikaanse ploeg, die een tournee door Europa gaat ma ken. HILVERSUM (ANP) Uitslagen 8e ronde AVRO- schaaktoernooi: Polugajewski - Sax 1—0, Gelier - Szabo 1—0, Andersson - Timman Vz Ivkov - Ljubojevic '/2Va. Stand na 8 ronden: 1 Gelier 6, 2 Szabo 5%, 3 en 4 Ljuboje vic, Andersson 4, 5 en 6 Sax, Polugajewski 3Yz, 7 Ivkov 3. 8 Timman 2Vz. in weelde. 'sZomers leefde mijn vrouw ik was toen net getrouwd van start- en prijzengeld en 's winters scharrelden we op de een of andere manier ook wel ons kostje bij elkaar. Verder dach ten we eigenlijk niet na. „Toen kwam 1972. Ik kreeg pech in een aantal races en maakte een paar smakken. Dat had twee gevolgen: het kostte geld (doktersrekeningen plus gederft inkomen) en je raakt weken achter op je schema. Dat heeft zich dit jaar exact herhaald. Ik won één race, een nationale in Heeswijk, en kwam vervolgens nergens meer aan de eindstreep. Die Yamahas zijn namelijk enorm onbetrouwbaar. Er wint er al tijd wei een, maar dat komt omdat er 36 van start gaan. Ook viel ik weer een paar keer. Ik heb nu in totaal vijf keer mijn sleutelbeen gebro ken. Niet dat dat nou zo erg is ik ben niet bang uitgeval len maar dit seizoen is ook weer naar de knoppen. „Ik moet momenteel de ene lening na de andere sluiten om te kunnen leven. Zo raak je steeds dieper in de schuld tot je er niet meer uitkomt. Het is zelfs zo erg dat de KNMV mijn verzekeringspre mie heeft moeten voorschie ten. Ziet Rob Bron dan helemaal geen mogelijkheden om de si tuatie voor zichzelf en zijn coliegas broodrenners te ver beteren, bijvoorbeeld door het oprichten van een vakbond? „Ach dat zit er bij ons niet in. Er zijn misschien vijf coureurs (bijvoorbeeld Agostini en Re- ad die soms 10.000 aan start geld krijgen plus hun salaris) die echt verdienen met racen. Die jongens hebben geen be lang hij een vakhond. Dat zijn dus de fabrieksrijders. Daar naast heb je dan de categorie privéberoepsrijders, die echter machteloos zijn door de gre tigheid van de semi-ama- teurs. „Als wij als prlvé-profs zon den proberen een vuist te ma ken, dan lachen de organisa tors ons uit. Voor ieder van jullie hebben we tien anderen zeggen ze dan. Het vervelende bij het motorrennen is dat ie dereen met vakkennis en een paar duizend gulden kan gaan racen. Ze zijn bereid zich dood te vechten om een keer in een Grand Prix te mogen starten. Zo wordt de markt verknoeid. Daarom hoef je niet gek staan te kijken als ik volgend jaar kelner ben of zoiets (ik hoop ooit een café te beginnen), al zal ik dan wel een motorrenontwennings- kuur moeten volgen. Want ra cen geeft je natuurlijk wel een kick. Het moest alleen wat beter betalen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Franz Hasil heeft Feye- noord laten weten ook na de zomervakantie niet meer naar Rotter dam terug te keren, hoe wel hij nog tot het eind van het volgend seizoen bij de Rotterdamse club onder contract staat. Vo rig jaar reisde Hasils echtgenote met de twee kinderen terug naar We nen, omdat het volgen van Duitstalig onderwijs in Nederland een te groot probleem was. Ha sil heeft zich nu weer voorgoed bij zijn gezin gevoegd. Hij verlangt van Feyenoord, dat men voor hem een laag trans ferbedrag zal eisen, zo dat hij makkelijk naar een Oostenrijkse vereni ging kan overstappen. Feyenoord is hier echter niet toe bereid. Men staat op het standpunt, dat Hasil zich aan zijn verplichtingen moet hou den, en men vindt, dat Hasil niet in aanmerking komt voor een „sociale transfer", vooral omdat hij als Oostenrijks inter national een zekere marktwaarde vertegen woordigt. Hasil onder handelt al enkele maan den met Klagenfurt en Austria, maar de Oos tenrijkse clubs kunnen slechts en klein transfer bedrag betalen. Hasil is van plan helemaal met voetballen te stoppen als Feyenoord zijn mede werking blijft weige ren. DEN HAAG (ANP) Ruud Wielart <AV Haarlem) en Roy Sedoc (MC), die al gelopen zondag in Wilhelms- hafen de Nederlandse jeugdre- cords hoogspringen en hink- stapspringen op resp. 2,11 m en 15.27 m brachten, zijn op genomen in de Nederlandse heren-atletiekploeg, die op 30 juni en 1 juli in Brussel aan de start komt in de voorronde van de strijd om de Europa cup. Nederland ontmoet in het Heyzel-stadion (Tartanbaan) de ploegen van België, Dene marken, Luxemburg, Noorwe- gen en IJsland. De nummers een en twee van de wedstrijd in Brussel plaatsen zich voor een van de drie halve finale-wedstrijden, die op 4 en 5 augustus worden gehouden. Wanneer Nederland ziich zou plaatsen kamt de ploeg uit in de halve finale, die in Oslo wordt gehouden- De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: 100 m: Ad de Jong (Diomedon), 200 m: Henk Brouwer (Ciko '66), 400 m: Toine v. d. Goolberg (Ciko '66), 800 m: Wim Braaksma (AAC), 1500 m: Haico Scharn (Ciko '66), 5000 m: Theo Geutjes (FIT), 10000 m: Jos Her mens (Quick), 110 m hor den: Hans Smeman (AVE), 400 m horden: Frank Nusse (AAC). 3000 m steeple cha se: Roelof Veld (Daventria), 4 x 100 m: Ad de Jong, Henk Brouwer, Bert de Ja ger (Haarlem) en Louis Spek (Fortuna VI), 4 x 400 m: Toine v. d. Goolberg, Frank Nusse, Bert de Jager en Aart Veldhoen (Prins Hendrik), ver: Ad de Jong, hoog: Ruud Wielart (Haar lem), hinkstapsprong: Roy Sedoc (AAC), polshoog: Fred Schrijnders (AAC), kogelstoten: Frits Wimmers (AAC), discus: Harry Zit- zen (Achilles Ton), speer: Jack vain Menode (Thor), ko- gelslingeren: Carel ter Hort (AV'34). MADRID (AFP) De Spaanse ploegen KAS en La Casera-Bahamontes, die vol gende week zaterdag in Sche- veningen van start gaan voor de Ronde van Frankrijk, zijn als volgt samengesteld: KAS: Gonzalo Aja, José Ma nuel Fuente, Francisco Gal dos, José Antonio Gonzalez Linares, José Grande, Santi ago Lazcano, Vicente Lopez Carril, Antonio Martos, Car los Malero. Antonio Menen- dez en Luis Zubern. LA CASERA - BAHAMON- TES: Agustin Tamames, Je sus Manzaneque, Pedro Tor res, Damaso Torres, Felix Gonzalez, José Abilleira, Je sus Lsperanza, José Luia Viejo, José Gomez Lucas, Juan Zurano en Juan Bala- guer. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 17