istona toel? eublo Ambtenaren tevreden over loonsverhoging >ont Minister CRM blijft bevoegd tot ingreep in radio- en tv-programma provocerende' benoemingen mgr. Gijsen Hilversum reageert: is voor piraat nog erg Veronica duur Ger Ruuls is ookal over op Maple Leaf Blue Twintig doden bij terugkeer Peron Acht jaar voor Pauksch Werkgevers willen spoed metaal-cao JEUGDCRIMINALITEIT: 400 JONGELUI IN HALF JAAR 1,5 MILJOEN GULDEN MAAKTEN BUIT PENSIOENPREMIE MINIMAAL TWEE EN MAXIMAAL 11,7 PROCENT Tilanus treedt af Vliegtuig ontploft: S doden RITUELE DIERENMISHANDELING Vrouw schoot voortvluchtige inbreker dood Steekpartij in ziekenhuis binnenland 'ING AN LEERLINGEN ETARESSE ETARESSE E Centraal overleg Kruisinga opvolger Bezwaar industriebonden Hogeschool theolo gie te Heerlen: Populariteit Nordsee [vrijdag 22 juni 1973 iet Dor dat )Op ïit its. ird >na ir- i et ke- lo- ult gedurfde polyesterzit. Want 3 Europese markt afsnuffelt, ngen. Daarom heeft Meublo n gaat zitten in een van die len met zitkomfort. Voel die g da s pas kwaliteit. Ge- rtje. Je loopt er binnen en e drinkt 's wat aan de bar, e bent erfhuis. Ie keuze. Meubelen, vloerbekleding, gordijnen, ig, tot kado-artikelen toe. meubels, ook prijzen die ten! Bij Meublo krijgt u 25 néérvooruwgeld. ce:vrijblijvend advies en stipte en vakkundige leve ls kontrolebeurt na eigen financiering! HOMEDESIGN aat 105, Antwerpen 9 tot 20 u js gesloten HOME CENTER lijck 18, Zoersel (België) 10 tot 20 u en zondag van 10 tot 19 u is gesloten Reuze parking DEN HAAG (ANP) In het eerste halfjaar van 1973 heeft de Nederlandse pobtie- meer dan 400 jongens en enige meisjes aangehouden voor misdrijven, zoals inbraak en diefstal. De buit van de jeug- diee misdadigers kan men schatten op f 1,5 miljoen. De schade die zij bij hun meestal onervaren operaties, maar ook gewoon uit baldadigheid heb ben aangericht, kan men veilig „p f 800.000 stellen. Deze cij fers komen naar voren uit de berichten in de media in de eerste zes maanden van dit jaar. Door de toenemende jeugd- criminaliteit is de taak van de politie en van de kinderpolitie in het bijzonder zo verzwaard, dat je het eigenlijk nauweljks meer aan kan", aldus een woordvoerder van de Utrecht-' se politie. Volgens hem wordt de greep van de ouders op de kinderen steeds losser, zodat de politie een steeds groter takenpakket krijgt. Het zwaartepunt van de bestrij ding van de jeugdcriminaliteit zou eigenlijk bij het thuisfront moeten liggen, aldus deze functionaris. In alle delen van Ne derland in de grote ste den en piattelandsdorptn wer den en plattelandsdorpen wer- benden opgerold. Soms telden die benden slechts enige jon gens, in veel gevallen 10 tot wel 30 jongelui toe. Forse aan delen in de „omzet" leverden enkele benden in Rotterdam- En in Breda maakten 16 jon gens bij insluipingen f 75000 buit. In veel gevallen werken de jeugdige boefjes niet zo-maar voor de vuist weg. In Arnhem had een clubje zich gespeciali seerd in een truc met een retourbon aan de klanten-ser vice van 'n magazijn, waarbij een verkoopstertje betaalde medewerking verleende. Friese jongelui waren gespecialiseerd in het stelen van Citroëns. In Maasbracht hadden jongelui het uitsluitend op auto's voor zien. Voldeed de auto niet, dan werd die in het Juliana- kanaal geduwd. Amsterdamse jongelui hadden vrijwel uit sluitend belangstelling voor brimfietsen. In Nijmegen lie pen drie jongens en twee meis jes tegen de lamp die als spe cialiteit hadden het gappen van betaal-cheques uit studen tenflats. Bij het inwisselen le gitimeerden zij zich met gesto len papieren, zoals rijbewij zen, dit leverde hun 18000 op. Winkeldiefstallen worden voor meer dan 60 procent door jongeren beneden de 18 jaar gepleegd, heeft het criminolo gisch instituut van de katho lieke universiteit te Nijmegen ontdekt. Baldadigheid is me nigmaal de belangrijkste drijf veer voor zinloze vernielingen. Bovenaan stond de schade in het winkelcentrum Woensel te Eindhoven, waar het schade bedrag f 500.000 beliep. voor ursus: 10 maanden ïptember. fis op aanvraag. van Blijenburghstraat 35 drecht - Tel. 078 - 3566/ nin. van 't station) Peronistische bewakers en omstanders trekken een man op houd°^Um' waar Peron na zVn aankomst een toespraak zou BUENOS AIRES (RTR) Bij een vuurgevecht tussen Suerrillastrijders en peronisten zijn twintig doden gevallen. Driehonderd mensen hebben verwondingen opgelopen. In een deel van onze edities van Sisteren konden wij nog mel oen, dat het gevecht zich af speelde tussen de grote menigte le ln de nabijheid van Bue nos Aires wachtte op de terug kon, die echter nar een «wp. Bie echter naar een militair vliegveld uitweek. Guerrillastrijders schoten, ÏÏ,S?s een ooggetuige, uit oos op 500 meter afstand de richting vain het podium waarop Peron een toespraak zou houden. Jonge peronisten beantwoordden van het podium vuur, andere trokken schietend op naar het bos. Peron heeft in een rede voor 10 en tv. uiting gegeven ?Dn leedwezen over de ï*1 zijn terugkeer Paar Argentinië na 18 ballingschap hebben jaar ontsierd. Hij heeft gisteren op een Persconferentie een uiteenzet- wJ-u®6®even van ziin samen- ta de reSoring. Uit- drukkelijk 2d hij dat hij con- met het volk moet heh- In verband met de schiet, teerd zes mannen gearres- STOCKHOLM (AFP) De rechtbank in Stockholm heeft de Westduitser Karl Pauksch op beschuldiging van handel in drugs tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld. Voorts moet hij een boete van 250000 kronen (ruim 160000 gulden) betalen wegens ontduiking van douanerechten. Pauksch verbleef in Neder land toen Zweden met succes zijn uitlevering vroeg. De acht jaar die hij moet uitzitten is de maximumstraf die in Zwe den op handel in verdovende middelen staat. Volgens de Zweedse politie was Pauksch gedurende veie jaren een van de belangrijkste leveranciers van drugs op de Zweedse markt. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG De ambtenarenbonden zijn tevreden over de gisteren bereikte overeenstemming met de regering o.a. over een loonsverhoging in centen (f 25,-) en procenten (1,5) en over de verlaging van de pensioenpremie van 12,5 tot 11,7 pet. Ook is afge sproken de premievrije voet op te trekken en dat iedere overheidsdienaar minstens 2 pet. pensioen premie betaalt. Volgende week wordt het overleg tussen de vijf cen trales voor overheidsperso neel en minister Dj Gaay Fortmann (Binnenlandse Zaken) voortgezet. Een ver dere salarisverhoging per 1 augustus a.s. via prijscom pensatie is het onderwerp van gesprek. De ambtena renbonden willen eerst een diepgaand onderzoek .naar de gevolgen van de netto lonen bij hantering van een zeker maximum in de ver goeding voor de gestegen prijzen De ruim 636.000 ambtenaren kunnen nu op het volgende rekenen: Een loonsverhoging per 1 augustus van in totaal drie procent bestaande uit f 25,- voor iedereen en uit ander half procent. Deze loonsver hoging is het zgn. derde voorschot en wordt met te rugwerkende kracht tot J januari jl. uitbetaald. Verlaging van de pensioen premie per 1 augustus a.s en een verhoging van de premievrije voet van f 9576,- tot 10.000,- daarbij is bepaald, dat iedere ambte naar met een jaarsalaris minder dan 10 mille 2 pro cent pensioenpremie be taalt. Minimaal 19 dagen vakantie per jaar in plaats van 18. Volgende week gaan de cen trales proberen de zgn. nacal culatie (salarisverhoging aan de hand van de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsle ven in de voorgaande periode) één maand te vervroegen. Normaal vindt dit in oktober plaats. Ook wil men nagaan, of enkele groepen overheids dienaren de minimale pensi oenpremie van 2 procent niet verplicht worden te betalen. De centrale voor overheids personeel hebben gisteren het zgn. Centraal Overleg weer hersteld. Zij hadden dit met de vorige regering afgebroken, toen deze zonder overleg be sloot de pensioenpremie van 10 tot 121-2 procent te verho gen. Deze maatregel die al vanaf 1 januari jl. gold, heeft in februari jl. geleid tot een demonstratie van ongeveer 50.000 ambtenaren in Den Haag. De ambtenarenbonden stem men in met de 0,8 procent verlaging van de pensioenpre mie, omdat de premievrije voet is verhoogd. Hiervan pro fiteren verhoudingsgewijs de lagere overheidsdienaren het meest. Ook de loonsverhoging, deels in centen en procenten, i is gisteren) niet op bezwaren gestuit. Berekeningen door de ze organisaties tonen aan, dat deze „gemengde" loonsverho ging van 3 procent (in het kader van het centraal ak koord over de matiging van lonen en prijzen) voor iedere ambtenaar netto bijna hetzelf de is. De nieuwe fractieleider van de CHU: dr. R. J. H. Kruisinga (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fractie leider van de CHU in de Tweede Kamer drs. A. D. W. Tilanus, zal zijn functie met ingang van I juli a.s. neerleg gen. Hij zal worden opgevolgd door oud-staatssecretaris dr. R J. H. Kruisinga. De heer Tila nus had reeds eerder te ken nen gegeven, ook om gezond heidsredenen het fractieleider schap in de Tweede Kamer te willen neerleggen. Morgen zal hij te Apeldoorn voor de laat ste maal als politiek leider van de CHU optreden in de Unieraad, waar de beslissing zal vallen over een al dan niet nauwere samenwerking met de ARP en de KVP. De heer Tilanus blijft in ieder geval voorlopig wel lid van de Tweede Kamer. mexicKo^AP) viLLEtRTt van mexii-nlartmaatschappij Aero- boorrl Personen aan van h ,'S ,t.ljdens de nadering lert» vhegveld Puerto Val- is in deeir,gen!°rt' Het vlieStuiS Seen™ ^cht ontPkft. Er zijn seen overlevenden. AMSTERDAM (ANP) De landbouwer-veehouder J. Rooden- burg heeft de Amsterdamse gemeenteraad gevraagd te bewerk stelligen dat er een einde komt aan de „onwaardige vertoning" hij het slachten van koeien voor de joodse bevolking op het ge meentelijke abattoir. De heer Roodenburg, ex-raadslid (Boerenpartij) van Amster dam, zegt in een brief, dat de dieren voordat zij worden geslacht nog een marteling moeten ondergaan. Volgens hem worden aan twee voorbenen en een achterbeen kettingen bevestigd waarna de dieren met een lier omhoog worden getrokken en dan op hun zij tegen het beton smakken. „Daarna, na kortere of langere tijd, ver schijnt de rabbi en snijdt met een lang mes, zonder dat enige ver doving heeft plaats gehad, de koe haar keel door tot aan de halswervels". De doodstrijd die dan volgt is, aldus de briefschrijver, modern Amsterdam onwaardig. „Alle respect voor het joods ritueel, maar weegt dit op tegen de door mij geconstateerde dierenmishandeling nota bene bedreven op een gemeentelijk abattoir"?, zo vraagt hij. (Van onze parlementaire re dacteur) DEN HAAG De minister van CRM blijft de bevoegd heid houden zendgemachtig den te berispen of zendtijd te ontnemen vanwege de inhoud van hun programma's. Dat is het gevolg van het eensgezind optreden (met uitzondering van enkele liberalen) van de „oude vijf", KVP, ARP, CHU. VVD en DS 70 tegen het ini tiatief-ontwerp van de PvdA- kamerleden Roethof en Voogd. Dezen wilden de bevoegdheid aan de minister ontnemen en het oordeel over de program ma-inhoud van radio en tv op het terrein van de veilig heid van de staat, de openbare orde en de goede zeden overlaten aan de onafhankelij ke rechter, zodat de omroep voortaan op gelijke wijze be handeld zou worden als de geschreven pers. Maar toen het amendement- Van der Sanden (KVP), dat naar de mening van de indie ners de geest van hun wets ontwerp ondergroef, werd aanvaard met 67 tegen 52 stemmen, trokken Voogd en Roethof hun wetsontwerp in. Voogd: „En vanwege de grote juridische bezwaren tegen het amendement en vanwege de blijvende discriminatie van de omroep in vergelijking met de pers en vanwege de aantasting van een stuk vrijheid van me ningsuiting trekken wij dit ontwerp In, Wij accepteren liever de huidige onbevredi gende situatie dan ons mede verantwwordelijk te weten voor een slechtere situatie die zou ontstaan als het amendement wetsartikel werd en voor on derschatting van de eigen ver antwoordelijkheid van onze medeburgers in dit land". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Fede ratie van werkgevers in de Metaal- en Elektrotechni sche industrie FME heeft de drie industriebonden van NVV, NKV en CNV ge waarschuwd het akkoord over de metaal-cao op korte termjjn te tekenen. De FME heeft deze waarschuwing tot de industriebonden gericht, omdat die tijdens de laatste bijeenkomst met de werk gevers bezwaren hebben ge uit tegen de tekst van de pa ragraaf over de prijscom pensatie. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND-HEERLEN Het bestuur van de faculteits raad van de Heerlense hoge school voor theologie en pasto raat heeft een reeks nieuwe benoemingen van bisschop Gijsen „provocerend" ge noemd. Het betreft de benoe ming van de leiding van de leefgemeenschap voor pries terkandidaten in Rolduc. Tot regent daavan is benoemd de jezuiet dr, H. van der Meer, die reeds vicaris van het bis dom Roermond was en ook blijft. Studieprefect wordt drs. G. Habets, die secretaris-kan selier van het bisdom is en blijft. Van de zijde van de Heer lense hogeschool, waar de the ologische en pastorale oplei ding van de priesterkandida ten plaats vindt, is verklaard dat tevoren over deze benoe mingen geen enkel contact met de hogeschool is opgenomen. De HTP herinnert daarbij aan de mening van de bisschop penconferentie (van 13 maart jl.) dat dergelijke leefgemeen schappen verwezenlijkt moeten worden in overleg en samen werking met de bestaande op leidingen. De hogeschool verklaart: „Ook nu blijk overduidelijk „ook nu blijkt overduidelijk dat de bisschop geen overleg met de HTP wenst. Integen deel, deze provocerende be noemingen zijn een nieuwe bevestiging van de juistheid van ons vermoeden, dat de bisschop de HTP wil tegen werken". Volgens de FME is die hou ding bepaald onjuist. Er is op 16 mei (na een langdurige strijd) een basisakkoord ge sloten tussen werkgevers en vakbonden en het is volgens het FME geen zaak nu plotse ling terug te komen op die paragraaf over de prijscom pensatie. Tijdens een vergade ring met de FME begin deze maand hebben de industrie bonden al laten weten wat voorbehoud te willen maken ten aanzien van de paragraaf over de prijscompensatie. De bonden zijn het niet eens met de formulering, die in die paragraaf staat en handelt over wat er moet gebeuren per 1 januari 1974, als de aan gekondigde studie over het mechanisme van de prijscom pensatie niet voor die datum gereed is. De voorzitter van de Indus triebond NW, de heer A. Groenevelt, heeft ons desge vraagd meegedeeld de stellige indruk te hebben dat de cao groot metaal volgende week zal kunnen worden gete kend. Baltimore (Maryland) (RTR) Een 22-jarige huisvrouw in Baltimore heeft een voortvluchtige inbreker, die haar eerst verkrachtte en toen haar kinderen bedreigde, dood geschoten. De 22-jarige Henry Mal- loy werd door drie kogels uit een vuurwapen van de vrouw, wier naam niet bekend is, doodgeschoten Malloy, die uit de gevan genis ontsnapt was, waar hij een straf uitzat we gens inbraak, belde bij de vrouw aan en zei, dat hij van de politie was en een onderzoek wilde instellen Daarna ging hij met de vrouw naar haar slaap kamer, waar hij haar ver krachtte in het bijzijn van de twee zoontjes van de huisvrouw. Malloy greep daarna een van de jongetjes bij de keel en dreigde hem te wurgen en ook het andere kind als de politie op de hoog te zou worden gesteld. Daarop haalde de onbe kende huisvrouw een re volver onder een matras vandaan en schoot de man dood. Voor het bestrijden van de hongersnood in de bevrijde provincies in Afrika is 27.500 gulden overgemaakt door de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht Vrienden en vriendinnen, staat u mij toe enkele regelen te wijden aan een zeer ter neergeslagen onbekende, om niet te zeggen anonieme vriend, die onder andere schreef: „Een dag van mijn leven is voorbij - weer een dag minder - wat heb ik ermee ge daan?" En hij, of zij, verzucht ver der: „Besef mensen, dat dit alles hier slechts van korte duur is t dat carrière, roem en macht - geen dingen zijn die meetellen bij de dood.-Want dan zijn we allen eender, - overblijfselen van de 20e eeuw". Daaronder staat: „Naden kend mens, die wanhopig pro beert te léven". Ik denk dat onze anonieme vriend er met zijn overpein zing helemaal niet zover naast zit. Alleen maakt hij deze ver gissing: wie inziet dat carriè re, roem en macht uiteindelijk waardeloos zijn, heeft geen re den om wanhopig te zijn, inte gendeel, bij hem is ruimte voor échte waarden. Maar hij vergeet iets, pre cies het enige dat een mens levensmoed kan geven: hij is niet alleen op de wereld. Ga op zoek, vriend. En als jij werkelijk niet om carrière, roem en macht geeft, dan zijn er massa's mensen die jouw hulp broodnodig hebben. Verder kan ik verslag doen van de gebeurlijkheden rond de Italiaanse neo-fascist Gior gio Almirante, oftewel Rechtse Sjors. De bewuste restaurant houder, bij wie Sjors deze week geen hap eten en geen drup benzine kreeg, wordt nu bedreigd door Sjors' politieke vrienden. Knokploegtuig, weet u wel. Zes rechercheurs houden zijn etablissement in de gaten, maar het openbaar ministerie in Bologna bestudeert al de vraag of het personeel het recht had een klant op politie ke gronden te weigeren. En Bologna's gegoede burge rij begint de zaak al te mij den. Ja ja, Sjors en zijn rebel lenclub. Het Europees parlement gaat van zich afbijten. En da's een goede zaak. De voorzitter daarvan (een VVD-er!) slaagt ditmaal met lof. Goed op! zo, Berkhouwermaar- Ik ag. houwermeeop. D aaaaaa- MERIJN AMSTERDAM (ANP) De 33-jarige uit Portugal afkom stige schoonmaker G. M. wordt ervan verdacht in het Binnengasthuis iin Amsterdam, de 21-jarige in het ziekenhuis werkzame F. L. met een mes in een bovenarm, bovenbeen en een oor te hebben gestoken. De jongeman werd niet ernstig gewond. De dader is voort vluchtig. Het slachtoffer was de 32- jarige vrouw vain de Portugees, werkster op de kinderafdeling, te hulp gekomen, toen zij door haar man. die het ziekenhuis was binnengedrongen, werd mishandeld. Volgens de politie heeft het echtpaar huwelijks moeilijkheden. De vrouw zou •echtscheiding hebben aange vraagd. (Van een onzer verslaggevers 1 HILVERSUM De NOS is niet onder de indruk van de verklaring die zoals we giste ren meldden, Veronica heeft uitgegeven als zou zij onge veer 13 maal zo goedkoop kunnen werken als de legale zender Hilversum 3. Volgens de gegevens van Veronica im mers kan voor hetzelfde be drag dat de Hilversumse zen der in een jaar opsoupeert, ruim 13 jaar door het „piraten- schip" gewerkt worden. Tegenover het door minister Van Doorn van CRM genoem de uurbedrag van 4.187 gulden stelt Veronica een uurbedrag 292 gulden nodig te hebben. „Dan is Veronica nog altijd verschrikkelijk duur vergele ken bij zijn illegale collega, de Twentse werkloze boer die met enkele oude onderdelen een clandestien zendertje in elkaar zet en ten gerieve van zijn naaste omgeving een ver- zoekplatenprogramma de lucht inzendt," aldus het commen taar van de heer G. van Beek. hoofd voorlichtingsdienst van de NOS. In zijn gedachtengang is de schaalvergroting van een ille gaal opererend zendschip ten opzichte van diens kleine col lega (die overigens meestal di rect gepakt en bestraft wordt) door te trekken ten gunste van de erkende omroepen. Immers Hilversum 3 moet anders dan Veronica het he le land bestrijken, voortdurend instaan voor een perfect ge luid, garanderen dat er nooit pech of storing zal plaatsvin den. Om dat te bereiken is een veel groter personeelsbestand nodig. Daarbij komt dan nog dat bij de NOS een zekere continuïteit in de werkgele genheid moet worden geboden alsmede een goed pakket sociale voorzieningen. Voor beide aspecten heeft men bij Veronica, zacht gezegd, „ande re maatstaven". De meeste werknemers bij Veronica zijn bijvoorbeeld in tijdelijke dienst. In de post personeels kosten zitten bij de omroepen ook de hogere functionarissen opgenomen, in de opgave van Veronica is het voor buiten staanders onbekende bedrag dat de top toucheert niet als kosten verwerkt, aldus nog steeds deze NOS-woordvoer- der. Voorts zijn een aantal vaste lasten voor Veronica aanzienlijk lager. De officiële omroepen hebben juist weer met het oog op de verplichte continuïteit veel kosten in de vorm van apparatuur en ge bouwen. Bovendien moet alleen al aan de PTT per uur 268 gul den betaald worden. In de Hilversumse kosten zit ten bovendien allerlei projec ten verwerkt waar Veronica zich niet om hoeft te bekom meren zoals de stereotonering en te zijner tijd de quadrafo- nering van ons land. Een an der punt van verschil vormt de aard van de programma's. Veronica beperkt zien vrijwel volledig tot het draaien van plaatjes, op Hilversum 3 zien de omroepen hun taak wat ruimer. Ook de nieuwsberich ten die via Hilversum 3 met grote regelmaat worden uitge zonden kosten veel geld bij het vergaren. Van Veronica is nog altijd niet wettelijk bewezen hoe het pre cies aan zijn nieuws komt, maar dat de verwerving ervan geen kostbare aangelegenheid is, is aan geen twijfel onderhe vig. Tenslotte wordt er dan nog op gewezen dat de NOS- cijfers voor iedereen tc> inza ge moeten liggen, terwijl Vero nica als particuliere onder neming aan zulk een con trole niet is onderworpen. Va is het voor een buitenstaander bijvoorbeeld niet na te gaan of en zo ja hoe Veronica het klaarspeelt om als ..koste» zender" het luttele bedrag van 8 gulden per uur te noteren. In de grote steden luistert 65 procent van de mensen naar radio-Veroinica en 49 procent naar Hilversum III, zo blijkt uit een onderzoek dat radio Veronica zelf door het Am sterdamse bureau Veldkamp heeft laten instellen. In de rest van het westen van het land zijn de percentages resp. 58 en 42. „In de gebieden waar Ve ronica goed te ontvangen is, is het verreweg het populairste station", aldus het onderzoek. De grootste luisterdichtheid van radio Veronica ligt in de leeftijdsgroep van 12 tot 19 jaar: 78 procent van deze groep verklaart regelmatig naar Veronica te luisteren. Radio Nordsee, de dreigende ongergang voor ogen, gaat vandaag een ledenwerfactie beginnen met de bedoeling op korte een legale omroep te worden. Daarvoor zijn 15.000 leden nodig, wanneer dat aan tal gehaald wordt, zal Radio Nordsee een zendmachtiging bij CRM aanvragen. (ADVERTENTIE) - die lang-frisse blauwe kauwgum

de Stem | 1973 | | pagina 13