eh oes A winner iffiemelk 149 «398 Paulus VI vandaag tien jaar paus Busgroep van jongeren werpt zich nu op Delta- Unieke komeet te zwak voor Nederlandse sterrenkijkers i Confectie-industrie moet 44 mensen ontslaan I binnenland heel blik 93 nu >0nu inu ter 90 nu jisSTfl «**70 >50 gr nu VREDE NIET WIJKEN BETER BLIJ Duitse theoloog ontslagen uit adviesfunctie Ongeluk bij een ongeluk De Leren Zool 1973 Donderdag 21 juni 1973 15 m ROME (ANP) Toen Gio vanni Battista Montini paus werd »P 21 iuni 1963> was iedereen het erover eens, dat Mi een bijzonder moeilijke taak op zich nam. Maar hoe moeilijk de eerste tien jaar van zijn pontificaat zouden worden, dat konden maar wei nigen voorzien. Het is een tijd veworden van extreem grote spanningen, zowel binnen de kerk zelf als in de wereld. En naar gelang men het accent legde werd de paus steeds an ders genoemd: de paus van de vrede, vanwege zijn grote in spanningen voor de beëindi ging van de oorlog in Viet nam; de paus van het tweede Vaticaanse concilie, dat hij in 1965 afsloot, waarvan hij de besluiten ondertekende en dat hij moest uitvoeren; de paus van de oecumene vanwege zijn initiatieven vooral ten aanzien van de Orthodoxie en zjin ontmoetingen met de hoogste orthodoxe leider, pa triarch Athenagoras I van Constantinopel; de paus ook van de contestatie, een der belangrijkste kenmerken van de kerk in het post-conciliaire tijdperk. De eerste moeilijkheid, waarvoor paus Paulus stond toen hij zijn ambt aanvaardde was, dat hij de opvolger was van paus Joannes XXIII, een paus, die in de hele wereld bijzonder gezien en populair was. Zelden heeft de r.-k. kerk zoveel aanzien genoten en aandacht gekregen als on der het pontificaat van paus Joannes, die door zijn conci lie de ramen en deuren van de kerk openstootte en ruimte gaf voor nieuw denken. Maar op Paulus VI rustte de veel moei lijker taak om alle vernieu wingen, die het concilie bracht, tot uitvoer te brengen. Paus Paulus noemde het twee de Vaticaanse concillie een nieuwe bloem van een rijke vruchtbare Traditie met een hoofdletter T. Maar er waren anderen in de kerk, die het concilie beschouwden als een soort doos van Pandora, waar uit allerlei kwalen te voor schijn kwamen, een doos, die tot dan toe verzegeld was ge bleven door eeuwen van on buigzame tradities. menten aan te wijzen in het pontificaat van paus Paulus. Er zijn vele belangrijke mo- 0 PAUS PAULUS. Algemene steun in de kerk heeft hij ondervonden voor zijn werken voor de vrede, voor versterking van de ont wikkelingshulp, evenals voor zijn oecumenische initiatieven. Zijn encycliek Populorum Pro- gressio vond grote bijval, bij katholieken en bij nict-katho- lieken. Maar minder bijval en ook uitdrukkelijk verzet ont moetten twee andere encyclie ken: de encycliek, waarin hij het celibaat van de priester verdedigde, en vooral de ency cliek Humanae Vitae, waarin hij de anti-conceptionele mid delen verbood. Paus Paulus heeft veel ge sproken. Zijn toespraken ge ven een vrij duidelijke gids voor zijn denken over kerk en wereld. Dezelfde onderwerpën komen met grote regelmaat te rug: de liefde als de wet van het evangelie, het kruis als de enige hoop voor de zondige wereld, gezag als dienstbetoon, gehoorzaamheid als oefening in vrijheid, de taak van de leek in kerk en wereld, de fundamentele belangrijkheid van de natuurwet, het leerge zag van de kerk als beslissend voor het geloof, het gezin als school voor heiligheid en ten slotte de verwerping van God door de moderne mens. Men kan niet zeggen, dat de paus stil is blijven zitten na het Vaticaanse concilie. Her haalde malen heeft hij het ge zag der bisschoppen versterkt. Een der beslissende maatrege len hiervoor is zijn initiatief tot het bijeenroepen van de z.g. bisschoppensynode, thans eens in de drie jaar, waardoor de bisschoppen een duidelijke stem krijgen in de kerkpoli tiek. De bisschoppensynode heeft de mogelijkheid in zich uit te groeien tot een nog krachtiger instrument voor het internationale bestuur van de kerk. Paus Paulus heeft ook dich ter bij de wereld willen ko men. En zo is hij de meest bereisde paus in de geschiede nis geworden. Hij bezocht het H. Land, de Ver. Staten en de Verenigde Naties. Hij ging naar Fatima en Portugal, naar Turkije, waar hij de orthodoxe patriarch Athenagoras ont moette, naar Colufbia, Gene ve (Wereldraad der Kerken), Oeganda en een reeks landen in het Verre Oosten in het kader van zijn bezoek aan Au stralië en Samoa. Moeilijkheden zijn de paus allerminst bespaard gebleven, want hij kan het concilie dan wel een jonge bloem van de oude Traditie hebben ge noemd, het is toch ook aanlei ding geworden tot grote strijd binnen de kerk. Het concilie heeft de leken bewust ge maakt niet alleen van hun plichten, maar ook van hun rechten. Hetzelfde geldt voor de bisschoppen. Het concilie erkende het recht op informa tie, het recht op openbare kri tiek. Het concilie gaf meer oog voor de charismata in de kerk voor de vrijheid der gelovigen. Het gaf de stoot tot grote liturgische hervormingen. Vooral die liturgische veran deringen hadden een onver wachte complicatie. Wanneer de liturgie kon veranderen, waarom dan geen andere din gen? Het gaf de weg vrij voor een aanval op het priester celibaat. Ofschoon deze aanval bijzonder algemeen en scherp was, wist paus Paulus van geen wijken. Hij meende, dat het desastreus zou zijn op dit moment van de geschiedenis van het celibaat af te wijken, vooral nu overal wordt be weerd, dat seksuele onthou ding een onmogelijkheid is. Voor paus Paulus staat het celibaat dwars op deze opvat ting, het is een levend teken van tegenspraak. De controverse over het priestercelibaat werd nog overschaduwd door het vrij wel algemene verzet binnen en buiten de kerk tegen de encycliek Humanae Vitae, waarin paus Paulus de anti conceptie verbood. Bijzonder kwalijk werd het de paus ge nomen, dat hij bij de opstel ling van de encycliek inging tegen het meerderheidsadvies van de commissie, die hijzelf in het leven had geroepen om hem over deze aangelegenheid voor te lichten. Toch wordt algemeen aange nomen, dat de paus niet zo geschrokken is van het verzet tegen deze beide encyclieken, maar dat zijn allergrootste be zorgdheid uitgaat naar de uni versele crisis in de wereld, welke alle overgeleverde structuren en waarden in twij fel trekt. Hij ziet tegenover zich een algemene godsdiensti ge en geloofscrisis, zoals de wereld nog nauwelijke ooit heeft beleefd. Zijn gezag wordt aangevochten, ook bin nen de kerk zelf. In deze tijd van contestatie heeft de paus zichzelf eveneens een contes- tator getoond. Hij zwemt dwars tegen de stroom van de tijd in en schuwde impopula riteit niet. Zijn zorg gaat er naar uit, dat in de grote stroom van vernieuwingen na het tweede Vaticaans concilie de lijn met het verleden niet wordt doorgesneden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/VLISSINGEN Waar denken christe nen aan als men over me ditatie begint? Aan yogi's in India en aan „halfzach te" hippies? Misschien nog aan de kloosters in ons christelijke westen. Maar hoevelen zouden het voor mogelijk gehouden hebben dat in de afgelopen win termaanden in het bisdom Breda, dus in West-Bra bant en Zeeland, tegen de drieduizend jongeren daadwerkelijk belangstel ling hebben getoond voor meditatie? Meestal was het in hun eigen vrije weekend dat ze op een middag of avond een meditatie-oefening meemaak ten, erover praatten en ande ren geïnteresseerd maakten. En dat alles op initiatief en door de enorme inzet van een groep jongeren die in het bisdom al steeds meer bekend wordt als „de bus- groep". Een goed jaar geleden is op de meivergadering van de Diocesane Pastorale Raad een jongerenwerkgroen van het bisdom Breda opgericht. Deze groep, ongeveer 15 jon gens en meisjes, kwam te staan onder supervisie van het Diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongeren. Het bleef niet lang alleen maar een praatgroep. Diezelfde zomer nog werd de groep het eens over de eigen doelstelling. „Motor zijn voor groepen, vooral jongerengroepen, dis werkzaam zijn op het gebied kerk-samenleving". Het werd een heel concre te motor. De vorm waarin de groep zich ging presenteren werd nl. een rijdend discus sie- en informatiecentrum, een bus. Een oude BBA-bus werd (met subsidie van het bisdom) opgescharreld, opge knapt en bont beschilderd en van binnen als gespreks- ruimte ingericht. Op 17 no vember 1972 stelde de „bus- groep" zich voor. Eerste thema voor het discus sie- en informatiecentrum- op-wielem; ofwel de eerste „vulling" van de bus: medi tatie. In de afgelopen, pak weg vier, wintermaanden is de groep in totaal 12 week einden op pad geweest, dat is dus bijna ieder weekeinde. De werkgroep bezocht, meest al met de bus: Zundert, Den Hout, Roosendaal, Goes, Vor mingscentrum Hedenesse (3 ■maal), Vlissingen, Ouden bosch, Oud-Gastei, Dongen, Dorst en Klundert. In alle plaatsen was het thema me ditatie. In de kerstvakantie en tij dens de carnavalsdagen is de busgroep bijna voltallig te gast geweest in de Paulusab- dij van de benedictijnen in Oosterhout om zich te ver diepen in meditatieoefenin gen, oefeningen in concentra tie, in lichamelijke en gees telijke ontspanning, het aan leren van meditatiehoudin gen en het gebruiken hierbij van teksten, muziek en stilte. Kees Vromans: „We be gonnen in het eerste week einde min of meer als losse individuen te mediteren. Maar dat was erg onbevredi gend. We ontdekten al gauw dat dat niet de manier De „busgroep" zelf Is blij als eerste project het onder werp meditatie te hebben genomen. Dat bleek ons in een gesprek met enkele le den van de groep op het Diocesaan Instituut Jeugd en Jongeren in het Pastoraal 'Centrum te Breda, waar de busgroep „kantoor houdt". De noodzaak die zich aan diende toen de groep zich op „meditatie" gooide, om zélf aan het mediteren te slaan, heeft deze groep reeds na een halfjaar een geheel eigen karakter gegeven. Tijdens hef tweede, lange carnavalsweekeinde werden nadrukkelijk gezamenlijke oefeningen gehouden en dat ging veel beter. Kees Vro mans, coördinator van de groep en stagiaire op het In stituut Jeugd en Jongeren: „Er groeide snel en vrij in tensief contact. We waren nu ook bezig met meditatie, maar tegelijk met de eigen groep". Dat werd een wisselwer king: het groepsgewijs medi teren werd als veel vrucht baarder ervaren dan het (ook in de kerk traditionele) individueel mediteren, en te gelijk werkte dit proces sterk groepsvormend. Kees: „Die gezamenlijke bezinning maakte de groep hechter. Ver geet niet, praktisch elk week end ben je minstens met de kern van de groep bij elkaar in die bus. Voor 'n aantal van ons zou een leef-werkge- meenschap zelfs een voor de hand liggende consequentie zijn". De groep, die zich richt tot Jongeren van 15 tot 25 jaar, bestaat ook vooral uit jonge re mensen die werkzaam zijn in de welzijnssector, zoals een vormingsleidster, een on derwijzeres of studenten van de sociale academie of ha vo. Cees: „Nee, geen werkende Jongeren. Dat is wel een pro bleem bij ons. Ze passen er eigenlijk niet in. Eentje heeft het eens geprobeerd, maar hij viel weer uit. Je vraagt je wel eens af of we niet bezig zijn met een elite groepje". Van de andere kant maakt de groep hier een groot pro bleem van: op hun weekend- „tournees" komen ze immers toch in discussie met jonge ren uit alle milieus, en bo vendien zien ze hun projec ten slechts als bijdragen aan het zoeken in héél de samen leving naar alternatieven. Intussen heeft de busgroep zich al op een geheel andere zaak geworpen: de Delta. Het gebied tussen Rotterdam en Antwerpen, zuidwestelijk Nederland, het grootste deel van het bisdom Breda. De gezamenlijke kerken hebben, verenigd in het Interkerke lijk Deltaberaad, al verschil lende malen kritische gelui den laten horen tegen een puur en eenzijdig economi sche ontwikkeling van het Deltagebied, In de jongste publikatie van dit beraad „Kleur bekennen in de Del ta" wordt vooral van de Del ta-bevolking zélf gevraagd ineer aandacht te schenken aan het welzijn in dit gebied, voordat het één groot fa brieksterrein is geworden. De brochure „Kleur beken nen" vormt eigenlijk de in leiding tot een grootscheepse actie, waarmee het Interker kelijk Deltaberaad komend najaar en winter zoveel mo gelijk mensen in dit gebied wil bereiken en tot nadenken stemmen. Een permanente actiegroep probeert momenteel per stad, dorp en wijk zoveel mogelijk werkgroepen te krijgen. De busgroep gaat zich ook voor deze actie-tot-bewustmaking inzetten. Voor dat doel heeft de groep reeds een reeks ca baretnummers in elkaar ge zet o.m. voor straattoneel. Verder zullen de scholen, voortgezet en lager onder wijs, benaderd worden, maar ook het vormingswerk, be- drijfsapostolaat, bestaande actiegroepen en verenigingen wil men in de actie betrek ken en er zijn speciale jon geren-liturgiediensten in de maak. Op het bureau van bus- groep-coördinator Kees Vro mans liggen stapels planolo gische rapporten en brochu res. Rapporten en studies zijn er meer dan genoeg. De moeilijkheid is vormen en megthoden te vinden om de belangstelling van de mensen voor deze materie te wek ken. Het succes van het medita tie-project vormt een redelij ke garantie dat de busgroep bij de komende Delta-actie niet over belangstelling te klagen zal hebben. „Hierin kiezen wij duide lijk", aldus de busgroep in een verslag aan de Diocesane Pastorale Raad, „voor meer aandacht voor de menselijke aspecten, die vaak met voe ten getreden worden bij alle plannen rond sluiting Oos- 9 De „busgroep" met de bus, zoals die zich vorig jaar no vember samen met bisschop Ernst presenteerde. terschelde, tweede nationale luchthaven eventueel bij Steenbergen, zeehavenont wikkeling bij Bergen op Zoom, industrialisatie bij kanaal Gent-Terneuzen, Sloehaven, Moerdijk, Ant werpen, Rotterdam, Vlissin gen e.a.; gastarbeiders, lozin gen van afvalwater enz." Een vraag rijst: houdt de groep op met mediteren? Gé Verkuilen: „Dat kan niet. Al was het alleen al omdat de aanvragen door gaan. De bedoeling was aan vankelijk om ongeveer drie .maanden met een „vulling" op pad te zijn, en dan een ander project te kiezen. Maar het meditatieproject loopt nu al uit tot zes maanden". Cees: „En inmiddels wor den er op verschillende plaatsen in het bisdom medi tatiecursussen opgezet, o.m. in Roosendaal en het deke naat Oosterhout". Kees: „Zonder nou te zeg gen dat dat door ons komt, kun je wel stellen dat de plannen voor zulke cursussen niet zo gauw waren opgeko men als het busproject-medi tatie er niet geweest was en niet aangeslagen was". De sprong van meditatie naar Deltaproblematiek lijkt nogal moeilijk. Kees: „Helemaal niet. Wat is meditatie? Dat is toch be zinning op je bestaan. Op eikaars bestaan. Op de din gen die rondom je gebeuren. Nou, die bezinning leidt van zelf tot actie. Gezamenlijke actie". J. L. (Van een onzer redacteuren) NIJMEGEN. De komeet Rohoutek, die in december voor een uniek schouwspel zal zorgen, zal wetenschappelijke onderzoekers belangrijke in formatie kunnen geven over het ontstaan van ons zonne- Velsel. Dat is de visie van de afdeling sterrenkunde van de Katholieke Universiteit. Evenals in verschillende ande re sterrenwachten zal ook in Nijmegen worden geprobeerd de komeet te fotograferen, maar de Nederlandse bijdrage aan dit onderzoek zal beschei den blijven, omdat wij niet over grote sterrenkijkers be schikken. Voor het onderzoek van ae komeet Ko, die op 28 decem ber op z'n helderst zal zijn, zijn sterrenkijkers nodig met een diameter van 1 tot 5 me ter. De grootste Nederlandse sterrenkijker (in Roden) heeft ..slechts" een diameter van 60 centimeter. Door «e enorme helderneid van de komeet zal echter ook in ons land naar „Ko" gekeken kunnen worden. Op de afde ling sterrenkunde van de Ka tholieke Universiteit om schreef men de komeet als „zo helder als de helderste ster" In .wetenschappelijke termen heet dat helderheid-1. Een dergeliik verschijnsel wordt ook in wetenschappelijke krin gen als „heel spectaculair" be schouwd. Kometen bestaan onder nor male omstandigheden uit grote hoeveelheden bevroren gas met daarin grotere en kleinere brokjes vast materiaal. Ze cir kelen op erg grote afstand rond de zon en verschillen daardoor van planeten, die uit vast materiaal bestaan en op veel kleinere afstand rond onze zon draaien. Op bepaalde tijdstippen komen de ijskoude kometen in de buurt van de zon _-n dan ont staat de staart, die deze he mel lit hamen zo beroemd heeft gemankt Een deel van de gas sen gaat onder invloed van de zonnewarmte branden en dan wordt de komeet zichtbaar. Om een indruk te krijgen van de omvang van zo'n komeet: de staart kan miljoenen kilome ters lang zijn. De komeet Ko zal de zon op ongeveei 21 miljoen kilometer afstand passeren. Dat is be trekkelijk dichtbij want de dichtstbijzijnde komeet Halley passeerde op 29 miljoen kilo meter. (De zon is 150 miljoen kilometer verwijderd van de aarde). Andere berekeningen hebben duidmiik gemaakt, dat de ko meet tussen november en fe bruari duidelijk zichtbaar zal zijn. De eerste berekeningen zijn uitgevoerd door de ster renwacht van Hamburg die bekend staat als „zeer solide". De Tsjechische astronoom Ko- houtek, naar wie de komeet is genoemd, is ook werkzaam op deze sterrenwacht. De waarne mingen en berekeningen zijn bevestigd door onderzoekcen tra in de Verenigde Staten en Engeland. Volgens de Nijmeegse sterren wacht zal de invloed van de passerende komeet op de aarde absoluut verwaarloosbaar zijn. „Vroeger is de aarde zelfs eens door de staart van een komeet gegaan en het enige dat de mensen toen merkten was. da» de avonden minder donker waren", aldus een woordvoerder van de afdeling sterrenkunde van de Katholie ke Universiteit. De belangrijkste mvloed van de komeet Ko zal daardoor bestaat) uit een vergrote we tenschappelijke activiteit. Waarschijnlijk zullen er tegen die tijd raketten en kunstma nen werden gelanceerd om het natuurverschijnsel met zo min mogelijke aardse „verontreini gingen" te kunnen fotografe ren. Bovendien zal er een ex peditie naar Centraal-Afrika gaan, waar het optreden van de komeet bijzonder duidelijk zal zijn. De komeet Ko behoort tot de groep van miljoenen kometen, die op grote afstand rond on ze zon cirkelen. Berekeningen hebben duidelijk gemaakt, dat deze komeet al eens eerder in de buurt van de zon geweest moet zijn, maar dat was voor het begin van onze jaartelling. (Van een onzer verslaggevers) DEDEMSVAART. Confec tie-industrie Derofa b.v. met ateliers te Dedemsvaart en Nieuwleusen ziet zich genood zaakt een on tslagvergu lining aan te vragen voor 44 leden van haar personeel. Het totale personeelsbestand zal hierdoor tot circa 90 dalen. Het merendeel van degenen die ontslagen worden zijn ge huwde vrouwen, die een part time werkkring vervullen. De normale ontslagtermijnen zullen in acht worden genomen. Voor hén die 5 jaar of langer in dienst zijn geweest is een af zonderlijke afvloeiingsregeling getroffen. De vakbonden zijn inggelicht, aldus de directie. De oorzaak van de ontslagen is gelegen in het feit dat de voorraden te groot dreigden te worden. Met een personeelsbe stand van 90 mensen zal een gezonde basis zijn verkregen om de concurrentie het hoofd te bieden. MüNCHEN (KNA) Kar dinaal Döpfner van München heeft als voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie ontslag aangezegd als adviseur aan de Westduitse synode aan prof. dr. Norbert Greinacher, hoogleraar in de pastoraaltheotoigie aan de uni versiteit Tübingen. Het ont slag is onmiddellijk ingegaan. Als reden voor deze maatregel geeft kaïdinaal Döpfner aan het standpunt, dat prof. Grei nacher heeft ingenomen ten aanzien van de abortus Prof. Greinacher had zich namelijk tijdens de partijdag" van de SPD in Hannover uitgespro ken voor de z.g. Fristenloe- sung, d.w.z. voor vrijgave van abortus gedurende de eerste drie maanden van de zwanger schap. De permanente commis sie van de bisschoppenconte- rentie vindt het „onverdrage- lijk" als het communiqué van kardinaal Döpfner dal Greinacher als theoloog zich aldus heeft uitgesproken, of schoon hem bekend was, dat de bisschoppen de Fristenlö- sung beslist afwijzen. ROTTERDAM (ANP) Een ambulance-auto, die in de nacht van dins dagop woensdag twee zwaargewonden naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam wilde brengen, kwam onderweg in bot sing met een personen auto. Deze onaangename ontmoeting bracht het aantal slachtoffers op vijf. Dé chauffeur van de ambulance-autode 4S-ja- rige A. de Baan, de zie kenbroeder, de 28-jarige C. A. Giele, beiden uit Brielle, en de 25-jarige chauffeur van de perso nenauto, de heer J. G. W. Lispet uit Rozenburgbe landden in het Zuiderzie kenhuis. De slachtoffers van het eerste ongeluk kwamen op hun aanvan kelijke bestemming het Dijkzigtziekenhuis terecht. De ziekenauto had de twee mensen, die bij een auto-ongeluk op Rijks weg 21 ter hoogte van Zwartewaal ernstig ge wond waren geraakt, op gehaald. Op weg naar Rotterdam werd de wa gen, die zijn alarminsal- latie in werking had, door de personenauto aangere den. Beide wagens wer den totaal vernield. aanriep w pen Brieven voor deze rubriek moeten rrfét volledige rwam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zat van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen een» i» met inhoud, c.q. strekking. Zondag 27 mei werd de 23ste Leren Zool te Rijen ver reden. Wij werken sinds enkele ja ren samen met de Stichting SBB en hun manager die op zou treden als coördinator tus sen renners en organisatie. Bij de voorbereidingen van 1973 is ons echter gebleken dat de ze samenwerking nog ver zoek is, en het voor ons onduidelijk is waar de mislukking aan te wijten is. Het gaat hierbij niet zo zeer om de heer J. Jansen, de coör dinator. als wel om bepaalde renners en-of hun ploeglei ders, die zo'n slechte instelling hebben 'ge'toond inzake con tractering, dat het welhaast onmogelijk lijkt op deze basis in de toekomst nog wedstrij den voor professionals te orga niseren. De door ons aangezochte manager, de heer J. Janssen, heeft met diverse renners con tact opgenomen inzake start gelegenheid te Rijen. Diverse renners hebben op correcte wijze hun inschrijving gedaan. Tijdens een onderhoud van ons comité met de heer Janssen kwamen ons echter gevraagde startgelden ter ore van de Canada-Dry formatie, welke in geen enkele verhou ding stonden tot zowel de kwantiteit als de kwaliteit van deze formatie, en wij meenden daarom zelf met de heer Vis sers, ploegleider van Canada- Dry contact te moeten opne men. In dit telefonisch gesprek werd de heer Vissers bereid gevonden om voor Rijen tegen een „acceptabele" vergoeding zijn ploeg te laten starten, doch dit bedrag lag ons nog f 1.000 tot f 1.500 te hoog. Later hebben wij noch per soonlijk noch telefonisch con tact gehad met de heer Vis sers. Wel heeft hij echter zijn renners t.w. J. Bruessing, H. v. Leeuwen, G. Harings, J. Vrancken, W. Wanders en J. v. Pol medegedeeld dat „alles" met Rijen was geregeld. Gezien het feit echter dat de contracten niet binnen waren, hadden deze renners regle mentair niet kunnen vertrek ken. Na discussies, eerst met de jury, en later met de ren ners en jury, is er alsnog be sloten deze professionals te la ten vertrekken, om te zorgen dat zij niet de dupe zouden worden van een lakse dan wel halsstarrige houding van hun ploegleider. In een gesprek met deze renners heeft het comité De Leren Zool duidelijk uiteenge zet welke voorbesprekingen er zijn geweest om tot een oplos sing te komen. Ik heb hun ook medegedeeld welk bedrag De Leren Zool had willen betalen aan reisvergoedingen voor de complete ploeg met aangege ven waarde van diverse leden dezer formatie. Volgens mede deling van eerder genoemde renners waren zij hiermede volledig akkoord. Het zal een ieder die de wielersport van nabij volgt overduidelijk zijn dat de be langstelling sterk achteruit loopt, zie o.a. Geleen, Ulestra- ten, Simpelveld, Rijen enz., zodat het tijd wordt dat de bakens worden verzet en al leen maar eisen worden ge steld die realiseerbaar zijn. De organisaties dienen vooraf stad en land af te lopen om de zaken financieel rond te krij gen, want op dc entreegelden is het onmogelijk. Hiervoor zou meer begrip moeten wor. den opgebracht. RIJEN KON. ERK. WIELERV. DE LEREN ZOOL A.P. SEELEN V

de Stem | 1973 | | pagina 15