88 VORDERING ONTZEGD MÜJOENENFRAIIDE li Prisma Dean pakt uit tegen Nixon Geef uwdochter het Parker Intellekt. Haarvijand no.1: Roos Roosvijand no.1: Pétrole Hahn RICHTLIJNEN VOOR BISSCHOPPEN 78 QQ teie me 155 89 98 62 kersy^ Ruim 90.000 onbewoonde woningen in ons land Crematies nemen zeer snel toe r v- PARKER Veronica: dertien keer goedkoper dan Hilversum 3 dames sport en OQO ïks AOC Binaas- sn gehakt nandarin beienjam ng e nieuwe ardewerk- ONDANKS „WONINGNOOD" Warrig IOUT 27981 >P ZOOM laven 14 =41680. binnenland buitenland DE WATERGATE-AFFAIRE BINNEN 7 JAAR: CREMATORIA IN BREDA EN MIDDELBURG Schietpartij op vliegveld BEKENTENIS OVERVAL Donderdag 21 juni '1973 klaar v'o Per ;0100 gram iramMff ÜwU 3 ram 449 12 stuks 1550 gram IO !00 gram 148 WW 450 gram 14-& arnering /2 Iiter58 ogst rflacon :P5 450 gram 145 liter 39 per stuk 98 supers ipelbaar B s DEN HAAG (ANP) Op 1 april jl. waren er in ons land 90.100 woningen onbe woond. waarvan 11.000 we gens bouwvalligheid gebrek aan wooncomfort, afgelegen ligging en dergelijke. Van de overige 79.100 zijn 18.000 nieuwe woningen, die nog nooit bewoond zijn geweest, terwijl de overige 61.100, de zgn oude woningen, wel be woond zijn geweest. Het aantal onbewoonde woningen is van 1 april 1972 tot 1 ap"! 1973 snel opgelo pen. nl. met 22.100, hetgeen neerkomt op een toeneming van bijna veertig procent. Deze cijfers zijn de uit komst van een door het Cen traal Bureau voor de Statis tiek ingesteld onderzoek naar niet-bewoonde woningen, uitkomsten, die gisteren ziin gepubliceerd. Deze sterke stijging is voor een belangrijk deel ver oorzaakt door de snelle toe neming van het aantal onbe woonde „nieuwe" woningen. Dit aantal nam in de ge noemde periode namelijk toe van 6.100 tot ruim 18.000 (een stijging van bijna 200 pet.), terwijl het aantal on bewoonde „oude" woningen toenam van 50.800 tot 61.100 (een stijging van ca. 20 pet.) Uit de cijfers blijkt dat het aanbod van nieuwbouwwo ningen niet meer volledig wordt opgenomen. Voor wat betreft de periode 1 april 1972 tot 1 april 1973 valt te constateren dat er van de 158.000 gereedgekomen nieu we woningen ongeveer 142.000 door nieuwe bewo ners zijn betrokken, terwijl er circa 16.000 (nog) onbe woond zijn gebleven. Hieraan zijn toegevoegd, dat blijkens andere onder zoeken degenen die nieuw bouwwoningen betrekken bij de verhuizing voor een be langrijk deel woningen uit de bestaande woningvoorraad leeg achterlaten, hetgeen verklaart hoe via doorstro ming ook een groter aanbod binnen de bestaande woning voorraad ontstaat. Voor het zuiden bedroeg het aantal voor bewoning ge schikte onbewoonde wonin gen op 1 april 1973 14.500 voor het oosten 12.000, voor het westen 41.100 en voor het noorden 11.500. Ten op zichte van 1 april 1972 bete kent dit voor het zuiden een stijging van 65 pot, voor het oosten met 62 pet, voor het westen met 23 procent, en voor het noorden opgelopen pet. Daarmee is het aantal voor bewoning geschikte onbe woonde woningen in procen ten van de woningvoorraad vor het noorden opgelopen tot 2,5, voor het oosten tot 1,6, voor het westen tot 2,0 en voor het zuiden tot 1.8. Van de misère van de kabinetsformatie blijken de politieke partijen weinig geleerd te hebben. De confessionelen, die alleen door bundeling van krachten een laatste kans hebben om zich tegenover een groeiende VVD en PvdA staande te houden, zijn het onderling nog nooit zo oneens geweest als tegenwoordig. En in het nieuwe kabinet wedijveren de minis- i ters met elkaar in het doen van voortijdige uitspraken over niet-doordachte zaken, die links en rechts verwarring zaaien. Gelukkig breekt de vakantietijd langzamerhand aan. De mensen zouden anders wel eens zo kriegelig kunnen worden over het warrig gedrag van hun politieke voormannen, dat zij er helemaal de brui aangeven. Dan zou er niets meer over zijn I van de vertrouwensrelatie tussen kiezers en gekozenen. DEN HAAG (ANP) De itcchtbank in Den Haag heeft [isteren de vordering van de Haagse zakenman A. David op ie Indonesische generaal-ma- joor Soerjo ontzegd en de heer David veroordeeld in de kosten. Generaal Soerjo is in Ne derland actief geweest bij de opsporing van steekpenningen, die corrupte inkopers van In donesische departementen en overheidsdiensten bij aanko pen hadiden bedongen. Gene raal Soerjo had voor de op sporing van de steekpenningen in Nederland o.a. de heer Da vid ingeschakeld. Deze zou, volgens zijn zeggen, voor zijn bemoeiingen een beloning van de genera-al ontvangen va-n 20 procent van het geld dait hij opspoorde. De heer Davi'd zou in korte tijd bij-na drie miljoen pilden aan steekpenningen hebben opgespoord, maar ge neraal Soerjo heeft hem de be loning, waarop hij meende reoht te hebben, niet betaald en hem daarvoor verwezen naar Djakarta. De heer David heeft daarop conservatoir be slag la-ten leggen op gelden, die het anti-oorruptieteam on der leiding van generaal Soerjo had gestort bij de Indonesische Overzeebaruk. Een verklaring va-n de Indo nesische minister va-n finan ciën dat generaal Soerjo en zijn anti-corruptieteam handel den in opdracht van de Indo nesische regering en waaruit blijkt, dat de geld'en bij de Indonesische Overzeebamk toe behoren aan de Indonesische sta-at en niet aam generaal Soerjo, wa-s voor de Haagse rechtbank reden de heer David zij-n vordering op deze gel-den te ontzeggen. (ADVERTENTIE) PRISMA V amazone edelstaal met edelstalen band, waterwerend automatisch |AA met datum-aanwijzing Prisma Amazone-modellenr verkrijgbaar va 95,- Ondergang Copyright De Stem-Het Parool WASHINGTON (AP) De vroegere juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean, heeft tegen onderzoekers uit de Senaat achter gesloten deuren gezegd, dat hem verteld is dat president Nixon van tevoren is geraadpleegd over een aanbod tot straf vermindering inbreker. Dean zei ook, dat hij in het bezit is van documen ten die aantonen dat Nixon de belastingdienst heeft ge- DEN HAAG (ANP) In 1980 zullen bijna 35 van iede re 100 overleden Nederlan ders zich laten cremeren. Er zullen in dat jaar circa (ADVERTENTIE) -V, De Parker 45. Een intelligent instrument. Volgt haar gedachten als een schaduw. 10.000 woorden met één patroon. En elke zin heeft karakter. De Parker 45, vanaf 17.95 1 hikers, '«vice B.V., Beurs Damrak, Amsterdam, tel. 020-222121 45.300 crematies plaatsvin den in de dertig crematoria in ons land, die dan een ge zamenlijke capaciteit heb ben van circa 60.000 crema ties. Deze prognose staat in het rapport „spreidingsplan cre matoria in Nederland in 19801 dat is samengesteld in op dracht van. de Stichting Voor lichtingscentrum Crematori- umbouw. In de laatste tien jaar is een versnelde stijging geconstateerd van het aantal crematies in o-ns land. Was het crematiepercen tage in 1962 nog 5 (4400 cre maties), het vorig jaar werd reeds een percentage bereikt van 20 (circa 21.500 crema ties). En indien de huidige ontwikke --ng zich voortzet, zo verklaarde drs. Van der Veen. dan is in 1990 de situatie be reik,t waarin er meer crema ties zullen zijn dan begrafe nissen. In de komende zeven jaar, aldus het rapport, zal het thans bestaande aantal crema toria (dertien) worden uitge breid tot dertig. In 1980 zullen ook crematoria aanwezig zijn in Breda, Middelburg, Den Bosch, Eindhoven het Friese zandgebied, Emmen Zwolle, Almelo, Deventer, Nijmegen, 't Gooi en Heerlen. Er zijn grote regionale ver schillen. In de provincie Gro ningen is het crematiepercen tage 34 (de stad Groningen heeft het hoogste percentage van o-ns land. namelijk 60), maar in de drie zuidelijk- provincies werd in 1972 slechts 2,5 procent van de overledenen verast. In de overige provincies ligt het cre matiepercentage tussen 15 en 23. De ontwikkeling van de cre matie in Brabant, Limburg en Zeeland biedt nog weinig hou vast voor prognoses, maar ver ondersteld wordt dat de stij ging in deze provincies gelijk zal zijn aan de stijging van het crematiepercentage (2 pro cent) in Nederland. aan een veroordeelde Watergate- vraagd om de controle van de belastingen van vrienden van de president stop te zet ten, zo blijkt uit samenvat tingen van het gesprek dat Dean heeft gehad met staf leden van de onderzoekcom missie van de senaat. Uittreksels van deze samen vatting zijn in het bezit geko men van Associated Press. Dean verklaarde verder, dat hij over een bandopname be schikt van een gesprek tussen Hunt en Olson, waarin Hunt 122.000 dollar voor levenson derhoud en proceskosten eiste en waarschuwde dat hij de minder fraaie zaken die hij voor Ehrlichman had opge knapt toen hij nog voor het Witte Huis werkte, zou moeten onthullen als hij het geld niet kreeg. Deze boodschap werd door Dean doorgegeven aan Ehrlich man en de vroegere Ameri kaanse minister van Justitie, John D. Mitchell, aldus het verslag van Dean's verhoor. Dean zelf meent, dat hij het slachtoffer is van een laster campagne, bedoeld om zijn ge tuigenis tegen president Nixon in diskrediet te brengen. Nixons voormalige juridische adviseur zou bijzonder pijnlijk zijn getroffen door krantenver halen, waarin is beweerd dat TEGEN de varkensmester C. R. uit Hauler wijk in Friesland is proces-verbaal opgemaakt omdat tien tot twintig van zijn dieren fokzeugen en biggen door verwaarlozing om het leven zijn gekomen. hij geld had geleend uit de kas van de campagne voor herkie zing van Nixon om zijn huwe lijksreis te betalen. Volgens deze verhalen zou Dean mede werkers van de senaatscommis sie hebben toevertrouwd dat hij voor dit doel 4.800 dollar ve-rkiezingsgelden had gebruikt. Ook zou hij 9.200 dollar cam pagnegelden, die hem waren toevertrouwd, niet in de kas gestort hebben. Andere kranten hebben zon der bronvermelding verhalen afgedrukt dat Dean een homo- sexueel zou zijn, of vanwege zijn jeugdige uiterlijk bang zou zijn voor aanvallen van homo- sexuelen, als zijn aandeel in de Watergate-affaire hem in de gevangenis zou brengen. peron thuis BUENOS AIRES Oud president Juan Peron van Argentinië is na een balling schap van bijna achttien jaar gisteren in zijn land terug gekeerd. Vier miljoen aan hangers waren samenge stroomd op en rond de lucht haven van Buenos Aires, waar Peron echter niet land de. Zijn vliegtuig week uit naar de in de buurt gelegen militaire luchtmachtbasis Moron. De 77-jarige Peron, die tij dens zijn van 1946 tot 1955 du rend bewind door een straffe politiek ten gunste van de wer kende klasse de sympathie van miljoenen Argentijnen ver wierf, keerde terug in gezel schap van president Hector Campora, die hem uit Spanje had opgehaald. De terugkeer van Peron werd verduisterd door een incident dat zich op het vliegveld van Buenos Aires voordeed. Daar raakten linkse guerrillastrij ders en gewapende Peronisten met elkaar slaags. Tijdens een minuten durend vuurgevecht zijn minstens twintig mensen gewond. Onder de vele aanwe zigen ontstond paniek. Vrou wen en kinderen werden onder de voet gelopen en anderen wierpen zich op de grond om dekking te zoeken tegen de ko gels uit de automatische pisto len van de vechtenden. Om die reden achtte de veilig heidsdienst het raadzaam het toestel van Peron en Campora naar Moron te dirigeren. ALMELO (ANP) Twee Almeloërs, allebei 22 jaar oud, hebben bekend in de nacht van 11 op 12 juni een 64- jarige cafébezoeker te hebben neergeslagen en beroofd. Hij had ongeveer f 10.000 op zak, maar door snel reageren wist de man het grootste deel van het geld te laten verdwijnen in zijn lange onderbroek. De overvallers namen nu alleen twee portemonnees met in to taal f 100 mee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Radio Ve ronica zou dertien jaar lang kunnen zenden voor bet zelfde bedrag dat Hilversum 3 als dit station 24 uur lang in de lucht zou zijn in één jaar nodig heeft. De directie van Radio-Veroni- ca heeft vandaag de exploi- tatiecijfers, die eerder ver- (ADVERTENTIE) Gewoon elke morgen inmasseren.Uit de fles met i riet rode etiket. Roos verdwijnt. Uw haar blijft, j pétrole hahn Imp. Roparko, Rotterdam. Tel. 010-1195 trouwelijk aan de Kamer waren gegeven, bekend ge maakt. Gisteren liet minis ter Van Doorn weten, dat Hilversum 3, bij 24 uur uit zenden, per uur 4188 gaat kosten. Veronica kost slechts f 292 per uur. In die kosten zijn niet be grepen de kosten van het zen derschip. Deze kosten zouden komen te vervallen op het mo ment dat de Kamer besluit Ve ronica de status van een offi cieel erkende Hilversum 4 te geven. De zender die Veronica gebruikt is ook geschikt voor gebruik op het vasteland. Naar het oordeel van Vero nica heeft de cijfervergelijking de kritische stellingname te genover de plannen van de re gering niet onaanzienlijk doen toenemen. Dit temeer, aldus de directie, omdat de minister in de nota niet heeft aangegeven hoe de 9 miljoen per jaar die Hilversum 3 zou gaan kos ten, gefinancierd moet wor den. „Onbekend is of de minis ter hiervoor denkt aan her nieuwde verhoging van de kijk- en luistergelden". Goede morgen. Toch aardig om u elke dag weer te treffen. Ja, zonder u was ik mooi ner gens. Na meer dan zes jaar ga je toch op elkaar gesteld raken. Houen zo. Fraai bericht overigens in de krant van gisteren, over die dure kampwinkels. Trou wens, iedere rechtgeaarde campingbezoeker wist allang dat-ie daar in een mum door z'n weekgeld heen was. Tja. Cam-ping, ping. Zeer binnenkort zal dit pira- tenlied over de golven galmen: Oh Caroline, The Nordsee- show is oVeronica! Nachtwakers, continue-sjou- wers en andere slapeloze lie den zullen ongetwijfeld zeer ingenomen zijn met het rege ringsvoornemen om Hilversum 3 dag EN NACHT te laten uitzenden. Een vraagje: hoe laat Is dan de laatste nieuwsuitzending? Pienter vraagje, hè? En Beernink houdt de fak kel brandende, al is het een nachtkaars aan het worden. Hij blijft er op staan dat men hem met chU aan spreekt. CHUtteCHUtteCHUt. Breznjev heeft er weer een auto bij. De auto-craat. Nixon kreeg van hem een antieke samowar, 12 drinkbe kers, een tapijt en champagne- vlekken op z'n zondagse pak. Die watergaten in z'n bla zoen zal hij vast veel erger vinden. De Italiaanse neofascistische partijleider Almirante dat zo'n man zo'n mooie naam kan hebben) heeft in een wegres taurant tussen Rome en Bolog na de kous op zijn kop gekre gen. Hij stopte met vrienden om wat te eten en de tank te laten bijvullen. Het gezelschap was echter nog maar nauwelijks gaan zit ten de één uiteraard rechts van de ander of het voltal lig personeel legde het werk neer uit protest tegen het neo- fascisme, dat plots zo lijfelijk vertegenwoordigd in het eta blissement was neergestreken. Op beleefd verzoek van de restauranthouder vertrok Al mirante toen maar met zijn gezellen, een bijna lege tank en een lege maag. Ik ga ook af, de andere kant uit. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus VI heeft aan alle bisschoppen ter wereld een handleiding voor hun pastorale werk toegezon den, zoals die is voorbereid en samengesteld door de congre gatie voor de bisschoppen, als vervolg op discussies over dit onderwerp op het Tweede Va ticaans Concilie en daarna ge houden. Het document is tot stand gekomen na uitvoerig en herhaaid overleg met de bis schoppen en de diverse mini steries van het Vaticaan. De handleiding werd gisteren tijdens een persconferentie openbaai- gemaakt en toege licht, en bij die gelegenheid omschreven als een „door de bisschopper zelf geschreven stuk". Het document is be doeld om de bisschoppen te helpen bi) hun veelomvattend werk. Het is en dat werd nadrukkelijk gesteld geen dwingend reglement, maar een leidraad waarmee elke bis schop kan werken, uitgaande van en rekening houdend met de specifieke omstandigheden waarmee hij in zijn diocees te maken heeft. Om ook de schijn van een echt voorschrift tè vermijden is ook het taalgebruik aangepast: niet de gebiedende, maar de aanto nende wijs is gebruikt. Het dc cument is een combinatie van hetgeen in het verleden aan pastoraal werk door bisschop pen is verricht, en hetgeen momenteel ook in de vorm van experimenten door hen wordt gedaan. Het document omvat vier de len. In het eerste deel wordt eens te meer uiteengezet op welke theologische gronden het bisschopsambt gevestigd is, in deel twee wordt gesproken over de verhoudingen van de bisschoppen met betrekking tot de universele kerk, de paus en hun verhoudingen onder ling. In het derde en tevens langste deel wordt uitvoerig ingegaan op de taak en plaats van de bisschop in zijn eigen diocees. Er wordt gesproken over zijn opdracht om te on derrichten, te heiligen en te besturen, maar voor alles krijgt dc bisschop de titel van herder. De bisschoppen in de ze tijd moeten door alle uiter lijke franje heen de eigen identiteit proberen te vinden. Uit die persoonlijke verdieping kan een nog grotere dienst baarheid aan de kerk groden. Hel apostolische werk is de laatste tijd zeer veelomvattend geworden, de bisschoppen in deze tijd moeten zich bezig houden met tal van maat schappelijke problemen die hun voorgangers niet of nog nauwelijks tot hun apostoli- schewerkterrein behoefden te rekenen. In het kader van de wereldkerk heeft de bisschop van tegenwoordig een grotere verantwoordelijkheid en hij kan niet meer het risico lopen een geïsoleerde figuur te zijn. In het vierde en laatste gedail- te wordt de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van elke bisschop ten aanzien van het gezamenlijk overleg, met name binnen de bisschoppen conferenties.

de Stem | 1973 | | pagina 13