EXPO DUUR, MAAR VERANTWOORD Vee- en vleesproduktie in Zeeland Program ZLM-expo Veel ruimte voor vervoer Paard heeft de landbouw nodig Presentatie ZLM :ens ZLM-voorzitter Z. ENZ. kamperland stad Dieden i revisie B.V. as- en tering ren MATTON enz. ines smachines lines SINEN TER is ook t Oostburg Woensdag 20 juni 1973 reedschap latoren en DSCHAPPEN Fzpz KAMPERLAND 8NL. DE" KAMPERIAND a-tentoonstelling te angrijk programma OREN o.a. lieken ijvend onze stand zullen U alle ge- erstrekken. i/j~r£z B.V. TEL. 01134- 1255 REEKWEG 2A EN (N'Br x 7359 01641 -2628 of 340 - Woensdag 20 juni 14.00 uur: buitengewone al gemene ledenvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Inleiding over „De toekomst van het gezinsbedrijf in Ne- I derland" door prof. F.W.J. I Kriellaars. Inleiding over „Het Deense gezinsbedrijf in de I EEG van negen" door de I Deense landbouwattaché mr. I K. Milthers. I 19.30 uur: concert door het I Antwerps Philharmonisch Or- I kest o.l.v. Ed. Fiipse in de Grote Kerk te Goes. Donderdag 21 juni 10.00 uur: officiële opening I Delta'73. I Vrijdag 22 juni: Dag van het I Rund- en Kleinvee 1 10.00-15.00 uur: Gelegenheid I tot bezichtiging van collecties I vleesvee (roodbont, MRIJ, I «vartbont, FH Charolais, wit- I blauwe vee, dikbillen, kruis ingen), varkens, dwerggeiten, I schapen en rundvee. I 10.00-12.30 uur: Keuringen I van rundvee, schapen en gei- ten. I 13.30-15.00 uur: Demonstra- I '6 van de kampioenen en col- I lecties fokdieren. I 15.00-16.00 uur: Werktul- I fjenshow „Transport in de I landbouw". Zaterdag 23 juni: Zeeuwse "ag van het Paard 9.00-12.30 uur: Keuringen Jvan paarden- en\ ponyrassen Itrtl-, tuig- en veelzijdigheids- paarden van het W.P.fT-, trekpaarden, New Forest pony, Halflinger, Fjorden, Shetland pony, Welsh pony, Arabier, Friese paard, Connemara, Dartmoor e.a.). 13.30-16.00 uur: Gevarieerd middagprogramma waaraan al le rassen meedoen: springnu- mers, voltige, dressuur, 16- span trekpaarden, rassendefilé, aanspanningen en parade. 9.00-16.00 uur: gelegenheid tot bezichtiging van de paar den- en ponyrassen. 16.30-17.30 uur: muzikale show. 18.00 uur: sluiting van Del ta'73. Toegangsprijzen Delta'73: f 4,- per persoon, groepen van tenminste 25 personen: f 3,per persoon, f 2,50 voor leden-begunstigers van de ZLM op vertoon van de reduc- tiekaart. f 1,50 voor kinderen tot 14 jaar en scholen groeps- oezoek. Tentoonstellingsterrein De Schotsman Ruiterplaat in de gemeente Kamperland op Noord-Beveland. Het terrein ligt aan het Veerse Meer vlak bij hotel Kamperduin nabij het recreatiegebied De Ban- jaard. Secretariaat Het secretariaat van de ZLM-tentoonstelling Delta'73 is telefonisch te bereiken on der nummer 01107-653. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Als je ziet dat de ZLM-tentoonstel ling Delta '73 begroot is op 200.000 gulden, kun je je afvragen of het houden van zo'n tentoonstelling wel verantwoord is en wat dan eigenlijk de zin daarvan is. De heer J. B. Becu, algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft daarop een beslist ant woord. Eigenlijk meer ant woorden. De structuur zelf van de landbouw maakt het nodig om zo'n tentoonstelling te houden. Met name in Nederland en Zeeland neemt het zogeheten familiebedrijf een grote plaats in. Deze, naar verhouding, kleine eenheden maken het voor de toeleveringsbedrijven moeilijk hun potentiële afne mers van werktuigen en der gelijke te tonen wat er zoal op de markt is verschenen. Een tentoonstelling als Del ta'73 is eigenlijk een forum voor de landbouwers om op de hoogte te blijven van de ont wikkelingen in hun branche. Een tentoonstelling als middel voor informatieverschaffing is, gezien de structuur van de landbouwsector, nog het meest effectieve middel. Maar vol gens de heer Becu wordt Del ta'73 ook gerechtvaardigd om andere redenen. Het is een manifestatie om te tonen dat de landbouw niet dood is. Maar tegelijkertijd is de ten toonstelling een moment van bezinning op de toekomst, op de mogelijkheden en moeilijk heden. Op alle fronten is de landbouw in ontwikkeling. De EEG speelt daarbij een niet geringe rol. Een der proble men is de schaalvergroting van de bedrijven. Met name wat betreft de akkerbouwbe drijven verloopt dit proces trager dan oorspronkelijk werd aangenomen. Delta'73 geeft mede een beeld wat er, wat dit betreft, aan technische mogelijkheden voorhanden is. De Schotsman-Ruiterpiaat is de plaats in Noord-Beveland waar de ZLM-Tentoonstelling Delta'73 wordt gehouren. De namen herinneren nog aan de situatie voor de afsluiting van het Veerse Gat in 1961. In het vroegere Veerse Gat lagen drie zandplaten: de Ruiterplaat, de Schotsman en de Onrust. Deze namen zijn nu gegeven aan het gebied dat ligt tussen het Kamperlandse havenka naal en de Veersegatdam. Het grootste deel van de Ruiterplaat is particulier ei gendom. Dit gedeelte is be stemd voor de bouw van zo merhuisjes. Het overige deel van de Ruiterplaat en het meest zuidelijk gedeelte van de Schotsman moet een recreatie centrum worden. Dit terrein is 30 ha. groot. Het is nu juist dit stuk dat de Dienst der Voorbereidingen aan de ZLM-tentoonstellingopbouw van een paviljoen. Domeinen ter beschikking heeft gesteld voor Delta'73. Het gebied dat ligt tussen dit toekomstige recreatiecentrum en de Veersegatdam is op een opperlakte van 130 ha. bebost en bestaat verder uit 90 ha. grasland, ruige begroeiing en duintjes. Een van de grotere proble men bij de organisatie van een tentoonstelling als Delta'73 is het vinden van een geschikt terrein. Tijdens een persconfe rentie van de organisators werd bezorgdheid uitgespro ken wat dit betreft voor de toekomst. In Zeeland komen steeds minder terreinen be schikbaar voor manifestaties als een ZLM-tentoonstelling. Het huidige terrein zal ook maar weer één keer gebruikt kunnen worden. Is het niet mogelijk, zo werd gevraagd, om in het zuid-westelijk Del tagebied een permanent ter rein in te richten voor dit soort grote manifestaties. Een grote zuid-westelijke manifes tatie ter ere van de afsluiting van de Deltawerken op het permanente manifestatieter rein was een idee dat gelan ceerd werd. Er is een brug geslagen om een deel van de expositieruimte te kunnen bereiken. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Een van de belangrijkste werkzaamhe den in het landbouwbedrijf is het transport. De produkten die per jaar vervoerd moeten worden, kunnen oplopen tot 50 a 80 ton per hectare. Men hoeft maar te denken aan kunstmest, zaaizaad, pootgoed, gras, hooi, stalmest, stro, aard appelen, en bieten. Van de totale arbeidstijd in de land bouw gaat 35 tot 60% zitten in het transport. Het kan dan ook niet verba zen dat Delta'73 een grote plaats heeft ingeruimd voor transportmiddelen welke in de landbouw gebruikt kunnen worden. Transport is niet al leen vervoeren, maar ook la den en lossen. Aan transport werktuigen is op de ZLM-ten toonstelling onder meer te zien: kipwagens, loswagens, stalmeststrooiers, mengmest- wagens, hakselwagens, pak- kenwagens, kranen, blazers, transporteurs en boxenvullers, stortbakken, opschepmaehines, voor en achterladers aan de trekker en hefmasten. Van al deze werktuigen zullen ver schillende uitvoeringen en merken op de tentoonstelling te zien zijn. Tijdens de werk tuigenshow op vrijdag 22 juni van 15.00-16.00 uur zullen werktuigen voorgereden wor den en besproken worden door medewerkers van het Consulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen. Bij de organisa tie van de werktuigendag is ook nauw betrokken geweest het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij te Goes. KAMPERLAND Als trekkracht in de landbouw heeft het paard nauwelijks nog enige betekenis. Toch is het paard nog steeds in op mars. In de sport maar vooral in de recreatie: paardrijden als ontspanning. Die toenemende belangstel ling voor het paard geeft de landbouw toch nog een stuk de heer L. iter van de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard, zal de landbouw een blijvend belangrijke taak behouden bij de opfok van paarden. Dit jaar voor de eerste keer wordt de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden in het ka der van de ZLM-Tentoonstel ling Delta '73. Dit houdt te vens in dat voor het paard en de pony een aparte dag werd ingelast. Op de ZLM-tentoon stellingen in het verleden werden de paarden te zamen met rundvee en kleinvee op dezelfde dag voor keuringen en demonstraties samenge bracht. De Stichting Zeeuwse Dag van het Paard heeft tot doel het fokken van paarden en het bevorderen van het gebruik van het paard in de ruimste zin van het woord. De Zeeuw se Dag van het Paard werd voor de eerste keer gehouden in 1970. Toen werden 125 paarden ter keuring voorge leid. In de daaropvolgende ja ren verdubbelde dat aantal telkens. Op Delta '73 wordt een aanvoer van 500 paarden ter keuring ver wacht. De Zeeuwse Dag van het Paard is zaterdag 23 juni, de laatste dag van de ZLM-ten toonstelling. De keuringen zijn 's morgens. Er worden stam boek, premie- en provinciale keuringen gehouden en er worden kampioenen aangewe zen. Ook het bestgaande rij paard en rijpony zullen worden benoemd, 's Middags is er ver volgens een uitgebreide de monstratie en een show. Er is een rassendefilé, een pony springconcours, er zijn diverse aangespannen nummers en ook de trekpaarden zullen een vier- acht- en zestienspan vor men. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND De Zeeuwse Landbouw Maat schappij presenteert zichzelf op Delta '73 in het ZLM-Pa- viljoen. Naast alle ZLM-instel- lingen presenteren zich in dit paviljoen ook De Bond van Plattelandsvrouwen en de tinL n«°"- hieeft met entge dames de verzorging van de kan- c °P zich genomen. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Het vee neemt op Delta '73 een aparte plaats in. Vrijdag 23 juni is het de dag van het rund- en kleinvee. Een nieuwtje dit jaar is de demonstratie van vleesvee. Maar naast het rund komen ook het schaap, de geit en het varken aan bod. Enige gegevens over een en ander in dit artikel. In Zeeland is altijd veel vleesvee gehouden. Vorig jaar maakte dit soort vee hier meer dan 40% van de totale rundveestapel uit. De belang stelling voor het vleesvee is de laatste twee jaar aanzien lijk toegenomen, mede door een prijsstijging van meer dan 30%. Andere oorzaken van de grote omvang zijn dat veel akkerbouwbedrijven onscheur- baar grasland hebben die door beweiding benut moeten wor den; bijprodukten van de ak kerbouw vormen goedkope en goede voedermiddelen voor vleesvee en de stalmest wordt waardevol geacht voor de vruchtbaarheidsverbetering van het bouwland. Toch wordt er de laatste jaren een andere ontwikkeling merkbaar. Op een deel van de bedrijven verdwijnt het vleesvee terwijl op andere bedrijven de rund- vleesproduktie wordt uitge breid en geïntensiveerd. In de meeste gevallen houdt dat nieuwbouw van stallen in. Het meest gebouwde type stal is de roostervloerstal. In Zeeland zijn reeds een 25-tal van deze stallen gebouwd of in aan bouw met een capaciteit van rond de 2000 stuks vleesvee. De kalveren worden op de be drijven zelf opgefokt en ver volgens afgemest op een leef tijd van ongeveer 16 maanden. Ze komen niet of nog slechts een korte periode in' de weide. Op deze grote bedrijven vor men de bijprodukten van de akkerbouw een onvoldoende basis voor voedermiddelen. Ruw- en krachtvoer moeten aangekocht worden of men moet zelf voedergewassen gaan telen. Wat betreft het laatste ondervindt de snijmais- teelt een toenemende belang stelling. Uitgangspunt voor de rundvleesproduktie zijn ver schillende kalverenrassen, welke op de tentoonstelling aanwpzig zijn. Niettegenstaande het feit dat Zeeland slechts 1% telt van het totale aantal Neder landse melkkoeien, neemt de inzending van de melkveehou ders vrijdag 22 juni een ruime plaats in. Noord-Brabant telt 15% van het totale aantal Ne derlandse melkkoeien en deze provincie valt ook onder het werkgebied van de ZLM. De verbetering van het melkvee wordt bereikt door van de beste dieren nakomelingen te fokken. Daartoe wil deze ten toonstelling dan ook een bij drage leveren. Vandaar de keuringen door een jury waar bij het totale uiterlijk beke ken wordt, maar waarbij uiers en benen der koeien extra aandacht krijgen. In de catalo gus, die uitgegeven wordt, staan ook de produktiegege- vens der gekeurde dieren en de officieel bekende afstam ming. De catalogus bevat ge gevens die officieel zijn vast gelegd. Drie instanties die zich bezig houden met de verbete ring van vee, hebben hierbij samengewerkt: de Regionale Fokvereniging. enof het Ne derlandse!» Rundveestamboek, de Vereniging voor Melkcon- trole en de K.I.-vereniging. De schapenhouderij heeft zich de afgelopen tijd sterk uitgebreid, voornamelijk als gevolg van de gunstige prijs ontwikkeling. Vorig jaar was de omvang van de Zeeuwse schapenstapel 12.500, hetgeen ten opzichte van 1971 een stij ging van 8% was. De schapenfokkerij is ge richt op de produktie van lamsvlees. Dit vlees is be stemd voor export. Frankrijk is verreweg de grootste afne mer. Het „Texelse ras" is het belangrijkste ras in de scha penstapel. Dit ras, dat gunsti ge groei- en slachteigenschap- pen heeft, wordt geregistreerd door de Vereniging ter Verbe tering van het Schapenras in Zeeland. Een derde van alle schapenhouders is lid van deze vereniging. Ongeveer 24% van alle schapenhouders doet ac tief mee aan de geregistreerde fokkerijDe stamboekhouding is gericht op de keuring van de wol en de vastlegging van de vruchtbaarheidsgegevens. Om de concurrentie op de Eu ropese markt te kunnen hand haven worden ook steeds be langrijker als selectiefactoren: groeisnelheid, voedselconversie en slachtkwaliteit. Naast het Texelse ras kent Zeeland ook nog het Zeeuwse Melkscha- penras. Dit ras komt echter nog slechts op beperkte schaal voor. In het verleden werd dit ras gehouden voor de melk welke bestemd was voor de kaasproduktie. Op de ZLM- tentoonstelling vindt een regi onale keuring plaats van scha pen van het Texelse ras. Bo vendien worden demonstratie- groepen van de beste fokram- men, anderhalf jarige ooien en melkschapen tentoongesteld. Sterk teruggelopen de laat ste twintig jaar is de omvang van de Zeeuwse geitenhoude- rij. Momenteel zijn er nog acht plaatselijke geitenfokver- enigingen met in totaal bijna zeventig leden. Vroeger wer den de geiten gehouden voor de melk. Wanneer de laatste jaren de belangstelling voor dt geit dan ook weer toe neemt, met name voor de ge kleurde- en de dwerggeiten, is de oorzaak een duidelijke: men houdt geiten voor de sport. De geit wordt een speelkameraadje voor de kin deren. Om de fokkerij van dwerggeiten te begeleiden is in 1970 de Nederlandse Orga nisatie voor de Dwerggeiten- fokkerij opgericht. Deze orga nisatie telt reeds een flink aantal leden. De Vereniging ter Verbetering van het Gei tenras in Zeeland is bezig zich aan de gewijzigde situatie aan te passen. Op de ZLM-ten toonstelling krijgt de bezoeker op de tweede dag een beeld van de verschillende kanten van de geitenfokkerij in de vorm van keuringen en de monstraties. Gekeurd worden onder meer witte-, Toggenbur- ger- en bonte geiten. Verder is er ook een demonstratie van dwerggeiten en lammeren. In Zeeland worden op 1551 bedrijven in totaal ruim 60.500 varkens gehouden, aldus bleek vorig jaar uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dit is per bedrijf 39, hetgeen erop duidt dat de betekenis van het var ken in de totale bedrijfsvoe ring niet groot is. De verhou ding tussen de produktie van biggen en mestvarkens toont een overschot van biggen. Daarom moeten er jaarlijks een groot aantal biggen ver handeld worden hetgeen voor een doelmatige varkenshoude rij bezwaarlijk is. Het N.L.- ras neemt de grootste plaats in, maar ook het G.Y.-ras komt weer meer naar voren. Een kruising tussen deze ras sen heeft vele voordelen, zo is gebleken uit proeven en cij fers van praktijkbedrijven. Een belangrijke rol in deze ontwikkeling speelt het Var kensstamboek voor Zuid-Ne derland. Dit stamboek heeft tot taak het raszuiver houden en het verbeteren van beide rassen varkens. Het is juist een van de functies van Delta '73 de varkenshouderij onder de aandacht te brengen. Plattelands Jongeren Zuid. Het paviljoen werd ontworpen door de Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw en heeft een oppervlakte van 800 m2. De verschillende stands. ZLM-secretariaat. Deze stand laat zien hoe de organi satie van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij is opge bouwd. Verder ook wat de ZLM allemaal doet en wie de maatschappij besturen. Onderwijs. Deze stand werpt een blik op de moge lijkheden van de Groene School te Kapelle en geeft in formatie over het huishoud en nijverheidsonderwijs. Verzekeringen. Deze infor matiestand geeft een inzicht in de diverse verzekeringsmoge lijkheden van de ZLM: Onder linge Verzekerings Mij, de Onderlinge Zuidelijke Hagel- verzekering voor Landbouw gewassen, de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering, de Vereniging voor Zieken- huisverpleging „Noord en Zuid". Verder geeft deze stand informatie over adviezen en bemiddeling over alle vormen van verzekering. Plattelandsvrouwen. In het ZLM-Paviljoen is ook een stand ingericht van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Onder het motto: „de vrouw in de hedendaagse maatschappij", worden aspec ten belicht als „vrouw en vor ming", „vrouw en creativi teit", „vrouw en milieuzorg" en „vrouw en ontwikkelings samenwerking". PJZ. Er is ook een stand van de Plattelands Jongeren Zuid in het ZLM-Paviljoen. De stand laat het publiek ken nis maken met een aantal acti viteiten van de Plattelands Jongeren. Een maquette van het Delta gebied in het ZLM-Paviljoen geeft een beeld van de laatste werkzaamheden in dit gebied. De maquette is 4,5 bij 5,5 meter groot. Via een bedie ningspaneel wordt de getij werking in het Deltagebied en de daarmee samenhangende dijkhoogte in beeld ge bracht.

de Stem | 1973 | | pagina 19