Dans van de naakte prinses „Zilveren" D-mark sterkste munt in Europa rkoopsters JN Stichting Muziek wil reeds nu uitspraak Kamer Ouders moeten kinderen helpen bij tandenpoetsen (antie ten 1973 HANEN B.V. Corruptie in Polen H -direktrice(teur) ares N XII of aar nst/ catechese rkracht eschrijven an de keuken binnenland buitenland Prinses Nieuw Rantsoen Slalin Porsche Inflalie WENSELIJKHEID ZENDER KLASSIEKE MUZIEK Kort geding tegen Con sumentenbond G. BONNET OVERLEDEN Niet beantwoord Speelgoed J Klok terug AKZO NAAR BEURS WENEN Hoogspanning zal duizenden vogels doden voor een dagje- jor u gebundeld in itis kleuren- Woensdag 20 juni V973 - BREDA - TEL. 79320 j afdeling motorenfabriek vragen een prettige werkkring, •einigen daarvan. werkdagen van 9.30 tol e richten aan: lOTORENFABRIEK in INDUSTRIESCHOOL ,IX" te OOSTERHOUT N.B. chooljaar 1973/1974: end betrekking met aanvullende lessen per week n per week per week van de hoofdakte of de akte nderwijzer(es). dig mogelijk te zenden aan het jishoudschool, Paterserf 6 organisatie is in ons zieken- ikant van worden dagelijks de maal 200 personen, waaronde i deze funktie iemand die, e idigheid, beschikt over organ nggevende kwaliteiten, wa I ring tot aanbeveling s,re 15 juli a.s. te richten aan de ziekenhuis, van Steenberg uzen, telefoon (01150) ij parfumerie gelang kennis en leefi'i 00,— per maand. j wisselend lang weekend, er en wintervakantie- ken beschikbaar in centre 13 )van een onzer verslaggevers) Op 2 april 1606 landde een groep Engelsen in de baai van Chesapeake. Daar troffen zij de in 1585 door Sir Walter Raleigh gestichte nederzetting aan, die ter ere van de nog maagdelijke koningin Eliza beth de naam Virginia had gekregen. De Engelsen gelootden aat Virginia even smal was als Centraal Amerika en zij dach ten door te kunnen trekken om hun doel Indic te bereiken, gij voeren een rivier op, die ze Jamesrivier noemden, ter ere van de Britse koning en stichtten Jamestown, een arm zalig dorp van hutten. In de eerste winter die de kolonis ten in Jamestown doorbrach ten, stierf meer dan de helft. Een van de meest opmerke lijke mannen van de kolonie was kapitein John Smith, fer vent volgeling van koningin Elizabeth. Hij verstond als vrijwel geen ander de kunst de Indianen te benaderen. Hoe wel de vloot van Smith met een regen van pijlen werd be groet, volgde spoedig daarop een levendige ruilhandel, maïs voor de blanken, (glas)parels voor de Indianen. De Indianen (Powhatans) kwamen in het vervolg in vriendschap naar Jamestown, accepteerden ge schenken en boden de kolonis ten vermaak. kanonnen van de Engel sen ze verspreiden. John Smith schoot er bijna zelf het leven bij in, toen het opper hoofd van de Powhatans hem liet vastbinden aan de martel paal, maar tot een executie stierven van de honger. De Indianen brachten maïs en ta bak. Een van de kolonisten, John Rolfe. die tijdens de tocht naar Noord-Amerika zijn vrouw bij de Bermudas in een vliegende storm had verloren, nie, ter ere van mijn land en tot glorie van God". Pocahon tas werd „bekeerd" tot het christendom, werd Rebecca gedoopt en trok met John Rol fe terug naar Engeland, waar ter ere van het jonge paar Kostelijk amuseerden de eËngelsen zich met de dertien jarige Iidianen-prinses Poca hontas, die naakt voor hen danste. Soms groeven de In dianen dee strijdbijl op en moesten de dondereende kwam het niet: de jonge Poca hontas wierp zich op het li chaam van John Smith en be schermde hem. De kolonisten hadden de Powhatans inmiddels duidelijk gemaakt dat zij moesten zor gen voor het levensonderhoud van de Engelsen, omdat velen trouwde met Pocahontas, zo wil tenminste een verhaal van John Smith. Door dit huwelijk consolideerden de kolonisten de vrede tussen hen de de Powhatans. Rolfe zelf trouwde haar niet in de eerste plaats om de liefde en genegenheid van haar te ontvangen, maar voor „het welzijn van de kole- ecn groot feest werd gegeven. Pocahoutas stierf in Londen korte tijd na aankomst, aan de gevolgen van de toen ook al voorkomende mist op de Theems... In 1809 voeren de ontdek kingsreizigers Henry Hudson en Robert Huet met kapitein John Colman de rivier op, die later de naam Hudson kreeg. In zijn logboek beschreef Huet de hoogte- en dieptepunten in de contacten tussen de India nen en kolonisten. Zo schreef hij op 4 septem ber 1609: „Vandaag zijn de mensen van dit land bij ons aan boord gekomen. Ze leken blij met onze komst, brachten verse tabak in ruil voor mes sen en (glas)parels. Zij waren gekleed in prachtige geprepa- reeerde hertehuiden en had den roodkoperen voorwerpen bij zich, zij verlangden kleren en gedroegen zich beschaafd. Ze hebben grote voorraden maïs, waarvan ze heerlijke broden maken..." Op 5 september vertrouwde Huet aan zijn logboek toe: „Onze mensen zijn van boord 0 Krijgers op oorlogspad hebben een kolonist gevangen genomen en beraadslagen over zijn lot: de dood of slavernij. gegaan en zagen een grote me nigte mensen, mannen, vrou wen en kinderen, die tabak uitdeelden. Vandaag kwamen weer veie Indianen aan boord van wie verscheidene waren getooid met veren en andere nrachtige bontkleding droege Enkele vrouwen kwamen naar ons toe met hennep. Te gen dc avond gingen ze weer van boord en brachten wij de uren door met rokeen". Zo vreedzaam bleef het niet. dat zou kapitein John Colman enkele dagen later merken, zo blijkt uit het dakboek van Huet (Vorige afleveringen. In deze krant van 16-19 juni). extra gehonoreerd, even (.specialiste. n Drogisterij Parfume eiden (Van onze redactie buitenland) BONN De Duitse mark, het symbool van de geweldige vlucht die de Westduitse economie heeft genomen, is deze week 25 jaar oud. Op 20 juni 1948 gaven de westerse overwinnaars de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk aan alle inwoners van hun naoorlogse bezet tingszonen 40 eenheden van de nieuwe valuta. Voor de Westduitsers was dit het begin van het zogenaamde „economische wonder". Het verwoeste land werd in een minimum van tijd wederopgebouwd tot een van de machtigste economische naties ter wereld. Maar voor de geallieerden droeg de nieuwe munt bij tot de ontketening van de koude oorlog. Slechts vier dagen nadat het geld was uitge deeld, begonnen de Russen met de blokkade van Berlijn gevolgd door de geallieerde luchtbrug naar het geïsoleer de westelijke deel van de stad en was de verdeling van het vroegere Duitse rijk zo goed als bezegeld. Op die zondag in 1948 hielden de Westduitsers zich ver van zulke politieke over wegingen. De winkels in de westerse zonen werden plot seling gevuld met goederen die men zo lang had moeten ontberen. Wijn, sigaretten en koffie waren opnieuw te krijgen en de tijd van de ruilhandel liep ten einde. Aan de bedrijven en maat schappijen in de westerse zo nen werd 60 nieuwe DM per werknemer gegeven als aan- vangskapitaal. De bankreke ningen en spaarrekeningen in de sedert 1924 bestaan de oude Reichsmarken werden, ofschoon tegen een ongustige koerst| omgewis seld in de nieuwe munt. De burgers mochten slechts 20 reichsmarken omwisselen in' D-marken in een verhouding van een tegen een. De geal lieerden hadden twee jaar lang met het denkbeeld ge speeld vooraleer de definitie ve beslissing werd genomen. De nieuwe bankbiljetten zonder handtekening of wa termerk werden in New York gedrukt en naar Bre men verscheept. Momenteel hebben de drie deelgenoten in het plan Frankrijk trad op het laatste ogenblik toe reden om met gemengde ge voelens terug te denken aan hun beslissing van toen. Se dert 1948 is namelijk alleen de Zwitserse frank in waar de gestegen tegenover de DM. De dollar is met onge veer 18 procent, het pond met ongeveer de helft en de Franse frank met bijna 60 procent gedaald tegenover de eerste naoorlogse koers van de mark, zo blijkt uit officië le cijfers. Maar de Duitsers, die mee maakten hoe de geallieerden de zo nodige fabrieken ont mantelden en plunderden en daarna geld van het Mar- chall-plan binnenpompten voor de wederopbouw, moes ten 10 jaar lang tot 1958 wachten vooraleer de DM de volledig inwisselbare munt werd die'hij vandaag Is. Een Westduitse huisvrouw herinnert zich de „munther vorming" als volgt: „Na de oorlog was er niets te eten, geen kleding. Alles was ge rantsoeneerd en de gezinnen lieten hun kinderen elkaar aflossen in de lange rijen voor de voedselverdelings centra. De enige „harde munt" waren sigaretten of tapijten en dekens in ruil waarvoor op de zwarte markt voedsel was te krij gen. Maar na 20 juni kregen we met onze rantsoenenkaar- ten ook het nieuwe geld. Plotseling waren de winkels vol glazen, kleren, voedings waren,„alles." Hamsteraars die de legen darische inflatie van de Reichsmark hadden meege maakt en die gezien hadden hoe de prijs van een pond koffie het bedrag bereikte van een, twee maandlonen van een fabrieksarbeider, hadden uiteindelijk hun goe deren op de markt gebracht voor verkoop tegen een har de munt. Waarnemers zien de munt hervorming als de eerste po sitieve stap naar de vorming van het na-oorlogse Duits land. Terwijl Stalin oor spronkelijk instemde met een munthervorming in alle vier bezettingszonen, stemden de westerse geallieerden niet in met zijn eis dat Moskou het alleen toezicht zou 'heb ben over een drukkerij voor de nieuwe bankbiljetten, in Leipzig in de huidige DDR. Zij vreesden dat de Sovjet controle op de mark, die door de V.S. werd gesteund tegen een nominale waarde van 3,30 t.o.v. de dollar, zou gebrukit worden als een wa pen bij het bepalen van de oekomst van Duitsland. Met het verwerpen van die Russische eis en de belofte om het geld in omloop te brengen in de toenmalige be zette westerse sectoren van Berlijn, deden de verbonde nen de Kremlin-dictator een excuus aan de hand voor zijn poging om Berlijn econo misch van het westen af te snijden. De daaropvolgende geallieerde voedsel- en goe derenluchtbrug luidde de reeks stappen in die aan bei de kanten van de „zonegren- zen" werden gedaan en Duitsland definitief verdeel den in Oost en West. Tegen mei 1949 hadden zowel Oost als West-Duitsland een eigen grondwet en handelden zij als afzonderlijke staten. De plannen die ooit ter sprake gekomen waren om de drie westerse bezettingsgebieden in een grote vredelievende landbouwstaat te veranderen, waren voorgoed de grond in geboord. In mei 1950 was de rant soenering ten einde ter wijl zij in Groot-Brittannië daarentegen nog verscheide ne jaren zou duren en kondigde de Westduitse au to-industrie plannen aan voor de bouw van haar eerste luxe-sportwagen, de „Por. sche 356". In 1955 verliet de miljoenste „kever" de Volks wagenfabrieken. In 1948 was er in West-Duitsland 6.400 miljoen DM in omloop, ver geleken met 45.000 miljoen DM nu. Anderzijds stegen de prijzen tussen 1948 en 1973 gemiddeld met 1,8 per jaar. Voor 1973 wordt een stijgings percentage van rond 8 pro cent verwacht Tijdens zijn 25-jarig bestaan is de Mark slechts eenmaal gedevalu eerd, nl. in 1949, toen zijn waarde met 20 procent werd verminderd ten opzichte van de dollar. Na de financiële beroering van de jongste jaren met inbegrip van de twee dollar devaluaties, de opwaardering van de mark en de recente beslissing om de Europese munten gezamenlijk te laten zweven tegenover de dollar is een dollar in West- Duitsland momenteel 2,70 mark waard. d.i. een feitelij ke opwaardering van de mark met 62 procent in ver gelijking met de koers van 1949. Bij de internationale mo netaire crisis van maart jl. keerde de mark de rug toe aan de munt die het sedert zijn geboorte had gesteund, en wordt zijn pariteit nu of ficieel uitsluitend genoteerd in „papiergoud", dit zijn de speciale trekkingsrechten, en niet in dollars. Alhoewel de sterkte van de mark de Westduitsers in staat heeft gesteld een van de hoogste levensstandaarden in Europa te bereiken en het toerisme van West-Duitsland in de meeste delen van de wereld heeft vergemakkelijkt, wordt de machtige DM momenteel evenzeer als de andere belangrijke munten be dreigd met inflatie. Tijdens de afgelopen vijf jaren is de koopkracht van de mark in West-Duitsland met een vier de gedaald. Kanselier Brandts socialistisch-liberale coalitie werkt tegenover de steeds toenemende stijging van lonen en prijzen aan mo gelijkheden om deze trend in te dijken. AMSTERDAM (ANP) De Stichting Nederland- Mu ziek heet't dc leden van de Tweede Kamer gevraagd, in afwachting van de adviezen en hesluiten van de betrok ken omroeporganen, reeds op dit moment te komen tot een principiële uitspraak waarin de wenselijkheid vau een zender voor klassieke en DEN HAAG (ANP) Het assurantieconcern Stad Rotter dam anno 1720 heeft opdracht gegeven de Nederlandse Con sumentenbond in kort geding te dagvaarden. Aan de president van de rechtbank in Den Haag wordt gevraagd de Nederland se Sonsumentenbond te verbie den onjuiste en onware mede delingen te doen over de ren- teparticipatievcrzekeringen van het concern en publikatie van het vonnis in de Consu mentengids te gelasten. Het gaat om een advies, dat de Consumentenbond een van zijn leden op diens verzoek heeft verstrekt over de rentepartici- patieverzekering van de Stad Rotterdam. Dit advies viel niet gunstig uit voor het concern. De Consumentenbond toonde zich dinsdagochtend enigszins verwonderd over de medede ling, dat de „Stad Rotterdam" een kort geding heeft aange spannen. Aan de Consumen tenbond is daarover namelijk niets gezegd door de Stad Rot terdam. Dinsdagochtend was er nog geen dagvaarding ont vangen. PARIJS Georges Bonnet, voormalig minister van bui tenlandse zaken van Frank rijk, is maandag in Parijs op 83-jarige leeftijd overleden. Als minister van buitenlandse zaken in de jaren vlak voor de tweede wereldoorlog, streefde hij naar een goede verstand houding met nazi-Duitsland. Hij was een der voornaamste opstellers van het verdrag van München van 1938. Dit ver drag, waaronder gedeelten van Tsjechoslowakije aan Duits land werden toegewezen, werd mede ondertekend door Enge land en Italië. Met zijn politiek werd hij aanvankelijk populair, maal later werd hij hierom scherp bekritiseerd. Na de oorlog werd Bonnet in de Franse na tionale vergadering herkozen. Zijn zetel wordt nu door zijn zoon Alain bekleed. Georges Bonnet was advocaat en is in het midden van de jaren 1930 ambassadeur in Washington geweest. rJèm^nb?.V-el'"R' «lat ouders 1,13 hun kinderen de te wnra Deze hulP 'lient a i vo°rtgezet tot op 8- leeftijd.' PropfJw?te slotzi" van het tand!?'" van fenee Id* a bij 7"' 9" u" W v ren"' waarop drs- de Ni'i^"endsen vandaag aan »0veÜ?ee8:Se universite't pro- De heer Berendsen komt tot de conclusie, dat de meest ideale manier van tanden poetsen (de rolmethode) niet tot de beste resultaten bij kinderen leidt. Ze kunnen het beter volgens de „ouderwetse" schrcbmetho- de doen. In zijn laatste stelling waar schuwt hij. „Mag een kinder hand gauw gevuld zijn, het te genovergestelde geldt voor een kindertand." Al sinds 1910 wordt door „Het ivoren kruis" de rolmethode gepropageerd als de beste ma nier van tanden poetsen, maar die methode is vooral voor kinderen erg moeilijk. Theore tisch kan die methode wel het beste zijn, het praktische re sultaat valt bij kinderen etg tegen. Overigens heeft elke manier van tanden poetsen meer ef fect bij ouderen, dan bij jonge ren en vandaar ook dat drs. Berendsen het noodzakelijk acht de tanden van de kinde ren regelmatig door de ouders te laten poetsen. De vraag wat nu werkelijk de beste manier is om het gebit van kinderen schoon te hou den, wordt in dit proefschrift overigens niet beantwoord. Dat is evenmin het geval met de vraag hoe een bepaalde ma nier van poetsen moet worden onderwezen om goed door kin deren en ouders te worden uit gevoerd. In de algemene inleiding van het proefschrift noemt de heer Berendsen een elektrische tan denborstel „leuk speelgoed" voor kinderen. Vanwege de kosten en vanwege het feit, dat zo'n borstel niet beter is. adviseert hij de tanden gewoon met een „hand"-tandenborstel te laten poetsen. In de stellingen gaat de pro movendus ook nog in op het bezoek aan de tandarts. Hij zegt: „Aangezien kinderen reeds vanaf 2- tot 4-jarige leeftijd de gelegenheid moeten krijgen om zelfstandig erva ringen op te doen, lijkt het niet gewenst, dat zij door hun ouders vergezeld worden in de behandelkamer van de tand arts". moderne, muziek wordt vastgelegd. De kamer zal op 26 en 27 juni het voorstel in behande ling nemen tot ratificatie van het verdrag van Straatsburg en de herziening van de tele graaf- en telefoonwet. De Stichting Nederland-Muziek verwacht dat niet alleen de pop-muziek maar ook het Hil- versumse radio-aanbod ter sprake zal komen. De stich ting, voortgekomen uit initia tieven van Rudy Kousbroek en Theo Olof, streeft naar een afzonderlijke zender voor klassieke en moderne muziek. Tot nu toe hebben 66000 men sen doen weten niet tevreden te zijn over het huidige aan bod van klassieke en moderne muziek. Indien nu, ter compensatie van het mogelijkerwijs ver dwijnen van het nachtelijk aanbod van Veronica en Noordzee, zou worden besloten tot uitbreiding van de zendtijd van de popzender Hilversum 3 tot 23 of 24 uur per etmaal, dan zou daarmee, tenzij tevens een gelijktijdig compensatie plaats vindt voor de radioluis teraars die hoge prijs stellen op een redelijk aanbod van klassieke en moderne muziek, de reeds bestaande oneven wichtigheid in het radio-aan bod nog aanzienlijk worden vergroot, aldus de stichting. De programma's voor een zender met uitsluitend klassie ke en moderne muziek zullen door de bestaande omroepor ganisaties tegen naar verhou ding beperkte kosten geboden kunnen worden, zo meent de stichting. Daarbij zou volgens haar in ruime mate gebruik gemaakt kunnen worden van de in radio-archieven sluime rende voorraden grammofoon platen en muziekbanden, voor een groot deel eigen registra-. ties van de omroepverenigin gen. WARSCHAU (AFP) Is Krakau de corrupste stad van Polen? Die indruk wordt in ieder geval gewekt door een reeks onthullingen over cor ruptie in deze voormalige ko ningsstad. Volgens het week blad Zycie Literackie zijn in 1971 in Krakau 86 mensen ge arresteerd wegens ambtsmis drijven. In lz72 zelfs 267 en de arrestaties duren ook nu nog voort. Veel zaken gaan jaren lang terug, zelfs tot 1950, maar na de politieke machtswisseling van 1970 is een nieuw gerechte lijk offensief tegen de corrup tie begonnen. Tussen 1971 en 1973 kwamen jaarlijks drie maal zoveel gevallen aan het licht als voor die tijd. De meeste gevallen hebben betrekking op gevallen van af persing door ambtenaren. De recordhouders zijn 34 staats- controleurs, belast met toe zicht op openbare diensten en op ambachtslieden, die hebben bekend dat ze hun slachtoffers zeker drie miljoen zlotys (on geveer 420000 gulden) afhan dig hebben gemaakt. Een handwerksman klaagde „als ik 's morgens wakker word is het eerst wat ik me afvraag: wie zal me vandaag weer geld komen aftroggelen: de mensen van de handelscontrole van de gezondheidsdienst of die van het toezicht op de industrie trie?" japier w pen Brieven voor deze robriek moeten met volledige ruam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adret zijn dan bil de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevellen eent it met inhoud, c.q. ttrekking. In „De Stern" van vrijdag 15 juni jl. stond op de voorpagina een bencht, onder de sugges tieve kop. „Verbod van Rome treft Nederlandse gebeden". In dit ANP-bericht trof ik onder meer de volgende zinsnede aan: „In kringen van pastores en liturgische deskundigen achtte men het donderdag avond onwaarschijnlijk dat hei mogelijk is om overal in ons land de liturgische klok terug te draaien". Op een bijeenkomst van en kele geestelijken daags daarna kwam een en ander ter spra ke; onze reactie was samen te vatten ,in grotendeels dezelfde woorden als in de hierboven aangehaalde zinsnede, zij het met een toch wel iets andere strekking, t.w.- „In kringen van (andere) pas tores en liturgische (mogelijk minder) deskundigen achtte men het (zaterdagmiddag) niet alleen mogelijk, maar zeer wenselijk zo niet noodzakelijk om (hier en daar) in ons land de liturgi sche klok (die veel te ver vooruit is gezet, d.w.z. óver tijd is, weer) terug te draaien (d.w.z. gelijk te zetten".) Het klinkt misschien niet prettig, het is misschien wat pijnlijk, maar ja, wat wil je als je steeds de klok te ver vooruit zet. BREDA ET. SMITS. PR (Van onze redactie buitenland) WENEN De aandelen van Akzo n.v. zullen met ingang van 4 juli op de beui's van Wenen genoteerd worden, zo heeft Creeditanstalt Bankver- ein medegedeeld. Het besluit past in het fi nanciële beleid van Akzo, al dus het concern. Aandelen Akzo worden al genoteerd op elf effectenbeurzen: Amster dam, Antwerpen, Bazel, Brus sel, Düsseldorf, Frankfort, Ge- nève. Parijs, Londen, West- Berlijn en Zürich. DEN BRIEL (ANP) De werkgroep: „Beheers de groei op de Zuidhollandse eilanden Voorne en Putten" is van oor deel dat jaarlijks duizenden vogels de dood zullen vinden, als de overheid de hoogspan ningsleidingen vanaf de Maas vlakte over Voorne en Putten volgens plan iaat aanleggen. Deze hoogspanningslijn zal op vijftig meter hoogte van west naar oost landinwaarts en zeer belangrijke Europese vogeltrek route doorsnijden. Het gaat. hierbij om honderdduizenden vogels per jaar waarvan het grootste deel Voorne passeert in een enkele kilometers bre de baan. De kans is zeer groot, dat de vogels de overspanning van Maasvlakte tot. diep in Putten niet zien, daar zij vaak in het donker vliegen, bij slecht weer of bij mist, aldus de werkgroep. Deze acht het daarom juist dat de geprojecteerde hoog spanning of ondergronds komt of op zeer geringe hoogte.

de Stem | 1973 | | pagina 13