zeeuws Brugge werkt hard aan sanering van de stadsreien Bekijk Zeeland eens vanuit de hoogte EVENEMENTEN Mooije Staak bezoek waard Benoemingen aan St.-Eloy Oostburg stad streek WEEKEND- TIP VAN VVV ZEELAND Eede Groede Aardenburg Draaibrug Kruiningen Westdorpe IJzendijke Weekenddienst Sternredactie HULST Zaterdag 16 juni 1973 9 (Van een onzer verslaggevers) Voor de bevolking van Wa terlandkerkje zal het vandaag en morgen een enorme drukte worden. Gezien de vele kaar ten die zowel voor de Mini- Mikshow van vanavond als voor de show van de Zangeres zonder Naam morgenavond, zijn verkocht komen dit week einde vele mensen uit de he le streek naar het slechts en kele honderden inwoners tel lende Waterlandkerkje. Hier is overigens de laatste dagen hard gewerkt om letterlijk al les op poten te krijgen. Het opzetten van de grote feesttent in de nabijheid van het voet balveld was een karwei dat men snel had geklaard. KPJ —De KPJ - afdeling Eede gaat 23 juni samen met de afdeling Oostburg een reis naar Limburg maken. Belang stellende jongeren uit Eede, De Biezen e.o. kunnen zich hier voor aanmelden bij H. v.d. Wijnckel, Brieversweg 8 of T. de Croock, Lievestraat 14. Oorlogstuig Voor de tweede maal in korte tijd werd op het erf van H. Rae- man-Van Vooren aan de Zwaanstraat te Eede oorlogs tuig gevonden. De laatste vondst betrof een forse hand granaat uit wereldoorlog II. Jubileum-bolling 81 Boi lers namen deel aan de jubi- leumbolling ter gelegenheid van het gouden bollersfeest van H. Pijfferoen uit Eede. Er werd gebold op de banen van De Eenhoorn bij mevr. E. de Geeter-de Vriend nabij de grens. De uitslag: 1 K. Goet- hals-J. Goethals-R. Versluijs, 2 C. van Giels-P. Hollebosch- G. de Geeter, 3 O. Rodts-J. v. Kerckhove-A. Bron, 4 C. Dut- schaver - L. Rogge - D. Stan- daert, 5 G. Dhoore-A. Dhooge- R. Verheije, 6 P. Hermie-E. Cauwels-F. Tournois', 7 J. Blondeel-J. Haegeman- Blaaij. Kinderkoor Vandaag zal het kinderkoor van de St. Ba- voschool uit Oostburg onder leiding van de heren J. Steij- aerts en H. de Ruysscher met ritmische gezangen de dienst opluisteren in de parochiekerk van Groede. Voorganger is pastoor Fassaert uit Groede. De dienst begint om 19 uur. Voetbal Zondagmiddag wordt op het Aardenburgse sportpark een voetbalwed strijd gespeeld tussen de KPJ- afdeling Eede en de familie De Croock uit De Biezen (Ee de). De wedstrijd begint om 14.30 uur. Optocht In het raam van de samenwerking tussen de grensgemeenten heeft Aarden burg afgelopen weekend ook een biidriage geleverd in de historische optocht, die ter ge legenheid van de Maldegemse verbroederingsfeesten uittrok. De brandweerploeg van Aar denburg trok er heen met een zeer antieke brandspuit. Aan leiding tot deze historische bijdrage vormde het feit, dat Aardenburg in september 1859 het naburige Maldegem te hulp snelde, toen die plaats getroffen werd door een zeer grote brand. De Aardenburgse medewerking verliep via het Evenementen Comité Aarden burg. Bij de feestelijkheden te Maldegem waren ook burge meester drs. W. Lockefeer van Aardenburg en andere ge meentelijke functionarissen aanwezig. Jongerenkoor Zondag zingt het r.k. jongerenkoor van Aardenburg in de Sint- Baafskerk tijdens een Neder lands-hervormde dienst, geleid door Wika R. Wa sterval van Hedenesse te Cadzand. Het jongerenkoor zal voor deze ge legenheid versterkt worden door leden van het dameskoor en treedt op onder leiding van L. Ducheine en W. Dierick. De dienst begint om 10.30 uur. Bisamrat Door Jannis Corthals uit Draaibrug werd in de oude Aardenburgse Ha ven opnieuw een bisamrat ge vangen. Het betrof deze keer een nog jong exemplaar. De oude stenen bruggen en de grachten waarop de motorbootjes de toeristen rondvaren, bezorg den Brugge de bijnaam „Venetië van het Noorden". (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE De Brugse reien - dit zijn de grachten in deze historische stad stinken niet meer. Het euvel is nu provisorisch verholpen, maar toch moet er nog heel wat gebeuren, voordat Brugge definitief af is van de vervuiling van de reien, de grachten, die in het toeristische pakket van Brugge naast alle fraaie his torische bezittingen toch een belangrijke plaats innemen. Het stadsbestuur van Brug ge heeft er nu voor gezorgd dat geen vervuild water vanuit de Gentse en de Oostendse vaart meer in reien terechtkomt. Bovendien wordt nu zuiver water toegevoerd vanuit vij vers en zuivere waterlopen. Met deze maatregelen heeft men nu al bereikt dat het water in de reien niet meer stinkt en dat hier en daar al weer wat leven in het water ts te bespeuren. Wat Brugge nu In de toe komst gaat doen is ervoor zor- 8en dat de riolering van de s'ad niet meer in de reien t uitmondt. In eerste instantie 8aat men het rioolwater op- vangen en naar de Oostendse s'aart leiden. In een later sta llam zal men dit rioolwater Saan zuiveren. De totale sane- ffflg van de Brugse reien kost i ongeveer 225 miljoen frank. Hiervan moet Brugge zelf 55 nuljoen betalen. De rest wordt fina" d,e ®elgiscbe regering ge- De dienst voor toerisme in ruSge gaat de toeristen dit I j"-. sPeciaal wijzen op de Mie abdijen en begijnhoven s'ad- Wat dat betreft l 1 ®rugge heel wat te bie- um. Allereerst is er het prin- I X beg'inho£ Ten Wijn- ho«r Veen van de beroemdste tó- wen m Europa. Het 2?of word£ nu bewoond benedictinessen. I <le I in BruSge podeheve-abdij aan, 'le St T n T?r ..Duinenabdij, teel v U»^°" ut het kas- nenbru" ^ale. de benedictij- WrT ^an Andries en de DÓX'!ne-priorii van Ter sticht' wle 111 1106 werd ge- %n cXmaal zi£n vele ab" bet nuKi^ niet voor IMr ziin toegankelijk. Dit bepaald jechter wel op b"ek geopend6" V°°r h6t PU" heefnt^ de zomermaanden de'V Van If-",°g meer te bie" 'ugustnc 1 tot en niet 10 tiende r voor de baande?» ,et Festival van stauteronhg0t den. Ditmaal orKlweHct b Programma een CX?' die in het te- cb staat. Eminente Bachkenners, zoals L. Doerr uit Freiburg, B. Lagacé uit Montreal, L. Rogg uit Genève, D. Pizarro uit New York, G. Verschraegen uit Gent en K. d'Hooge uit Brussel vormen de jury. De deelnemers aan deze wedstrijd zijn uit haast alle werelddelen afkomstig. Er doen ook acht Nederlanders aan mee. België zelf is echter met slechts één deelnemer - en dan nog wel een Waalse - vertegenwoordigd. Plattelandsvrouwen De afdeling Kruiningen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen heeft onder lei ding van mevrouw De Rijke in de huishoudschool prinses Beatrix een cursus fijne keu ken gevolgd. In deze cursus werd aandacht geschonken aan het grilleren van vlees, en lekkere hapjes. Do fondue maaltijden werden niet verge ten, terwijl op de laatste avond de barbecue aan de beurt kwam. Voor deze cursus bestond bijzonder veel belang stelling. Nagegaan zal worden of binnenkort opnieuw een cursus kan worden gehou den. Gaaibollina Op veler verzoek wordt ook tijdens de kermis in Westdorpe een gaaibolling gehouden. De lief hebbers kunnen hiervoor te recht in de zaal van het oud Raedhuys bij J. van der Goes, op maandag 9 en dinsdag 10 juli. Feesttent Tijdens dit weekeinde wordt in de nieuwe wijk in Westdorpe een feest tent opgericht. Vandaag (Vrij dag) is er een bal, zaterdag 16 juni treedt de Polypamdrive in de discotheek op en zondag 17 juni wordt er een gaaibol ling gehouden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met ingang van 1 augustus a.s. zijn aan de scholengemeenschap St.-Eloy in Oostburg benoemd de heren M.J. de Dreu uit Middelburg als leraar aardrijkskunde, J.H. van Els uit Nijmegen .als le raar scheikunde en biologie, W. Roth uit Aardenburg als leraar Engels, A.P.P. Tas uit Aardenburg als leraar Frans en E.M. Wijffels uit IJzendij- ke als leraar Nederlands. Verkoping In hotel Hof van Koophandel te IJzendijke werd ten verzoeke van de kerkvoogdij van de Neder landse Hervormde Kerk in het openbaar verkocht het heren huis der voormalige Nederlands Hervormde pastorie aan de Markt te IJzendijke. Er werden verschillende briefjes bij de inschrijving inge leverd waarvan de hoogste in schrijver was de heer P. van Voorsten te IJzendijke met f 53.304. Koper werd de heer Ch. Aers te IJzendijke voor de som van f 44.000. Kleuterschool - In de open bare kleuterschool „Klein Duimpje" woidt dinsdag 19 .iui 's avonds te 20 uur de laatste ouderavond in dit schooljaar gehouden. Getracht zal woren om ge zamenlijk iets in elkaar te zet ten, waar de kinderen de vol gende dag plezier aan zullen beleven. Lange Jan in Middelburg Een bezoekje aan „De Mooije Staak", een van de oudste hofsteden in Zuid-Be veland die men kan vinden tussen 's-Gravenpolder en Nisse, is de moeite waard. Deze oude hofstede, die uit het jaar 1635 dateert is sinds kort herschapen in een knstgalerij. Er wordt uit sluitend werd tentoongesteld van eigenaar-kunstenaar Messemaker. Bij binnenkomst betreedt men een ruimte, waar men een bar, tafeltjes en stoelen aantreft. De heer Messema ker serveert zijn bezoekers persoonlijk koffie of thee. Geen sterke drank, dat vindt hij niet nodig. Daarnaast is er een ruimte waar vooral smeedijzeren werkstukken van de heer Messemaker tentoongesteld staan. Van dit materiaal maakt hij onder meer lantaarns, tuinhekken, schalen en kandelaars. Ach ter de barruimte is een ver trek waar hij zijn schilderin gen op glas exposeert. Niet alleen een bezoek aan „De Mooije Staak" is interes sant, ook een gesprek met de kunstenaar is de moeite waard. Hij is afkomstig uit Wassenaar, waar zijn vader een grote boerderij had. Hij heeft de hele wereld rondge zworven. In zijn werk speelt de natuur een gx-ote rol. De heer Messemaker heeft nog veel meer plannen met „De Mooije Staak". Hij heeft er reeds een teckelfokkerij bij en wil er in de toekomst ook een kinderboerderij bij bouwen. Voor de toerist, die een fietstocht maakt door de Zak van Zuid-Beveland is „De Mooije Staak" een aange naam rustpunt. De toegang is vrij en de galerij is -behalve op maandag en dinsdag - da gelijks geopend van 10.30 tot 18 uur. „De Mooije Staak" is gelegen aan de Ronde Pol derdijk in Nisse. Het Middelburgse Abdijencomplex Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, telef. 01180 - 7438 (voor Midden- Zeeland) en A. Verlind, telef. 01140 -3103 of 01140 - 3751 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen). eindredactie has augustijn Meestal geven wij u in deze rubriek een suggestie om Zeeland te bekijken per auto, te voet of per fiets, inaar nog nooit adviseerden wij u dit vanuit de lucht te doen. Toch is onze provincie vanuit hoger sferen bij goed helder weer bijzonder fraai. Hierbij bedoelen wij niet, dat u daarvoor moet gaan vliegen, maar eerder trappen klimmen, want in Zeeland zijn talrijke hoge gebouwen (meestal torens) te beklim men en vanaf het hoogst bereikbare punt heeft u prach tige vergezichten. Onlangs is bij de Provinciale Zeeuwse V.V.V. te Middeuburg een lijst verschenen met opgave van alle te beklimmen torens in Zeeland. Wij willen u graag enkele mogelijkheden hieruit noemen. Op Schouwcn-Duiveland zijn er torens te beklimmen in Haamstede, Koudekerke en Ouwerkerk. Jammer ge noeg is de St.-Lievens Mon stertoren momenteel nog niet te beklimmen. Vermeldens waard uit dez eserie is zeker de uitzichttoren van Haam stede, gelegen aan de A.v.d. schouw Weijdeweg (richting Westen- schouwen), waar vanaf de trans van de toren een prachtig uitzicht is over de domaniale bossen en duinen van de Westhoek van Schou wen. Deze toren is dagelijks gratis te beklimmen. Eveneens een mooi uit zicht, maar dan over water heeft u vanaf de Plompe To ren aan de Oosterscheldedijk te Koudekerke Schouwen- Duiveland). Deze eenzame toren is het enige overblijf sel van het verdronken dorp Westenschouwen, eens een welvarend vissersdorp, dat ruim een half uur gaans van zee lag. Dat was echter vóór de zeemeerman wraak nam op de bewoners van dit dorp, na de vangst van zijn vrouwtje door de vissers. Toen zij de smeekbede van de zeemeerman weerstonden en de zeemeermin niet vrij lieten, sprak de meerman de vervloeking uit dat het hele doi-p, behalve de toren, zou vergaan. Voor beklimming van deze toren kunt u de sleutel afhalen bij de nabij gelegen boerderij van de heer M.O. Hanse. Entree f 0,25 p.p. Op Noord-Beveland is alleen de toren van de HN-kerk te Kortgene te beklimmen. Hiervoor kan de sleutel wor- Behalve een toren beklimmen kunt u dit weekend nog vele andere dingen gaan zien of meemaken, want ook nu zijn er weer talrijke evenementen georganiseerd. Zonder compleet te willen zijn, noemen wij Aardenburg vanavond handboogschieten op de staande wip op de Gaaipers- weide aan de Herendreef. Aanvang 19.00 uur. Bruinisse optreden van de fanfare De Hoop. Aan vang vanavond om 19.30 uur. Morgen woi-dt in Domburg ter gelegenheid van vaderdag een midgetgolf-toernooi ge houden op het midgetgolfter- re;n aan de Nehalenniaweg. Ook rijdt vandaag weer de Stoomtram door Zuid-Beve land. Start te Goes op het Oude Veelosperron te 10.45 en 14.00 uur. In Middelburg is het van daag al kunst wat de klok slaat. Vanavond om 20.00 uur vindt de tweede voorstelling plaats van Romulus de Gro te, een voorstelling in het openluchttheater Tooren- vliedt aan de Koudekerkse- weg. Deze voorstelling wordt verzoi-gd door de Openlucht spelers. Ook wordt er ge speeld op 22 en 23 juni a.s. Vei-der zijn er in de straten van Middelburg tot 23 juni a.s. divei'se straatconcerten door amateurgezelschappen. Medewerking aan deze mu ziek op straat verlenen o.a. brassbands, een accoi-deonor- kest en popgroepen. Vana vond concerteert ook Jaap Nieuwenhuijzen op het orgel in de Lutherse kerk. Aan vang 20.00 uur. Morgen wordt in Ovezande (Zuid-Beveland) een wed strijd gehouden in het hand boogschieten op de staande wip. Terrein staande wip. Aanvang 14.00 uur. In Renesse organiseert de Lionsclub vandaag en op 30 juni a.s. een wandeltocht; te lopen afstanden 8, 10 en 15 km. Inschrijving en start bij het dorpshuis in Renesse. In Ritthem (Walcheren) wordt vandaag het ereklas- kampioenschap ringrijden te paard verreden. Deze zeer belangrijke ringrijderij be gint al vanmorgen om 8.00 uur en duurt tot laat in de middag. In Sluis zijn het morgen middag de dames die de show stelen, want om 15.00 uur is in deze stad een muzi kale rondwandeling met show gepland door een be kende damesdrumband. Start vanaf de Markt. In Vlissingen treden vana vond Elly Nieman en Rik- kert Zuiderveld op in de Walk Inn, Min. Lelystraat. Aanvang 20.00 uur. Ook staat er een concert door de brass band Caecilia in de St.-Ja- cobskerk van Vlissingen op het programma. Aanvang 20.00 uur. Eveneens in Vlis singen is vanmiddag een wandeltocht georganiseerd die start vanaf het Basken- burgplein en begint om 13.00 uur. Te Waterlandkerkje (West- Zeéuwsch - Vlaanderen) is het vandaag kermis, en dat niet alleen, want vanmiddag wordt er ook nog een wieler wedstrijd georganiseerd en vanavond is er de Mini-Mik- show. Aanvang 20.00 uur. Morgenavond de show van Zangeres Zonder Naam. Tot slot vermelden wij nog dat vanavond in Zoimemaire (Schouwen-Duiveland) de Amsterdamse Politiekapel op de Ring optreedt. Het con cert begint om 19.30 uur. Zoals u kunt constateren is er weer volop pret en plezier te beleven. Wij wensen u dan ook een bijzonder pret tig weekend!! den opgehaald bij het ge meentehuis of bij VVV Noord-3eveland, Hoofdstraat 126 te Koi-tgene. Op Zuid-Beveland is alleen de toren van Kapelle te be klimmen, maar alleen van maandag t.m. vrijdag. Voor de sleutel, vervoegen bij het kantoor gemeentewerken op het Kerkplein. Op Walcheren zijn diverse torens te beklimmen t.w. in Middelburg, Veere, Vlissin gen, Westkapelle en Zoute- lande. Uit deze serie is zeker vermeldenswaard te Abdijto- ren te Middelburg, de Lange Jan, die met zijn 85 meter de hoogste toren van Zeeland is. Deze toren is te beklim men t.m. 30 september van maandag t.m. zaterdag van 10 tot 17 uur. De entree be draagt f 0,55 voor volwasse nen en f 0,30 voor kinderen. Kinderen mogen alleen naar boven onder geleide van ou dere personen. Een andere interessante to ren op Walcheren is de toren van de Onze-Lieve-Vrouwe- kerk te Veere. Deze gro te kruisbasiliek is reeds van verre te zien en vanaf de torenkrans heeft men een uniek zicht over Walchei-en en het Veerse Meer. Jammer genoeg is de kerk zelf nau welijks bezienswaardig. Het interieur is door de grote brand in 1686, het Engelse bombardement in 1809 en de ingebruikneming als hospi taal en paardestal door Na poleon in 1811, voledig ver woest. De entree voor de kerk en toren bedraagt f 0,50 voor volwassenen en f 0,25 voor kinderen. De toren is in het seizoen dagelijks te be klimmen. Ook in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn er diverse torens te beklimmen o.a. in Aarden burg, St.-Anna ter Muiden, Hulst, Oostburg en Sluis. Uit deze serie noemen wij in het bijzonder de St.-Willibror- dusbasiliek te Hulst op het Marktplein. Deze laat gotische kruisbasiliek heeft op de kruising een oudere toren. Deze bouw is in West- Vlaanderen vrij normaal, maar is voor Nederland een unicum. De hoogte van de toren is 35 metei\ Voor be klimming van de toren kan men een afspraak maken met de heer D.M. Hollaardt, Oude Polderstraat 5, Hulst, tel. 01140-3029. In West-Zeeuwsch-Vlaan- deren is het vooral de water toren van Oostburg, die een ongelooflijk mooi uitzicht met moeizaam trappenklimmen beloont. Te Uwer informatie vermelden wij echtei-, dat u eerst 225 treden moet oplo pen aleer u van dit uitzicht kunt genieten. Ook deze to ren is dagelijks toegankelijk en voor de sleutel kunt u zich vervoegen bij het nabij gelegen Gulf-benzine station of het kantoor van de water leidingsmaatschappij naast de toren. Het is ons niet mogelijk om in deze rubriek alle te beklimmen torens te vermel den. Wilt u hierover geïnfor meerd worden, schrijf dan eens om de lijst van te be klimmen torens in Zeeland naar de Provinciale Zeeuwse VVV, Postbus 123, Middel burg (graag postzegel voor antwoord bijsluiten).

de Stem | 1973 | | pagina 9