BOUWSTOP IN OMGEVING KAUO FNUIKEND VOOR AGRARISCHE REDRUVEN Munitie over 't hoofd gezien Straattoneel en muziek in Hulst Geen snel besluit over samenvoeging slachthuizen Middelburg en Vlissingen vragen over drinkwater KERNCENTRALE BORSELE VOOR RAAD VAN STATE Explosieve ontwikkeling tweede woningen PvdA en PPR: „Zuiveringstaak niet naar waterschappen" INTERCOMMUNALE VERENIGING VOOR HET LAND VAN WAAS: VMZ Stelt VLEESKEURINGSDIENST IN JAARVERSLAG: VROUWEN VERDIEPEN ZICH IN TAAK PROVINCIE stad Vrij warm Speciale Vaderdag-aanbieding!! Foto-Studio NEELEMANS Sloe-Borsele: 225 bezwaren Instanties Zaterdag 16 juni 1973 streek Herderkerk: 10.00 en uur ds. G.C. Vijzelaar. Opstandingskerk: 10.30 ds. E.J. Rietveld H.A. [deoord: 15.00 uur: ds. ïolten H.A. mdkerkje: 10.00 uur ds. Hoek. |jke: 9.30 uur de heer I. lijn. ig: 10.00 uur: ds. A.T. im. rnde zie Waterland- I e. i\ KERK .zen: Noordstraat, 10.30 Ids. P. v.d. Veen H.A. Lndigskerk 9.00 en uur ds. P. v.d. Veen Bachten Dieke: 15.00 [s. P- v.d. Veen H.A. KERK (Vrijge- |0.00 en 15.00 uur ds. J. fielen. JtEREF. KERK lag: 10.00 en 14.30 uur lienst. GEMEENTE 3.30 en 14.00 uur lees- ft- |zen, Vlooswykstraat: 14.00 en 18.00 uur lees- lt. GEMEENTE (Syno- llO.OO en 14.30 uur lees- It. [zen (Frans Halslaan): en 15-00 uur lees- fet. KEREF. GEMEENTE |izen: 9.30, 14.00 en 18.00 ds. A. de Reuver. DES HEILS [zen: 9.30 uur bidstond, en 19.30 uur samen- fct. Iris Kath. 1h. Gregorius de Grote, 01155-1532 zaterdag zondag 9.00 en 11.00 iburg, O.L.V. Tenhemel- Fming, zaterdag 19.00 zon- 7.00, 8.30 en 10.00 let, H. Maria Onbevl. 1 tel. 01152-382. Zater- [19.00 uur, zondag 10.00 ■ns, H. Barbara, tel. E-15787. Zaterdag 19.00 Endag 10.00 uur. Ld, Toeristenkerk. Za lig' 19.00 en zondag 9.00 Parochie H. Henricus, l-dag 19.00 en zondag TlO.OO en 11.30 uur. 'Dorpsplein. Zaterdag l en zondag 10.00 uur. H. Maria Maagd, tel Jb-6754. Zaterdag 19.00 lag 9.00 en 10.30 uur. De ite Populierstraat. Zon- ■11.30 uur. pndijk, H. Martinus tel. 18-382. Zaterdag 1800 |ag 7.30, 9.00, 10.30 en I uur. leert, O.L.V. Onbevl. i Zaterdag 18.00, zon- 8.00 en 11-00 uur (en j uur in Kruiningen). tenhoek, Sint-Willibroi- f tel. 01105-264, Zaterdag zondag 7.30, 9.10 en J uur. ■tenszand, H. Blasius, tel. Ii6-1216. Zaterdag 19-W Üag 7.30, 9.30 en 10°u I H. Kruiskerk. Zaterdag P en zondag 10.30 uur. blaat, H. Eligius, zater- 19.00 en zondag 9.uu H. Willibrordus, tel. •0-2130. Zaterdag 19.u"' lag 9.30, 10.00, 11-3" en u uur. Lcht, H. H. PhilipPu3' e" "bus tel. 01146-360 Z» hg 19.00 zondag 8.00 F uur. Indaminc, H. 01194-219. Z ,nOO zondag 8.00 en lorp, H. Eligius, tel. -12336. Zaterdag l9, Iburg, r.-k. kerk: zatef- fvond 19.00 uur [straat (centrum), i 10.30 uur en 19-00 Ibartstraat Poksteen 1 uur; De Hoeksteen Juwendaele). irg, H. Eligius, «jj ■0-2003, Zaterdag flag 8.30 en 10.30 uUIj' art, Tnde, O.L.V. Hemelvaa0(j J 01195-214. Zondag (0.00 uur. Jiine, zaterdag l9-00 10 7.30 en 10.00 uur. jd-Bath (kerk H°^on. Et) Zaterdag 7.00, 10.00 uur. Tan Gent, H. ^r=o.i661, K-aart, tel. 01158-»»• Erdag 19.15 zondag len 11.00 uur. Za, ndijke, Dorpsplein. 30 kg 19.00 'zondag laat, Hulpkerk, zater®® j zondag 8.30 ur. St.-Jan de Doper, Lag 8.00 10.00 en |il, H. Ant. vanZateS 01157-418. Zate zonaag 9.00 en iVan een onzer verslaggevers) HALLO De landbouw in de omgeving van Kalio onder vindt veel hinder van de in dustriële uitbreidingsplannen voor de linker-Seheldeoever. Vooral de sinds vijf jaar van kracht zijnde bouwstop is fnuikend voor de agrarische bedrijven. Dit staat te lezen in het zojuist gepubliceerde jaar verslag var de intercommu nale vereniging voor het Land van Waas in België. Verschil lende landbouwbedrijven drei gen door de bouwstop in moeilijkheden te komen, aldus de intercommunale vereniging. Als gevolg van de bouwstop kunnen de meeste landbouw bedrijven zich niet aan de nieuwe ontwikkelingen in de ze sector aanpassen. Dat heeft als gevolg dat ze verouderen en aanzienlijk in waarde zijn gedaald op het moment, dat het nodig is het betrokken be drijf voor de industriële ont wikkeling te onteigenen. Daardoor lijden veel land bouwers een tweeledig verlies, aldus de conclusie van de in tercommunale. Aan de voor bereiding van de onteigenings plannen blijkt overigens ook het een en ander te ontbreken. In het jaarverslag staat daaro ver te lezen: „Nog steeds wor den klachten naar voor ge bracht in verband met het ontbreken van een timing op lange termijn wat de ontwik keling van de linkeroever be treft. Speciaal voor de te ont eigenen bevolking lijkt dit een ernstige handicap". De intercommunale merkt tevens op, dat er vergeleken met de vroegere situaties toch al veel verbeterd is. Men heeft weten te bereiken, dat do betrokkenen nu in ieder geval een jaar tevoren mondeling op de hoogte worden gebracht van het moment waarop ze worden onteigend. De inter communale: „Het zou wense lijk zijn als dit tevens schrif telijk gebeurde". Aandacht wordt er gevraagd voor de landbouwers, die een deel van hun bezittingen of gronden buiten de eigenlijke industriezones hebben. „Door gaans wordt slechts een ge deelte van hun gronden ontei gend en dan nog slechts gelei delijk en met grote tussenpo zen. Deze bedrijven worden al dus progressief onttakeld. Al leen de ontwaarde bedrijfsge bouwen, blijven op de duur over. In die omstandigheden komt de leefbaarheid van de bedrijven in het gedrang, waarvoor speciale maatregelen geboden zijn", aldus het ver slag. (Vervolg van pagina 1) Het kon bij de beoordeling (door de Kroon) van de vraag of de PZEM terecht een bouwvergunning voor de inmiddels ge reedgekomen centrale heeft gekregen wel eens een heel belang rijk argument worden. De ministeriële vertegenwoordigers be toogden weliswaar, dat de centrale solide is gebouwd en dat van gevaar nauwelijks sprake kan zijn, het is voor de inwoners van Midden-Zeeland toch niet zo'n geruststellend idee, dat er vlakbij zo'n op zich zelf al gevaarlijk ding als een kernreactor een po tentieel mikpunt van vijandelijke bombardementen ligt. En psychologische factoren kunnen soms meer gewicht in de schaal leggen dan rationele. mogen in de VS in de omge ving van een centrale binnen een straal van acht kilometer maar duizend mensen wonen (hoe zit dat dan met de woon kernen, Ritthem, Nieuwland, Lewedorp, Nieuwdorp, 's- Heerenhoek, Ovezande, Drie wegen en Borssele?) en bin nen een straal van achttien kilometer maximaal 8000 men sen (binnen die straal liggen steden als Goes, Middelburg, Vlissingen en Veere). Tegenargument van de rege ring vertegenwoordigd door de ambtenaren mr. F. Keur- vers en C. van Daatselaar): De Amerikaanse maatstaven gel den voor „oudere" typen cen trales. Juist omdat in Borssele en trouwens nergens in Ne derland deze maatstaven ge haald kunnen worden is de centrale Borssele extra bevei ligd. De reactor staat in een stalen en betonnen gebouw, wat ook de beveiliging tegen „projectielen" optimaal zou maken: Er is bescherming genoeg tegen calamiteiten, aldus de beide ambtenaren, die elkaar op een essentieel punt nogal tegenspraken. Volgens mr. Keurvers zouden in de ver gunning, die er nu aan staat te komen met betrekking tot het in werking stellen van de cen trale, de normen inzake de lozing vam radioactieve afval stoffen danig verscherpt zijn. Zijn collega van Daatselaar daarentegen: „In die vergun ning zijn geen lagere lozings normen gesteld". De lozing van mogelijk be smet koelwater in de Wester- schelde vormt een punt waar over niet alleen de VMZ, maar ook de gemeente Middelburg zich zorgen maakt. Gemeente secretaris mr. J. Hooij: „Wat is het cumulatie-effect?" (vis sen eten besmet plankton, mensen eten vissen. De ze vraag werd helaas niet be antwoord. „Ik hoop", zei mr. Hooij na afloop, „dat er straks in de overwegingen van de Kroon iets van deze toch wel zorg wekkende kwestie terug te vinden is". Nog een interessant aspect van de zaak: mocht er onver hoopt met de kerncentrale iets gebeuren je weet maar nooit dan is de kans groot dat dc mensen die in dè on- middelliike omgeving wonen niet geëvacueerd zuilen wor den. Immers, zij vormen dan op hun beurt een besmettings bron voor de gebieden waar heen ze zouden worden ver voerd Je zal er maar wonen, daar bij Borsele, verzuchtte dan ook iemand van de toehoor ders na afloop van de ruim twee uur durende zitting. Het leek op zich zelf overi gens zacht gezegd wat vreemd dat de raad van state nu nog een advies moet voorbereiden voor de kroon over de „wet tigheid" van een vergunning, die inmiddels zijn uitwerking niet heeft gemist: de centrale staat er immers en de volgen de stap, op de formaliteit van de officiële handtekeningen na al gezet, is het verlenen van een vergunning voor het op starten van de centrale. De „wettigheid" van de bouwvergunning wordt vooral aangevochten door genoemde Zeeuwse milieuclub, wier be stuursleden mevrouw mr. C. Kannegieter en mevrouw J Jorritsma gisteren naar de vergadering van de afdeling bestuursgeschillen waren ge komen om de argumenten te gen het verlenen van de ver gunning te etaleren. Belang rijkste argument, zoals ge zegd: het feit dat de aanwe zigheid van de munitiebun ker buiten beschouwing is ge bleven. Tweede belangrijk argu ment: de centrale is gebouwd in een relatief dichtbevolkt gebied, althans gemeten naar de maatstaven die in Amerika worden aangelegd bij de bouw van kernenergiecentrales. Zo Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: Zonnig en vrii warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor zondag. Aantal uren zon: 5 tot 13. Min. temp. om streeks normaal. Max. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temp. onge- I veer normaal tot 3 graden bo- I ven normaal. Max. temp. on geveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een ccoge periode van minstens 12 "ur: 90 procent. Kans op een Seheei droog etmaal: 80 pro- i cent. Morgen, zondag 17 jjuni nergen op Zoom 4.49 en 17.10 ttansweert 3.55 en 16.09 'erneuzen 3.16 en 15.30 «hssingen 2.44 en 15.01 «meldmge 4.39 en 17.00 overmorgen, maandag 18 ju- 3.55 en 16.08 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Pro vinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland vindt het opmer kelijk dat het tweede „wo ningvraagstuk" zo zelden on derwerp is van discussie in Zeeland. Desondanks heeft Zeeland, provinciaal gezien, de meeste tweede woningen; mee" dan 25 procent van het totale landelijke aantal tweede wo ningen. De stichting Zeeland wil het vraagstuk niet zonder meer aan zich voorbij laten gaan, en heeft de tweede woning aan een onderzoek onderworpen, om zo een bijdrage te kunnen leveren aan de gedachtenvor- ming over het vraagstuk. Zo meldt het bulletin van de stichting. Aan de hand van alle be schikbare cijfers concludeert de stichting dat zich de laatste jaren de explosieve ontwikke ling voordoet. Tweede wonin gen raken bijzonder in trek, vooral in de zgn. recreatiege meenten. Aan die stormachtige ont wikkeling zijn echter de nodi ge nadelen verbonden. Vele gemeenten stemmen het beleid af op het uitbreiden van het tweede woningbestand aange zien dat vele financiële voor delen biedt. Door een derge lijk beleid echter worden dc gewone woningen verwaar loosd, en zal de leefbaarheid van vooral de kleine kernen minder worden, aldus de stichting. Het voorzieningenni veau, verenigings.t en gemeen schapsleven zal afnemen. Daarom is het voordeliger, zoals de stichting zegt, om tweede woningen buiten de bebouwde kom te vestigen. De kleine kern lijdt dan minder en de behoeften van de eigen bevolking kunnen beter worden opgevangen. Middelburg en Vlissingen die nen als voorbeeld: Vlissingen heeft geen enkele en Middel burg slechts 2 tweede wonin gen. De stichting geeft geen richtlijnen voor een in de toe komst te volgen koers. Zij zegt dat de ontwikkelingen af hankelijk zijn van de gemeen tebesturen, die moeten kiezen tussen: een op bevordering van de recreatie ingesteld be leid, of een beleid dat er op gericht is de eigen bevolking zoyeel mogelijk tegemoet te komen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de basisscholen „Nobel- horst", „CVO" en „Willi brordus" zijn donderdag en vrijdag voor het eerst gecon fronteerd met straattoneel en - muziek, zoals Han Bennink, Willem Breuker en Tom de Graaf dat dit weekend in Hulst brengen. Het gaat in dit geval om een experiment van de Hulster af deling van „Jeugd en Mu ziek". De sehoolvoorstellngen zijn voorafgegaan aan een optreden, dat vandaag (zater dag) plaatsheeft op de café terrasjes aan de markt. De leerlingen van Nobelhorst konden de inspanningen van de musici de afgelopen dagen best waarderen. Ze leefden zich snel in hun rol in, daarbij ook wel een beetje geïnspi reerd door het goede weer. Voor de volledigheid volgt hieronder ook nog het pro gramma, zoals het vandaag en morgen wordt afgewerkt: Zaterdag 14.00 uur: optreden van de „Instant Composers Pool" op het terras van De Korenbeurs en De Clipper op de Markt. Medewerkenden zijn Willem Breuker, Willem van Marien, Han Bennink, Pe ter Bennink, Herman de Wit, Rob Driesen, Leo Cuppers, Han de Wolf, Kees Klaver en Micket Waiserse. Zaterdagavond: Hotel Inter national: optreden Deense popgroep Mo-i-raea, op tour nee door Nederland, Zondag: terras Korenbeurs Clipper: optreden Vlaamse folkgroep met Alfred den Ou de en Cristine. Alle evene menten zijn gratis toeganke lijk. (ADVERTENTIE) Super 8 filmcamera's van 269,voor 249,plus 1 super 8 kleurfilm. Agfa dubbel M, super 8 en singel 8 filmprojectoren van 275,voor 245, Kodak super 8 films 15,95 per stuk, 45,per 3 stuks. BIERKAAISTRAAT 10 HULST TELEFOON 01140 - 3084 De speciaalzaak in foto en film. Zondags open van 2 tot 6 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - HEIN- KENSZAND Ongeveer 225 bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan Sloe-Borsele 1973, zijn dc vrucht van de ter visielegging van dit plan, dat volgens de wet voor 15 sep tember door B. en W. van Borsele aan de gemeenteraad ter vaststelling moet worden aangeboden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Breda zijn van 225 bezwaarschriften er 200 volkomen aan elkaar ge lijk, dat is niet verwonderlijk, omdat het model voor deze bezwaarschriften is geleverd door de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, die zelf ook bezwaren tegen het bestem mingsplan heeft gemaakt. On geveer 15 bezwaarschriften zijn, zoals uit de tekst er van blijkt, aan het modelbezwaar schrift van de VMZ ontleend. De tien resterende bezwaar schriften kan men min of meer origineel noemen. ™rgen op Zoom 5.24 en 17.42 Hanswoert 4.34 en i6.45 VW U2en 355 en 16-°8 Wem if" 322 en 15-39 emeldmge 5.14 en 17.32 "19.00 'l0.45 Len, H. Vmilbro«$ j 01157-2327. r^Hnite®' lag 11.45 uur. Tn I. 9.00 en l« lo00 uur- ■skerk (Hoek) 1 rdag landingskerk jl.OÖ l. zondag 9-30 [gen. Parochiekerk ,ng riikS meegedeeld door ^waterstaat: Konstanz 383 StraaV^K felden 272 7, dotff 43?rg, 272 Pl 7, Plitters- Plochil P Maxau 484 - 1, 30236 2- Mannheim Mainz 307 S e!nbach 112 - 24, I<!. Kaub 22? KoinJen 189 2 Knhf pl 20- Trjer 244 - I 16'9Koblenz 216 pl 4. Keulen 948 7 Brt 324 7' Lo" 928 „1 4 Pannerdense kop 1J®elkon 3m?gen 747 4 316 4 2. 1' Eetde Ussel M°nsin 54Rn enter 254 1. 3882 5,46(' P' 6- Borgharen Grave w ®elfeld 1102 - 8, 3. beneden de sluis 503 pl (Van een onzer verslaggevers) GOES Een definitief be sluit tot samenvoeging van de slachthuizen Middelburg en Vlissingen valt op korte ter mijn niet te verwachten. De Vleeskeuringsdienst Zeeland benoorden de Westerschelde, die de fusie min of meer als een noodzaak ziet, merkt dat op in het jaarverslag ovet 1972. Voor de dienst zou een sa menvoeging van de beidt slachthuizen een belangrijke vereenvoudiging van de werk zaamheden met zich meebren gen. Dit is te meer actueel, omdat voor de vleeskeuring in het algemeen nogal wat ingrij pende wijzigingen in de lucht hangen. Zo is het bijvoorbeeld (landelijk) nog steeds een punt of de vleeskeuring al dan niet van het ministerie van Volksgezondheid naar dat van Landbouw moet worden over geheveld. Ook wordt in rege ringskringen overwogen om een gedeelte van de vleeskeu ringstaak over te dragen aan de keuringsdienst voor waren, hetgeen met name voor de controle op de slagerijen in het rayon nogal ingrijpende gevolgen heeft. De werkzaamheden van de dienst beslaan voorts de keu ring van de bedrijfsslachtin- gen in het openbaar slachthuis te Middelburg, in het coöpera tief slachthuis te Vlissingen en op de zogenaamde gezinsslach tingen. Door de van regeringswege afgekondigde, nog te nemen maatregelen zou een deel van deze taken althans voor de keuringsdienst verloren gaan. wat het uitgangspunt dat in principe de vleeskeuringsdien sten zichzelf moeten kunnen 'inancieren irreëel zou make; De rekening van baten er lasten van de dienst benoord en de Westerschelde over 197 vermeldt een voordelig said van f 62.019,19. De toelichtir op deze verlies- en winststaai laat aan de baienkant een bedrag van f 344.156 zien van keurlonen uit bedrijfsslachtin- gen en een bijna even hoog bedrag uit de post invoers- keurloon binnenland, hetgeen enkele andere overheidsdien sten, die dit nogal aan de hoge kant vinden de laatste tijd wei aanleiding tot opmerkingen gegeven heeft. De jaarrekeningen alsmede ,ie begroting kwamen gisteren urn de orde op de in hotel De korenbeurs te Goes gehouden nngraadsvergadering van de 'tenst. Ter kennisgave aan de leden op de gisteren gehouden •eigadermg tevens medede ling gedaan van het feit, dat ,met ingang van 7 april 1974 de gemeente Sint-Philipsland tot de dienst zal toetreden. Sint Philipsland was tot nog toe het enig overgebleven deel van Zeeland benoorden de Westerschelde dat bij de dienst nog geen aansluiting nad gezocht. Tot lid van het dagelijks be stuur van de dienst is gisteren in de vacature, die was ont staan door het vertrek van mr. J.J. van der Weel benoemd de heer Gillissen, wethouder van de gemeente Middelburg." Het presentiegeld voor ver gaderingen van het dagelijks bestuur en de kringraad zijn volgens het voorstel van het d.b. verhoogd van 35 naar 50 gulden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sedert het begin van het vorig jaar betrekt de Waterleidingmaatschappij Zeeland centraal onthard drink water van de N.V. Waterleidingmaatschappij Noordwest-Bra bant. De meningen over de vraag of dit water uit oogpunt van volksgezondheid te prefereren is boven normaal, niet onthard leidingwater, zijn echter ver deeld. Onthard water heeft het voordeel dat het de fosfaatbe lasting van het oppervlakte water, waarin het na gebruik terecht komt, vermindert. Daartegenover staat echter dat volgens onderzoeken in zes verschillende landen, een verband is aangetoond tussen het gebruik van onthard water voor de drinkwatervoorziening en het optreden van hart- en vaatziekten en gezwellen. In 1971 heeft dan ook de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, G.S. en Provinciale Staten van deze provincie reeds op deze mogelijke consequentie op het afnemen van onthard drink water uit Brabant gewezen. „Op zijn minst zal regelmatig controle moeten plaatsvinden op het gehalte aan sporenele menten in het drinkwater, zo als het tenslotte bij de verbrui kers arriveert", meende de VMZ destijds. Op een brief hierover aan G.S heeft de vereniging in het geheel geen antwoord ontvan gen. ,.Er is overigens ook niet gebleken dat er in Zeeland aandacht aan dit probleem wordt geschonken", heeft de vereniging geconstateerd. Om die reden heeft de VMZ een nieuw beroep op G.S en de staten gedaan om het vraag stuk van de waterontharding alsnog onder de loep te ne men. Een brief hierover van de VMZ staat als ingekomen stuk op de agenda voor de statenvergadering van 25 juni (ADVERTENTIE) Bouw- en Wooncentrum Sanitair - Keukens Doe-het-zelf-artikelen - Woningbureau - Aannemingen - Casco Bungalows te Hulst aluminium ramen en deuren goedkoper dan hout 1 Showroom: Industrieweg 1 Hulst - Tel.- 01140 - 4037 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland zul len zich op 25 juni als zij een besluit moeten nemen over de uitvoering van de wet verontreiniging oppervlakte wateren, in een ongewone procedure begeven. Voorafgaande aan de be-j handeling van een omvangrijk voorstel van GS betreffende het kwaliteitsbeheer van de Zeeuwse oppervlaktewateren, zullen de staten zich namelijk bezig houden met de ham vraag; wie moet de kwaliteit van het oppervlaktewater in Zeeland bewaken? Moeten dat de waterschappen zijn Izo willen GS het) of moet er een provinciale dienst voor ko men? Het laatste wordt krachtig bepleit door de statenfracties van de PvdA en de PPR. Zij hebben daarvoor niet alleen een zestal argumenten op pa pier gezet, maar zij presente ren het college en de staten bovendien een geheel nieuwe ontwerpverordening, waarin de zuiveringsproblematiek wordt geregeld. De beide pro gressieve fracties zijn te rade gegaan bij de provincie Gro ningen. GS van die provincie hebben de zuiveringstaak op gedragen aan Provinciale Wa terstaat. Dit is een betere op lossing, zo menen de PvdA en de PPR .dan wanneer men de waterschappen met het kwali teitsbeheer belast. Zoals bekend zijn ook in veel breder verband in Zee land de meningen over de meest doelmatige vorm voor kwaliteitsbeheer van het op pervlaktewater verdeeld. Een categorie belanghebbenden vindt dat er een apart „Zui veringschap" moet komen en andere groep vindt dat de waterschappen het meest ge roepen zijn om de kwaliteit van het oppervlaktewater te bewaken, en het principe „De vervuilei betaalt" door middel van extra heffingen waar te maken. Teneinde oeverloos discussies te vermijden, zijn de fractie van de PvdA en de PPR in overleg met de voorzitter van Provinciale Staten, mr. J. v. Aartsen, overeengekomen dat de behandeling van het onder werp: „Kwaliteitsbeheer Op pervlaktewateren", in twee in stanties zal plaatsvinden. Er zal op maandag 25 juni eerst een uitspraak van de staten worden gevraagd over de principiële kant van de zaak. namelijk: welk uitvoeringsor gaan moet met de taak van de waterzuivering worden belast? Als de staten in meerderheid het collegevoorstel volgen, dan vormt het „Groningse alterna tief" geen punt van bespre king meer. Worden de staten overtuigd van de redelijkheid van 't „Initiatief wetsontwerp" waarmee de PvdA en de PPR zijn gekomen, dan kan op ba sis van dat stuk verder wor den beraadslaagd. Een der voornaamste over wegingen van de PvdA - PPR-fracties is, dat alle milieu maatregelen die men thans neemt, in een later stadium van de geschiedenis moeten kunnen worden ingepast in een veel breder, alles omvat tend milieubeleid. Voor de uit voering van een dergelijk be leid zal een provinciaal orgaan aanwezig moeten zijn, waar mee de zaak overzichtelijk en democratisch controleerbaar blijft, hetgeen nauwelijks mo gelijk is als de provincie de zuiveringstaak delegeert aan de negen Zeeuwse water schappen, die beschouwd moe ten worden als „doelcorpora ties", zo menen PvdA en PPR. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De hoofd besturen van de Katholieke Vrouwenorganisaties in de bis dommen Breda en Den Bosch hebben een beroep op de le den van Provinciale Staten van Zeeland gedaan om hun medewerking te verlenen aan een basis- of vervolgcursus die onder meer gewijd is aan het onderwerp: „De betekenis van het provinciaal bestuur binnen het totale regeringsbestel". De besturen hebben met de ze cursus, die bedoeld is voor leden van de vrouwenorgani saties en andere geïnteresseer de vrouwen, speciaal het oog op dc statenverkiezingen die het volgend jaar worden ge houden. In het winerseizoen 1972- 1973 hebben de vrouwenorga nisaties in de bisdommen Bre da en Den Bosch met groot succes een cursus gegeven, die ten doel had de vrouw beter te informeren over het bestuur van en het beleid binnen de eigen gemeente. Aan die cur sus werkten zowel burgemees ters als raadsleden en secreta- riepersoneel mee. Voor de ver volgcursus, tijdens welke de functie en de taak van de provincie aan de orde komen, hopen de vrouwenorganisaties de medewerking te krijgen van onder meer de Zeeuwse statenleden. Zij hebben de fracties van de staten van Zeeland dan ook gevraagd om leden af te vaardigen als deel nemer aan dat onderdeel van ee nieuwe cursus, dat handelt over het provinciaal bestuur.

de Stem | 1973 | | pagina 3