Politiek geknoei stortte het land van de slaapm oorlog ONDERHANDELEN IS DE ENIGE UITWEG IN CAMBODJA Slechte vrienden buitenland door Jan Drummen Harry Vermeu Gaten Het einde „Cinema" Blaaskaak Hopeloos Zaterdag 16 juni 1973 ERIC „IK WEI TER (Van een onze EEKLO ZEELE Op 27 fel reld in Praag met verbazing de mond van Eric de Vlaemi keer wereldkampioen cyclo-< Vlaeminck, een vrolijke jon het leven ging, zei: „Nu stop nog geen 27 jaar. Hy zag het Op 15 maart 1971 had hjj in Jean-Pierre Monséré zien vei tekende wielrennen alleen voor hem. Zijn broer Roger kon nem ertoe brengen toch te blijven koersen, maar sindsdien ging het steeds slechter met Eric. Hij raakte aan de drank en in Eeklo, waar zijn broer Roger op handen wordt gedragen, werd Eric bekletst. Op 25 fe bruari van dit jaar werd hij in Londen (Crystal Palace) des ondanks voor de zevende keer wereldkampioen cross. Op 30 april echter meldden alle kranten: Eric de Vlaeminck bedreigt vader met mes en wordt door politie naar psy chiatrische inrichting in Zelza- te gebracht. Een maand later mag Eric de Vlaeminck, met „Poeske" Scherens, wereldre cordhouder van wereldtitels, weer naar huis. Eric de Vlae minck fietst weer. In Belsele reed hij 100 km mee in het peloton. De toekomst lacht hem weer toe. Maar Eric de Vlaeminck is nog niet helemaal de oude. Hij weegt 4 kg te veel en zijn handen trillen. Hij mag weer koersen, maar elke avond moet hij om 20.00 uur met een dosis valium (een kalmerings middel) naar bed. Het belang rijkste is dat hij weer koerst. Eric houdt weer van het me tier. In Zeele waar hij zijn tweede wedstrijd reed, lachte hij naar de supporters en schudde hij vele handen. Het deed hem zichtbaar genoegen dat de mensen hem niet had den laten vallen. „Ik zie er nu weer dat er bloemen zijn", zegt hij in een berghok van zo maar een huis waar hij zich mag omkleden. „Er zijn ook nog goede mensen. Gelukkig, dat geeft mij veel zelfvertrou wen." »,Ik heb slechte vrienden ge- had", vertelt hij. „Ik kreeg ook goede raad, maar daar wilde ik niet naar luisteren. Het begon allemaal toen Jem- Py Monséré stierf." Zijn dood heb ik nooit helemaal goed kunnen verwerken. Na de be grafenis heb ik twee maanden rust genomen. Ik voelde me beroerd en ik had een zware winter achter de rug. Die we ken en ook later heb ik veel gedronken. Mijn rustperiode werd een whisky-periode. Op den duur vergat ik gewoon dat ik wielrenner was. Ik ver- P< h; w; w d fi in vr dc gi de De vo mi ke die ik kii me ronf Uitslagen 4e Polder, -^itO-schaaktoernooi: ti Andersson gL /z'T Geiler - Ivkow 1—0, Ljub°jevdc Vz. Szabo rond™mrV~°' partii 2e Geiler - Timman 1—0, 2inl'la 4 ronden: 1 Szabo 3, ievi^' Cfeller 2'/z. 4-6 Ljubo- ki 2 7 o T^ersson' poloegajews- A 7-8 Timman, Ivkow 1. heKtENllfIu Mariike Schaar voor e vrij.dag geplaatst enkel finales dames- enkelspel van de internationa- van ""^kampioenschappen W ift"Duitsland in Hlm- NederlavM oud"kampioene van eind^rf-ü wo" ln de kwart- Henata TVSn de Tsiechis"he 6—7 aa T.oman<>va met 7—6 uit ^ari^ke Schaar komt nu Pretoriusf Zuida£rikaa"se lai fie de: ru: Hi dn op al gei coi rei clc eei „n lac me ov«! ste als Fré we voi ter, je mo In vol" niet zijr zie als eer: zuil ben te ver< op, Eric ten cad< DAGBLAD VOOR ZÜIDWE HUISAANSLÜITINGEN SF Gm^edacteuren: Rob van Deui Groothuis 01600-71872, Romain AW,a5f2»/94Zeeland: Ton Ko Qndanks het feit dat de re gering in ballingschap van prins Sihanoek verklaard heeft dat de recente Parijse bespre kingen tussen Kissinger en Le Due Tho uitsluitend op Viet nam betrekking hadden ver luidt in de Franse hoofdstad dat er plannen uitgewerkt zijn om een einde te maken aan de oorlog in Cobodja. Met zou het in beginsel eens geworden zijn over het stopzetten van de Amerikaanse bombarde menten in ruil voor het terug trekken van de Noordvietna- mese troepen die zich in Cam bodja bevinden. Daarna zou de weg vrij zijn voor de onder handelingen tussen de diverse Cambodjaanse tendensen, in beginsel tussen de Lon Nol-In Tam en het net in ballingschap van prins Sihanoek. Technisch is de aan gelegenheid ingewikkelder om dat het voor de regering in Pnom Penh moeilijk is een on derhandelingspartner te vin den. De zg. Khmer Rouge die een soort ring rond de hoofd stad Pnom Penh gelegd heeft is de Cambodjaanse verzetsbe weging met een zekere com munistische tendens die des tijds de strijd ontketende tegen het bewind van prins Siha noek. Toen deze in 1971 ten val gebracht werd schaarde de prins zich vanuit Peking ach ter de Khmer Rouge welke be weging voortging met de strijd tegen het centrale gezag dat nu bestond uit de regering Lon Nol die door de Amerikanen gesteund wordt. De Khmer Rouge die al eerder de steun van de Vietcong en Noord- Vietnam ontvangen had, wier troepen in het noordoosten van Cambodja bases ingericht hadden is echter een weinig gestructureerde en verwarde beweging die niet over een ei gen politiek orgaan beschikt en voor bewapening en be voorrading op beslissende wij ze afhangt van Noord-Viet- nam. Qver de banden tussen Si hanoek en de Khmer Rou ge (men vergete niet dat deze ontstond uit verzet juist tegen Sihanoek) is weinig bekend en er mag aan getwijfeld worden of de prins namens deze bewe ging kan spreken en of hij in staat zal zijn deze een zekere gehoorzaamheid aan zijn be velen op te leggen. Van de andere kant moet Pnom Penh evenals Sihanoek zich verheugen over een even tueel heengaan van de Noord- vietnamezen (ook al wordt van een terugtrekken van de Vietcong-eenheden geen gewag gemaakt): de Vietnamezen zijn evenals de Thais de aarts- en erfvijanden van de Cambodja- nen. Zoals de situatie thans is heeft de Khmer Rouge die de hoofdstad Pnom Penh los om singeld houdt, er geen belang bij deze in te nemen omdat zij volstrekt niet in staat zou zijn de bevolking van 700.000 inwo ners en 1.300.000 vluchtelingen te besturen en haar het blote bestaan te waarborgen. Mili tair is de Khmer Rouge boven dien (vooral door de Ameri kaanse luchtmachtacties) niet in staat Pnom Penh in te ne men evenmin als de troepen van Lon Nol in staat zouden zijn een ernstige aanval met hulp van de Noordvietname- zen af te slaan. Indien de Noordvietnamezen zich inderdaad uit Cambodja zouden terugtrekken (ze heb ben overigens sedert bijna 4 maanderi geen rechtstreeks aandeel iin de oorlogsopera ties genomen en bevinden zich verre van Pnom Penh in het noordoosten) in ruil voor het stopzetten van de Amerikaan se luchtacties zou het veron derstelde team Sihanoek- Khmer Rouge evenzeer tot onderhandelen gedreven wor den als de regering Lon Nol. Het merkwaardige is evenwel dat niemand weet in hoeverre er tussen Sihanoek en de Khmer Rouge banden bestaan die tot een oorzaak gevolg verloop kunnen leiden m.a.w. of praten met Sihanoek er toe kan leiden dat de Khmer Rou ge eventueel alle overeenkom sten zal eerbiedigen. J7en eveneens onzekere zij het niet geheel identieke situatie heerst aan de andere kant, die van de regering, waar Lon Nol praktisch nog maar een figurant is terwijl het triumviraat In Tam, Siso- wath Sirik Matak (aartsvijand van Lon Nol), Cheng Heng w feite de zwakke macht overge nomen hebben. Niettemin zal het de officiële regering in Pnom Penh gemakkelijker val len een eventuele overeen komst met „de andere kant' te doen respecteren, al ware net maar wegens de onpopulariteit van Lon Nol, die ondanks alles nog het gezicht wil redden jjj weerwil van de oorlogsmoeheid van het leger en de overtui ging van de bevolking dat Si hanoek nog het minste va" twee kwaden is. JAN D: K IM®4 die maandagmiddag voor de ravitaillering moest zorgen, nooit aangekomen was. De omsingeling van Phnom Penh was dus geen keurige cirkel; veeleer een onregelma tige en elastische en zich steeds wijzigende sliert die aan de ene kant tot op vier kilometer van de stad kwam en hier een uitstulping van bij na tien keer zoveel vertoonde. De communisten waren overi gens niet bij machte Phnom hermetisch in te sluiten en er gens vertoonde hun omsinge ling wel altijd een gat van en kele kilometers. De kunst was erachter te komen waar dit gat op een bepaald ogenblik te vinden was, en dat scheen niet makkelijk. En verder moest men zich ook niet voorstellen dat de communisten hier uit gedisciplineerde Noordvietna mezen en Vietcong-troepen be stonden. De Hanoi-troepen la gen ver naar achteren en kwa men praktisch nooit naar vo ren, maar in hun bezet gebied heette het nogal serieus toe te gaan. Vietcong vormde de ver binding tussen de Hanoi-solda- ten en de Khmers Rouges, die zonder veel overtuiging de „eerste linies" vormden en het overvloedigst met Amerikaan se bommen bedacht werden, hetgeen logisch was, want het was ten slotte hun land en hun oorlog. De Hanoi-soldaten hadden in de laatste drie maanden zeer vermoedelijk niet meer aan een militaire operatie deelge nomen. De Khmers Rouges, die in 1970 zowat 3000 man telden, beschikten daarentegen nu over 35.000 tot 45.000 man, weliswaar gebrekkig opgeleid en nog minder goed bewapend dan de mannen van Lon Nol. Deze Lon Nol kreeg elke dag een miljoen dollar van de A- merikanen in de vorm van mi litaire uitrusting en economi sche hulp, afgezien natuurliik van de bombardmentshulp, oie zelfs volgens de in Noord- Vietnam aangelegde maatsta ven uitzonderlijk barbaars ELLENDIG,. ARGELOOS KOMPONG SPEU Rechts van de weg was een gepacificeerd gebied en er hingen boeddhistische vlag gen in de windstille morgen en daarachter steeg licht grijze rook kaarsrecht om hoog. Ze waren bezig een lijk te verbranden; bonte papieren en katoenen slin gers, die van een hoge bam- boepaal cirkelvormig omlaag stroomden als het geajou- reerde zeil van een circus tent. Een onderofficier van het Khmer-leger, zeiden ze. Er was niet achter te komen of hij door vijandelijke actie, slangebeet, ziekte overmatig druggebruik of van ouderdom gestorven was. Maar aangezien het een rustig gebied was en de Khmers Rouges hoogstens in de nacht wat schoten, zal het wel een niet krijgshaftig verscheiden geweest zijn. De brug voor Speu was weer zwaar bewaakt, maar op een goedmoedige wijze en ze pre senteerden weer het geweer als ze een auto uit Phnom za gen, hoewel erkend moet wor den dat er een geweer presente rende militair zonder broek of ondergoed het prestige van de krijgsmacht in principe niet ten goede komt. Althans niet voor Westerse begrippen. Maar ze zijn goedlachs en in wezen vreedzame en vredelievende mensen, die met rust gelaten willen worden. De bruggen worden altijd be waakt als er iets gebeurd is. Het lijkt negatief en kwaad- sprekerig, maar ze hebben ons verzekerd dat de grote mo derne brug over de Tonlé Sap en de rijksweg nummer 1 naar het oosten volkomen onbe waakt was alvorens ze een maand of zeven geleden door saboteurs opgeblazen werd. Maar de brokstukken worden nu beschermd door indruk wekkende legeronderdelen, bergen zandzakken, kilome ters prikkeldraad en behoor lijk gewapende soldaten en de schijnwerpers die de ingeval len brug bestralen worden om vijf uur in de middag al aan gestoken, als de wrede zon nog ongebreideld tekeer gaat. Kompong Speu is het definitie ve einde. Verder kan men niet gaan, want achter Speu begint het „rode" gebied dat drie kwart tot negen tiende (naar gelang de lieden die schatten) van Cambodja beslaat. De weg naar Speu is overdag open en redelijk veilig. Maar na zons ondergang doet men er goed aan zich van experimenten van heroïsme te onthouden. De Cambodjanen overigens, solda ten of burgers, halen het niet in hun hoofd na donker naar buiten te gaan, oorlog of vre de: de boze geesten, de „phi's" zijn dan boosaardig bezig. Geen legercommandant die er ook maar over droomt een operatie na donker te lanceren. We hebben op onze tanden ge beten en Phrea en de akelig magere Chinees Bok uitgeno digd om iets Cambodjaans te drinken, waarbij we ondanks alle voorzorgsmaatregelen méér vliegen dan vocht bin nenkregen. De miniscule en brave jeugd van Kompong Speu keek toe hoe de blanke gek om amoebendysenterie zat te smeken. En het was onmen selijk, ongeoorloofd, obsceen heet. Bij elke stap liep het zweet over de rand van de schoenen en iedereen zag er uit alsof hij juist uit het gele water van de rivier-zonder- naam gekropen was. De mees te soldaten van het garnizoen leken overigens tot aan hun kin iin de dikke erwtemsoep- brei van de rivier wat relatie ve verkoeling te zoeken. Hun geweren lagen op de linkeroe ver en werden door vier kleine meisjes bewaakt, die doordrin gende kreten slaakten als een troep vuile blote vlegels pro beerden er een weg te graaien om enkele schoten af te vuren. Phrea zei, dat het „cinema" was omdat ze vast en zeker al een week lang geen munitie meer hadden, omdat de truck eind van hun mogelijkheden. Als de communisten een ook maar enigszins serieus offen sief jegens Phnom Penh zou den ontketenen, was er voor de regeringstroepen geen hou den aan. Maar de communisten waren daar niet toe in staat. Nu niet en vermoedelijk gedu rende geruime tijd niet. Bo vendien zouden ze het wel uit hun hoofd laten want dan zou den ze voor de twee miljoen inwoners en vluchtelingen van Phnom Penh moeten zorgen, waartoe ze ten enenmale niet in staat waren. Zeker niet als er geen konvooien meer bin nenkwamen. Maar intussen verrotte de poli tieke toestand zienderogen. Onder Amerikaanse druk had de maarschalk zijn gevaarlijke broer (de Cambodjaanse te genhanger van Ngo Dinh Nhu, de broer van Diem destijds) het land uitgewerkt en verder had hij zijn politieke basis verbreed door zijn aartsvijand Sisowath Sirik Matak en ook Cheng Heng en In Tam weer in het kabinet op te nemen. Maar het waren lapmiddelen en vroeg of laat zou onderhan deld moeten worden. En uit eindelijk zelfs met Norodom Sihanoek, diie volgens iedereen een blaaskaak was, onbereken baar, lachwekkend ij del en on berekenbaar, maar in wiens naam zijn vroegere vijanden van de Khmer Rouge nu drie kwart tot negen tiende van het land bezet hielden. Overigens was het hele drama over de onnozele Cambodjanen heengespoeld in hun slaap, zo als een aardbeving een nachte lijke stad teistert. Toen ze wakker schrokken van de bom inslagen, was de ramp ge beurd. En het tragische was, dat ze er volkomen onschuldig aan waren. Tot 1970 handhaaf de Sihanoek door de gekste diplomatieke en andere spron gen een soort neutraliteit. Eerst had hij zich naar het westen gekeerd, maar toen de Noordvietnamezen troepen en materiaal door zijn land zon den, het oosten als operatieba sis begonnen te gebruiken, deed hij zijn ogen dicht. Toen de Cambodjaanse communisten (Khmers Rouges) zich bij de „indringers" aansloten om Si- hainoe-k te bestrijden, opende hij de ogen, keerde zich weer naar het westen, en dit alles zonder twijfel om zijn land het lot van Vietnam te bespa ren. Toen hij een buitenlandse reis ondernam, grepen enkele militairen de macht, procla meerden de republiek, riepen de Amerikanen te hulp en al de goocheltoeren om de neu traliteit te handhaven bleken niets uitgehaald te hebben, 's Anderenmorgens was Cam bodja, dat nu Khmer Repu bliek genoemd werd, in een le vensgrote oorlog gewikkeld, De tragiek is, dat het land en zijn zeven miljoen inwoners het onschuldige slachtoffer ge worden zijn van de omstandig heden. En de omstandigheden heten: de oorlog in Vietnam die daarna weer de oorlog in Indochina geworden is. De onfortuinlijke Khmers die niets liever wilden dan met ie dereen in vrede leven, hadden opeens iedereen tegen zich in het harnas gejaagd en de grote strijd tussen twee ideologieën werd en wordt nog uitgevoch ten op de rug van een bekla genswaardige en beminnelijke bevolking, wier levensinhoud en filosofie eruit bestond zich niet druk te maken, niet al te veel te werken en zo lang en zo diep mogelijk te slapen. Deze foto's geven beelden uit Cambodja en Zuid-Vietnam, die onze correspondent enkele weken geleden aantrof. Verwoesting na een bombardement (links boven), gebed in een kapotgegooide Boedhatempel (links midden), kinderen op de vlucht (links onder), een „krijgsgevangene" (rechts boven), terug van het front (rechts onder). heette te zijn. Min of meer volgens het motto: Cambodja moet platgebombardeerd wor den om het te redden. Maar hier in Kompong Speu werd aanschouwelijk dat de militaire situatie hopeloos was. Voor Lon Nol. Maar ook voor de communisten. Beide partij en waren buiten adem, aan het

de Stem | 1973 | | pagina 24