geld... i Onderwereld profiteert van fricties tussen justitie en politie en van open veiligheids- exposities ONVOLDOENDE SAMENSPEL SEPONEREN ONDERWERELD KIJKT MEE Havenkroegen Gekroonde hoofden Geestelijke Belangstelling Avonturier Vermoeden Rode oortjes TIONALI LISEERD 3d. Voor de oackaging en N.V., ibouwers In op het seriematig entehuizen, .d. plaats in het eldingen van or de sector tvoerder. lime ervaring In w verlangd, ne planning- ■atie te richten oneelszaken, in 489 te oplevert. Zoekt u eon Credietbank. U kunte' it doen is: Het woord door rente. Dus: no Nederlandse Crediet voor uAktief spare, irg aantrekkelijk: Held. een folder gegevens over 1spare" iderlandse Credietbank vrij uit DE STEM ZATERDAG 16 JUN11973 Begint misdaad toch te lonen? ïdietbank „Misdaad loont niet", zegt een oud gezegde. Maar daar gelooft zelfs de politie al niet meer in. Een misdrijf blijkt tienmaal meer kans van slagen te hebben dan een lot uit de Staatsloterij. En wie een vermogensde lict pleegt, loopt maar een risico van één-op-drie, dat de politie hem op het spoor komt. De kriminaliteit in Nederland neemt toe. In de afgelopen tien jaar is het (aangegeven) aantal misdrijven meer dan verdub beld. De toename bedraagt 139 pet. Dat is niet alleen een gevolg van de bevolkingsaan was, want wanneer deze wordt ingecalculeerd, blijft er nog een stijging met 111 procent over. De grootste toeneming ligt bij de vermogensdelicten (167 pet.). Diefstal met braak nam in de afgelopen vijf jaar toe van 25.000 tot 65.000 gevallen; auto diefstal van 2200 tot 7000 en winkeldiefstal van 8300 tot 13.300. Onrustbarende cijfers, die nog wat aan de lage kant gehouden zijn, doordat vele klei nere vergrijpen (zoals het stelen van een fiets of brommer, win keldiefstal, eenvoudige mishan deling, e.d.) tegenwoordig vooral in de grote steden vaak niet eens meer worden aangegeven. Omdat de brave burger tot zijn leedwezen heeft ervaren, dat de politie daar toch nauwelijks tijd voor kan vrijma ken, nu die steeds meer belast wordt met verkeersproblemen en grote zaken. Volgens de Amsterdamse po litie wordt de toename van ver mogensdelicten in de grote ste den vooral veroorzaakt doordat: veel woningen (door lan gere vakanties, ook 's winters) langer onbeheerd staan; veel zakenmensen niet meer in de directe omgeving van hun winkel of bedrijf wonen, zodat het pand 's nachts verlaten is; supermarkten en zelfbedie ningswinkels velen in verleiding brengen, mede door de te ge ringe personeelsbezetting; onder de jongeren die zo mers naar de stad komen en zij die hun verblijf proberen te verlengen door bedelen, stelen, handel in drugs, e.d. meer druggebruikers hun inkomsten op onoirbare wijze trachten aan te vullen om de dure middelen te kunnen kopen. Als niet alleen de bevolking en de verkeersintensiteit, maar ook de misdaad toeneemt, zou men kunnen verwachten dat ook de sterkte van de politie korpsen wordt aangepast. Dat is echter niet het geval. In 1960 waren in Nederland 18.850 politiemensen met op sporingsbevoegdheid. In 1972 waren het er 19.700. Een uit breiding met 850 man in twaalf jaar tijds: minder dan een half procent per jaar. In onze meest kriminele ge meente de hoofdstad is de situatie nog bedroevender. Vóór de oorlog (1939), bij een aantal van 16.000 aangegeven misdrij ven, telde Amsterdam 217 re chercheurs. Nu ruim dertig jaar later is het recherche apparaat daar met nauwelijks 10 procent uitgebreid, terwijl het aantal aangiften is verdub beld! Kreeg een rechercheur vóór de oorlog gemiddeld zo'n 60 zaken per jaar te behandelen, nu zijn dat er minstens 90. Hoogst merkwaardig is daar bij, dat van alle door de politie aangebrachte zaken er één op elke vier (27 pet.) door het Openbaar Ministerie wordt ge seponeerd, d.w.z. dat de be treffende verdachte niet wordt vervolgd. In de grote steden is dat cijfer nog hoger: ruim 40 pet. Waarbij de argeloze burger geneigd is zich af te vragen; wat is dat voor een inefficiënt samenspel tussen justitie en politie? „Om je dood te ergeren", ver zucht een rechercheur, „ben je wekenlang met een zaak bezig, heb je eindelijk alles rond en dan hoor je dat Justitie het heeft geseponeerd". Maar bij Justitie wordt de zwarte piet teruggeschoven: „Lang niet elke politieman ook niet elke officier is zich kennelijk duidelijk bewust, wat nu werkelijk belangrijke zaken zijn," aldus een functionaris van Justitie, „soms krijg je een pro ces-verbaal onder ogen, waar van je meteen zegt: Dat had die verbalissant (of z'n chef) toch kunnen weten, dat we zoiets meteen seponeren?" Is het allemaal terug te voe ren tot de onderbezetting bij de politie? Nee, niet alleen dat, aldus de Haagse hoofdcommis saris dr. C. Peijster in het Tijd schrift voor de Politie: „Crimi naliteit neemt niet alleen toe in gebieden waar een tekort aan politie is. De oplossing moet gezocht worden in een toene mende kwaliteit van het politie werkEn, meer toezicht, dat is wel van belang bij het drukken van de misdaadcijfers". Het wordt de onderwereld overigens wel gemakkelijk ge maakt, want allerlei oude be kenden van de politie werden ook gesignaleerd op de jongste internationale beveiligingsten toonstelling „Safety Fair 1973", die in maart jl. in de Jaarbeurs werd gehouden. „Tot alles wat wij daar te zien en te horen kregen, had ook de eerste de beste onderwereldfiguur toe gang, „signaleert kapitein C. Kanters van de rijkspolitie (hoofd afd. Identificaties van de Directie Politie in Den Haag) in het politieblad RP-magazine. Een der standhouders, de heer R. Schraven, directeur van Alarm Equipment Supplies Ne derland, geeft direct toe: „Ieder een, ook de onderwereld, kon hier vrij en blij alles bekijken. Natuurlijk laten we niet het achterste van onze tong zien, maar dat is voor mensen met kwade bedoelingen ook niet nodig. Uit datgene wat ze zulke beveiligingsexposities te zien en te horen krijgen, kunnen ze rustig hun conclusies trekken. Wij waren dan ook liever thuis gebleven, maar we doen mee omdat we zakelijk niet anders kunnen". Mr. Sorley, Engels directeur van AES, voegt hieraan toe: „Als je hier exposeert, moet je wel iets blootgeven van je be veiligingssysteem, anders kun je net zo goed thuisblijven. Onze vrees is, dat de onderwereld daar net genoeg aan heeft. Want deze jongens zijn „clever", mis schien wel „more clever" dan wij". Kapitein F. Mulders, stafdo cent aan de rechercheschool te Wolfheze, is er daarom voor stander van, bij dergelijke ex posities een „gesloten" afdeling te creëren: „Daar zouden dan de systemen kunnen worden ondergebracht die steunen op bepaalde (geheime) principes en alleen toegankelijk voor de bo nafide geïnteresseerden". Casanova is Hoeveel vrouwen Casa nova in zijn leven heeft lief gehad? Geen mens, die het op tientallen nauwkeu rig zeggen kan. Zeker is echter, dat het er vele hon derden geweest moeten zijn: variërend van dames uit de allerhoogste kringen tot juffertjes van uiterst licht allooi. Casanova keek zo nauw niet. „Lief heb ben" was voor hem niet meer, dan het aanknopen van relaties met vertegen woordigsters van het an dere geslacht met geen andere dan wat wij later „oneerbare" bedoelingen zijn gaan noemen. Echt tot over je oren verliefd worden was er, wat Casanova betrof, niet bij. Een-avontuurtje kon 'n uur duren! 'n dag; 'n week; soms nóg wat lan ger, maar op een gegeven moment kwam steeds op nieuw het onherroepelijke einde aan een zoveelste liefdes-affaire. Waaraan dankte Casa nova zijn succes bij de vrouwtjes? Aan zijn uiter lijk kan het (gemeten naar de maatstaven van deze eeuw) niet gelegen heb ben. De weinige portret ten, die er van hem ge maakt zijn, tonen een man met vooral op jongere leeftijd uitgesproken weke gelaatstrekken. In ieder geval is er geen en kele gelijkenis met de Italiaanse Casanova's van deze tijd. die gebruind en voorzien van goed gekapte hoofden de Europese stranden onveilig maken op zoek naar welwillend, liefst hoogblond vrouw volk. Waarschijnlijk is, dat Easanova zoveel vrouwen harten voor zich won dank Z1i zijn rappe tong, die elke conversatie aan kon. Hij wist zich met groot gemak te onderhouden met he deernen uit de ha venkroegen, maar wanneer "et zaak was indruk te a! 175 jaar Deze maand is het 175 jaar geleden, dat Giovanni Giacomo Casa nova, 73 jaar oud, de laatste adem uitblies in kasteel Dux te Bohe- men. Nu nog175 jaar na zijn dood en bijna 250 jaar na zijn ge boorte, leeft Casanova in de herinnering voort als de hartenbreker aller eeuwen. Ben van Pinksteren vertelt V er iets meer over. maken op een hoogst ont wikkelde dame, dan ging hij ook 'een diepgaand ge sprek over pakweg de dichtkunst niet uit de weg. In feite wist Casanova van heel veel zaken nét genoeg af om indruk te maken op iedereen die zijn pad kruiste. Vandaar ook dat zijn kennissenkring, die zich uitstrekte over heel Europa, zowel be stond uit gekroonde hoof den, bankiers, kardinalen en de Paus als uit succes volle onderwereldfiguren. Hij was een graag gezien man aan diverse hoven, maar ook een regelmatige gast van gevangenissen. Hij oefende beroepen uit als dat van fabrikant, fi nancier, schrijver, diplo maat, arts, theaterdirek- teur, bibliothecaris, wis kundige, historicus, land en wijnbouwkundige, maar hij verdiende ook re gelmatig de kost als gok ker, valsspeler, oplichter en spion. Hij is zeer ver mogend geweest maar even zo vaak ook weer straatarm. Toch zag het er aanvan kelijk naar uit, dat Casa nova's voorkeur uit ging naar het ordentelijke leven van een rooms-katholiek geestelijke. Nou ja, orden telijk.... Venetië dat is bekend was in de 18e eeuw een stad, waar men het niet zo nauw nam met zaken als moraal en stren ge zeden. Arm en vooral rijk leefde er vrolijk op los en ook de geestelijkheid van die dagen liet zich niet onbetuigd. Op 'n avon tuurtje werd tenminste niet gekeken. Zo kon het gebeuren dat priester-stu dent Giacomo Casanova, in 1725 te Venetië gebo ren, ongehinderd door sou tane en tonsüur al menig vrouwenhart sneller had doen kloppen toen hij Rome-waarts toog om daar opgenomen te worden in de hoogste kerkelijke krin gen van die dagen. Al snel maakt de jonge Casanova het echter in de eeuwige stad zó bont, dat kardinaal Aquaviva hem met een pauselijke opdracht de stad uit stuurt. Hij moet een brief gaan bezorgen in Constantinopel. Casanova gaat op weg, hangt halver wege Rome en Constanti nopel zijn priestertoog aan de wilgen en laat een zelf bedacht officiers-kostuum naaien. Na een kort ver blijf in Constantinopel houdt Casanova het daar wel voor gezien en ver trekt naar Korfoe, versiert er de vrouw van de gou verneur, vlucht weg naar een naburig eiland waar hij zichzelf tot koning uit roept om enkele jaren la ter weer op te duiken in Venetië, zijn oude vader stad, zijn enige echte lief de. Steeds opnieuw zal hij die stad moeten ontvluch ten wanneer hij het weer eens zó bont heeft ge maakt, dat de justitie hem voor enige tijd gratis kost en inwoning wil verstrek ken in de plaatselijke ge vangenis. Zo kan het ge beuren, dat Casanova in de loop der jaren steeds in andere Europese plaatsen opduikt. Steeds opnieuw komt hij er arm en be rooid aan, werkt zich in de kortst mogelijke tijd op tot een notabele van zijn nieuwe verblijfplaats om vervolgens eveneens in de kortst mogelijke tijd weer af te zakken tot een figuur waarvoor de justitie een warme belangstelling heeft. Onnodig te zeggen, dat de avonturier Casanova al doende ook wel eens in Nederland geraakte. In zijn memoires beschrijft hij twee van die bezoeken, waaraan hij niet al te bes te herinneringen bewaart. Casanova loopt in ons land zijn eerste blauwtje! Onze landgenote die niet voor de vurige Italiaan door de fraaie knietjes ging, heette Esther Hope, dochter van een uiterst welvarende bankier. Wat Casanova ook doet, ze raakt er niet van onder de indruk. Maar Casanova zet door, vast van plan om ook dit vrou wenhart te veroveren. Geen moeite is hem daar voor te veel. Als er ge schaatst moet worden, ter wijl de hartenbreker nog nooit op het ijs gestaan heeft, dan wórdt er ge schaatst. Als hij inziet, dat hij bij deze Hollandse bloem geen stap verder komt, wanneer hij niet eerst plechtige be loften ten aanzien van een spoedig huwelijk doet, dan dóet hij die belofte, maar het helpt hem allemaal niks. Esther blijft koel en koud onder al zijn avan ces. Met één truc uit zijn versierders-koffer heeft hij echter op het laatst .wel succes; dank zij zijn grote handigheid en rappe tong weet hij het meisje ervan te overtuigen, dat hij para normaal begaafd is. Dat hij gedachten kan lezen en de toekomst voorspellen. Zo vraagt papa die ban kier hem op een gegeven moment of hij kan „zien" of een bepaald Nederlands schip al dan niet met man en muis vergaan ls. Casa nova heeft geen enkel ver moeden waarom hem de vraag gesteld wordt, maar hij waagt een gokje en geeft na veel poeha en hocuspocus het antwoord: nee, het schip is niet ver gaan. Enkele dagen later krijgt Casanova te horen waarom bankier Hope hem in deze zaak geraadpleegd heeft: hij heeft op de beurs voor 300.000 gulden het bewuste schip gekocht. Is het inderdaad vergaan (zo als werd aangenomen), dan is hij dat niet geringe bedrag kwijt. Blijkt het schip echter nog steeds be houden, dan heeft hij met deze simpele transactie miljoenen verdiend. Het geluk is met Casa nova en daarmee met de rijke bankier; enkele we ken na de voorspelling wordt vanuit Madeira be richt, dat er met schip en bemanning niets aan de hand is. Als dank mag Ca sanova 30.000 gulden ont vangen én de hand van Esther. Casanova zou echter Casanova niet zijn wanneer hij niet onmid dellijk ua dit moeizaam bevochten succes weer de benen nam, op zoek naar avontuur nummer zoveel. Vele jaren later is de hartenbreker een zielige rheumatische oude man, die alleen nog maar kan teren op zijn herinnerin gen. Hij zet ze op schrift, twaalf delen dik, voorzien van alle sappige details. Pas zeer onlangs heeft ein delijk een uitgever het ge waagd om de complete memoires van Casanova op de markt te brengen. Lektuur, die zélfs anno 1973, nog goed is voor vuurrode oortjes. TEKST: BEN VAN PINKSTEREN

de Stem | 1973 | | pagina 21