S 5* JAN MERTENS Afscheid van de vak beweging na :]4 jaar „We kunnen niel meer terug naar de 10-daagse veldtocht" Beweringen dat dieselrijden niet meer loont, rijn uit de lucht gegrepen. Mercedes bewijst dat. avans. I SER Maffiaterreur' in Culemborg Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. leoniil Breznjev gaat zaken doen met Richard Nixon binnenland buitenland 'kijken in Zegge. &RAHAMS KAB NKV KVP papier iw pen Scherp protest Familielid UDA-leider (per abuis) vermoord OFFICIEREN OP KMA OVER JEUGD IN DE KRIJGSMACHT 3neni$dfeche, Zaterdag 16 juni 1973 13 Breda Roosendaal ITER en MONSCHAU tel. 33380; V.V.V. id rechtBolders tel. tel. 305. Breda De en Leendertse tel. efnagels tel. 34635. 2100. Dinteloord STACARAVANS |k gezin een passen- vanaf 5995,— 153 - Hoogerheide ht Korteven) V Leven. Graag 14 da- Ipzenden. ven in behandeling pd en België zullen i zal ad 0.95 per dag, ns een acceptgiro- I ma ken). Ite verzending, de luid-Europa, te wen- .te zenden Ion ot camping hand (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jan Mer tens zit al enkele weken in het regeringsschip. Van daag neemt hij in Tilburg officieel afscheid van het NKV. Zijn hartewens is nu vervuld: een kabinet met een progressieve instelling. Hij vervult daarin een taak die hem op het lijf is ge schreven. Na negen jaar vat hij zijn oude stiel weer op: bestuurder voor sociale verzekeringen, alleen nu als staatssecretaris onder oud - vakbondsman Jaap I Boersma. „Mertens bezit een onme- I telijke kennis van sociale verzekeringen", heeft oud minister Veldkamp (Sociale Zaken) eens gezegd. „Hij heeft alles op dat gebied ge lezen, weet het ook en kan zich op dat terrein met elke vakman meten. Hij heeft een enorm geheugen. Als hij meer kansen had gekregen 1 zou hij waarschijnlijk hoog- Ieraar zijn geworden". Jan Mertens (56) is in 1 Heerlen geboren, maar groei de op in het Noordbrabantse Dongen. Na 7 jaar lagere school dook hij het bedrijfs leven in: hij was toen 14 |J jaar. Tot 1939 werkte hij als I drukker-letterzetter. In die l tijd was hij actief betrokken bij bet werk van de katho- I lieke jeugd- en vakbeweging. Via zelfstudie en enkele cur sussen ontwikkelde hij zich verder. In 1937 werd hij gekozen tot bezoldigd bestuurslid en II later tot voorzitter van de 1 diocesane bond „De Jorrge Werkman" in het bisdom I Breda. Twee jaar later (1939) werd hij bezoldigd secretaris van deze bond. In 11941 maakten de Duitsers dit werk onmogelijk. Mertens trad toe tot de Katholieke I Actie in zijn bisdom en was daardoor nauw betrokken bij I ondergrondse activiteiten met betrekking tot het ka tholieke organisatieleven en I de voorbereiding van het na- oorlogse organisatiepatroon van de jeugd- en vakbewe- i In oktober 1944 - het zuiden was toen bevrijd - werd I "ij gesalarieerd bestuurder van de Katholieke Arbeiders- I beweging (KAB) in het bis- I Breda. Van 1945 tot juni 1953 was hij voorzitter van |de Bredase diocesane bond |l van de KAB en lid van het I] verbondsbestuur van de vak- I Centrale. In 1953 werd hij gekozen als gesalarieerd be- duurder van de KAB en la- jter benoemd tot secretaris. I loen in 1964 de KAB Neder- U ™™s Katholiek Vakverbond i| ging heten, werd Jan |l Ellens voorzitter. I de oprichting van fSFD},claal"Economische Raad I," Is hi9 SER-lid ge il sklds 1964 als 116 van I dagelijks bestuur. Hij was van vele gemengde com missies en van alle SER- eommissies op het terrein van de sociale verzekering. Voorts was hij o.m. lid van de Sociale Verzekeringsraad en het Algemeen Werkloos heidsfonds. Bovendien was hij lid van het bestuur van de oprich ting van de Stichting van de Arbeid, de Bankraad van De Nederlandsche Bank, raad van toezicht van de Kath. Economische Hogeschool in Tilburg, bestuurslid van het academische ziekenhuis in Leiden, commissaris vam de Perscombinatie N.V. en lid van het partijbestuur van de KVP. Ook in EEG-verband is Mertens actief geweest_ op het terrein van de sociale zekerheid. Wegens zijn grote verdien sten is hij in 1961 benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en 8 jaar la ter tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Jan Mertens, trouw KVP- lid, heeft geen zucht van verlichting geslaakt, toen hij werd gevraagd het kabinet- Den Uyl te komen verster ken. Het was voor hem een zware beslissing om het NKV te verlaten, dat hij sinds 1964 met succes in een middenkoers heeft kunnen blijven loodsen. Mede onder zijn bezielende leiding heeft de katholieke vakcentrale gekozen voor veelvormig heid, verdraagzaamheid en geloofsinspiratie. Mertens heeft met succes de identiteit van het NKV verdedigd. Deze vakcentrale wil geen een heidsvakbeweging en heeft het NVV ervan overtuigd, dat dit de doodsteek voor de vakbeweging zon beteke nen. De man, die altijd graag journalist wilde worden, maar na de lagere school blij was achter de zetmachines te kunnen zitten, heeft zijn op dracht binnen het NKV afge rond: hij heeft het startsein gegeven voor de federatie van de drie vakcentrales. Zijn nieuwe functie heeft hij niet gezocht: „Het heeft nooit op mijn weg gelegen om wethouder of minister te worden. Het zou ook niet helpen, als ze me proberen te paaien met de opmerking, dat een ministerspost toch een mooie afsluiting is van mijn carrière",, heeft Mertens gezegd tijdens het solo-for- matiewerk van Burger. „Maar ja, als het betekent, dat ik een knoop kan door hakken, dan misschien wel". Politiek is voor de schei dende NKV-voorzitter nooit een vies woord geweest. Een van zijn grootste verdiensten is echter ook geweest de banden tussen NKV en poli tieke partijen niet aan te ha len. Hij verzwakte de bin ding met de KVP, maar bleef deze partij door dik en dun trouw. De val vain het kabinet- Cals in 1966 vormde een be slissend moment in de ver houding tussen KVP en NKV. Na de oprichting van de PPR liet Mertens zijn le den weten, dat ze best op een andere partij dan de KVP mochten stemmen. Steeds heeft hij de verleiding weer staan om zich in een politiek blok te laten trekken. Hij waarschuwde ervoor, dat partijpolitiek bedrijven bin nen de vakcentrales en vak bonden het einde betekent vain de vakbeweging en een aanslag is op de solidariteit tussen de werknemers. Jan Mertens zal niet alleen de geschiedenis ingaan als NKV-voorzitter en staatsse cretaris. Zijn naam zal lang bekend blijven via het al bijna gevleugelde woord: „De 200 van Mertens". De 200 economische machtsfigu ren van Nederland, waaron der hij door zijn tegenstan ders ook zelf werd gerekend. De aanleiding tot deze toen verrassende uitspraak was het in 1968 langdurig touw trekken tussen de VMF en de Rijn-Schelde om het Wil- ton-Fijenoordeoncern in han den te krijgen en het uit eindelijk in tweeën splitsen van dit bedrijf met 8500 werknemers. Mertens verrassende vriendelijkheid heeft velen verbaasd. Hij kon steeds blijven lachen (een onder deel van de NKV-identiteit). „Voor het ondergaan van spanningen en verschillen heb ik een enorme ervaring opgedaan in mijn gezin met tien kinderen". Zijn lach en vriendelijkheid was een sterk wapen. Een stuk rijk rooms leven vind je in deze „Jan", die vanuit geloofsin spiratie maatschappijhervor ming hoog in het NKV-vaan- del heeft geplaatst. Oud-minister Veldkamp: „Een principieel en vroom katholiek met een blij gods vertrouwen ondanks veel te genslag in zijn gezin. Hij is vriendelijk gebekt, maar weet donders goed wat hij wil. Geen tegenstander om te onderschatten. Hij schuwt het duel niet". i Samen met staatssecretaris Schaeffer van de PvdA vormt Jan Mertens de arbeï- dersfractie in de regering. Mertens heeft na de lagere school de lessen geleerd op de universiteit van het leven, zoals hij eens heeft verklaard. Jan Mertens blijft wie hij is, ook al wordt hij nu omringd door ambtenaren, die hem met „excellentie" aanspreken. UTRECHT (ANP) „Een |»antal ■centrum l*aar longeren oefent in het «aai. van Culemborg een IWaffiaL kbewind uit dat 6e 'r«r evenaart. De 's en ISeïntimij-;"- «™naart. I avf,n,i,„ dat men Uke?, thuis ■zwijgt uT„ 4 politie ver" huiles angst voor repre- I hechts hi? Culemborg geldt stp, TeEm„ t-Van de sterk" I dergelifk®r en die een lijven Wngletereur be- Sri»„Van het openbaar nttceerd hard*?" onsenu- l«teni?;Sa mgrijpen. Dat is 'ee dat ze verstaan". mr. B. Officier van ju: &üdmeiüiïrecbt ~zag *n de fs'emborg di L°,nSer.en uit l'oor dp fr', dle zich gisteren |ter m rechtse politierech- iW w verantwoorden l°.a! wha molesteren van Cnlemborgse politie mannen duidelijk representan ten van het door hem gesignaleerde „jungleterroris- me". Wegens openlijke ge weldpleging eiste hij tegen de 20-jarige Ch. T. en de 24- jarige Anton P. elk vijf maan den cel met aftrek. Tegen An ions broer Joham (19), van wie niet kon worden bewezen dat hij vertegenwoordigers van de sterke arm had afgetuigd, wer den 4 maanden gevorderd. Po litierechter mr. K. S. Bieger bleef daar in zijn vonnis nau welijks onder Ch. T, en An ton kregen elk vijf maanden waarvan een voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van twee jaar. Johan werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk en een even lange proeftijd als zijn lotge noten. De drie moesten zich ver antwoorden omdat ze op zon dag 13 mei enigszins verhit door na afloop van het voet ballen genoten bier eigen lijk zomaar politiemannen en omstanders hadden afgerost die getuige waren geweest van een forse rel op straat tussen enerzijds militante Zuidmo- lukse jongeren en anderzijds niet minder agressieve jonge Culemborgse bevolkingsgroe- kingsriroepen. De ruzie was pen. De ruzie was ontstaan in een jongerenbar genaamd „Het Praathuis". waar doorgaans echter de taal der vuisten meer in zwang was dan vreedzame convera- tie. Een van de twee agenten die aan de knokpartij een hersenschudding overhieid werd zelfs zo in het nauw ge dreven dat hij een waarschu wingsschot moest lossen. O Copyright De Stem /Het Parool) (Van onze redactie buiten land) DEN HAAG Leonid Breznjev vliegt vandaag naar Washington om de verbeterde Kussisch-Amerikaanse betrek kingen te concretiseren in een pakket solide, praktische over eenkomsten. Ondanks alle pro paganda over behaalde resul taten heeft de Sovjet-Unie voor zichzelf toch erkend dat ze momenteel zowel industrieel als ook wetenschappelijk ach terloopt. Ze heeft daarom haar zinnen gezet op vergaande technische en economische ak koorden, inclusief langlopende westerse investeringen voor het ontwikkelen van de na tuurlijke rijkdommen van de uitgestrekte Siberische woes tenij. Het Kremlin denkt in termijnen van 20, 30 en zelfs 40 jaar om via miljarden dol lars belopende mammoet-con tracten de natuurlijke gassen, oliën en mineralen uit de be vroren grond te halen. President Nixon hoopt de vele gesprekken komende week te kunnen aangrijpen om zijn door het Watergaite- schandaal geschonden blazoen wêer wat op te poetsen. Een succesvolle top met de leider van de Sovjet-Unie zou hem een groot deel van de verloren gegane achting van het Ameri kaanse volk terug kunnen ge ven. Er schijnt weinig twijfel over te bestaan dat de bespre kingen met Breznjev inder daad succesvol zullen zijn. De voorbereidingen zijn erg nauwkeurig geweest en presi dentsadviseur Henry Kissinger zei hierover onlangs: „We hebben altijd op het standpunt gestaan dat tapgesprekken zo grondig moeten worden voor bereid dat het resultaat onge veer voorspelbaar is". In Was hington voedt men zich trou wens erg gesterkt door het feit dat de Russische propa ganda nauwelijks of geen ge bruik heeft gemaakt van de Watergateaffaire. Tot nu toe heeft men er in de Russische pers slechts enkele neutrale regels aan gewijd. „Ik ga niet naar de Verenig de Staten om met president Nixon te marchanderen. We zullen onderhandelingen voe ren, en dat zal gebeuren in een geest van vertrouwen en verbetering van de betrekkin gen". Watergate is volkomen een binnenlandse aangelegen heid van Amerika. „Welk recht heb ik om me daar op een of andere manier mee te bemoeien", aldus Breznjev, donderdagavond tegenover Amerikaanse journalisten in Moskou. De Russische partijleider zei dat hij „groot respect" had voor Nixon, omdat deze met een „realistische en construc tieve benadering" de betrek kingen tussen de twee landen wil verbeteren. De Sovjet-Unie stelt belang in „economische betrekkingen op waarlijk grote schaal" met de Verenigde Staten en Brezn jev was ervan overtuigd dat de top een nieuwe impuls zal geven om de Sovjet-Ameri kaanse handel op een stabiele en lange termijn basis te plaatsen. In de reiskoffer van de „eerste onder de gelijken" in het Kremlin zuilen de ideolo gische onderwerpen ontbre ken. De wens-catalogus omvat concrete economische en poli tieke hoofdstukken. Wat vroe ger de „Wallstreet-hyena's" waren de bankiers van New York City zijn nu begeerde kredietgevers. De dogmatische ballast is over boord geworpen, de economi sche en politieke samenwer- kingsbelangen met Washing ton hebben de ove.iiand ge kregen. Reeds in het jaar van Nixons bezoek aan Moskou verdrievoudigde de onderlinge handel tot meer dan 600 mil joen dollar. De Amerikanen hielpen de Russen met grote graanleveranties voor een eer der politieke als werkelijke prijs uit de moeilijkheden. Weliswaar is een handelsvolu me ter waarde van 600 mil joen dollar een druppel op een gloeiende plaat, maar de groei gaat steeds sneller en de be langrijkste handelaars met de Sovjet-Unie tot nu toe, de Westduitsers, worden in de niet verre toekomst gedeci deerd voorbijgestoken door de Amerikanen. De superinjectie voor zijn verlamde industrie waar Breznjev in Bonn naar hengelde, kan hij beter bij de Amerikanen halen. Bij Nixons reis naar Moskou werd al duidelijk dat Breznjev koele belangenpolitiek bedrijft en daarbij de verbazing van de publieke wereldopinie op de koop toe neemt, die des tijds ook een Nixon-Breznjev- tête-a-tête aanschouwde, ter wijl Amerikaanse zeemij nen Haiphong blokkeerden. Brieven voor deze rubriek moeten rrtet volledige rraan/ en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Met ontzetting heeft katho liek Nederland kennis geno men van de beslissing van mi nister Van Doorn van CRM aan de gemeentebesturen geen bijstand meer te mogen verle nen aan missionarissen. Maar ook zullen vele katholieken de ogen geopend zijn en weten zij wat ze van deze minister te verwachten hebben. Ook de andere kerkgenootschappen staan thans voor dit feit. M.i. een reden voor de gezamenlij ke confessionele fractieleiders in de Tweede Kamer tegen dit besluit van de minister een scherp protest aan te tekenen en dit kabinet zo spoedig mo gelijk naar huis te sturen. AARDENBURG C. J. v. d. SPEK BELFAST (RTR) —Twee gewapende mannen hebben gisteren een familielid van een leider van de para-militai re .Ulster Defence Association' (UDA) vermoord. Kennelijk was het hun om de UDA- leider te doen, doch die was niet thuis toen de mannen zijn huis binnendrongen en de in bed liggende zwager van Tom my Herron doodschoten. Herron is een van de hoog ste militante protestantse voormannen in Noord-Ierland. Volgens de UDA is de moord door leden van de IRA ge pleegd. De politie is echter geneigd te geloven dat de da ders extremistische protestant se tegenstanders van Herron zijn. Zijn huis ligt midden in een protestants gebied, waar de IRA zich maar zelden laat zien. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „We kunnen niet meer terug naar de Tiendaag se Veldtocht. Respect en gezag worden niet meer afgedwon gen door voorheelden van per soonlijke dapperheid op het slagveld. Sterren en lintjes ge ven tegenwoordig aan welke cursussen men heeft gevolgd "n welke oefeningen. Kortom ze duiden de salarisklasse aan waarin de drager zich bevindt. In de plaats van de successen in veldslagen zijn nu departe mentale beslissingen gekomen, zoals die over de vraag of de Honest John nu wei of niet door de lancer moet worden vervangen". Zo ongeveer schilderde gis teren in de Grote Zaal van het Kasteel van Breda, de KMA- docent en socioloog drs. Brent- jes de situatie waarin de krijgsmacht, net zo goed als de hele maatschappij, ver keert. Een situatie die vooral gekenmerkt wordt door „over- structurering", een ingewik kelde, onoverzichtelijke we reld waarin de mens ronddoolt op zoek naar zichzelf, intussen genoegen nemend met een „tweede hands leven". Dege nen die er géén genoegen mee nemen, zijn de jongeren. De krijgsmacht van vandaag weet daar alles van. Dit onderwerp het jeugd probleem en de invloed daar van op de krijgsmacht was het gespreksthema op de 69ste jaarvergadering van de Vere niging voor Officieren van de Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht. On der de toehoorders bevonden zich staatssecretaris Mommer- steeg van Defensie en bestuur ders van vrijwel alle militaire standsverenigingen, met inbe grip van. de WDiM. Voorzitter kolonel R. W. Hemmes besteedde in zijn j aarr ede wederom veel aandacht aas de mens in de militaire organisatie en aan de nood zaak tot steeds verdergaande samenwerking, nationaal zo wel als internationaal. Wat dit betreft en naar aanleiding van de bezuinigingsplannen van de nieuwe regering zei de kolonel: „Het lijkt alleen mogelijk met minder middelen de NA- VO-taak te vervullen als men in NAVO-verband tot een gro tere samenwerking bereid is, met name in Europa. Maar el ke op efficiency gerichte sa menwerking zal een stuk ei gen souvereiniteit kosten". Kolonel Hemmes wees er ook op dat de officier steeds meer midden in de maatschap pij is komen staan en dat de kritiek ook hem niet bespaard blijft. De VOKL-voorzitter vond dat niet erg en wilde er wel voor open staan. „Maar", zei hij. „ik wil wei stel len dat kritiek iets an ders is dan verdacht maken. Kritiek op iemans handelen wil ook niet zeggen dat alle waardering dan moet zijn ver dwenen. Het lijkt ook een te ken des tijds om respect voor elkaar niet te tonen". Drs. Brentjes besprak in zijn aandachtig beluisterd be toog hoe en waaruit de contes tatie van de jonge generatie is ontstaan en gegroeid. Hij trachtte te verklaren waaróm de jeugd geen genoegen néémt met de overgestruetureerde samenleving van vandaag, hij legde het verband tussen dit- protest en de problemen in de krijgsmacht en kwam tot de conclusie dat voor die proble matiek geen pasklare oplossin gen gevonden zullen kunnen worden. Een goede voorlichting, door de juiste mensen, een grotere persoonlijke verantwoorde lijkheid (participatie) en een stelsel van .<5j)elregels dat dich ter aansluit bij dat welk in da burgermaatschappij gebruike lijk is, waren volgens hem middelen die tot verbetering konden leiden. In zijn slotwoord beklem toonde de VOKL-voorzitter nogeens het belang van een echte bereidheid aan weers kanten tot overleg, discussie en samenwerking. Dat het aan een dergelijke bereidheid meestal onbe wust door eenvoudige onwe tendheid of onbegrip vaak schort, bleek ook wel uit som mige vragen die vanuit het gehoor werden gesteld als re actie op de rede van drs. Brentjes. (ADVERTENTIE) Een liter benzine kost straks al bijna 80 cent. Een liter dieselbrandstof minder dan de helft: net even 38 cent. Voordelig voor de diesel: die lage brandstofprijs is mede een oorzaak van z'n lage kilometerprijs. Maar lang niet de enige oorzaak. Er zijn méér factoren die de kilometerprijs van een diesel laag houden. Pieselrijden blijft aantrekkelijk Dat geldt vooral voor een Mercedes Diesel,met z'n „stille"2000 of 2200cc motor, die een maximum aan rendement geeft en gebouwd is voor een zeer lang leven. En bo vendien bijzonder zuinig is: per liter brand stof legt een Mercedes Diesel maar liefst zo'n 30% meer kilometers af dan een vergelijkbare benzinewagen. Maar een Mercedes Diesel heeft nog meer te bieden. Een bijzonder dege lijke, op een lange levensduur berekende carrosserie, die helemaal is gebouwd op veiligheid. Verder een enorm komfort, een voortreffelijke vering, een excellente weglig- gïng en rij-eigenschappen (Diesel GTI). Al die factoren spelen hun rol in de lage kilometerprijs. Omdat ze samen resulteren in een lange levensduur voor uw Mercedes Diesel. En daarmee de afschrijvingskosten laag houden. Ze zorgen ervoor dat Mercedes dieselrijden lonend blijft. Mercedes Diesel, al bif 30.000 km per jaar Rijden in een Mercedes Diesel wordt, vergeleken met een benzïnewagen uit de 12- mille klasse, al bij 30.000 km per jaar aan trekkelijk. Wie de vaste en variabele kosten naast elkaar zet (voor een Mercedes 200D resp. 3728 en 16,36 cent, voor een benzine wagen van 12.000 resp. 2969 en 19,42 cent excl. BTW) ziet dat een Mercedes Diesel al bij 30.000 km per jaar 0,5 cent per kilo meter goedkoper is. Een verschil dat bij hogere kilometrages natuurlijk steeds groter wordt. Rekent u maar 'ns uit wat voor belang rijke besparingen dit oplevert. Beweringen dat dieselrijden niet meer loont, zijn uit de lucht gegrepen. AGAM B.V., Postbus 2088, Utrecht, tel. 030-451911,verstrekt u graag een kosten- calculatie en dealerlijst.

de Stem | 1973 | | pagina 13