ZEEUW SCH-VLA AMSE EN VLAAMSE KUNST OP VIANDR1ADE '73 IN OOSTBURG Robert Maaskant exposeert in Sasse „Uilenspiegel" zeeuws De Openluchtspelers voeren vandaag voor de eerste keer Romulus de Grote op Sportweek voor jeugd van Sluis stad streek KLAPSTOEL OMGETOVERD FILMS IN ZEELAND SCHIETING IN AARDENBURG TELEFOONCEL IN CADZAND Oostburg Vrijdag 15 juni 1973 9 De laatste dagen, eigenlijk de laatste twee weken, is het openluchttheater van Middelburg de plaats waar paniekerige spelers, figuranten, rustige spelers met er varing die alles doodnuchter over zich laten komen en een heen en weer sjouwende regisseur de laatste hand leggen aan „Romulus de Grote". Vandaag is het zover. De première van het door Friedrich Dürrenmatt ge schreven toneelstuk, dat handelt over de ondergang van het eens zo grote, roemruchte Romeinse Rijk. Het verhaal dat gestoeld is op historische feiten, is even goed op de huidige tijd van toepassing. Haast vanzelf sprekend zou je zeggen, want de schrijver is er één van de „nieuwe lichting", een stroming, waarvan de stukken bijna altijd onder invloed staan van huidige gebeurtenissen. Het stuk wordt opgevoerd door de groep „De Open luchtspelers", een bijeenge raapt stelletje acteurs. Bij eengeraapt in die zin dan dat zij voor een groot gedeelte bij andere gezelschappen, werkgroepen hebben ge speeld. Er zijn overigens ook een handvol middelbare scholieren, die de examen problemen afwisselen met een rol in „Romulus". Ad van Noort, de regisseur: „Het wordt ieder jaar wel moeilij ker om mensen te pakken te krijgen, vaak is de termijn waarbinnen zij beschikbaar zijn te gering. Dat wordt veroorzaakt door het feit dat de andere gezelschappen, zo als de Zeeuwse Komedie" uit Vlissingen tegenwoordig veel langer spelen dan vroeger. Op zichzelf is dat natuurlijk erg fijn, want het betekent dat het amateurtoneel meer in trek komt, dus klagen kan ik niet". Maar ondertussen zit Van Noort er toch maar mee, en dat geeft hij ook toe. Kreatief als hij is heeft hij echter al een nieuw plan ontwikkeld, maar, „daar zeg ik nog niets over. Eerst moet het bestuur het maar eens bespreken". Misschien spelen de „O- penluchtspelers" volgend jaar wel op het eind van de zomer in plaats van eind ju ni. Nu echter zijn er genoeg mensen voorhanden, dus pro blemen bij de bezetting zijn er niet. In totaal zijn er toch altijd nog 40 mensen bezig met het stuk. Wel... (vloek), daar had je allang moeten zijn. Onder het roepen van die kreet sprint de regisseur plotseling op uit zijn stoel. Net zo'n stoel als de film-regisseurs hebben, een blauwe klap- stoel. De speelster die .slachtoffer' is vam de drift van de regisseur, overigens, hij is niet echt kwaad, is Ro mulus' dochter Rea die te laat opkwam. Daardoor ontstond er een kleine pauze; een paar seconden hield iedereen z'n mond dicht en dat mag niet. Ad van Noort: „Ach, grove fouten worden er allang niet meer gemaakt, we schaven een beetje. Er wordt gelet op de timing, en dlat is iets wat velen moeten leren. Iedereen was namelijk gewend aan de hal van het stadhuis, waar tot voor kort gerepeteerd werd, maar de afstanden naar het toneel in het open luchttheater zijn tweemaal zo groot". Waarom heeft Van Noort „Romulus" eigenlijk geko zen? „Nou, het lag al een paar jaar bij me in de kast, en dit jaar wilde ik de Sha- kespeare-traditie doorbreken, want de laatste jaren hebben we alleen nog maar Romeo en Julia, een Midzomer- nachtsdroom en meer van die stukken gespeeld. Romulus was bovendien helemaal ge schikt voor het Openlucht theater, want ook dat stelt zijn eisen". Het Openluchttheater is omgetoverd tot Romeins pa leis. Er is een soort beelden galerij, met de koppen van alle illustere voorgangers van Romulus, een versierde wand, pilaren die door plan ten beklommen worden en verder is alles in stijl. Oud- Romeinse stijl, die op een bijzonder mooie wijze oombi- neert met het door de natuur aangebrachte decor: groen op de achtergrond een vijver voor het toneel. En over het toneel de elektrische draden die bij de belichting horen, en die aan de zijkanten door technici worden ingegraven. Dait kan nu nog, voordat het publiek komt. Het stuk zelf. „Romulus de Grote", handelt over de laat ste dag van het eens zo gro te, eens zo machtige Romein se Rijk. De Germanen onder leiding van Odoaker rukken op naar Rome; het wapenge kletter is reeds te horen. Van Romulus, een dikke, overal in berustende keizer, die al leen nog maar geïnteresseerd is in zijn ontbijt en in zijn kippenfokkerij, wordt ver wacht dat hij Rome zal ver dedigen. Romulus bedankt voor de eer. Hij is ervan overtuigd dat de geschiede nis haar loop moet hebben, dat Rome veroverd moet worden. Het is, zo verklaart hij zijn roeping, zijn plicht om dit rijk, dat door de eeuwen heen op zo oneindig veel bloedvergieten was gegrond vest, nu te richten als een rechtvaardig rechter en het aan de barbaren over te dra gen. Een vaderland, bezoe deld door zoveel moorden en aansporingen tot moord, kan geen aanspraak maken op trouw meer doen gelden. Op deze manier voorkomt hij het laatste en onnodige bloedvergieten. Romulus is altijd be schouwd ais een zwakkeling, als iemand die niets maar dan ook niets gedaan heeft om Rome van de ondergang te redden. Dürrenmatt ziet dat anders, hij maakt van Romulus zijn held, die hij aanvalt, maar even briljant verdedigt. Romulus kan naar zijn mening niet schuldig worden geacht aan de val van een rijk, die reeds jaren voor Romulus troonbestijging vaststond. Juist de manier waarop Rome ten onder gaat toont de ware grootte van Ro mulus. De dingen die ook op onze tijd van toepassing zijn, ko men duidelijk naar voren. „Het rijk dat gegrondvest is op bloedvergieten, dat geen aanspraak kan maken op trouw", symboliseert Nazi- Duitsland. Maar ook de maatschappij wordt kritisch bekeken. Wanneer de broekenkoopman Ceasar Rupf Romulus aan biedt om zijn rijk te redden, door de afkoop van Rome's bezetting in ruil voor de hand van Romulus' dochter, antwoordt de laatste keizer: „Nee, wat is erger: een cata strofaal kapitalisme of een kapitalistische catastrofe?" En Rome gaat ten onder, terwijl de keizer bezorgd is o<m zijn hoenderfokkerij. Odoaker laat zich tot koning van Italië uitroepen, maar maakt Romulus gelukkig; ook de Germaan wordt en thousiast voor de kippen van Romulus. Het stuk zit nu in de vin gers van iedere medewerker. Iedereen kent zijn tekst, en vaak de tekst van een ander. De lampen zijn geïnstalleerd. Ad van Noort heeft de laat ste ruwe kantjes weggeno men, de techniek staat nog maals voor niets, en de be zoekers, d.m.v. 10.000 folders op de uitvoeringen vam 15, 16, 22 en 23 juni attent gemaakt, komen ook wel. Er is nog een onzekere factor; het weer. Wamt on danks alle voorbereidingen die tot in de perfectie zijm uitgevoerd, kan een enkele regenbui alles in de war schoppen. Want hoewel de schouwburg de vluchtmoge- lijkheid is, moet niemand daaraan denken. Maar de na tuur zou toch wel erg wreed zijn als zij nu nog durfde roet in het eten te gooien. HANS LAROES eindredactie bas augustijn OOSTBURG LEDELTHEATER. Ook de ze week kan men in Oost burg blijven genieten van „Turks Fruit" met zoals ieder een nu haast wel behoort te weten in de hoofdrollen Mo nique van de Ven en Rutger Hauer. TERNEUZEN LUXOR THEATER. „Het graf van de angst" is de titel van de film, die zaterdaga vond, zondagmiddag en avond in Terneuzen te zien is. Het gaat over het angstige avontuur van vijf grotbezoe kers, die in een onbekende grafkelder opgesloten zitten. Maandag- en dinsdagavond wordt hier vertoond „Re quiem voor een spion", een spionagefilm met een verras sende ontknoping en waarin topgeheimen worden ont vreemd. Deze film wordt ook zondagmiddag om 14.30 uur vertoond. VLISSINGEN ALHAMBRA. V.D. is de film, die hier vanavond en morgenavond te zien is. Zon dag-, maandag- en dinsdaga vond wordt vertoond „Woes te Hoogten", een nieuwe in drukwekkende verfilming van het door Emily Bronte geschreven onsterfelijke lief desverhaal. In de hoofdrol len: Anna Calder-Marshall als Catty en Timothy Dalton als Heathcliff. GOES GRAND. Vanaf vanavono tot en met dinsdagavono wordt in Goes vertoond „Buck, de priester en de dui vel", een film, die een onge woon beeld geeft van de sla ven, die na de Burgeroorlog net zijn vrijgelaten en nu naar het westen trekken. Heel wat avonturen staan hen op deze tocht te wach ten. Maar na vele verwikke lingen onderweg bereikt de groep ex-slaven dan toch de lang gezochte groene vallei, waar men aan een nieuw le ven kan beginnen. MIDDELBURG CITY THEATER. Twee films deze week in het City theater te Middelburg. Aller eerst „Clockwork Orange", de nieuwe film van Stanley Ku brick, die als een satire op het menselijke geweld be doeld is. Verder in dit thea ter de film „Meisjes Cam ping", een film, die handelt over twee jongens, die met hun meisjes in een nudisten- kamp op vakantie willen gaan. Maar alles loopt heel anders af dan zij dachten. Schilderij van De Prey (Van onze oorrespondent) AARDENBURG Tijdens twee schietingen van de hand boogmaatschappij Sint Sebas- tiaan heeft de familie Van Iwaarden gedomineerd. De slag van de vijfde punten- schieting was als volgt: Wip 1: hoogvogel werd niet afgescho ten. eerste zij vogel: H. de Rijcke, tweede zij vogel werd niet afgeschoten, kallen: Fr. Wijffels en H. van Iwaarden jr., meeste kleine vogels: Jac. van Iwaarden (5). Wip 2: hoogvogel: H. van Iwaarden sr. zijvogels: B. van Hermon en H. van Iwaarden jr., kal len: A. Ballegeer en H. van Iwaarden sr., meeste kleine gels: Jan van Iwaarden (6). Uitslag zesde puntenschie- ting: Wip 1: hoogvogel werd niet afgeschoten, zijvogels: A. Ballegeer en Jac. van Iwaar den, kallen: M. van Iwaarden en Rob de Rijcke, meeste klei ne vogels: Jac. van Iwaarden, H. de Rijcke, H. van Iwaarden jr. en P. Lippens (4). Wip 2: hoogvogel: D. van Hermon, zijvoigels: H. van Iwaarden jr. (tweede zijvogel werd niet af geschoten), kallen: H. van Iwaarden sr. en H. Lippens, meeste kleine vogels: Rob de Rijcke (6). Stand voor het kampioen schap: 1. Huib van Iwaarden jr. 45 punten, 2. Jaap van Iwaarden 38 punten, 3. Rob de Rijcke 36 punten, 4. Jan van Iwaarden 30 punten en 5. D. van Hermon. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op initiatief en onder leiding van de heer S. van Jelgerhuis uit Aarden burg veranderde het voormali ge Sint-Antoniusziekenhuis - het oude ziekenhuis, zoals de volksmond het nu noemt - te Oostburg in een gezellig inge richte jaarbeurs van West- Zeeuwsch-Vlaamse middenstan ders. In voormalige operatieza len waar menige bezoeker in de herinnering teruggaand, zichzelf nog op de snijtafel ziet liggen, staan nu fleurige meubelen tot intieme zitjes gerangschikt, in vroegere zie kenkamers zijn stands inge richt met antieke gebruiksvoor werpen ,met elektrische arti kelen, weefwerk en wat al niet meer. De ietwat sombere sfeer die altijd in het gebouw hing is op de vlucht gejaagd met be hulp van zachte vloertegels en aan menige wand hangen schilderijen en tekeningen. Want op deze Flandiade die een doorsnede wil geven van het goede rijke Vlaamse leven zoals de slagzin luidt heeft men de kunst niet vergeten. Niet alleen omdat de sombere muurvlakken gedecoreerd moesten worden, maar op grond van de overweging dat ook de kunst behoort tot het dagelijks leven en de kunst- naars een integrerend deel van de samenleving vormen, dat zij werkers zijn zoals alle an dere mensen in de maatschap pij. Ook alle artistieke en cre atieve activiteit van amateurs hoort erbij en zo hebben met name kinderen op deze Vlan- driade de gelegenheid in apar te ruimten of ook buiten naar hartelust te tekenen, schilde ren, en te boetseren. De Zeeuwseh-Vlaamse kun stenaars hebben blijkbaar on voldoende gereageerd op de maanden geleden reeds uitge gane algemene oproep hun medewerking te verlenen en zij zij dan ook alleen verte- Ook dit schilderij is op de tentoonstelling te zien. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In Ga- lerie Uilenspiegel te Sas van Gent houdt de jonge In Sou- j*"r? woonachtige graficus Ro- ert Maaskant, die zojuist zijn u 'e aan de academie voor eeldende kunsten te Gent eëindigd heeft, zijn debuut- expositie. bestaat ^bxmgestelde werk zeefd™ 11 halve uit enkele «klenvoor het meren- klein etsen op klein en zeer be aft' dat wil zeSg6n delifkf t ut heeft een re- fe daarf lng maar de ets een vS1 gevat is' eenz in ot ook wN ,dan ln een cirkel cirkel v, 1 vierkant in een Van slecht oppervlak eentimot enkele vierkante l H*1- is werk dat de mm?- met zozeer aan moet bekijkenWel °'P d® hand Maaskant schijnt een minia turist met de etsnaald, hij heeft een uitgesproken voor keur voor bepaalde onderwer pen die hem zeer boeien, bij voorbeeld het moederschap; op dit thema zijn hier verscheide ne variaties te zien, ook het menselijk oog, geïsoleerd uit het gelaat, fascineert hem en het verheugende is diat hij de ze fascinatie ook op ons be schouwers weet over te dra gen met een zeer sensibele lijn en met een mooi afwisse lend spel van velours-zwart en wit. Een zekere hang naar het fantastische is Maaskant zeker niet vreemd, al ligt dat fantas tische, ietwat surreële er nooit 'te) dik bovenop. Maar kijk eens lang naar het sublieme etsje dat op het eerste gezicht een ouderwetse ploeg schijnt weer te geven zoals die in Zeeland al in geen jaren meer in gebruik is, en ontdek dat onder de blik en de handen vam de etser dit werktuig een merkwaardige metamorfose heeft ondergaan! Het lijkt erop dat Maaskant van nature een miniaturist is, het is nauwelijks aan te ne men dat zijn kleine formaten uit de angst van de beginne ling voor het grote vlak te ver klaren zou zijn. En miniaturis ten, die hun formaat aanpas sen aan de menselijke maat, die het kleine en intieme in hun vaandel schrijven hebben wij in een tijd, die maar al te vaak op het geweldige en door afmeting imponerende uit is: meer dan ooit nodig. Dat Ro bert Maaskant zich bij die kleine groep zal scharen en 'aar op een eigen plaats een ,'itstekend figuur zal slaan 'kt mij de belofte die hij na 'it overtuigend debuut zal •oefen inlossen. Deze fijne xpositie met kleine formaten ■n uiteraard kleine prijzen is te bezichtigen tot 30 juni WILLEM ENZINCK genwoordigd door Jan Bruens en Karei Korfker met grafiek, die op grond van de Constra- prestatieregeling door de ge meente Aardenburg in de loop van de jaren werd aangekocht. In heel wat groteren getale ver leenden de Vlaamse kunste naars, met name de leden van het sehildersgenootschap De Open Kring uit Gent hun me dewerking. Langs de wanden bij de trap naar de tweede etage van het gebouw en op die tweede etage zelf hangt hun werk over meerdere ruimten verdeeld. Bij de groepstentoonstelling van een schildersgenootschap mag men nimmer een gelijk niveau verwachten. Dat is bij de schilders van de Open Kring dan ook niet het geval, er zijn voortbrengsels bij van mensen die zich op de grens van de edel-kitsch bewegen maar er hangt hier - evengoed werk van kunstenaars die zich met recht een naam verwor ven hebben in de Belgische schilderkunst en die de toets der kritiek ruimschoots kun nen doorstaan. Enkele namen van kunstenaars wier werk opvalt door persoonlijkheid en goede kwaliteit? Marcel van de Walle in het meer traditio nele genre, Mia Deprez en Marcel de Backer in het meer moderne, Christina Verhé met haar landschappen Julien van den Hende met aquarellen. Een expositie die als zodanig de verbondenheid van Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlaanderen sympathiek be klemtoont, die voor elk wat wils biedt en daardoor ook aanbevolen zij aan onderwij zend personeel en scholieren. Te bezichtigen gedurende de zomermaanden. (Van onze corespondent) SLUIS Op 23 en 24 juni a.s. wordt door de sportraad te Sluis een sportweekeinde voor de Sluise jeugd gehouden. Hieraan werken mee de gym nastiekvereniging W.I.K., de lawntennisvereniging L.T.V.S., de voetbalclub S.S. Sluis, de zwemvereniging 't Vrije en het Sluise wielercomité. Jongens en meisjes van zes tot en met zestien jaar kunnen gratis aan de wedstrijden deelnemen. De deelnemers en deelneemsters worden in ver schillende leeftijdsgroepen in gedeeld. Het programma begint za terdag 23 juni om 10 uur met behendigheidswedstrijden op de fiets in het uitbreidings plan De Steenen Beer. Zater dagmiddag zijn er zwemwed strijden in het gemeentelijke openluchtbad aan de Kalkboei. De deelname aan de traditio nele éénkilometerwedstrijd in het kanaal Sluis-Brugge is niet alleen voor de jeugd mo gelijk. Aan deze wedstrijd kunnen ook ouderen mee doen. Zaterdagavond 23 juni zijn er festiviteiten op het gemeen telijk sportterrein aan de Hoogstraat. Het programma hiervan staat nog niet vast. Zondagochtend 24 juni be gint om negen uur een tennis toernooi op de banen van het gemeentelijk sportterrein, ter wijl er 's middags op het voet balveld behendigheids wed strijden zyn. Alleen voor deelname aan de zwem- en tenniswedstrij den dienen de deelnemers zich vooraf op te geven. Voor de overige wedstrijden kan dat bij de start gebeuren. Als het experiment slaagt dan is de sportraad van plan om van een dergelijk sportweekeinde in de komende jaren een spor tieve traditie te maken. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Vorige week is aan de Boulevard de Wie lingen in Cadzand een openba re telefooncel geplaatst. Met behulp van de in deze cel aanwezige apparatuur kunnen de gebruikers zelf alle tele foongesprekken afwikkelen zonder tussenkomst van een PTT-telefoniste. Collecte De t- ,jurg gehouden collecte voor het astmafonds heeft f 625 opge lost.

de Stem | 1973 | | pagina 9