ranse binnenschippers Hgen actie kijk... voor vader! Schaduw van Watergate over IN A VO-eonferen i ie Vakcentrales niet te spreken over extra loonmatiging tot 76 DRONKEMANSRIT NA KERMIS: TWEE DODEN, EEN GEWONDE iff im i lollandtunnel Dordt iost vijftig miljoen Ut tegen iiiisarls GRIEKENLAND EN PORTUGAL' INDIRECT TER SPRAKE Belgische Verbruikersunie waarschuwt tegen overmatig eten van worteltjes Mitchell keurde Watergate goed I )e^e|yd Haal inhuis! Henkes jonge jenever in de lange koelefles CEDAR WOOD Top van verpleeginrichting naar huis gestuurd binnenland buitenland LUNS: NIETS BEKEND VAN MARTELING GRIEKSE OFFICIEREN Nullijn Prognoses CPB Watergate Van der Stoel S taking Parij se taxi-chauffeurs BANKOVERVAL IN DORDRECHT IENKES tyüjdag 15 jorvi 1973 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK. De dronkemansrit van een 21-jarige ker misbezoeker heeft in de nacht van woensdag op donderdag het leven gekost van een jong echtpaar. Een derde slachtoffer moest met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. De 21-jarige J. H„ inwoner van Hilvarenbeek, zwaaide kort na middernacht, met hoge snelheid vanuit de richting Tilburg de Paardenstraat in. Hij verloor de macht over het stuur en reed, aan de linkerkant van de straat, op een groepje voetgangers in. De 32-jarige mevrouw Smolders werd door de auto gegrepen en als het ware gemangeld tussen de zijkant van de wagen en een boetiek. Ze werd ernstig gewond. De auto schoot door en schepte, enkele seconden nadien, de heer P. van Beurden en zijn vrouw, beiden 23 jaar oud. De klap kwam zo hard aan dat mevrouw Van Beurden door de voorruit heen in de auto belandde. Haar man werd tegen een boom geslingerd. Beiden overleden in de loop van de nacht in het ziekenhuis. Het echtpaar Van Beurden had een kindje van 14 maanden. De bestuurder van de auto, die volgens de rijkspolitie duidelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, is aangehouden. Hij zal nog deze week worden voorgeleid. •i-. '"IK DORDRECHT (ANP) fcRoUandtunnel" (en niet jDrechttunnel) wordt waar schijnlijk de naam van de |ieuwe tunnel onder de Oude tussen Dordrecht en [Zwijndrecht. Dit op advies (van het Nederlands Aardrijks- mdig Genootschap. In Dor- Jiccht was gisteren de aanbe steding van de tunnelbouw. laagste inschrijver was een Èombinatie gevormd door Van (Battum en Blankenvoort, Ne- Jerhorst en Dirk Verstoep, jjvet 45,9 miljoen gulden. En- cele Duitse bedrijven schre- ■en in voor 79 miljoen. Ir. P. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Me- |fcch Tuchtcollege van Zuid- Holland heeft twee klachten Wrangen tegen een Hoog- !se huisarts. Twee vrou- beklagen zich over „po- io?en tot aanranding", terwijl op de behandeltafel lagen, i een der klachten staat dat [ie arts, voor deze poging in ^en doos met pillen voor de patiënte een bankje van tien pilden zou hebben gestopt. rechter-eommissaris tn otterdam, mr. H.J.W. van kuren beaamt, dat hij ettelij- klachten heeft gehad over i praktijk van de 55-jarige as. In hoeverre het om onge wenste sexuele benaderingen wilde hij niet zeggen, fel dat er reeds een aantal j^onen was gehoord. De E® vrouwen die het Me- Tuchtcollege hebben ge lieven, vinden dat het ver- Cfssheleid van de Rotter- pmse rechtbank te traag is. Ve. aangeklaagde dokter is i! Jaar geleden door het Me- 4 Tuchtcollege (wegens El! behandeling van een iw'„; drie maanden ont- |Pt?jn%.y.an ambt veroor- un a i beeft zich hier niet deeld t+u<^en en wer<i veroor- h.J „ee? maan|i gevange- ™a m hoger beroep te hamf ~"A beeft hij deze B)pa^n00 boeven uitzitten, huisartsen in Hoog- PaniSen Iuet,met ,¥m sa" ItawL °?dat niet R_ 'kt aan het weekeinde- ^ADVERTENTIE) kt 25 Blokland, hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat directie sluizen en stuwen, deelde dit mee na afloop van de aanbesteding. De totale kosten van de tun nelbouw en reconstructie van rijksweg 16 in Dordrecht en Zwijndrecht worden geschat op 300 miljoen gulden. De tunnel, waarvoor een hele wijk in Zwijndrecht tegen de grond moet, zal in het bouw- dok van de Heinenoordtunnel in Barendrecht worden ge bouwd in drie segmenten. De ze worden drijvend gemaakt en naar de zinkplaats gesleept. De tunnel krijgt acht rijstro ken. Rijkswaterstaat is ook van plan, zo bleek op de bijeen komst, de Moerdijkbrug te vernieuwen. Hij wil de oude pijlers gebruiken om nieuwe, bredere overspanningen te leggen. De reconstructie van het hele wegvak Rotterdam- Breda moet omstreeks 1980 klaar zijn. Volgens Rijkswa terstaat kan daarbij de verbre ding van de Moerdijkbrug niet worden gemist. De kosten worden geschat op 100 miljoen gulden. 0 Een overzicht van de situatie in de Schelde. Links, het eer ste schip, dat gisteren de blok kade kon passeren. PARIJS (AFP) Op de binnenwateren in het noorden van Frankrijk kan vanmorgen weer normaal worden gevaren. De Franse binnenschippers, die de waterwegen hadden versperd om kracht bij te zet ten aan hun eisen, zijn van plan hun actie, die vier weken heeft geduurd te beëindigen nu hun vertegenwoordigers de onderhandelingen met de overheid op bevredigende wij ze hebben afgesloten. Door de staking konden zo als eerder gemeld, ook 126 Nederlandse schippers hun weg niet vervolgen. Het Ko ninklijk Verbond van Onder nemers (KVO) heeft er intus sen in een brief aan de minis terraad op aangedrongen de 126 Nederlandse schippersge- zinnen die aan de Frans-Belgi sche grens vastzaten waar mo gelijk te steunen. Het KVO schrijft de teleurstelling van de schippers te delen over de hulp dlie de Nederlandse rege ring tot nu toe heeft gebo den. HET Japanse instituut voor wetenschap en technologie gaat zich toeleggen op de ver vaardiging van een kunsthart. De kosten van dit project wor den geraamd op 70 miljard yen (ongeveer 768.000.000 gul den). Heel aparte kado- verpakking met Cedar Wood after shave en Cedar Wood deodorant spray de betaalbare! Uitsluitend verkrijgbaar bij drogisten, parfumerieën en herenkappers. Christopher Collins London. KOPENHAGEN (RTR) De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft ge zegd, dat er, voor zover hij weet, geen Griekse officieren worden gefol terd in gevangenissen in Griekenland. Luns zei dat op een persconferen tie in Kopenhagen. Eerder had kapitein Nicholas Pappas, die vo rige maand een muiterij leidde op de Griekse torpedobootjager Velos, gezegd dat „zeer voor aanstaande Griekse offi cieren gearresteerd zijn en door de militaire po litie worden gemarteld". Ook zei hij dat de ge vechtscapaciteit van de Griekse marine op het ogenblik nihil is en dat de NAVO zich hierover ernstig zorgen zou moe ten maken. In een reac tie hierop kwam Luns tot bovenstaande uitla ting. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN De sterkte van de NAVO- en Warschau Pact-strijdkrachten, Griekenland en Por tugal (overigens niet met name genoemd) en de vei ligheidsconferentie ,die op 3 juli vrijwel zeker in Helsinki zal beginnen, dat waren de voornaamste as pecten van de eerste dag van de NAVO-conferentie, die gisteren in Kopenhagen is begonnen. Het was de Westduitse admiraal Poser die een uiteen zetting gaf over de sterkte van de NAVO en Warschau Pact-strijdkrachten voor de vijftien ministers en slechts enkelen van him medewerkers. Uit dit overzicht blijkt dat de Oosteuropese strijdkrachten aanzienlijk sterker zijn dan de westelijke. jk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —Het feit dat het halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische Raad niet voor augustus klaar kan zijn, betekent een ernstige te genvaller voor het kabinet- Den Uyl. Op dit moment wordt binnen het kabinet overleg gevoerd over het op stellen van de rijksbegroting voor volgend jaar. Een bepaal de indicatie van de standpun ten van werkgevers en vak centrales over de loon- en prijspolitiek voor 1974 heeft het" kabinet daar dringend voor nodig. In andere jaren verscheen het zogenaamde halfjaarlijkse rapport van de SER reeds in het voorjaar, maar door onder andere de langdurige kabi netsformatie is dat rapport nog steeds niet klaar. Boven dien hebben de drie vakcen-, trales SER-voorzitter drs. Jan de Pous laten weten dat zij zich eerst met hun achterban willen verstaan, voordat zij in de SER definitieve standpun ten gaan innemen over een ai dan niet noodzakelijke loon matiging volgend jaar. Het vorige kabinet (Bies heuvel) ging bij de opstelling van de begroting voor dit jaar uit van de zogenaamde nullijn, wat betekende dat de lonen dit jaar gemiddeld reëel niet zouden toenemen. Het kabi net-Biesheuvel kon van die nullijn uitgaan, omdat het halfjaarlijkse SER-rapport al heel tijdig in haar bezit was. Het ziet er naar uit dat het kabinet-Den Uyl wat dat be treft op eigen 'kompas zal moeten varen, gezien het uit blijven van de aanbeveling van de SER. Behalve de langdurige kal netsformatie is het doorvoeren van een interne democratie binnen de drie vakcentrales, zoals we gisteren al meldden, ook een van de oorzaken ge weest waarom het bewuste rapport er nog steeds niet is. Wel heeft de commissie van wijze mannen uit de SER (waarin ook vakbondsverte genwoordigers zitten) een ont- werpnota op tafel gelegd, maar daar is de vakbeweging allesbehalve gelukkig mee. De kernpunten vgn het ont werp een noodzakelijke matiging van de lonen tot minstens 1976, een verdere verzwakking van de rende mentspositie van het Neder landse bedrijfsleven kun nen maar weinig waardering opwekken bij de achterban van de vakcentrales. Men is wel bereid ten aanzien van de lonen volgend jaar weer te matigen, mar men wil zich niet zonder meer vastleggen aan een matiging op lange ter mijn. De belangrijkste reden voor dat standpunt is, dat men er niet van overtuigd is, dat het met die rendementsposi tie van het bedrijfsleven wel werkelijk zo slecht gaat als men in werkgeverskringen wel beweert. De vakbondsleden wijzen daarbij voortdurend op de sterk gestegen winsten van de grote concerns. Een tweede argument van die leden om een matiging op langere termijn bij voorhand af te wijzen, is het feit, dat de prognoses van het centraal planbureau tegenwoordig zelfs om de drie maanden moeten worden bijgesteld en het dus onmogelijk is om over een pe riode van maar liefst vier jaar vast te stellen, dat het al die jaren zo beroerd zal gaan met de ondernemers. Vrijwel direct na de bijeen komst der ministers van de fensie werd een deel van de studie hekend van James Schlesinger, de toekomstige Amerikaanse minister van de fensie, dit beoogde aan te to nen dat het oostelijke over wicht aanzienlijk minder groot is dan door velen wordt aan genomen. Schlesinger's optreden wordt in Westeuropese NAVO-krin- gen verklaard door de Ameri kaanse wens, in gesprekken over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in Midden-Europa ook de in Europa opgestelde Amerikaan se atoomwapens voor tactisch gebruik te betrekken, en het verlangen de Amerikaanse troepensterkte in Europa terug te brengen. In deze kringen meent men bij de Amerikaanse regering, mede als gevolg van het Wa- tergate-sehandiaal, de neiging te bespeuren in te stemmen met een lineaire troepenver mindering, dat wil zeggen dat Amerikaanse en Russische troepen aan beide zijden van het ijzeren gordijn in gelijke mate worden uitgedund. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Willi- an P. Rogers, gaf overigens ter conferentie de verzekering dat president Nixon niet in zal gaan op pogingen van de Rus sische partijleider Leonid Brezjnev om belangrijke kwesties buiten de bondgeno ten van de Verenigde Staten om te regelen. Dat was een der aspecten van deze conferentie, waarin voorts de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, de leden- staten vroeg de beginselen van democratie, individuele vrij heid en rechtsstaat na te le ven. Voor iedere leek was het duidelijk hoewel onze mi nister geen nadere aanduiding gaf dat hij in dat kader doelde op Griekenland en Por tugal. „Ik spreek vrij uit", aldus mr. Van der Stoel, omdat mijn regering wordt gesteund door een binnenlandse publieke opinie wie deze zaak zeer ter harte gaat. De NAVO heeft meer nodig dan vliegtuigen, tainks en kanonnen. Zij moet ook de brede steun van het publiek hebben. Om de geloof waardigheid en de vitaliteit van het bondgenootschap te handhaven is het noodzakelijk dat de elementaire eisen van individuele vrijheid en politie ke democratie overal worden nageleefd". Mr. Van der Stoel liet zich kritisch uit over de resultaten van het vooroverleg over een conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking in Helsinki, en stelde een moei lijke tweede onderhandelings ronde van deze conferentie in het vooruitzicht. Niettemin is het resultaat van-dien aard dat een redelij ke mate van succes kan wor den verwacht. Aan het funda mentele westelijke verlangen dat zal worden gesproken over het wegnemen van belemme ringen voor nauwer menselij ke contacten is voldaan. Nederland beziet de resulta ten echter niet zonder reser ve. De veiligheidsconferentie zal vrijwel zeker op 3 juli in Hel sinki beginnen met een confe rentie van ministers van bui tenlandse zaken der 34 geïnte resseerde laden en zal vijf tot tien dagen duren. In de twee de fase wordt in commissies het ministerieel overleg verder uitgewerkt, in de derde fase die de Russen zo plechtig mogelijk willen hebben, door de deelneming van staats- of regeringsleiders zouden de resultaten van het commissie overleg moeten worden be krachtigd. BRUSSEL (ANP) De Belgische Verbruikersunie (te vergelijken met de Nederland se Consumtenbond) heeft ge waarschuwd tegen het over matig eten van worteltjes door kinderen. In het jongste num mer van zijn blad „Testaan koop" zegt de Unie, dat zich in worteltjes van nature grote hoeveelheden nitraten opho pen, die zich in de darm van de mens omzetten in nitrieten en daar schade aan de darm flora kunnen veroorzaken. Er ■ijn gevallen bekend, aldus de mikersunie (hoewel niet België) van kinderen die „erleden zijn als gevolg van het eten van veel peentjes. De Verbruikersunie heeft ingeblikte worteltjes onder zocht en ze is tot de conclusie gekomen dat het nitraatgehal te erin relatief hoog was. De consumentenunie concludeert dan ook, dat het onjuist is het tot een gewoonte te maken kleine kinderen in grote hoe veelheden worteltjes te eten te geven. De hoeveelhedn nitra ten die gevonden werden wa ren echter niet alarmerend. Het nitraatgehalte van wor teltjes hangt sterk af van de plaats van herkomst van de peentjes. Van tijd tot tijd en van streek tot streek varieert het nitraatgehalte aanzien lijk. Het omzetten in de darm van nitraten in nitrieten is een proces dat, aldus de Verbrui kersunie, vrijwel alleen scha de voor de gezondheid van kinderen kan opleveren. De Unie heeft uitgelegd dat over dreven veel eten van wortel tjes voor kinderen kan zijn. Ze geeft ouders dan ook de raad om voor kinderen die, na het eten van worteltjes, ziektever schijnselen vertonen onmid- dellijk door een arts te laten onderzoeken, (Van onze correspondent) geld, waaruit de Watergate- operaties goeddeels werden ge- Laat ik maar meteen met een wetenschappelijke min of meer open deur in huis vallen. Op een medisch con gres in Berlijn heeft een Zwitserse prof de volgende stelling geponeerd: Een dikke niet-roker heeft minder kans op een hartaanval dan een magere roker. Hij had eerder verteld dat mensen die met roken stop pen, in de daarop volgende vijf jaar ongeveer vijf kilo zwaarder worden. Mensen die veel gerookt hebben, zullen meer in gewicht toenemen dan zij die matige rokers waren. Edoch, dat mag geen reden zijn om dan maar te blijven roken, want zelfs de magerste roker loopt nog meer kans een hartaanval op te lopen dan de dikste niet-roker. Om dan maar te zwijgen over het lot van dikke ro kers. En dan een verhaal, dat zo niet sterk dan toch ruig te noemen is en geheel en al de sfeer ademt van 1001 zwoele oosterse haremnachten. Zo, nou leest u tenminste door. In een Beiroetse kapsalon werkte enige tijd terug een kapster die zich Victoria noemde en veelklandizie on der de dames had. Op een gegeven moment werd ze ge arresteerd, waarvoor is niet bekend, en belandde ze in de gevangenis. Cellulaire opsluiting was er niet bij, ze kwam met veertig andere dames in een lokaliteit. Dit tot zeer grote vreugde van Victoria, die zonder twijfel een gezelschapsmens uias. Na enige tijd viel het de cipiers op dat er met name des nachts ongewone dingen gebeurden, het was vaak onrustig in de damescel. Er werd zelfs vaak gevoch ten door de vrouwen. De oor zaak daarvan was Victoria, De vrouwen waren er namelijk stuk voor stuk zeer op ge brand om de nacht zo dicht mogelijk bij Victoria door te brengen. Na twee weken kwam de aap uit de mouw. Victoria was geen kapster, maar kapper. Hij werd onmiddellijk overge plaatst naar de mannengevan- genis en er hangt nu een ver drietige sfeer in de damescel. scel. WASHINGTON Jeb Stuart Magruder (38), voor malig fabrikant van schoon heidsmiddelen en de rech terhand van Nixon's verkie zingsmanager John Mitchell, gekregem verklaarde donderdag voor de Watergatecommissie van de Senaat dat Mitchell de Watergate-inbraken eind maart 1972 goedkeurde. financierd. Stans zegt zich een bijeen komst op de volgende dag met Mitchell niet te herinne ren en pas later, op de 28e ju ni, vermoedens over de aard van het Watergatespel te heb- En later, na de arrestatie van de politieke spionnen op 17 ju ni, actief heeft deelgenomen aan pogingen de schandalen in de doofpot te stoppen. Volgens Magruder was H. R. (Bob) Haldeman van de doof potmaatregel op de hoogte, maar had president Nixon, voorzover hij wist, geen voor kennis van de Watergate-in- braak en de daaropvolgende pogingen om rookgordijnen op te werpen en meinedige alibi's te construeren. Magruder verklaarde, in direc te tegenspraak met wat ex-mi nister van handel en verkie zingsfinancier Maurice Stans woensdag zei, dat Stans tij dens een bijeenkomst met Mit chell op 24 juni van het vorig jaar, waarbij ook Magruder aanwezig was, dat Stans toen op de hoogte werd gesteld van de Watergate-operatie en de gevolgen daarvan. Op de 23e juni herinnert Stans zich met Mitchell te hebben gesproken, ofschoon Stans staande houdt dat de Watergate schandalen toen niet werden besproken. Op die dag vernietigde Stans de bewijsstukken van grote verkiezingsbijdragen in baar- PARIJS (AFP) De Parij- se taxichauffeurs hebben gis teren besloten te staken om een verhoging van hun tarie ven af te dwingen. Vooral de buitenlandse toeristen, die in Parijs aankomen ondervinden veel last van de staking. DORDRECHT (ANP) - Drie mannen hebben gister morgen rond kwart voor tien een gewapende roofoverval gepleegd op de Middenstands- bank aan de Johan de Wit- straat in Dordrecht. De man nen gingen er vandoor met ongeveer f 50.000. Waarna ik dag toewens. u een zonnige MERIJN (ADVERTENTIE) MAASTRICHT (ANP) - Het bestuur van de verpleeg inrichting Calvariënberg in- Maastricht heeft de genees--' heer-directeur, dr. M. Curfs enj zijn waarneemster, dr. F. Wil-I bers, met betaald verlof naar huis gestuurd. Het besluit is' genomen op grond van een' deskundigenrapport, waarin, heide artsen wanbeheer wordt? verweten. Reeds lange tijd heerste on-' tevredenheid. De druppel die de emmer deed overlopen wat dat beide artsen samen op va-' kantie gingen naar Spanje en' de verpleeginrichting vrijwel; onbeheerd achterlieten. Calva riënberg verzorgt ongeveer 300 patiënten, onder wie een aantal psychisch gestoorde be-' i aarden. I

de Stem | 1973 | | pagina 13