Actiegroep wil behoud bomen St.-Pietersdijk \Bouw zwembad Breskens vordert zeeuws MIDDEN-ZEELAND HEEFT TAL VAN MOOIE PLEKJES EVENEMENTEN I PLEIDOOI IN BRIEF AAN RAAD AARDENBURG sn? Kan! n handen Schoondijkenaar en op matje bij de rechter d-Gastel en Roosendaal 5RIJFSHAL er rein en GALOW makelaardij t>v n bosch stad Aardenburg Eede I iwLFteèerik u ,v°ormalige zonneweiden aangelegd. De op Hij zal bedolven worden onder WEEKEND- TIP VAN VVV ZEELAND Weekenddienst Stem-redactie f Zaterdag 9 juni 1973 eld door onen, en kunt het én gede- tevragen. >23-4022 alen. maand maand maand enz. enz. i wij U aldus, en: vrij deze aantrekkelijke en onder strikte ge in het maandelijkse ,sing inbegrepen, o de lening, akbaar die een eigen RR. zowel op nieuwe ais levalien tot 100%. ar. it kopen, kan bij ons :n verbouwing, meu- is elders een lening j zullen U graag met t desgewenst op een uitgebreide brochure. illen). V. op DINSDAG 12 AAL in hotel-café- Spoorstraat no. 6 het perceel kadas- A nummer 2886, en tente Roosendaal en •ootte van ongeveer !g. 2500 M2; hoogte len in overeenstem mingsplan der Ge- ed zeer gemakkelijk de toewijzing. H. de Lange, kantore van Nota- aan de Cimburgalaa? centrum van de st steen), ruime woon- :amers, badkamei :.v.-gas. tuinhuis. n perfekte staat van en bezichtiging* 4100t37833' AARDENBURG Een; Igroepje inwoners van West-' iZceuwsch-Vlaanderen heeft 1 in een brief, gericht aan de 1 gemeenteraad van Aarden - I burg, er voor gepleit de bo- ii die thans de weg Sint- iiis-Aardenburg omzo- o te behouden. Het was I ie briefschrijvers ter ore I gekomen dat de bomen in ltó kader van een wegver- kering zouden moeten [verdwijnen. Zij doen een beroep op de I raad dit kostbare en karakte ristieke stukje oud Vlaams' Ilandschap in zijn huidige staat, lie handhaven. De verkeers- I dichtheid is zeer gering hier- I door, en door zijn schoonheid, I heett de weg zich kunnen ont- I wikkelen tot een toeristisch I hekpleister en aantrekkelijk I wandelgebied voor velen uit I de naaste en minder naaste I omgeving, aldus briefschrij- Iveis. De weg vormt voorts een toegang èn tot Sint- "i èn tot Aardenburg. Wij- I van de weg zal het «d van stad, land en dorp - I® dus ook het toerisme - |wnnen schaden. .ie weg is recht. De af- Itad tussen de plaatsen die I 'I verbindt is kort en de mogelijke consequenties zijn hogere snelheden van het au toverkeer, abrupter en feller afremmen aan het eind van de „racebaan" en het aantrekken van iets meer verkeer en on gelukken", zo -wordt gestéld. De briefschrijvers bestrijden het argument van het gevaar voor het verkeer dat de bo men opleveren. De verkeers dichtheid is gering en „alles dat waardevol en mooi is be hoeft niet onder het juk van menselijke falen (dronken schap) of technisch manke ment (klapband) door te gaan", aldus de brief. Gewezen wordt dat het geboomte nog in goede staat verkeert, zeker in vergelijking met de erbarmelijke staat waarin veel bomen zich thans in „het Landje" bevinden. Tenslotte wordlt opgemerkt dat door reeds nu nieuwe bomen van edeler en meer bestendi ger houtsoort in te voegen ja renlange ontsiering voorkomen kan worden, wanneer later de tijd aanbreekt voor vervan ging van de huidige houtop stand. Langs de weg staan 550 bo men. Dijk en bomen zijn sinds kort eigendom van de gemeen te Aardenburg, die ze heeft overgenomen van het water- schop Het Vrije van Sluis. In de najaarsvergadering van 1972 had dijkgraaf Becu ge zegd dat aan rooien niet viel te ontkomen en dat er plannen bestaan 852 nieuwe bomen o.a. te planten, een dubbele rij aan de noordzijde van de dijk en een enkele rij aan de zuidzij de. Bovendien worden aan de noordkant dan nog 262 strut ken voorzien, zodat in aantal het bomenbesfanid niet achter uit zou gaan. Het zou natuur lijk wel jaren duren voor de Sint-Pietersdijk weer het rus tieke aanzicht van thans zou krijgen. T.v.-opnamen De Vlaam se televisie heeft opnamen ge maakt van het interieur en exterieur van de Sint-Baafs- kerk. De opnamen werden ook gemaakt van de beschilderde grafkisten. De uitzending van deze beelden zal over enkele maanden plaatsvinden. Kermis Met de pinkster dagen viert het dorp Eede kermis. De Grensbollers vie ren zondag het gouden boilers jubileum van H. Pijfferoen met een grote bolling, een hul diging van de jubilaris en een optreden door de Koninklijke Aardenburgse Fanfaren om 13.30 uur. Tweede pinksterdag wordt ter gelegenheid van de kermis een volkskoërs gehou den die om 14.00 uur begint. De kermis wordt ingezet met een grote kermiskaarting op zaterdagavond in café Cambri- nus. Voor de jeugd zal kermis- spul aanwezig zijn. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE B.K. uit Schoondijke kwam op 10 janu ari frontaal in botsing met een medeweggebruiker. Hij bleek gedronken te hebben en dan helpen alle verhalen van „mijn licht raakte ineens de fect" niet veel meer voor de rechter. De bloedproef wees 1,85 promille aan. Dat resulteerde donderdagmorgen in een straf van 2 weken on voorwaardelijk en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. IJZENDIJKE J.S. uit IJ- zendijke had zich op 24 maart jl. beter niet boos kunnen ma ken over een vermeende af zetting van zijn broer ten be drage van f 30,-. Hij maakte zich zo kwaad dat hij een ruit intrapte van cafetaria Hame link. Dat was nu uitgerekend een hele dure. De rekening van f 337,- zal hem nog gepre senteerd worden. Van de poli tierechter kreeg hij donder dagmorgen nog eens f 75,- boe te er boven op. .'.m. w\ -■ 1 I 4' I ■Hg* I |VJ|> het De wnleg met de aanleg van de bassins, ondoenlijk en inventieve gees- veabaj i„ toeristische de filterkelder en de spring- ten hebben de bunker nu een I e rte'n van r* ens °P het kuil. Gelijktijdig worden de functie gegeven in het geheel. s schemaCn verloopt het terrein liggende bunker, grond, waardoor een leuke "as ij J een „souvenir" van de tweede glooiing in het terrein zal omt- «ruk bezig wereldoorlog. Opruimen was staan. Thai Dat de bouw volgens sche ma verloopt betekent dat het bad dit seizoen nog niet ge bruikt kan worden. Streefda tum voor ingebruikneming is het seizoen 1974. Het gebied tussen de Ooster- en Westerschelde, kort weg genoemd Midden-Zeeland, biedt toeristen en re creanten een keur van ontspanningsmogelijkheden. Tus sen deze twee brede zeearmen liggen kilometers strand, vele hectaren bossen, weideland, akkers, natuurgebieden en historische steden, die tot ver over de grenzen be roemd zijn. De ANWB heeft getracht dit scala van mogelijkheden onder te brengen in één route, die dan ook terecht een „toeristische" route genoemd kan worden. Bedoeld wordt de Midden- Zeelandroute, één van de drie ANWB-routes door onze provincie. Deze Midden-Zee landroute heeft een lengte van ca. 120 km en gaat over Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. Vanzelfsprekend kan de route op ieder gewenst punt begonnen worden. Onze be schrijving starten wij echter in Goes, de centrumplaats van Zuid-Beveland. Vanuit Goes rijden naar Kloetinge en bij de verkeerslichten rechtsafslaan richting 's-Gra- venpolder. Direkt na het via- dukt afslaan richting 's-Heer Abtskerke. U komt dan in het prachtige natuurgebied De Poel, dat momenteel eén grootscheepse ruilverkave ling ondergaat. Jammergenoeg, want hoe wel deze ruilverkaveling vanzelfsprekend van groot belang is voor het voortbe staan van de landbouw, wordt dit natuurgebied van open weideland met vele on regelmatige en hobbelige percelen, door de ruilverka veling onherstelbaar aange tast. Thans ziet u nog één der meest unieke voorbeel den van geconserveerde Zeeuwse historie. Hier liggen de Poolgebieden klei op veen die door inzinking van het veen het laagst zijn geworden. Zij liggen daar door diep beneden de slinge rende dijkweggetjes en be schut door vele hagen van meidoornstruiken. Voor de aanleg van de wegen in dit prachtige gebied werd steeds zoveel mogelijk gebruik ge maakt van de kreekresten in de kleinere kreekruggen, die door het Poelgebied lopen; dit verklaart de kronkelige loop van de weggetjes. 's-HEER ABTSKERKE heeft een grote middeleeuw se kerk met een kloeke toren uit 1400. Vóór de ker kis een dorpswed, waar de boeren vroeger hun paarden kwamen drenken. Een dergelijke wed heeft ook het volgende dorp aan de route. NISSE. Dit dorp gelegen midden in het Poel- gebied, behoort tot de mooi ste van Zuid-Beveland. Op vallend is vooral de Maria- kerk aan de zuidzijde van het langwerpige, met bomen omzoomde, plein, compleet met vate (wed) en hardste nen 18e eeuwse pomp. Bij zonder is vooral het kerkin terieur, waar ribben en muurstijlen beschilderd zijn met o.a. fresco's, die het le ven van Maria en St. Christoffel voorstellen. Ook de twaalf houten apostelbeel den, die de beeldenstorm overleefd hebben zijn zeer de moeite waard. Voor be zichtiging kunt u zich wen den tot de koster der kerk. Na Nisse gaat de Midden- Zeelandroute verder over fraaie boomdijken en langs boomgaarden tot aan de weel de „Doolman". Zuid-Beve land kent behalve de „Dool man" nog talrijke andere welen, die restanten zijn van oude kreken en verzande zeearmen. Van hieruit naar 's-HEER- ENHOEK, een nog jong dorp (17e eeuw), dat zijn naam dankt aan het feit, dat de gronden waarop dit dorp is gebouwd, toebehoorden aan verschillende ambachtshe ren. Vervolgens rijden naar BORSSELE. Voor het dorp slaat de route echter nog even af naar de zeedijk, want vanaf het havenplateau aan de Westerschelde hebben bezoekers een uniek uitzicht over de drukke scheepvaart van en naar Antwerpen. Het dorp Borssele moet eens de bakermat geweest zijn van het roemruchte ge slacht „Van Borssele". Van het oude kasteel is echter weinig terug te vinden. Wél is nog duidelijk merkbaar, dat de Rekenmeester Simon Stevin het stratenplan van Borssele heeft ontworpen. Een merkwaardig zuiver rechthoekig stratenplan, met in het midden een rechthoe kige kerkbrink en rondom het dorp alweer een rechthoeki ge singel. Vanuit Borssele gaat de route verder door het indus triegebied van Vlissingen- Oost. Een onverwachte en misschien schokkende wisse ling van het landschap en panorama. Links liggen ach tereenvolgens de kerncentra le van Borssele, de chemi sche fabriek van Hoechst, de Franse aluminiumfabriek van Pechiney, de reparatiewerf van de Koninklijke Scheeps werf De Schelde en nog en kele kleinere fabrieken. Na deze plotselinge con frontatie met het industrie gebied gaat de route verder door het schilderachtige dorp RITTHEM, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Van daaruit passeert u op Walcheren achtereenvolgens de plaatsen Vlissingen met de prachtige twee kilometer lange wandelboulevard, Kou- dekerke, Middelburg, Grijps- kerke, Serooskerke en Veere. Na de Veersegatdam gaat de route verder over Noord- Beveland langs Kamperland, Wissenkerke en Colijnsplaat om daarna af te buigen naar het zuiden en op Zuid-Beve land via Wilhelminadorp, Wemeldinge en Kapelle weer te eindigen in Goes. •Jammer genoeg is de ruimte in deze rubriek niet voldoen de om de hele route even uitvoerig te beschrijven als het gedeelte van Goes tot het Sloegebied. Mogelijk kunnen wij hier in een volgende weekendtip meer aandacht aan besteden. Wilt u de route rijden, ga dan eerst even aan bij het dichtstbijzijnde VW-kan- toor. Hier is een routebe schrijving met duidelijke Een bezoek aan het natuurgebied De Poel is nu nog moge lijk. Met de ruilverkaveling zal het landschap wel veranderen. overzichtskaart en op de ach terzijde de beschrijving van de plaatsen langs de route, verkrijgbaar a f 1,25. Boven dien is de route overal aan gegeven met de bekende blauw-witte zeskantige bord jes met de woorden „Mid den-Zeelandroute". In di( pinksterweekend zijn er tal van evenementen. Zonder compleet te willen zijn noemen wij; BROUWERSHAVEN: Van daag (9 juni) openen prinses Beatrix en prins Claus de In EEDE (West-Zeeuwsch- Vlaanderen) is het zondag t.m. dinsdag kermis. KOEWACHT houdt op le pinksterdag een oriëntatierit voor auto's. Inschrijving hiervoor is mogelijk vanaf 13.00 uur. Startplaats is de Vlasstraat. In KWADENDAMME vindt op 9 juni een wedstrijd in het handboogschieten op de staande wip plaats. Aan vang van deze wedstrijd 14.00 uur. Toegang gratis. In LAMSWAARDE worden vandaag (9 juni) wandel- nieuwe jachthaven van deze smalstad, door met hun jacht „De Groene Draeek" binnen te varen. Overige program ma-onderdelen zijn o.a. 14.00 uur: show in de gebouwen van de gebr. Van Ast door het bekende t.v.-kuiken „Ca- limero". 15.00 uur: vlootshow op de Grevelingen, 16.30 uur: boeg sprietlopen bij de oude haven; 19.30 uur: optreden van de Brassband Rotterdam met het tamboer- en majoretten- korps „Rust Roest" uit Zie- rikzee; 20.00 uur: optreden van twee bekende beatgroe- pen en om 22.00 uur groot vuurwerk bij de nieuwe ha ven. DOMBURG: disco drive- in-show met disc-joekey Mi ke Jaron in het Badpaviljoen op de duinen. Aanvang van dit dansfestijn is 20.00 uur. Het entree bedraagt f 2,50 p.p. Na al het natuurschoon van de Zak van Zuid-Beveland plotseling de industrie in Sloegebied, compleet met kerncentrale. Wel een confrontatie. tochten over de afstanden 5, Inschrijven hiervoor bij café 10, 15 en 20 km. gehouden. Claessens. In de Lutherse kerk te MIDDELBURG concerteert vanavond (9 juni) het Mid delburgs Kamerkoor onder leiding van Bart Leynse. Aanvang 20.00 uur. In OOSTBURG wordt van daag (9 juni) de 10e Bolling Nederland - België gehou den. Deze internationale wedstrijd bollen met de krulbol vindt plaats op de banen bij het Grote Gat. Aanvangstijd 14.00 uur. Op tweede pinksterdag wordt in OUDELANDE een wedstrijd gehouden in het handboogschieten op de staande wip. Aanvang 14.00 uur. Vandaag, le en 2e pink sterdag worden op het VEERSE MEER vanuit Veere de Internationale Pinkster- zeilwedsfcriiden gehouden. In IJZENDIJKE (West- Zeeuwsch-Vlaanderen) viert men vanaf vandaag t.m. dinsdag kermis. RINGRIJDEN Op Walcheren wordt op pinkster-drie (dinsdag 12 ju ni) het ringrij dersseizoen weer geopend. Voor die dag zijn er wed strijden om het plaatselijke kampioenschap georganiseerd in Koudekerke. Nieuw- en St.-Joosland, Oostkapelle en Souburg. De ringrijderijen beginnen omstreeks 8.00 Uur 's morgens en duren tot laat in de middag. Toegang is gratis. Voor redactionele aangele genheden kunt u zich tij dens dit Pinksterweekein- rie wenden tot de heren A. Koopman ,tel. 01180-7438 (voor Midden-Zeeland) en G. van Berkel, tel. 01150- 35.77 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen.

de Stem | 1973 | | pagina 9