Djakarta bereidt terugkeer naar burgerbestuur voor Amerikaanse onderwijzers niet zachtzinnig LTS? ij Philips. bergen PHILIPS Filevorming Zuidgaanders Joegoslavische kust Rondweg Parijs binnenland buitenland Beste Jonger 55 jaar Minder politiek Kleurrijkste Schroothoop n opleiding volgen ctrotechnlek. opleiding tot t vakman. Volgens Het dat landelijk teen gaat verdienen Philips-C.A.O. en extra's, antie en de eeld. Of de jaarlijkse g hebt afgemaakt, Kleln-serle je met uitstekend lerne apparatuur. an onze en met o.a. je naam, jd. sollicitatie-formulier, erder met je praten, veg 10, Breda. ling van onze activi- ■nische industrie ie funktie van ing lebbende dan wel •id in ons bedrijf voor len worden voor el in binnen- als irt ing. n leidingwerken, tot aanbeveling. 'hebbende, dan wel een in een interessant u dan een brief aa" leure, of belt u ons op 3-4310 wij zoeken, is t"8®6!).. jaar, heeft een opleidt ■niveau en beschikt e bedrijfsekonomiscne bij voorkeur verkregen verlenende sektor. rts in staat op zowe vende als kollegiaal VANUIT ons land is het nu mogelijk om GEHEEL via snelwegen tot in het uiterste puntje van Zuid-Italië te komen en evenzo langs bijna de gehele kust. Door de nieuwe snelwegen in Italië is het nu ook een aantrekkelijke mogelijkheid om praktisch geheel via snelwegen over München—Innsbruck—Bolzano—'Verona en Parma naar de oostelijke Italiaanse Rivièra te rijden. Zij die geen haast hebben en landschappelijk aantrekkelijke binnenroutes zoeken, tipt de kaart een heel aantrekkelijke alternatieve mooie route en wel: Luik - Bastogne - Luxemburg - Metz - Nancy - Basel - Zurich - Chur - Lugano en dan naar de Italiaanse meren of de Rivièra. Deze kaart geeft in Duitsland de voor tienduizenden traditionele hoofd route Köln (Keulen) - Frankfurt - Karlsruhe - Stuttgart - München. Deze hoofdverbinding is echter bijzonder druk en filevorming is niet zeldzaam. De kaart tipt een minder drukke en landschappelijk ook mooiere snel- verbinding via Dortmund - Siegen - Frankfurt - Würzburg - Nürnberg (Neurenberg) naar München. Voor het internationale vakantieverkeer is München nog steeds een lastig geval. De kaart geeft daarom de snelste route om München, van welke kant u ook nadert. Wij tippen nog dat bij Wolfratshausen (zuidelijk van München) een nieuwe Autobahn in zuide lijke richting gaat en eindigt bij ongeveer het plaatsje Murnau. Daama kunt u via Garmis-Partenkirchen en Scharnitz naar Innsbruck rijden. Maar niet voor caravans (bergpas deze moeten de route via Kufstein naar Innsbruck nemen. Willen zij toch via Garmisch-Partenkirchen naar Innsbruck dan moeten zij dat via Friesen doen. Door nieuwe delen Autobahn is er nu voor „zuidgaanders" een nieuwe mogelijkheid (ook al zijn er enkele trajecten zonder Autobahn bij) om vanuit Heerlen via Achen (Aken) over de Autobahn richting Köln (Keu len) te rijden. De Autobahn bij de aftakking Kerpen verlaten en vervol gens via Mödrath naar het begin van de nieuwe Autobahn welke naar Bad Neuenahr gaat en aldaar eindigt. Vervolgens via Sinzig en Ander- nach naar de Autobahnaansluiting bij Koblenz. Daar gaan Autobahn- aftakkingen naar de snelweg KölnFrankfurt zodat u „over kunt stap pen" op de gunstige snelverbinding Frankfurt - Nürnberg - München. U kimt echter ook de westelijke aftakking (om Koblenz heen) nemen en dan via een goede weg naar Bingsn aan de Rijn, vanaf Bingen tot bij Mainz volgt u dan een gewone weg die aansluiting geeft op de Auto bahnen bij Mainz alwaar u via snelwegen alle richtingen uit kunt. De hier genoemde route is landschappelijk heel aantrekkelijk en bestaat voor een groot gedeelte uit autosnelwegen. In Oostenrijk is de Inntalautobahn nu helemaal gereed zodat er een zeer vlotte verbinding naar de Brennerpas is gekomen. Personenauto's die in Oostenrijk na Villach via de steile Würzenpas (26 pet.) naar de Joegosla- vischekust willen kunnen dat niet met een caravan doen. Met caravans moet men de route Villach - Tarvisio - Udine - Triëst nemen, zie kaart. Dit jaar is de welhaast geijkte verbinding vanuit Nederland via Gent en Lille naar de Franse snelweg Nord-Sud, niet meer de enige mogelijk heid; het traject bij Lille is trouwens nog lang niet gereed. Via Brussel - Nivelles (Nijvel) - (Mons (Bergen) - Valenciennes - Cambrai gaat nu een Splinternieuwe autoweg welke aansluit op de bestaande autoweg naar (Parijs. Het enige nadeel van deze nieuwe snelweg is dat er geen rondweg lom Brussel is en een wat moeizaam traject zuidelijk van Antwerpen. Parijs heeft de rondweg Boulevard Periphérique nu gereed, al is deze nu al bijzonder druk. Deze rondweg geeft aansluiting op de snelwegen naar Lyon (Rivièra)Chartres en naar Rouen en Pont Audemer aan de kust hetgeen van veel belang is voor hen die naar Normandië gaan. Een splinternieuwe mogelijkheid dit jaar is de autosnelweg van Lille naar Duinkerken (Dunkerque) welke van groot belang is voor hen die naar Engeland gaan via Calais-Dover. In Engeland zelf zijn snelwegen tot in Schotland, al kan de kaart uiteraard niet een volledig beeld geven van alle verbindingen, zodat het ook onmogelijk is om alle autoveer diensten een plaats te geven, al noemt de kaart wel diverse belangrijke autoveerdiensten met vaarduur. Deze kaart tipt ook uitstekende alternatieve mooie routes via Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland of Frankrijk naar het zonnige zuiden. Evenzo in Spanje en richting Scandinavië. Zij die eens wat anders willen en een rijvakantie zoeken tippen we de op de kaart getekende westelijke kustroute welke u in Oostende (België) zou kunnen beginnen. inde ais KOliegi»"' en de Officiers; verschillende mens aanzienlijk uitbreidde rarkon I (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA In de In donesische strijdkrachten worden momenteel ingrij- Pende commandowisselin» ?en aangebracht die worden genen als een belangrijke eerste stap naar een even tuele terugkeer van volle- burgerbestuur. De wisselingen zijn de tueest verstrekkende in de ge schiedenis van Indonesië. Ze Werden ingeluid toen presi dent Soeharto vorige maand z'ia eigen militaire functies °PSaf en de officiersgelederen strijdkrachten en als minister van defensie, mits zich geen moeilijkheden zouden voor doen tijdens de zitting van het volkscongres, het hoogste poli tieke orgaan van Indonesië, die vorige maand werd gehou den. De president kreeg een overtuigend nieuw mandaat voor de volgende periode van vijf jaar. De tweede stap, zo wil men in Djakarta, is dat hij zich in het midden van 1976, als hij 55 jaar wordt, volledig uit de militaire sfeer zal te rugtrekken en als burger voor herverkiezing in aanmerking wil komen als zijn huidige mandaat in 1978 afloopt. het ministerie van defensie in de plaats van vice-maarschalk Basarah. Generaal Sajidiman is de oudste gegradueerde van de eerste Indonesische militai re academie die werd opgezet tijdens de onafhankelijkheids strijd tegen de Nederlan ders. werken, re taakomschrijving informaties over Kerk en ijn verkrijgbaar op she aanvraag 41). ing, ct ning komt Een psychologisch uit van de stwoning deel VI UOUI *- eprocedure, noen worden gas"10 onder vermeld"1» salarisniveau. mm te richten aan d Kerk en Wereld, Driebergen. ellenden igd, one ïuidige citaties 'an 1, hJiLi^!li.nieu'we "pperbevel- dri» s ^enoemti voor alle de onderdelen. Er is spra- noemimr ?erliik talrijke be- onak 5 lln.territoriale> le&- fes Vol! ugïselle en staffunc- Bect v j gwekkend as" Keklc W1i7 Singen is dat .Welput toevallen aan beroekS(5?f5~Imsc^ °PSeleide, de /,Xr n 111 Plaats van sfeer a Üf' in de Nederlandse oriëntoPJjegroei<ie. Politiek ge- geaeraals. De her- lijk ,to.llen zeer duide- fechten ï161 J van de striid" eontrole erg strakke door wordt uitgeoefend President Soeharto en hetminkwde ®eneraals van ministerie van defensie. 'aar geleLn zou twee hebben aat reeds besloten ak '."'J zou terugtreden 14 «PPerbevelhebber van de De nieuwe minister van de fensie generaal Maraden Pang- gabean en de nieuwe bevel hebbers van de drie onderde len zijn: legerluitenantgene- raai Soerono Reksodimedjo (50) vloot: vice-admiraal Soe- bono (45). luchtmacht: vice- maarschalk Saleh Basarah (52). De nieuwe, jonge officie ren die onder hen in staf- en commando-functies zijn ge plaatst zijn over het algemeen niet ouder dan 46 jaar. Veel oudere generaals schijnen od de nominatie te staan voor pesionering, ambassadeurs- posten of andere functies in het burgerleven. Drie van dp belangrijkste promoties van jonge officieren zijn: generaaJ- majoor Ali Said (45), eens voorzitter van de buitengewo ne militaire rechtbank die het doodvonnis uitsprak over oud minister van buitenlandse za ken Soebandrio, tot procureur- generaal generaal-majoor Saji diman (46), een vooraanstaand militair deskundige, tot plaats vervangend chef-staf generaal- majoor Hasnan Habib (46). een strateeg, tot chef-staf van De meeste jonge officieren die functies onder de top bezet ten zijn afgestudeerden van de academie in Magelang, Cen- traal-Java De academie staat onder leiding van luitenant-ge neraal Sarwo Wibowo, een van Soehaito's naaste medewer kers bij het onthoofden van de communistische partij in 1965 en later het afzetten van ex- president Soekarno. Westerse militaire deskundigen achten de vierjarige cursus op de aca demie de beste militaire oplei ding in Zuidoost-Azië en het zuidwesten van de Stille Oce aan. Het Indonesische leger in zijn nieuwe vorm is naar ver wachting kleiner, minder poli tiek gericht en bestaat uit meer beroepskrachten. De voorlichtingsofficier van het ministerie van defensie, briga de-generaal Soemrahadi. ver telde dat het leger van zijn huidige sterkte van 300.000 man zal worden teruggebracht tot minder dan 200.000 man tegen 1978 en de marine en de luchtmacht hebben reeds schaalverkleiningen aangekon digd tot respectievelijk 30.000 en 25.000 man. In ieder geval nog voor de komende paar jaar blijven de militairen arm zalig uitgerust omdat de de fensie-uitgaven zijn vastge- SOEHARTO. pind op drie procent van de rijksbegroting. Hoewel het personeel van de strijdkrac'h- ten in elk van de laatste drie jaar loonsverhogingen heeft gekregen van 100 procent blij ven de salarissen laag al zijn ze aanvaardbaar gemaakt met secundaire arbeidsvoorwaar den als huizen, voedsel, auto's en uniformen. Men verwacht echter in toenemende mate dat de strijdkrachten tegen 1978 aanzienlijke fondsen zullen krijgen voor het aanschaffen van modern materieel. De hervormingen worden in Djakarta ook gezien als een poging de positie van het le ger ten opzichte van de mari ne, de luchtmacht en de poli tie te versterken waarmee de feodale macht wordt afgebro ken van enkele oude militaire afdelingen en de reeds machti ge positie van sterke man ge neraal Soemitro wordt gecon solideerd. De kleine, hoekige Soemitro, plaatsvervangend bevelhebber van de strijd krachten, is met zijn 46 jaar jonger dan ieder ander van zijn niveau en schijnt verder de kleurrijkste militair te zijn. Men zegt dat de meeste jonge, gepromoveerde officieren zorgvuldig door hem zijn uit gekozen. Rond 1978 zullen alle mach tige militaire figuren van de post-Soékarno-periode - met uitzondering van Soemiitro - verplicht zijn gepensioneerd met de leeftijd van 55 jaar. In Djakarta voorspelt men dat te gen die tijd de militairen be reid zullen zijn na het ver dwijnen' van generaal Pangga- bean bun eerste burgerminis ter van Defensie te aanvaar den. De legergeneraals erkennen dat er strategisch gezien geen sprake is van een dreiging van physieke agressie tegen Indo nesië. De belangrijkse poten tiële gevaren zien zij in infil tratie. ondermijning en rebel lie. Generaal Roemrabadi noemt I-ndonesiës grootste vij and de armoe van de bevol king, daarmee de interesse van de militairen verwoordend in een succesvol ontwikke lingsprogramma. President Soeharto legde hier vorige maand tijdens het congres de nadruk op met de verklaring dat waar de mensen arm zijn, de grond vruchtbaar is voor verspreiding van de commu nistische leer en ideologie De vermindering van de bewape ning, met name voor de mari ne en de luchtmacht, dateert uit de tijd dat de communisti sche staatsgreep in 1965 werd verijdeld. De Sovjet-Unie die tot dan toe bijna alle materieel had aangevoerd weigerde nog iets te leveren en tientallen sche pen en vliegtuigen zijn sinds dien naar de schroothoop ge bracht. De militaire hulp komt tegenwoordig uit Amerika en Australië. Veel jongere officie ren hebben nauwe banden met de technocraten, de economen en de stafleden van de univer siteit. Men gelooft overigens dat er weinig wrok bestaat onder de oudere officieren het beleid aan de jongere over te dragen. Een van hen zei met verwijzing naar de pensioen leeftijd van 55 jaar: Zii pra ten over het aanstaande pensi oen. Ze zijn blij dat ze kun nen gaan. Uit een onderzoek dat in 1969 werd ingesteld door de Ameri kaanse Nationale Onderwijs raad bleek, dat 5 proeent van de leerkrachten in het lagere onderwijs en 55 procent van de onderwijzers in het middel baar onderwijs een „judicieus" gebruik van de strafstok on derschreef. En uit een artikel in het februarinummer van „Learning" blijkt, dat toen in de stad Pittsburgh lijfstraf in het onderwijs werd verboden, niet minder dan 73 procent van de onderwijzers een peti tie tekenden waarin werd ge smeekt de lijfstrafban onge daan te maken, In de stad Dallas in Texas, die een reputatie heeft op het ge bied van educatief geweld, werde nin het schooljaar 1970- 71 niet minder dan 5.338 leer lingen afgerammeld volgens officiële meldingen aan de hoogste onderwij sautoriteit ter plaatse. Dt stellige indruk be staat, dat de meeste Ameri kaanse ouders het lijfstraffe nomeen toejuichen. Een Gal- lup-opiniepeiling in 1970 wees uit dat 62 procent van de ou ders van leerlingen in het openbare onderwijs lijfstraf op school als een nuttige discipli naire maatregel zien. In de stad Boston is het offi ciële wapen van de onderwij zer een bamboestok die hem bij zijn aanstelling wordt uit gereikt met een instructieboek je met nauwkeurig uitgewerk te regels omtrent het gebruik.

de Stem | 1973 | | pagina 21