OOSTBÜRG: VOORRONDE KRULROUNTERIAND projekt bejaardenwoningen Eerste bouwplaats voor leerlingen in Tragelwijk Oostburg zeeuws JONGE BIERVLIETSE JUDOCLUB HEEFT AL HEEL WAT LEDEN BRESKENS IN HALVE FINALE KNVB- BERER in aardenburg: Huub y. Iwaarden 18-jarige koning St.-Sebastiaan LOCALE WERKGROEPEN: RANDPROBIEMEN Z.C.R. wil consulent kunstzinnige vorming Zeeland stad streek FILMS IN ZEELAND speeld ÏT WOTdt ge' INTERESSE Vrijdag 8 juni 1973 ALHAMBRA: „Azen zijn troef". Een zogenaamde spaghettiewestern onder re gie van Giuseppe Colizzi, die zich afspeelt aan het eind van de vorige eeuw in El Paso, een klein stadje aan de grens tussen Texas en Mexi co. Alle ingrediënten voor een spannende film zijn er, een schurkachtige bankdirec teur, valsspelers en scherp schutters. Ook het vrouwe lijk schoon is niet vergeten. Vanaf zondag draait „De dol le dwaze waaghalzen van de scherpe bochten"., die een beeld geeft van de begintijd in de autorensport. GOES GRAND: „De Inbrekers". Jena-Paul Belmondo en Omar Shariff zorgen voor veel actie in deze film, waar in de bekende scène van de acteur Belmondo die van de ene in een andere rijdende auto springt. TERNEÜZEN LUXORTHEATER: „Zeg maar ja tegen het leger". De doldwaze Franse komedie van een vijf leden tellende popgroep die ingelijfd wordt bij het leger draait deze week in Terneuzen. De Chariots, zoals ze genoemd worden, hebben een echte doldwaze film in elkaar ge zet. Maandag en dinsdag kan gegriezeld worden in „Dra- cula's lustige vampiervrou wen", waarin een knappe jonge vrouw verandert in een vampier, die haar vriend ook tot haar slachtoffer maakt. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Turks Fruit". Na in alle Zeeuwse bioscopen te hebben gedraaid is het uiteindelijk de beurt aan Oostburg om - zo dit nog niet gebeurd is - kennis te kunnen nemen van de verfil ming van Jan Wolkers' ge lijknamige roman. MIDDELBURG CITY THEATER: „James Bond contra dr. No". Een van de allereerste James Bondfilms krijgt in Middel burg tot en met dinsdaga vond zijn reprise. Zondag en maandagmiddag draait voor de Middelburgse jeugd „De nieuwe avonturen van Dik Trom", het oer-Holland- se jongetje van Joh. Kievit, wiens avonturen generaties lang zijn gelezen. In een spe ciale nachtfilm wordt vana vond, aanvang 11.30 uur ver toond „Emmanuelle, het meisje dat alles toelaat". On danks verwoede pogingen, na diverse avontuurtjes, is een jong meisje niet in staat met zichzelf in het reine te ko men. <Van onze correspondent) JnstaÏÏ.'1'0 ,r ZaterdaS butj v?nr jW°rden 'n <>OSt- '«"rrond.n ende maal de ifodstrijri' J.an de krulbol- Sie gesDepli, ?derIand - Bel- '°ni in het Roi '6 £nale b 15 Het lgIsche Ertveld. krul- 0f S de, zogenaamde ^öi schHf1' Dit 13 een Vorm met ln een kaas- ongeveer 2?eS dialneter van WgevS o]/ e?n dikte van kwgteDim? cent™eter. Het Medes m w de.bo1 ügt wet do°r de7p ket midden waar- het krulbollen is om de bal zo dicht mogelijk bij een houten pen te rollen, die ongeveer zes meter van de startlijn is ver wijderd. Men speelt in ploe gen van drie personen tegen elkaar. De krulbolsport wordt vooral bedreven in België. In Nederland ziet men het alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De organisatie voor de inter land is in handen van de VW Oostburg in samenwer king met enkele leden van de Oostburgse bolclub Het Grote Gat. Competitieleider is de heer P. Hallebosch. De heer J. Ouwendijk, pen ningmeester van de VVV: „De belangstelling voor het krul bollen neemt steeds meer toe. Er komen steeds meer nieuwe leden en ook dames nemen steeds meer aan wedstrijden deel. Dit is vooral te danken aan de heer M. A. Albregtse, de vroegere VW-voorzitter die zeer veel propaganda voor de krulbolsport heeft ge maakt". Voor de wedstrijden voor zaterdag kunnen zich nog en kele dames opgeven. Geïnte resseerden kunnen dit doen bij de heer J. Ritico jr. Wa terpoortstraat 7, Oostburg. De spelers worden om halftwee ontvangen op het gemeente huis van Oostburg door wet houder G. Claeijs. De wed strijden beginnen om twee uur op de banen nabij „De Tol" te Oostburg. De Oostburgse bolkialender voor 1973 is:10 juni voorron den Nederland - België, 23 juni koningsbonen, 30 juni Nederlands clubkampioen schap onder leden van de Ne derlandse bolclub 19 juli pro- pagandabolling tussen Oost burgse ambtenaren en mid denstanders en buiten Zeeuwsch-Vlaanderen wonen de toeristen, 12 augustus idem als 19 juli, 18 augustus keizer- bolling waarin -alle leden van de Nederlandse clubs kunnenn deelnemen. OOSTBURG Momenteel zijn twaalf jeugdige bouw vakkers timmerlieden en metselaars allen opgenomen in het leerlingenstelsel bij aannemingsbedrijf Gebr. van de Poel uit Terneuzen, in Oostburg bezig aan een art project. Het ziin 12 bejaardenwoningen aan de Orion en Saturnus die gebouwd zullen worden volgens ontwerp van architect L de Bruijne. Het project is een zogenaamde leerlingen- bouwplaats. De twaalf jongelui, die iede re week nog een dag vakon derwijs op een technische schoot volgen, staan onder lei ding van leermeester J. Rink hout. Het project, de eerste leerlingenbouwplaats in west- Zeeuwsch-Vlaanderen, is mede opgezet door de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf en re gelmatig is consulent De Kam uit Vlissingen dan ook op het werk te zien. De woningen bevatten bene den een ruime woonkamer, slaapkamer, badkamer en keu ken met berging en boven nog een slaapkamer plus ruimte voor de c.v. Ze worden ge bouwd in opdracht van de wo ningbouwvereniging west- Zeeuwsch-Vlaanderen en zul len vermoedelijk begin vol gend jaar klaar zijn. De huur prijs zal ongeveer f 175,- per maand gaan bedragen. „De jongens doen de gehele bouw zelf", aldus administra teur de Wilde van de woning bouwvereniging. „Van het storten van de funderingen tot het zetten van tegeltjes en het stellen van kozijnen. Tijdens de werkzaamheden wordt ge rouleerd. Heeft men eerst in een blokje tegels gezet, dan gaat men in het volgende blokje huizen iets anders doen, zodat - wanneer de wo ningen gereed zijn - de jonge lui alle voorkomende bouw werkzaamheden hebben ge daan. Want het is de bedoeling Jat ze alle fases van het tawproces volgen", aldus de tor De Wilde. De jonge bouwvakkers, af komstig' uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen, vinden het wel leuk. Al wordt gebouwd onder toezicht van een architect, er blijft een behoorlijk stuk ver antwoordelijkheid op hun schouders rusten. „Ook de ou ders van de jongens waren heel enthousiast", aldus de heer De Wilde. „Wij hebben een voorlichtingsavond gege ven waarvoor veel belangstel' ling bestand. Uit de gestelde vragen bleek dat men er veel interesse voor had". BRESKENS Breskens speelt zaterdagavond om zes uur op eigen terrein een voet balwedstrijd tegen Bladeila uit Bladel. Het betreft bier de halve finale-wedstrijd o mde K.N.V.B.-beker Zuid 1. Bla deila komt nu tegen Breskens uit nadat het dinsdagavond Raamsdonk versloeg. In februari van dit jaar werd in Biervliet een ju doclub opgericht en het is alweer enkele weken ge leden dat de eerste kandi daten met succes het exa men aflegden om de gele band te verkrijgen. De hoofdagent bij de Terneuzense gemeentepo litie (afdeling recherche) de heer H. Schuit, vertelt mij dit. Hij is er als in structeur natuurlijk wel trots op, maar te beschei den om hiervan ook maar enige blijk te geven. Om de zaak even duidelijk te stellen hij zegt het dan ook zeer nadrukkelijk in feite is deze club een onder deel van de „Delta"-school van de heer Gustaaf de Moor uit Axel. „De heer De Moor heeft heel veel werk in Terneuzen, Hoek, Zaamslag, Axel, Hulst en Clinge. Hij is als sportle raar aan talrijke scholen ver bonden en bovendien nog verzorger van het Neder landse judoteam, hetgeen in sportkringen als een topfunc tie wordt beschouwd. Behal ve dat hij tijd te kort heeft voor al deze sportbeoefe naars, was het voor de men sen uit Biervliet niet altijd even gemakkelijk om naar Terneuzen op les te komen, vandaar het verzoek van de heer De Moor aan de heer Schuit om een gedeelte van zijn taak over te nemen. Het gaat dus allemaal in goede harmonie en er is geen spra ke van een „aparte club" zo verzekert de heer Schuit mij. Hij heeft die taak graag aanvaard. Hij is zelf houder van de zwarte band (eerste dan). „Ik ben in 1962, toen ik bij de politie kwam, met deze sport begonnen", zo vertelt de heer Schuit. „Och je doet het om fit te blijven en ik ben er mee doorge gaan". Hij is niet zo'n figuur met d'e afmetingen van Amton Geesink of Wim Ruska, maar hij ziet er danig stevig uit. Ik geloof dat je beter met hem kan eten dan judo- en. „Judo is een wedstrijd sport, een krachtsport van man tot man", zo vertelt hij. „Techniek is in deze sport hoofdzaak. Lichaamskracht is bijzaak, maar als je er over beschikt is het natuurlijk wel meegenomen. Jiu Jitsu, dat je moet uitspreken als dzjoe- dzitsoe, is in Japan een al heel oude verdedigingssport, voortgekomen uit de zwaard gevechten". In 1970 deed de heer Schuit examen voor de zesde graad jiu jitsu. Hogere exa mens bestaan er op dit ge bied niet in Nederland. Het wordt landelijk (in Maas tricht) afgenomen en er sla gen maar heel weinig kandi daten voor. De eerste aanzet voor de club in Biervliet kwam van de zijde van de Centrale Stichting, die bij haar leden informeerde naar de belang stelling voor een judoclub en tot de conclusie kwam, dat er veertig liefhebbers wa ren. Er werd een geschikte oe fenruimte gevonden in het gymnastieklokaal van de Willem Beukelsz-school (aan de Schoollaan te Biervliet) en iedere woensdagavond wordt er door de heer Schuit les gegeven. De club is in middels uitgegroeid tot zestig leden, waaronder elf dames, vier senioren, waaronder een dame van 27 jaar en zeven jongere. Bij een goede training kennen de leerlingen in kor te tijd voldoende van been worpen en „grondwerk" om de gele band te behalen. Daarna volgen de oranje-, de groene-, de blauwe-, de brui ne en de zwarte band. Als je de zwarte band hebt, dan heb je ook de eerste dan en dat betekent dat je je intre de hebt gedaan in de mees tertitels. In feite zijn er tien dangraden. Een man als Wim Ruska heeft de zesde en An ton Geesink de zevende dan. „Voor deze categorieën doë je geen examen meer", zd vertelt de heer Schuit. „Shizentai" is de naam van de Bierviietse judoclub en dat betekent „normale hou ding" (van het lichaam). Ui teraard een toepasselijke naam. De club is onderver deeld in groepen in de leef tijd van 6 tot 10 jaar, van 10 tot 14 jaar en van 14 jaar en ouder. Het oudste lid is 33 jaar. „Je kimt de groepen niet te groot nemen, want je moet er rekening mee hou den dat de mat, waarop ge oefend wordt, zes bij zes me ter is. Een mat bijkopen is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want die is vrij kostbaar", G. WIJNE (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - MIDDEL- Bl'RG - GOES - HULST Het bureau van de Z eeuwse Culturele Raad heeft een nota samengesteld, waarin de nood- Wk wordt bepleit van het aantrekken van een full-time- 'unctionaris, Hij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige vorming. Gedacht wordt aan figuur van een speciale consulent, die reeds in 1974 vou moeten kunnen aantre den. De wenselijkheid van een consulent „Vorming en Ont wikkeling" is in Zeeland voor- jd aanwezig aldus het ZCR- nreau, omdat de inhoudelijke begeleiding van het werk bin nenliet instituut tot dusver ™iwel geheel ontbreekt. Tus- de verschillende afdelin- 2? ^an Het instituut en tus- hnLut dlverse cursussen ont rem samenhang, terwijl de in r.groePen die Het instituut bnr, lS' Middelburg en Oost- nmki alleen wat rand- Problemen kunnen oplossen. in LlTerkgr?fp in Huls1;. die kan fT opzichten zelfstandig het JÏkct!oneren. komt door bijstand n t6n -van deskundige 'and net met toe aan het oplossen van enkele funda mentele problemen, en dreigt daardoor alle animo te verlie zen", aldus het bureau van de ZCR. Volgem3 dit bureau heeft het onder de huidige omstan digheden weinig zin om alom in de provincie werkgroepen te stichten, als deze wegens ontbreken van deskundige be geleiding toch niet van de grond kunnen komen. De Zeeuwse Culturele Raad streeft al geruime tijd naar een werkelijke integratie van muzikale, beeldende en dra matische vorming, zowel bin nen het insittuut voor kunst zinnige vorming, als in samen hang met en in het jeugdwerk, het club- en buurthuiswerk en de scholen. De nieuwe consulent moet in staat worden geacht, de draadjes tussen de knooppun ten van de creativiteitsontwik- keling in de provincie aan el kaar te verbinden. De extra personeelskosten, die door verhoging van diver se subsisies, gepaard aan een tariefsverhoging moet worden gedekt, bedragen f 40.000 per jaar. De ZCR zal de nota van het bureau inzijn vergadering van 14 juni a.s. bespreken. AARDENBURG Met een fantastisch goedgeplaatst schot, gedaan in de allereerste ronde heeft de Aardenburgse handboogmaatschappij Sint- Sebastiaan een zeer jonge ko ning gekregen. Het scherpe oog en de vaste hand die voor een dergelijk schot nodig zijn waren van de 18-jarige Huib van Iwaarden, die wel op zeer jeugdige leef tijd zich de titel van Sire mag aanmeten. Hij treedt hiermee in de voetsporen van zijn vader, die ook reeds een koningstitel in Aardenburg op zijn naam heeft staan. 28 schutters streden om de koningstitel op de staande wip en Oscar Goethals uit Oost burg moest zijn titel verdedi gen. Na afloop van de ko- ningsschieting volgde een ge zellig samenzijn in de zojuist gereedgekomen kantine op de gaaipersweide aan de Heren- dreef. Ook de dames van de leden waren hierbij van de partij. Na de koffietafel volgde nog een vriendenschieting, waar van de uitslag was als volgt: Hoogvogel 1: M. van Iwaar den, hoogvogel 2: W. Dhondt, le zijvogel: Rob de Rijcke, 2e zijvogel: H. de Rijcke, le kal: Ronnie de Clerck, 2e kal: P. Blondeel. Kampioen op de bolkvogel werd Jaap van Iwaarden uit Heille.

de Stem | 1973 | | pagina 9