Postbode vond zijn taak te zwaar Ziekenhuisraad wil urgentieprogramma gezondheidszorg Nixon verschaft notulen over gesprekken niet adviseur Dean voor mannen me ervaring OUDERE ZIEKENHUIZEN KOSTEN TE VEEL T ekstverklaring Nederlands havo niet meetellen 'cherpe daling van aantal oorlopige hechtenissen I )e^e|ya Tokio verwacht aardbeving J Tweeling-eland] es SaSft.» Dieven geëxecuteerd in Nigerië 83.000 dollar Dertien kamerleden naar Peking CintijL GaafVeiligV'eel Langer Mee buitenland Wie heeft dit meisje ekend PSP: collegegeld weer 200,- Gevangenen groeven 130 meter lange tunnel [IJsland koel tegen Navo Luro-commissie Boet niets aan ponnonen in Belgisch vlees 615e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE W1LBERS (D'6 Hct aantal Controle Vernieuwen. Kandidaat FBI- directoraat Uw garage zal 't zeker bevestigen» I 13 17 jonderdag 7 juni 1973 BRUSSEL (ANP) De correctionele rechtbank te Antwerpen heeft een 22-jardge brievenbesteller uit Westmeer- beek, die een deel van zijn taak letterlijk te zwaar vond, tot een maand voorwaardelijk veroordeeld. De man kreeg bovendien een boete van ruim 200 gulden. De 22-jarige besteller vond AMSTERDAM De politie erzoekt te worden bekendge- mkt met de identiteit van het .rtrij afgebeelde meisje. Zij is 4 juni j.l te Amsterdam dood in een kraakpand aange- Lfto!, na het gebruik van he- Signalement: ongeveer 0 jaar, 1.60 meter lang, klas- L gezicht met sproeten op de 'is gaaf en regelmatig gebit, „„'tot op de schouders af- ngeni donker haar. Litteken kclts onder kin en litteken op le huik (vermoedelijk blinde- iormoperatiej. kranten en tijdschriften te zwaar om mee te sjouwen op zijn ronde. Het eerste wat hij, na het in ontvangst nemen van zijn „bestellingen", dan ook deed was langs het huis van zijn zwager gaan, waar hij al le kranten en tijdschriften die hij gekregen had om te bestel len, in de kelder gooide. Aldus duidelijk „verlicht", begon hij dan zijn ronde. De zwager zorgde ervoor dat de voorraad kranten en tijdschriften regel matig opgeruimd werd. Hij verkocht ze als oud papier. De postbesteller liep tegen de lamp toen men hem, na een lange reeks van klachten over wegblijvende kranten ©n tijd schriften, controleerde. DEN HAAG (ANP) De PSP-kamerleden Van der Spek en Van der Lek hebben gisteren een initiatief-wetsont werp ingediend waarin wordt voorgesteld het collegegeld weer op f 200,- te stellen en het inschrijvingsgeld op f 10,-. De indieners wensen aan de hun voorgestelde regeling te rugwerkende kracht te verle nen tot het studiejaar 1972 1973. WALPOLE (RTK Cipiers van de gevange nis in Walpole (Massa chusetts) hebben een tunnel ontdekt die gede tineerden aan het graven waren van onder het to neel in de ontspannings tal naar de muur rond de gevangenis. De tun nel was al 130 meter lang en nog slechts 70 meter van de muur ver wijderd. De gevangenen hadden er in ploegen verscheidene maanden aangewerkt Als de ont snappingspoging was ge lukt, zou, aldus de ge vangenisautoriteiten, meer dan de helft van de 700 gasten van de inrichting de benen heb- ben kunnen nemen. I BRUSSEL (AP) IJsland |eeft de Navo laten weten g niat aanwezig te zul len zijn bij de vergadering tan de ministers van defensie |an de aangesloten staten. De boycot is alleen van toe passing op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Navo flanningscommissie voor de efensie. Het is een protest de Britse „kabeljauw- jorlog" in de 50-mijlszone van {Island. IbrUSSEL (ANP) De Eu- PPese Commissie in Brussel 7 niet van plan op te treden pi het gebruik van hor- aonpreparaten bij het mes- j) van kalveren in België, Dit 'ikt uit haar antwoord op i schriftelijk0 vraag van ir. tredelmg, oud-lid van het «opees parlement en nu Ne- nds minister van Defen- jjië dient, zelf te waken F het behoud van de volks- «cmdheid en toezicht te hou- 1 o.P de naleving van hier- uitgevaardigde voorschrif- ^.atdus de Europese Com- 5, ,c<immissie zegt overi- ze niet kan bevesti- Bli mo« B,Clgië °P gr0te «nLi »S- ren met hor- ninjecties worden behan- (ADVERTENTIE) PRIJZEN VAN: 25 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 31' 59 58 23 10 211 070 419 9665 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op EEN PRIJS VAN 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN 10.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen op het nummer: 100.000 is gevallen op het nummer: EEN EXTRA PRIJS van 250.000 is gevallen in de serie F op het nummer: EN EEN TROOSTPRIJS van 4.000 op nummer van elk van de andere series. EEN EXTRA PRIJS van 500.000 is gevallen in de serie C op het nummer: EN EEN TROOSTPRIJS van 5.000 op nummer van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. 097330 049667 013660 059620 018948 085953 047848 028500 043242 036353 036353 074411 074411* (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het onder deel tekstverklaring Neder lands van het havo-eind examen 1972 ongeldig ver klaren en als cijfer voor dat examenonderdeel het ge middelde van de schoolcij fers uit het laatste jaar hanteren. Dat is de sugges tie die het Kamerlid Wit hers (D'66) vandaag doet aan staatssecretaris Veer man (Onderwijs) omdat het voorgelegde stuk van de schrijfster Hella Haase te moeilijk is gebleken. Staatssecretaris Veerman had op eerdere vragen van drs. Wilbers zelf leraar Ne derlands al laten weten dat bij de beoordeling van dit examenonderdeel rekening ge houden zal worden met het feit dat de opgave te moeilijk is gebleken. Wilbers zegt dat steekproeven hem geleerd hebben dat driekwart van de leerlingen voor het onderdeel tekstverklaring een onvoldoen de zou krijgen. Naar zijn oor deel mag niemand de dupe worden van de verkeerde keu ze van het stuk. Vandaag stelt Wilbers aan vullende mondelinge vragen. >atste i!„ hechteiussen is de M- bft nn ,aa!v«™lijk se- .1 minister Van Sisteren in de CCr mee bij de eg inziJian/13n wetswij- «1 de de toepassing lten in l'tfi? hechtenis. ï- redcti^ ?'5 pr0cent Hzcp v detineerden in de Mse h(.(,.^waring in voor- '"t 62 .in 1970 was fik 'heiaart ,f?aaltI' En m" nai.,ï ■-, at Percen v®lé door de kamer voorgestelde wijzigingen van zijn wetsvoorstel betreft, liet minister Van Agt doorscheme ren voor de meeste wijzigin gen wel wat te voelen, maar hij vreest dat ze in de prak tijk vooralsnog onuitvoerbaar zijn. Daarom zag hiij liever dat er opnieuw een studie zal worden verricht over duur er frequentie van voorlopig! hechtenissen en de grander waarop dat kan geschieden. Di bewindsman zei de kamer de motie, die het KVP-kamerlir van Schaik daarover heeft in gediend, „gaarne" te zullen uitvoeren, als de kamer die I motte aanvaardt. Overigens zal er altijd een voorlopige hechtenis blijven bestaain. Wamt je kunt dat niet onbeperkt toepassen, noch on- oeperkt afschaffen, zei minis ter Van Agt. Hij bleef dan ook ip zijn standpunt staan, dat de oorlopige hechtenis voor de ilgende misdrijven blijft ge- mteerd, mits de dader(s) op oterdaad zijn betrapt: een- oudige diefstallen, het ver- alsen van geld, het in bezat ebben van gevaarlijke vuur- vapenen (bijvoorbeeld bom men) en het verhandelen van verdovende middelen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Vooruitlopend op de door het kabinet Den Uyl aangekondigde wet gezondheidsvoorzienin gen moet er een urgentieprogram worden opgesteld dat alle middelen op een rij zet die kunnen worden aangewend om de gezondheidszorg in de eerste lijn (huisarts, tandarts, enz.) de zo broodnodige impulsen te geven. Dat zei de voorzitter van de Nationale Ziekenhuisraad, prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, giste ren op de algemene ledenvergadering van de raad in Utrecht. Prof. De Vreeze juicht de komst van een wet gezond heidsvoorzieningen - bedoeld om de extramurale gezond heidszorg te estimuleren en af te stemmen op de intramurale zorg - in principe toe, maar hij vroeg zich wel af hoe lang het gaat duren voor die wet werkelijk effect heeft. Hij memoreerde hoe lang het duurt voordat de wet zieken huisvoorzieningen. in werking kan gaan treden. En dat ter wijl deze wét al enkele jaren geleden in het staatsblad stond. Bij het opstellen van dat urgentieprogram zouden de ziekenhuizen zich kunnen af vragen wat zij met hun voor zieningen, organisatie en man kracht kunnen doen om de maatschappelijke gezondheids zorg uit het slop te helpen. Voorts moeten de ziekenhui zen bekijken wat zij kunnen doen om de huisarts sterker te betrekken bij de behandeling van hun patiënten, zolang die in het ziekenhuis verblijven en hem te laten profiteren van de ziekenhuisfaciliteiten. Hij signaleerde dat men met name met de sanering van de thuis gezondheidszorg bar weinig is opgeschoten. De in een andere tijd gegroeide ziekenfonds - en andere financieringsrege lingen bieden weinig of geen ruimte voor een werkelijke vernieuwing van de eerstelijns gezondheidszorg. Geen uit spraak wilde hij nu al doen over het aangekondigde inves teringsplafond voor de bouw van ziekeninrichtingen. Wel verwacht de Ziekenhuisraad over deze zaak tijdig over leg. Prof. De Vreeze constateer de voorts dat in het huidige ziekenhuissysteem kwaliteit en kwantiteit van de dienst verlening onvoldoende onder controle staan. Hij hoopte dat het overleg tussen de deelne mers in de stichting Medische Registratie en het Gemeen schappelijk Overleg Zieken fondsorganisaties (GOZ) zal leiden tot een gemeenschappe lijk beleid dat voeren kan tot een centraal informatiecen trum voor de nationale ge zondheidszorg Drs. C. H. van Rhijn, econo misch directeur van het Diaco- nessenhuis in Utrecht en de tweede inleider op de leden vergadering van de Zieken huisraad, vreesde, dat de bouwstop voor ziekenhuizen meer geld gaat kosten dan men denkt. Hij zei dat vooral de oudere ziekenhuizen aan vernieuwing toe zijn, en nu noodzakelijke verbouwingen zullen moeten gaan uitvoeren, nadelen van de bouwstop zul len ondervinden. In de eerste plaats kosten de onderhoudsplannen veel geld, dat bespaard zou blijvqn als tot nieuwbouw zou kunnen worden overgegaan. Voorts dreigt het gevaar van onder bezetting vanwege de geluids hinder tijdens verbouwingen. „Er ontstaat dan dus een vlucht van patiënten van goedkope naar veel duurdere bedden in nieuwe ziekenhui zen", aldus drs. Van Rhijn. Hij heeft ernstige twijfels over de bestuurbaarheid van oudere ziekenhuizen als deze onzeker heid lang gaat duren. Onaan vaardbaar noemde drs. Van Rhijn het, te blijven wachten op de totstandkoming van een nationaal ziekenhuisplan. Ernstige kritiek had drs. Van Rhijn voorts op het ont breken van een efficiënte uit wisseling van gegevens tussen ziekenfondsen, ziekenhuizen e.d. Iedereen verzamelt op ei gen houtje gegevens alsof het een postzegelhobby is, maar er wordt verder niets mee ge daan. De heer J. de Vries, secreta ris van de Unie van Zieken fondsen voorspelde eveneens dat een nationaal ziekenhuis plan op korte termijn niet tot stand te brengen is. Dr. J. van Mansvelt van de specialistenvereniging waar schuwde tegen het voornemen van de regering tot invoering van een volksverzekering ziektekosten. Zo'n verzekering werkt produktieverhogend en daaraan heeft niemand in de gezondheidszorg behoefte. LAGOS (Reuter) Twee mannen die de barman van een hotel van vijftig gulden hadden beroofd zijn gisteren in Lagos in Nigerië ten over staan van een menigte van vijfduizend mensen dooege- schoten door een vuurpeloton van het leger. Door deze executies is het aantal Nigerianen dat is te rechtgesteld sinds nieuwe, krachtige maatregelen ter be strijding van de misdaad van kracht werden gestegen tot te gen de tweehonderd. ROTTERDAM In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een tweeling-eland (een broertje en een zusje) geboren. Blijdorp heeft daarmee een Nederlandse primeur. De moeder en haar tweeling maken het best. WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft gisteren toegestemd de se naatscommissie van onder zoek naar het Watergate- schandaal de Witte-Huis- notulen te verschaffen be treffende bijeenkomsten die hg begin dit jaar met zijn voormalige adviseur John Dean had. Het Witte Huis deelde mee, dat uit deze notulen zou blijken, dat een verklaring van Dean dat hij bij zeker vijfendertig gelegenheden aspecten van de 'Watergate-verdoezeling' met of in aanwezigheid van Nixon had besproken, on juist was. Er bestaat echter verwarring over de vraag of de notulen in werkelijkheid bijzonderheden bevatten van het essentiële dat Nixon besprak met Dean die op 30 april werd ontsla gen, of dat de notulen slechts bestonden uit de data en de aantallen van de gesprekken tussen beiden. Een andere stap van de pre sident gisteren was de benoe ming van oud-minister Meivin Laird tot zijn adviseur voor binnenlandse zaken. Deze volgt John Ehrlichman op die op 30 april evenals staf-chef Bob Haldeman aftrad in ver band met de Watergate-affai re. Generaal Haig die tijdelijk de plaats van Haldeman in nam, zal blijvend deel uitma ken van de staf van het Witte Huis en veel van de taken die Haldeman uitoefende, overne men. Een derde wijziging in de door het Watergate-schan- daal gedecimeerde staf van Nixon was de bekendmaking (ADVERTENTIE) dat perssecretaris Ronald Ziegler grotere verantwoorde lijkheden zal krijgen als presi dentieel assistent. Hugh Sloan, penningmeester van de commissie voor de her verkiezing van Nixon, heeft gisteren meegedeeld dat hij Watergate-samenzweerder G. Gordon Liddy 83.000 dollar had gegeven. Zijn chef, Jeb Stuart Magru- der, had hem daartoe volledig gemachtigd. Sloan was de belangrijkste getuige op de tweede dag van de hervatte hoorzitting van de senaatscommissie. Hij verklaarde dat de totale ontvangsten voor de campagne ongeveer 20 miljoen dollar be droegen. Tot de functionarissen aan wie hij bijdragen in contante gaf, behoorde de medewerker van het Witte Huis Gordon Strachman die hem 350.000 dollar had gevraagd. Strach man zei dat het verzoek daar toe kwam van het Witte Huis. Hij gaf te kennen dat hij ge sproken had met de voormali ge staf-chef Haldeman. WASHINGTON (Reuter) Clarence Kelley, hoofdcommis saris van politie in Kansas Ci ty, is door de regering van president Nixon aangezocht als de nieuwe directeur van de FBI, de federale recher che. Kelley is 61 jaar -en voor zijn benoeming in Kansas City in 1961 gedurende twin tig jaar agent van de FBI. A Wat me toch wel is opgeval len is het volgende: vanuit een kunstmaan hoog in de at mosfeer (of daarbuiten, daar wil ik buiten blijven) ziet Ne derland er net zo uit als ons voortdurend is voorgespiegeld. Dat is een hele opluchting De heer Kovacs, vroeger trainer van Ajax, is voor de eerste keer gezakt voor zijn rijbewijs. De heer Kovacs ver klaarde zich gehinderd ge voeld te hebben door een filmploeg van Avro's Televi- zier en het overige verkeer. Dat is dan afgesproken: vol gende week zetten we al het overige verkeer een uur stil als de heer Kouacs zich op nieuw meldt om zijn rijexa men te doen. ■ir Met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid kan ge zegd worden dat er het ko mende pinksterweekeinde on geveer 30 verkeersdoden zul len vallen. Dat houdt in dat we na Pinksteren met 30 man vrouw-kind minder zullen zijn. Laat dat even op u inwer ken. Het verkeer (d). ir Brighton, de Engelse bad plaats biedt de vijftien „sleu telgatmachines" te koop aan die vijftig jaar lang miljoenen bezoekers voor een penny lie ten zien „wat de butler ziet". Shocking. Deze sleutelgatmachines konden niet worden aangepast aan de munten van het deci male stelsel waartoe Engeland is overgegaan En wat zag de butler dan teel? Lord Lambton en lord Jellicoe, hoor ik hier mompe len. ir Toen een inspecteur van be lasting een man, op wie hij een aardige vordering had, nog eens persoonlijk wilde ko men vertellen dat hij de man nu toch maar eens moest betalen, bleek de vogel gevlogen. Sterker nog het ge hele huis van de belasting plichtige bleek verdwenen te zijn. En dat had gestaan in een buitenwijk van Melbourne (Australië). ir Buren vertelden dat een aantal mannen enkele dagen voor dato het houten huis van zes kamers waren gaan afbre ken en compleet met de meubels in vrachtwagens hadden geladen. De overheid gaat nu waar schijnlijk de grond waarop het pand stond publiekelijk verko pen en van de opbrengst innen wat haar toekomt. Dat was inpakken en weg wezen. MERIJN DEN HAAG (ANP) Ne gen leden van de Tweede Ka mer en vier Eerste-Kamerle- den zullen in de tweede helft van augustus een bezoek aan de volksrepubliek China bren gen. De leiding van de delegatie berust bij de voorzitter va,n de Tweede Kamer, ir. Vondeling. De overige deelnemers zijn de Tweede-Kamerleden Andries- sen (KVP), de Brauw (DS 70), de Gaay Fortman (PPR), Van der Mei (CHU), Van Mierlc (D'66), Roolvink (ARP), Van Thijn (PvdA), en Wiegel (WD) en de Eerste- Kamerleden Har tog (CPN), Kloos (PvdA), Schuijt (KVP) en Van der Werff (VVD). De reis wordt gemaakt op uit nodiging van het permanent co mité van het nationaal volks congres van de volksrepubliek China. De Conti TS staalgordelband is gemaakt voor ervaren rijders dié véél kilometers maken en die onder alle weers-ertverkeers omstandigheden maximale veiligheid eisen. Waarom rijdt U er nog niet op,".".?- -Tv Continental Rubber b.v. Amsterdamseweg 45-47 Amersfoort - Tel. 03490-12934* TOKIO (AP) In Japan is voorspeld, dat er een zware aard beving op komst is en een groot warenhuis verkoopt al, met succes, een speciaal uitrustingsstuk. Dit is een zak van canvas met daarin een waterfles, wat chocolade, een staaflamp, een regenjas en een kaart van de stad. Het geheel kost 980 yen (ongeveer 12 gulden). Op de buitenkant van de zak bevindt zich een plaats waar de dgenaar zijn naam en adres kan schrijven plus zijn bloedtype, vaar hij denkt te gaan schuilen alsmede wie moet worden bena derd ingeval hij overlijdt of gewond raakt. De zwaarste aardbeving die Tokio trof geschiedde op 1 septem ber 1923, haast vijftig jaar geleden dus. Toen kwamen alleen al in de hoofdstad en de omgeving daarvan 143.000 mensen om. De gemeente Tokio heeft al evacuatieplannen gereed ingeval er een nieuwe aardbeving komt. Tot de burgerij is gezegd: „Er is geen reden om in paniek te raken, maar wees wel voorbereid. im pi

de Stem | 1973 | | pagina 13