BOERENBRUILOFT BIJ OPENING STREEK- LANDBOUWMUSEUM MIDDELBURG WINT VETERANENTOERNOOl bestuur sluisse v.y.y. uit bezorgdheid over hoge huren zeeuws Mevrouw Boon heeft als mentrix veel te regelen „Op visite" O.L.S. OOSTBURG WINT SLUISSE HANDBAL TOERNOOI Echte Cadzandse ceremonie Rans op algemeen W.-Z.-Vlaanderen Belgische pelotons schoten succesvol in IJzendijke door NETTY VAN ZALINGE Aardenburg Franjes Sfeer eindredactie bas augustijn (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Aan de feestelijke opening van het streektendbouwmuseum in Me zal een heuse ouderwet se Cadzandse boerenbruiloft stoet voorafgaan. ..Wij hebben het in de agrarische sfeer wil len houden, iets willen hren- dat aansluit hij het streeklandbouwmuseum zelf', aldus de heer E. Cuelenaere, voorzitter van het Evenemen- tacomité Aardenburg. Bruid, bruidegom en getui- gen zullen, gedeeltelijk te pard en gedeeltelijk met een ouderwetse Zeeuwse land wagen zaterdagmiddag om 11.00 uur vertrekken vanaf Markt, richting De Elder- schans. Dit zal gebeuren onder de feestelijk muzikale tonen van Apollo uit Sluis, Veronica uit Zuidzande en de Konink lijke Aardenburgse Fanfa ren. Het streeklandbouwmuseum In Heille wordt geëxploiteerd door een stichting, waarin de drie west-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten participeren. De opening van het museum, waarin een keur van oude landbouwwerktuigen Is opge nomen, zal geschieden door gedeputeerde mr. J. Schllnge- mann. De bruiloftstoet zal na De Elderschana zijn uitgebreid omdat de genodigden zich er bij zullen aansluiten. Vandaar gaat hét richting museum, waar om 15.00 uur de opening zal plaatsvinden. Na de opening trekt de stoet naar Sluis waar een rondgang door dit stadje wordt gemaakt. Na de rondgang gaat men weer terug naar het museum waar in de bij het museum gelegen uitspanning De Schaapskooi „het bruilofts maal" genoten zal worden. Over de exacte openingstij den van het museum is nog geen p definitief uitsluitsel be kend. Wel zal het iedere dag geopend zijn, de tijden waarop is nog onduidelijk. Het streeklandbouwmuseum ligt gunstig want de toeristische Schelderoute voert erlangs. (Van onze correspondent) SLUIS De openbare iage- school van Oostburg werd tinnaar van het handbaltoer- tooi, dat voor de meisjesleer- ""™n van de West-Zeeuwsch- mse lagere scholen in ™us werd gehouden. 32 teams ■amen deel aan deze wedstrij- die werden gehouden op gemeentelijk sportterrein le Sluis. Oodburg bereikte de finale 0r de meisjes van de r.-k. Xe ®cbl0°l IJzendijke door 1 van straf worpen te wslaan, want ook na verlen- s ig was de strijd tussen deze «ams nog onbeslist (1—1). De andere finalist, de r.-k. ,.5ere school Aardenburg had lL,,r'"k- sch001 Sluis een «Mkehjker tegenstander, ii.fwonnen met maar aJj Oostburg versloeg Aardenburg in de finale met 1-0. In de strijd om de derde en vierde plaats wist Sluis met 1-0 te winnen van IJzen dijke. De ledder van het toernooi, sportleraar J. Henry uit Sluis, reikte na afloop de wisselbe ker uit aan de aanvoerster van het Oostburgse team. De speelsters van de teams, die bij de eerste drie eindigden, ontvingen een herinneningsme- daille. De overige deelneem- stertjes kregen een herhnne ringslint in de Sluisse kleuren rood-wit- Zwembad Het gemeente lijk zwembad heeft tengevolge van het minder goede weer een slechte start gemaakt. In de periode sinds de openstel ling op 19 mei werden slechts 2213 baders geteld. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het jaar lijkse pupil 1 entoernooi voor ti en D-pupillen, georganiseerd door de jeugdcommissie van de voetbalvereniging Walche ren uit Vlissingen, dat zater dag op de terreinen van sport park Bonedijke gehouden had moeten worden, kon vanwege de slechte gesteldheid van de terreinen geen doorgang vin den. Zondagavond was nog niet precies bekend voor wanneer dit toernooi opnieuiw vastge steld zal moeten worden. Viel het pupillentoernooi geheel in het water, de veteranen kwa men de dag daarop wel in actie. Aan dit jaarlijkse vete ranen/voetbaltoernooi namen acht teams deel. Winnaar in poule 1 werd Middel-burg en in poule 2 was OOSTBURG Een speciaal in het leven te roepen com missie zal gaan bestuderen of er mogelijkheden bestaan voor een op te richten stichting Ai- gemeen Bejaardenwerk West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit deelde wethouder J. J. Vergouwe mee tijdens de in stallatie van de bejaardenraad in Oostburg. De commissie is dus niet bedoeld om na te gaan of bei de sozen van Aardenbnrg zou den kunnen samengaan, zoals zaterdag door ons abusievelijk werd gemeld. Voorts deelde de heer G. Verduijn ons mee dat in Retranchement onge veer een half jaar geleden een kleine maar actieve groep het sozenwerk voor bejaarden is begonnen. dat Zeelandia. De finale ging dus tussen Middelburg en stadgenoot Zeelandia. De Mid delburgera wonnen deze fina lepartij met 20 en schreven dit toernooi dus op hun naam. Middelburg nam zo de wissel beker van Uiterton, vorig jaar winnaar van dit toernooi, over. De volledige eindstand ziet er als volgt uit: 1 Middelburg, 2 Zeelandia, 3 Vlissingen, 4 Zee- landsport, 5 Uiterton, 6 Wal cheren, 7 RCS en 8 LVV. Na afloop reikte de voorzit ter van de veteranencommissie van de v.v. Walcheren, de heer Corv-eleijn, in het club huis van Walcheren de prijzen uit. Tot de sportiefste ploeg van het toernooi werd Uiter ton uitgeroepen, dat zo in het bezit kwam van een stan daard. Het arbitrale trio, dat het voortreffelijk had gedaan, ont ving veel lof. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE In het „Hofzichtfcheater" werd een schieting gehouden met een deelname van 42 schutters en 12 pelotons. Een tweetal Belgische pelo tons schoot zeer succesvol. Met name de leden van het peloton van „Real 13" uit Everghem, die de hoofdvogel, tweede zij vogel en het meeste aantal kleine vogels schoten, door respectievelijk J. Scheepers, J Sonnevdjle en A. Stal-laert. De eerste zijvogel was voor G, van Durmen van „Café Elian- ne" te Zelzate. van'"Ü!ScT.In het jaarverslag aan -t,Sluisse VVV- waar- aai1(]a ?s steeds veel zorg en Cr w is besteed' wordt lezoriJn, .bestuur de ernstige 2e uitgesproken over tiumw- h°£er wordende nieUi~)zen die exploitanten- vni|. Wnaars moeten betalen Van Sluis Ve" 'n bet centrum niet\rrdt °P gewezen dat Haar dok" .exP,oitante". WcW eigenaars-ver- woordeliinfe-j grote verant- ■okT Jkheid hebben en er hebbw dafr<u°tSte-.belang bi' l°ttisten^. S zl-ln naam Ven- Dnr> jUm kan handha- °Pdriiviv?5 or>gemotiveerde ""Wng van de huurprijzen kan volgens de mening van het V.V.V.-bestuur ernstig na deel aan de gunstige positie van Sluis worden getornd. De Sluisse V.V.V. houdt vanavond in Het Hof van Brussel zijn jaarvergadering, die om 20.30 uur begint. Het bestuur wil het aantal be stuursleden, thans zes, uitbrei den tot zeven. Behalve in deze uitbreiding zal ook voorzien moeten worden in een drietal ontstane vacatures. De heer A. J. Verwilst is niet meer herkiesbaar en de heren L. Voogt en G. Buskens stellen, door hun vertrek naar elders, hun zetels eveneens ter beschikking. De heer Buskens was sinds de reorganisatie van de V.V.V. in 1961 vice-voorzitter en in hem verliest men een actief en bekwaam bestuurslid. De heer Verwilst was bijna 8 jaar bestuurslid en kan zich door drukke nevenactiviteiten, hij is ook voorzitter van Apollo, niet meer herkiesbaar stel len. Door het bestuur worden als nieuwe kandidaten voorgesteld de heren W. Mesuere (voorzit ter middenstandsvereniging), J. L. Herrebout (midden- standsvereniging) en G. Cok (directeur van Slavenburgs Bank). De gewone en buitengewone begroting voor 1973 omvat een bedrag van bijna f 30.000, een bedrag dat zonder subsidie door de Sluisse middenstand is bijeengebracht om de activi teiten van hun V.V.V. te fi nancieren. Voor evenementen, reclame en advertentiekosten wordt voor 1973 een bedrag geraamd van f 20.000,-. „Het functioneren van de V.V.V. in Sluis", zo stelt het bestuur in het jaarverslag, „heeft de laatste jaren een meer bedrijfsmatig karakter gekregen. De stroom toeristen die Sluis jaarlijks te verwer ken krijgt stelt aan het V.V.V.-apparaat extra-eisen en inspanningen, die financiële consequenties hebben" Het bestuur toont zich verheugd dat een belangrijk aantal van de leden hiervoor hun onmis bare bijdrage leveren. Dinsdag 5 juni 1973 onderling veel praten met el kaar. Dat zie je in de con versatiezaal, waar iedereen elkaar altijd opzoekt". De te levisiekamer vindt daarbij niet eens zoveel aftrek. De kamer van mevrouw Boon blijkt voor vele dames een vaste pleisterplaats te zijn. Ze draagt het uitdrukkelijke stempel van de bewoonster en het open uitzicht over het veld noodt als het ware tot een open gesprek. De ver pleegsters en verzorgsters eten allemaal gezamenlijk in de kantine van het nieuwe ziekenhuis. Mevrouw Boon moet 's avonds dikwijls bij springen om de hongerige magen niet al te zeer te la ten verzwakken. Feesten kunnen ze ook in de flat. Er is een hele aparte bar in het gebouw, die met feestjes, voor iedereen open wordt ge steld. Elk half jaar worden de ouders in de flat ver wacht voor een feest bij de uitreiking van de diploma's en de speld. Voor een mentrix valt er nog heel wat na te lopen. Dan vergeet er een het strijk ijzer af te zetten, een ander valt met haar sigaretje aan ln slaap Mevrouw Boon heeft er dan ook een ge woonte van gemaakt om 's nachts, als de lichten om halftwaalf uitgaan, nog even een rondje door het huis te gaan maken. De een heeft een oppeppertje nodig voor het examen, de ander moet weten, dat er na deze enige, echte, ware liefde heus wel weer een volgende komt, die misschien veel beter en veel aardiger is dan degene, die haar zojuist de bons heeft gegeven. En degene, die niet in slaap kan komen, omdat ze denkt, dat zij tekort is ge schoten, die moet weten, dat Keulen en Aken ook niet op een dag zijn gebouwd. Zo zijn er duizend grote en klei ne dingen te regelen voor een mentrix. Wat te denken van de herhaaldelijk terug kerende feesten voor alle personeelsleden. Het bal, dat de verpleegstersflat twee maal per jaar op haar grond vesten doet schudden, de ge zamenlijke reizen en noem maar op. Ja, als je zo alle gegevens bij elkaar optelt, dan kan ik het me best voor stellen dat „die kinderen" er wild op zijn om in Oostburg te komen werken. Het inrichten van het restaurant in de voormalige schaapskooi. Wie zou er eigenlijk niet graag weten, wat er zich da gelijks afspeelt in een flat, waar 70 vrouwen samenwo nen en een enkele loslopende man? Daar komt nog bij, dat het grootste deel van deze bewoners verkeert in de leeftijd tussen de 17 en de 35 jaar. Daar moet toch heel wat gebeuren zou je denken. En dat is ook eigenlijk wel zo. Wie is er nu in staat om de teugels van zo'n steige rend karretje goed in de hand te houden, zonder daar bij al te grote brokken te maken? langs 'n gezamenlijke eucha ristieviering hebben opge zet. De rector hoefde er hele maal niets aan te doen. Een gereformeerde verpleegster las het evangelie voor en de sfeer was zo ongelooflijk fijn, dat het voor ons een openbaring was". Tijdens deze uitlatingen vallen mij de openhartige uitspraken van de religieuze zr. Mariëtte op. „Nee", zegt ze, „ik heb helemaal geen spijt van alle vernieuwingen in de kerk. Ik vind het wel fijn zo. Er valt een enorme ballast weg, al die franjes en tierelantijnen, al dat uiterlijk vertoon, dat hoeft voor mij niet meer". „Je ziet het aan de jonge ren, die willen dat niet meer. Ik geloof, dat de kerk uit deze strijd herboren te voor schijn zal komen. Het geloof lijkt nu al veel intensiever te worden, het zit binnen in de mensen als ik hier in het rond kijk dan denk ik wel eens: als dat geen waarachtig geloof is, dan weet ik het niet meer". „Ik merk", zegt mevrouw Boon, „dat de meisjes ook De meisjes werken alle maal als verpleegsters of ver zorgsters in het verpleegte huis of ziekenhuis St.-Anto- nius in Oostburg en ze wo nen sinds januari van dit jaar in de nieuwe verpleeg stersflat, waarvoor al wel een prachtige naam is be dacht, door de leidster van dit tehuis, maar die nog niet officieel openbaar gemaakt mag worden. De leidster, ook wel mentrix genoemd, is nu de koetsier, die de teugels van dit verpleegsters-karre tje in de hand heeft. Het is mevrouw J. Boon-Strnys uit Cadzand. Ze wordt met raad en daad terzijde gestaan door zr. Ma riëtte, verpleegkundig direc trice van het St.Antoniuszie- kenhuis. De twee vriendin nen zitten samen op de bank, als ze mij ontvangen voor een gesprekje en ze vullen elkaar herhaaldelijk aan, om toch vooral ieder misver stand te vermijden. Eigenlijk is het wel leuk om dit twee samen te horen vertellen over „die kinderen". Veertig procent van de be woonsters van de flat is af komstig uit België. De rest komt uit alle delen van Ne derland. De Oostburgse An- toniushuizen zijn bijzonder in trek bij de leerlingverple- genden en -verzorgenden. Waar andere ziekenhuizen kampen met een groot tekort aan personeel, daar moet men in Oostburg brieven la ten uitgaan naar de sollici tanten in de trant van: „Het spijt ons u te moeten mede delen, dat onze opleiding is volgeboekt voor dit leer jaar". Gaat het dan allemaal zo losjes en vrij toe in Oost burg? „Wis en waarachtig niet", zegt mevrouw Boon gedecideerd. „De meisjes moeten normaal altijd om half elf thuis zijn. Moet er eens een uitzondering op de regel worden gemaakt dan kan dat best, maar dan wel na onderling overleg. Er mo gen geen jongens op de ka mers komen. Maken de meis jes daar bezwaar tegen, dan zeg ik: best, als je ouders het goed vinden, breng dan maar een briefje mee van thuis. Zo'n briefje heb ik overigens nog nooit ontvan gen hoor" .lacht ze. weer tegenover mijn eigen kinderen zit". Mevrouw Boon is weduwe en heeft twee grote zoons. „Je kunt zo fijn met die jongelui praten. Dat ervaar Met uitzondering van deze strenge thuiskomregel is het dan ook wel gebeurd met de strengheid. De bewoonsters zijn hun vrijheid waard, want de sfeer in de flat is geweldig, vindt mevrouw Boon. „Ik hou van die kinderen. Vooral als ze verdrietig zijn en dat gebeurt natuurlijk in zo'n grote gemeenschap altijd wel eens. Dan is de verke ring uit en zijn ze helemaal kapot. Dan gaan de lessen niet zoals ze zelf verwacht hebben, soms zitten ze alleen maar met zichzelf overhoop. Vaak komen ze dan bij me en dan is het precies of ik ik steeds weer als een vera deming". Zr. Mariëtte valt haar bij. „De jeugd leeft te genwoordig zo intensief. Ze maken veel meer mee dan hun ouders vroeger. Ze staan midden in deze tijd. Daarom heb ik zo'n enorme bewonde ring voor die kinderen, dat ze toch weer dit zware beroep kiezen, waarin ze zichzelf constant moeten opofferen en waarin ze keihard moeten werken. En dat die kinderen ondanks deze tijd, waarin al les ons zo voor de wind schrijnt te gaan, toch de ver antwoording op zich willen nemen voor de oude of de zieke medemens. Daar neem ik diep mijn petje voor af. Je moet ze soms zien bin nenkomen aan het eind van hun eerste werkdagen. O, ja ze zijn nog steeds keurig in het wit, maar ze kunnen zichzelf bijna niet meer over de drempel van de flat heen- gesleept krijgen van moe heid. We staan er ook steeds weer verbaasd van, hoe deze jongelui hun geloof beleven. Want uiteindelijk willen wij ook heus wel modern zijn en ze dus geen bepaalde ge- loofs- of gedragsregels aan praten. We hebben het zelfs gehad, dat de plegen zelf on-

de Stem | 1973 | | pagina 9