nas irm ut iGepasseerd door coach Wim Ruska ■RET VAN DONGEN WINNAAR IN SAS VAN GENT eijnenburg GIMONDI WINT TIJDRIT IN GIRO Tour zonder Italianen Stopt Bobby Fischer met schaaksport op Maple Leaf Blue I ,T> Tennis haalt golf in Michels straft met harde hand de lekkerste maakt Van de Bunder actief VISSER WIL WEG Bü NEC Lobbezoo naar NAC Derde etappe overwinning Den Hertog nenau is ook ai over 25 ct Verbaasd "Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit tien verschillende spaarvormen, met rente?" "Sterker nog, niet tien maar elf Algemene Bank Nederland \Cees Bal vint laatste etappe I a&eSte Bel' 39'44'58- 34. ...om de calorieën hoeft u het niet te laten. die lang-frissë blauwe kauwgum 14 Lsdag 5 juni 1973 a-hoede. SLedht le route, was er n dat hij ver Loers kwam, zo- wedstrijd werd aippe was voor prof Christian ls werd vierde, De Feber 43e, jke dukkelend kou en gebrek staakte de ope stond Tho- reede plaats in klassement met ihterstasnd. Bo- i]j leider in het Strobbe nam its in. etappe zouden alles of niets oindoverwinning ;n het verdedi- bergklassering. fater wat ver- sn vroegtijdige iiarin beide Ne- sliaig misten. De 12 kreeg goede de ploegmak- ïleton volkomen ülometers lang is en Strobbe 3 kop te berei- strijd was te- Thomas eindo- n het bergklas- aaide hij in de ing een goede itrobbe eindigde hikiking op de i 7. G.de Wever 8, 9 en 10. C. Blaakman. Sintjansteen: 1, fattens, 2. Fl. J. van Spaan- n Looy en zoon, r. Deurinck. ;n", Koewacht 1. A. Martens 2'. L. Seghers, Hove, 4. W. van Hove, 6 en 7. M. de Cock, ;,9. Gebrs. Ele- te", Schoondijke 1, 2 en 3. G. ,0,6 mpm), 4 en llie, 5 en 7. G. A. de Poorter, venberg. Hen", Sluis met O. Marteijn J. de Zutter, 3 rit, 4. P. Maan- Meyer, 6 en 3. Visser, 10. Th. ioedig", Driewe- ijn (1078 mpm), gels, 4 en 8. A- J. Boerman, 6. Duif" i: on de Cadzand 1 en 10. A. (1166 mpm;. Plasse, 3. J- Putter en zoon, linek en zoon, 8. anchement, 9. J- Breskens 1®® Fenijn d147 Grol, 3. M. T. Klaaijsen, Gijs, 6. W. de Slik- Aardenburg en 3. C. van mpm), 2 en M. de Jae- Cocquit, 7 en 8. Fain. c IJzendijke 6 en 9. ï- I mpm). J' en 10. G. en Zoon, -an 8. van r. van if", 1 12,3 t, 4. 10. er", PROTESTEN JUDOKA'S BIJ HET BONDSBESTUUR DEN HAAG (ANP) Vijf vooraanstaande Nederlandse [judoka's zijn het verregaand oneens met het door Ik. [hoofdbestuur van de Budobond Nederland gesanctioneerde keuzebeleid voor vertegenwoordigende nationale ploegen Tan coach Willem Ruska. Het zijn Jan Bosman, Theo Schneider, Jan de Graaf en Adri van Polanen, die in mei [uitkwamen op de Europese kampioenschappen in Madrid, 1 ^h voor de wereldtitelstrijd in Lausanne (22 - 25 juni) [terzijde werden geschoven. Bij dit viertal heeft zich ge- [roegd lichtgewicht Joop Koning, die weigerde in de Spaan- se hoofdstad als „nummer drie" in actie te komen, wat in- I hield een plaats in de landenploeg in de individuele wed- strijden traden Brandts en Sshilder op. Het vijftal stelt zich voor ijn bezwaren op zeer korte rijn aan het bestuur ken- i te maken in de vorm van protest. Niet om nog te iifder ure een herziening van jonge en onervaren ploeg Ivoor Lausanne af te dwingen, maar om principieel stelling te [nemen tegen de manier van selecteren die nu is gevolgd. IVolgens Bosman, Schneider, i Polanen, De Graaf en Ko- g is het namelijk geen ma nier. Zij geloven niet dat het (streven van coach Ruska naar 'verjonging zonder meer te [verdedigen is. De veelvoudige [wereld- en Olympisrhe kampi- loen, die 1 januari trainer van I de nationale ploeg werd, is Ivan mening dat met de „oude [garde" internationaal niets meer is te bereiken. Ruska, voorlopig niet in bet. ongelijk 1 door de resultaten in Madrid, heeft daarom na de £.K. nogmaals het mes gezet 'a het team, waarbij de hoof- i den van Bosman (27), De [Graaf (25), Van Polanen (27) Schneider (25) vielen. Het vijftal (Koning meege- vindt deze methode te I hard, onrechtvaardig zelfs. j Adri van Polanen: „Verjon- ing is natuurlijk mooi, maar 1 moet niet ten koste van «s gaan. Ten eerste zijn wij MONTCAU - LES - MINES |(AFP) cees Bai heeft de itste etappe van de Dauphi- Liberé gewonnen. Samen et Van de Leeuw en de transman Mollet bouwde hij "ffl voorsprong op van een leme minuut op het voltallige peleton. In de eindsprint ver- l»eg Bal zijn medevluchters net gemak. J De Belg Verbeeck en de fransman Poulidor kwamen Kin d®ze laatste dag ten Poulidor klaagde na af loop over pijn, aan zijn rech- ■Krbeen. Verbeeck had een l 'oedende wenkbrauw. Louis H cana werd eindwinnaar van pre etappe wedstrijd. D« uitslag van de derde ïjappe is: 1 Bal Ned. 6.11.28, 2 PM der Leeuw Ned. 6.11.29, 3 Met Fr. z.t, 4 Coroller Fr. K, i n Sibille Fr. z.t., 6 i 7 Delepine ■Brian 8 Garcia Sp. 1(1227' 9' Guimard Fr. llllEWMIaSSement: 1 0cana SP- I o2 Thevenet Fr. 15 3 Zoetemelk Ned. I 34.51, 4 Ovion Fr. 39.35.41, l,e cCari11 SP- 39.36.37, 6 Fr WimP,L39'39'22, 7 Poulidor Jufi aii k Verbeeak Bel li» 0, 9 Dehsle Fr. 39.44.27, i f' ?P, 2L01> 35 Koken f 23,43i 56 Kelleners Eed 54 Janbroers tóa7 09' 72 Va" eeuw Ned. op 51.01.20. gemiddeld 25 jaar, wat je met goed fatsoen toch niet te oud kunt vinden en ten iweede hebben wij vaak genoeg be wezen beter te zijn dan de jongens die nu gaan. Ik ben Nederlands kampioen geweest, Theo Schnetder zelfs vier keer achter elkaar, Joop Koning twee keer en lan Bos man was vorig jaar bij de E.K. in Voorburg nog tweede m het halfzwaargewicht." Wim Ruska ontkent dit niet. „Maar," zegt hij, „ik wil graag met nieuwe krachten begin nen, waar ik over een paar jaar nog wat aan heb." het vijftal vindt dit geen argument. Theo Schneider: „In elke tak van sport is het toch zo dat als er uitgezonden wordt, de nationale kampioen niet wordt overgeslagen. Wat mij betreft gaat het toevallig wel op, hoewel ik het vreemd vind dat in mijn gewichtsklas se maar één judoka gaat en In elke andere twee, maar voor de anderen vind ik de bewe ring dat zij internationaal zo slecht draaien ongefundeerd. Een loting speelt bijvoorbeeld een rol en je moet altijd kij ken door wie je wordt uitge schakeld." Een belangrijk punt ls voorts het trainingsbezoek. Het hoofdbestuur stelde begin dit jaar dat eeh geregeld aan wezig zijn op de centrale trai ningen, zelfs met een blessure, voorwaarde zou zijn om te worden opgenomen in de nati onale plo-eg. Deze regel nu is volgens „de vijf" niet nage leefd. Jan Bosman: „Wij wa ren er altijd. Van het begin af aan. En van de nieuwelingen (Geurtsen, In den Berken, Boschman) kan dat niet wor den gezegd. Ze waren trouwens zelf ver baasd dat ze gekozen waren. Er is zelfs eens een soort sys teem ingevoerd, waarbij je voor present zijn op de trainin gen punten kreeg. Wel niet zo veel ais voor 't winnen van een Nederlands kampioenschap, maar het telde toch mee. Wij moeten in dat klassement ver bovenaan staan. En nu wordt er niet meer naar gekeken." Hoe dan oo-k, dë niet-uitver- kiezing is voor de vijf judo ka's een moeilijk te verteren zaak. Op Joop Koning na is het de generatie die altijd ver scholen is gebleven achter de brede ruggen van Ruska, de gebroeders Snijders, Poglajen, Van der Pol en Gietelink, prijsvechters van naam. Nu deze mannen zijn gestopt, of het om andere redenen hebben laten afweten, dachten zij dat hun tijd gekomen was. Theo Schneider: „En om dan aan de kant te worden gezet voor jongeren die nog niet veel hebben gepresteerd is een klap. Ik dacht echt dat we terechte kritiek hadden op de methode die nu is gevolgd, vooral op het punt van de trainingen. Ik hoop. wij hopen allemaal, dat een gesprek met het bondsbestuur en Ruska over deze kwestie mogelijk (ADVERTENTIES) O Wim nog wat Ruska: aan heb' ,Ik wil graag met jonge, nieuwe krachten beginnen, waar ik over een paar jaar NEW YORK (AFP) Ten nis ls bezig golf in te halen als de sport waarin het meeste geld omgaat. Dat mag worden opgemaakt uit een publicatie in het Amerikaanse blad „For tune". Het blad heeft bere kend dat er vorig jaar in de tennis-industrie in de Verenig de Staten is gewerkt met een „omzet" van meer dan 500 miljoen dollar. Ongeveer an derhalf miljoen gulden. Met name het WCT-toer- nooiencircuit van de Texaanse miljardair Lamar Hunt en de Virginia Slims-wedstrijden reeks voor de dames hebben bijgedragen tot de hoge vlucht die het tennis, zakelijk gezien, heeft genomen. „Verscheidene spelers en speelsters", constateert het blad enigszins ten overvloede, „zijn door tennis hele be roemdheden geworden. Een aantal is zelfs bepaald vermo gend te noemen. De Australiër Rod Laver bijvoorbeeld ont vangt dit jaar 250.000 dollar, omdat hij zijn naam laat ge bruiken door 29 firma's, als waarmerk voor de kwaliteit van hun produkten." (Van onze sportmedewer- kerl SAS VAN GENT Burge meester Dusardijn gaf het startschot voor het avondcrite- rium, onderdeel van de Sasse sportweek. Kwalitatief ging er BARCELONA (EFE) Rinus Michels heeft zeven spelers van Barce lona beboet met in totaal 700.000 pesetas (onge veer 6000 gulden per man) naar aanleiding van hun gedrag na af loop van de verloren bekerwedstrijd tegen Sevilla (13), afgelopen zondag- Het gaat om Rexach, Marcial, Reina, Sadurni, Marti, Filosia en Juan Carlos, die 's avonds en kele flessen champagne hadden laten aanrukken om het resultaat te vie ren. Het zevental had zich daarbij voorzien van een vermomming (allen waren verkleed als barkeeper), die door Michels onmiddelli.ik werd doorzien. De Nederlandse oefen- meester heeft nadere maatregelen aangekon digd ten einde een her haling van dit soort voorvallen te voorko- (1143 I II 3, 4 Putter een goed rennersveld van start. Piet Gödde was de eer ste die wegsprong, maar door Van de Bunder werd hij te ruggepakt. Wel werd daardoor het gehele peloton aan stuk ken getrokken en verdeeld in verschillende groepen. Er kwam weer een uitlooppoging van Carroll, Van Dongen, Piet Franken, Wim de Waal, Ver- cauteren. De Schroder et» De Smit. Halverwege de strijd waren er nog 35 renners in de wed strijd en daarvan waren er tien op meer dan één ronde. Van de Bunder bleef proberen om weg te komen, maar De Waal en Van Dongen gingen er steeds achteraan en zo bleef alles bij elkaar. Door de vele premies kwam er steeds verbrokkeling in kleine groepen. De acht vluch ters bleven echter tot het ein de buiten schot. Tien ronden voor 't einde ging v. d. Bunder weer aan de haal, maar De Waal haalde hem ook deze keer weer terug. Vijf ronden voor het einde brak het ge weld pas goed los. Steeds weer was het Van de Bunder, de grote man van deze wed strijd, die probeerde, maar steeds weer pakten de ande ren hem terug. Een ronde voor het einde sprong Kees van Dongen, die van de rivaliteit in de hoofd groep profiteeide, weg. Tot aan het einde kon hij zijn kleine voorsprong vasthouden. Daniël de Schroder (België) won voor Van de Bunder de strijd om de tweede plaats. Uitslag: 1 Kees van Dongen, Oud-Gastei, 2 uur 10 min. 17 sec., 2 Daniël de Schroder, Knokke, België, 3 Toine van de Bunder, IJzendijke, 4 Wim de Waal, Axel, 5 Romain Ver- cauteren, België, 6 Piet Fran ken, Oosterhout, 7 Terry Car roll, Philippine, 8 Charles de Smedt, Gent, België op 41 sec., 9 a. van Overveldt, Zeg ge, 10 H. de Boer, Hilversum, 11 Frits Hogerheide, Ossen- drecht, 12 op één ronde Henk Stander, Oude Tonge, 13 H. van Dongen, Prinsenbeek, 14 G. van 't Geloof, Lage Zwalu- we, 15 Piet Gödde, Koewacht, 16 Johnny Verbeke, IJzendij ke, 17 Simon Aarts, Roosen daal, 18 H. Lunenburg, Loos broek, 19 Charles de Smit, Terneuzen, 20 Jack Voesenek, Prinsenbeek. NIJMEGEN (ANP Sije Visser, de 22-jarige vleugel verdediger van NEC, heeft zich op eigen verzoek op de transferlij st laten plaatsen. Visser is de vierde speler van de verliezende bekerfinalist, die deze stap neemt. Krons- horst, Thijssen en Muller gin gen hem voor. forte DEI MARMI „Dit is een van mijn mooiste over winningen, daarop heb ik sinds 1968 gewacht", zei een stralende Felice Gimondi na zijn onverwachte overwinning in de 16e etappe van de ronde van Italië. In de tijdrit over 3. kilometer liet de Italiaanse ve teraan met zijn tijd van 46 minuten en 23 seconden niet alleen de Deense tijdrijder Ole Ritter (op 23 seconden), maar ook het Belgische fenomeen Merckx (op 31 seconden) ach ter zich- Merokx accepteerde de ne derlaag gelaten. Hij heeft in het algemeein klassement een voorsprong, van 6.56 minuten op Gimondi, zodat er een won der moet geschieden om hem de eindzege te ontnamen. „Sinds enkele daigen zijn Gi- mondii en Riitter in topvorm. Ik ben op het ogenblik nogal nerveus. Roger Swerts brengt onrust in onze ploeg...", zei Merckx. Zoals bekend aal Swerts binnenkort de Merckx- stal vaarwel zeggen. De nieuwe Italiaanse hoop Battaglin ver loor in deze tijdrit bijna drie minuten op Gimondi en viel terug naar de derde plaats, op 9.34 minuten. Vandaag is er een rustdag jn de ronde van Italië, die daarna nog vier etappes telt en zaterdag ein digt. DE UITSLAG VAN DE 16E ETAPPE: 1 Felice Gimondi It. 46-23, 2 Ritter Den. 46.46, 3 Eddy Merckx Bel. 46.54, 4 Swerts Bel. 47.38, 5 Petterson Zwe. 47.43, 6 De Viaeminck Bel. 47.45, 7 Stevens Bel. 47-55, 8 Moser It. 48.07, 9 Borgognoni It. 48.29, 10 Pessiarrodona Sp. 49.03, 11 Motta It. z.t., 12 Pfenninger Zwit. 49-08, 13 Bruyere Bel. z.t.. 14 Bitossd It. 49.09. 15 Zilioii It. z.t., 17 Kui per Ned, 49.24, 45 Karstens 51.33- HET ALGEMEEN KLASSE MENT: 1 Merckx 82.23.55, 2 Giimon di 82.30.51, 3 Battaglin 82.33.29, 4 Famizza 82.35.01, 5 Pessarrodoma 82.35.12, 6 Bitos- si 82.35.58, 7 De Vlaemincii 82.37-16, 8 Lazcano 82.37.46, 9 Petterson 82.38.48, 10 Motta 82.40.10, 11 Ritter 82.43.43, 12 Poggiiali 82.44.57, 13 Galdos 82.47.24, 14 Fuente 82.48.38, 15 Kuiper 82-50.34. 24 Karstens 83.15.07. (ADVERTENTIE) 4m7V4 FLORENCE (SID) De vooraanstaande Italiaanse fabrieken hebben besloten niet deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk, die op 30 juni in Scheveningen begint. De organisators van de Tour hebben dit weekeinde in Florence een laatste poging gedaan de Italiaanse ploegen te interesseren voor de Franse ronde. Aangezien de Giro het echter zonder voor aanstaande Franse deelnemers moet doen, voor zover daar op dit moment sprake van kan zijn, hebben de Italianen besloten op hun beurt niet naar Frankrijk te gaan. De kans dat renners als wereldkampioen Basso, Gimondi, Mot ta, Zilioii, Bitossi en Battaglin in Scheveningen aan het vertrek zullen staan is vrijwel nul. NEW YORK (AP) Vrien den van de Amerikaanse we reldkampioen schaken Bobby Fischer vragen zich af of hij nog ooit zal spelen, schrijft de New York Times. Deze vrien den verwonderen zich over een leven van godsdienstig kluizenaarschap van Fischer in een flat te Pasadena (Califor- nië) waar de hoofdzetel van de Church of God is gevestigd. Hij ziet nog maar heel weinig vrienden en weigert inter views. En van zijn beloften om zijn kampioenschap vroegtijdig en herhaaldelijk te verdedigen is nieits overgebleven. Hij heeft 'n aanbod van 1 miljoen dollar plus 400.000 dollar alsmede onkosten voor zijn tegenstan der vooi- een wedstrijd in Las Vegas afgewezen of althans niet aanvaard. Fischer heeft geweigerd te reageren op dit aanbod van de Hilton-organi satie, dfie voorstelde dat zijn tegenstander de Rus Boris Spassky zou kunnen zijn. De redenen voor Fischer's kluize naarsleven zijn onduidelijk, aldus de New York Tinnes Een vriend van Fiseher heeft echter tegen het blad gezegd' „Bobby verkeert in een be paalde geestestoestand. Hij leidt een eenzaam leven en is achterdochtig, in het bijzonder ten aanzien van de pers. Hij is doodsbang voor de pers. Ver der is het een slecht teken, dat Bobby de schaakliteraituiur en de theoretische noviteiten van het spel niet meer volgt"- (Van onze SDortredaetie) BREDA Na Tom Smits van Waspik heeft NAC op nieuw een amateur aangetrok ken. Het heeft zich versterkt met de 22-jarige Wam Lobbe zoo van Rillandia. Lobbezoo heeft vijf jaar in het eerste elftal van de derde klas zater dagamateur uit Rilland Bath gespeeld. Lobbezoo kan zowel op de linker- als op de rech tervleugel spelen. Bij Rillan dia vormde hij samen met topscorer Han Lobbezoo een bijzonder gevaarlijk aanvals- duo. HARROGATE (REUTER) Fedor den Hertog behaalde gisteren zijn derde etappeo verwinning in de Ronde van Engeland. Den Hertog arri veerde met 23 seconden voor sprong op een groepje van 18 renners. Zestien kilometer voor het einde was hij uit do kopgroep weggesprongen en alle pogingen om hem weer in te halen bleken tevergeefs. De Nederlandse ploeg mani festeerde zich trouwens in de ze etappe als geheel erg goed. Van der Spiegel werd tweede en Van Katwijk ging als der de over de meet. De etappe voerde van Sheffield naar Harrogate en leidde de ren ners door een heuvelachtig ge bied. Piet van Katwijk be hield gemakkelijk de eerste plaats in het algemeen klasso- ment. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Fedor den Hertog (Ned) 4.44,24; 2. Ton van der Spiegel (Ned) 4.44,52; 3. Piet van Katwijk (Ned) z.t.; 4. j. Hava (Tsj) z.t.; 5. M. Orre (Noor) z.t.; 6. P. Edwards (GB) z.t.; 7. P. Doyle (GB) 8. Aad van den Hoek (Ned) z.t.; 23. Jo de Boer (Ned) 4.48.37. Het algemeen klassement luidt: 1. Van Katwijk (Ned) 37.32,20; 2. Johanson (Zwe) 27.33,59; 3. Soucek (Tsj) 27.37,03; 4. Andresen (Noor) 27.37,20; 5. Den Hertog (Ned) 27.38,17; 6. Edwards (GB) 27.39,25; 7. Van den Hoek (Ned) 27.41,12; 25. De Boer (Ned) 28.01,47; 30. Van der Spiegel (Ned) 28.08,00. Dagploegenklassement: 1. Nederland 14.13,28; 2. Tsjechoslowakije 14.14.31; 3. Zweden 14.14,36. Algemeen ploegenklasse- ment: 1. Nederland 85.05,22; 2. Zweden 85.13,14; 3. Tsjecho- slowakije 85.19,06. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 15