Koningin op 5 september naar door lot aangewezen gemeente Nieuwe kritiek op versluierde rol van Nixon vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne Huishoudschool te Rotterdam 15 dagen door leerlingen bezet al Ook popgroep „New World" van fraude (payola) beschuldigd ZILVEREN JUBILEUM KONINGIN JULIANA VS en Moskou akkoord over troepen- vermindering I )e?e|yd Antwerpse havenarbeiders |aan weer aan het werk Bankoverval te Maastricht Weinreb terecht veroordeeld Kunstgebit? N Wetsontwerp: balie ook open voor buitenlanders LEERLINGEN LEIDEN SCHOOL NU ZELF binnenland HET WATERGATE-SCHANDAAL ^Aftreden" ral7„vSch?de die h0t Water g-schandaal aan de rege- Call-girls Suiker Unie: Bod op CSM geen overval" Jongerengesprek Postzegel Nationaal geschenk - V Psychiater Wit-Gele Kruis te Eindhoven geschorst Ontploffing in vuilnisauto te Alkmaar Weer open Dinsdag 5 juni 1973 Het jflationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Koningin Juliana" maakte gisteren zijn plannen bekend. V.l.n.r. freule C. Wttewaal van Stoetwegen, mr. Th. van der Peijl en voorzitter mr p j, F. M. van Thiel, die de Staatscourant toont, waarin het jongerengesprek als onderdeel van j,'jubileumviering wordt toegelicht. LONDEN (ANP) De uit drie man be staande Australische popgroep New World is gisteren te Londen van fraude beschuldigd De manager van de groep ontkende dat men iets te maken had met het payola- en sex- schandaal waarbij de staatsomroep de BBC betrokken was geweest. Payola is het Amerikaanse begrip voor het misbruik van grammofoonplatenmensen die steekpenningen betalen aan radio- en tele visiefiguren voor het spelen van bepaalde muziek. De Australiërs, juist terug van een tournee door Denemarken en Zweden, werden be schuldigd van betrokken te zijn bjj een kom- plot waarbij vervalste briefkaarten werden ingezonden in verband met de t.v.-show „Opportunity knocks", een talentenwedstrijd die bepaald wordt aan de hand van de binnen gekomen schriftelijke reacties. De leden van New World werden vrijgelaten na elk een borgsom te hebben gestort van 250 pond. Een bevel tot inhechtenisneming was inder tijd gelijk uitgegaan met een voor mensen uit de amusementswereld, onder wie de zangeres Dorothy Squires, in verband met omkoperij en corruptie in een payola-zaak. Tot de gearresteerden behoorden ook de vroegere zangeres en nachtclub-„hostess" Fanie Jones, die er onder meer voor zou lebben gezorgd dat aan bepaalde mensen van de BBC prostituees „toegespeeld" werden. Maar, zei Mel Collins, de manager van New World, zijn groep had met die omkoperij en corruptie niets te maken gehad. De New World draait ondertussen goed en zeven van zijn nummers, waaronder „Rose Garden", „Tom Turnaround" en „Cara Cara", komen voor op de lijst van de twintig best verkochte popplaten in Groot-Brittannië. Gisteren is voor de rechter in Bowstreet ook de 35-jarige Stephen Clive Turner, die eens voor de BBC heeft gewerkt, verschenen. Hij werd beschuldigd van het aannemen van een omkoopsom van 25 pond en de „diensten ener prostituée". Dit was de beloning voor het ten gehore brengen in een BBC-televisie- programma van een melodie getiteld „Black skinned blue eyed boy". WASHINGTON (AP) I Het Witte Huis heeft giste-1 ren toegegeven dat presi- dent Nixon dit jaar metj John Dean heeft gesproken over het Watergatesclian- daal, maar aangekondigd dat de agenda's waaruit de exacte tijd(en) en plaatsen van de/het gesprek(ken) kunnen worden gehaald niet ter beschikking zullen worden gesteld van het mi nisterie van justitie of de onderzoekscommissie van de senaat. Tjjdeais het afgelopen week end gepubliceerde berichten meldden dat Dean, die 30 april werd ontslagen als juridisch adviseur van het Witte Huis, ten overstaan van de openbare aanklager en de senaatscom missie had verklaard dat hij eerder dit jaar 30 a 40 maal met Nixon had gesproken over Je Watergateaffaire. Assistent-perschef Gerald L Warren, die de berichten eerder in een formele verkla ring had ontkend, verklaarde ut antwoord op een vraag dat o „zich dit jaar vanzelfspre kend punten van belang heb- een voorgedaan waarbij de raadsman betrokken is ge weest". Warren verklaarde dat hij ®der deze punten verstond net eigen onderzoek dat Nixon aeert ingesteld naar de Water - ®eaffaire, de regeringspoli- Wc mzake gerechtelijke im muniteit voor de uitvoerende macht en de mislukte kandi- öaatsteljing van L. Patrick Ja rei n*euwe dareoteur van „Dean heeft over deze pun- sia„C2? met de pre- wtl' aidus Warren, De ge- hadden voor een deel °P heit nieuwe on- sph„°? i",aar bet afluister- iS. 11at door Nixon °P 21 aart werd begonnen. zweerder G. Liddy call-girls had gehuurd om inlichtingen te krijgen op de democratische nationale conventie van 1972. „Bij alle andere'tactieken die in de campagne van 1972 te gen de demoeraten werden ge bruikt, werden callgirls gere- cruteerd om democratische lei ders het hof te maken en tus sen de kussen door politieke geheimen aan hen te ontlok ken." Dit schrijft Anderson in de Washington Post. NEW YORK (AFP) Volgens de New York Times hebben de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie overeen stemming bereikt over we derzijdse troepenverminde ring in Midden-Europa. De Verenigde Staten zouden bereid zijn 26.000 van hun 185.000 in West-Duitsland ge legerde soldaten terug te trek ken, in ruil waarvoor de Rus sen een even groot aantal zou den terugtrekken van hun 205.000 soldaten in Oost-Duits- land. Het akkoord zou in mei in Moskou zijn bereikt tijdens het bezoek van dr. Henry Kissin ger, speciale adviseur van pre sident Nixon. DEN HAAG (ANP) De koningin zal op woens dag 5 september, de nationale feestdag ter gelegen heid van haar zilveren regeringsjubileum tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags, de festiviteiten bijwonen in een plaats die zij zelf door het lot zal aanwijzen. Zij zal het lot trekken tijdens de nationale viering in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Alleen die plaatsen die het programma van de jubileum viering via de commissarissen der koningin bij het Natio nale Comité hebben aangemeld, komen voor de loting in aanmerking. Dit heeft de voorzitter van het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Koningin Juliana, mr. F. J. F. M. van Thiel, gisteren meegedeeld. 11 tiin v JonPte ""^wikkelingen kaH?°r. vroegere Ameri- Clart6^^18'61" van defensie te J\, d aanleiding om Pres rt. »dat Nixon en vice- niX CTew moeten te vreden en het Witte Huis I«(n voor een door het 5f«i<knt°0rSeStelde interim- Yiwl m-* m lib™ 05 motiveert Clifford met de verklaring »onha3°n,beeft toegebracht zoS eJbaar De V.S en «n tof komende drï' teerd vill 3aar geconfron breidel t1" een. "zich uit- teSerino<f verlamming van het esenngsapparaat. van justitie dercoekmt senaatson- vS^meegedeeld dat de «oordeelde Watergatesamen- ROTTERDAM (ANP) In een pagina grote dagbladad vertentie zegt Coöperatieve Vereniging Suiker Unie, dat het aanbod aan aandeel- en certificaathouders van N.V. Centrale Suiker Maatschappij niet moet worden opgevat als een overval. Jarenlange be sprekingen tussen de directies van CSM en Suiker Unie toon den eenstemmigheid over de noodzaak tot integratie. Sinds juni 1970 zijn hierover zeker dertig besprekingen op lirectieniveau gevoerd. D< thans door Suiker Unie geprt senteerde oplossing werd no recent door CSM in begins als mogelijk aanvaard. Bede: kingen werden echter get over de betoonde haast: naar mening van de Suiker Urn moet echter eens een besluit genomen kunnen worden. Na alle gevoerde besprekingen is thans de tijd hiervoor rijp. In de plaats waar de konin-] gin 5 september de feestvie-j ring zal bijwonen, zal een 25) meter hoge rood-wit-blauwe j ballon worden opgelaten. De! nationale vierinig op dinsdag- j avond 4 september zal doorj radio en televisie worden uit-j gezonden. Het programma ver- i meldt een première van een do- cumentaire film van Jan van Hillo over de koningin, en een quiz onder leiding van Mies Bouwman. De koningin en le den van de koninklijke fami lie zullen de avond bijwonen. Op donderdag 6 september zal de koningin in Den Haag drie bijeenkomsten bijwonen, waar zij een ontmoeting zal hebben met 600 leden van ge- staten en 225 van de Staten- staten en 225 van de staten- Generaal. Bij deze laatste bij eenkomst zal ook een verte genwoordiging van de staten van Suriname en de Antillen aanwezig zijn. Bij goed weer zal voor het hele gezelschap een koffietafel worden aangericht op het Bin nenhof. Aan het gesprek dat 25 jon geren eind juni, is aanwezig heid van de koningin, zullen voeren over het politieke en maatschappelijke bestel in ons land, zullen ook twee jongeren uit Suriname en de Antillen deelnemen. Via de Staatscou rant, die hiertoe in een oplage van 520.000 is verschenen, is dit onderdeel van de jubileumvie ring toegelicht. Het is de bedoeling dat klas sikaal of in groepsverband aandacht wordt besteed aan de in de extra Staatscourant be sproken vraagstukken van staat en maatschappij. Een weergave van het gesprek zal eind augustus of begin septem ber verschijnen als jubileum boek voor de jeugd van twaalf tot achttien jaar. Voor de lagere-schooljeugd komt begin september een boekje uit met brieven en te keningen van schoolkinderen in Nederland, Suriname en de Antillen, gericht aan de konin gin. Ook de antwoordbrieven van de koningin zullen in het boekje worden opgenomen. De P.T.T. in Nederland, Su riname en de Antillen zal bij het zilveren regeringsjubileum een speciale postzegel uitge geven. Van de Nederlandse ze gel staat alleen nog vast dat deze een afwijkend formaat zal hebben, de frankering 35 cent zal zijn en de dag van uitgifte 4 September. DEN HAAG (ANP) Bij de viering van het zilveren regeringsjubi leum zal aan koningin Juliana een „nationaal geschenk" worden aan geboden in de vorm van een bedrag in geld dat zal worden bestemd voor kinderen die in nood ver keren. Het nationaal ge schenk krijgt deze be stemming op verzoek van de koningin. Het Natio naal Comité Zilveren Re geringsjubileum Konin gin Juliana" in Den Haag, dat hiervoor het gironummer 25073 heeft geopend, heeft besloten slechts een klein gedeelte van de opbrengst te be stemmen voor een per soonlijke geschenk aan de koningin ais herinne ring aan het jubileum De rest zal gestoken wor den in projecten voor het „Kind in nood, waar ook ter wereld". (ADVERTENTIE) cE- \V Grote Markt 25 Breda DEN HAA G(ANP) Mi nister Van Agt (Justitie) wil de nationaliteitsvereiste in de advocatenwet laten vervallen. Aanvaarding van een gisteren bij de Tweede Kamer terzake ingediend wetsontwerp opent daardoor de mogelijkheid, dat ook vreemdelingen tot de ba lie worden toegelaten. Naar de meinig van de mi nister, zo blijkt uit de toelich ting op het ontwerp, moet zo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt aan deze uit zondering voor vreemdelingen. De nationaliteitsvereiste werd op 1 september 1938 inge voerd. (ADVERTENTIE) llnicura B.V.-Amsterdam (Van onze corresnonent) EINDHOVEN Dr. F. H. Gaarenstroom, psychiater teamleider van het medisch op. vangbureau van het Eindho- vens Wit Gele Kruis, is uit zijn functie ontheven. Daar mee heeft het bestuur abrupt een einde gemaakt aan een sinds jaren slepende contro verse. Volgens het bestuur beoe fende de psychiater teamleider teveel nieuwe methoden, die als riskant worden ervaren. Naast zijn werk dreef dr. Gaarenstroom een eigen prak- Gaarenstroom een eigen prak tijk. Men eiste van dr. Gaaren stroom dat hij uitsluitend met schriftelijke toestemming van het bestuur nevenactiviteiten zou verrichten. De geschort- te psychiater heeft deze eisen nast zich neergelegd. Dr. Geerenstroom was gister avond niet bereikbaar voor commentaar. ALKMAAR (ANP) In de trammeiwagen die het huis vuil ophaalt in Allernaar heeft zich gistermorgen eem ontplof fing voorgedaan waarbij een man werd gewand. Hij is met brandwonden aam arm en ge zicht dm het ziekenhuis opge nomen- De explosie ging gepaard met een grote steekvlam. Wat de oorzaak van de knal was is nog niet bekend. De ontplof fing gebeurde op het moment, dat d'e trommelwagen bij de vuilverbrandingsinstallatie bij het industrieterrein aan het lossen was. -J Een door maag- en andere krampen en -pijnen geteisterd lichaam verkeert niet in top conditie, vooral niet als er dientengevolge een soort voet tocht naar een bepaalde plaats op volgt, die de lichamelijke krachten nog verder sloopt, waardoor er aan het einde van de inspannende werkdag niet meer overblijft dan een zielig en slap hoopje ellende en menselijk leed. Kent ook. u dat gevoelWij nu „Tandheelkundige hulp aan ziekenfonds-verzekerden is te vergelijken met de voedsel voorziening in de ontwikke lingslanden: vele monden wor den onvoldoende gevuld" (stelling van de te Amsterdam promoverende Pieter Borg- dorff). -£ Zondag is de 83-jarige Mi guel Corrales tenslotte ge trouwd met de 73-jarige vrouw met wie hij zestig jaar verloofd was. Zij moesten zo lang wachten omdat hun ou ders bezwaar tegen de verbin tenis haddenaldus de bruide gom. Intussen verbleef de gelief de in een tehuis voor vrouwen in Merida, waarheen zij was overgebracht. De man verzorg de zijn vee en ging af en toe naar Merida om een glimp van zijn verloofde op te vangen. Constantijntje bli) keintje. zalig (repu- In bepaalde Afrikaanse lan den blijft het droog, veel te droog. Mensen en dieren ster ven aan honger en dorst. Het Novib (giro: 645300) doet er wat aan met zijn actie „Gast aan tafel". MERIJN ANTWERPEN (ANP) De stakende Antwerpse ha venarbeiders hebben gister middag besloten het werk te hervatten. Na een staking die ruim acht weken ge duurd heeft, stemden 2000 tot 2500 stakers gistermid dag over het al dan niet voortzetten van hun actie. Ruim 51 procent sprak zich uit voor voortzetting en hij- na 49 procent wilde het werk hervatten. Van tevo ren was afgesproken dat voor voortzetting van de staking minstens 65 procent van de stemmen nodig zou zijn. De Antwerpse dokwerkers volgden met hun besluit het voorbeeld van hun Gentse col lega's, die vorige week vrijdag beslaten weer aan het werk te gaan. Evenmin als die in Gent werd de staking in Antwerpen door de vakbonden erkend. Priester-arbeider Frans Wuy- tack riep de stakers voor de stemming nog op de staking voort te zetten. Zijn oproep bleef echter in onvoldoende mate beantwoord. Gisterochtend nog was er bij de advokaten die ingeschreven zijn bij de Luikse baHie een collecte gehouden voor de sta kers, die ongeveer 800 gulden opbracht. Veel gezinnen van stakende havenarbeiders wa ren de laatste tijd in nood ko men te verkeren. In feite gingen de stakers gistermiddag nog aan het werk. want ongeveer 2300 bootwerkers begaven zich na de stemming naar het „stem pellokaal" van de Antwerpse haven om er een stempel te halen. In Gent waren gisteren alle havenarbeiders, voor zo ver er werk voor hen was, aan de arbeid. In Gent houdt men er rekening mee, dat het enige tijd kan duren voor het aanbod van schepen weer als vanouds is. Veel schepen hebben tijdens de staking namelijk „de weg naar andere havens leren vin den". (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Twee ge wapende overvallers hebben isteren bij een overval op het ijkantoor van de Rabobank n de Tongerseweg te Maas- eht f 50.000,- buitgemaakt. ;n van de personeelsleden m de bank slaagde er nog in 3t stillle alarm in te drukken, nardoor de politie werd gea- irmeerd. De overvallers wa- en echter binnen een minuut vertrokken iln een gereed staande rode auto. (Van onze correspondent) ROTTERDAM ..Het schoolbestuur hoopt op een inzinking en het als een nachtkaars uitgaan van on ze actie. Dit is een uitput tingsslag. Als het aan ons ligt, kan het schoolbestuur nog lang wachten". Dat zeggen de leerlingen van huishoudschool De Wentel wiek in Rotterdam, die nu il twee weken hun schooi ezet houden, nadat het be tuur besloot de school aan ?taand jaar te sluiten. Vandaag is de bezetting de derde week ingegaan. Resul taat van de twee weken bezet ting: nihil. Althans wat betreft het voortbestaan van de school. Het schoolbestuur houdt voet bij stiuk en lijkt niet bereid, het verlossende woord te spreken. Om de bezetting te continue ren hebben de meisjes zelf he aantal bezetsters van een goe de honderd tot twintig terug gebracht. „Omdat we geen ac ties van buitenaf meer vrezen en een veelhoofdige bezetting niet noodzakelijk vinden", zeggen ze. En: „Onbegrijpelijk hoe de autoriteiten het laten afweten. 132 meisjes, die ondei de leerplicht vallen, hebben ni al twee weken lang officiee (een les meer gehad. Niemant doet daar iets aan. Ook wet houder Van der Ploeg van on derwijs houdt zich angstvallig buiten het conflict. Hij heefi wel aangeboden te willen be middelen. Maar met bemidde len alleen kamen we er niet". Het schoolbestuur houdt het been stijf en de meisjes doen ook geen stap terug. Ze zijn er rotsvast van overtuigd voor een goede zaak te knokken. Nu zijn ze op het punt geko men, dat ze het schoolbestuur links laten liggen en zelf de ouwties in handen nemen Nog deze week gaat De Wen telwiek weer open. Leerkrach ten, die de actie steunen, en ouders zullen gaan doceren. Er is een gezamenlijk lessenpak ket samengesteld. Op het les rooster van De Wentelwiek- nieuwe-stijl staat: elektro techniek en bromfietskunde. De oudercommissie: „De meis jes hebben zelf te kennen ge geven hiervoor belangstelling te hebben. En waarom ook niet? Wie maakt uit, dat een meisje geen belangstelling heeft voor een bougie of geen stopcontact mag aanleggen Overigens willen de bezetste ook af van de titel „huishoud en nijverheidsschool". Reder de suggestie, dat op een derge lijke school slechts huishoud- slaven en fabrieksmeisjes wor den opgeleid. De otïdercom- missie: „Iets, wat in het begin slechts een spontane bezet- tingsactie voor het behouden van de school was, lijkt te gaan uitmonden in een proces, waarvan wij de draagwijdte nauwelijks kunnen overzien. In de twee wéken, dat ze dé school bezet hielden, zijn de meisjes zich bewust geworden, dat zij met elkaar veel kunnen doen aan dingen, die hen niet zinnen. En op De Wentelwiek waren een hoop dingen niet naar de zin van de leerlingen. Vandaar, dat flink aan het on derwijspakket is gesleuteld. Hoewel voor de meisjes het voortbestaan van De Wentel wiek nog steeds centraal staat". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is drs. F. Wein reb na de oorlog terecht ver oordeeld wegens zwendel, col. laboratie, verraad en celspio nage tijdens de Duitse bezet, ting. Over de rol van Weinreb tijdens de bezetting zijn de me- nigen altijd sterk verdeeld ge weest. In zijn boek „Collabo ratie en Verzet" heeft Weinreb getracht zijn optreden tijdens de oorlogsjaren te rechtvaar digen. Volgens een rapport van het Instituut voor Oorlogsdocu mentatie is dit boek „een aan eenschakeling van leugens en fantastische verhalen waarin hij (Weinreb, red.) de rond 1945 begonnen legendevorming rond zijn optreden tijdens de bezetting voortzet". Volgens het rapport van het rijksinsti- uut, dat vorig jaar reeds ter ennis van de regering is ge bracht, heeft Weinreb in het oek een groot aantal Neder- widers ernstig belasterd. Veinreb wordt in het rapport (ekwalificeerd als een „uiterst gevaarlijk bedrieger en fan tast." (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder lijk gevoel. Prijs per strooibus slecht* f. 2,71 bij apotheken en drogisterijen.

de Stem | 1973 | | pagina 11