eusing de 5 top guez AJAX TEGEN WILLEM II OP VOLLE TOEREN KOVACS NAAR GRIEKENLAND Dl HAAG: GELIJK TEGEN ANDERLECHT VAN PRAAG VRAAGT STEUN VOOR BETAALD VOETBAL Breskens verslaat tweede team RBC Twee doelpunten Deijkers Ajax beste ploeg van Europa 2,60 Uitslagen FEIJENOORD WINT VAN BAYERN Uitslagen sport 10 stuks DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 4 JUNI 1973 G. St.-Nicolaas 's-Graven- sel, 5 Ad van Overveld legge, 6 G. van het Geloof .age Zwaluwe, 7 J. Brehn I .otterdam, 8 W. 't Hoen tonster, 9 H. Lammers Rot- ;rdam, 10 Skarin Amerika, 1 G. Habets Den Haag, 12 V. Tak Oud-Gastel, 13 T. an Hasselt Roosendaal', 14 7. Hofstede Wateringen, 15 Verheezen Bergen op oom, 16 J. Dei j kers Oud- lastel, 17 S. Aarts Roosen aal, 18 W. de Wilde Kloe- inge, 19 K. St.-Nicolaas 's- Iravendeel, 20 J. Berghege loos end aal. aansluiting tot stand, maar in de eindsprint moest Keetie Ha- ge deze keer het loodje leg gen. Het individuele eindklas sement na vier etappes kwam echter met ruime voorsprong op naam van Keetie Hage. Amateurs; 1 Adrie Deusing uit Halsteren, 100 kilometer in 2.17,12; 2 Wdm de Waal, Axel 3 Henk Stander, Oude Tonge, 4 Toine van de Bunder IJzen- dijke, 5 Jan Raas, Heinkens- zand, 6 Tonny Huizen Ki'oetm- ge, 7 J. Zuidweg Rotterdam, 8 A. v.d. Steen Etten, 9 Wlm Westdorp, Heinkenszand, 10 Kees van Dongen Oud-Gastel, 11 op 17 seconden: A. van Treyen Lepelstraat, 12 Pr. de Belie, Hulst, 13 T. Faase St.- Annaland, 14 op 26 seconden: Ko de Vrieze, Goes, 15 Jaap Marijs Souburg, 16 Wim Wiel- houwer, Sommelsdijk, 1 7Ko Tolhoek Yerseke, 18 H. Woelfs Lepelstraat, 19 J. Harinck 's- Heer Abtskerke, 20 Kees Spaans 's-Gravenpolder. Nieuwelingen: 1 Peter Hel- lemons Halsteren 48 kilometer in 1.07,50; 2 M. Havink Strijen, 3 R. Verboom Ellewoutsdijk, 4 R. Kouijzer Goes, 5 H. Nieuw- dorp Wemaldinge, 6 L. Jonge- jan Middelharnis, 7 B. van Est Dinteloord, 8 R. Stroosnijder Moerdijk, 9 Wim Lugtenburg, Rockanje, 10 H. Wouters Ze venbergen, 11R, Verstraeten Philippine, 12 J. Jonkers Oud- Gastel, 13 W. Mol Oudebroek, 14 J. Somers, Halsteren, 15 Chr. Broeders Zevenbergen Dames: 1 G. Gambillon Frankrijk, 45 km. in 1.08,55; 2 Keetie van Oosten-Hage Kloe; tinge zelfde tijd, 3 M. Cressari Italië, 4' A. Riemersma Slappe- terp, 5 Truus van der -Plaat Geldermalsen, op 1 minuut 15 sec. 6 Bella Hage Den Haag, Wilïy Kwantes Zaandam, Henny de Jongh Apeldoorn, 9 Mini Brinkhoff Zaandam. 10 Junal uit Frankrijk. conden op de Italiaanse wer- sprinter Marino Basso en oe Belgen De Vlaeminck, Sercu, Van Linden en Merckx. Ger- ben Karstens eindigde a» tiende. In de etappe van zaterdag zegevierde de Italiaan Frances co Moser. Hij legde de kilometer van Bolsena naa Florence af in 5 uur 39 min ten en 35 seconden, Uitslag veertiende etappe: l' Moser (Ita) 195 km in 5.39.3» (gem. 35,689 km-), 2. Pogg»" (Ita) zt, 3. Fuente (Spa) oP sec, 4. Zubero (Spa) op 2 sec, 5. Chiavon (It) op 31 sec. Cavalcanti (Ita) z.t., 7. K- Vlaeminck (Bel) op 1-18 8. Karstens (Ned) z.t., 9. o so (Ita) z.t. Vervolgcns hei peloton, waarin ook Kuiper (Ned) in dezelfd tijd. Uitslag van de 15e 1. Rodriguez Martin 3.41,12; 2 Basso (It) 3.4U»; 3. De Vlaeminck (Bel) z- Sercu (Bel) z.t., 5. Van den (Bel) z.t.; 6. M (Bel) z.t., 7. Gavazzi 8. Motta (Ita) z.t; 9. Bo»» (It) z.t.: 10. Karstens (Ne» z.t.; 30. Kuiper (Ned) z.t. Algemeen klassement na 15e etappe luidt: 1. 81.37.01; 2. BatagUn SU*» 3. Gimondi 81.43,30; 4. P&u nt 81.45,24; 5. Pesf.^'S 7. 81.46,09; 6. Lazcano 81.46,** 81.48,UM; 5. Lazcano o..-n Bitossi 81.46,49, 8. De ft minck 81.49,31; 9-?f 07- 11- 81.51.05; 10. Motta 81.51.6'vw Poggiali 81.54,28; 12. n 81.56,26; 13. Ritter 81.56,0 Fuente 81.57,53; 15. TILBUKG (ANP) Europacupwinnaar Ajax heeft gisteren in Tilburg afscheid ge nomen van het seizoen 19721973. De doel puntenmachine draaide daarbij op volle toe ren. Met niet minder dan 72 werd een met Willy Brokamp, Cas Janssens, Willy van der Kuylen en Jan van Beveren versterkt Willem II aan de kant gezet. Om die uitslag was het overigens niet begonnen. De Tilb urgese voetbalhappening had tot doel geld bjjeen te brengen voor het behoud van Willem II als betaalde voetbalclub. ATHENE (AP) Stefan Ko- vacs, ex-trainer van Ajax, gaat in het komende seizoen AEK uit Athene trainen, zo wordt zaterdag in de Griekse hoofd stad vernomen. Woordvoerders hebben verklaard, dat Kovacs binnen ongeveer tien dagen 'n Athene wordt verwacht om een lucra tief contract te tckeren. De Roemeense trainer zal, naar is vernomen een maandsalaris krijgen van 90.080 drachmen of 3000 dollar eu een con tractbonus van 225.000 drach men of 7.500 dollar. AEK is een eerstedivisie- club die dit seizoen tamelijk povere prestaties heeft gele verd. Er zijn rijke Grieken, onder wie de scheepsrnagnaat George Theodoraeopoulos in het bestuur van de club be noemd. Ook de Franse voetbalbond heeft belangstelling voor Ste fan Kovacs De wedstrijd van Ajax was de afsluiting van een actie, die Willem 2 naar schatting 80.000 gulden rijker heeft gemaakt. Ajax kwam niet alleen naar Tilburg om te voetballen. Het werd vooraf uitbundig gefe- teerd in verband met het be halen van de derde Europa cup. Een ontvangst op het ge meentehuis, waar Johan Cruyff de Tilburg-trofee ont ving en voorts Sjaak Swart met een cadeau werd bedacht, werd gevolgd door een rijtoer naar het stadion. Tegen de 50.000 mensen juichten langs de route de Ajacieden dieop Johan Neeskens na present waren uitbundig toe. In de wedstrijd speelde Ajax slechts een halfuur op volle kracht. Dat was voldoen de om een voorsprong van 3-0 (2 van Johan Cruyff en een van Johnny Rep) te nemen en de 14.000 toeschouwers In ver rukking te brengen. Daarna blies de Amsterdamse ploeg, dit keer gecoached door bonds- trainer Fadrhone, stoom af. Omdat er bovendien aan beide kanten royaal gebruik werd gemaakt van wisselspelers (in totaal negen) kreeg het ploeg verband waarvan aan Tilburg- se kant toch al nauwelijks sprake was, een geduchte knauw. Ajax bleef niettemin de betere ploeg. Z0ETERMEER (ANP In het kader van de openingsfestivi teiten van het Van Tuyli- sportpark te Zoetermeer speel de zondagmiddag FC Den Haag een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Belgische Anderlecht. De strijd eindigde onbeslist 11, nadat de Bel- fen bij de rust een voorsprong hadden van 10 door een doelpunt van Rensenbrink uit een vrije schop in de twaalfde minuut. Vijf minuten na de rust scoorde Hugo Lochten- bergh, een speler uit de B* formatie, voor FC Den Haag de gelijkmaker. Er waren zo'n 2000 toeschouwers. (ADVERTENTIE) 82.01,01; 82.23,34. Het liep na de rust door doelpunten van Sjaak Swart, Barry Hulshof en Cleton uit tot 6-0, voordat Harrie Hil- verts en Willy Brokamp voor Willem 2 tot scoren konden komen. Arnold Mjjhren be paalde de eindstand van de door Frans Derks geleide wed strijd op 72. Jan van Beveren behoedde de Tilburgse ploeg overigens met een handvol mi raculeuze reddingen voor een nederlaag met dubbele cijfers. Johan Cruyff passeert Van Beveren voor de eerste maal in het vriendschappelijke duel tegen Willem II. AMSTERDAM (ANP) Op de kampioensreceptie die Ajax zaterdag te Amsterdam hield, heeft voorzitter Jaap van Praag gepleit voor afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting voor het betaalde voetbal. De heer Van Praag deed het in zijn antwoord aan minister-president J. M. den Uyl, de laatste spreker. Van Praag zei onder andere tegen drs. Den Uyl en de hem vergezellende minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, zeer blij te zijn met de aan wezigheid van twee excellenties op deze receptie. „Het Nederlandse voetbal", voegde Van Praag er aan toe, „be staat niet alleen uit Ajax en Feyenoord. Ik zou dit kabinet in over wegiing willen geven iets voor het gehele betaalde voetbal te doen en van hogerhand de af schaffing van de vermakelijk heidsbelasting te bevorderen, •Waar dit voor het betaalde voetbal nog nilet is gebeurd. Terwijl Van Praag nog stel de, dat Ajax aan deze stedelij ke belasting die laatst^ jaren per seizoen ongeveer een mil joen heeft afgedragen, schudde de Amsterdamse wethouder Mr. E.A.G. Brautigaim nadruk kelijk van nee. De heer Den Uyl, ingeleid als zijnde uitzonderlijk op zijn plaats als de eerste man uit een rood kabinet met een wit randje op de receptie van de club van rood en wit, zei on der andere: „Eigenlijk had de minister van CRM hier het woord moeten doen- Maar die is al zo'n twintig jaar Rotter dammer, dus wat had die moeten zeggen. Wat drie keer achter elkaar werd gepres- teerd is uniek. De eerste spreker op de kampioensreceptie was de Amsterdamse wethouder Mr. E.A.G. Braiutigam die na de felioitaties op de verkeerspio- blematiek bij de thuiswed strijden van Ajax kwam. Hij. als wethouder van onder meer de verkeerszaken, kon zich de verontrusting van voorzitter Van Praag voorstellen, nu ae gedachte leeft h©t tegenover het Ajax stadion liggende be tondorp op zondagen af te sluiten. „Maar", zei de heer Brautiigam, „In de huidige verhoudingen bestaat er in spraak en die zal Ajax zeker hebben. Penningmeester Tim man zal deel uitmaken van de gesprekscommissie, die deze aangelegenheid gatat bepra ten". Tot de vele sprekers zater dagmiddag behoorde ook Fey- enoords L.P.A. van Zandvliet, die er aan herinnerde dat Van Praag, niadat Feyenoord de Europacup had veroverd, stel de niet jaloers te zijn op die beker, maar wel op het pu bliek van Feyenoord- „Ik ech ter", bekende Van Zandvliiet- „ben er wel jaloers op dat u voor de derde keer achiter el kaar de beker heeft veroverd, waar onze naam op staat". W. A. G. M. Meuleman, de voorzitter van de KNVB, ver telde: „U bewijst dat het veel moeilijker is kampioen te wor den dan het te blijven.". In zijn slotwoord nam voor zitter Van Praag afscheid van Stefan Kovacs. „Stefan jij hebt ons twee keer landskam pioen gemaakt en met ons twee .keer de Europacup ge wonnen. Heel hartelijk be dankt voor alles wait jij voor ons hebt gedlaan, voor de sfeer, die jij hebt gebracht en voor de geweldige ambassa deur, die jij voor Ajax bent geweest". Van Praag sprak ook nog over het grote succes dat Ajax woensdag heeft be haald. „Onze laatste wedstrijd ia over het algemeen onderge waardeerd. Men vergeet te ge makkelijk dat Europees kam pioen worden miiet alleen het werk is van een finale spelen. Na de berichten over het opengaan van de Spaanse grenzen, heb ik van nabij de spanningen van de spelers ge proefd. Wij hebben grote be wondering voor wat zij heb ben-gepresteerd en wij hop de ploeg van Belgrado bij 1 kaar te kunnen houden. In het belang van Ajax, van Amster dam en van heel Neder land.". doelpunt. MARBURG (DPA) - Feyenoord heeft zondag in Marburg (Hessen) de vriendschappelijke wed strijden tegen de West- duitse landskampioen Bayern München gewon, nen met 2-1. Bayern dat zaterdag nog voor de competitie had gespeeld tegen Kickers Offenbach (en met 3-0 gewonnen) was tegen de tactisch sterk en met veel inzet spelende Nederlandse nummer twee niet opge wassen. Reeds in de negende minuut gaf Lex Schoen maker Feyenoord de lei ding. Een kortstondig of fensief van Bayern leid de tien minuten later tot de gelijkmaker van -wie anders Gerd Miiller. Een kwartier voor het einde zorgde de opge rukte verdediger Dick Schneider voor het win nende doelpunt. Bayern- doelmam Sepp Maier was in grote vorm, anders zou de nederlaag van zijn ploeg ongetwijfeld onplezieriger vormen hebben aangenomen. Met het 1-2 resultaat zet Bayern München de toch wel frusterende reeks nederlagen tegen Nederlandse clubs in vriendschappelijke wed strijden voort. Vorig sei zoen versloeg Ajax de Duitsers met 5-0 en 2-1. Een fel duel tussen een speler van Breskens en RBC. De scheidsrechter houdt van afstand toezicht. (Van onze sportmedewerker) BRESKENS Zaterdag avond heeft Breskens zich geplaatst voor de halve fL nale om de districtsbeker. De Bressianers wonnen op eigen veld met 21 van het Roosendaalse RBC. In plaats van het eerste team was RBC echter met het tweede elftal naar Breskens geko men. Trainer Vermunt hier over: „Het eerste elftal moest beschikbaar zijn voor de wedstrijd tegen Elink- wük. De vreugde van de Bressia ners was er na afloop echter niet minder om. Breskens liet RBC wat komen en probeerde het wel steeds met verre scho ten, hoofdzakelijk van H. Fe. nijn en Verduyn. Zij misten echter de eerste helft nog de goede richting en in de 14e minuut was het voor RBC bij na raak toen Breskensaan voerder P. de Winde iets te kort terugspeelde op doelman Manneken. Deze bleek echter zeer betrouwbaar en redde op fraaie wijze. In de 32ste mi nuut ontstond er een hachelij ke situatie voor het RBC-doel, na goed doorzetten van P. de Koning. Maar ook dit leverde geen doelpunt op. Vooral in de lucht waren de RBC-verdedi- gers heer en meester. De tweede helft leverde veel beter voetbal en de wed strijd was voor het publiek veel boeiender. Evenals in de wedstrijd tegen Clinge besliste Breskens ook nu de wedstrijd in de tweede helft in zijn voordeel. Eerst kreeg RBC nog Walter Ferreira, die pas in de tweede helft werd ingezet, heeft in Zwolle met twee gave treffers de overwinning van volendam veilig gesteld. Daar zag het na de ruststand van 10 voor PEC bepaald niet naar uit. De Portugese aan- valsspits kreeg in de tweede helft echter zoveel vrijheid van de vaak weifelende Zwol se defensie, dat de score nog wel hoger had kunnen uitval len, ofschoon het maar weinig gescheeld had of de rakelings naast schietende Hoogendoorn had dadelijk na rust de door Stoffels al na twee minuten verkregen voorsprong voor de Zwollenaren verder uitge bouwd De Graafsehapa eerste over winning in de na-competitie had veel voeten in de aarde, maar was volkomen verdiend, omdat de Doetinchemmers er aanzienlijk betere spelopvat tingen op nahielden dan streekgenoot Wageningen, Na ruim een kwartier had de thuisclub de zenuwen in be dwang en bij een kapitale misser van verdediger Ooms Ion Deykers die in dit duel tot de uitblinkers behoorde, vernietigend uithalen: 1—0. Toen Jan Drost bij een ge vaarlijke doorbraak Deykers ten val bracht kende arbiter Geurens geen pardon en depo neerde de bal op de witte stip. Deykers liet zich er niet door van de wijs brengen en scoor de koelbloedig 2-0. Weüler- diock kon nog 21 scoren enkele zeer goede kansen, via vveze. net succes Kwant ec.itör al snei aan de anaere Kant. 111 de tiende minuut scoorde a.rioetnagei nog eerst een dui delijk mutenspeidoeipunt maar twee minuten later was het wel raak. Een voorzet van Ch. de Nooyer belandde bij Hoefnagel. Zijn schot werd m eerste instantie weggewerkt, doen precies voor de voetein van J. de jxomng, die hierna geen moeite meer üad de bal van dicntoij tegen net net te schieten. Breskens stond met 10 voor. RBC probeerde er toen van alles aan. Een kei hard schot van Schaal werd door keeper Manneken losge laten, maar er was niemand om het af te ronden. In de 25ste minuut werd het 11. Een hoge voorzet nam T. Weze direct op zijn slof. Doelman Manneken had het nakijken. In de 35ste minuut kreeg We ze de kans van de wedstrijd om RBC aan de leiding te helpen. Hij kwam alleen voor doelman Manneken, maar schoof de bal naast het doel. Toen iedereen eigenlijk al aan de verlenging dacht, kwam de voor Breskens welverdiende overwinning. Na een voorzet van Ch. Keymel werd er in de RBC-verdediging afschuwelijk geblunderd. De bal kwam pre cies voor de voeten van J.Hoefnagel. Deze kon hem bij wijze van spreken aan zijn schoenen binden. Dit deed hij echter niet. Terwijl alle RBC-ers toekeken schoot hij Breskens naar de overwinning. Trainer Smits van Breskens na afloop: „Wij hebben ver diend gewonnen. Wij hielden de zaak echter goed dicht." Trainer Vermunt van RBC: „Wij speelden te kort, Breskens speelde zeer goed. Vooral de keeper viel mij op." Ajax is opnieuw, voor de vierde keer, door het Franse voetbalweekblad France Foot ball 'uitgeroepen tot de Euro pese topclub. De uitverkiezing is niet alleen gebaseerd op de verrichtingen in Europese bekertoernooien, maar ook op de prestaties in de nationale competitie. Ajax heeft over het klasse ment van dit jaar, een kleine voorsprong behaald op Bayern München en zal over enkele maanden de Challenge Euro- péenne France Football-Adidas uitgereikt krijgen. Tijdens de kampioensreceptie, die Ajax zaterdag in Amsterdam hield, heeft de heer Eugene Zanoli, de Franse keuze bekend ge maakt. Jeunesse d'Esch heeft zater dagavond de Luxemburgss voetbalbeker veroverd. In de finale, gespeeld in Luxemburg- stad voor 6000 toeschouwers won Jeunesse met 3-1 van zijn plaatselijke rivaal Fola d'Esch. FC Utrecht heeft zaterdag avond in Santander met 1-1 ge lijk gespeeld tegen het plaat selijke Racing Club, dit seizoen gepromoveerd naar de hoogste divisie. Het Nederlandse doel punt werd gemaakt door Olsen in de 42e minuut. De Deense jeugdkampioens- ploeg Aarhuus heeft zondag het internationale toernooi van Fe yenoord gewonnen. De Denen, van wie jeugdinternationals Mi chael Hyldegaard en Over Pe- dersen door verscheidende Ne derlandse scouts nauwlettend in het oog werden gehouden, zegevierden in de finale, na verlenging en strafschoppen, over Ajax. Swarovski (het vroegere Wacker) heeft zaterdag, on danks een nederlaag van 1-2 tegen bekerhouder Rapid Wien, de Oostenrijkse voet.balbeker veroverd. In de eerste wedstrijd had Swarovski met 1-0 gewon nen. 'T nu in Wenen gemaakte doelpunt telde dubbel. Real Madrid is zaterdag avond uitgeschakeld in de acht ste finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker. In het eigen Bernabeu-stadion kwam Real met verder dan 1-1 tegen Gijon, dat in de eerste wed strijd had gewonnen. Naast Gijon plaatsten zien reeds zaterdagavond: Castellon, Granada, La Coruna en Malga. Tot en met de laatste za terdag van het seizoen blijft er spanning in de Westduitse Bundesliga. Dan pas zal men weten welke club Rotweiss Oberhausen moet vergezellen naar de Regionalliga. Het gaat tussen Hannover '96 (24 pun ten) Eintracht Braunschweig (25) en Schalke '04 (26). Schalke, zevenvoudig lands kampioen maar dit jaar ern stig in moeilijkheden tengevolge van het omkoopschandaal, vier de in Duisburg na de zege van 1-0 op MSV uitbundig feest. Tienduizend supporters uit Gel- senkirchen hadden hun kelen niet tevergeefs schor ge schreeuwd. „Ik ben de geluk kigste mens op aarde", juichte trainer Ivica Horvat. Schalke klom door deze overwinning van de zestiende naar de vijf tiende plaats en behoeft nu volgende week in de thuiswed strijd tegen Hamburg SV nog een punt te behalen om veilig te zijn. Hannover '96 won eveneens, in eigen stadion met 2-0 van Hertha BSC Berlin, maar staat er niettemin nog het slechtste voor. Voor de laatste wedstrijd moeten de Hannoveranen naar Wuppertaler SV, momenteel nummer drie op de ranglijst. Eintracht Braunschweig ging zaterdagmiddag in Kaisers lautern tegen de 1 FC van die naam met 3-0 ten onder en dient nu over zeven dagen op eigen veld te winnen van For- tuna Düsseldorf. Trainer Lucas van Fortuna heeft al aange kondigd in die slotwedstrijd zijn mannen tot het uiterste te laten gaan. Johan Zuidema (24), spits- speler van SC Cambuur, speelt volgend seizoen voor de ere divisieclub MVV. Zuidema, dit seizoen topscorer van de eerste divisie, heeft zaterdag aan Maarten Vink, trainer van MW, laten weten dat hij naar Maastricht zal komen. FC Twente was eiveneens „in de markt" voor de Fries, maar had nog steeds geen aanbieding gedaan, waarna Zuidema za terdag besloot de knoop door te hakken. MVV zal aan SC Cambuur, dat Zuidema vier jaar onder contract had, een transferbedrag van 150.000 gul den betalen. Zuidema krijgt bij MVV een aanstelling (voor lopig voor twee jaar) als full- prof.

de Stem | 1973 | | pagina 9