IJsland-top met lager resultaat Griekenland republiek WATERGATE-PEIM SENAAT IN GEVAAR? Goedkoop veilig hYREXOLES Belgische rijkswacht wil strengere verkeersregels Lockheed doet Fokker aantrekkelijk aanbod KOLONELS BELOVEN DEMOCRATIE Controle op tankwagens Reddingsactie Tilburgs dierenpark I )e^e|yd Mond open doen Bedroevend symptoom SS VERVANGING VAN DE NEPTUNE IN 1975 GROND VERKOCHT AAN HOGESCHOOL INTERPOLIS commentaar Heeft u al een NSgezinskaart? \federen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Havenarbeiders van Gent maandag weer aan het werk binnenland buitenland voordelig uit met NS GRONDRECHT ONTSLAG TEGEN Cao-akkoord voor landelijke brouwerijen Zaterdag 2 juni 1973 11 17 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De comman dant van de Belgische rijks wacht, generaal Deneve, wi' voor de toekomst veel stren ger regels voor het Belgisch; verkeer. Vorig jaar kwamei er op de Belgische weger 1.786 mensen bij verkeerson gevallen ter plaatse om het leven; 24.821 mensen werdei zwaar gewond en 79.67( mensen werden licht gewond jn het verkeer. Bij steek proeven werden 18.723 be stuurders vaij auto's er op betrapt dat ze onder invloed van alcohol reden. Tijdens de algemene ver gadering van de Belgische hoge raad voor het verkeer pleitte generaal Deneve voor een verlaging van de stratba re alcoholgehalte-grens in 'iet bloed tot 0,8 promille. In Selgië geldt momenteel een rens van 1,2 promille. De rijkswachtgeneraal aeent dat verplicht gesteld noet worden om bij mist een 'Xtra groot rood achterlicht te voeren. Verder zei hij dat iet onvoldoende houden van een minimumafstand tussen twee voertuigen strafbaar zou moeten worden en hij vroeg zich af of snelheden boven de 150 km. per uur op autowegen nog wel verant woord zijn. Waar gaan we heen in Nederland als uitgerekend liberalen de grondwettig gewaarborgde vrijheid van menings uiting proberen aan te tasten? Toch is dat gebeurd: VVD-sena- tor Van Riel heeft gevraagd om de burgemeester van Deven ter een tik op de vingers te geven omdat deze burgervader erg boos is op de Eerste Kamer omdat deze (bij een gemeente lijke grenswijziging) de belangen van villabewoners zou heb ben laten prevaleren boven die van duizenden woningzoeken den. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken Prof. de Gaay Fortmann is niet ingegaan op het verzoek van billen- tikker Van Riel. En terecht niet. Juist in deze tijd heeft Neder land behoefte aan bestuurders, die hun mond durven open te doen als de regering of de Haagse ambtenarij onvoldoende rekening houdt met gerechtvaardigde lokale belangen. Gelukkig zijn er ongetwijfeld nog genoeg echte liberalen in de V.V.D., die deze stelling zullen onderschrijven. De internationale controlecommissie, die zou toezien op de naleving van het bestand in Zuid-Vietnam, heeft er voor lopig het bijltje bij neergelegd. Dit is geen verrassende ontwik keling. Dit soort commissies heeft ook gefaald in Israël Kongo (Zaïre) en steeds weer door dezelfde oorzaak: Zij ge dragen zich niet als onpartijdige scheidsrechters maar als poli tieke colleges. In Vietnam bestaat de controlecommissie uit vertegen woordigers van twee (Polen en Hongarije) Oostbloklanden en twee (Canada en Indonesië) min of meer Westers georiënteer de landen. Na aanvankelijk zwaar gehinderd te zijn door tegen werking van het Saigon-bewind is men tenslotte gestrand op het feit, dat Canada en Indonesië een onderzoek wensten naar infiltraties van Noord-Vietnam, een onderzoek waaraan de com- Tiunistische commissieleden weigeren mee te werken. Waarmee dan weer bewezen is dat er geen begin kan ko- meh van internationale rechtsorde zolang de afzonderlijke sta ten hst recht naar eigen politiek inzicht vervormen. Niet alleen de Oostbloklanden zijn hier sterk in. De opstelling van Frank rijk ten aanzien van het Internationale Hof van Justitie, dat de klacht behandelt inzake de Franse kernproeven in de Stille Oceaan is een al even bedroevend symptoom van de onwil om tot een werkelijk internationale rechtsorde te komen. (ADVERTENTIE) Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. (Van onze correspondent) PARIJS De IJslandse top- conlerentie tussen president P®® en president Pompidou ?eft v°lgens de algemene me van diplomatieke waarne mers in de Franse hoofdstad waar weinig positieve punten Pgeleverd. Niettemin meent ,„fn ln. besprekingen die Por Nixon ten doel hadden 'rankrijk in een nieuw Atlan- systeem te betrekken en m!(I7an PomPidou wat ver- °P een oplossing van de re crisis hoopte, drie 1 e en 'e onderkennen: r is geen veralgemening vat problemen geweest, met an zn„e woorden men heeft geen "genaamde packet-deal ge- tair Van PohUeke, mili- rnftnetaire en commercie a,13raasstukken zoals Amerika gelijk wilde. Daartegen- Ama eeit Pompidou de tuina president over ïyS .y,31* het belang dat have hecht aan het hand- W„n yan de Amerikaanse 2l °®Pen m Europa. Sinsel ^merikanen zien in be at van een top-conferen- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock- heed zou de Nederlandse ma rine en het Fokker VFW con cern een aantrekkelijk aanbot hebben gedaan met betrekkin; tot de vervanging omstreeks 1975, van het marinevliegtuip Lockheed Neptune. De Neptu ne is een lange afstands pa trouillevliegtuig. Indien de Nederlandse en Westduitse marines samen dertig Lockheed T3C „Orio-ns" zouden bestellen, dan zou het Nederlands-Duitse Fokker VFW concern deze toestellen mogen bouwen. Bovendien zou Fokker VFW, volgens de of ferte onderdelen kunnen fabri ceren en het grote onderhoud van de machines voor zijn re kening kunnen nemen. Dit werd gisteren in Parijs, waar het dertigste internationale luchtvaartsalon wordt gehou den, bekend gemaakt. Fokker, noch de marine konden dit gisteren echter bevestigen De Koninklijke Marine ge bruikt naast de langzaamaan wat ouder wordende Neptune ook nog de Breguet „Atlantic". Dit toestel, jaren jonger dan de Neptune, wordt gebouwd door een internationaal consor tium onder leiding van de Franse onderneming Aero Spatiale (waarin destijds Bre guet is opgenomen). Ook Fok ker en VFW doen mee aan het Atlantic-programma. Toen de Atlantic door de marineluchtvaartdienst werd gekocht, was het een publiek geheim, dat de marine zelf veel liever de Orion, een vroe gere versie van het nu aange boden toestel, zou hebben ge had. Politieke overwegingen echter deden de Nederlandse keuze op de Atlantic vallen. Het kopen van militaire vlieg tuigen is immers een politieke zaak, die in het kabinet wordt beslist. Insiders slaan de kansen van de nieuwe Orion niet hoog aan, hoe uitstekend het vlieg tuig ook schijnt te zijn en hoezeer de marine zelf de voorkeur er nog steeds aan geeft. De steeds succesvoller pogingen van de Europese luchtvaartindustrie om een re delijk aandeel te krijgen in de wereldluchtvaartmarkt speelt de Atlantic in de kaart. Bovendien heeft Fokker VFW in dit toestel al een werkzaam aandeel. De Atlan tic is bovendien een door de NAVO gerecommandeerd toe stel voor maritieme patrouilles. De problemen die de Neder landse marine met dit toestel heeft gehad, behoren volgens de marine zelf definitief tot het verleden. Men zegt tevre den te zijn over de prestaties van de Atlantic. Behalve patrouillevliegtui gen moet de marine eerdaags ook nieuwe helikopters heb ben. Gedacht wordt aan het aanschaffen van een standaard machine. De beste kansheb ber op dit ogenblik, is een Brits-Frans produkt: de „Lynx". De Britse Westland fabrieken annonceerden vorige week in Parijs de eerste or ders voor deze zeegevechtshe likopter. tie in de komende herfst waar Parijs tegen was omdat het daarvan een concretisering vreesde van een door Was hington gedomineerd blok waarin Frankrijk zijn vrijheid van manoeuvrering dreigde te verliezen. 3. Op monetair gebied heeft Nixon erkend dat het handha ven van de tegenwoordige toe stand onmogelijk is en dat concrete en doeltreffende op lossingen gezocht moeten wor den ,maar weinig meer. Alles bij elkaar een vaag en weinig positief resultaat. Er zullen evenwel verdere be sprekingen volgen en bij dit alles ziet Parijs een concreet punt namelijk de wens van Amerika om Frankrijk met te gemoetkomendheid en voor zichtigheid te bejegenen. Dit is ongetwijfeld in verregaande mate het gevolg van de geo grafische positie van Frankrijk die tenslotte de enig doeltref fende troef was die Pompidou in zijn spel mee naar IJsland genomen heeft. Maar hij heeft haar op zeer duidelijke wijze op de conferentietafel gelegd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Archibal Cox, de man die door minister van justitie Elliot Richardson is belast met het toezicht op het uitgraven van de Waterga- te-schandalen, wil dat het Wa- tergate-onderzoek door de se naatscommissie van Sam Ervin wordt gestaakt. Volgens Cox kan de enorme publiciteit die de verhoren van de Watergate-commissie bege leidt de eventuele strafproces sen tegen Watergate-samen- zweerders grondig ondermij nen. Na wat re voor de senaats commissie aan het licht is ge komen en nog kan worden onthuld, kan het bijzonder moeilijk blijken een onbevoor oordeelde jury voor een straf proces te vinden. Volgens de Washington Post heeft Cox zijn wens om de Watergate-verhoren van de Senaat onmiddellijk te staken duidelijk gemaakt aan Sam Dash, de voornaamste juridi sche adviseur van de Waterga te-commissie. Dash zou Cox hebben gezegd dat zoiets on mogelijk was. Ofschoon Cox dit gisteren tegensprak zou hij hebben gedreigd met een pro ces om de senaatscommissie te dwingen de verhoren te sta ken. Volgens de voorzitter van de senaatscommissie, Sam Ervin, heeft de commissie onder de bepalingen van de grondwet hetzelfde recht om de verho ren af te nemen als een recht bank. Maar volgens hem heeft geen enkele rechtbank juris dictie over de activiteiten van de commissie. Al voor de benoeming van Cox, op 18 mei, hadden de openbare aanklagers die de Watergate-samenzweerders moeten vervolgen, al geklaagd over het feit dat de senaats- verhoren hun activiteiten aan zienlijk konden schaden. Ook de aanbieding van beperkte immuniteit van strafvervolging aan een aantal getuigen voor de Watergate-commissie zou het verdere verloop van de strafvervolging kunnen onder mijnen. Vice-president Spiro Agnew verklaarde vrijdag dat een aantal senatoren veel te veel tijd besteedt aan de Waterga- te-schandalen. Volgens Agnew zouden zij zich beter kunnen bezig houden met zaken als de energie-crisis. De senaatscom missie is inmiddels van plan de verhoren aanstaande dins dag voort te zetten. Er zijn voor de komende week drie dagen voor de verhoren uitge trokken: dinsdag, woensdag en donderdag. Verwacht wordt dat pas over een dag of veertien leden van Nixon's Paleisgarde voor de commissie zullen verschijnen, ofschoon er in de Watergate- commissie al stemmen zijn opgegaan om onverwijld de vraag aan de orde te stellen in hoeverre de president zelf bij de schandalen was betrokken. 0 Behoeftige kinderen uit een armenwijk van Buenos Aires ontvangen schooltassen, o.a. ge kocht van de miljoen dollar die de Ford Motor Company onder druk beschikbaar heeft gesteld voor een Argentijnse guerrilla beweging. (Vervolg van pagina 1) gend antwoord opgeleverd, hetgeen heeft geresulteerd ln een verscherpte controle per 1 juni door het korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen in nauwe samenwerking met het korps Rijkspolitie in de grens streek. Beide k orpsen zullen zowel gezamenlijk als zelf standig controles doorvoeren. Wanneer uit België afkomstige tankwagens, die gevaarlijke stoffen vervoeren, niet vol doen aan de EEG-normen zul len zij zonder pardon worden teruggestuurd naar België. De van Nederlandse kant inge voerde controlemaatregel kan grote problemen gaan opleve ren in verband met de leve ringscontracten, waaraan Belgi sche transportondernemers vastzitten. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Het Griekse kolonelsbewind heeft gisteren de monarchie afgeschaft en de republiek uitgeroepen. In een radiorede maakte premier Georgios Papadopoulos he kend dat hqzelf voorlopig het ambt van president zai ver vullen. De maatregel komt tien dagen na een mislukte muiterij bjj de marine. Een deel van de marine wilde ko ning Constanten terughalen.. „Door zijn gedrag, sinds zijn kroning negen jaar geleden tot op heden, heeft hij zichzelf van de troon gestoten", zo verklaarde Papadopoulos gisteren. Sinds de mislukking van de door hem geleide staatsgreep van december 1967 heeft Constanten zijn tegen de regering ge richte activiteit in het buitenland voortgezet, aldus de nieuwe „voorlopige president". Hij vond dat deze activiteiten getuigden van een „onvergeeflijk gebrek aan rijpheid voor een volwas sene". Papadopoulos kondigde aan dat binnen een maand een re publikeinse grondwet zal wor den afgekondigd. Binnen twee maanden zal het Griekse volk zich bij referendum over de verandering van staatsvorm kunnen uitspreken. Tevens be loofde hij dat tegen eind 1974 parlementsverkiezingen gehou den zullen worden. Grieken land wordt een parlementaire presidentiële democratie, aldus Papadopoulos. Een Griekse journalist zou de overbrenger zijn geweest van het bericht dat Constan- tijn, die vandaag 33 jaar wordt, geen koning der Helle nen meer is. Hij woonde al vijf en een half jaar in Rome in (Op onze pagina Peilingen treft u een beschouwing aan over de positie van koning Constatijn na de jongste mislukte opstand van ue Griekse marine. Dit verhaal was echter reeds ter zetterij toen de berichten over de af schaffing van de Griekse mo narchie binnenliepen. Het ver haal dat hierdoor wel een plotselinge nieuwe actualiteit kreeg, kon echter nog slechts gedeeltelijk geactualiseerd wor den). ballingschap, een lot dat reeds vier Griekse monarchen voor hem deelden. In Griekenland is al lange tijd gesprecuileerd over een mogelijke afschaffing van de monarchie, maar de mislukte ooging tot een staatsgreep van de marine moet de besluitvor ming binnen het militaire be wind versneld hebben. Nadat (ADVERTENTIE) Constantijn zioh in balling schap had teruggetrokken in Rome werd generaal Zoitakis benoemd tot regent. Later nam premier Papadopoulos het re gentschap over. Voorlopig zal Papadopoulos nu de functies van president en premier com bineren. Hij was ook al minis ter van buitenlandse zaken en defensie. In een verklaring, die het ministerie van defensie in Athene vrijdag uitgaf, wordt Constantijn voor het eerst ver antwoordelijk gesteld voor het komplat bij de mia-rine. Kort na de - ontdekking van dat komplot spraken regerings woordvoerders van een „ope rette", maar later werd toege geven dat het om een ernstige zaak ging. In verband met die samenzwering zijn intussen zeker 40 officieren, onder wie 32 hoge marineofficieren in actieve dienst en twee gepen sioneerde admiraals gearres teerd. De chef van de generale staf van de marine moest ont slag nemen. In de gisteren veranderde grondwet staat dat de regering tot het uitroepen van de repu bliek is overgegaan, „omdat de meerderheid van het Griekse volk tegen de constitutionele monarchie is". De koning was in Grieken land inderdaad niet bijzonder populair, omdat hij zich voort durend in de politiek mengde. George Papandreoe, die in 1964 met duidelijke meerder heid de verkiezingen won, trad het jaar daarop af als premier na een conflict met koning Constantijn. Papam-dreoe wilde het leger meer onder burgerlijke controle brengen. In d-e daaropvolgende jaren, tot de staatsgreep van 1967, werd het koningschap van Constantijn een zeer omstre den zaak in Griekenland. George Mavros, de leider van de vroeger machtige Unie van het Centrum, zei vrijdag in, een reactie dat zijn partij vóór de republiek is, maar dat het huidige regime niet be voegd is de monarchie af te schaffen en de republiek uit te roepen. „We ontzeggen dit recht aan het huidige regime, dat zichzelf met geweld heeft gevestigd en het wezen en de geest van de democratie heeft ontkracht", al-dus Mavros. i (Van een onzer veslaggevers) TILBURG Het Tilburgse dierenpark gaat over enkele maanden verdwijnen. De grond aan de Bredaseweg wordt verkocht aan de Katho- ieke Hogeschool. Het contrac laarvoor wordt nog deze naand gesloten. Op 1 septem ber gaat het park dicht. Eer ctiecomité probeert het elder: ;oor Tilburg te behouden. Het ril overplaatsing naar het re reatieoord De Beekse Ber en. De sluiting is een uitvloeisel an de goedkeuring die de mi- lister van Onderwijs en Weenschappen heeft gegeven aan de uitbreidingsplannen van de hogeschool. Die plan nen omvatten de aankop van 35 hectaren grond, rond het huidige gebouwencomplex. Er zijn daarvoor reeds ge ruime tijd geleden voorlopige toopcontracten met verschil lende grondeigenaren gesloten. Aan de ontbindende voorwaar den in die contracten is vol- laan, nu het ministerie bereid is de vier miljoen gulden voor ie grondaankopen van de die rentuin op tafel te leggen. De hogeschoolraad en de Tilburgse gemeenteraad gaven reeds eerder hun goedkeuring aan de uitbreidingsplannen van het college van bestuur van de hogeschool. De minister van Onderwijs en Wetenschappen heeft bij zijn goedkeuring een voor waarde gesteld. Hij wil dat de aan te kopen grond te zijner tijd eventueel voor instellin gen van hoger beroepsonder wijs wordt benut, indien het met de ontwikkeling van de faculteiten van de hogeschool ■riet gaat zoals nu kan worder verwacht. Het is de bedoeling in hei bouwplan van de hogeschool te komen tot de definitieve opzet van een gebouwencom plex voor de snel groeiende subfaculteit der psychologie. Dit eerste onderdeel van de nieuwbouw zou dan in 1975 in gebruik moeten kunnen wor den genomen. Inmiddels is er in Tilburg nogal wat bezwaar gerezen te gen de verdwijning van hei dierenpark. Er is een actie groep die poogt het park op een andere plaats te laten her rijzen, Die groep wil het ge sprek over een eventuele op neming van het dierenpark van de dierenhandelaar H. van Dijk, in het recreatieoord de Beekse Bergen opnieuw op gang brengen. Er zijn daaro ver reeds eerder informatieve besprekingen gevoerd. Die zijn toen op niets uitgelo pen. (Van onze correspondent) GENT Gentse havenar beiders, die ai ruim acht we ken in staking waren, hebben gisteren in een algemene ver gadering van de stakers beslo ten om maandagochtend het werk te hervatten. Ze namen dat besluit nadat gebleken was dat zowel de vakbonden als de werkgevers onver murwbaar bleven in hun be sluit om te onderhandelen over betere arbeidsvoorwaar den. De staking is al die tijd niet gesteund geweest door de vakbonden. Een delegatie van Antwerp se havenarbeiders, onder lei ding van de priester-arbeider Frans Wuytaek, deed nog een poging om de Gentse havenar beiders de staking te doen voortzetten. rJ Een beetje jammer dat ik gisteren op deze plaats niet van de partij kon zijn, maar het was in zekere zin een maandag en bovendien, u had NAC en Ajax toch? Van Ajax wisten we al niet beter, maar NAC verdient vanuit deze kolom de bestge- meende gelukwensen. Knap hoor, om die Nijmege- naren zo de NEC-slag te ge ven. Uit Den Haag vernemen wij dat Joop den Uyl oppositielei der Hans Wiegel heeft toege zegd dat de prijs van het wit tebrood in de eerstkomende weken niet zal worden ver hoogd. Norbert Schmelzer heeft een interessant boekje openge daan over zijn politieke verle den, maar niemand gelooft dat- ie nu het achterste van zijn tong heeft laten zien. De teckel heeft zijn gatje laten zien, grapt politiek Den Haag, maar hij is er ook met een mee in de boter gevallen zou ik zo zeggen. Akzo 'es rondkijk zit ik goed, sprak, of nee, dacht hij. Eindelijk, op de Peyton plaats rust. Zei onlangs een professione le ww-trekker in de kroeg: „Ik heb het zo druk dat ik denk dat ik maar weer een baas ga zoeken". En dan nog een spraakzame kroegbezoeker over het belas tingbiljet: „Val dood. As ge't goed invult ga-de failliet, as ge't fout invult kom-de in de bak". Toch is het altijd een span nende aangelegenheid, zo'n Europacupfinale op de buis. Een overbuurman van me had woensdag jl. 's morgens om acht uur zijn tv al aan staan. Dan was-ie er tenminste zeker van dat z'n toestel 's avonds niet kapot was. Maar na de wedstrijd was de overbuurman er zelf ook niet kapot van. En velen met hem, naar ik verneem. Toch weet ik nog zo net niet, of Ajax een slechte wed strijd heeft gespeeld. Daarom trent zou de volgende stelling te proberen zijn: De techniek van Ajax is zo knap dat zelfs de meest Am sterdamse supporter er met zijn petje niet meer bij kan, reden waarom een op het oog uiterst dulle wedstrijd in feite een ongeëvenaard staaltje van ondermijningstactiek genoemd kan worden. Op deze stelling zal ik in dit fanatieke voetballersland wel nooit promoveren. Zolang we maar niet de graderen. Hup NAC. Ik ben weg. Prettige da gen. MERIJN (ADVERTENTIE) Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. Conservatorlumlaan 15, Tilburg, tel. (013)629111 UTRECHT (ANP) De vakbonden hebben vrijdag ook overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de z.g. landelijke brouwerijen. Dat zijn de rond tien kleinere brouwerijen, die niet vallen onder de werkingssfeer van de cao's voor Heineken en Breda- Oranje-boom, waarover al eer der een akkoord werd bereikt. Bij de cao voor de landelijke brouwerijen zijn 4000 werkne mers be-trokken.

de Stem | 1973 | | pagina 11