Fusie van diocesane vrouwenbewegingen NKV Vergeten voorwerpen vol bloemen MOOI WEZEN KABINETSCRISIS IN ITALIË KAN LEIDEN TOT ZWENKING NAAR LINKS Duitsland werft hier nu leraren POKON Onderwijzersbond wil sabbat-jaar RUS ANDREI AMALRIK NOG STEEDS NIET VRU »PER. SPROEIMEST Chevron BREDA EN DEN BOSCH NOG DIT JAAR SAMEN TUIN EN GAZON vrouw mode 1 gemeente OOSTBURG tien huisvuil /aterschap er Ambacht ssement van P. Lamper leven wegens k aan baten. VPOUW mode APPARATEN OP WIELTJES KALENDER VOOR PLANTEN 22 e avond geopend .VAARTSDAG, 'END. Dinsdag 29 mei 1973 „uur van Oostburg maakt be- erdag 31 mei (Hemelvaartdag) ÜEN HUISVUIL laald in de kernen Breskens en doch op woensdag 30 mei daar- het waterschap Axeler Am- end, dat op donderdag 7 juni lags 2.30 uur een vergadering iden van de Algemene vergade- md waterschap in het Cultureel alle", J. F. Kennedyplein 2 te De Dijkgraaf voornoemd, P. van Hoeve. de Arrondissementsrechtbank te ei 1973 is het ;laar en wonende te KapeHe, West- nde te Kruïningen Mr. J. G. van der Burgt, curator trs" I jonde na 12 keer een tank |10 te hebben leeggereden een neverhruik. Die van het bisdom Den Bosch vond vorige week don derdag plaats. Honderden wijkleids'ters waren voor die geigenheid naar Tilburg ge komen. Met toch wel iets van weemoed we.es presiden te, mevrouw V. d. Broek-V. d. Luijit, eT in haar openings woord op, dat het de laatste- keer wais, diat er een bestu rendag zonder Bred'a was en dat het voor hiaair tevens de laatste keer was, dat zij als presidente optrad. De presidente wees er in haar openingswoord verder op, dat de beweging zich nog steeds zonder subsidie staan de kan en moe.t houden. Dit in een periode waarin nieu we verenigingen, die voor lichting geven, wel subsidie krijgen. Ze vindt dit een beetje pijnlijk, omdat ten slotte ook de vrouwenbewe ging van het NKV een voor- Echtende taak heeft. Uit het openingswoord van mevrouw V. d. Broek-V. d. Luijt en het jaarverslag van secretaresse mejuffrouw M. Stokwielder bleek eens te meer, dat de beweging veel meen- is dan een aardige ver eniging, die een groep vrou wen aangenaam bezighoudt met reisjes en kienavonden. Toch staat op het program ma's van alle afdelingen, de ontwikkeling van de vrouw nog niet als belangrijkste punt. Mejuffrouw Stokwiel der hierover: „Wij moeten er wel aan denken, dat wij geen reisvereniging zijn en de afdeling( die 7 excursies en maair éen avond organi seerde bewijst haar leden geen dienst en beantwoordt niet aan het doel en de opzet van onze beweging. Zo krijgt ook de buitenstaander een scheef beeld van de Vrou wenbeweging! Dan lezen we liever wat er op een andere vragenlijst werd geschreven: Wij hebben geen excursies georganiseerd, want wij heb ben zeer jonge leden, die niet op excursie gaan, maar liever een avond hebben met een goede spreker, omdat ze daar meer van opsteken". Politiek is een van de pun ten, die veel aanacht krijgen. Mejuffrouw Stokwielder: „Het is nog altijd zeer moei lijk vrouwen, ook al zijn ze zeer bekwaam, op belangrij ke politieke posten te krij gen. De vrouw moet haar plaats echt veroveren, want de mannen staan huin plaats niet graag aan een ander af, zeker niet als „die ander" een vrouiw is!" In samenwer king met een aantal andere verenigingen organiseert de beweging een politieke cur sus. Verder bestaat er voor de vrouwelijke leden de mo gelijkheid naar de sociale eindredactie rieja van aart school van het NKV te gaan. Hoewel de vrouwen niets tegen werkende vrouwen hebben (een gedeelte heeft trouwens zelf een volledige baan buitenshuis) pleit men voor erkenning van de huis vrouw. Mejuffrouw Stok wielder: „Steeds meer doet men een beroep op de ge huwde vrouw en soms krijgt men het gevoel, alsof een vrouw die thuis in en voor haar gezin werkt, in haar plicht tekort schiet en hele maal niet belangrijk is. Als men zegt dat een vrouw ook haar bijdrage moet leveren in de economie van het land. dan mieent men, dat dit al leen maar mogelijk is door werk buitenshuis. Toch is Iedere keer als de keuken moet worden schoongemaakt levert de verplaatsing van zware apparaten problemen op. Hirondel International lost deze problemen op door middel van de Easy Rider Rollers, oftewel de Maxi- Lorrie. De Easy Rider Rollers be staan uit twee roestvije me talen onderstellen uitschuif- baar van 40,5 tot 60 cm., waaronder aan elk uiteinde 3 polystyreen wieltjes van in totaal 4,7 cm .breed zitten. Anti-slip rubber pads zorgen ervoor, dat de onderstellen niet verschuiven als ze zijn bevestigd. Een remmechanis- me voorkomt niet gewild verrijden op vloeren die niet waterpas zijn. De maxi-lorrie is te koop voor f 34,80. Iedere kamerplant vraagt een speciale behandeling. Een enorm aantal boeken is de verzorger van de planten hierbij behulpzaam. Maar het weten wat te doen is niet voldoende. De dingen moeten ook werkelijk en op tijd ge beuren. Vooral als men veel verschillende planten heeft kan dit nogal eens proble men opleveren. Een geheu gensteuntje is in dit geval erg handig. Het boekje „Kamerplanten kalender" is zo'n geheugen steuntje. Schrijfster me vrouw Muller-Idzerda heeft de behandeling, die de meest gangbare kamerplanten vra gen, van maand tot maand ingedeeld. „Kamerplantenkalender" is een deeltje uit de serie „E- ven Kijken" van Royco. dat niet het geval, want juist doior al het werk thuis zelf te do-en, verdient zij veel voor ha-ar gezin, alleen er worden geen rekeningen voor geschreven, geen belas ting voor betaald, of btw af gedragen. Mogelijk vindt de staatshuishouding haar daar om niiet van economisch nut". Werkt de vrouw eenmaal buitenshuis dan eist men ge lijke rechten, maar men wijst de vrouwen er op, dat ze dan ook gelijke plichten moeten accepteren. „Voor ge lijke arbeid dient gelijk loon te worden uitbetaald. Het staat immers gelijk of het een man of een vrouw is, die de arbeid verricht. Men be taalt voor de areid en niet voor de persoon die het werk do-et", zegt mejuffrouw Stok wielder. Enkele onderwerpen die ook -aan de -orde komen bin nen de heweging: de vrouw- in de veranderende samenle ving, drugs, voedingsleer, elijk werk, ont- hulp milieuver ontreiniging, bewust kopen en godsdienstige onderwer pen. Mgr. Bluyssen, bezocht het afgelopen jaar een aant-al afdelingen. Ook op de bestu- rendiag was h-id ev-en aanwe zig. Het programma van de be weging komt op veel punten overeen met die van andere vrouwenverenigingen. Toch verloopt de samenwerking tussen de verschillende vere nigingen niat in alle plaatsen goed. I-n februari is er in Oisterwijk een studiedag be legd waarvoor van iedere vrouwenorganisatie een paar dames waren uitgenodigd. Het is geen succes geworden. Ie dere organisatie bl-eek toch een eigen vertrekpunt te hebben. De NKV-vrou-wen willen wel een samenwer king, maar de eigen identi teit moet dian wel bewaard blijven. Met echt vakbondswerk houdt die beweging zich niet bezig. Men vindt dat het de taak van de bond zelf is, voor de vrouwen op te ko men. De bond moet net zo goed de belangen van de man-nen -als diie van de vrou wen behartigen, redeneert men. De activiteiten in het bis dom Breda komen vrijwel geheel overeen met die van het bisd-om Den Bosch. De fusie zal dan ook niet voor levensgrote problemen zor gen. Mevrouw E. Langen- berg-van Eekelen, die de lei ding in 't bisdom Breda heeft wijst nog een-s op de grote belangstelling voor de avon den. die worden georgani seerd en waaruit het be staansrecht v-a-n d-e vrouwen beweging blijkt. Bovendien groeit het ledenaantal en heeft men nog veel te doen. De Nederlanders kopen meer bloemen dan wie ook. Toch vindt de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" dit geen reden om niet meer bloemen te gaan kopen. Nederland doet immers de eer bloemenland te zijn (en natuurlijk de omzet van de telers) hoog houden. O mde Nederlanders aan te sporen nog meer bloemen te kopen heeft de Nederland se Bloemisterij een actie op touw gezet, die de naam VVP heeft gekregen en vijf maanden duurt. VVP is de afkorting van Volle Vazen Plan. De vereniging moedigt sinds 22 mei de Nederlan ders aan eens een kijkj-e op zolder te nemen om oude. vergeten voorwerpen tevoor schijn te halen en te gebrui ken als vaas. Het idee past helemaal in het kader vasn de heimwee naar grootmoeders tijd. En aangezien het in grootmoeders tijd niet de ge woonte wias met slechts een of twee bloemen een kunst werkje te wrochten, raden de aciti-eleiders gelijk ook maar aan deze bijzondere va zen op te fleuren met een grote bos bloemen. „Want", zegt de vereniging „volle va zen betekent, dat de bloemen en de vazen de eer wordt gegeven die ze toekomt. Een volle, ronde schikking weer spiegelt de weelde, zoals die in de natuur te vanden is en geeft de vaas iets van een hoorn des overvjloeds, waar uit de bloemkleuren, al naar het karakter van d-e schik king ,als lava buiten stromen of als vuurwerk opstijgen". En waarom zouden we niet teruig gaan naar die volle va zen. Per s-lot van rekening zijn er in Nederland geen enorme bedragen mee ge- moeiid. De Nederlandse Bloe misterij wijst voor wat dit betreft op een Pool, die be hoedzaam met één verpakte roos over straat gaat en op de Zweedse gastvrouw, die zeer verheugd is als ze drie anjers ontvangt op een bij zondere gedenkdag. 9 Het baseball-jack van hem is gemaakt van geruwde katoen en heejt kontrastkleurige. gebreide boorden. In de naden zijn gekleurde biezen verwerkt. Haar blouson is gemaakt van een stevige, waterafstotende katoen. In taille en manchetten zijn dubbele, elastieke banden verwerkt. Sandelhout, reeds in de oudheid vanwege de geur geliefd in India en China, is de naam van de aftershave, die Arden for Men op de markt brengt. Hoewel de popkleuren voor wat betreft de nagellak volgens Mary Quant eigenlijk uit zijn, zijn er nog velen, die af wijkende kleuren prefereren. Daarom ontwierp Mary Quant nagellak in de volgende kleuren: saffierblauw, ambergeel, emeraldgroen en turquoise. Ze hebben een parelmoer-effect. Het is Mary Qu-ant gebleken, dat wat op het gebied van cosmetica in Amsterdam mogelijk is, in een modestad als Parijs lainig niet haalbaar is. Daarom is Amsterdam eetn belangrijke testmarkt voor de Britse ontwerpster. In Am sterdam en Londen komt tegelijkertijd Mary Quant's Put ting on the Style op de markt. De nieuwe lipsticks van Quant zijn minder doorschijnend en geven een parelmoer-effect. De kleurenvlammend rood, helrood, paars-rood, donkerrood. Bij de lipsticks horen nagellakken in aanvullende kleuren. Ook deze zijn minder doorschijnend. Mary Quant heeft vier nieuwe, glanzende kleuren oog schaduw: honing-beige, blauw-groen, paars-rood met een zilverglans en donker zilver-grijs. Fabergé brengt van Brut, lotion for men, een combinatieset van een fles eau de toilette en deodorant op de markt. Elizabeth Arden zegt het niet meer over fond de teint te willen hebben. Het cosimeticahuis heeft het voortaan over Flawless finish. De basismaquillage is geschikt voor iedere huid en leverbaar in zes verschillende tinten. Flawless Finish wordt met een wat vochtig sponsje opgebracht. Nieuwtje van Revlon is Bronze Lustre, een complete col lectie produkten speciaal voor onder de zon. Er is een serie voor de huid, die gemakkelijk bruin wordt en een serie voor de huid, di'e gemakkelijk verbrandt Elizabeth Arden brengt ondeT de naam Blue Grass een serie produkten op de markt. Hiertoe behoren melkbad, badzout, hamdlotian, zeep, talkpoeder, deodorant, haarspray, eau de toilette en parfum. Win onze correspondent) "0JIE jtaiig maakt haast e' eerstkomende en aanstaande regerings- J"®, die mogelijk afgelopen ,ac" al zijn beslag heeft ge- I "'«Sen. '0t3t normaal in een parle- '"taire democratie getracht ee# dergelijke crisis te 'b°men, in Italië is met l„# e zorEvuidigheid het eon- I c 'oorbercid, dat uiteinde- 1 '"net leiden tot de zwen- '8 naar links. Eigenlijk zou ,.a"emaal gebeuren na het congres van de chris- "ccratische partij dat Voor Pinksteren wordt w»Hen. Een n,0selijk over het rege- it 1' 'les"sscnd debat over *«ten e"elevisie 's echter gls- a' begonnen. Oorspron- Z0B het pas op 11 juni Na,, plaatsvinden, maar de Kamer was er met een uiterst kleine meerderheid voor, dat het de bat werd vervroegd. Iets wat voor premier Andreotti slecht uitkwam. Immers, op het congres vlak voor de elfde juni zou de christendemocratische partij in eigen huis een nieuwe koers hebben kunnen uitstippelen. Als die eenmaal vaststond, zou men het in eigen hand hebben om het tot een crisis te laten komen, waarna een nieuwe re gering zoals die ook door de christendemocraten gewild zou worden vain start zou kunnea gaan. Het pikt misschien toch nog radioaal anders uit, omdat liet vrijwel zeker lijkt dat de meerderheid van de Kamer te gen het regeringsbesluit wat betreft de kabeltelevisie zal stemmen. Dat zal dan de zo veelste keer zijn en wellicht dat de reg-ring ditmaal de consequenties trekt en ermee stopt. Het zal dain ook de zo veelste keer zijn dat de liinks georiënteerde Vleugel in de partij tegen het eigen rege ringsbeleid zal stemmen, en in die linkervleugel ligt het ge heim van Italië's nieuwe koers. De levenskansen voor het ka binet Adreotti worden met de dag geringer en daarmee komt het einde van de centrum-op stelling steeds meer in zicht De kiezers uiten zich voorna melijk in de extreme groepen, uiterst links of uiterst rechts, en vaak met het nodige ge weld. De politici zijn gematig der, maar willen in overgrote meerderheid eindelijk een „rooms-rode" coalitie. Op dat punt zal het congres van de christen-democraten over twee weken duidelijk uit spraak moeten doen, als voor die tijd de loop der actuele po litieke gebeurtenissen de za ken niet zullen versnellen. Zelfs als dat mocht gebeuren, dan nog kan men niet van een overhaaste crisis spreken. Er is de afgelopen weken zoveel overleg achter de schermen geweest, ook tussen de kop stukken van de diverse partij en, dat 'iet langzamerhand wel duidelijk is hoe de kaarten lig gen. Italië heeft (nog) een cen trumregering waarin vertegen woordigd zijn de christende mocraten, tevens de grootste partij, de sociaal-democraten, de liberalen en de republikei nen. Samen met de Zuidtirool- se volkspartij beschikt dit cen trum over 333 zetels in de Ka mer. De linkervleugel opposi tie heeft 241 zetels en de oppo sitie uiterst rechts telt 56 ze tels. Het heeft de regering Andreot ti tot dusver niet meegezeten sinds zij aan de macht is. De prijzen van levensonderhoud zijn de afgelopen maanden snel gestegen en een aantal verlammende stakingen was daarvan het gevolg; er zijn groeiende moeilijkheden iin het onderwijs en de gezondheids sector, twee sectoren die aan ingrijpende hervormingen toe zijn; er was het schandaal van de talefoonspioziage en zeker niet als laatste het toenemende geweld van extreme groepe ringen. Stuik voor stuk obsta kels waarover meer solide re geringen al hadden kunnen struikelen. Andreotti is blijven zitten, met kunst en vlieg werk, met goedvinden van ie dereen. in afwachting van het meest geschikte moment voor de regeringscrisis. Temeer omdat Andreotti fel stelling nam tegenhet neo-fa- scisfcche geweld van Almi- rante en zijn makkers, leek er tot het congres van de chris tendemocraten begin juni geen vuiltje aan de lucht. Maar on verwacht hangt het verder be staan van de regering Andre otti nu aan een nog dunner ge worden draad. Onlangs kon digde de minister van postza ken, Gioia, aan, dat de kabelte levisie een overheidsmonopolie zou moeten zijn; alle be staande stations vielen buiten de wet. Een besluit dat uiter mate s'edht ontvangen is, en uitgerekend de mee-regerende republikeinen wilden niet min der dan het ontslag van de postmdniister. Het lijkt zeker dat de christen democraten dit lieer naar links zullen zwenken. Met name par tij-secretaris Forlani en de christen-democratische senator Fanfani hebben naar wegen ge zocht om zonder openlijke scheuring in hun partij toch een ruk naar links te geven. Het is niet aannemelijk dat het met een al tot een nauwe samen werking tussen christen-demo- oraten en communisten zal ko men. De laaitsten willen wel regeren, dat heeft partijsecre taris Berliinguer onlangs nog duidelijk gezegd, al was het alleen maar om eindelijk de groei van het neo-faseisme een halt toe te roepen. Het ligt voor de hand dat de socialisten een forse partij, maar lang niet zo groot ais de christen democraten en de communis ten straiks in de regerdmgs- boot zullen stappen, waarmee een bruggehoofd gevormd zal worden naar een nog bredere rooms-rode samenwerking in Italië. (Van onze onderwijsredactenr) KLEEF Nadat eind vorig jaar een actie werd gehou den onder werkloze kleuterleidsters, is men nu in de Duitse grensstreek bezig om Nederlandse leraren te gaan aantrekken. Het gaat de Duitsers om leraren scheikunde, natuurkunde en biologie. In de hele grensstreek zouden een paar honderd vacatures zijn. Ieder gymnasium of ly ceum heeft wel één of meer natuurwetenschappers n°dig. In instituten van de Nijmeegse universiteit en van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven zijn dezer dagen oproepen op gehangen. Gegadigden kunnen zich melden bij Oberstudiendi- rektor Freistühler van het Staafbiches Gymnasium in Kleef. Op deze school heeft men zelf een aantal vacatures en de Nederlandse gegadigden kunnen er ook een soort cen traal aanmeldinigsadres in Ne derland vernemen. (Telefoon: 02821-23201). Volgens het C.B.S. waren er (ADVERTENTIE) VOOR Weer een nieuw kwaliteits- produkt van Pokon. t Volkomen zuiver en geheel oplosbaar, dus verbranding uitgesloten. Zak a 3 kg. Terintroduktie van f 12,50 voorf 10,50 Zeer hoge voedingswaarde (NPK-25+10+20). Vraag ook inlichtingen over de unieke Pokon-Sproeimest-Menger. BENDIEN -NAARDEN-HOLLAND I: ednd januari in Nederland ruim 600 afgestudeerden in de exacte wetenschappen werk loos. Bij het onderwijs is er ook snel sprake van een kente ring: tot voor kort was het aantal onbevoegden zeer groot en speurden rectoren op de universiteiten naar mensen die wat lessen wilden geven. Nu is het al zo dat er bij elke vaca ture voor een leraar natuur kunde twintig tot dertig solli citaties binnenkomen. Die ver andering is nog bezig, er zijn ook streken waar men nog naar leraren moet .zoeken. De jongste onderwijsstatistiek (van april) spreekt voor bet gehele voortgezet onderwijs over 17 procent onbevoegd ge geven lessen scheikunde, 15 procent bij natuurkunde en 19 procent bij biologie. In de Duitse grensstreek is de situatie echter veel rampzali ger. Jarein lang waren de lera rensalarissen daar zo laag dat de afgestudeerden liever naar de industrie gingen. Nu zit men met een groot tekort en daar hebben vooral de kleine re plaatsen hinder van. Speci aal om deze nood te lijf te gaan heeft de minister van Rijnland-Westfalen nu beslo ten om de diploma's van Ne derlandse lerafen in de na tuurwetenschappen volledig te erkennen. Nederlandse natuur kundigen, scheikundigen en bi ologen zullen qua rechtspositie over één kam worden gescho ren met hun Duitse collega's. Het aanvangssalaris is nage noeg gelijk, het aantal lesuren iets lager dan bij ons. Voor be geleiding bij taalproblemen zal worden gezorgd. Bij het ministerie van Onder wijs in Den Haag bleek niets bekend over de Duitse plannen. Oirecteur-generaal dr. P. Gat- hier vond het hele idee niet plezierig voor ons land, maar wel begrijpelijk „want de si tuatie is in Duitsland nog er ger dan bij ons". '-.Vt (Van onze Onderwijsredac- teur) DEN BOSCH De sectie ba sisonderwijs van de Katholieke Onderwijs Vereniging denkt aan een „Sabbatjaar" voor onderwijzers. Ze zouden peri odiek terug moeten keren naar de pedagogische academie om zich daar, met behoud van sa laris, opnieuw te kunnen be zinnen op nieuwe didactieken en methoden. Dat heeft voorzitter W. Stoop van de sectie basisonderwijs in Den Bosch gezegd op de jaarvergadering. Uiteraard, al dus de heer Stoop, zal het in stellen van zo'n Sabbatjaar veel studie vergen, ook over de financiële aspecten en per- soneelssituatie, want de op re traite zijnde leerkrachten zul len vervangen moeten worden. Stoop voegde eraan toe: „Wat wij hier vragen kan niet mor gen werkelijkheid worden. Maar het kan. Het kan indien ons volk zich bewust wordt van de grote waarde van on derwijs en opvoeding. Het kan, als de liefde voor het basison derwijs niet langer alleen maar met de lippen wordt be leden." De onderwijsbond komt met dit idee op een moment waar op grote overschotten aan on derwijzers dreigen. Deze maand werd bekend dat tussen 1974 en 1977 in elk geval 9.000 onderwijzers méér beschik baar zullen komen, dan voor normale vervanging noodzake lijk zijn. Men rekent nu wel op een verdere verkleining van de klassen, maar als alle beschikbare krachten daarvoor zouden worden ingezet, zou den de klassen gemiddeld met tien kinderen kunnen worden verkleind. De onderwijzers bonden zeggen daarover: „De eerlijkheid gebiedt ervan uit te gaan dat een zo sterke schaal- verlaging niet tot de mogelijk heden behoort." MOSKOU De Russische historicus Andrei Amalrik, die op 21 mei behoorde te worden vrijgelaten na een gevangenisstraf van drie jaren wegens het publiceren van hoeken in het buiten land, zit nog steeds gevan gen. Toen hij niet in Moskou kwam opdagen, is zijn vrouw gaan informeren en thans heeft zij een brief ontvangen uit de provincie Magadan, ge legen in het verre oosten van de Sovjet-Unie. Amalrik heeft daar het grootste deel van zijn straftijd uitgezeten. In de brief, die afkomstig was van het kantoor van de openbare aanklager in Maga dan, stond dat er thans tegen Amalrik een onderzoek gaande is „inzake een misdrijf begaan onder artikel 190-1 van het wetboek van strafrecht der Sovjet-Federatie". De brief was gedateert 23 mei. Amalrik werd op 21 mei 1970 gearresteerd en daarna veroordeeld tot drie jaar ver blijf in een kamp „wegens het opzettelijk verspreiden van- valse verzinsels over de Sov jet-staat en de openbare orde." Het nieuwe tegen hem inge stelde onderzoek gaat ook hier over. De gevangene, die 35 jaar oud is en in het Westen het meest bekend is door zijn boek „Zal de Sovjet-Unie het tot 1984 overleven", heeft in geen van zijn brieven, aidus deelde zijn vrouw mee, laten blijken dat hij opnieuw in moeilijkheden was. Zij dacht dat het wel zou zijn om iets dat Andrei was overkomen in het kamp". In de kleiner wordende we reld der Russische „dissiden ten" had men er al aan getwij feld dat een bekende figuur als Amalrik uit gevangenschap zou worden ontslagen, nu de geheime politie bezig was de laatste resten van het „verzet" uit de weg te ruimen. Men had al gedacht dat er wel een nieuwe aanklacht tegen Amal rik zou worden verzonnen om te bereiken wat men wilde: Amalrik uit de circulatie hou den.

de Stem | 1973 | | pagina 23