sten Hl Zes doden bij fatale botsing examens Wiskunde mavo race tegen de tijd Canada claimt 200 mijls-zone gngipi PLAN VOOR SUBSIDIËRING SANITAIR HOTELBEDRIJF Kabinet komt met wijziging wet-minimum loon INBREKERS REDEN HAAR HUIS KAPOT: OUDE VROUW ZWERFT RADELOOS ROND Nieuw 4% 4è% 5% 6% 6% 6i% 7% 7i% 7i% |j amro bank ildmerk ZWARE VISSERIJ-DOBBER SCHOOLBUS GAF GEEN VOORRANG Rectificatie Canada trekt zich terug uit internationale controlecommissie HANS OUWERKERK NIEUWE VARA-OMBUDSMAN Ontslag dreigt voor 200 bouwvakkers VLINISTR. VCHT (vr.) B.V. binnenland buitenland 0 tot 17.00 uur Wel homogeen Quadrofonie. De opvolger van ■stereo. Nu ook voor de autol Radio-cassette combinatie; 8 sporen; 4 kanalen, elk 7 Watt. n. Tel. 030-786593-780242 onze nieuwe, moderne vesü- in BREDA zoeken wij een accurate ïunn. typen en vlot telefonisch :t met cliënten vereist. U even met ons praten na ïspraak Tel. 01600-42252. ENBROEK 16 ven op ?0, en om op stuur Woensdag 30 mei 1973 13 17 BREDA De ongeluksbus, waaruit slechts drie van de 20 schoolkinderen ongedeerd Jconden ontsnappen. DOETINCHEM (ANP) I BÜ een botsing op een kruis punt tussen Almen en Harf- I sen in de gemeente Gorssel (Gld.) zijn gistermorgen vijf Idnderen en een vrachtwa genehauffeur om het leven gekomen. De kinderen wa ren leerlingen van twee Uo.-seholen in Zutphen, die door een bus van de Gel derse Tramwegmaatschappij «aar school werden ge- I bracht. De bus kwam op een vol lens de politie zeer over- lichtelijk kruispunt in bot- met een vrachtwagen, j geladen met meel. Volgens (depolitie gebeurde het on- il doordat de buschauf- 1 ieur geen voorrang verleen de, Vijf kinderen en de vracht- fifenchauffeur waren op slag hd. De chauffeur die om het le ien is gekomen,, is J. Bolink ut Bathmen De slachtoffertjes zijn alleo IMLochem afkomstig. Het zijn I Derrie Pasman (14), Wim Sloeserweij (14), Wilma den i Hertog (13), Trudie Jansen (9) Ada Wolfevink (12). Er zijn twaalf kinderen ge- Itond in ziekenhuizen opgeno men, twee van hen met zeer istig hersenletsel in een zie nhuis in Enschede. Voor hun 'ai wordt gevreesd. In de s zaten twintig kinderen. De "affeur van de bus heeft een Koek opgelopen. Een technische fout is er oor- van, dat de eerste alinea het verslag over de vrou- jj Wibeweging van het NKV in krant (pag 23) is wegge- en- (In onze Brabantse edi- j« stond bedoeld artikel in de 'nut van dinsdag) i |.jj™ alinea moet als volgt jaar zal de fusie tus- i Vrouwenbeweging van u V hisdom Den Bosch en ui bisdom Breda een feit .J Bot is dan ook voor het ®st, dat de twee bisdommen ""gen hesturendag houden. (Van onze onderwijsredac- teur) Het tweede deel van de wis kunde is bij het ma.v.o. een ra ce tegen de tijd geworden. Terwijl men eergisteren rede lijk tevreden was over de der, tig meerkeuzevragen, was dat gisteren over de vijf open vra gen allerminst het geval. Op de eerste de beste school die ik aandeed, bleken 29 van de 52 kandidaten het werk onaf te moeten inleveren. Over de hele linie vond men wel dat wiskunde II moeilijker was dan het eerste gedeelte, maar lang niet iedereen vond het tè moeilijk. De klachten richtten zich vooral op de be werkelijkheid van de opgaven. Daarbij was de tweede opgave (stereo) eigenlijk ouderwets, maar er werd wel veel inzicht voor gevraagd. De vijfde en laatste (een rechthoekig assen stelsel) was bovendien erg moeilijk. Dat allemaal samen vroeg kennelijk meer dan twee uur, maar meer tijd was nu eenmaal niet beschikbaar. Gistermiddag stond bij het m.a.v.o. Frans op het program ma: vier redelijk lange teksten met in totaal 50 meerkeuze vragen. De eerste beide tek sten leverden nauwelijks pro blemen op, maar de derde tekst werd alom veroordeeld als veel te moeilijk. Een lera res die het Frans als moeder taal heeft en het ook op uni versitair niveau heeft gedo ceerd, wilde die veroordeling ook duidelijk uitstrekken tot de vierde tekst. Zelf zei ze er drie kwartier voor nodig ge had te hebben om alle vragen te beantwoorden, de leerlingen hadden twee uur. Ze had ove rigens ook aanmerkingen op enkele vragen en met name de vraag waar Louis Armstrong geboren is, was eigenlijk niet te beantwoorden. Voor de „overwegend theore tisch opgeleide teerlingen" van het lager technisch onderwijs zit het schriftelijk er ook weer op. Op de laatste examendag werd anderhalf uur gewerkt op vier open vragen over de moderne wiskunde. De menin gen op de diverse scholen ble ken zeer eensgezind: een heel goed niveau, geen bijzondere problemen. Over de beschikba re tijd was men het minder eens: de meningen lagen tus sen „voldoende tijd" en „voor nogal wat leerlingen nauwe lijks tijd genoeg". Op het Engels na, heeft dit examen overigens geen echte dissonanten opgeleverd. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK IJsland heeft gisteren in de Verenigde Naties Engeland beschuldigd van „ernstige daden van agressie". Dat geldt dan uiteraard het optreden van Engelse vissers, die, met bescherming van de Britse marine, ope reren binnen de 50-mijlszone, die IJsland als „eigen vis water" heeft geclaimd. En terwijl dit conflict nog volop aan de gang is, komt Canada exclusieve visrechten claimen tot op 200 zeemijlen van het Canadese vasteland. Die uitbreiding van de hui dige 12 miilj'1 tot liefst 200 zee mijlen moeten nog iets verder worden uitgebreid, wiant Cana da wil ook de exclusieve vis rechten opeisen voor het ge bied van zijn continentaal plat, dait zich op het verste punt uitstrekt tot 400 zeemijlen van de Canadese oostkust. Dat standpunt zal Jack Davis, de Canadese minister voor mi lieubeheer, op de komende VN-conferentie over het zee- reoht, naar voren brengen. Davis stelt: „Er ie minder vis in de zee, vooral in de kustwateren. Dus moeten we meer aandacht besteden aan het beheer, het vernieuwen van het bestand en aan het uitbreiden van onze exclusieve visrechten, steeds verder de zee in". Koren op IJsiandis moten dus, dat voor het forum van de VN verklaarde, dat er gronden zijn geschapen voor actie door de Veiligheidsraad van de VN. Engeland heeft gisteren bij de Veiligheidsraad geprotes teerd tegen „toenemende be moeiing van IJsland met Brit se vissersschepen, die culmi neerde in de beschieting op 26 mei van de onbewapende trei ter Everton. Engeland heeft evenwel niet om een bijeen komst van de Veiligheidsraad verzocht. De Britse ambassade in Reykjavik heefi gisteren een nota overhandigd aan het IJs landse ministerie van buiten landse zaken. Hierin verklaart Engeland, dat het bereid is. zonder afbreuk te doen aan zijn rechten, schepen van de Britse marine uit de IJslandse visgronden terug te trekken als de IJslandse regering geen Britse treiters meer laat lastig vallen. De Britst regering hoopt, dat op deze wijze de moge lijkheid geschapen wordt tot het ontstaan van gunstige voorwaarden voor hervatting van Brits-IJsland se onderhan delingen over de visserij gren zen. Op het ogenblik bevinden zich in de 50-mijlszone twintig Britse treiters ten noordwesten van IJsland en nog een tiental ten zuidoosten van het eiland. Zij worden beschermd door drie fregatten van de Britse marine en drie oceaanslepers. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er wordt een plan ontworpen voor subsi diëring van het middelgrote en kleine hotelbedrijf in Ne derland ter sanering van het sanitaire gedeelte van die bedrijven. In het plan, dat in september aan de Twee de Kamer zal worden aan geboden, is, sprake van een subsidie a fond perdu van vier mille per hotelkamer. De sanering zou in vier tot vijf jaar tot stand moeten komen. Het middelgrote en kleine hotelbedrijf in Nederland voelt zich gediscrimineerd ten opzichte van vergelijkbare buitenlandse bedrijven, waar voor verbetering van sanitaire voorzieningen overheidssubsi- PARIJS (AFP) De Cana dese regering heeft besloten zich uit de internationale com missie van controle en toezicht terug te trekken, die op grond van de Parijse Vietnam-over- eenkomsten van 27 januari is ingesteld. Het besluit van de Canadese regering zal, naar uit diploma tieke bron in Parijs verluidde, binnen twee maanden van kracht worden. (Vervolg van pag. 1) Opvallend was ook dat pre mier Den Uyl nadrukkelijk wees op de conclusies die for mateur Burger indertijd heeft vastgelegd, namelijk dat een verhoging van de ioon- en in komstenbelasting met een half procent zoals de christen democraten wiilen niet ge noeg zal zijn om nieuwe col lectieve voorzieningen aan te pakken, omdat de verhoging teniet wordt gedaan door de autonome stijging, die per jaar al een half procent opslokt. Wil men wat extra's aan die collectieve voorzieningen doen en het kabinet-Den Uyl is zo ambitieus dan is men wel aangewezen op een verho ging van 0.6 procent per jaar. De inflatie-correctie gaat vol gend jaar niet door. Zo ver luidt n Haagse kringen. Ook op andere punten moest de regering het antwoord op talloze kamervragen schuldig blijven, gewoon omdat het ka binet over veel zaken nog geen beslissing heeft genomen. In tegenstelling tot vorige ka binetten start het kabinet-Den Uyl niet met een uitgewerkt program, maar met een be paalde formule, om de pro (Van onze correspondent). EINDHOVEN De 71-jari- ge Mien van Gennip uit Heeze zwerft berooid en radeloos door de bossen en beemden rond haar dorp. Sinds twee door de politie achtervolgde inbrekers in de nacht van de 22e mei met honderd zestig ki lometer per uur in him auto tegen de woning van de be jaarde vrouw klapten, is zij dakloos. De ernstig gedupeer de vrouw slaapt 's nacht in een zusterklooster, waarvoor ze een rijksdaalder moet neer tellen, eten doet ze bij een buurman. De financiële gevolgen van het ongeluk zijn rampzalig. Voor het stutten van het huis moet ze zevenhonderd gulden betalen, de herstelkosten wor den op verrtig mille geraamd. Mevrouw Van Gennip is uit sluitend tegen brand en storm schade verzekerd. Verhaal op de beide inbre kers is evenmin mogelijk. Eén van hen is bij het ongeluk omgekomen, de ander zwaar gewond geraakt en bovendien is er niets bij hen of de nabe staanden te haten. De burge meester van Heeze, de heer A.M. van Agt heeft verklaard niets voor de getroffen bejaar de te kunnen doen. Wel is er een verzoek om schadevergoe ding ingediend bij het Waar borgfonds Motorrijtuigen. gramma's van linkse drie en confessionele drie in het rege ringsbeleid in te passen. Dat betekent, dat er binnen het kabinet nog heel wat te re gelen valt. Wel zegde premier Den Uyl de Kamer toe binnen twee weken een wetsontwerp in te dienen over een wijziging van de wet Minimumloon. Daarin zal aan de Kamer worden voorgesteld structurele verho gingen van het minimumloon meer dan eens in de drie jaar te (kunnen) verhogen. Als de Kamer dat wetsvoorstel aan vaardt kan het minimumloon nog dit jaar op het peil van de AOW-uitkering worden ge bracht. Overigens, zo stelde de minister-president, bevindt zich dat peil al op bijna gelij ke hoogte ais het minimum loon per 1 juli aanstaande zal worden opgetrokken aan de stijging van de regelingslo nen. De premier bestreed fel de opvatting van VVD-leider Wiegel als zou zijn kabinet niet homogeen zijn (de reden waarom het kabinet-Biesheu vel uiteenspatte). Ook nam hij enkele staatssecretarissen (Van Dam en Schaefer) in bescherming, die gisteren nog al fel te lijden hebben gehad van oppositionele aanvallen. De motie van DS'70, waarin onverbloemd de stijging van het aantal staatssecretarissen wordt afgekeurd, noemde de premier volstrekt onjuist en hij ontraadde de Kamer die motie dan ook. Tenslotte deel de hij de Kamer mee, dat de regering voor de opstelling van de begroting nog geen af spraken met het bedrijfsleven zal maken, omdat men bij werkgevers en werknemers vooralsnog niets wil forceren. Dat het kabinet bij de opstel ling van de begroting van een bepaalde matiging zal uitgaan, leek de premier evident. die wordt verstrekt in Bene lux- en EEG-verband. Een der gevolgen daarvan is, bijvoorbeeld, dat Neder landse toeristen vorig jaar voor negen miljard aan devie zen naar het buitenland brach ten, waartegenover slechts een ihkomste in ons land stond van twee miljard. Duidelijk aanwijsbaar was, dat buiten landers met name de sanitaire voorzieningen in Nederlandse hotels afkeurden. Het Nationaal Investerings systeem (onderdeel1 van het bedrijfsschap Horeca) gaat zich over het subsidieplan bui gen, samen met de enkele da gen geleden opgerichte sectie hotel- en restaurantbedrijven van de bedrijfsgroep Horeca Nederland, met het Nationaal Bureau voor Toerisme, met de VW's en met de Kamers van Koophandel als adviserend or gaan. Een en ander werd gis termiddag meegedeeld in de vergadering van de Kamer van Koophandel voor West- Brabant. Het subsidieplan is uiteraard alleen gericht op middelgrote en kleine hotelbedrijven, waarbij als minimum twintig bedden geldt. HILVERSUM (ANP) Drs. Hans Ouwerkerk (32) wordt de nieuwe VARA-ombudsman. Hij volgt Marcel van Dam op, die in verband met zijn benoe ming tot staatssecretaris van Volkshuisvesting in het kabinet Den Uyl zijn functie van om budsman heeft neergelegd. Hans Ouwerkerk is thans landelijk secretaris van de PvdA en heeft voordien ruim drie jaar gewerkt in het kabi net van. burgemeester Samkal- den van Amsterdam, als hoe danig hij vooral veel te maken kreeg met de persoonlijke be langenbehartiging. GRONINGEN (ANP) In de gemeente Groningen wor den 200 bouwvakkers be dreigd met ontslag. Over veer tien dagen zullen de eerste vijftien ontslag krijgen. Daar na moeten over een periode van enkele maanden de ande re bouwvakkers op ontslag re kenen. Het betreft werkne mers van de bouwcommissie Leuwenborg, die begin mei begonnen is met de bouw van een 520 laagbouwwoningen. De bouwcombinatie was met deze bouwstroom gestart zon der opdracht van de bouwhe ren, de wojingbouwverenigin- gen volkshuisvesting en Gru- no. Deze hebben gezien de enorme leegstand in Gronin gen besloten voorlopig de op dracht ook niet te geven. De bouwcombinatie begon voor eigen risico, om zo de bouw vakkers vast te houden en in de hoop dat de opdracht van de woningbouwverenigingen wel zou komen. Een gek weekje, als u het mij vraagt. Zo is het nog maandag en zo lijkt het vrij dag. Maar het is woensdag. En morgen noemen ze het 's He ren Hemelvaart, maar het wordt vast en zeker als het weer een beetje meezit 's Rijks Wegenvaart. Oppositie: Regeringsverkleu ring. Socialisten: Keerpunthoofd. Toch een gekke ervaring als je een ROOD Kabinet met een WITTE rand een BLAUW druk van het toekom stig beleid ziet geven. En dan nog beweren dat het geen goed vaderlands kabinet is? Prof. De Gaay Fortman se nior, minister van Binnenland se Zaken, maakt op mij daar in de Kamer telkens de in druk dat hij niet eens in de gaten heeft dat er familie in de zaal is. Maar zonder gekheid, van daag of morgen gebeurt het nog eens een keer, hoor, dat hij in een opgewonden toe stand tot de fractieleider van de PPR zegt: Jongen, dat kun je niet doen. Nog een plaatje tenslotte moeten de communicatiemedia meer en meer visueel voor de dag komen en wel van mevrouw D. v. d. Heem-Wage- mak^rs van de PPR. Ze is het jongste kamerlid, en dat mag best in de krant. Overigens beweren boze tongen dat dit kabinet door de bevrijdingsbewegingen in zui delijk Afrika te gaan helpen, bij de zwarte bevolking een ■wit voetje wil haten. Mevr. Vorrink: Den Uylslre- ne. En dan wordt er vanavond naar ik verneem gevoetbald. Tussen Ajax en Juventus bij voorbeeld. Ze hebben die Itali anen vast wijsgemaakt dat ze voor een goed doel voetballen: pro Juventute. Bij Ajax ligt dat iets anders, die voetballen pro Pecunia. En vervolgens hebben we dan donderdagavond het klap stuk in Rotterdam: de NEC- aan-NAC-race. Waarna u be grijpt dat de zenuwen gespan nen staan als kabeltouwen en de hartspieren derhalve wer ken als zuigerstangen, of hoe Theo Koomen dat ook altijd mag noemen. Om u vervolgens veel ple zier in de Kuip toe te wensen en NAC veel succes. P.S.: Hup NAC MERÏJN (ADVERTENTIE) Amro verhoogt de spaartarieven nil tot 74/o. rente op een Arnro Spaarboekje of op een Amro Spaarrekening (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden (ongewijzigd) rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden (ongewijzigd). rente op een Amro Spaar-Plus-Rekenina: Retourrente 1% (ongewijzigd). rente op een Amro Zilvervloot Rekening voor 15- t/m 20-jarigen. Extra- premie: 10% over het gespaarde bedrag plus de bankrente. (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 1 jaar (was 5'/2%)- M.i.v. 1-6-1973. rente op de nieuwe Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 2 jaar. Eerste inleg tenminste: f 100,-. M.i.v. 1-6-1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 3 jaar (was 61/>%). M.i.v. 1-6-1.973. (derhalve van kracht vooralle stortingen vanaf 16-5-1973). rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 4 jaar (was 6%%). M.i.v. 1-6-1973. (derhalve van kracht vooralle stortingen vanaf 16-5-1973). rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar (was 7%). M.i.v. 1-6-1973. (derhalve van kracht vooralle stortingen vanaf 16-5-1973). De Spaar-Plus-Rekening: een nieuwe spaarvorm speciaal voor de serieuze spaarder, die graag een hogere rente ontvangt, maar toch direct over zijn geld wil beschikken.

de Stem | 1973 | | pagina 13