7ï WIELE 'LEIN LEIN KERK RUM LEIN EIN VAKBONDEN TEVREDEN OVER PLANNEN Prijzen verder onder controle Rijk vangt meer belasting Ruimtevaarders wennen aan Skylab examens Milde stemming op Lts Wiegel milder r= WERKGEVERS REAGEREN ERG GEMATIGD de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne Erasmusprijs uitgereikt aan Levi-Strauss 100 PRUS-SUG Spaarde S-jes" op de flesjes van Keiler bier JAC.HERMANS commentaar Nieuwe bankbiljetten voor blinden binnenland buitenland Geen overtreding Gestage arbeid Politieke moed Niets geleerd Beeldhouwer Lipchitz overleden RUS VOORSPELT WARMER KLIMAAT export pils u vermicelli 49 eier-beschuit; jusd'orange 8 knacke-brod peren op sap 95 79 fi bolletjes/iq "puntjes ha SPERZIEBONEN 79 BflSTOG n Eköekën 1j VIN ROSÉ £P luMARS REPEN 8M SLA-SAUS I" VRUCHTEN LIMONADE 4 A.J.P.S0EP 'zakdoekjes ö9 ariel zcitroen afwas noorse sokken 350 vraag uw slijter om de folder en spaarkaart 41 ci. Dinsdag 29 mei 1973 altijd. ondere kwaliteit, jwste mode. silijke maten, elf maar. Ilopette in diverse zaliteiten en dessins. >k uni. 36-42 't hele jaar door te gebruiken. 'INCENHAGE, A - T SCHAERENHEK - lefoon 01608 - 4647. HULST kuit België) 91-311140 4087 op- (Van onze redactie OEN HAAG De Hengst van de niet-kohierbe- lastingen (omzetbelasting, ac cijnzen. loonbelasting) zal in 1913 hoger zijn dan in de mil joenennota (met inbegrip van de wijzigingen, die tijdens de parlementaire behandeling in het dekkingsplan zijn aange bracht) was geraamd. Dit zegt het ministerie vain Financiën iin een overzicht vein de opbrengst van de rijksbe lastingen in het eerste kwar taal van 1973. De opbrengst van de niet-kohierbelastingen (8.071 miljoen) was in het eerste kwartaal 21 miljoen gulden groter dan een kwart van de raming in de miljoe nennota, maar het zou nog 125 a 150 miljoen gulden groter hjn geweest, ware het niet dat langer uitstel is verleend voor de afdracht van de benzi ne- en olie-accijns. Dat de ontvangsten tot 31 maart een kwart waren van de gecorrigeerde miljoenenno taramingen, betekent, zo zegt het ministerie van Finan ciën, geen bevestiging van de juistheid van die ramingen. De Inkomens en bestedingen ple- gen immers in de loop van het jaar in omvang toe te nemen de daarvan gehe ugen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkgeversbonden hebben uitermate rustig gereageerd op de verscherping van de bestaande prijscalculatie-beschikking door mi nister Lubbers van Economische Zaken. Deze keer geen felle aanvallen op het prijsbeleid van het nieu we kabinet, maar veel begrip voor die handelwijze. Wel hebben het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) de regering gevraagd, de bestrijding van de inflatie niet alleen aan te pakken via de prijzen, maar ook via de loonpolitiek en de overheidsuitgaven. Volgens de nieuwe voorzitter van het VNO, de heer Bartels, toonde minister Lubbers zich daartoe bereid, hoewel de be windsman geen nadere concretisering wenste te geven. beschikking hebben overtre den. Die is volgens de be windsman zeer nauw nage leefd. Maar het is noodzake lijk gezien de sterke prijs stijgingen de laatste maanden de vinger nog meer aan de pols te houden. De belangrijk ste wijziging van die beschik king houdt een meldingsplicht in voor alle prijsverhogingen, een maand vó-rdat die zullen worden ingevoerd. Zint de be windsman een dergelijke ver hoging niet en kan hij daaro ver met de betrokken onder nemer geen overeenstemming bereiken, dan bestaat de mo gelijkheid dat de regering per bedrijfstak gaat ingrijpen in de prijzen. In feite betekent dat het herinvoeren van het artikel 2 van de prijzenwet, dat ten tij de van het kabinet-De Jong ontkracht werd in ruil voor het in de ijskast zetten van het berucht geworden artikel 8 van de loonwet (ingrijpen in afzonderlijke collectieve ar beidsovereenkomsten) Er komt wat de doorbereke ning van de loonkosten in prijsverhogingen betreft voor de industrie geen enkele wij ziging. Wel wordt de diensten sector forser aangepakt: daar mag men niet meer 2 procent loonkosten aftrekken maar 1,25 procent. Ook gaat de prijsmaatregel gelden voor be drijven met een ontzet van respectievelijk 1 miljoen gul den (was in de oude regeling 2 miljoen voor de onderne mers) en 500.000 gulden voor de dienstensector (was een miljoen). Me name het mid den- en kleinbedrijf zal hier van de gevolgen merken, vreest men. Ook de vakcentrales hebben de prijsingreep van het kabi net genuanceerd benaderd. In deze kring geen groot gejuich maar de nuchtere constatering dat een meer effectief beleid inderdaad noodzakelijk is. De vakcentrales NVV, NKV en CNV zeggen in een reactie op de regeringsverklaring, dat het kabinet-Den Uyl niet moet denken dat de vakbonden al les maar over hun kant zullen laten gaan omdat er nu een progressieve regering is. We zullen het kabinet op tal van punten uitermate kritisch vol gen, hoewel we wel erg blij zijn met de meeste toezeggin gen op het terrein van de inkomenspolitiek, aldus het overlegorgaan. Overigens heeft minister Lubbers de werkgevers laten weten dat er geen sprake van is, als zouden de ondernemers de bestaande prijscalculatie- Een krentenbrood barstens van krenten; zo zouden wij de re geringsverklaring willen karakteriseren waarmee premier Den Uyl zijn nieuwe kabinet in de Tweede Kamer heeft gepre senteerd. Zo 'n regeringsverklaring wil nogal eens een voor zichtig stuk zijn met wat vage plannetjes, vooral als een ka binet zoals dat van Den Uyl een bijzonder wankele poli tieke basis heeft. Deze regeringsverklaring echter staat bol van concrete plannen en getuigt van een duidelijke visie. Het is eerder een program van actie van een kabinet, dat zich verze kerd weet van een lange regeerperiode dan van een ministers- dub, die ieder ogenblik weer naar huis gestuurd kan worden. Met dat al kondigt het regeringsprogram toch niet een totaal ander beleid aan. Op vele punten is er sprake van een voortzetting van bestaande beleidslijnen. Als geheel gezien echter betekent het een versnelling van de vernieuwing der samenleving, een proces waar iedereen de mond van vol heeft maar dat in het verleden te weinig systematisch, te brokkelig en te langzaam verliep. Gestage arbeid aan de vernieuwing is duidelijk het motto van het nieuwe kabinet. De solidariteit met de mensen aan de onderkant van de samenleving en het welzijsbeleid staan bij dit kabinet primair. Wij juichen dat toe. De concretisering van zo'n beleid kost ech ter veel geld. Die kostenfactor legt meteen een rem op de da dendrang van het kabinet, tenminste wanneer het, zoals Den Uyl belooft, een verantwoord financieel bewind wil voeren. Als die rem op gepaste wijze wordt gebruikt is er naar onze mening voor de confessionele partijen geen enkele reden om zich niet constructief tegenover dit kabinet op te stellen. Pen gestaag maar geleidelijk vernieuwingsproces, zoals Den Uyl steeds heeft voorgestaan, kan hem echter in conflict krengen met die groeperingen in PvdA en PPR, die menen dat onze samenleving op een achternamiddag grondig hervormd kan worden. Tegenover die groepen zal Den Uyl als premier meer politieke moed moeten durven opbrengen dan hij in het 'erleden als partijleider heeft gedaan. Naarmate hij zich duidelijker zal opstellen tegenover het dogmatisch denken en irreëel handelen van zijn meest linkse Politieke vrienden zal hij het centrumgedeelte van zijn a'an- ang nauwer aan zich binden en de vertrouwensbasis bij het Publiek vergroten. Nu is er een kabinet-Den Uyl uitsluitend van- *oge het feit, dat er geen andere regeringscombinatie moge- 'I* bleek. Dat is ongezond. Als dit kabinet iets bereiken wil bet voor alles een brede vertrouwensbasis moeten opbou- Wen. Den Uyl zal dus als premier niet de grote polarisator mo- Sen zijn maar vóór alles een samenbindende figuur. Dit is in de huidige partijpolitieke situatie in Nederland 9eon geringe opgave. Toch ligt hier de sleutel voor het succes Van het kabinet-Den Uyl, of van zijn snelle afgang. De voorzitter van het Ne derlands Katholiek Onderne mers Velband Perquin deed gisteravond in Doetinchem dan ook een bijzonder felle aanval op deze regerinjgspolitiek. Het valt volgens hem niet te rij men dat wel een strakker prijsbeleid wordt aangekon digd, maar verdere concrete maatregelen alsnog achterwege blijven. Men schijnt wat dat betreft na 25 jaar nog niets geleerd te hebben, aldus de NKOV-voorzatter, die er aan toevoegde, dat de inflatie on danks deze Prijsmaatregel on verstoord zal doorwoekeren. Het enige gevolg zal zijn dat de inkomens van kleine on dernemers nog meer bedreigd zullen worden en, zo stelde Perquin, dat inkomen staat er in veel gevallen toch al slecht voor. (Van een onzer verslaggeefsters) RIJSWIJK De Neder landse Bank staat positief te genover voorstellen die een werkgroep van de Nederland se Blindenraad heeft gedaan over vervanging van de huidi ge bankbiljetten. Er is namelijk gebleken dat de merktekens voor blinden na veelvuldig gebruik van de biljetten onduidelijk wor den. Wanneer de bankbiljetten met de beter voelbare merkte kens gedrukt kunnen worden, is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Unicura B.V.-Amsterdam 0 De drie ruimtevaarders in het Amerikaanse ruimtestation Skylab, Charles Conrad, dr. Jo seph Kerwin en Paul Weitz, zijn maandagmiddag 13.00 uur wakker geworden en namen kort daarna van elkaar bloed proeven voor latere analyse. De mannen hebben inmid dels hun „huis" bewoonbaar gemaakt en voor de eerste maal hun ontbijt in de woon kamer klaar gemaakt. Zij wa ren van plan vannacht van de slaapvertrekken in de Skylab gebruik te maken. Op de foto: Commandant Conrad werkt titssen de voed selvoorraden, opgeborgen in grote bergkisten. (Vervolg van pagina 1) Wiegel, die net als Andries- sen en Aantjes, weinig goede woorden over had voor de formatie die achter ons ligt, zei over de beleidsvoornemens van het kabinet dat een aantal aangekondigde maatregelen de VVD wel aanspreekt: de in stelling van een ombudsman, de bevordering van de open baarheid van bestuur en de open opstelling ten opzichte van buitenparlementaire groe pen. Over de voorgenomen de- fensiebezuiningen was Wiegel uiteraard niet te spreken. Hij zei wel graag te willen weten tot welk bedrag nog dit jaar bezuinigd zal worden en wees er op dat de defensiebegroting voor dit jaar is goedgekeurd, ook door de confessionelen, op wie hij een wat de ARP betreft: niet vergeefs) beroep deed daarop niet terug te ko men. De door het kabinet te voe ren grondpolitiek was ook on derwerp van Wiegels kri tiek. Hij zei te vrezen dat de uit de katholieke boerenorganisa- tie voortgekomen minister mr. T. Brouwer zal worden ge prest de socialistische grond politiek uit te voeren, waar door de boeren en tuinders door een van hun eigen voor mannen zullen worden bena deeld. De huurpolitiek noemde Wiegel „al even duister" als het grondbeleid. Net als Andriessen deed Wiegel wrevelig over het feit dat het kabinet in zijn verkla ring niet meedeelt welke be lastingen verhoogd zullen wor den nu dat niet de omzetbelas ting is. Er moet alles aan ge daan worden de belastingdruk niet verder te verhogen, aldus Wiegel, die zei bezorgd te zijn de strijd tegen de inflatie wel over de vraag of het kabinet de strijd tegen de inflatie wel krachtig genoeg kan leveren. De nieuwe leider van de PvdA-fractie heeft tijdens het debat over de regeringsverkla ring laten weten dat dit werk stuk van het kabinet-Den Uyl hem een „kick" heeft gegeven. Een regeringsverklaring „die klinkt als een klok", aldus ars. Van Thijn. PPR-fractievoorzitter dr. De Gaay Fortman heeft bij de presentatie van het kabinet- Den Uyl onvoldoende redenen en garanties voor een juich stemming. Het kabinet heeft geen program, maar een pro gramformule. Naast het pro gressieve program heeft het rekening te houden met het program van de christen-de mocraten, zo zei hij tijdens het debat over de regerings verklaring, maandag in de Tweede Kamer. „Wij zien de nieuwe regering niet als een waterdichte garantie vóór een beleid van maatschappijher vorming, maar wel als een aanvaardbare uitgangsstelling daarvoor". CAPRI (AP) Jacques Lipchitz, de in Letland gebo ren beeldhouwer wiens wer ken in Europa zowel als In Amerika veel lof hebben ge oogst, is op 81-jarige leeftijd op Capri overleden. Lipchitz is aan een hartaan val bezweken tijdens een va kantie met zijn vrouiw. De beeldhouwer, in Druskieniki (Litauen) geboren op 22 au gustus 1891, stelde voor het eerst in de jaren twintig in Parijs werk ten toon. Later verschenen zijn beelden in verscheidene Amerikaanse musea. In 1966 won hij de gouden medaille voor beeld houwkunst wan de Amerikaan se academie en het Ameri kaanse instituut voor kunsten en ietteren. Ondanks de hoge temperaturen in heel wat examenruimten, was de stemming-gisteren over het algemeen zéér mild. Voor- ai op de l.ts. klonken zeer te vreden geluiden. Dat gold met name voor de meerkeuzetoets wiskunde. De T-kandidaten moesten 25 goede antwoorden aankruisen in twee uur. Dat kwam dus neer op een gemiddelde van nog geen vijf minuten per op gave en dat vond iedereen ruim voldoende. Op sommige scholen oordeelde men zelfs dat het wei in anderhalf uur had gekund. Er waren ook wel wat klachten van docenten zijde over de eenzijdigheid in het Werk. Nu is het voor buitenstaanders moeilijk om te begrijpen wat men bij wiskun de gemakkelijk noemt, daarom even een voorbeeld: Een functie f is voor alle reële waarden van x gedefinieerd door f (x) B(x2- 4. Een origi neel van O is: A -4; B O; C 2; D 4. Welke van deze vier antwoorden is goed Gistermiddag besteedde men op het l.t.s.-examen twee uur aan natuurkunde(J:mechanica. Er waren acht opgaven waar van twee verplicht waren (sta tica en elektriciteit) en van de resterende zes mochten er drie gekozen worden. Er werd wel wat inzicht gevraagd, maar opnieuw overheersten de te vreden geluiden. Het kolossale aantal liefheb bers voor een m.a.v.o.-diploma was gisteren enigszins uitge dund omdat er aU'een exacte vakken op het programma stonden. Gistermorgen was er twee uur beschikbaar voor wiskunde I, bestaande uit der tig meerkeuzevragen. Voor el ke opgave was er dus hooguit 4 minuten, maar er zaten een paar bij die aanmerkelijk meer tijd vroegen en die tijd moest bij de eenvoudige opgaven ge wonnen worden. Over het al gemeen was men ook hierover tevreden, Gistermiddag was er twee uur voor natuur- en scheikunde I. Er waren vijf opgaven, waarin enkele gezochte onderdelen. De opbouw was niet helemaal ideaal: in de eerste opgave zat meteen een foefje, terwijl de laatste dood-simpel' was. - (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In de ei volle aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft prins Bern- hard in aanwezigheid van o.m. koningin Juliana maandagmid dag de jaarlijkse Erasmusprijs (f 100.000) uitgereikt aan de 65-jarige Franse antropoloog Claude Levi-Strauss. Directeur G. Sluizer van de stichting Praemium Erasmia- num, die in 1958 door prins Bernhard in het leven is ge roepen, las de overwegingen voor op grond waarvan de Franse hoogleraar dit jaar voor de prijs is uitverkoren. Dat is o.a. geschied „omdat hij door zijn onderzoekingen naar de gedragingen en uitingen van de mens, de wetenschap heeft verrijkt met scherpe en nieuwe analyses van de con stante structuren van het men selijk bestaan, en omdat hij door zijn opvattingen over het menselijk denken als een ob jectief gegeven der natuur een wijd veld van gedachten en controversen heeft geopend". In zijn redevoering noemde prins Bernhard de heer Levi- Strauss een humanist, een on derzoeker, een antropoloog, een etnoloog, kortom een we tenschapsman, die weliswaar niet de vader van het structu ralisme is, maar wel de voed ster. „U hebt dit kind van het verbond tassen het gevoel- en het verstand groot gebracht. U hebt gezegd: de structuur is de onzichtbare band die orde schept in de verzameling van dingen en mensen. Die orde komt van binnen uit". (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Rus sische professor Vladi mir Sjnitnikov, een au toriteit op het gebied van historische geografie aan de universiteit te Leningrad, heeft voor speld dat het tot aan het eind van deze eeuw elk jaar warmer zal worden tengevolge van het weg- docien van het ijs in de koude streken en het verlagen van de vochtig heidsgraad. Hij is tot deze slotsom gekomen na een langdu rige studie van het ge drag van de gletsjers in de Sovjet-Unie. Deze smelten nu weg en zijn tot stilstand gekomen. Uit zijn onderzoek blijkt dat er verband bestaat tussen dit wegdooien en andere factoren zoals zonne-activiteit, ver plaatsing van de polen en de beweging van ge- tijdengolven in de at mosfeer. (ADVERTENTIE) 1/2 liter AA PONDS pak 2 rollen fles 0,6liter frankfurter- WORSTJESinbiik pak RYVITA 1/2 blik zachte KLEIN BROOD heel blik groot pak 1 kruikf les 0-7 liter AOC IA MINI 1CE 0.75 liter |nn 2 LITER sinaas of citroen rollen VAN MELLE FRUITTELLA, #9 3 zilverzakjes snoepjes papieren ilf) GROTE DRUM TguoSS] van:16.95 voor:i545 l LITERflacon En zo ging het kabinet van Joop van start met veel moe dige woorden, waar alleen nog maar evenveel moedige daden op hoeven te volgen. Opvallend is hoeveel men sen, en politici, reageren met de opmerking: wie zal dat be talen? Nou, wij natuurlijk. Maar dat moet je met z'n allen wel willen. Laten we welzijn. De temperatuur in Skylab mag dan gedaald zijn, hier is- ie gestegen. En dat voelt klef aan. Ik ben u nog de doordraver van de vorige week schuldig. Daarvoor wippen we de Noordzee over, teneinde in het Verenigd Koninkrijk zelfs twee doordravers op het spoor te komen: de beide lords, die niet alleen hun boekje maar ook hun bedje te buiten gin gen. Vanaf Schiphol bereikte ons eind vorige week deze foto. Op een vliegtuigtrap staan hier zes broers, na een rond reis van enkele weken door Nederland en Europa. Het cu rieuze hieraan is dat ze 56 jaar geleden met hun ouders Kemps uit het Brabantse Uden en met hun zes zusjes naar Amerika emigreerden en zich vestigden in Appleton, Wis consin. Ze kwamen nu eens een kijkje nemen in hun eerste vaderland. Het zijn van boven naar onder op de linker rij: Henri, treinmachinist, Adriaan, gepensioneerd, Bernhard, lijk schouwerrechter rij: Theodo re, schilder, Jan, werknemer in een papierfabriek en Mar tin, werkzaam bij de plaatse lijke krant van Appleton. (Er was niet meer te achterhalen of hij daar grafisch of journa listiek werk doet). 't Is maar dat u eens een paar andere Amerikanen ziet, die nou eens echt en werke lijk en helemaal niets met Watergate te maken hebben gehad. Alhoewel, misschien hebben ze of enkele van hen, wel republikeins gestemd.. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) voor vele prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde: o.a. fondueset, ovengrill, pannenset etc. 30 cL per fles halve liter /I in handig OZct. meeneem-perfles J

de Stem | 1973 | | pagina 9