Actiegroep Zwinhoeve wil camping runnen I Geslaagde jeujjd- manilestatie Uitslag examens booglassen en c.v.-montage aan CTS Axel VERGEELDE PAPIEREN BLIJKEN SENSATIONEEL TE KUNNEN ZIJN zeeuws Na de vakantie zitten we krap in de glazen „Op visite" HUISTER RAAD: Optreden Belgen geeft geen pas BRIEF NAAR EIGENAAR' PLAN VOOR SCHOOL PARTTIME- ONDERWIJS EXPOSITIE JUBILATE DEOIN ABDIJ I binnenland buitenland KPJ-afdelingen hadden in Graauw goed toernooi Westdorpe Nieuw-Namen Oostburgse raad had uitstapje KASTELEIN TINI SMORENBURG: door NETTY VAN ZALINGE pinsdag 29 mei 19?o 7 HULST De ge meenteraad van Hulst heeft zich in zijn laatste vergadering vrijdaga vond gebogen over het probleem van de Neder landers, die in België flinke boeten oplopen als ze hun paspoort niet bij zich hebben. Algemeen was sprake van verontwaardiging over de houding van de Belgische autoriteiten tegenover Nederlanders zonder identiteitspapie ren. Aan B. en W- werd gevraagd om stappen te ondernemen tegen deze. zoals het raadslid B. de Keyzer het noemde, ..razzia's". ,,Die doen geen goed aan de Bene- luxgedachte", was zijn mening. Het raadslid Van Ac ker meende de oplossing voor het probleem ge vonden te hebben. Hij stelde B. en W. voor, om bij de Nederlandse over heid erop aan te drin gen, om voor de grens gebieden weer zoge naamde „persoonsbewij zen" (40-45) in het le ven te roepen. Burge meester P. Molthoff wias over dit voorstel ont daan: ,.De hemel moge ons behoeden voor het wederinvoeren van per soonsbewijzen. Dat is de ondergang van tal van mensen geweest. Ik hoop niet, dat uw wens in vervulling gaat"- (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Verschillende j afdelingen van de KPJ heb ben in Graauw meegedaan aan een voetbaltoernooi. De wed strijden werden zondag ge speeld op het voetbalveld van de voetbalvereniging Graauw. Na afloop volgde de prijsuit reiking in café De Caluwe in Graauw. Voor de sportieve verrichtingen van de deelne mende clubs bestond een ta melijk grote publieke belang stelling en de organisatie bleek nagenoeg perfect. De uitslag is als volgtKoe wacht kwam met zeven pun ten uiit de bus, opde voet ge volgd door Graauw met zes punten. De combinatiie Terho- le-Lamswaarde sleepte er vier in de wacht, Vogelwaarde "eI" overde drie punten en Sint Jansteen bracht het me verder dan nul punten. Ook ae dames waren goed vertegen woordigd. Zij speelden hand bal en dit was daarvan nei resultaatde combinatie Lamswaarde - Steen bleek de andere teams de baas en ein digde met zeven punten aan de top, gevolgd door Graauw met vijf punten en Vogelwaiai- de, eveneens met vijf punten, maar een slechter doelgemid- delde. Koewacht eindigde laatst met drie punten. Gaaihollen Bij J. van <3er Goes-Pluijm te Westdorpe wordt op zondag 3 juni ®e wedstrijd gaaibollen gehoude Er zijn zeer fraaie prijzen Be schikbaar. Tussen 14.00 uur 14.30 uur kan men zich lat®1 inschrijven. wacht gesleept door E. Wa1*" rens uit Groenendijk met een totaal van zes stuks. VOGELWAARDE Aan de zaterdagsehieting op ™e_ wippen in de zaal bij J- ver- nimmen, hebben 38 schutte deelgenomen. De hoge vogel op de le wip werd geschoten do R. Herwegh uit Lamswaarde. De eerste zijvogel was voor JJ- van Waterschoot uit Heng dijk. De tweede zij vogel o - naar J. Lauwere uit Terho De extra hoge vogel werd o machtigd door R. Herwegh nu Lamswaarde. Op de twe wip werden de hoge vogel de eerste zijvogel in de w» gesleept door P. Claessen Lamswaarde. De tweede gel ging naar R de Guyten re uit Stoppeldijk, die ev eens de extra hoge vogel w te bemachtigen. Het grotf*® aantal kleine vogels ging A. van .Dijk uit Boschkapel' met een totaal van stuks. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT Binnenkort zullen de bewoners van camping De Zwinhoeve een stichting in het leven roepen met het doel, als rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam de voormalige camping van de heer Baarends te runnen. „Wanneer wjj kans zien de camping in eigen be heer te houden, kunnen de prjjzen voor de standplaatsen gedrukt worden", aldus een woordvoerder van het actie comité- In een brief aan de eigenaar van de campinggrond, de fir ma „Het Zeeuwse Land" heb ben de campingbewoners, waarvan sommigen al meer dan 15 jaar op De Zwinhoeve bivakkeren, aangedrongen op een gesprek, waarin een even- tnele overdracht van de grond aan de orde gesteld kan wor den. i „Wij hebben al eens ge vraagd of het mogélijk was dat wij de gnorid kochten, maar toen achtte men de tijd daarvoor nog niiet rijp. Gezien de nieuwe ontwikkelingen rond het bestemmingsplan Het Zwin, is die tijd daar nu wel rijp voor", aldus het actieco mité. j In de brief, die gisteravond de deur is uitgegaan doet men levens mededeling van het feit dat officieel door het gemeen tebestuur v-an Sluis is meege- 1 deeld, dat de camping mocht (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Naar schating driekonderdvijftig kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar hebben gistermorgen in en rond de Strandkerk van Cadzand deelgenomen aan een I jeagdmamfestatie. Aan het zonnige gebeuren werd meegewerkt door de kinderdiensten en zondagscho len in West-Zeeuwsch-Vlaan deren, aangesloten bij de Sakjeugdcentrale. Alleen al kt het voortreffelijke zo- I .terse weer werd de bijeen komst een groot succes. De activiteiten werden voorafge gaan door een dienst, onder leiding van de Aardenburgse zondagschool. Daarna werden er spelen gehouden, waaraan de kinderen in verschillende leeftijdscategorieën deelna- I men, Het ging o m een lan- denspel, waarbij de groepen Bals bij de zending gebruike- I "ik is, een denkbeeldige tocht ir verschillende landen I Moesten maken, waarbij on derweg opdrachten vervuld dienden te worden. Hoewel de deelname iets minder was dan v°rig jaar, toonden de organi sators zich na afloop tevre den. Voor de kindermanifesta- >:e bestond de belangstelling "an ongeveer veertig oudere dit aantal werd door Fred Bergwerff, een van de betrok- sen organisators, wel wat I weinig geacht. Aan het welsla- I Sen deed dit overigens geen 1 wkele afbreuk. Het was de tweede keer, dat een dergelij- jongerenbijeenkomst op werd Sezet- Het is de I Woeling om er een jaarlijks I rokerend gebeuren van te token. blijven. Aanvankelijk zou de camping moeten wijken voor zomerhuizen. In de nieuwe op zet, die nauw aansluit bij het bestemmingsplan uit 1963 van de gemeente Retranchement is ruimte voor de camping - °P dezelfde plaats a-ls nu - moge lijk. Door zölf die grorad te ver werven denkt de stichting goedkoper uit te zijn dan wanneer Het Zeeuwse Land de camping zou exploiteren. „Wij betalen nu f 350,- voor een sta- en f 250,- voor een toercaravan. Bedragen die niet meer te handhaven zijn als de camping aan de eisen des tijds moet worden aangepast", zo werd gezegd. Men verwacht als al dit soort voorzieningen in eigen beheer uitgevoerd kunnen worden met een prijs van rond f 550,- uit de bus te kunnen komen. „Er zijn b.v. architecten op de camping die gïaibis een bestek willen ma ken en wanneer bewoners zelf een sleuf graven voor de riole ring ben je licht goedkoper uit dan wanneer je het moet uit besteden". Lukt het niet dan zal men een staanplaats moeten huren, want de bewoners zijn toch wel weg van hun camping. „Misschien wel het mooiste plekje tussen Den Helder en de Spaanse kiust", aldus een caravan-bezitter die al jaren achtereen op De Zwinhoeve weekends en vakantie door brengt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een com missie, waarin het technisch onderwijs en het bedrijfsleven zijn vertegenwoordigd, is mo menteel een rapport aan het samenstellen over het stichten van een streekschool voor parttime-onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze mededeling werd gisteren ge daan tijdens de vergadering van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt in Middelburg. De Scheidezonen Na een rondrit door de Ant werpse haven heeft de fanfare De Scheidezonen uit Nieuw- Namen een bezoek gebracht aanhaar naamgenoot in Hoo- gerheide. Het college van B. en W. van Hoo-gerheide verwel komde de fanfare samen met het bestuur van de plaatselij ke muziekvereniging. Daarna volgde een rondgang door het dorp. (Van onze correspondent) AXEL Op de Christelijk Technische School in Axel is het eindexamen gehouden voor de cursussen booglassen voor beginners en gevorder den. Het eindexamen stond onder toezicht van het Neder lands Instituut voor Lastech niek. De heer G. D. Zegers, direc teur van de school, kon aan 21 kandidaten het diploma voor beginners uitreiken. Zes kan didaten kregen een diploma voor het afleggen van het praktische gedeelte en aan ze ven kandidaten kon een diplo ma voor gevorderden worden uitgereikt. In zijn toespraak dankte de heer Zegers de do centen voor het voortreffelijke werk, dat ze hebben geleverd en wekte hij de leerlingen op om na de diploma's toch ver der te gaan studeren. Aan de volgende leerlingen konden diploma worden uitge reikt: K. van der Bent, Ter- neuzen. F.A.P. de Bruiijn, Axel. P.J. Diel-eman. Axel, J.M. Hanse, Axel. C.F. Maas, Zaamslag. F.H. Molewijk, Ter- neuzen. L. de Putter, Terneu- zen. J. Schuitvlot, Axel. M. van Stralen, Hoek. R.R.I. Ver- meire, Sluiskil. P.M.R. Alexander, Westdorpe. P.G.M. de Bock, Philippine. P.J.C. Ferket, Kloosterzande. M.M. Goudzwaard, Terneuzen. A.H. Hamelink, Terneuzen. B. de Meijer, Sas van Gent. R.C.M.E. Notschaele. Philippine. J.J. Verdurmen. St.-Jansteen. T.P.C.M. de Waal, Ossenisse. W.M. van Waterschoot, Philip pine. F.P. Zaman, Hontenisse. Geslaagd voor het examen NIL booglassen voor beginners (al leen praktisch gedeelte), M. Gurie, Axel. A. Izci, Axel. H. Karadenir, Axel. H. Keten, Axel, H. Sahpaz, 'Terneuzen. S. Aydogan, Terneuzen. Ge slaagd voor het examen NIL booglassen voor gevorderden: L. Kayser Axel. M.B. Koek koek, Axel. J. van Langevel- de, Axel. H.M.A. Moens, Ter neuzen. L. Schieman. Axel. F. Stouthamer, Axel. W.J. de Vis ser, Axel. Tevens werden op deze school de theoretische exa mens van de opleiding tot monteur en hulpmonteur in de centrale verwarm ingsbedrij ven afgenomen. Na het mondeling gedeelte werd door de direc teur van de school de uitslag bekendgemaakt. Zestien kan didaten slaagden voor het the oretische gedeelte monteurs- opleiding. 1 kandidaat werd af gewezen. Twaalf kandidaten slaagden voor het theoretische gedeelte hulpmonteur, terwijl 2 kandidaten werden afgewe zen. Geslaagd voor het examen monteur c.v.: L.P. de Backer, Hoek. A.E.R. de Caluwe, Koe wacht. R.V.M. Coppenjans, Sluiskil. L.J, van Dixhoorn, Hoek. F.C.P.F. Heijens, Hulst. G.A. van der Kelen, Clinge. R.M. J. Kibua-g, Oostburg. E.E. Plasschaert, Gllinge. M.J. die Ritter, Hoek. T.J. Oubrie, Oostburg. W. Hamelink, Axel. L. Klaassen. Hoek. J.W.A. Koster. Axel. E. van Puyvelde, Nieuw-Namen, J. Ch. Ver- berkmoes, Zaamslag p. Wes- terweele, Sluis. Geslaagd voor ex. hulpmont. c.v.: E.J. Agter- huis, Axel. C. Bakker, Axel. C.M, Bolleman, Axel. F. de Bruyn, Koewacht, E.P.L. van Damme, Clinge. A.J.C.M. Fas- saert, Lamswaarde. A.C. Ba- melink, Terneuzen. H.P.J. Ivens, Cliinge. H.A.M. Martens. Oostburg J.C. Meijer, Terneu zen. G.P.M. Smet, Cliinge, P, de Ridder, Terneuzen. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de vol tallige gemeenteraad van Oostburg is de jaarlijkse ex cursie gehouden. In de kantine van de dienst gemeentewerken werd door de heer J. Overbe- ke een uiteenzetting gegeven van de dienst, het ontstaan van het machinepark en de noodzakelijke uitbreiding van de gebouwen Vervolgens reed men naar Retranchement waar de nieu we in aanbouw zijnde zuive ringsinstallatie werd bezocht. Ir. Smit gaf hier een duidelij ke uitzeenzetting omtrent de werking van deze installatie. Vervolgens werd een rit langs de kust gemaakt in de rich ting Breskens. Tijdens deze rit werd stilgestaan bij verschil lende objecten in voorberei ding en uitvoering. Aandacht werd onder meer besteed aan de in aanbouw zijnde Bundes- post, eventueel uitbreiding van winkelgalerij en vernieuwing dagjescentrum te Cadzand het openlucht zwembad Breskens, en het bungalowpark Het Heem. In Breskens ging men nog naar het industrieterrein om vervolgens in Hoofdplaat naar de geplande woningbouw bij het voormalige haventje te gaan. In IJzendjjke werd een bezoek gebradht aan de kunst tentoonstelling in de Molen. 'lan een onzer redacteuren) middelburg Het is tto1? gegaan mct de plech- S Ltn rond de aanbieding «n net nieuwe liedboek voor MUj n' °P 18 611 19 mei in delburg. Talloze mensen I k«mlen zicl' "aar de bijeen- dit en ln het gevoel dat iebmüf -één van dle obligate I "wttemssen was waar je !nlt weziS m°et zijn omdat I wordt. Va" jc verwacIlt «m?bijeenkomsten kon I tork™61 kezoekers horen op ren hto had het gevoel ve» moment te bele- srhij ben dankbaar dat ik I Iet geweest". ijeJ-J311.dat, gevoel, dat voor I groot l!?er bestaan voor een I te woedt gericht door T om allerlei of- Wonen gebeuirtenissen bij te zweemï beSliSt ongewoon J s'ellii» t .rond de tentoon- I is niet j"Jubilate Deo". Deze I 'tedbori- aallbieding van het teir t- directe aan-lei- I ""do ^gericht in de fraaie, --.,,.1 "1" y®0" roept mi de dat het bes®f wakker ^^jtorklied een zaak met meer dimensies is dan men over het algemeen beseft. De betekenis van het kleine, in rood gebonden boekje, is een teken des tijds, een brok oecu mene waarvan de waarde nog i-n de huidige generatie zal blijken. De verschillende op vattingen omtrent het kerklied in diverse reformatorische kerken hebben namelijk de eeuwen door, de diversiteit beklemtoond. Het nieuwe lied boek stelt één vorm voor psalmzang, gezang en modern kerklied present- De tentoonstelling „Jubilate Deo", die de gehele zomer ge opend zal zijn, is samengesteld door de provinciale biblio theek van Zeeland. Deze bibli otheek heeft daar zelf zijde bij kunnen spinnen. De sa menstelling van de expositie maakte het namelijk noodza kelijk, om al hetgeen de pro vinciale bibliotheek op het ge bied van documentatie over „het kerklied sinds de refor matie" in hu-is had te inventa riseren. Bij die werkzaamheid kwamen er zeldzame stukken boven water. Veel kostbaar bezit van de bibliotheek is na melijk na de Abdiijbrand van 1940 (nog) niet geïnventari seerd. De expositie leidde tot de noodzaak om het oude, ge havende bezit, op wetenschap pelijk verantwoorde wijze te beschrijven een werk waar voor drs A.J. van Kraaij, we tenschappelijk ambtenaar van de provinciale bibliotheek zich veel inspanningen heeft ge troost. Ook bibliothecaris W.D. de Bruine is men dank ver schuldigd. Maar dit is, wat de expo sitie betreft, de technische buitenkant. De waarde van de tentoonstelling ligt uiteraard in het fenomeen als zodanig. Die waarde willen wij ken schetsen als: de mogelijkheid om lanigs thematische lijnen, de geschiedenis van het kerk lied en het kerkelijk leven te herbeleven. De eigen weer klank op de thema's wekt het gevoel op dat ook de bezoe kers v,an de aanibiedirigsplech- tigheden hadden: het is een historisch gebeuren. Men kan zo'n tentoonstelling als „Jubilate Deo" op veel ma nieren beleven. Het gaat er maar om welke der thematische lijnen aansluit bij de persoon lijkheid van de bezoeker. Er zuilen stellig mensen zijn die opgewonden raken door het besef dait zij oog in oog staan met boekwerken, waarvan er in de hele wereld maar één of twee aanwezig zijn. Een voor beeld daarvan is het „Deuoot en profiteiljek Boecxken" uit 1539, of het „Schoon en Suy- verlijck Boecxken" uit circa 1580. Anderen vinden de thema- lijn die wijst op de breed uitgesponnen discussies over psalmberijmingen -in het ver leden, of treffen de lijn die iets verklaart over de stijlont wikkeling in het kerklied. Kerkhistorische feiten wor den op de één of andere ma nier tot concrete werkelijkhe den afspiegelingen van ge wetensnood, van dwarsdrijve rij ook, of van heldenmoed in het christelijk belijden. Wie wordt niet ontroerd, als hij de tekst leest van een lied dat in barre tijden door de doopsge zinde Teunis Teekszn. van Naarden in 1530 op de brand stapel werd gezongen. Het is een avontuur, op deze tentoonstelling rond te dwalen. Verschoten papieren blijken sensationeel te kunnen zijn, omdat zij als geschreven mo numenten de historie marke ren. „Dodezeerollen" uit een tijd die nog maar kort achter ons ligt en die nu, wat het kerklied betreft, een wending heeft genomen. Een historische gebeurtenis. T.K. „Met de Pinksteren dan begint het weer. Dan komen ze in rotten van vier over het bruggetje, hier even ver derop, gesukkeld en dan begint het lieve leven weer. Dan wil het misschien nog es een halve week stil blijven, maar dan gaat het hurry up tot eind september, dan is iedereen afgeknapt, de meeste vakantiegangers incluis." Ze kan er nu nog om lachen, als ze dit vertelt, onze vrouwelijke kastelein Tini Smorenburg uit Retran chement. Nu nog wel, maar over een paar weken, ais ze week in week uit bijna 24 uur aan een stuk op haar benen heeft gestaan en ze diverse keren achter de fritespannen in el kaar is geklapt, dan valt er niet veel meer te lachen, dan ziet ze de humor niet meer van al die jonge gasten, die met zakken vol geld naar haar café komen afzakken, om daar liun vakantiegeld en hun vakantietijd te slijten. Maar intussen heeft ze dam ook al diverse keren de me nigte in de bar ernstig toege sproken, heeft ze menig la veloos klanfje in zijn nekvel beetgehad om hem daarna met een geroutineerd gebaar de deur uit te zetten. „Maar weet ge", zegt ze, „ik zou dit werk voor geen goud willen missen. Als ik dan weer eens kennissen van ons ontmoet die me bij hoog en bij laag bezweren een streep te zetten onder dit gekkenhuis dan denk ik: ze zijn zot. Moet ik dan den hele dag met munné duimen gaan zitten draaien? Maar mens dan word ik sta pelgek! We hebben het tot nu toe alleen nog maar over Tini gehad, maar bij Tini hoort Jopie, de moppentapper, de geinponem, de ideeënman, kortom de babbelaar, een man die de dag plukt als hij nog jong is, die erg van uit gaan houdt en beslist niet van werken en die beslist niet tegen het keiharde jen gelen van de jukebox kan en die om deze redenen dage lijks aan zijn kuierlatten trekt om samen met een vriend de schone wereld rondom te gaan verkennen. „Kijk", zegt Tini, „wat Jopie doet met de mond, dat doe ik met mijn handen. Soms dian denk ik wel is, als Jopie weer op zijn manier aan het gemeten is, man steekt toch ook eens de handen uit de mouwen. Maar aan den ande re kant denk ik: Och wat, als het er niet in zit, dan kunt ge het er ook niet in stampen". Ik ben bezeten van dit vak. Kijk, we hebben de zaak sa-men, maar ik het idee dat ik d-e baas ben. Ze noe men me dan ook de comman dant hier, nou en dat vind ik eigenlijk wel ne schonen naam. In de zomer denk ik wel eens van m'n klantjes: Nou zou ik toch willen dat ge allemaal opgedonderd waard. Maar als ik me dan weer eens uitgebreid gewas sen en apgetutiteld heib, dan zie ik het weer met andere ogen. Er wordt in de zomer in de Bar bij Jopie heel wat afgebuffeld. De klantjes zijn allemaal afkomstig van twee enorme campings in Retran chement. De bar annex snackbar is de enige in zijn soort in de hede omgeving. Het eigenlijke hoogseizoen duurt maar zes weken. De bar is in de loop van de jaren het stamcafé geworden van voornamelijk Brabantse jongelui. „Ze komen voor het strand, maar er zijn er bosjes bij, die het strand de hele vakantie niet zien, maar die de bar toch wel van binnen en buiten kennen. Dan hebt ge van die knollen, die met dui zend gulden op zak hier ko men. Ze bestellen dan tien potten bier tegelijk, da-ar spoelen ze er dan vijf van door de wasbak, want voor hun vrienden zijn ze pas flinke kerels, als ze vele li ters bier naar binnen hebben gehesen". Er loopt constant tien man personeel te bedienen. Alle maal studenten. De meesten komen al vijf jaar achter el kaar naar Retranchement, waar ze hun hele vakantie achter de bar doorbrengen. Het zijn allemaal studenten van de pedagogische acade mie, twee uit Rotterdam, drie uit Eindhoven, twee uit Sas van Gent, twee uit Den Bosch en een uit Terneu- :zen. Ze draaien per toerbeurt dag- en nachtdienst. „Het zijn allemaal brave kdnders hoor, daar niet van, maar lef heb ben ze niet. Als er is wat misloopt dan roepen ze om het hardst: Tini kom der is even bij. Tot nog toe ben ik verschoond gebleven van ene klap op mijn gezient, maar die zal ongetwijfeld nog wel eens komen. Je moet in dit vak ontzettend veel kunnen verdragen. J-e moet veel kun nen aanhoren en ge kunt er het beste het zwijgen toe doen. Voor dat liet seizoen begint, dan la-ten we duizend bierglazen aanrukken, maar als de bouwvakvakantie voorbij is, dan zitten we weer krap in de glazen. Ge treft het, dat het seizoen nog niet begonnen is, nu kunit ge onze bar nog in volle glorie bekijken. Moet je na de va kantie eens terugkomen, dan weet ge niet wat ge ziet. Ik heb God zij dank twee beste huisvrouwen die de zaak el ke morgen weer op orde brengen, niet dat er veel tijd voor is, want we hebben ei genlijk in het hoogseizoen nooit geen stil momentje." Kijk, wijst ze heel vertederd op een klein hoekje achter in de zaak. Dat is nou ons krie belhoekje. Als ge nu in het hoogseizoen komt, dan zit ten er op dat ene bankje en die paar stoelen, daar was vroeger ons dansvloertje van twee bij drie meter, zo'n vijftig man op mekaar gepakt En een lol dat ze dan hebben Daar wordt ontzettend vee! afgezwetst en gelachen". „Als we de lege bierglazen op willen halen uit die hoek, dan moet je over de mensen heen lopen. De loodgieter is hier klant aan huis om de hoognodige reparaties aan het sanitair te verrichten. Maar och als ge op alle slak ken zout gaat leggen, dan moet ge geen café beginnen. Maar die weken vreten wel aan me. Voor dat de drukte begint, zorg ik d!at ik tien kilo verdikt ben. Met sep tember. ben ik gelijk een lucifershoutje. In al die we ken kan ik geen hap door mijn keel krijgen. I-k 1-eef op koffie en sigaretten. Je zal het gek vinden, maar toch kan ik er niet buiten". Samen vormen Tini en Jo pie eigenlijk een gouden koppel. Niet, dat ze dat ooit gedacht hadden toen ze 22 ja-ar geleden met elkaar trouwden, zij inwoonster van IJzendiijke, hij geboren Am sterdammer. In het begin, toen Jopie nog op een bak fiets van Albert Heijn reed, was het geen vette pot, maar ze namen toch de sprong naar zelfstandigheid. Geld om een eigen café te kopen was er niet, ze huurden een café in Sluis. De zaken gin gen zo goed, dat ze het café na drie jaar al konden ko pen. Die zaak werd veel te drulk en ze besloten er een zetbaas in te zetten en een lekker rustig zaakje in Re tranchement te beginnen. Eerst een frites-zaak, waarna Jippie zijn creativiteit bot vierde op het oude slagerdjtje naast de deur en er een meesterlikke bar van maak te. Het enige onrustige in deze zaak is, dat de drukte nu verplaatst is naar Retran chement. Het bleef bepaald geen rustig zaakje. „Het is gek", zegt Tini, „als het seizoen weer aan komt dan verheug je je er tveer op, halverwege denk ik: nu kan ik niet meer en aan het eind ben ik finaal van de kaart, dan kunnen we nog net de deur achter ons op slot doen. We nemen ons el ke keer voor or; twee maan den op verhaal te komen in Spanje, maar na vier weken krijjg ik de kriebel weer in m'n benen en wil ik weer naar huis, terug naar munne klantjes, terug naar Zeeland. Munne Jopie begrijpt daar geen snars van". „Allé", zegt ze, „we hebben wel genoeg gekletst". Ze neeimt haar plaats in achter de toog en zegt: „Wat wilt ge van me drinken?" NETTY VAN ZALINGE eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 7