1 NAC-middenvelder Bertus Quaars: „FINALE WORDT OP TACTIEK BESLIST" Wullems kan stimuleren PIET KAMPS: JAC IS MET TE PEILEN' Ajax heeft cup voetbal nodig Debalisrond... Thee ih derust% Vissers straft Limburgers Negende rit voor Sercu Okker in achtste finales „Portugal" versus Angoia-eomité Ontwikkelingshulp fors omhoog ZESVOUDIGE MOORD: ZELFMOORD sport pantalons J 10 Dinsdag 29 mei 1973 ;nen op de steun van Den aag. In het kader van de ntwikkelingshulp krijgen de evrijde gebieden in zuidelijk frika humanitaire en ontwik- elingshulp. Binnen de NAVO moet een iscussie op gang komen over e taak en functie van deze erdedigingsorganisatie, waar- ij de democratie centraal ïoet worden gesteld. Met ge- jkdenkende andere NAVO- artners moet worden over- ïgd, hoe men kan meewerken an het herstel van die demo- ;ratie in de totalitaire NAVO- anden Griekenland en Portu- al. Een herbezinning over dc unctionele taak van de ver- Iragsorganisatle is nodig: een ationele taakverdeling lijkt >p z'n plaats. Ieder land zal ■en evenredig en redelijk aan- leel in de gemeenschappelijke verdediging van het westen noeten leveren, waarbij de ïadruk moet vallen op de twaliteit en niet de kwanti- eit. Over de periode tot en met .977 moeten wat de Neder landse krijgsmacht betreft een rantal beleidsombuigingen tot stand worden gebracht, die moeten voorkomen, dat de de fensie-uitgaven gelijk groeien met de andere overheidsuitga ven. Dat kan door een her structurering van de strijd krachten. gericht op een doel matiger uitvoering van de hoofdtaken en afstoting van nlet-wezenlijke taken. Een be tere samenwerking met andere NAVO-partners ten aanzien van taakverdeling en aanschaf van wapens is ook noodzake lijk. Dat komt allemaal in de jaar bij de Kamer zal worden ingediend. Een Europese kern macht wijst het kabinet Den Uyl af. De omvang van de ontwik kelingshulp over de lopende begroting wordt verhoogd. Wat de jaren tot 1977 betref! zal worden gestreefd naar een uiteindelijk bedrag van ander half procent van het netto na tionaal inkomen tegen factor defensienota, die eind van dit kosten. PIETER-JAN DEKKERS DEN HAAG (ANP) „Een klein groepje „vrijheidsstrij ders" in Nederland maakt ge bruik van alle beschikbare middelen, waaronder bedrei gingen en geweid, om de im port van koffie uit Angola te verhinderen", aldus „Portu gal", een uitgave van het di rectoraat-generaal voor voor lichting in Lissabon, dat door de Portugese ambassade in Den Haag wordt verspreid. Aanvankelijk, aldus het blad, voegde het Nederlandse publiek zich naar de wensen van het comité: de consumptie van Angola koffie bleef op hetzelfde peil of daalde. „Vervolgens", aldus „Portu gal", „verminderde de belang stelling en steeg de ontevre denheid onder het publiek over de campagne die door het comité werd gevoerd". KANSAS CITY (AP) r Zes leden van een gezin Raytown, een voorstad van Kansas City, zijn dood in hu huis gevonden. Ze zijn volgen de politei kennelijk het slacht offer geworden van een moora- zelfmoord. De lijken van Norman Willi ams, zijn vrouw en hun vi kinderen zijn gevonden doo een buurman en een donun die het huis waren binneng gaan. Het gezin was sinds v rige week donderdag meer gezien. ft Volgens de politie he Williams kennelijk zij" vr0^Z en hun vier kinderen, van w er een ongeveer zeven jaar w en drie tieners, vermoord v hij zijn geweer op zicn richtte. DE 23-jarige A. an Ham is een verkeersongeluk if Js woonplaats Swalmen 1 Roermond) om het tewen,jL. komen. De man kwam onverklaarbare oorzaak zijn auto op de linkerweg terecht en botste daar op tegemoetkomende person to.è TI TT 17 (Van onze sportredactie) BREDA Bertus Quaars gelooft in de kansen van NAC, wanneer donderdag in de Kuip tegen NEC om de KNVB- beker wordt gestreden. Quaars, een technisch begaafde middenvelder met aanvallende kwaliteiten, meent dat NAC op zfjn minst de gelijke is van zijn Nijmeegse tegen stander. Hij baseert die mening niet alleen op de twee overwinningen die NAC in de competitie op NEC heeft ge boekt, maar ook op de bij NAC aanwezige kwaliteit. Dat NEC desondanks zijn tegenstander enigszins onderschat, kan, zo stelt Quaars, alleen maar in het voordeel van NAC werken. Bertus Quaars: „We zijn nu Wel verplicht de beker mee naar Breda te brengen". Quaars: ..Uit de uitspraken ran de NEC-sipelers proef ik iat ze NAC toch niet als een moeilijke tegenstander zien. Ze willen wel toegeven dat wij in de beker aardige dingen hebben gedaan, maar daar houdt het dan ook mee op. Ze vinden van zikfhzelf dat ze een sterkere ploeg hebben. Daar ben ik het bepaald niet mee eens. NEC is in de competitie ivel hoger geëindigd, maar dat ffigt mij weinig. Het is al dikwijls gesteld, maar NAC kan duizend en een excuses aan voeren voor de minder goede prestaties van de laatste tijd. Wemand praat er vender over, naar wij moeten het nog steeds doen zonder vier vaste eerst-elftalspelers. Wanneer Ajax vier geblesseerden heeft, staan de kranten er vol van. Dan zou niemand het ze kwa lijk nemen wanneer ze van Ju ventus verloren". Volgens Quaars zal er in Rotterdam op het wapen van de taktiek worden gestreden. Rij is er v,ast van overtuigd dat de eluib, die de beste tak- t'dk kan uitvoeren, ook de meeste kansen op de overwin ning maakt. En sinds de trai- terewssselinig is het vertrou- in het taktisch kunnen ran NAC bij Quaars er alleen ®aar groter op geworden. Quaars: „In Nijmegen hebben w'j laten zien wat je met een Me taktiek kunt herijken. is een ploeg, die het van ■outer krachtvoetbal moet heb- oon. Dat is bij ons niet het Wal. Bij ons lopen er wel een Paar spelers rond die de bal in de ploeg kunnen hou den. Wanneer dat wil lukken, hoeven wij van NEC niet bang te zijn. Ik heb wat dat betreft overigens alle vertrou wen dn Henk Wullems. Het is een vlotte vent met moderne trainingsoipvattinigen. Hij ver staat de kunst ons te stimule ren". En dat laatste heeft NAC zo geeft Quaars vlot toe, hard nodig. Hij erkent dat er bij NAC een paar knapen rond lopen die bepaald niet gemak kelijk zijn. Quaars zelf is er een van. Wanneer hij het er gens niet mee eens is, zal hij het omomwonden stellen. ,;Ook wanneer ik het met de pers niet eens benf', zo voegt hij er aan toe, „en dat wil nog wel eens voorkomen". Deze karaktertrek levert hem wel eens moeilijkheden op, maar het heeft niog nooit voor ono verkomelijke problemen ge zorgd. Quaars: „Ik voetbal al vanaf mijn elfde jaar in NAC en ik heb het er altijd naar mijn zin gehad. Vooral de verstand houding onder de jongens is altijd goed geweest". Maar deze langdurige club- binding verhindert Bertus Quaars niet om zakelijk te re deneren wanneer het nodig is. Vandaar ook zijn geslaagde poging dit seizoen zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Quaars: „Toen vorig jaar mijn transfer naar Cercle Brugge niet doorgang, nam ik me voor om dit seizoen zo goed moge lijk voor d'e dag te komen. Mijn contract loopt af en dan moet ik uiteraard trachten er wijzer van te worden!" Over één zaak heeft Quaars de laatste weken zich bijzon der verheugd: de houding van i de NAC-aanhang. Quaars: „Wat er nu allemaal is losgebarsten verbaast me compleet. Ik had nooit gedacht dat de suppor ters ons zo zouden steunen. Zelfs tegen FC Amsterdam was er nog stemming in het NAC-stadion. En nu weer met die bussen en alle andere toe standen. Wij zijn op die ma nier verplicht de beker mee naar Breda te brengen". HARRY VERMEULEN (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN Piet Kamps, NEC's hardwer kende middenvelder, heeft er een fors steentje toe bij gedragen dat de Nijmeeg se ploeg de finale heeft be reikt van de strijd om de Nederlandse voetbalbeker. Piet Kamps scoorde te gen de Eagles én in de hal ve finale tegen AZ '67 het enige en tegelijk beslissen de doelpunt. „Niet alleen door die twee goals, maar toch vind ik dat ik mijn beste seizoen heb gemaakt Het is toch helemaal niet gek om als verdedigende middenvelder tien doelpun ten te maken. Ik ben er dan ook geen moment bang voor dat ik er in de finale tegen NAC niet bij zal zijn, on danks de concurrentie die er voor wat betreft de bezetting op het middenveld is", zegt Piet Kamps. Die concurrentie is er inderdaad nu ook Jan Peters hersteld is van zijn KAMPS blessure en Jo Peters de enige semi-prof in de selec tie in voortreffelijke vorm verkeert. Zegt Piet Kamps: „Het zou natuurlijk een ge weldige teleurstelling zijn, wanneer ik er tijdens de fi nale niet bij zou zijn. Maar ik geloof het echt niet, hoor". De 27-jarige Nijmeegse mid denvelder, nu bezig aan zijn vierde jaar als fuill-prof bij NEC, beschouwt het als een absoluut hoogtepunt in zijn carrière, wanneer de beker naar Nijmegen zou komen. Zegt hij: „Natuurlijk zou het geweldig zijn, wanneer we die beker zouden pakken. Voor NEC en Nijmegen moet het iets enorms betekenen. Maar laten we NAC in geen danaars verloren, reden ge noeg om danig op onze tellen te passen. Ik schat de kansen vijftig procent. NAC is nu eeinmaal een ploeg waar je geen peil op kunt trekken. In dergelijke wedstrijden spelen ze volgens mij boven hun kunnen. Maar wij zitten er mee". Piet Kamps geeft zelf toe dat het in de laatste weken met NEC niet zo best is gegaan in de competitie. De prestaties waren zelfs van dien aard dat veel pun- geval onderschatten. Tenslot te hebben we dit seizoen zo wel uit als thuis van de Bre- ten onnodig werden verloren. Piet Kamps: „Er werd toen wel' gezegd dat wij het geld op straat gooiden, maar dat is natuurlijk flauwekul. Je wilt altijd graag de overwin ningspremie opstrijken, maar het hele elftal draaide ineens minder. En het is dan ook begrijpelijk dat je zelf min der gaat spelen. Maar ik ben ervan overtuigd dat wanneer elke speler van ons elftal met dezelfde inzet speelt als tijdens de wedstrijden vo r de beker, dan moet het ge woon lukken. Want we heb ben meer kwaliteit dan NAC, alhoewel ik weet dat zoiets geen volledige garantie is voor succes". Wanneer NEC op 31 mei de strijd heeft aangebonden met NAC eindigt het con tract van Piet Kamps met de Nijmeegse club. „Als ik met het bestuur niet tot overeen stemming kom over een con tract ga ik op de transfer- lijst", zegt Piet Kamps reso luut. „Ik wil niu graag zeker heid voor de toekomst. Ik moet ook denken aan de pe riode na mijn voetbalcarriè re. Ik ga komend seizoen in ieder geval werken aan het D-trainersdiploma. Want in de voetballerij wil ik blij ven. Bovendien zou ik bij voorbeeld wel kantine-be heerder willen worden van een voetbalclub. Maar dat zijn allemaal zaken die bin nenkort geregeld moeten worden. Eerst moeten we die beker pakken", aldus Piet Kamps. GERARD HACHMANG. BELGRADO (ANP) Henk Timman Ajax' penning meester denkt een heel enkele keer weieens aan Santiago Bernabeu en Umberto Agnelli. Hij vraagt zich dan ook al hoeveel geld zij jaarlijks stop pen in hun clubs, respectieve lijk Real Madrid en Juventus. Soms zou ook hij zo'n maece- nas wülen hebben, die mee helpt de financiële zorgen te verlichten. Gewoonlijk verdringt de bijna 59-jarige penningmeester die gedachten, omdat hij vol doende realist is om te weten dat zoiets in Nederland vrij wel onmogelijk is. Er zijn ver moedelijk geen geldschieters te vinden, die bereid zijn met een zekere frequentie miljoe nen te investeren in een Ne derlandse voetbalclub. Tim man is geen dagdromer. Hij, de referendaris van 's rijks belastingen, is een man van zekerheden, die met gepaste trots kan vertellen dat Ajax in de bijna negen jaar dat hij de penningen beheert, nooit iets tekort is gekomen. Dat de club steeds een kleiner of groter overschot heeft gehad op zijn balans van het lopende voet baljaar. Maar zelfs de beste club van Europa moet zuinig zijn. Zeer zuinig, want de jaarlijkse overschotten zijn tot stand ge komen via voornamelijk Euro pacup-voetbal. De vaste in komsten, verkoop van seizoen kaarten, de opbrengsten uit de reclame, het bedrag dat de registratiekaarten opbrengen en de recettes zijn net, of net niet toereikend om buiten de rode cijfers te blijven. Wan neer de club groot wil blijven en met zijn tijd wil meegaan, als er iets extra's moet gebeu ren dan dient dat gewoonlijk te geschieden uit de baten van de Europacupwedstrijden. Ajax heeft en maakt daar geen geheim van Europees bekervoetbal nodig. De vaste inkomsten zijn begrootbaar, Al jaren lang werkt Timman met de zekerheid van een 70 pet bezetting van zijn stadion voor de normale wedstrijden. Maal ais op de begroting inkomsten en uitgaven naast elkaar staan, ziet hij onmiddellijk dat er tenminste een of twee compe titieduels in het veel groter Olympisch stadion nodig zijn om quitte te spelen, om de spelers hun salarissen en pre mies te kunnen uitbetalen en de andere kosten te dekken zonder te komen aan de in komsten van het Europacup voetbal. Ajax heeft zich in de perio de Timman altijd op het standpunt gesteld dat de huis houding op financieel gebied moet kunnen draaien zooder de kwaliteit van het elftal aan te tasten. Spelers verkopen om een gunstig jaarverslag te hebben, doet Ajax niet. Is de zekerheid dat Spanje zijn grenzen openstelt, de mo gelijkheid dat Italië dit ook doet, een gevaar voor Ajax? Timman; „Nee, eigenlijk niet. We hebben het zien aanko men. We hebben ons daarte gen proberen in te dekken door de spelers langlopende contracten aan te bieden. Wij namen het risico dat een man plotseling vormverlies krijgt. Van hun kant lopen zij het: gevaar dat een groeiende waardering van hun kwalitei-; ten niet onmiddellijk wordt1 gehonoreerd". Die laatste factor is sinds enkele jaren belangrijk ge worden. Door de grote inter nationale successen heeft Ajax, maar hebben ook de spelers, een enorme naam ge maakt. „Iedere man van ons is voor een andere club aantrek kelijk en wij menen met de honorering daar altijd reke ning mee te hebben gehouden. Doordat buitenlanders weer in Spanje kunnen gaan voetbal- (ADVERTENTIE) Het is maar goed, dat AC Milan - Leeds United op de t.v. geweest is, nu beseffen de mensen tenminste een beetje wat ons te wachten staat Want iedereen praat mij een beetje t Makkelijk over Ajax z'n derde cuppie. Ik he fote foto's van alle spelers gekregen, specia; de gezichten van Anastasi en Altafini heb i goed ingeprent, wantdatzijn de gevaarlijl iwigens, die moet ik extra in de gaten houde Want reken maar, dat Juventus ook hoopt een snel doelpur Ik drink in de rust graag sterke thee, lief ®®t een stukje citroen of een scheutje mei op z'n engels di (Van onze sportredactie). THONON LES BAINS Je Limburgse renners Jo van 'oi (Montfoort) en Jo Vranc- .cn (Liane) hebben in tegen- relling tot de andere coureurs an Canada Dry Gazelle hun latste maandsalaris niet uit- etaald gekregen van ploeglei- ler Ton Vissers. „Dat is een aort strafmaatregel", ver- laart Ton Vissers vanuit Tho- lon les Bains, waar zijn ploeg Prinsen, De Koning, Jan rroers, Kelteners, Krekels, ipetgens. Van der Leeuw, Ko ken en de Portugees Oliveira, lie voor het eerst voor Canada Dry-Gazelle uitkomt) gisteren gestart is in de Dauphiné Li- béré. „Van Pol en Vranioken heb ben in de Vierdaagse van Duinkerken twintig kilometer meegereden en zijn toen zon der enige reden afgestapt en naai- buis gegaan. En als zij niet voor mij werken, ben ik niet verplicht ze te betalen. Ze hebben een slappe mentaliteit gedemonstreerd. Ze moeten nu eerst maar eens wat laten zien, Als ze dat doen krijgen ze met terugwerkende kracht hum sa laris", aldus de Oisterwijkse ploegleider. De ploeg van BIC heeft in Thonon les Bains de „proloog" van de Dauphiné Libéré ge wonnen, een tijdrit over 9,447 kilometer, die alleen meetelde voor het ploegenklassement. De snelste individuele tijd kwam van de Spanjaard Luis Ocana. De uitslagen zijn: ploegen: 1 BIC 1.03.10,7, 2 Sonolor 1.03.34,9, 3 Peugeot BP 1.03.46,0, 6 Canada-Dry-Gazel- le (Ned) 1.04.43,9. (de tijd van de snelste vijf renners is opgeteld). Individueel: 1 Oca na 12.21, 2 Thevenet 12.21.3, 3 Santy (Fra) 12.25.8. len, zal de vraag naar duie spelers aanvankelijk wat gro ter zijn, maar dat is voor Ajar niet zo'n groot gevaar. Een veel grotere dreiging is het plan om bepaalde kunst grepen op de nationale compe titie uit te voeren. Met het plan Huibrechts wordt een toevalselement in het competi tie-voetbal gebracht, waardoor in één klap de hele opzet van onze planning en begroting door elkaar kan worden gesta gen. Het wordt een soort be kervoetba! en daarop valt geen berekening te maken. Ajax is de laatste jaren suc cesvol geweest in het toernooi om de Nederlandse beker. Des ondanks hebben die series ons geld gekost. Alleen in 1971, het Jaar dat wij twee finales tegen Sparta speelden, was er winst op de bekerreKfi- ning. Dat kwain door die tweede finale, met slechts een eindstrijd hadden wij er weer moeten bijpassen. De plannen met betrekking tot de transfers vind ik ook gevaarlijk. Je kunt namelijk niet de transferrageling in ei gen land afschaffen en naar net buitenland handhaven. Ik stel me voor dat een uitspraak van de rechter zoiets duidelijk zal maken. De rijke clubs in het buitenland wordt dus een mogelijkheid geboden topspe- lers weg te kopen. Wij hebben in Nederland natuurlijk altijd die dreiging gehad, maar er was een rem op". Het afschaffen van de trans fers in Nederland heeft nog een groot gevaar ln zich. Tot nu was het zo dat een belang rijk gedeelte van het geld dat voor een speler werd uitgege ven, binnen het totale nationa le voetbalbedrijf bleef. Zonder transfers vliegen de salarissen en de handgelden omhoog, maar daardoor gaan de som men die tot nu tussen de clubs circuleren naar de Individuen en ik vraag mij af of dat in het belang is van een totale voetbal en tenslotte ook van de spelers zelf. Wij hebben altijd rekening gehouden met onze spelers. WIJ hadden oor voor hun opmerkingen. Wij hebben hen gelijk gegeven als zij het hadden. Wanneer wij al een harde (ijn voeren, dan is die toch in de eerste plaats menselijk. Zouden wij niet zo werken dan hadden wij voortdurend herrie in de tent. Er wordt door het bestuur veel gepraat met de spelers, in het belang van de vereniging dat ook hun belang is, maar tot het directe voordeel van de spelers". PARIJS (Reuter-AFP) Tom Okker heeft zich maan dag geplaatst voor de vierde ronde (achtste finales) heren enkelspel van de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs. Hij versloeg in de der de ronde de Australiër Barry Phillips Moore overtuigend met 62, 6I en 6—-2. Okker heeft nu precies ge daan wat het plaatsingscomité van hem verwachtte: hij stond als zestiende op de lijst. Zijn volgende tegenstander is de Amerikaanse Wimbledon-kam- pioen en wereldkampioen bij de profs Stan Smith, als deze tenminste van zijn jonge land genoot Erik van Dillen wint. Ook de Italiaan Adriano Pa- natta bereikte de laatste zes tien: hij versloeg de Chileen Jaime Fillol, eveneens in drie sets met de cijfers 64, 64 en 6—1. Van de zestien ge plaatste spelers zijn er overi gens nog maar zeven over. Het programma is maandag ernstig vertraagd door de re gen. Na bijna een dag wachten konden tenslotte op baan een en twee, die door dekzeilen waren beschermd, alleen een paar enkelspelen worden afge werkt. ALBA ADRIATICA (AFP) De op een na langste etap pe in de Ronde van Italië heeft geen verschuivingen op geleverd in het algemeen klas sement. De rit van Carpegna naar Alba Adriatica over 243 kilometer leverde een sprint zege op voor de oudwereld kampioen in deze specialiteit op de baan, de Belg Patrick Sercu. Tweede werd Rokado- renner Van Linden, ook al een Belg, derde de Italiaan Onga- rato en vierde Gerben Kar stens, die de sprint had aange trokken. Het was de zesde Belgische ritzege in negen etappes, etappes. Eddy Merckx sprintte maan dag in Alba Adriatica niet mee. Hij finishte niet bij de eerste twintig. Uiteraard be hield de Betl'g geruisloos zijn rose leiderstrui. Ontsnapingen hebben zich ln de 243 kilometer, die in stra lende zon werden gereden, vrijwel niet voorgedaan. Alleen Roger Swerts, de meester knecht van Eddy Merckx, kreeg tegen het einde „toe stemming" er vandoor te gaan. De Belg probeerde het ver scheidene keren, maar werd steeds teruggehaald. Uitslag negende etappe: 1. Sercu (Bel), 243 km. in 5 uur 56 minuten 30 seconden (gem. 40.782 km.u.), 2. Van Linden (Bel) z.t„ 3. Ongarato (It) z.t„ 4. Karstens (Ned) z.t., 5. Mot- ta (It) z.t,, 6. Ducreux (Fra) z.t., 7. Gavazzi (It), 8. Simo- netti (It), 9. Dalla Bona (It), 10. Parecohini (It), 11. Van Roosbroeck (Bel), 12. Moser (It), 13. Gambarotto (It), 14. Os,er (It), 15. Louis Pfennin- ger (ZWi), 16. Mintjens (Bel), 17. Avogadri (It), 18. Juliani (It), 19. Fabbri (It), 20. Mor- biato (It), allen z.t.. Algemeen klassement is: 1. Merckx (Bel) 47.09.29, 2. Bat- taglin (It) 47.11.04, 3. Bitosso (It) 47.14.17, 4. Panizza (It) 47.14.40, 5. Gimondi (It) 47.15.02, 6. Motta (It) 47.15.31, 7. Pessarodona (Spa) 47.16.40, 8. Poggiali (It) 47.16.58, 9. Lazcano (It) z.t., 10. Galdos (Spa) 37.18.16, 11. Ritter (Den) 47.19.19, 12. R. de Vlae- minck (Bel) 47.20.05, 13. Zili- olo (It) 47.20.07, 14. Perletto (It) 47.20.39, 15. G. Petterson (Zwe) 47.21.31, 16. Kuiper (Ned) 47.21.38, 17. Conti (It) 47.22.52, 18. Peccolo (It) 47.23.24, 19. Janssens (Bel) 47.23.51, 20. Mori (It) 47.24.40. (ADVERTENTIE) Opvallend goed zijn Opvallend door de modieuse kleuren, sportieve RUITEN en strepen. \biüui>wiA\, Breda -Tilburg Goes Roosendaal Middelburg DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND HUISAANSLUITINGEN SPORTREDACTIE Chef Sportredactie: Harry Vermeulen, Paterserf 455, Oos terhout, 01620-26893. Sportredacteuren: Rob van Deursen 01600-45542, Hein Groothuis 01600-71872, Romain van Darnme 01600-45491. Sportredacteur Zeeland: Ton Koomen, Troelstralaan 8. Axel, 01155-2594.

de Stem | 1973 | | pagina 11