VYCPALEK. ,JJAX KAN IMPROVISEREN aiJYFF: Juventus is rijk III '>;V'acm.it UDWSKY SCOORT 2x TEGEN STANDARD Beker voor Anderlecht WATERPOLOTEAM ERG SUCCESVOL Be hal is rond zegt Barry Hidshoff m SP Thee in de rust® Hersens Neem gewoon Duiex- beter voor beiden. RUSLAND NAAR MÜNCHEN - v lililSmISH sport derde sportpagina van maandag 28 mei 1973 „hersens van ajax (Van onze speciale verslaggever) TURIJN Tegen twee uur die middag wijkt de schare van honderden ,,Ti- fosi" (supporters), die elke dag de wacht houdt bij de ingang van het Stadio Comunale. Voor een moment verstommen de opgewonden gesprekken over Ju- ventus. Een Fiat 1800 rijdt het stadion binnen en Cestmir Vycpalek stapt uit. Op hetzelfde moment maakt zich een man uit de menigte supporters (meesl werklozen) los en begint op de trainer van Juventus te schelden. „Naar de hel kun je lopen met je rot-elftal" schreeuwt de man woest. Hij laat er nog een paar beledigende woorden op volgen.. Vycpalek, een fors gebouwde man met zil vergrijs haar, hoort de tirade van de supporter onbewogen aan en draait zich dan om, gevolgd door enkele locale journalisten. Aan de buitenlandse jour nalist legt hij uit: „Dit was een supporter van AC Torino, men raakt gewend aan dit soort voorvallen". Vycpalek beantwoordt enkele vragen van de Italiaanse pers mensen en dan zijn we alleen in de Sala Stampa van Juven tus. Opvallend is welk een rust er uitgaat van deze man. Hij is een oase in een woestijn van drukke, schreeuwerige en emotionele Italianen. Het is waarschijnlijk ook daarom dat men zo'n vertrouwen in hem heeft. Vycpalek: „Er moet heel wat gebeuren eer ik uit rn'n evenwicht raak, ik heb alle verschrikkingen van het leven reeds doorstaan. Toen ik 20 jaar was sleepten de Duitsers mij naar het concentratiekamp in Dachau, waar ik vele vrien den voor m'n ogen heb zien sterven. En het vorig jaar ver loor ik mijn oudste zoon bij ten vliegtuig-ongeval boven talermo op Sicilië. 23 Jaar was hij toen hij stierf." Hij srijgt voor een moment, aan vaardt dankbaar een Hollands sigaartje en vervolgt„Laten we niet meer over het verle den spreken, u bent gekomen om over Ajax te praten." „U mag best weten dat lk grote bewondering voor Ajax heb. Ajax, dat is voor mij het echte voetbal, de spelers zijn sterk aan de bal, ze hebben een lange adem, een goede techniek en ze kunnen moeite loos improviseren." .Juventus heeft óók atleten, maar in mentaliteit liggen de ze nog achter bij Ajax. Reeds jaren geleder! zag ik de om wenteling, zoals Ajax die heeft doorgevoerd. Ik heb bij vergroten, hem een bepaalc. taktisch concept bijbrengen, maar zijn mentaliteit, zijn ge aardheid, dat ia een moeilijke zaak. Die zit diep in het we zen van een mens verankerd. Het is de wijze waarop een volk zich manifesteert in het spel. En dat verander je niet zo gauw. Toch heb ik vorde ringen gemaakt. Vergeleken bij andere elftallen in Italië spe- Juventus eveneens in die rich- len wij rationeler. Het speelse ting gewerkt. Men kan in en- Is bij ons minder geworden, kele seizoenen het spierenstel- het individualisme ook. Wij sel van een atleet ontwikke- zijn op weg in de groei naar len, zijn uithoudingsvermogen het totale elftal, zoals Ajax dit heeft. Maar we zijn er nog niet en misschien rijken we daardoor in Belgrado tijdens de cupfinale net niet ver ge noeg." Cestmir Vycpalek is geen conservator zoals Mugnoz van Real Madrid, wiens visie ach ter loopt bij de moderne spel opvattingen. Vycpalek, de wij ze onderkent waar het een Italiaans team aan schort om het niveau van Ajax te berei ken. Vycpalek is Tsjech van ge boorte, hij noemt zich „een vriend" van bondscoach Fran- tisek Fadrhonc. Na Dachau keerde hij niet meer naar zijn vaderland terug. „Ik had een paar verschrikkelijke jaren achter de rug en toen de com munisten kwamen week ik uit naar Palermo. Sicilië trok me aan. Niet langer prikkeldraad en leven met de dood, maar de zee, de lucht, vriendelijke mensen en vrijheid. Daarom ben ik al meer dan 20 jaar in Italië. Ik heb gevoetbald in Palermo en ook bij Juven tus." „Later werd ik trainer-spe ler van Parma, daarna van kleine clubs in de derde divi sie. Drie jaar geleden kwam ik terug in Turijn en ik heb goede resultaten behaald. Twee nationale titels en een finale plaats tegen Ajax „Laatst in Amsterdam heb ik Ajax zien spelen. Toen ver telde men mij dat Cruyff niet in vorm was, maar hetgeen ik van hem zag verbaasde mij. Ik kan me haast niet voorstellen dat hij nóg beter kan. Grote bewondering had ik ook voor Blankenburg en Gerrie Mühren. Het zijn geen goden, maar wel grote spelers. Het moeilijkste bdj Ajax vond ik het doorgronden van de tak- tiek. Ik zag wel een bepaalde lijn in het spel, maar er waren zovele variaties dat deze ver troebelde. Ik zag ook dat op momenten dat Cruyff niet veel doet, hij toch de hersens van de aanval lis." „Het voethal van Ajax leunt aan tegen hst Engelse, maar het is beter, doordachter en intelligenter. Tegen dit Ajax ligt onze kans in super-collec tief spel. Nimmer mogen wij ons la ten verleiden, laten beïnvloe den door Ajax. Onze verdedi gers zullen zach niet uit hun positie mogen laten lokken door de spitsen van Ajax, want dan komt de gevaarlijke tweede lijn en scoort. We All ien moeten spelen als een voorzichtige dammer die z'n stenen zorgvuldig bij elkaar houdt. En onze aanvallers zul len geduld moeten hebben, veel geduld. Ze moeten kun nen wachten op die enkele, of misschien die ene kans in de contra-attaque. Zo nodig in een tweede wedstrijd. Als zij dit kunnen opbrengen, als het elftal zo speelt, zie ik een mogelijkheid de Europacup te winnen." JEAN NELISSEN NEDERLAAG VOLENDAM PROMOTIE NAAR DE EREDIVISIE DEN HAAG (ANP) Voor de promotiecompetitie, die recht geeft op een plaatsje in de eredivisie, zijn zondag de eerste twee wedstrijden ge speeld. De uitslagen zijn: Wage- ningenVolendam 20, De GraafschapPEC Zwolle 1—1. Stand: Wageningen 1 2 De Graafschap 1 1 PEC Zwolle 1 1 Volendam 1 0 >Mt¥ -fS» 0 Bulle Roth legt aan voor een schot. De doelman van Bochum, dat met 51 door Bayern München werd geklopt, is kansloos. Niiclerlecht wint Belgische .."&CSSEL (Belga) Dank J Attila Ladinsky, de vorige «and van Feyenoord overge- 01Jen. spitsspeler, zal Ander- tut in het nieuwe voetbal- iat Europacupwedstrij- bunnen spelen. Ladinsky orde zondagmiddag twee v°or de Brusselse ploeg j bekerfinale tegen Stan- Lnik, die met 2-1 werd 2»nen. Met Doek in de lm i °P tiet middenveld beebf Anderlecht het spel- «.Het uitvallen van Hey- »erd door Van der Eist hti vervangen, verstoorde Mn 0verwicht van de paars- Mttt» niet. W'n t actntste minuut scoorde Sl5y voor het eerst, uit wJ*? van Rensenbrink eODtov aeribenurma brint p tangs Piot. Rensen- het de ideale kans om Uw,'er?ehil te verdubbelen mikt door in de negen tiende minuut een strafschop te missen. Piot tikte de bal via de lat weer het veld in. Pas tegen het slot van de eer ste helft brak Standard los uit de knellende greep van An derlecht. Met reddingen op schoten van John en Musovic hield Jan Ruiter de voor sprong vast. Kort na rust scoorde Ladinksy opnieuw. Na een pass van Dockx kwam hij vrij voor Piot en met een be heerst boogschot tilde hij de bal over de nationale doelman heen. De verdediging van Aderlecht weerstond de storm lopen van Standard, maar achttien minuten voor tijd zag scheidsrechter Loraux een strafschop in een handsbal van Verheyen. John schoot raak. Verder kwam Standard niet, integendeel, Anderlecht kreeg de beste kans, maar Rensen brink liet ze ongebruikt. BONN-DPA-UPI Door de nederlaag van 30 die Rot Weiss Oberhausen zaterdag op eigen terrein tegen Fortuna Düsseldorf leed, is het lot van de club bezegeld. Hannover '96, dat in een uitwedstrijd tegen Eintracht Braunschweig met 3-2 moest buigen zal Rot Weiss waarschijnlijk gaan ver gezellen naar de Regional-U- ga. Bayern-Miinchen dat al en- ADVERTENTIE) kele weken zeker is van pro longatie van het kampioen schap haalde in München uit legen VFL Bochum: 5-1. De Duitse kampioen haalde zich overigens het misnoegen van de 17.000 toeschouwers op de hals door een plichtmatige op voering. Gerd Mülier (2), Dürnberger, Breitner en Hof- mann namen de vijf doelpun ten van de Beieren voor hun rekening ANP Het Nederlandse waterpolot eam heeft het zaterdag en zondag in Utrecht gehouden vierlandentoernooi, waaraan ook Zuid-Slavië, Roemenië en West-Duitsland deelnamen, op overtuigende wijze gewonnen. Alleen West- Duitsland wist de ploeg van Harry Vriend een gelijk spel (22) af te dwingen, tegen Roemenië en Zuid-Slavië werd beide keren een overwinning behaald. West-Duitsland werd tweede, Roemenië en Zuid-Slavië eindigde als vierde. Het ï.jderlands waterpolo- zevental heeft de opgaande lijn, die het reeds demonstreerde in de beide ontmoetingen tegen de Zuidslaviërs, doorgetrokken. De sterk verjongde ploeg van Harry Vriend waarvan de ge middelde leeftijd zo rond de 21 jaar ligt en van wie alleen Even Kroon ouder dan 25 is, heeft duidelijk getoond dat zij van de nieuwe waterpololichting de meeste vooruitgang heeft ge boekt. West-Duitsland, Zuid- Slavië en in iets mindere mate Roemenië zijn eveneens aan het verjongen, maar speltechnisch en conditioneel liggen deze ploegen duidelijk achter bij de Nederlandse formatie. Dat Ne derland tegen West-Duitsland gelijk speelde was meer een psychologische kwestie. Oranje was in het water duidelijk be ter, stond bij het be gin van het vierde kwart nog met 20 voor, maar schrok hiervan kennelijk zo dat de Westduitsers toch nog gelijk konden komen. „Het lijkt wel of we van West-Duitsland niet mogen winnen. Het was toch duidelijk te zien dat we de be tere ploeg hadden, alleen in de slotfase werden er wat onno dige risico's genomen en dat heeft ons tenslotte de das om gedaan. Niettemin ben ik heel erg tevreden over de loop van het toernooi. De ploeg in de huidige samenstelling begint steeds beter te draaien en vooral rustiger te spelen, iets dat erg belangrijk is", aldus coach Harry Vriend. Nederland stond in de wed strijd tegen West-Duitsland door doelpunten van Wim Hermsen bij het begin van de laatste periode met 20 voor. Tot twee minuten voor het ein de bleef deze stand ongewijzigd, maar daarna scoorden Schmidt en Teicher en werd het toch nog gelijk. Tegen Roemenië opende Wim Hermsen opnieuw de score, maar via een straf schop werd het door Claudio Rusu gelijk. In de derde perio de werd Roemenië volkomen overspeeld en Wim Hermsen en Gerard Keetelaar voerden Ne derland naar een 41 voor sprong. In de slotperiode kwam Roemenië door Frincu terug tot 42, waarna Gijse Stroboer de vierde Nederlandse treffer liet aantekenen. Een overtreding van de Robbenspeler tegen Ru su kostte Nederland een straf- worp die door Rusu beheerst werd ingeschoten: 43. MOSKOU De Sovjet- Unie is winnaar gewor den van groep negen van de voorronden van het toernooi oin het we reldkampioenschap voet bal 1974, waarvan de eindronden in West- duitsland worden gehou den. •Het Russische nationa le elftal versloeg zater dag in Moskou Frankrijk met 2-0 (rust 0-0). De doelpunten werden in de 80e en 83e minuut ge maakt door de vleugel spelers Blokhin en On- isjtsjenko. De Sovjet Unie heeft nu zes puniten en kan niet meer worden inge haald door Frankrijk (3) en Ierland (3). Toch is de Sovjetploeg nog niet verzekerd van een plaats hij de beste zestien. Daarvoor zal eerst nog gewonnen moeten wor den van Peru of Chili. Dieze Zuidamerikaanse landen moeten nog een beslissingswedstrijd spe len om uit te maken wie in hun zone winnaar wordt. Beide hebben een keer gewonnen met 2—0. LEEDS- Manager Don Revie blijft bij Leeds United. Revie heeft be sloten het fabuleuze aan bod van Everton om trainer te worden bij de ze Liverpoolse club af te slaan. Hij zou 200.000 gulden per jaar kunnen verdienen, het dubbele van wat hij bij Leeds krijgt. Het besluit van Revie komt als een verrassing. Aangezien hij met Leeds United een weinig ge lukkig seizoen heeft doorgemaakt. Niet alleen bleef de club verstoken van de zozeer begeerde League-titel, bovendien gingen twee belangrijke bekerfinales verloren: Die om de FAcup tegen tweede divisionist Sun derland (0-1) en die om de Europacup twee in Athene tegen AC Milan (0-1) en die om de Europacup twee in Athene tegen AC Milan (0-1). Roemenië heeft zondag in Boekarest met 10 van Oost-Duitsland ge wonnen. Het was een wedstrijd in groep vier voor het toernooi om het jvereldkampio enschap voetbal. Bij rust was het nog 00. In de 53e mi- luut veerden echter de 65.000 toeschouwers op door een doelpunt van Dumitrache. STAND GROEP VIER 1. Roemenië 4 7 2. Oost-Duitsland 3 4 3. Finland 8 8 4. Albanië 4 0 VOETBALLEN De voetbalploegen van Tsjechoslo- wakije en Engeland hebben zondag in een vriendschappe lijke wedstrijd te Praag voor 20000 toeschouwers tegen el kaar gelijk gespeeld: 11. Beide doelpunten werden in de tweede helft gescoord, het eerst in de 56e minuut door Ifgor Novak voor de Tsjechen. Vier minuten voor het einde zorgde Allan Clarke voor de gelijkmaker. (ADVERTENTIE) NJVWifW •U.vV Ik heb niet zoveel vertrouwen als voor de uitwedstrijd tegen Real. Iedereen denkt maar dat het zo makkelijk is, de kranten schrijven dat Juventus te oud is, en te statisch voetbalt. Je zou bijna denken, dat Juventus er niets van kan. Ik denk, dat ik zélf op Altafini speel. Die Anastasi ken ik alleen van FC Twente, toen hij ineens twee goals maakte, vreselijk snel en slagvaardig. Voetballers zitten vol bijgeloof en vaste gewoontes, thee in de rust is ook zoiets, dat is niet meer weg te denken, 't moet er gewoon zrfn.

de Stem | 1973 | | pagina 9