YULTINK WERELD- KAMRIOEN COUREUR EN TOESCHOUWER VERONGELUKT IN ZUID-SLAVIË DCRAN DAAGT FIGHTING MACK UT VULTINK DENKT AAN STOPPEN Profiteer nü van hogere rente bij de ABN. 6 6% Algemene Bank Nederland Hoger moyenne dan Müller Stef van der Sluis: titel 6%-7 y4 7 7V4 7% A Nieuwe percentages met ingang van i juni 1973: sport TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 28 MEI 1973 KREFELD (ANP) Uit de koude oorlog, bij het wereld kampioenschap ankerkader 47/2 in de Westduitse industrie stad Krefeld, ontstaan na het incident in de partij Ogata Vultink, is de Nederlandse kampioen als de triomfantelijke overwinnaar tevoorschijn gekomen. In een enerverende slotpartij tegen de Westduitser Dieter Müller boekte de 35-jarige Hans Vultink zondagmiddag een beslissende zege (291400 in drie beurten), die hem in matchpunten op ge lijke hoogte bracht en hem toen dank zij een beter alge meen gemiddelde dan Müller (86.5376.85) de wereldtitel opleverde. Hans Vultink, die eerder in dit seizoen in deze spelsoort al nationaal kampioen was ge worden en waarna in Genève in de finale van de Europese titelstrijd op haast identieke wijze eveneens Müller had ver rast, had het gat van bijna een kwart eeuw, waarin de Neder landse biljartsport het zonder wereldtitel had moeten stellen, gesloten. De laatste Nederland se wereldkampioen was in het seizoen 1948/49 Piet van de Pol geweest, die toen in Am sterdam met een algemeen ge middelde van 22.18 (met ivoren ballen) had gezegevierd. Diens opvolgers, Henk Scholte en Tini Wijnen, brachten het wel tot Europese titels, maar we reldkampioenschappen bleven buiten hun bereik. Het heeft er overigens in Krefeld nog naar uitgezien, dat de a-ls uitgesproken favoriet gestarte Vultink het toch niet zou halen. Want na zijn over weldigende resultaten op de openingsdag, die hij afsloot met het fantastische gemiddel de van 200 precies, ging het bergafwaarts met de Neder landse kampioen. Hij won vrij dag nog beide partijen maar had er zoveel beurten voor no dig, dat zijn gemiddelde slonk tot 80. Fnuikender echter was het beruchte incident vrijdag avond, toen hij midden in zijn serie volledig uit de concentra tie werd gehaald, omdat de wedstrijdleider het nodig oor deelde op grove wijze de arbi ter weg te sturen. Dat incident hoog opgenomen door Vultink, was het sein voor een koude oorlog tussen Duitsers en Ne derlanders, waarvan Vultink het slachtoffer dreigde te wor den. Hij beet zich echter voortref felijk door de moeilijkheden heen, die nog toenamen door een volkomen onafwendbare nederlaag zaterdagmiddag te gen Dufetelle: 23-400 in drie beurten. Een paar uur later echter herstelde Vultink zich tegen Galvez (400-113 in twee beurten met een slotserie van 399) maarhij was toch twee punten achter geraakt op Müller, die Galvez en Dufetelle had verslagen. Het meevallertje voor de or ganisatie lokte zondagmiddag bijna 1500 fanatieke supporters naar de sporthalle Gloeken- spitz, die hun chauvinisme en hun onkunde demonstreerden in een herhaaldelijk neerkJate- rend applaus voor elke een voudige stoot van Müller. Die bijval klonk de Duitser als mu ziek in de oren en zij stimu leerde hem tot een serie van 226 in de tweede beurt, waar mee hij ruim afstand nam van Vultink. Deze had met een zes geopend, maar knabbelde nog in dezelfde beurt aan het mo reel van Müller met een serie van 126. De stand na twee beurten; 275152 in het voor deel van de Westduitser. Deze zou genoeg hebben aan remise om kampioen te wor den, maar struikelde in de vol gende beurt met gen serietje van 16. Er werd van arbiter gewisseld. De man, die Vultink vrijdag naar de mening van de Nederlander ten onrechte een keer had afgeleid, maakte plaats voor de geblokte West duitser, die de beide grote se rie van Vultink (400 en 399) had geteld. „Toen ik hem aan de tafel zag komen, wist ik dat het een herhaling van Genève zou worden", aldus Vultink. Op dat moment brak hij door de onnatuurlijke en ongezonde spanning, die sinds het inci dent zijn optreden had bege leid. Die spanning ook was ruimschoots een compensatie geweest voor het ontbreken van een Belg in dit kampioen schap. Vultink groeide snel naar zijn normale vorm. Hij was binnen een paar stoten volko men de baas van de kunsthal len, die hij met vaardige han den langs de kaderlijnen stuur de. „Het was een beetje moeilijk op dit biljart, daarom ook had ik het begin van de finale wat opgehouden omdat ik per se oo de andere tafel wilde spelen". Dat spelletje van de Neder lander was niet doorgegaan. De organisatie was niet gezwicht voor zijn aandrang en tenslotte bleek dat het ook niet nodig was geweest. Want Vultink was niet meer te stuiten toen hij de ballen onder controle kreeg en hij rende ineens door de meet. Vultink was wereld kampioen. Hij was de opvolger 0 Hans Vultink: de eerste Nederlandse wereldkampioen na Piet van der Poll. van Tonnie Schrauwen, die vier jaar geleden in Groningen de laatste wereldkampioen in het anker kader 47/2 was ge worden, maar zich in Genève dit keer niet had kunnen plaat sen. Vultink was ook de eerste Nederlander die het had ge presteerd om in een seizoen in dezelfde spelsoort de natio nale-, Europese- en wereldtitel in de wacht te slepen. Hij kreeg spontaan van KNBB-voorzitter Frans Schim mel een voorlopige beloning. Ontroerd sloeg de KNB-B- praeses de wereldkampioen tot bondsridider. „Ik had graag verder willen gaan, maar dat kan nog komen. Een lidmaat schap van verdienste heeft de toestemming van de algemene vergadering nodig. Dit kon ik zo maar doen". EINDKLASSEMENT 1. Vultink (Ned) 12 400 86.53, 2. Müller (Wdl) 12 361 76,85 3. Dufetellé (Fr) 10 380 58.28, 4. Galvez (Spa) 6305 52.47, 5. Hose (Wdl) 6 149 38.93, 6. Burgener (Zwi) 4 134 29.50, 7. Ogata (Jap) 4 180 27.46, 8. Yazbek (Arg) 2 161 20.41. SKOFJA (REUTER) De 46-jarige Italiaanse motor renner Ermanuele Maugli- ani en een vrouwelijke toe schouwer zijn zondag om het leven gekomen bij in ternationale motorraces in het Zuidslavische Skofja Loka, terwijl zes toeschou wers werden gewond. Het ongeluk gelbeurde in die vijfde ronde van de race in de 350 cc-klasse, toen het voorwiel van Maugl-iani's motor bij een snelheid van 200 km per uur blokkeerde. De bestuurder raakte van de weg en kwam temidden van d-e toeschouwers terecht. Na het ongeluk werd de race ge stopt en de overige nog te rijden races werden afgelast. De 350 cc-klasse was de tweede race van het pro gramma, waarvoor meer dan 100 renners uit 17 landen stonden ingeschreven. Door twee zeges in de vierde kampioenswedstrijd van de KNMV heeft Stef van der Sluis zondag op het circuit De Heksenplas in Doetinchem zijn Nederlandse motorcrosstitel in de 250-cc- klasse geprolongeerd. Zijn voorsprong in de algemene rangschikking is, met nog één wedstrijd (twee man ches) voor de boeg, dusdanig dat hij niet meer kan worden ingehaald. In Doetinichem heeft de Yamaha-coureur belde man ches van start tot finish be heert. In de eerste rit (28 minuten en 2 ronden) deed Jo Lammers, die nog een kleine kans had op het kam pioenschap, verwoede pogin gen voorin te komen, maar op tweederde van de wed strijd nam hij teveel risico en. kwam met zijn Montesa ten val. Lammers blesseerde 0 Stef van der Sluis: kampioen na vier races. zijn knie. In de tweede manche had Van der Sluis genoeg aan de tweede plaiats voor de titel, maar weer rukte hij dadelijk op naar de kop. Lajmmers kwam wederom ten val, dit maal in de begiisnfase. Hij rukte nog wel op naar de 5-de plaats, maar had teveel van zijn machine gevergd, zodat hij met een kapotte versnellingsbak het renners- kwartier moest opzoeken. Stef van der Sluis is de eerste Nederlandse kampioen in het seizoen 1973. De uitslaten zijn: Eerste manche (28 minuten en twee ronden): 1. Stef van der Sluis (Dieren) met Yamaha, 2 Jan Oosterink (Vorden) met Montesa, 3 Jo Lammers (Schijndel) met Montesa, 4 Herman van Hoegee (Tien hoven) met Montesa, 5 Jan van Beek (Zelhem) met Husqvarna, 6 Jos Klumper (Apeldoorn) met Husqvarna, 7 Jan Roessink (Diepen- heim) met Husqvarna, 8 Ries Huisman (Gouda) met Ya maha. Tweede manche (28 minu ten en twee ronden): 1. Van dier Slulis, 2 Oosterink, 3 Van Hoegee, 4 Van Beek, 5 Teo Baudoin (Eindhoven) met Madeo, 6 Hans Rietman (Doe tinchem) met Maico, 7 Roes sink, 8 Huisman. Stand Nederlands kampi oenschap motorcross 250 cc na vier wedstrijden (acht manches): 1. en Nederlands kampioen Stef van der Sluis 236 punten, 2 Jan Oosterink 213, 3 Herman van Hoegee 199, 4 Jan van Beek 191, 5 Jan Roessink 165, 6 Jos Klumper 162, 7 Theo Bau doin 148, 8 Jo Lammers 142. AD DE JONG IMPONEERT AMSTERDAM (ANP) De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie moet zich maar eens afvragen of het nog wel zin heeft om de vijf districten wedstrijd te houden. Op de manier waarop het zondag op de vernieuwde accommodatie aan het Olympiapleïn in Am sterdam ging heeft de jaarlijk se wapenschouw aan het begin van het seizoen vrijwel geen zin. Het merendeel van de dis tricten kwam niet in zijn sterkste opstelling uit en op sommige nummers gingen zelfs ploegen met één in niek bij het hoogspringen, (ADVERTENTIE) WENEN (ANP) Fighting Mack, de Antilliaanse prof bokser, zal waarschijnlijk eind september-begin oktober een kans krijgen op een Europees titelgevecht. Henk Rühling, de manager van Mack, heeft vrij dagavond in Wenen afspraken gemaakt met de Italiaan Car los Duran, Europees kampioen in het zwaarweltergewicht. „Jk ben in Wenen met Du ran en zijn manager tot een akkoord gekomen over de da tum en de beurs voor een titelgevecht tegen Fighting Mack. De enige voorwaarde is dat Duran op 11 juli in Ligna- no zijn titel behoudt. Hij bokst dan een revanchepartij tegen de Fransman Jacques Kechichian". Het is de bedoeling dat de partij Mack-Carlos Duran in net sportpaleis in Rotterdam wordt gehouden. Maandag avond ontmoet Fighting Mack in het sportpaleis Ahoy de Spaanse zwaarwel-terkampioen Jose Duran. 0 Ad de Jong: drie eerste plaatsen. plaats van de voorgeschreven twee deelnemers over de baan. De ontmoeting werd nog enigszins gered door een nieuw Nederlands record speerwerpen van Lida Kuys (52,98 m.) en een evenaring van het nationale record hoog springen (1,82 m) door Mieke van Doom. Enkele andere goe de prestaties gaven ook nog wat kleur aan de sfeerloze wedstrijd. Het was een geluk dat de enkele honderden toe schouwers zich tenminste nog konden koesteren in een heer lijk zonnetje, dat bij atletiek in Nederland meestal ook ver stek laat gaan. De twintigjarige Lida Kuys, die half april als eerste Ne derlandse dame de vijftig me- tergrens bij het speerwerpen passeerde, maar haar nationale record een week later weer kwijtraakte aan streekgenute E.ïly van Beusekom, kwam in haar vierde poging tot 52,98 m, De Beverwijkse benaderde daarmee de grens van 53 me ter, die haar trainer Ton Pal- lesen voor dit seizoen als ui terste zag. Tot op twee centi meter. Het duel tussen Lida Kuys en Elly van Beusekom. die met 49,50 meter tweede werd, krijgt dit seizoen onge twijfeld nog wel een vervolg. Mieke van Doorn, die aan het eind van het vorige seizoen overschakelde op de floptech- KREFELD (ANP) Hans Vultink is van plan met bil jarten te stoppen. „Deze we reldtitel beschouw ik min of meer als het einde van mijn biljartloopbaan. Ik heb het za kelijk zo druk dat ik de tijd niet meer voor het biljarten kan opbrengen. De laatste vier (ADVERTENTIE) DalV\aa\ \e xot\z\\d^ m Hang er dan Balastore voor de goedkope zouwsnog van Balamuncft f. maanden ben ik door al die kampioenschappen zo bezig geweest dat er voor mijn ge zin en mij geen vrij uurtje meer is overgebleven. Echt, topsport is er voor mij niet meer bij. De laatste jaren heb ik al bijna steeds gespeeld zonder training. Dat vergt vee] te veel van je". Is Vultink op het hoogtepunt van zijn carrière dan helemaal verloren voor de biljarterij?. „Ik denk, dat ik zo af en toe wel een keertje zo mee doe. Nationaal en als het erg gun stig uitkomt misschien ook nog wel internationaal. Vol gend seizoen bijv, is het Euro pees kampioenschap 47-2 in een gunstige tijd van het jaar in Alicante. Dat kampioen schap, waarvoor ik als titel verdediger automatisch ben geplaatst, zou ik wel eens kunnen combineren met een korte vakantie". Voorkeur voor een bepaalde spelsoort heeft Vultink zeker niet. Als ik meedoe zal het afhangen van andere omstan digheden, de spelsoort is min der belangrijk. Het wordt dan voor mij louter ontspanning, geen inspanning". Zijn charmante echtgenote Gertie, die met haar drie dochtertjes (in Groenlo wordt huize Vultink dan ook het „Dreimadelhaus" genoemd) vaak alleen thuis heeft moeten zitten, hoorde "e woorden van Hans wat sceptisch aan „Ik geloof wel, dat Hans op zijn hoogtepunt kan stoppen, zo is hij wel. Maar ik zie het nog niet helemaal zitten", was haar commentaar. moest ditmaal de concurrentie van Ria Ahlers ontberen. De Lisser atlete was na 1,70 me ter alleen overgebleven en ging toen zeer gemakkelijk springend in haar eerste po ging over de 1,79 en 1,82 m. Met die laatste hoogte kwam zij naast Ria Ahlers, die vorig jaar nationaal recordhoudster werd. Mieke van Doorn pro beerde daarna nog wel over 1,85 meter te komen maar dat lukte haar nog niet. Het lijkt echter alleen kwestie van tijd, want de talentvolle Sp- laan- atlete is in staat dez» aoogte binnenkort te halen. De afwezigheid van Wilma van Gooi (last van een getrok ken kies), Trudy Wunderink- Ruth (opspelende blinde darm) en Ilja Keizer ontnam de loopnummers bij de dames een groot gedeelte van de aan trekkelijkheid. Het is zeer de vraag of Wilma van Gooi en Trudy Wunderink zaterdag in Burg Gretesch kunnen starten wanneer de nationale dames- ploeg moet aantreden tegen West-Duitsland en Roemenië. De 400 meter werd gewonnen door Tilly v. d. Made, die de haar beste Nederlandse sei zoenprestatie terugbracht tot 56,0 seconden. De Leimuidense werd aanvankelijk gediskwali ficeerd, omdat zij niet in het tenue van haar district west 2 was gestart, maar de wed strijdleiding kwam daar later op terug, toen bleek dat een zeer groot gedeelte van de deelnemers niet in de voorge schreven wedstrijdkleding liep. Bij de heren imponeerde vooral Ad de Jong. De Bra bander, die in de winter zeer intensief aan gewichtstraining heeft gedaan onder leiding van bondscoach Sjef Swinkels, heeft niet alleen zijn snelheid behouden maar ook zijn kracht aanmerkelijk vergroot. De Jong won drie nummers. Op de 100 meter Het hij overigens buiten mededinging 10.5 seconden, hij sprong 7,52 ver en hinkte, stapte en sprong 14,85 meter. Het verspringen was ze tter voor Nederlandse begrip pen van zeer goed niveau. De ideale weersomstandigheden izonnig en een lichte rug- wind) en een uitstekende ac commodatie waren daaraan niet vreemd. Want niet alleen De Jong deed het voortreffe lijk met 7,52 m maar ook de jeugdige Éltjo Schutter (7,48 m) en Ron van Wilgen (7,26 m.). Boven de zeven meter kwamen ook Jan Drent en Hans v. d. Berg die beiden 7,11 meter lieten opnemen. spaarvorm oud percentage nieuw percentage spaardeposito met 12 maanden opzegging 5 7:% spaardeposito met 2 jaar opzegging 6'/,% spaardeposito met oplopende rente-looptijd 2,3, of 4 jaar 6Z-6X% spaardeposito 3 jaar vast spaardeposito 4 jaar vast spaardeposito 5 jaar vast 6'A% 67.% 7 De rentevergoeding op spaarboekjes en spaarrekeningen (4%), op spaardeposito's met 3 maanden opzegging (4J4%), op spaardeposito's met 6 maanden opzegging (5%), en óp jeugdspaarboekjes Zilvervloot (6%) blijft ongewijzigd

de Stem | 1973 | | pagina 8