Brand in Tholen loopt goed af Welzijnswerk mikt ook op scholen MOERMOND BEGINT OPNIEUW Wandelaars doodmoe en roodverbrand SUCCES VOOR BRESKENS ZEILDIIO CONFERENTIE OP HEDENESSE GEEN MISKLEUN Mr. Van Aartsen heropent slot Douceurtje maakt groenvoorziening mogelijk in plan Buitenleven f. Schoenmakers laar zielzorg Jergeit op Zoom stad streék in zeeland DOORRIJDER OPGESPEURD Hulst VIER PERSONEN REDDEN ZICH UIT BOVENWONING Café-restaurant v 't Uoóhe 99 Wedstrijden Rode Kruis iii ivriiiningen feer EMM en Yeldo eerste op gewestelijke aspirantenstrij d MILDE GEVERS IN 's-GRAVENPOLDER 2 aroluskring, tentoonstelling ie hal en binnenplaats vaa stadhuis in het Belamy- Ik en in het park t.o. het Ihesda-St.-Josephzieken- Is (t.m. 5 juni). Ma. t.m. ■jd. van 09.00-12.30 uur en 13.30-15.00 uur. ESTDORPE ialerie Troutzarte Expo se Paul Citroen en Van alberg (t.m. 4 juni). Open 09.00-18.00 uur, op ma. Isïoten. IzENDIJKE Oude Korenmolen, expositie Imstenaar uit de zuidelijke Vderlanden (t.m. 2 juni). Ge- end tijdens de weekeinden In 14.00-16.00 uur. Ierikzee gemeentemuseum Stadhuis, Ipositie Ramp 19531973 lm. 31 mei). Ma. t.m. vrijd. lm 10.00-12.30 uur en van li.30-16.30 uur. ^TWERPEN I Kon. Ned. Schouwburg 1.00 uur: „De parochie van lïiserie" van Jan Christi- |ns. Kon. Vlaamse Opera 1.00 uur: „Landsehape" en Slight Ache" van Harold [inter door de Royal Shakes- Sere Companey. Volkskundemuseum, Gilde nerstraat - Expositie Ant ierpens Gouden Eeuw (t.m. juni). Dag. van 10.0017.00 ur. Op ma. gesloten. lENT Kon. Ned. Schouwburg p.OO uur: „Een vlo in 't oor" ten Georges Feydeau. (Van onze correspondent) BREDA De bisschop van ureda zal met ingang van 1 [eptember de heer V. Schoen- nakers, thans medewerker in je zielzorg te Goes, benoemen :ot medewerker in het ziel- sorgteam te Bergen op Zoom- lost, dat zijn diensten ver eent aan de parochies van de a. Antonius-Abt, het H. Hart ran Jezus en de Goddelijke Voorzienigheid. Over de taken die hem in lit werkgebied toevallen, vordt het overleg nog voort- >ezet. De aanvulling van het eam vindt plaats in verband net het vertrek van enkele eden in de loop van 1972. Dver de vacature, die door het /ertrek van de heer Schoen makers uit Goes ontstaat, is iet overleg begonnen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag morgen om drie uur was J.G.L. uit Terneuzen op de Margarethadijk, in de omge ving van De Griete, met zijn auto tegen de d-ij-kafrastering gereden en had deze over een afstand van ongeveer dertig meter flink beschadigd. Hi] was daarna doorgereden, doen werd door de gemeentepolitie opgespoord. Ook de auto van L. had flinke schade opgelo pen. Familievoetbal Het ainif lievoetbalelftal van de Taelman uit Hulst heeft zien gistermorgen op het OZO-ter- rein in Hulst volledig gei"eXaP" cheerd voor de vele spelen, eerder dit seizoen, i een vriendschappelijke wee- strijd tegen FC De Roeck ui St.-Jansteen wist het team va FC Taelman een 50 over winning te behalen. Voor de rust zag het er n°" niet naar uit dat de overwin" ning zo hoog zou uitvalie want de rust brak aan w een 90 gelijke stand. Na hervatting zette FC J'aelrn zijn tegenstander hevig oncl druk. De doelpunten kwatfi op naam van: Frank L®*"" mens, Paul Taelman, f"1® Nagtzaam Paul Taelman Eddy Taelman. De wedstrija. werd uitstekend geleid do Johnny Mactaggert Hulst. Vrouwengilde Hi.i weer zullen de leden van vrouwengilde te Hulst dms een fietstocht maken door schitterend Zeeuwseh-Viaa natuurgebied. Om half 1 wordt op twee plaatsen trokken, een deel wan de mes vertrekt bij de kot St.-Jansteen en een ged.® vanaf mevr. D'Hooge, Tl weg 28 te Hulst. Teerdag De «Pa - .Reinaard" hield ™tCc„-a- vond in het café Van o phien Blommaert de )aa "jg. teerdag voor leden en Hun •nes. Na een Sezam?n,,pr- maaltijd werd de avond der in een gezellige s doorgebracht. (Van onze correspondent) THOLEN Zondagmiddag is brand uitgebroken in het cafetaria van de heer G. Geelgoed aan de Bebouwde Dam jn het centrum van Tholen. Vier personen die boven het cafetaria woonden konden zich via een aan de achterkant van het gebouw bevindend balkon ternauwernood van de verbrandingsdood redden. De schade bedraagt veertig duizend gulden. De vermoede' lij jee oorzaak van de brand is oververhitting van fritesvet in de elektrische oven, Rond twaalf uur heeft men de oven aangestoken en men vermoedt dat de thermostaat defect ia geraakt. De vier personen rlie zich boven de zaak bevonden, hoorden een hevige explosie waarna de zaak direct in lich terlaaie stond. Gezien het fei dat het cafetaria in het cen trum van Tholen ligt werden direct naast de brandweer van (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Tel. 3444 DE zaak voor 'n gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen. Menu's vanaf 10, Keuken open tot 22 uur. Dinsdags gesloten. (Van onze correspondent) KRUININGEN Zaterdag ijn te Kruiningen onder lei- liig van het provinciaal com- aundo RKK van de kring Mand van het Rode Kruis it jaarlijkse EHBO-kringwed- strijden gehouden in een loods van het exportbedrijf Meyer aan de Stationsweg. Aan de wedstrijden, die de selectie vormen voor de landelijke wedstrijden, namen in totaal achttien ploegen deel. Tien daarvan kwamen al voor de middag aan bod, de rest gedurende de middag. De voornaamste uitslagen zijn: 1. Middelburg 163 punten, 2. Mand-Bath 2 146 p., 3. Ame- muiden 2 131 p., 4. Kapelle 2 '27 p, 5. Arnemuiden 1 126 p., KapeU'e 1 123 p, 7. Arne- widen 3 117 p, 8. Krabben' 108 p, De overige deel nemende ploegen kwamen uit Schouwen Westhoek, Axel, Sluiskil, Terneuzen, Tholen en Midden-Zuid-Beveland, waar van alleen Axel nog een extra Prijs in de vorm van een EH- «Mas in ontvangst mocht ne tten. De commandant van Middelburg 1, de heer E. Eg- fen, ontving een prijs als best Swlasseerde aanvoerder. Morgen, dinsdag 29 mei. Bergen op Zoom 0.38 en 13.15. nansweert 12.40. hrneuzen 12.07. Jhssingen 11.32 en 23.54. "emeldinge 0.28 en 13.05. Vooruitzichten voor dinsdag ®lMiSnstlag' opgesteld door uur, op zondag om 18.00 laatselijke regen of onweer Karm°°ra* aanvankelijk nog Weersvooruitzichten in dj» land over Neder- aorf°?r. dinsdag: aantal uren 'air 1 e°» uur,; min- temp- jna-i. tot 5 graden boven nor- Sradènm5X temp: 3 of meer onJJ boven normaal; kans stem i» ge peri°de van min- op c' uur: 95 procent; kans 70 Scheel droog etmaal: 11 Procent. fttr"? .woensdag: aantal uren van 21 11 uur; temp: Haai- 6 graden boven nor- ttadènT' temp:' van 1 tot 6 °P ee ,boven normaal; kans steno "n 0ge periode van min- °P e.» uur: 90 procent; kans Pi'oce |e^se^ 'irpog etmaal: Tholen ook die van Poortvliet en Scherpenisse gealarmeerd. De brandweer van Tholen heeft de brand spoedig kun nen blussen met een nevelke gel. De brandweren van Poort vliet en Scherpenisse zijn eveneens in actie gekomen en hebben het nablussingswer-r verricht. De belendende perce len hebben door het blussen met een nevelkegel geen wa terschade ondervonden. Normaal biedt het water by deze zomerse hitte enige verkorting. Dat geldt niet voor de vieze drab in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Derhalve zocht deze sleepbootbemanning verkoelingop de vaste wal. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De tweede conferentie over de sociaal-cul turele ontwikkelingsschets van het provinciaal bestuur, die in het afgelopen weekend op Hedenesse te Cadzand is ge houden, heeft veel dingen concreet en minder concreet losgewoeld van het grondvlak waarop zij leefden; het korps van „welzijnswerkers in de provincie". Zaterdagmorgen tijdens een plenaire vergadering, kwam men al discussiërend tot de volgende, algemene besluiten, te beschouwen als signalen voor het algemeen bestuur „uit het veld": Er zal op korte termijn een congres van onderwijsverte- genwoordigers en welzijns werkers, en onder andere vor mingsleiders worden gehou den. Op dat vlak kunnen wel- zijnsbehartiging en maatschap pijvernieuwing eens in het lioht van de opvoeding worden geplaatst. Er zal een goed functione rend, provinciaal coördinatie punt moeten komen, dat de provincie voert (en naar aller mening ook moet voeren) kri- tisch volgt, en toetst aan de doelstellingen die in de ont wikkelingsschets worden g formuleerd. In dit verband werd het wat ongelukkige woord „planbureau" gebezigd. Maar doel is, daarover werd men het snel eens, een eind te maken aan de situatie dat de provinciale subsidies in de welzijnssector terecht komen bij degenen die het handigst zijn in het zogenaamde „lob byen" of die gewoon de groot ste bek opzetten. De raden van de Stichting Zeeland zullen, nadat hun vorm daartoe pasklaar is ge maakt, de beschikking moeten krijgen over een deel van de provinciale „experimentenpot" 0 Zaterdagavond is door roerdefect op de Wester- schelde ter hoogte van Walsoorden het 49.000 ton metende Marokkaan se tankschip Hassi-Mes- saoud omhooggevaren. Zonder sleepbootassisten- tie kon het schip een uur later vlot komen. Het was onderweg van Antwerpen naar zee. en het recht om gelden deze pot toe te wijzen. uit steunen, zo vond de conferen tie. Ook vond men dat „de pro vincie", die zich wel eens ver schuilt achter landelijke of ge meentelijke verantwoordelijk heden op subsidiegebied, een actief welzijnsbeleid kan voe ren. Dat kan zelfs bestaan uit het nalaten van bepaalde din gen, of een keuze ergens er tussen in maken. Elke beleids keuze schept een stuk onwel- •zijn", merkte een der deelne mers op. „Het welzijnsbeleid stuurt dit bij het zijn twee kanten van eenzelfde zaak". Vooral over taak en moge lijkheden van het onderwijs een terrein waarmee „de provincie" als zodanig geen bemoeienis heeft wijdde men zaterdag geestdriftig uit, zozeer dat er een aparte con ferentie over komt. Ook was er de suggestie om in de Stichting Zeeland een onder wijsraad onder te brengen. De deelnemers waren in meerder heid tevreden over het resul taat van de conferentie, ook al was deze er niet in geslaagd een echte visie te ontwerpen met betrekking tot de vraag: wat moet welzijn in Zeeland zijn, en wat kunnen wij con creet als welzijnswerkers en als overheden doen, om dat welzijn te verzekeren? Er was echter niemand, zo bleek uit een enquête, die de hele bijeenkomst een miskleun vond. Er zullen per regio zoge naamde wetaijnsstiehtingen moeten komen. Er bestaan er al een stel, maar de provincie kent nog enkele witte plek ken. De functionarissen die voor de stichtingen werken, moeten een provinciale „pool van deskundigheid" achter zich weten, om bij te kunnen blijven. Zij kunnen echter pas zinvol functioneren als het grond/vlak hen als het ware j hun opdracht verleent. Het provinciaal stagecen- trum, dat met ingang van 1 j jianuari a.s. dreigt te worden' drooggelegd, moet behouden worden en zou zich zelfs op meer terreinen moeten kunnen begeven dan alleen het maat-j schappelijke. Er zal een bijeenkomst wor-j den georganiseerd waar de welzijnswerkers hun menin gen, die in het afgelopen week end zijn geformuleerd, kun nen overdragen aan Provincia le Staten. Deze bijeenkomst (een idee van Statenlid Van de Voordel zal waarschijnlijk in de Middelburgse schouw burg worden gehouden. Deze plaatsk-euze deed een der deel nemers opmerken: „Dat wordt dan een voorstelling van „Zee- lands hoop in bange da gen..." Er gaat een samenvattend rapport over al wat er tijdens de conferentie te berde is ge bracht naar Provinciale Staten, die het als extra-informatie kunnen hanteren bij hun be oordeling van het welzijnsbe leid dat G.S. voor de komende vier jiaar (dan komt er weer een schets) denken uit te stip pelen. „Zoveel hoofden zove.I zinnen", is het gegeven waar op een welzijnsbeleid met eni ge dankbaarheid moet durven (Van onze correspondent) RENESSE Met een druk op de knop en de inwerkingstelling van een viertal fonteinen in de Slotgracht heeft de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zaterdagmiddag het slot Moermond bij Renesse officieel heropend. Bij de plechtig heid waren aanwezig: de Gedeputeerde A. L. van Geesbergen, de oud-ministers Van Veen, de burgemeesters Thomassen van Rotterdam en Everwijn van Westenschouwen, alsmede verschei dene functionarissen van de beide stichtingen Moermond en Buitencentrum Moermond. BERGEN OP ZOOM In de sporthal Gageldonk in Ber gen op Zoom organiseerde de gewestelijk technische com missie van het gewest Zeeland van het Koninklijk Neder lands Christelijk Gymnastiek Verbond adspirantenwedstrij- den voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar. Bij de meisjes werd EMM uit Terneuzen met een totaal van 489.8. Tweede werd O. Nassau uit Vlissingen met 460 en derde OKK met 447.6. Bij de jongens ging de eer ste prijs naar Veldo uit Mid delburg met 423.7, terwijl gastvrouw Genie uit Bergen op Zoom tweede werd. De an dere verenigingen die aan de wedstrijden meededen waren: Voorwaarts uit Axel, Dios uit Souburg, Tuveo uit Kloetinge en Zeelandia uit Koudekerke. Het totaal aantal deelnemers bedroeg ongeveer 800. De tri bunes waren goed bezet. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Dank zij een schenking van 20.000 door drie Inwoners van 's-Gravcnpolder hopen b. en w. van Borssele in staat te zijn om het bestemmingsplan Buitenleven te 's-Graven- polder op zo'n manier vorm te geven, dat een boomgaard van ruipi zes duizend vierkante meter als deel van het plan kan worden behouden. De z.g. hoogstam-boomgaard, eigendom van de heer Steke- tee wordt als G.S. van Zee land de exploitatieopzet van het plan goedkeuren nu als een stuk groenvoorziening in het plan Buitenleven opgeno men. Tot dusver hadden G.S. hun goedkeuring aan het op 5 maart door B. en W. van Bor- sele vastgestelde eerste deel van het bestemmingsplan nog niet verleend. Een der redenen was, zo vermoedt men, dat het behoud van de boomgaard een relatief nadeel voor het pl'an zou meebrengen, van in totaal bijna f 75.000. Door de beloof de schenking van f 20.000,- door drie inwoners van 's-Gra- venpolder, kan de exploitstie- ADVERTENTIE) HET SILHOUET VAN EEN KRACHTPATSER Beekman-Goes B.V. Kloetlngseweg 5 - Goes Telefoon 01100 - 7383 Een Kimman Nautic import opzet sluitend worden ge maakt. De raad van Borsele zal op 5 juni aanstaande -de nodige besluiten over het plan Bui tenleven moeten nemen. De straten in het nieuwe bestem mingsplan (ook daarvoor ligt een ontwerp-raadsbesluit klaar) zullen de namen van bomen krijgen. (Van onze correspondent). VLISSINGEN Doodmoe en roodverbrand; zo kwamen 76 van de 84 wandelaars in Vlissingen aan die de afstand van Bergen op Zoom naar Vlissingen of van Hansweert naar Vlissingen hadden over brugd. In de nacht van zaterdag op zondag precies om 12 uur ver trokken 60 wandelaars vanaf de Raaij berg in Bergen op Zoom naar VliBsingen. De eer ste arriveerde al om vijf over vier in Hansweert en om half- zes de laatste. Aan de begeleiding was door de organiserende wandel sportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen alle aandacht besteed. Er reden drie EHBO-wagens een van de wedstrijdleiding, een verzor- gings- en een bezemwagen mee met de stoet. De fourage- wagen heeft het ongelooflijk druk gehad. In Hansweert slo ten zich nog eens 24 wande laars bij de stoet aan. De eer ste wandelaar arriveerde zon dagmiddag om ongeveer half een in Vlissingen en de laat ste om halfdrie. Al deze mensen werden za terdagmorgen in een speciaal voor deze gelegenheid schuin voor het slot opgetrokken tent, door de voorzitter van de stichting Buitencentrum Moer mond, de heer J. Scheffers, welkom geheten. Terwijl dooi de lucht een sportvliegtuigje cirkelde met aan de staart de tekst „Welkom op slot Moer mond", kreeg mr. Van Aartsen het woord. Hij memoreerde dat het slot op historische grond staat, omdat al in 1229 de heren van Renesse er hun standplaats hadden. Sindsdien is het slot herhaaldelijk ver bouwd, afgebroken en weer opgebouwd. Nog in 1910 is het kasteeltje voor de somma van f 5000 zo goed gerestaureerd, dat het volgens de papieren van die tijd best weer hon derd jaar mee kon. Uiteraard was daarbij niet gerekend op de overstromingsramp van 1953, die het slot zware schade toebracht, en bij de toenmali ge beheerders de vraag deed rijzen of het wel verstandig was de zaak weer op te bou wen. Maar volgens de commis saris was zowel de gemeente Westenschouwen als de pro vincie er erg op gesteld dat het slot weer enigszins in zijn oude staat werd hersteld. Toen even later mr. Van Aarteen met een drukknopje de fontei nen in werking stelde, en van af de toren enkele herauten schetterend hoorngeschal lie ten klinken, had het niet ech ter kunnen zijn. Ook de heer Scheffers had in zijn ope ningsrede al aangehaald dat net slot to die tijd weinig meer dan een ruïne was, waarvan het bestuur niet wist wat het er in hemelsnaam mee aan moest. Ook nadat de vori ge bewoners, de Outward Bounds School, uit het slot verdwenen waren, moest de stichting zich weer heel wat moeite getroosten om de zaak enigszins in zijn oorspronkelij ke staat terug te krijgen. In die hoedanigheid gaat het nu gebruikt worden als scholings- en conferentieoord voor ieder een in het algemeen, en de randstedelijke havenarbeiders in het bijzonder terwijl de oud-vakbondsman Wim Huls- ker als kasteelheer ia aange steld. Met de woorden van de commissaris: „Die heeft er een aardig huusje bij". In het kader van de Nationale Trimdag werd er in Heinkenszand gewandeld. De jeugd liet het bij deze inschrijfpost niet afmeten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Uit een veld van 64 zeejachten heeft de „Nymphea" van Ton Vinke uit Blaricum op overtuigende wijze de race Harwich - Hoek van Holland gewonnen. Op de tweede plaats kwam de „Standfast" van Frans Maas en Piet Vroon uit Breskens terwijl de „Polka Mara" van Willem Kesteloo op de derde plaats beslag legde. De wedstrijd ging over een afstand van 210 zeemijl. De wedstrijdroute was Sunk Smithknoll - Outergafabert Munitiehoeti voor Schevenin- gen en Indusbank voor Hoek van Holland waar de finish was. De jachten hadden met veel mist over het grootste deel van de wedstrijd te kam pen. Voorafgaande aan de race Harwich - Hoek van Holoand werd de aanbrengwedstrijd Breskens - Harwich gevaren over 104 mijl. Het parkoers ging over Breskens - Wendui- nebank - Middelakkerd Sunk - Cork. Overall-winnaar van deze wedstrijd was de Standfast van Frans Maas en Piet Vroon. Het Duitse jacht Penta kwam op de tweede plaats met flinke achterstand. Ex-aequo op de derde, vierde en vijfde plaats kwamen de Nederlandse zeejachten Polka Mara, Beldta en Nymphea. Na de laatste selectiewedstrijd voor de samenstelling van het Nederlandse team dat in au gustus zal deelnemen aan de beroemde Admirals Cup heb ben zich in ieder geval verze kerd van een plaats in de Nederlandse afvaardiging de Nymphea van Ton Vinke en de Standfast van Piet Vroon en Frans Maas.

de Stem | 1973 | | pagina 3