SAMENWERKING LANDBOIIWJEÜGD VERLOOPT GOED I WEST-ZEEÜWSCH-VLAANDEREN Ryckaert is nieuwe koning bolelub A.B.C. zeeuws KLEREN MAKEN DE MAN IN DE ZEEUWSE STATEN P.J.Z. en K.P.J. willen verder OPENBARE WERKEN „VERSIERT" HET ZELF WEL stad EHBO - Oostburg heeft 22 nieuwe gediplomeerden Personeel van Aug. de Meijer een dagje uit SPEDOBOTEN EVEN IN TERNEUZEN EN BRESKENS Kinderboerderij wordt feestelijk geopend NIEUWE TENNISBANEN DRIVE IN SAS KLAAR Verjongde Breskense soos wil overtollig meubilair Geuzenf eesten voor jeugd in Biervliet Eede Aardenburg FILMS IN ZEELAND Vrijdag 25 mei 1973 (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Reeds geruime tijd komen de bestu ren van de drie West-Zeeuwschvlaamse kringen van land bouwjongerenorganisaties, P. J. Z., K. P. J. en C. P. J. bij een om hun programma's onderling op elkaar af te stem men» Hierdoor worden doublures voorkomen. Verschillen de onderdelen van dit programma worden bovendien door de drie kringen gezamenlijk georganiseerd, zoals lezingen en een danscursus. „Wij komen zeker eens in de twee maanden bij elkaar en de bereidheid tot samen werking is zeer zeker aanwe- ng. Het helemaal samengaan het in elkaar opgaan, zit er direct nog niet in, hoewel met name de P.J.Z. er beslist voor is en ook de K.P.J. er niet afwijzend tegenoverstaat", al dus Izaak Haartsen uit SchoOndijke, voorzitter van de P.I.Z. West-Zeeuwsch-Vlaan deren. Hij heeft zelfs al een soort ichema opgesteld over de wij ze waarop de drie kringen een 'geheel zouden kunnen vormen. „Momenteel zijn er drie lerin gen in west-Zeeuwsdh-Vlaan- deren. Als deze drie kringen nu afdelingen zouden worden, kan als overkoepelend orgaan kring west-Zeeuwsch- Vlaanderen gevormd worden, die aansluiting kan zoeken bij de Centrale Jongeren Organi satie (C.J.O.) in Zeeland. De afdelingen op zidh kunnen dan nog lid van hun eigen stamds- organisatde blijven maar de lamlbouiwjongeren zouden dan als één geheel naar buiten binnen treden". „Er wordt daaraan echter nog niet zo hard getrokken, zoiets heeft zijn tijd nodig, zte een paar jaar. Maar re gelmatig komt dit samengaan toch ter sprake, als logisch ge volg van het feit dat reeds veel wondt samengewerkt". Momenteel worden plannen uitgewerkt om in het najaar (deden van de drie kringen »r een discussie bijeen te jen. Vermoedelijk zal dat (fcuren tijdens een bijeen- tonstop het vormingscentrum Hedemsse in Cadzand, waar 4e leden dan vragen over sa- «itwerkiing-samengaan, pro gramma's etc. krijgen voorge- „Dan kan men zich eens uitspreken over wat men denkt dat het beste is", aldus Izaak Haartsen. De K.P.J. en de P.J.Z. tellen in west-Zeeuwsch-Vlaanderen dit zo'n 150 laden. De C.P.J. is beduidend kleiner, ongeveer W leden. „Maar als we sanien- OOSTBURG In een der lokalen van de scholenge- •eenschap Sint-EIoy zijn de Stamens afgenomen van 22 •«sisten voor het E.H.B.O.- •ploma. Zij slaagden alle Examinator was dokter J. "eek uit Zuidzande, die - zo- 's voorzitter J. Verbraak het oemde - uiterst serieus een W examen heeft afgeno- men. De cursisten waren opgeleid .""dokter De Bruyckere uit ™stburg. Na afloop van het sprak de heer Ver bakzijn waardering uit voor J wijze waarop de cursisten «en voorbereid op het exa- De E.H.B.O.-afdeling telt thans 59 leden. nu allen sediplo- g'aan zal dit de volledige in stemming van alle drie moeten hebben", aldus Izaak Haartsen. „Niet omdat de twee grootste kringen dit misschien willen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag 26 mei gaan ongeveer 250 per soneelsleden van Aug. De Meijer uit Terneuzen een dag je uit. Zij reizen met 5 auto bussen naar Brugge en zullen daarna een tocht maken langs de Belgische kust. Ook wordt een bezoek ge bracht aan het Boudewijnpark en het Dolfinarium. In het res taurant wordt een diner aan geboden. 's Avonds zal de heer Hubert de Meijer gehul digd worden in verband met zijn 25-jarig jubileum als di recteur van het bedrijf. De personeelsdag is georganiseerd door de personeelsvereniging van Aug. de Meijer in samen werking met de onderne mingsraad en de directie. BRESKENS Twee rond vaartboten van de rederij Spi- do uit Rotterdam hebben een bezoek gebracht aan de ha vens van Breskens en Terneu zen. Dit gebeurde op speciaal verzoek van een groot bedrijf, dat voor zijn personeel twee boten had afgehuurd. „Het ligt niet in de bedoe ling Breskens en Terneuzen op te nemen in onze vaarrou tes", aldus een woordvoerder van Spido. „Het zou misschien wel mooi zijn, maar die plaat sen liggen wat te ver weg. Maar wordt ons gevraagd er speciaal naar toe te varen, dan doen wij dat wel". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De opening van de nieuwe kinderboerderij in de Katspolder in Terneuzen zal zaterdag met feestelijk vertoon gepaard gaan. Om twee uur wordt burge meester Aschoff met een oude koest afgehaald van zijn wo ning aan de Kreek. Begeleid door ruiters van „de Klopper tjes" uit Axel gaat het daarna in optocht naar- het dierena siel, waar de burgemeester verwelkomd zal worden door ir. Korbee, de voorzitter van de stichting dierenasiel Zeeuwscih-Vlaanderen. De heer Kcbee zal burgemeester Aschoff vervolgens een bokje aanbieden dat de openings daad van de kinderboerderij zal verrichten. AarÏwÏtÏ correspondent) E RycS U^G De heer n iL, ert is de man die zich Jt «.LPe mag noemen bij I4.BC) "rffse Bo1 Club de spannende '«kaal n Wedstrijden in ciub- entraal wist hij al laten e<iestrevers achter Wit vè!2rei! overigens nogal •«ttlei, j in de eerste Sew ,.°?rdat erkende favo- itser met wisten te .1 hijoor de halve finales. 2' Dh.in!" s'aagden de heren f'tteG. de Geeter, J. 'e kotiinl i Byckaert, de late- i i, de halve finales J;ocke met 12'6 te 'n G. de Oee+er en E. Ryckaert versloeg O. Dhoore met 12-3. De finalewedstrijden tussen E. Ryckaert en J. Focke was zeer spannend en vond onder grote belangstelling plaats. Tot het eind toe was de wedstrijd geheel open, maar uiteindelijk wist E. Ryckaert te zegevieren met 12-10. Na de koningsbolling wer den do bollen nog eens tevoor schijn yehaald. Nu voor een clubbolling. de 5e in successie waaraan 34 boilers deelnamen. De uitslag van deze bolling is als volgt: 1. R. van Rie-P. de Geeter. 2. P. van Kerckhove-C. Ryc kaert. 3. R. Martens-E. van Rie, 4. J. van Hof-J- Smoor. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Hoewel nog niet helemaal in „top conditie", zijn de nieuwe tennisbanen van de Sasse tennis vereniging Drive al zo ver gereed dat er, zij het met de nodige voorzichtigheid, op gespeeld kan worden. Vrijdag a.s. wordt begonnen met het geven van tennislessen. Het bestuur van Drive voert op het ogenblik besprekingen over de bouw van een club- en kleedlokaal op het tennis park nabij het kanaal Gent-Terneuzen. De officiële ope ning van de nieuwe tennisbanen volgt in augustus van dit jaar. BRESKENS Op 2 juni zal Breskens weer over een soos beschikken. Momenteel woordt erg hard gewerkt aan het op knappen van het voormalige badhuis, dat vroeger reeds als soosruimte werd gebruikt. De soos die is voortgekomen uit de vroegere soos Xor, maar tegenwoordig simpelweg Soos Breskens wordt genoemd, doet een beroep op de Breskense bevolking om bij leden van het soosbestuur te melden of men toevallig in het bezit is van overtollig meubilair, zoals vloerkleden en bankstellen. De soos is bedoeld als een ontmoetingscentrum, waar jon geren elkaar kunnen ontmoe ten en een praatje gemaakt kan worden. De openingstij den zijn: doordeweeks van 18.00-24.00 uur. In de week ends is de soos reeds geo pend vanaf 14.00 uiur 's mid- (Van een oinzer verslaggevers) BIERVLIET Speciaal voor de jeugd worden tijdens de komende Geuzenfeesten in Biervliet verschillende activi teiten georganiseerd. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Donderdag 31 mei om 10.30 uur verzamelen alle jongens en meisjes van de klassen 4, 5 en 6 zich bij de kleuterschool aan de Noordstraat. Om 11.15 uur worden ballans opgela ten op de Markt. Van 11-16 uur „doe-markt", 15.30 uur historische optocht (kinderen die zich hiervoor hebben opge geven buiten gezinsverband sluiten aan achter de wagen van de schout en schepe nen). Vrijdag 1 juni: 9.30 uur be- vrijdimgsspel: 11-16 uur doe. markt, 13.00 uur junioren voetbaltoernooi Biervliet Hoek, 16.00 uur judodemon stratie in de amusementstent, 20.00 uur heksenverbranding aan de Weststraat. Zaterdag 2 juni: 11.00 uur: kleindierenshow met keuring door dierenarts, 11.00-16.00 uur doe-markt, 14.30 uur his torische optocht. K.P.J. De afdeling Eede van de K.P.J. heeft op de banen van bolelub „De Grans- bolders" een onderlinge wed strijd gehouden. Hieraan na men 22 leden deel en de uit slag was als volgt: 1. G. Roets- R. Roets, 2. Roelie de Geeter- W. de Milliano, 3. H. van de Wijnckel-B. van de Wijnckel. Na afloop van de bolwedstrijd bleven de leden nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij onder meer gelegenheid be stond voor het leggen van een kaartje. Trimzwemmen In het ka der van de nationale trimdag 1973 kan ook in Aardenburg gezwommen worden en wel in het gemeentelijke zwembad aan de Herendreef. De toegang tot het zwembad is gratis. Wel moeten de deelnemers f 1,- inleggen, voor het trimspeldje en bewijs van deelneming, wanneer met goed gevolg de trimproef is afgelegd. Het zwembad is zaterdagmorgen hiervoor geopend van 10.00- 12.30 uur. Eerlijk gezegd was ik erg benieuwd om de dames en heren van provinciale sta ten terug te zien, nu er in tussen een nieuw kabinet is gevormd. Het is nu een maal een onveranderlijk gegeven dat de gebeurte nissen, die in Den Haag plaatsvinden, hun weer slag hebben op hetgeen er in de Middelburgse abdij geschiedt. En er is véél gebeurd. De oppositiepartijen zijn in de regering gaan zitten, terwijl sommige vroegere regerings partners hun Tweede Ka merzetels weer hebben inge nomen om het beleid van daaruit kritisch te volgen. Wat heeft dat nu voor ge volgen gehad op het politie ke gebeuren in provinciale staten van Zeeland? Je moet een scherp waarnemer zijn, en bovendien een geregeld bezoeker van de statenverga deringen, om de veranderin gen te kunnen waarnemen. M<aar ze zijn er. In provinciale staten kent men doorgaans niet zoiets als „een oppositie" en „een rege ringsclub". Het college van G.S. bestaat uit een mengel moes van personen, dat on geveer de samenstelling van provinciale staten zelf weer spiegelt. De V.V.D.-er SchUngemann zit in onze Zeeuwse regering heel gezel lig naast de nieuw-Mnkse P.v.d.A.-man Boersma en de degelijke Van Geesbergen (K.V.P.) converseert genoeg lijk niet Kaland van de C.H.U., maar hij hoeft slechts het hoofd te wenden om de socialist Stenvert te kunnen toespreken, terwijl op enkele meters afstand de vaderlijke Van den Bos (A.R.) kalm aan een sigaartje trekt Allemaal heel gemoedelijk. De Zeeuwse regering heeft zo'n stevige verankering in het provinciale parlement dat ze gewoon niet zou kunnen vallen, al zou ze het zelf willen. Dat gaat allemaal heejl wat sympathieker dan in Den Haag, waar de partij strijd levendig woedt boven de arme hoofden van de be- stuurderen des lands. De laatste jaren is er iets in de vredige verhoudingen tussen de Zeeuwse regering en de Zeeuwse volksverte genwoordiging veranderd. Het is allemaal wat scherper geworden. Polarisatie noe men ze dat. Dat brengt span ning mee, want je krijgt iets te zien van de politieke en wereldbeschouwelijke tegen stellingen, die er in ons land tussen „links" en „rechts" bestaan. In Zeeland is dat (zo zijn wij) intussen alweer bevre digend opgelost. De gedepu teerden van de P.v.d.A. ver kondigen in het college ge woonlijk het standpunt van hun fractie en als dat af wijkt van het college-stand punt, welnu dan treedt het provinciaal bestuur eenvou dig met twee standpunten naar buiten. Dan kan ieder een kiezen. De neuzen wor den geteld en rechts heeft alwéér gewonnen. Zó simpel is dat. Maar nu zitten de P.v.d.A. en bovendien de P.P.R. en D'66 in de landsregering, ter wijl een partij als de V.V.D. in de oppositie gemanoeu vreerd is,evenals (zij het met de mildheid, die deze partij eigen is) de C.H.U. De K.V.P. en de A.R. kun je in die landelijke politiek bijna in het geheel niet meer thuisbrengen. Ze hebben wel ministers in het kabinet, maar dat zijn meer uitzend krachten dan partijvertegen woordigers. Dat rare beeld, dat sys teem van kronkels, moet na tuurlijk ook in provinciale staten zijn gevolgen hebben. Het maakt voor -hijvoor- beeld- de P.v.d.A. geen klein verschil uit. Tot voor kort kon deze geheel in de lande lijke stijl, oppositie voeren - zelfs tegen de eigen partijge noten in G.S. - zonder dat iemand daar vreemd van zou opkijken. De P.v.d.A. is in de Kamer in de oppositie, welnu, dan is ze overal in de oppositie, kon de onschuldige kiezer den ken. Dat was duidelijk. Maar nu Den Uyl het Catshuis mag bewonen en de P.v.d.A. regeringsverantwoordelij k- heid draagt, dienen de pro vinciale partijformaties hun lijn wat bij te sturen. Zij zijn geen oppositie meer, doch personen, die delen in de hoge roeping van het staatsbestuur. Is dat zo'in P.v.d.A. in de Zeeuwse statenzaal nu aan te zien? Mijn antwoord is: Ja, het is ze aan te zien. In de linkse fracties zijn bijvoor beeld op slag de zogenaamde coltruien en de spijkerpak ken verdwenen. Alleen P.vd.A.-man Visser was er vorige week nog in de oude uitmonstering, die wij tot voor kort „alternatief' noem den. Van Overbeeke (P.v.d.A.), die lange tijd in trui heeft rondgelopen, had een nieuw manchesterpak aan, maar droeg als teken van de nieuwe stijl ditmaal een das. Op Visser na zag de hele progressieve hoek van de staten er opvallend aange past uit. Fractieleider Don was zeïfs uitgevoerd in fraai beige en bediende zich nog wat onwennig van een bril. Maar kleren maken de man slechts ten dele. Frac tieleider Don was (óók nu Den Uyl in het Catshuis zit) volop in de strijd - ditmaal om de bouw van een groot psychiatrische inrichting na bij Goes te torpederen - het geen niet lukte. Hij leek mij zelfs nog méér dan vroeger van de oppositiegeest be zield. Nu mag dat niet onlogisch gevonden worden, want bij een zo veelzijdig samenge steld bestuur als het Zeeuw se college van G.S. schiet je met het oppositievoeren al tijd raak. Maar het wekte niettemin verwondering ach ter de cofflegetafel. Ik zag. mr. Van Aartsen af en toe naar Don kijken, alsof hij dacht: „Op die man zou ik nu graag eens de hinderwet van toepassing willen verkla ren". Maar dat is strijdig met de gewoonte in dit land.... Is dit nu alles?, vraagt u wellicht. O nee. Er hebben zich ook ter rechterzijde ver anderingen voorgedaan. Wat stond ik gek te kijken toen ik Eversdijk van de C.H.U. met een knalrode stropdas onder een diepzwart jasje zag binnenstappen. Van den Bosse, ook C.H.U., had ook al onverwacht een rode strop das gekocht, waarboven hij een frivool geruit jasje droeg. Nieuwkerk, een man aan wiens kleding je vroeger niets bijzonders opviel, sprong eruit met een blauw hemd en een stropdas in re- genboogdessin. Kaland vond ik iets stemmiger dan hij gewoonlijk is. Hij voerde een diep-paarse stropdas, teken van boetvaardigheid? Opmerkelijk was trouwens ook de kledij van de belang rijkste V.V.D.-mensen in de Staten. Gedeputeerde Schlin- gemann, die ik zelden anders heb gezien dan in een afge dragen, marineblauw jasje, stak nu keurig in het grijze pak. Hij was pas geknipt (ook op dat punt was hij vroeger wat zorgelozer) en de aanvoerder van de V.V.D.-fractie, de heer Land heer, was zowaar de enige in de zaal die een pochette in de borstzak droeg. Het was - allemaal heel subtiel - alsof de beide voor aanstaande liberalen wisten dat de rode broeders zich ditmaal in bet nette pak zou den gaan vertonen en alsof zij toen samen afspraken: „Wij zullen die personen eens laten zien hoe échte he ren eruit zien". „Hebben de jongens van links een nieuw pakkie bij C. en A. gehaald? Aha, dan stappen wij even naar het House of England. Want ziet - de echte Lords dat zijn wij". Waren er ook statenleden die na die totstandkoming van het kabinet Den Uyl hun uitmonstering NIET hebben aangepast? Ook dat kan im mers veelzeggend zijn. Ja, die waren er. Eén hunner was Van Poelje (P.v.d.A.), die al sinds jaren in een dofgroen kostuum naar de statenvergadering komt en dat ook nu deed. Zulke mensen vormen de factor van stabiliteit in een samenleving, waaraan bij al le polarisatie grote behoefte blijft bestaan. De Terneuzense Culturele Raad mag van eeuwigheid tot amen delibereren over het kunstwerk dat nog steeds niet een plaats heeft gekre gen in het stadhuis zoals bekend werd het ontwerp van Amstelveense wandta pijt-specialiste mevrouw Wil Fruytier niet goed genoeg bevonden bij de dienst Openbare Werken hebben ze heel wat minder moeite met het vinden van een artistieke versiering voor het nieuwe onderkomen aan de Burge meester Geillstraat. Geen omslachtige inschrij vingen, geen langdurige ver gaderingen en geen oeverloze discussies over de vraag of een wandkleed wel of geen f 16.000,- waard is, kwamen er aan te pas. Het hoofd van de stede- bouwkundige afdeling van Openbare Werken, de heer J.L. de Mul, die al meer blijk heeft gegeven vaardig met penseel en verf te kun nen omgaan, zette een ont werp voor een metaalplastiek op papier, een ontwerp waarin alle letters van de afdelingen van openbare werken stylistisch zijn ver werkt. Het beeld symboliseert op deze wijze de eenheid in verscheidenheid van de dienst. Chauffeurs van de re mise van openbare werken gingen daarna met lasappara- tuur aan het werk om het ontwerp tastbare vorm te ge ven. Het metaalplastiek zal een plaats krijgen in de hal van het nieuwe gebouw van Openbare Werken, dat zoals bericht woensdag 30 mei in gebruik wordt genomen. De heer De Mul heeft overigens meer pijlen op zijn artistieke boog. In alle gan gen van het gebouw zal hij namelijk in verf de verschil lende beroepen en ambach ten uitbeelden die bij Open bare Werken worden uitge oefend. En dat allemaal zon der dat de Culturele Raad een vingertje in de (kunst) - pap hoefde te steken. GOES GRAND: „Spartacus". Kirk Douglas is de bezielde slaaf Spartacus die aan het begin van de jaartelling een slavenopstand weet te be werkstelligen. In een groots opgezette film worden de di verse veldslagen breed uitge meten en krijgt men enig idee hoe het Romeinse Rijk had kunnen zijn. Als Sparta cus zijn strijd verliest en als straf hiervoor wordt gekrui sigd, ziet hij voordat hij de geest geeft dat in ieder gevail zijn wouw en zoon als vrije mensen vertrekken. Maandag en dinsdag: Num mer 14, Johan Cruijff. VLISSÏNGEN ALHAMBRA: „Spartacus". Zie Goes. MIDDELBURG CITY: „Dossier Prostitu tie". In een soort uitvoerige „documentaire" worden de diverse vormen vain prostitu tie ten tonele gevoerd, als mede een historisch over zicht. „De laatste Kruis tocht", die eveneens in City draait, is een avonturenfilm die speelt in de 16e eeuw, als de sultan van Turkije een laatste vergeefse po ging doet door een beleg om Wenen door te stoten naar het hart van Europa. TERNEUZEN. LUXOR „Turks Fruit" THEATER: Voor de 7e week is in Terneuzen de verfilming van Jan Wolkers bekende roman te zien. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Azen zijn troef". Het bekende Tri nity duo, dat diverse paro- dische Westerns op zijn naam heeft staan, is deze week te zien m Oostburg. Daarnaast staan nog twee fiims op het programma. Zondagmiddag voor de 59e (en weer laatste) week Blue Movie. Dinsdagavond draait „Love Story" met Rayon (Peyton Place) O'Neill. HULST KONING VAN ENGE LAND: „Turks Fruit".

de Stem | 1973 | | pagina 9