SPAR Honoré wacht tevergeefs op woces-verbaal zich gediscrimineerd op subsidiegebied Permanent terrein dig voor dergelijke expositie" no VVN: RAPPORT OVER OOSTERSCHEIDE AIS INSTRUCTIEBOEK 1 :anaal OR EKEN spaarplannen gewone verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" Roels roept irritatie op bij progressieve partners OUJARDIN vieux extra Prinses Beatrix doopt bij Schelde fregat „Tromp" lermg OUJARDIN BESTUUR „DELTA '73 99 Weer Noordierse kinderen naar Zeeland AST ÏD en 21-40Ter" i 183 w 9 min 6, IJsselkop 10'® 5 n IJssel 415 Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV DUIZENDEN BEZOEKERS VERWACHT Nieuwe kostenberekening Vrijdag 25 mei 1973 fn sfreék 3 -v, - len, dat de schepen meteen ;unnen en zullen doorvaren, teft dit laatste vooral Wentel- linge, Hansweert gaat er ver- Ier op achteruit doordat de luizen veel verder weg ko nen te liggen van de dorps- cern. En zoals eerder al ge- neld werd, geeft het onder- oek slechts uiterst vage aan- Juidingen waar eventueel op lossingen gezocht kunnen wor den voor de problemen dis >aan on '.staan. (Vervolg van pagina 1) De ruim 350 winkels van de V.D.B. zullen dit jaar een om zet halen van ongeveer 300 miljoen gulden. Deze omzet wil men in de komende vj.iï jaar verdubbelen. Men wil dit bereiken met een kleiner aan tal grotere winkels (super markten). De heer K. Kuikman, algs- meen verkoop-directeur van de V.D.B., sprak gisteravond van een „natuurlijk afvalpro- ces". Het gaat volgens hem om de kleinere winkeliers, al van het grotere SPAB-insU- tuut „geen voordeel meer neo- ben omdat de vergoeding, dj zij voor de SPAR-diensten moeten betalen, te zwade drukt in verhouding tot omzet- en winstcijfers die zo boeken. c. De heer H. Baarens, air»- teur van het distributies trum Zeeland van de voegde hieraan toe dat minimumweekomzet 10.000 gulden wordt aange» den bij de beoordeling ^3" vraag, of een winkeher a1.. niet bij de 'SPAR-orgaius^ kan blijven. Deze ontzeg wordt volgens de heer Baa in verband met de inflate jaar hoger: „Het kan best ajn dat de minimumweekorn volgend jaar op 12.000 gu zal worden gebracht aldus heer Baarens. kend werd gisteravtn zich voor Bergzicht mschr J de keus hebben uit vjJ delS£- lingen, te weten de kj en daling, de interne afdeu he de chirurgische, neu^4iingen- Honoré Colsen. lïan een onzer verslaggevers) SLUISKIL Wat verloren I stond gistermiddag om vijf I Honoré Colsen, de 88-jari- 1 (i strijder voor vrije Zeeuwse 1 wa, in het plansoentje aan kit minister Lelyplein in Sluiskil. Zo juist had hij een 'ant en een bloemstukje I in het zand voor het Minister I iely-monument geplant. Met oi' schop in de hand keek hij zoekend op zich heen. „Nee," I ui hij met iets van teleurstel- Jl'nf in zijn stem, „nee, de I Politie komt niet. Ze willen I w seen proces-verbaal geven I omdat ik hier in het plantsoen »P. Ze zeiden dat ze ouwe onsen en kinderen geen pro- ois-yerbaal geven." We jaar lang heeft Honoré Vooruitzichten voor zaterdag i zondag, opgesteld door het J®U. Op donderdag om 18.00 Inife stijging van tempera maar onstandvastig. 'eersvooruitzichten in cij- gemiddeld over Neder- 'jor zaterdag: aantal uren jjo tot 13, min. temp: onge- normaal tot 4 graden bo- normaal, max. temp: nul «if graden boven normaal, ml JP een droge periode van mstens 12 uur: 80 procent. m een geheel droog et- Y' 'O procent. .J"1,zondag: aantal uren on: M K m'n' lemP- 1 tot 4 C Boven normaal, max. norm i tot graden voven knns op een droge minstens 12 uur kans op een ge- etmaal 50 pro- Het ziekenhuis Bergje„..„pa- een maximale Plaats^£„ten, citeit van vijftien as av0nd Tien hebben zics< giste» al definitief opgegeven. irjpn> zaterdag 26 mei: op Zoom 9.54 en 22.17; I'-2 en 2n asnJ,U2; vllssinSen |en 22 07 Wemeïdin^e 9-44 kerstanden ierda»II!a'er2looS^en van don- (oor B0rpn' meegedeeld stap, „'^waterstaat: Kon- 292 ni„ P„us 1. Rheinfelden Pi-os e wi' straatsburg 300 460 plus 6, '«mil,;1 5, Pïochingen g. Mannheim 342 min W«?ach !40 plus 11, Mus 2 v min Bingen 209 265 mL ï?1 248 Plus 4- Trier 3, Keui Kloblenz 250 min 318 m™ c min 1, Ruhrort a Lobith 1015 min 6, k°P 980 min 6, I Monsin S®*» 290 plus 4, l,e®39u min 22> Borgha- 23 4?. Belfeld 1123 Brave beneden de 3 otiv. Colsen brief na brief geschre ven aan het gemeentebestuur van Terneuzen om gedaan te krijgen dat er aan de openba re weg een pad werd aange legd naar de gedenksteen, die herinnert aan het feit dat Sluiskil-West en Sluiskil-Oost in 1907 werden verbonden met een brug over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Onder leiding van de heer Colsen zorgde enkele jaren ge leden een actiecomité ervoor dat deze gebeurtenis werd vereeuwigd met een monu ment, bestaande uit een stuk van een van de vroegere brug- peilers, waarin de namen wer den gebeiteld van de drie Sluiskillenaren, die bijzonder hadden geijverd voor de bouw van de brug. „Dit monument is een stuk van mijn leven," zegt Honoré Colsen. „Heel Sluiskil is er trots op. Daarom begrijp ik niet waarom de gemeente niet wil toestaan dat er een paadje van grint of tegels naar het monument wordt aangelegd. Langs dat paadje zouden de mensen kunnen lopen om bloemen neer te leggen bij het monument. Maar de gemeente zegt alleen dat het verboden is om door het plantsoen te lo pen. Daarom heb ik het toch gedaan en ik heb de politie gevraagd om me een proces verbaal te geven." Honoré kijkt nog eens naar de planten, die hij voor het monument in de grond heeft gezet. „Het zijn nog planten, gekregen, toen we 65 jaar ge trouwd waren. We hebben wel honderdvijftig bloemstukken gekregen. Emma, mijn vrouw, heeft voor ze stierf - ze is gisteren begraven - steeds ge zegd dat ik een paar Moem- stukjes bij het monument moest planten. Want Emma vond het monument ook erg schoon," zegt Honoré. Hij stapt door het rulle zand terug naar het trottoir. Vol daan bekijkt hij van een af stand zijn werk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het is gewoon verbazingwekkend om te zien hoe gemakkelijk in grote Zeeuwse gemeenten sub sidie voor sportzalen worden verkregen en hoe moeilijk dat is voor kleinere kernen. Wij, in Westkapelle, komen zelfs niet aan een gymnastiekzaal toe". Dit was een hartekreet van de burgemeester van Westka pelle, de heer Moermond, in zijn kwaliteit van lid van de statencommissie van onderwijs en cultuur. Deze commissie besloot in pricipe om f 35.00-0,- uit de provinciale middelen ter beschikking te stellen voor de bouw va>n een tafeltennis- aecommodatie in Middelburg- Zuid. Met dit project, is een investering van ruim vier ton gemoeid. De gemeente zou, als de raad er tenminste mee in stemt, f 135.000,- aan het pro ject bijdragen. De heer Moer- mond begreep niet goed waar om de provinciale subsidiere gen zo overvloedig op de ste den en zo spaarzaam op de kleine kernen met hun toch bloeiend verenigingsleven, neerdaalt. „De sportzaal in Middel burg-Zuid", zei gedeputeerde A. van Geesbergen, „vervult een boven-plaatselijke functie. Waar dit het geval is, heeft de provincie een subsidde-titel". Hij hoopte trouwens, dat de subsidieverlening aan de tafel tennisvereniging Middelburg- Zuid, die de sportzaal zal la ten bouwen, precedenten zou veroorzaken. „We hebben in Zeeland een eerste ronde achter de rug, waarin sport hallen met een streekfunctie gebouwd konden worden. Nu zijn wij aan een sportzalen- ronde, met een bovenplaatse lijke functie, toe. De behoefte aan ruimte voor de kleine zaalsporten moet in Zeeland duidelijk worden. Ik zou b.v. graag met spoed een sportzaal in Zeeuwseh-Vlaanderen zien", opperde de heer Van Geesbergen. De bovenplaatselijke functie van de Middelburgse sportzaal werd door de heer Schot (SGP) overigens in alle be trekkelijkheid gezien. „Van de 200 leden van de bewuste ver eniging komen er 35 van el ders. Er worden wel veel ar gumenten aangevoerd om de bovenplaatselijke betekenis van de zaal aan te tonen, maar de tijd zal moeten leren of het allemaal uitkomt", zei hij. Burgemeester Moermond kreeg van commissie-voorzit ter Van Overbeke het advies om voor het verenigingsleven in zijn gemeente Westkapelle, een bovenlokaal argument te zoeken m de recreatiesport. De statencommissie ging gisteren akkoord met enkele begrotingsposten, die de ge schiedschrijving over Zeeland in oorlogstijd door de Vlis- singse auteur L.W. de Bree, mogelijk moeten maken. De commisssie wijdde ook een korte bespreking aan een ont werpbesluit van G.S. om geen bijdrage te verlenen aan de stichting sociaal cultureel werk in Terneuzen, die als gevolg van een „erfeniskwes tie" in liquiditeitsmoeilijkhe den dreigt te geraken. „We hebben B. en W. van Terneu zen, die in dit geval de eerst aangewezenen zijn, een be paalde oplossing in overwe ging gegeven", zei gedeputeer de Stenvert tot voldoening van de commissie. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zal wederom een groep kinderen uit Noord-Ierland naar Zeeland komem. Onder auspiciën van het comité „Zeeland helpt Noord-Ierland" zullen veertig kinderen uit Londonderry van 14 juli tot 4 augustus gast zijn in gezinnen in de gemeente Kapelle. Kortgeleden heeft een groep Noordierse kinderen een on vergetelijke, vreedzame vakan tie in Vlissingem, respectieve lijk Heinkenszarad doorge bracht, eveneens dank zij het comité „Zeeland helpt Noord- Er wordt voor de nieuwe groep, aldus een woordvoerder van het comité, een dagpro gramma ontworpen, dat iets minder luxe zal zijn opgesteld dan dat voor de eerste groep. Met name lange busreizen zul len waarschijnlijk worden ver meden. Er zijn iin Kapelle- Biezelimge en Wemeldinge nog adressen nodig waar Noord ierse kinderen gedurende drie weken kunnen logeren. De heer J. Rottier, telefoon 01102- 1967, funigeert als contactper soon. (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND Voor tentoonstellingen en manifesta ties als de Z.L.M.-tentoonstelling Delta '73, welke op 21, 22 en 23 juni wordt gehouden op De Schotsman-Ruiter- plaat nabij Kamperland, komen in Zeeland steeds minder terreinen beschikbaar. Dat constateerde gisteren op een persconferentie in hotel Kamperduin de voorzitter van het Z.L.M.-tentoonstellingsbestuur, S. J. van Langeraad. „Zou het nu niet mogelijk zijn", zo vroeg de heer Van Langeraad zich af, „om in het zuidewstelijfc Deltagebied een zuidwestelijk Deltagebied een voor diit sport manifestaties'. De organisatie van de grote landbouwtentoonstelling van de Z.L.M. is momenteel nage noeg rond.-De kosten van „Del ta "73" zijn begroot op ruim 200.000 gulden. Het grootste ge deelte hiervan wordt opgeslokt doordat zaken als elektricitedts voorziening moeten worden aangevoerd over een afstand van meer dan een kilometer. Het temtoonstellingsbestuur mikt op een bezoekersaantal tussen de 30.000 en 40.000. Wordt dit gehaald, dan kunnen de eindjes ook aan elkaar ge knoopt worden. Niet alleen uit Zeeland worden de bezoekers in graten getale verwacht, maar met name ook uit Noord- Brabant en België. Ongeveer 80 procent van de tentoonstelling wordt in beslag genomen door landbouwwerk tuigen. Voor de circa 70 stand houders di.e zich hiervoor heb ben gemeld, staat 15.000 vier kante meter terrein ter be schikking. Daarnaast zullen er ook drie overdekte paviljoens komen met een totale opper vlakte van 3500 vierkante me ter. In deze stand zullen onge veer 65 standhouders worden ondergebracht. Vele van deze stands zijn speciaal gericht op de huisvrouw. Voor de keurin gen van paarden, het rundvee en het kleinvee zijn aparte ter reinen beschikbaar met een totale oppervlakte van 40.000 vierkante meter. Op donderdag 21 juni zal „Delta '73" officieel geopend worden door de ere-voorzxtter van de Z.L.M., ir. M.A. Geuze. De officiële sluiting op zater dag, 23 juni zal worden ver richt door de heer J.B. Becu, algemeen voorzitter van de Z.L.M. De openingstijden van de tentoonstelling zijn: donder dag 21 juni van 10.00-18.00 uur, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni van 9.00-12.00 uur. Vrijdag 23 juni is er de dag van het rund- en kleinvee, 's Morgens zijn er de keurin gen van rundvee, schapen en geiten. Verder is er een collec tie vleesvee aanwezig, 's Mid dags is er dan de werktuigen show „Transport in de land bouw". (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG Dreigt er een vertrouwenscrisis tus sen de progressieve drie in Zeeland juist nu men zich dacht te kunnen opmaken om in gecombineerde vorm de statenverkiezingen van 1974 tegemoet te gaan? Deze vraag leeft met name bij de PPR en bij D'66 in Zee land. De kwestie is ontstaan door een uitspraak van PvdA-Kamer- en Statenlid Roels. Deze heeft tijdens een partijbijeenkomst in Goes verklaard, dat hij het uit brengen van een progressie ve kandidatenlijst voor de statenverkiezingen niet ver standig zou vinden „Dat is een tamelijk voor barige uitspraak", kan men in PPR-kringen vernemen. „Over de wijze waarop wij bij de verkiezingen gecombi neerd als progressieve groep moeten optreden is de oor deelsvorming op het grond vlak dus bij de kiezers nog niet eens op gang. De uitspraak van Roels wekt de indruk dat de partijtop van de PvdA zijn mening al ge vormd heeft. Dat is een ma nier van handelen, die wei nig democratisch is", meent men bij de twee kleinere, progressieve partijen. De uitspraak van Roels heeft temeer de aandacht ge trokken, omdat hetzelfde Ka merlid kort daarvoor vragen aan minister Vorrink had ge steld over landbouwbespui- tingen in de gemeente Oost burg. De onderhavige kwes tie was enkele dagen eerder, via de plaatselijke en pro vinciale organen van de PPR naar het kamerlid Waltmans ieveneens PPR) doorge speeld, zoals uitvoerig in de Zeeuwse pers is gemeld. „Het is vreemd, dat nu via een Zeeuws PvdA-Kamer- en Statenlid, zonder enig overleg met ons, de vragen die wij al aan het formule ren waren, aan de regering worden aangeboden. Zo iets zou je niet zwaar opnemen als het door een fractie ge beurde, die de politieke te genvoeter is. Dan behoort het tot de gewone politieke te genvoeter is. Dan behoort het tot de gewone politieke vlie- gen-afvangerij. Van een frac tie waarmee je samenwerkt verwacht je dat niet!", aldus zei ons de voorzitter van de Zeeuwse PPR-statenfractie de heer C. van Waterschoot, toen wij om commentaar op de uitspraak van de heer Roels vroegen. In het kader van de Z.L.M.,- tentoonstelling is er op zater dag 23 juni de „Zeeuwse dag van het paard". Ook hier zijn er keuringen terwij] er 's mid dags een gevarieerd program ma zal zijn met onder meer springnummers, voltige, 16- span trekpaarden, rassendefilé en parade. Dit wordt dan be sloten met een muzikale show van het fanfarekorps met drumband en majorettenpele- ton Togido uit Hekelen. De toegangsprijs tot de ten toonstelling is 4,per per soon. Voor groepen van ten minste 25 personen is dat 3, per persoon. Voor kinderen tot 14 jaar en groepsbezoek van scholen geldt een toegangsprijs van 1,50. Op woensdag 20 juni wordt Delta '73 ingeluid met een bui tengewone algemene ledenver gadering van de Z.L.M. In de Prins van Oranje te Goes. Op die vergadering zal het Z.L.M.- rapport „Het gezinsbedrijf in de landbouw" centraal staan. (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zaterdag 2 juni zal prinses Beatrix in aanwezigheid van haar man, prins Claus, minister ir. H. Vred-ling van Defensie en de staatssecretarissen mr. A. Ste- merdink en mr. J. Mommcr- steeg, bij de koninklijke maat schappij De Schelde in Vlis- singen het fregat Tromp offi' cieel te water laten. Aanvan kelijk zou dat op 14 april van dit jaar gebeuren, maar als gevolg van de staking bij De Schelde ging het feest toen niet door. Prinses Beatrix komt zaterdag ochtend 2 juni om 11 uur per helicopter aan op het landings terrein van de marinekazerne te Vlissingen. Ze is dan in gezelschap van haar man, haar secretaresse mej. M. Tiele en jhr. A. Snoeck, adjudant van de koningin. Prinses Beatrix en prins Claus worden wel kom geheten door kapitein ter zee P. Niemeyer, de comman dant maritieme middelen Schelde, mr. J. van Aartsen, de commissaris der koningin en dirs. Th. Westerhout, burge meester van Vlissingen. Het gezelschap gaat vervol gens naar. het hoofdkantoor van De Schelde in Vlissingen, waar ter begroeting ir. J. Bout, voorzitter van de direc tie van De Schelde aanwezig is. In de directiekamer van dit bedrijf worden prinses en prins daarna begroet door mi nister Vredeling, de staatsse cretarissen Stemerdink en Mommersteeg, ir. J. Mulock Houwer, directeur van De Schelde, dr. J. de Vries, voor zitter van de raad van com missarissen van Rijn-Schelde- Verolme, directeur C. Herm- sen van De Schelde, D. Teschmaeher, lid van de raad van bestuur van Rijn-Schelde- Verolme, vice-admiraal E. Roest, bevelhebber der zee- strijdkrachten en adjudant in bijzondere dienst van de ko ningin en vice-admiraal mr. ir. P. de Vijver, vlagofficier ma terieel. Ir. Mulock Houwer geeft in de directiekamer een uiteenzetting over de bouw van het schip. Vervolgens gaat het inmid dels aanzienlijk uitgebreide gezelschap naar de dokloods, waar een aantal personen, dat rechtstreeks met de bouw van het fregat heeft te maken, aan prinses en prins wordt voorge steld. Na het dopen van de „Tromp" speelt de Mariniers- kapel het volkslied. Na enkele toespraken en een lunch in het Scheldekwartier vertrekt het prinselijk gezelschap rond 14.30 uur weer per helicopter. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL -YERSEKE De Nederlandse afdeling van de internationale Vereni ging voor Natuurbehoud heeft dezer dagen eennieuw rap port het licht doen zien met als titel: Oosterschelde, open of dicht? Het werkstuk, dat in totaal 21 pagina's beslaat, is samengesteld door het VVN lid Laurens van Eekelen en door hemzelf ook al uitgetest tijdens een aantal lezingen op drie Roosendaalse middelbare scholen. Een toelichting in de vorm van een bijgesloten brief maakt duidelijk dat voor hen die in de Oosterscheldeprohle- matiek goed thuis zijn, in het rapport weinig nieuws te vin den zal zijn. „De reden dat dit rapport werd uitgebracht is. dat nu een grote hoeveelheid informatie gebundeld een ge degen naslagwerk vormt in de strijd voor het behoud van de Oosterschelde", aldus de toe lichting. Het rapport is dan ook veeleer een samenvatting van reeds uitgegeven nota's (van zowel actie- en milieu groepen als rijkswaterstaat) dam een eigen grondige studie met nieuwe gezichtspunten. Of het moest zijn in de vorm van een eigen aanvulling (zonder cijfers) op de bekende kosten- baten-analyse van dr. Boel mans-Kranenburg van de Stu diegroep Oosterschelde enkele jaren geleden. Deze aanvulling geeft een opsomming van de (bijgekomen) kosten die ten tijde van de opstelling van zijn economische balans nog niet bekend waren. Ze vermeldt, in het rap port: - de kosten van de bouw van een spuisluis in de Ooster- scheldedam - de kosten om de kop van Schouwen voor erosie te be hoeden - de kosten ter verbetering van de (bestaande) dijken, die als tweede verdedigingslinie worden aangemerkt - de kosten ter bescherming tegen erosie van de droogge vallen schorren, banken en platen - de kosten van de te bouwen schermdammen langs de vaar geul van het Schelde-Rijnka- naal, om de scheepvaart tegen het ijs te beschermen - de kosten ter bestrijding van de verontreiniging en water- bloei - de schadevergoedingen voor de visserij - het geld dat nodig is om het hele gebied bruikbaar te ma ken voor de recreatie en - het geld dat nodig is om het toekomstige Zeeuwse Meer- water gesohikt te maken voor land- en tuinbouw. Het rapport besluit met te zeggen dat men al meerdere malen bij de regering heeft aangedrongen op een nieuw -onderzoek naar de beveiliging van de OpsterscheLde en de daarmee in verbinding staande wateren zoals Keeten, Volke rak en Eendracht. Een onderzoek naar de ge volgen van de afsluiting acht het rapport op dit moment minder relevant, omdat die gevolgen althans bij de studie- en actiegroepen allang bekend zijn. Volgens het rapport blij ven dan ook maar twee alter natieven ter bestudering over, nl. afsluiting van de Ooster schelde zonder meer af open laten met daaraan verbonden het op Deltahoogte en -zwaar te brengen van de bestaande dijken. examens GOES Aan de scholenge meenschap „De Vakschool" te Goes zijn voor de akte van Na (naaldvakken) geslaagd: N. Jasperse te Middelburg, A. van Gastel te Zierikzee, P. Gideonse te St.-Laurens, E. Hartman te Bergen op Zoom, C. Hallu te Oostburg, A. Janse te Middelburg, W. Bil te Dor drecht, P. Oosterling-Janse te Sluiskil, M. Lawalata te Mid delburg, C. Manuputty te Mid delburg, G. Millenaar te Mid delburg, J. Nagelkerke te Krabbendijke, M. Polderdijk te 's-Heer Arendskerke, A. van de Voorde te Middelburg. Eén kandidate moet herexa men doen. (ADVERTENTIE) Wereldbekend Aroma Leef met plezier Rook de échte Pall Mail Export Wereldbekend aroma Pali Mali Export I

de Stem | 1973 | | pagina 3