Jeugd herdacht Sjef van Dongen Vrije van Sluis vraagt zeeuws A. van Doesselaar heeft veel avonturen achter de rug VARA wijdt streek- programma aan Total machtiging voor wegverbetering INITIATIEFNEMER VAN JEUGDKAMPEN Actie voor hamerteen CJV-actie stad streek ranHSHHHM Uitzondering Reisverslag Papieren dokter Waterklerk Geen spijt Aardenburg Kinder dienst voor ruim 400 kinderen Breskens Hoofdplaat Uitslag van oriëntatierit Aardenburg Woensdag 23 mei 1973 8 Of ie de heer A. van Doesselaar uit Terneuzen, 78 jaar oud maar nog gezond en vitaal, als „oud-stuurman" moet betitelen, is een moeilijk te beantwoorden vraag. Voor de meeste anderen van die leeftijd zou het geen probleem zijn, maar wat moet je er mee aan als je weet dat hij vorig jaar december nog met de ruim 3000 ton metende „Internos" naar de Zweedse Oostkust en naar Finland voer „Vrijdag 8 december met goed weer uit Zeebrugge vertrokken. Zaterdag 9 de cember om 01.00 uur aan komst in Mantuluoto, om een lading hout in te nemen voor Antwerpen. Woensdag 20 de cember 1972 aankomst te Antwerpen" staat in een dui delijk handschrift met de nauwkeurigheid van de NS- dienstregeling in zijn zak boekje. Hij heeft wel een afwisse lend teven achter de rug, die meneer Van Doesselaar, die nu met zijn vrouw vamuiit het raam van zijn bovenwo ning aan de Scheldekade (nr. 62) te Terneuzen een prach tig, altijd boeiend uitzicht heeft op de Westerschelde. Als ik op die namiddag bij hem zit, is het tussen de buien door, glashelder. Een bijna transparant licht hangt boven het water, waarop schepen van en naar zee va ren. Het is zo helder dat de overkant bijna binnen hand bereik ligt. Een dunne lijn, gemarkeerd met silhouetten van kerktorens, gebouwen, fabrieksschoorstenen en zelfs de kranen van De Schelde in Vlissingen zijn onnatuurlijk dichtbij. Dit uitzicht zou de heer Van Doesselaar voor geen goud willen missen. Hij werd te Hoek geboren en hoewel de Hoekenaren niet zo bekend staan als een „vanouds zeevarend volk" zoals de Terneuzenaren, maakt de heer Van Doesse laar toch een uitzondering. Zijn hele leven heeft hij op het water gesleten. In 1918 ging hij naar de zeevaartschool in Vlissingen om voor stuurman op de zeilvaart te leren. Het ver schil tussen de opleiding toen en nu is dat je vroeger afwisselend moest studeren en varen. Zijn eerste reis was 54 jaar geleden. Op 14 februari 1919 kwam hij aan boord van de driemast-schoener „Libea" om voor de houthan del Albers uit Middelburg een reis naar West-Indië te maken. Om precies te zijn, naar Georgetown in Brits Guyana. Het bout dat er ge haald moest worden moest dienen om er dukdalven van te maken. Er gingen acht dagen voor bij eer het schip vertrek- kens-gereed was. Zo moest er, om het „zeilvast" te krij gen, zand worden ingeladen. Overigens was de „Libea" voorzien van twee hulpmoto ren. Op 22 februari 1919 ver trok het schip uit Vlissin gen. In de woonkamer van de heer Van Doesselaar hangt een klein schilderij waarop de „Libea" staat afgebeeld. Ik kan me voorstellen dat de beer Van Doesselaar met enige weemoed aan die tijd terugdenkt. „Kort na de laat ste wereldoorlog heb ik op een avond met weinig wind en tegen het licht van een ondergaande bloedrode zon vanaf de wal te Walsoorden de „Bamir" voorbij zien va ren; de laatste zeilschoener die de wereldzeeën bevoer. Nu, na 25 jaar, herinner ik mij dit statige schip met vol le zeilen op, nog haar scherp. Die eerste reis met de „Li bea" duurde maar even tot 11 september. In een keurig handschrift staat die reis tot in details in een schoolschrift beschreven. De heer Van Doesselaar bewaart het als een relikwie. Het laden van het schip ging heel langzaam. De zware balken moesten met mankracht aan boord worden gebracht. Soms waren het er maar acht op één dag. De reis terug verliep min der vlot. Men had te kampen met stormen en soms kwam het schip in een stilte-gordel. Dan moesten de motoren het werk van de zeilen overne men, maar als dian op een goede dag de olie op is, dan moet je wel met zeilen va ren. Hard opschieten doe je dan niet. De terugreis duur de dan ook 93 dagen en je kunt je voorstellen dat de bemanning zich zo ongeveer ging voelen als de matrozen op ie „Vliegende Hollan der". „Wat gebeurde er als er een bemanningslid ziek werd?" vraag je dan. „Dat kon je beter niet worden", zegt de heer Van Doesselaar, „want aan boord had je alleen maar de „pa pieren dokter", een boek. waarin stond wat je moest doen als een bemanningslid iets mankeerde. Je kunt wel begrijpen dat dat nogal pri mitief was". Veertien dagen na die reis vertrok de heer Van Doesse laar naar het voormalige Ne derlands Iiidië om bij de Ned, Ind. Tankmij. te gaan varen. Na twee jaar werd hij voor het werk in de tropen afgekeurd. Hij kwam voor een tijdje terug naar Neder land en maakte op de wilde vaart reizen naar China en Japan. In het begin van de derti ger jaren kwam hij als wa terklerk in dienst van Aug. de Meyer en Zonen te Ter neuzen. Hij bleef er tien jaar en werd tijdens de oorlog verplicht om voor de Duit sers te varen. Met een ver sterkte binnenlichter ver voerde hij goederen naar de Noorse fjorden. Eén keer, hij was met een man uit Tliolen, één uit Sta- venisse en een machinist uit Rotterdam, moest hij van Os lo naar Frederikstad varen. Zij namen een andere koers en vluchtten naar Zweden met aan boord 250 ton asfalt voor het aanleggen van we gen. Op kosten van de rege ring bleef hij een paar maanden in een rusthuis en werd met een Amerikaanse Liberator overgevlogen naar Engeland. Gedurende d<e rest van de oorlog voer de heer Van Doesselaar tussen Londen en Schotland. Altijd onder kon vooi, want de Duitsers vielen de schepen voortdurend aan. „Ter hoogte van Huil en Newcastle hadden we altijd veel last van die één-mans- onderzeeërs", weet hij zich nog duidelijk te herinne ren. Na de oorlog voer hij op troepentransportschepen naar New York en ging er Liber ty's en Victory's halen. Hij voer voor de Verenigde Ne derlandse Scheepvaart Mij. naar Bremen, Hamburg en de Perzische Golf. Later op kustvaarders naar Parijs, Go- teburg en Kopenhagen. Ondertussen was de heer Van Doesselaar al lang 65 jaar geworden en uiteraard werden zijn activiteiten op het water wat minder. Hele maal er mee stoppen bleek echter onmogelijk. Vandaar zijn reis van een half jaar geleden naar Finland. Hij heeft geen spijt van zijn avontuurlijk leven. „Ik zou het weer doen als ik nog eens moest beginnen", zegt hij. Van tijd tot tijd vaart hij nog wel eens mee naar Gent of Antwerpen. De kapitein van de „Seabreeze" is een goede vriend van hem en daar vaart hij wel eens mee naar Londen. Op de vensterbank staat een kijker. Hij heeft nu veel tijd om naar de voorbij va rende schepen te kijken. In dit lange zeemansleven is er wel veel veranderd; de sche pen zijn moderner, veiliger, comfortabeler. Misschien is het leven aan boord van zo'n schip niet meer zo avontuur lijk. Het doet er ook niet meer toe. Hij heeft in ieder geval veel meegemaakt om aan terug te dienken. G.WIJNE In het Zeeuws Dagboek van vorige week vrijdag heeft onze trouwe medewer ker Scopus propaganda ge maakt voor het voeren van een actie ter bestrijding van de hamertenen in Zeeland. Ofschoon er geen hamerte nen bestaan en het hele arti kel slechts was bedoeld om duidelijk te maken dat in Zeeland voor 'zowel zinvolle als onzinnige acties de deu ren worden platgelopen, kre gen we naar aanleiding van dit artikel van de heer W. 1. uit Hulst de volgende brief: „ïtaijiie neren, Hamertenen zitten Dij mij in de familie. xk zeli nad er aan elae voet een. Toen ik dertien was zijn /.e geopereerd. Er is dus wel wat aan ie noen. IK Den nu ou. uus aai is allang geleden, xk heD me er nqou voor ge- scnaamu en ik vind dit een onzinnige actie. Kunnen we geid, lijd en energie niet be ter geDruiken? Overigens weet ik héél goed wat het is om werkelijk gehandicaptte zijn, zowel uit eigen als an dere (zeer naaste) ervaring. Maar er zijn altijd nog zo veel erger dingen en als we dat in het oog houden, dan telt het eigen leed niet zo zwaar. Hoogachtend, W.L." De C.J.V.-afdeling in Ter neuzen spant zich enorm in om geld bijeen te krijgen om twee oud-C.J.V.ers in Tanza nia te helpen aan materiaal- Ditszijn dan Jaap en Cristien Hardeman, die in een P0'1' kliniek en aan een R.M.A.- school werken en het beslist niet gemakkelijk hebben. Mocht er een bedrijf of particulier zijn, die desactie wil steunen, dan kan er ge beld worden naar 01153-166' of 01150-5197. Briefjes, met als het even kan wat geld voor de actie erin, kunnen gestuurd worden naar de volgende adressen: Rozema rijnstraat 14 in Zaamslag, Mascagnistraat 50 in Terneu zen, Magnoliaplein 12 Terneuzen en Julianastraat 21 in Terneuzen. eindredactie bas augustijn (Van onze corespondent) AARDENBURG Op het landgoed De Elderschans werd dooi de Vlaamse Jeugd tijdens 'n informele bijeenkomst van stafleden heemheren en kampleidingen de overleden oud-burgemeester van Aardenburg, de heer Sjef van Dongen herdacht. Burgemeester Van Dongen gaf destijds mede de stoot tot het in richten van jeugdkampen in Aardenburg, die door een Belgische jeugdvereniging in Mechelen sinds jaar en dag in De Elder schans worden gehouden. Erop gewezen werd dat aan het eind van dit jaar ongeveer nog 10 km grind- en keiweg verbeterd dient te worden, ge zien de ontwikkeling van het verkeer. De mogelijkheid be staat dat in het kader van de D.A.C.W., die 70 procent aan vullende subsidie kan verle nen, deze wegen verbeterd kunnen worden. Het bestuur heeft in de di verse districten reeds urgen tieschema's opgesteld van te verbeteren wegen. Dit betreft in district Oostburg: de weg Doddenhoek-Nummer Een en de Klein Brabantweg, in dis trict Groede: Elisabethdijk en 's-Gnavenweg district IJzen- dijke: Achterweg en 2e Mo lenweg, district Aardenburg: Graaf Jansdijk en Kanaal- weg. Bij monde van de heer H. L. Verwaetermeulen uit Meche len werden woorden van grote waardering gesproken over het werk en de gastvrijheid van deze - wat hij noemde „grote Aardenburger". Namens het gemeentebe stuur van Aardenburg werden de Belgischegasten begroet door wethouder A. J. van de Bliek, die onder meer jeugd zaken in zijn portefeuille heeft. De heer Van de Bliek zei dat het gemeentebestuur de komst van de Vlaamse jeugd naar Aardenburg op grote prijs stelt en zeker alle mogelijke medewerking zal blijven geven. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst werd met de aanwezigen gesproken over datgene wat Aardenburg de toerist te bieden heeft aan ontspanning, bezienswaardig heden etc. Hierbij fungeerde Aardenburgs V.V.V.-secretaris als vraagbaak. In het kasteel kunnen thans 80 jongeren gehuisvest worden gedurende de zomermaanden. Wanneer het gebouw te zijner tijd gedurende de koudere pe rioden van het jaar verwarmd kan worden zal het nog inten siever gebruikt worden, zo werd meegedeeld. Aan het oude gebouw is in wendig al heel wat gebeurd door vrijwilligers en onder meer leden van de zogenaam de Bouworde. Het zal echter nog geruime tijd duren eer het gehele gebouw is opgeknapt en beantwoordt aan de eisen van een moderne verblijfsac- commodatie. Schieting De uitslag van de derde en vierde pun-ten- schieting van Sint-Sebastiaan is als volgt: wip 1: Hoogvogel: niet af, zijvogels: M. van Iwaarden, 2 niet af. kallen: H. de Rijcke en Jan van Iwaarden, meeste kleine vo gels: H. van Iwaarden jr (6 stuks). Wip 2: Hoogvogel: A. Dhondt, zijvogels: H. van Iwaarden sr. er Jan van Iwaarden, kallen: O. Goethals en 2'e niet af, meeste kleine vogels: R. de Wispelaere (5 stuks). Stand voor het kampioen schap: 1. Rob de Rijcke, 21 p., 2. O. Goethals, 19 p., 3. H. van Iwaarden jr. 18 p., 4. Jac. van Iwaarden, 16 p., 5. D. van Hermon, 15 p. CADZAND Zondagmor gen begint om 10.30 uur in de strandkerk te Cadzand een kinderdienstmanifestatie voor 400 kinderen met 80 leiding gevenden. De dienst is georga niseerd door de sectie kinder diensten van de Streek Jeugd Centrale. Het thema vam de bijeen komst, die begiint met een korte dienst verzorgd door de zondagsschool uit Aardenburg, is „Zending". Medewerking aiain de manifestatie wordt ver leend door het muziekkorps Excelsior uit Cadzand, dat aan het eind van de bijeen komst ook de community-sin gling zal begeleiden. De dienst zal beëindigd worden met het oplaten van ballons. Tijdens de bijeen komst, die bij slecht weer doorgang zal vinden in de Sint-Baafskerk in Aardenburg, zal begonnen worden met een zendingsactie. Die actie omvat het verzamelen van postze gels met het doel geld bijeen te krijgen voor het sturen van kinderbijbels naar Indonesië. 0 Het landgoed De (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De VA- RA-televisie gaat aan regiona le uitzendingen doen. Op za terdag 9 juni wordt het eerste van een reeks van 3 zg. streekprogranima's uitgezon den, di" alleen kunnen worden opgevangen door mensen die binnen het hereik van een re gionale streekzender wonen. Zeeland is de eerste regio die in beeld wordt genomen, waarbij gebruik wordt ge maakt van de steunzendar Goes. De samenstellers van het eerste streekprogramma hebben iets zeer concreets op het oog. aldus een woordvoer der van de VARA en wel de bouw en de gevolgen daarvan, van de olicaffinaderij van 'Total aan de Sloehaven. „Een prachtig stuk natuurgebied dreigt door de komst van de raffinaderij ver'cren te gaan", zo luidt een van de conclusies waarop de ondei regie van •lan Kee3 de Rooy en René Coëlho samengestelde docu mentaire uitloopt. Een bijzonderheid bij dit eerste streekpi ogramma is, dat de VARA de bevolking in het betrokken gebied wil mobili seren en betrekken bij een evaluatie van hetgeen men de kijkers in de documentaire heeft duidelijk gemaakt. In een avondvullend programma zullen de reacties van de Zeeuwss kijkers naar de eer ste streekuitzending worden uitgezonden. Dit tweede pro gramma gaat in de laatste week van juni de lucht in. Een deel van de presentatie van het gehele programma wordt verzorgd door Jan Wol kers. Trimdag De Commissie voor beheer en onderhoud van de gemeentelijke sportaccom modaties in de kern Breskens heeft voor zaterdag 26 mei (de nationale trimdag) een uitge breid sportprogramma op sta pel gezet. Vanaf 10.00 uur 's morgens tot zaterdagavond is er op sportgebied het een en ander te doen. Er bestaan speciale programma's voor scholieren, van 10.00 tot 12.00 uur. In de middag kan gewandeld wor den door iedereen over de af standen, 5, 10, 15 of 20 kilo meter. Voetballen ontbreekt ook niet. 's Middags om 14.00 uur begint een damesvoetbalwed strijd tussen Breskens-Schoon- dijke. Op dezelfde tijd begin nen in de gymnastiekzaal di verse demonstraties van bad minton en judo. De korfbal vereniging B.K.C. begint om 15.00 uur met een demonstra tie. Hoogtepunt van de dag is voor de voetballiefhebbers een treffen tussen het in de beker wedstrijden zo succesvolle Breskens 1 en een Zeeuws Elftal, 's Avonds staat als laat ste onderdeel een volkskoers voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar op het program ma. Aan dit omvangrijke pro gramma zullen voorts meewer ken de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" en de plaatselijke E.H.B.O.-afde- ling. Loterij De acties voor de door de brand bij familie Mar tens gedupeerde Hoofdplaatse verenigingen blijven doorlo pen. Momenteel wordt met man en macht gewerkt aan het aan de man brengen van 10.000 loten. De opbrengst van deze loterij is - uiteraard - bestemd voor de getroffen verenigingen. De trekking zal plaatsvinden op 22 juli tijdens de jaarlijkse Hoofdiplaatse kermis in café Martens-de Pauiw. In de vergadering komen voorts weer zeer veel grond- transacties aan de orde, waar bij het waterschap gronden moet verwerven voor Delta werken of aanpassingswerken. Verschillende stukjes grond, waarvoor belangstelling be staat kunnen worden verkocht. Voorts zal men salarismaatre gelen voor het waterschaps- personeei moeten vaststel len. Indien de vergadering bij tijds is afgelopen wil men een excursie houden naar de in het waterschap in uitvoering zijnde werken. Oe vergadering begint 's morgens om 9.30 uur in hotel „De Eenhoorn". AARDENBURG Over het grondgebied van de gemeente Aardenburg werd onder de naam „Trico Noblerit" een 55 km lange oriëntatierit gehou den. De rit werd georgani seerd ten late van de volley balvereniging „De Kikkers. Van de 79 deelnemers, die verschenen op de startplaats aan het Kaaiplein, wisten er zich 5 te klasseren. De finish van de rit was op het Aardenburgse sportpark aan de Herendreef, waar ook de prijsuitreiking plaatsvond. De uitslag was als volgt: 1. P. Poelman, Middelburg, 195 strafpunten, 2. J. Aers, Oostburg, 253, Gernaerd, Vlissingen, 253, 4. J. Colijn, Oostburg, 254, 5. R. van Hoorn, Hoek. 262. 6. F. van Tiggelen, Biervliet, 262, 7. A. Deegens, Middelburg, 309, 8. Van Beerendonk, Vlissingen, 310, 9 .K. de Koeijer, Aarden burg, 316, 10. J. Brugge, IJ- zendijke, 319, 11. G. Hemelaar, Terneuzen, 323, 12. C. Verlin de, Zaamslag, 330, 13. C. Boogaard, Souburg, 334 14. K. van Hoeve, Zaamslag, 374, 15. C. van Hermon. Aardenburg, 380, De eerste damesequipe was mevrouw Aaers, uit Oost burg. 0 Water en schepen zijn twee zaken, die in het hart van de 78-jarige heer A. van Doesselaar nog steeds een belangrijke plaats innemen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis vraagt de algemene vergadering, die vrijdag 25 mei in vergadering bijeenkomt, om machtiging voor het voorbe reiden van wegverbeteringen die vermoedelijk uitgevoerd kun nen worden in het kader van de werkgelegenheidsverruiming, middels de dienst Aanvullende Civiele Werken (D.A.C.W.). Het bestuur vraagt hierom omidat gebleken is dat de Cul tuurtechnische Dienst geen be hoefte heeft uitbreiding van het zogenaamde raamontslui- tingsplan te aanvaarden. In dit plan, waaraan men sinids 1959 bezig is, wordt gewerkt aan de verbetering van polderwe gen en de C.T.D. draagt in de kosten hiervan 35 a 40 procent bij.

de Stem | 1973 | | pagina 8